i BUNSCHOTEN GEFILMD! VEREENIGING VAN HUISVROUWEN VRIJWILLIGE LANDSTORM I I Aöemda 9 Het dialect in Zuiderzee-plaatsen als geluidsfilm vastgelegd Bij het Algemeen Nederlandsch Verbond Jestaat sincls jaren het plan, aldus meldt le „N. R. Ct.", om do steeds sneller verdwij- lende typische Nederlandsche streektalen -ast te stellen. De studie der Nederlandsche ongvallen levert n.l. belangrijke stof voor Ie kennis van taalgeschiedenis en historie an ons volk. Dr. 6. G. Kloeke, lector voor jet Nederlandsch aan de Universiteit te laraburg, die zich sind6 lang met de lialect-studie bezig houdt, heeft in de laatste aren voornamelijk zijn aandacht gevestigd )p de dialecten rondom de Zuiderzee, waar- jij als eerste terrein van opneming Bunscho- len gekozen werd. Zaterdag is men bij fraai herfstweer be gonnen met de opneming, die door de Haar- emsche filmfabriek Polygoon gemaakt vordt. In de genoemde N. R. Ct. lezen wij daar omtrent het volgende: Een kijk in de keuken. Ja, zóó afgesloten is Bunschoten toch niet meer, of men kan er, als men eenmaal in Baarn is met een autobus komen. Maar: de vorige bus was een half uurtje vóór ons vertrokken, op de volgende zou den we een paar uur moeten wachten. Zoo \as het de ecnige taxi aan het station, waaraan we "ons op den immers berucht vaarlijken weg van Baarn naar ons eind doel moesten toevertrouwen. De chauffeur tenminste wilde het zoo, dat men zijn vehikel maar niet eenvoudig ném, maar er zich aan toevertrouwde. Nadat hij zooeyen Napoleon nog een verwijt gemaakt had van den zwier, waarmede hij het tracé van zijn vegen bepaalde, zooidat nu de automobilist, die niet go^d op de bochten lette, maar al te gereede kans hadhet hoekje om te gaan, vestigde hij even later glimlachend onze aandacht op het feit, dat hij maar met één hand reed, om dan vervolgens te me- moreeren, dat er den vorigen dag nog vier ongelukken waren gebeurd, bij een waarvan een dokter, die toch reeds een sinisteren naam droeg, in de hoornen was gereden, om dat hij voor een egel was uitgeweken Neen. wij zijp niet verongelukt. Do chauffeur kénde zijn weg, gilijk hij ons ge ruststellend verzekerde, als hij dat voor de variatie nuttig achtte. En wc hebben ons, eerlijk vgezegd, maar weinig aan hem ge stoord. Do. weg was smal, maar het uitzicht wijd. Het is zoo iets verrassends: als men Baarn nauwelijks te buiten is, ds daar het land opeens zóó yer, zóó vlak, zóó zonnig groen-grazig, dat het oog meteen vol uit bundige vreugde loopt over dit ganschelijk verlies in blauw-wegwazende verten, waarin het najaarslicht als een nog nauwelijks glanzende goudstof is gemengd. Er staan enkel een paar boomen, wijd uiteen, langs den weg, er dringen hier en daar een paar boomen tezamen om een boerderij. En éch ter in dit land, Bunschoten-Spakenburg, waar we ons nu in den vroegen morgen wel heel dvvazelijk in deze bevveginglooze stilte hcenhaasten, om er nog juist bij te zijn,' als het dialect dezer dorpen, dat nu wel gauw versterven zal, als de Zuiderzee er als vruchtbaar land tegen aan poldert, zijn schaduw aan de geluidsfilm zou moe ten afstaan. En daar al gauw zagen we ze: de don kere mutsjes met de „zwarte pluuift" der kleine meisjes, de wit-gejiaakte of gebreide tusschenmuts over den zwarten kap der ouderen; de kraplapjes en de boormouwtjes. de bonte halsdoeken. Dat alles was nu doende aan straat en deur: Zaterdagoch tend. En bij de mannen was toch nog iets meer van een eigen dracht te vinden, dan we hadden verwacht. Door het dorp, dan nog een eind den weg op naar Spakenburg, kwamen we zoo bij het huis van meester Blokhuis, achter wiens woon de opneming zou geschieden. En dat was dan toch eerst wel een beetje een te leurstelling. Want onwillekeurig hadden we hier, - o onverderfelijkheid der rpmanti sche bekoringen een klein feest van klee- derdachten vermoed, de opwinding van oogen ep stemmen, die straks voor de ^peuldoos" de zelf al haast vergeten woor den van hun plaatstaal moesten spreken. Maar in stee daarvan liep meester er rond, wachtende, tot hij zich zou moeten verklee- den in het oliepak van den zeeman on dan in zijn „Zaterdagsche palc", cn al het eigene, vischmand en net, tabaksdoos en wanten, waren requisioten van een spel, dat zorg vuldig was ingestudeerd. Zoo moest bet ook, wilde de wetenschap er iets bij winnen, wel zijp. Hoe kon mon hopen, dat de meest kenmerkende woorden en uitdrukkingen van dit wie weet, ho? gauw verdwijnend, dialect nog in een im provisatie zouden doorklinken; hoe kon het volledige klankbeeld worden vastgelegd, als men de uitspraak van te voren niet haast echoolsch had verzorgd? We mochten de wetenschap deze ontnuchtering des gemoeds niet euvel duiden. Ep als dan alle voorbereidingen getroffen waren, als er telkens nog het oponthoud ge weest was van een wagengedruisgh langs den weg, eon tokkend hoen, den hamerslag ln de smidse, eep droeven hond, gelui den, veel werkelijker, dan de buitepsche stilte 6cheen te kunnen bevatten, konden jve hooren, hoe meester Blokhuis, nog in het oliepak gestoken, vertelde van de slech- te reis, die hij had gehad; had men dan eerst nog kunnen zeilen met „een rif en een enkjin" dan was men toch nog maar „een hlokjen van do haoven of" geweest, toen het 6poken begon, zoodat hij met recht „blie' „toe ve ongze waltouwetje was geweest, vast hadden". Als hij dan zijn „natie boêlsjen" heeft uit getrokken, hoort hij van zijn zoon, dat „d'r bin van de heeren ewees", dio wilden, dat hij voor „zoo'n speuldoos" zou praten en al „sto je effetjes glad in de duust", als ze jo dat „als visschersman zijnden" vragen, hij wil niet weigeren, ,,'t Loopt nong op een enkjen mit ongze vissclierie" vertelt hü- Ach, dat „gelukkig vrie levetje op 't Zuujer- zee", „a's 't liejen ken" pannekoeken met spek en ,,'s aovus" als je je „arreg laf" mocht gaan voélen, „een vischjen". Wel was er een tijd, dat de verdienste schaarsch was, maar „laoter wier de tied bïter", „toe haol- den ze vaok 't er neus op v-ur dingen, daor ze vroeger der graopen van likten" en „in de leste jaoren gong alles as vet. Je ver- diendon in een week wel es meer as vroe ger jaoren in drèe maopden". „En nong kan 'k as ouwe visschersman wel grimmen a'k 't er an denk, dat ongze. ouwe goeie Zuujerzee niet meer bestaot", „ongze he?le broodwinninkjep is an gort, jao glad an kaajen", „de arremeuj staot vcur de dour", „wié ouwe minschcn zu'n wel vortsukke- len mor 't jonge volkjen wat moe'n die beginnen". Maar dan komt al gauw „Sinkjcn van Bietjemeut", in haar Zondagsche dracht, met de witte kanten muts op, zonder krap lap en boormouwtjes, „om an to zeêgen": „Klaosom ik moe je gedag zeêgen van Gartom en Kneliameul, aötat ze verlost bin nen van een jonge zoon. Je moe 'n es an kommen sproken". En zoo zijn we bij de gebruiken terecht. ,,'t Is zoo zeutjes an etestied", maar Klaosom gaat nog niet naar binnen. Hij heeft een „paar sprengmastcn" in zijn „kleerzak" net) ontdekt en gaat „een masje beuten". Hij vertoont de „drag", het eigenaardigs vierpuntige anker, komt dan weer bij do kleine kinderen terecht, het „kinkjen in do kakstoel", aan de „leibangd", gewiegd nog wel, al weten do moeders nu: „dc dokters bin der erg op teugen" en zoot gehouden met het niet printer verderfelijke „totje". Maar dan blijkt toch wel, dat het allemaal vool tijd gekost heeft en tijd betcckcnt meters en meters film en de giraamde lengte is haast uitgeput. Zoo gaan dan dr. Kloeke en mees ter Blokhuis te rade over den tekst, die nog gesproken worden zal, na de koffie, die zijn vrouw ons gastvrij in de ruime keuken schenkt. Maar toen was het onze tijd geworden, om te gaan GARNIZOEN. Ingevolge beslissing van den Minister van Defensie zijn de navolgende leveringen voor het garnizoen gedurende het tijdvak 1 No vember 1032 t/m. 31 Januari 1933 toegewe zen aan: dc firma D. Leeuwenkamp te Alk maar hooi cn turfstrooisel; de firma H. Gerritsen, alhier stroo. Diüi opperwachtmeester-hoefsmid /hulp instructeur) der Iloefsipidschool Chr. Baart- raan wordt op 26 September 1932 de zilve en medaille toegekend. Op 4 October a.s. zullen voor eerste oefe ning onder de wapenen komen: bij het 1ste Regiment Huzaren: de dienst plichtigen der 3de ploeg lichting 1932; bij dc School voor reserve-officieren der Cavalerie: de dienstplichtigen der lichting 1932. aangewezen voor de opleiding tot re serve-officier. EET TRAJECT BARNEVELDNIJKERK. Geen autobusdienst naast den trein. Barnevcld. Aan Gcd. Staten van Gelderland is door T. van Maancn te Har derwijk verzocht om vergunning tot het onderhouden van een autobusdienst op. hot. traject: Barncveld—Nijkerk vin het kruis punt Harselaar of. indien daartegen be zwaar bestaat, via Voorthuizen, Rijksstraat weg, kruispunt Harselaar en verder over den grooten Nijkerkerweg. Tegen deze aanvraag is bezwaar inge diend door de directie der Nederl. Spoor wegen te Utrecht, op grond van onge- wenschte concurrentie met don dienst der spooryvegen, die met acht treinen heen on terug in het verkeer tusschen Nijkerk en Barneyeld voldoende voorziet; door B. en \V. van Nijkerk, aanvoerende, dat de on- derwerpeiijke autobusdienst niet wcnsche- lijk moet woFden geacht, zoolang de spoor wegmaatschappij de Veluwe nog ecnigs- zins behoorlijk in de behoefte aan perso nenvervoer voorziet en door J. Schut, te Voorthuizen, op grond, dat er voor twee verkeersmiddelen op het traject Nijkerk Barncveld geen plaats is, terwijl door het verleenen dor beoogd© vergunning de be staansmogelijkheid van den spoorwegdienst in gevaar wordt gebracht. Ged. Staten overwegen, dat deze aan vraag klaarblijkelijk yerband houdt met mogelijke plannen tot opheffing van het personenvervoer op de lijn Ede—Nijkerk der Nederlandsche Spoorwegen; dat. echter, zoolang deze plannen niet tot uitvoering zijn gekomen, het niet vvcnschelijk wordt geacht, naast dép spoorwegdienst Nijkerk Voorthiiizen-Barneveld, eene autobusver binding speciaal tusschen Nijkerk en Bar- neveld tot stand te brengen, te meer niet waar niet is gebleken, dat buiten deze be volkingscentra do aan het traject liggende streek aan een dergelijke verbinding be hoefte zoude hebben. Ged. Staten hebben dan ook de gevraag de vergunning geweigerd. INBRAKEN TE SOESTERBERG. Soesterberg, 17 Sept. In een vprlof- zaak alhier, bewoond door den heer B. werd een dezer nachten ingebroken. Alhoe wel alle,s overhoop gehaald was, kon men toch niet vaststellen, dat er iets vermist werd. Geld was in de zaak niet aanwezig. Op dezelfde wijze, door verbreking van een ruit, is men binnengedrongen in de kiosk van mejuffr. B., hij het Vliegkamp. Ook hier moest men onverrichter zake af trekken. Beide zaken zijn bij de Politie in onder zoek. HOE OOM JAAP IN SOEST BEKEND IS. Soest. Dezer dagen werd vanuit Rot terdam een prentbriefkaart verzonden met het adres: Oom Jaap te Soest.. We zouden veronderstellen, dat deze kaart voor nader adres zou zijn teruggezonden, mede in aan merking genomen het feit, dat Soest onge veer 15000 inwoners telt. Oorn Jaap, dat is Jac. van Isselt, schoenwinkelier aan de To renstraat, toonde ons Maandag de kaart, dio de post hij hem had bezorgd en bracht daar bij hulde aan de post, dat zc hem zoo goed kendel Lezing met lichtbeelden van den heer Pilger over de Chinees sche vrouw ANTI-OORLOG-COMITÉ. Vergadering op 22 September o.s. Het plaatselijk Anti-Oorlog-Comitó zal op Donderdag 22 September a.s. ccn open bare vergadering in „do Keizerskroon" be leggen, waar do lieer G. van Munster uit Amsterdam en een nader te bepalen Amcrs- foortschen spreker het woord zullen voeren over de betcekonis van het internationale Strijd congres, dat vorige maand te Amster dam is gehouden en waar 29 landen ver» tegenwoordige! waren. Vergadering van het Veluwsch verband te dezer stede Zaterdag is alhier eon buitengewone ver- :adering gehouden van de Gew. Landstorm ommissie Veluwsch Verband, ter gelegen heid van de installatie van een drietal nieuw benoemde leden dier commissie, na melijk de hoeren Jhr. M. L. van Geen, bur-, .emecster yan Putten; Th. 's Jacob, te Stavorden, en P. Th, Huberts, industrieel le Harderwijk. De voorzitter, I)s. A. Hocnevcld, uit Nij kerk, heette in zijn openingswoord in het bijzonder welkom den generaal Duymaer van Twist, die vergezeld was van zijn secre taris. de reserve-kapitein G. F. Boulogne Verder bracht spreker dank aan hel due- tal heeren voor hun bereidwilligheid, wel te willen loetreden tot meergenoemde com missie. waarna hij liet woord gaf aan den heer Duymaer van Twist, om de nieuw benoemde leden to installeercn. Alvorens hiertoe over te gaan, gaf spre ker een overzicht van den Landstorm in zijn tegenwoordig bestaan. Dit instituut. Uit nood geboren, heelt zich in den loop der jaren kunnen ontwikkelen tot een krachtige organisatie, thans 73000 leden tel lende, dank zij do offervaardigheid en toe wijding van allen, dio hiervan deel uitma ken, niet in het rninst de gewone vrijwilli gers, waarvan een ieder, die wel eens een vergadering, landdag, of wedstrijd van den B.V.L. bijwoonde, zich heeft kunnen over tuigen. En tot groote dankbaarheid moet het stommen, dat ook in deze dagen van grooten economischen nood, nu het geroep om „brood, ep spelen" steeds luider wordt elioord, nieuwe vrijwilligers regelmatig toetreden, terwijl bedankjes, om politieke of undere redenen, niet inkomen. Wel een treffend bewijs, dat in brecde kringen van ons volk het bezit der geestelijke goederen op juiste waarde wordt geschat. Na nog te hebben gewezen op de groote preventieve kracht die van den Landstorm uitgaat sprak spreker er zijn groote blijd schap over uit, dat een drietal vooraan staande personen uit dezo streken zich be reid heeft verklaard, deze zoo bij uitstek nationale zaak te helpen steunen. Te meer daar de gewestelijke commissie het autono me lichaam is, waaraan de algeheele lei ding van den Landstorm in een bepaalde streek is opgedragen. Spreker kon niet na laten met waardeering te getuigen van het vele werk op de Veluwe reeds verricht, terwijl het hem een behoefte was den naam van eene afdeeling nog eens in het bijzon- dor te noemen namelijk die van Barnevcld, een afdeeling waarvan stoeds weer opnieuw kracht en bezieling uitgaat. Met den vvensch en de bede, dat het den nieuw-benoemden heeren gegeven moge zijn, vele jaren mede te werken aan de verdere instandhouding ep den gestadigon uitbouw van ons gewestelijk verband, ver klaarde spreker deze heeren geïnstalleerd als lid der commissie. Vervolgens sloot de voorzitter met dank zegging deze bijeenkomst. Volledigheidshalve laten we hieronder nog volgen de namen der heeren, die in de ge westelijke commissie zitting hebben: Dr. A. IToeneveld, Nijkerk, voorzitter. Joh. Wijnne, Elburg, secretaris. C. J. C. Jansen, rcserve-luitenant-kolonel, verbandscommandant. Jhr. M. L. van Geen, burgemeester van Putten. J. Admiraal, Barncveld. D. G. Sanders, reserve le luitenant, Bar- neveld. Th. 's Jacob, Staverdcn. P. Th. Huberts, Harderwijk. J. J. Erkens. reserve-kapitein, districts commandant motordienst. Gistermiddag had in Hotel Monopole de eerste bijeenkomst van dit seizoen plaats an de Verceniging van Huisvrouwen al hier, waarin als spreker optrad de heer G. Pihrer uit Amsterdam, die een voordracht met lichtbeelden hield over dc Chineesche vrouw. De heer Pilger begon in den aanvang van zijn betoog erop te wijzen, dat het leyen van de Chineesche vrouw absoluut anders is dan dat van de Wcstersche vroyw; het is één groote opoffering en een groot tijd perk van onderdanigheid. Natuurlijk zijn er heel enkele uitzonderingen in de groote steden. De geboorte van een meisje is in Chinee sche oogen verre van een plezier. Het groo te verlangen van den Chinees is dan ook om zooveel mogelijk zonen te hebben. De geboorte van een meisje js een teleurstel ling! De meisjes krijgen achtereenvolgens den geboortenaam, melknaam cn op het 12e jaar (huwbare leeftijd) den eigenlijken naam, hetgeen ook gepaard gaat met het zeer pijnlijke „pennen" van het haar ten te eken dat het meisje den huwbaren leeftijd heeft bereikt. Zoodia het meisje is ge trouwd, wordt zij uit dc familieregistors geschrapt en gaat over naar de familie van den man. De meisjes mogen niet haar eigen keuze doen. hetgeen een pijnlijke kwestie is. Dc bewondering van een Chinees voor ^ijn vrouw, die overigens eon zeer goede huisvrouw is, is uiterst gering. Het over wicht van den Chineescjien man op zijn vrouw is zeer groot. De werkelijke Chi neesche vrouw vindt men alleen maar in het Zuiden, Kanton en omgeving. De vrou wen van liet Noordelijk deel zijn de Mand sjoe-vrouwen. Vervolgens besprak do heer Pilger de Chineesche kleederdracht cn, waarbij hij een aantal lantaarnplaatjes vertoonde. Voorts deelde spreker een cn ander mede omtrent het spreken cn schrijven. Het spre ken is uiterst moeilijk; de'eerste drie jaar van don schooltijd worden uitsluitend be steed aan het lccren spreken. Wat het schrijven betreft, een alphabet kent men in China niet; men heeft het z.g.n. karakter schrift, voor ieder voorwerp een figuurtje. Een barbaarsche kewoonte noemde spre ker hot z.g.n. oprollen der voetjes van de jonge meisjes, dat ook thans op liet platte land cn vooral bij heel gegoede families nog in zwang is. Dit opgebonden zijn van de voeten is een teckcn van hooge afkomst, naar men niet regelmatig kan meewerken met die stompe voetjes, zoodat meisjes van een lagere kaste geen opgerolde voeten kun nen hebben. Na nog een en ander omtrent het kapsel der Chineesche vrouw tc hebben verteld ging de heer Pilger over tot het nader be schouwen van de Japansche vrouw, om ver volgens het tot stand komen van een Chi noesch huwelijk tc bespreken. Bij ccn hu uelijk komen achtereenvolgens een huwe lijksmakelaar cn do waarzegger te pas, waarna het huwelijk wordt voltrokken met veel ceremonie. Na de pauze werd liet Chineesche huis nader bekeken, waarbij dc heer Pilger er de aandacht op vestigde, dat de Chinees geen voorliefde heeft voor zachte zittingen, Kussens of fauteuils zal men in een Clii- neesch huis dan ook niet aantreffen, doch wel marmeren zittingen. Het voedsel van den Chinees bestaat voor al uit rijst, visch, varkensvleesch cn veel zoetigheid. Op geestige wijze legde spreker uit op welke wijze een Chineesch diner wordt geserveerd om vervolgens de Chinee sche gebruiken aan tafel te memoreeren. Ook het Chineesche huwelijksleven werd in het kort besproken, waarna do positie van dc Europeesche vrouw in China werd be zien, waarbij gewezen werd op de groote moeilijkheid voor een Europeesche vrouw om in China een huishouding te besturen, POSTDUIVENVEREENIGING „DE REISDUIF". De uitslag van de wedvlucht, Zondag j.l. door bovengenoemde ver.ecniging gehouden, vanuit Neufville (B.) is als volgt: In concours waren 69 duiven. Afstand 203 K.M. De duiven waren in vrijheid te 9K uur. W. Ilubregtsc 1. G. Haarmans 2, 3, 6 en 13. E. de Goede 4. J. Maassen 5, 7, 8, 9, 11 en 16 P Bos 10. D. Veer 12. G. Dieters li. W. Blad 15. T. Rokers 17. Aangewezen 10 ct. gewonnen door J. Maassen met no. 7. Aangewezen 25 ct. gewonnen door W. Hu- bregtse met no. 1. Eerste prijs winnende duif werd geconsta teerd 12.Q.8. Laatste prijs winnende duif werd gecon stateerd 12.40.17. DE WINKELWEEK IN DE UTRECHTSCHESTRAAT. Nog enkelo bizonderheden. Omtrent de winkelweek in de Utrecht schestraat kunnen wij thans nog mededee- len, dat de straat officieel zal worden open gesteld op Woensdagavond a.s. te 7 uur Na do openingsplechtigheid zal den genoo digden de thee worden aangeboden in restaurant Princess, terwijl in de straat een muziekcorps voor de nopdige afwisse ling zal zorg dragen. De winkelweek zal worden besloten met, een gemeenschappelijk souper in hotel Dc Zwaan. PADDENSTOELENTENTOONSTELLING. Van „De Natuurvrienden", Op Zondag 2 October a.s. zal in het Volksgebouw alhier een paddenstoelonten- toonstelling worden gehouden door „De Natuurvrienden", onderafdeeling van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. HET ROODE KRUIS. Blijkens een advertentie in dit blad vangt de nieuwe cursus van Het Roode Kruis al hier voor dames en heeren resp. aan op 3 en 6 October a.s. Tevens kunnen wij nog mededeelcn, dat de jaarlijksche collecte zal worden gehouden op Zaterdag 15 October BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhclmina Sophia, d. van Pc- rus Antonius Wijntjes en Christina Rika Hilhorst. Sander, z. van Evert Hcrmanus Steenbeek en Willemijntje do Wijs. 1 Inrichting \oor Heilgymnastiek en Massage. Mej. GEORGE VIERDAG, M. O. Lichaamsoel. Gcdipl. Heiig eu Masseuse- Lid v. h. Ned. Genootschap voor Heiig, en Massage. Utiechtsohestraat 7, Telefoon 376 D a k e 1 ij k s City Theater, Westsingel 7. Vertoonïng van „Twee gelukkige harten." Rembrandt Theater, Langcstraat. Vcrt'oo- ning van „ITet testament van den goud zoeker" en „Vingerafdrukken" (serie film). Museum Fléhite, Westsingel. (Uitgezon derd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Gebouw Theos. Verceniging, Regcntesselaan. lederen dag van 6—8 uur. Ope.nbare Leeszaal mot Jeugdleeszaal-en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 2-4. Vrcdésbibliothcck, Arnhemscheweg 50. Looszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. 22 Sept. de Keizerskroon. Openbare yer- adering Anti-Oorlog-Comitó. 8 uur. 24 September, „de Stichtsche Heuvel.Nat Scherm wedstrijden van den K. O. O. S. B. 9 uur voorm. 24 Sept. Do Valk. Congres N. J. V. 2G cn 27 Sept. Terrein Vlasakkenyeg. Schouwburgloge, opvoering van „Süss 'de Jood". 28 Sept. t/m 1 Oct. Terrein Vlasakkër- weg, Schouwburgloge, opvoering revue ,'>'n Geel Bandje, mijnhcor?" 2 October. Volksgpbouw, paddenstoolen- tentoonstelling van ,,De Natuurvrienden"* 10—5 uur. 3 October. Alg. Mil. Tehuis. Alg. Verga dering Ver. Vrijz. Godsdienstigen vopr Mili tairen en Militaire Tehuizen. 11 uur. 6 October. Gercf. Kerk (Zuidsingel).; Radio- avond Gereformeerde Jeugdbonden 8 apr. 8 October. Amsvordc. Propaganda-feost- ayopd van de Vrijzinnige Jeugdgemeenschap opvoering yoyue. „Herfst 1952" 8 uur, S October. D, Valk. Soiree „Eensgezind heid." 9 Oct, de Valk. Kunstavond Instituut voor Arbeidersontwikkeling. 8 uur. 10 October. De Valk. Uitvoering Instituut voor Arbeidersontwikkeling. 11 t/m. 13 October. St. Joriskerk. Bijbel- tentoonstelling (2J-4— 5 en 7—9% uur). 13 October. Rcmonstr. Kerk. Nederl. Pro testantenbond, voordrachtavond Kommer Kleijn. 8 uur. 13 Oct. Markthal. Openingsavond 't Nut Lezing over de opera „Faust" vap Ch. Gqu- nod. S uur- 18—20 October. School voor Wijsbegeerte. Congres Nederl. Bond van Boerinnen. 22 October. De Valk. Uitvoering leerlingen Gymnasium. 23 Optpber., Dc Valk. Joodsclie Ver. „Nut en Genoegen." „Anmr-^foortsche avond.",i—i 8 uur. 25 October. De Valk. Feestavond C.J.V.V. 26 Oct. St. Joriskerk. Orgelbespeling G. v. d. Burg met medewerking Amcrsf. Man nenkoor. 8 uur. 29 October. De Valk. Feestavond NedorL Reisvereeniging. 8 uur. UTRECHT. 20 Sept. Stadsschouwburg. Gezelschap Saalborn, opvoering van „Süss de Jood." 8 uur. 22 Sept. Stadsschouwburg. Amsterd. Too- neelvereenigipg, opvoering van „De oomedie van het geluk" 8 uur. 24 September. Stadsschouwburg. N.V. Het Schouwtooneel, opvoering van „Masker en Mensen" (g*em. abonn.) 8 uur. ZEIST. 22 Octopcr. Concertzaal Figi, Münchener Opera. Opvoering van Figaro's Hochzeit. OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not. Niet Off. 19 Sept. 20 Sept. 12 uur Londen 8.65V2 8.65 Berlijn59.32 59/31 Parijs9.76Vi 9-?6 Brusse 34.54 34.53 Zurich48.05 48.06 Kopenhagen.^..45.10 45.15. Oslo 43.80 43.75 Stockholm 44.70 44.75 New-York 2.4931é 2.4Q$£ Milaan12.80 12.84 Medegedeeld door de Rotterd. BankvereeiL

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9