KINDERREVUE LOU BANDY DE WERELDREIS VAN LOETJE EN LOUTJE Donderdag 29 September 1932 AMERSFOORTSCH DAGBLAD 31e Jaargang No. 78 TWEEDE BLAD OVERVAL OP EEN BOEK HANDELAAR Bmneolaod DE NEDERL. BELGISCHE T0LUNIE UIT DE STAATSCOURANT MET DROMMEN NAAR DE „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" BON De Bruid van het Glomdal GEËINDIGD CONFLICT BIJ DE FIRMA P. SMIT. 3 October wordt het werk hervat STEUN AAN DE VEEHOUDERS. Gegarandeerde melkprijs in Oc tober 5*/t cent voor melk van 3.4 vet. Accijnsverhooging. Naar het Hbld. verneemt, zal met ingang van Maandag a.6. de accijns op boter en margarine dusdanig worden verhoogd, dat de boeren inderdaad den indertijd in uit zicht gesteldcn prijs van 51/* cent per kilo melk zullen ontvangen. De 5Yi cent zullen echter bereikt worden bij 3.4 vet, hetgeen dus overeenkomt met 4.85 cent voor melk van 3 vetgehalte; dus met andere woorden rond een cent meer dan op het oogenblik. Het gevolg van deze accijnsverhooging zal zijn, dat de winkelprijs van „gemengde" margarine zal stijgen tot 52 a 60 cent per pond en de boter tot een winkelprijs van ongeveer 05 cent. DE „OEHOE" NAAR INDIË. Amsterdam, 29 Sept. Hedenmorgen om 8.10 uur is het K.L.M.-vIiegtuig de Oehoe van Schiphol naar Indic vertrokken. Het vliegtuig heeft één passagier voor Karachi aan boord, benevens 243.35 K.G. post en 52.75 K.G. lading. De bemanning be staat uit de hecrcn E. v. Dijk, eerste be stuurder, .1. J. van Balkom, 2e bestuurder, T. J. Hoogeveen, boord-werktuigkundige en P. .T. Oolgaard, radio-telegrafist. STEUN AAN HET AARDAPPELMEEL. Regeeiing overweegt overneming van 600.000 balen aardappelmeel. Naar het Hbld. verneemt, is bij de regee ring in een vergevorderd stadium van voor bereiding een plan, om 600.000 balen aard appelmeel over te nemen (uit do markt to nemen), benevens de quaestie van den steun aan de fabrieksaardappelen van oogst 1932. In den loop van October zal de regeerings- commissaris baron De Vos van Steenwijk een vergadering houden met dc organisa ties, teneinde tot een ingrijpende teeltbe perking in 1933 te komen. NATIONAAL CRISISCOMITÉ. Ontvangsten en altgaven tot 1 Augustus 1932. Uit een verklaring van het Haagsche Ac countantskantoor H. J. Voorcn, dat belan geloos de contróle op de financieele gestio van het Nationaal Crisis-Comité uitoefent, blijkt, dat door het comité tot en met 31 Aug. 1932 aan giften in geld voor de steun (inclusief rente) werd ontvangen f 993.253,07. Hiervan werd uitgedeeld in geld en betaald voor verstrekte giften in natura f 435.648.68, terwijl aan 6teun in den vorm van voorschotten uitstaan f 9.140. Aan R. steun werd uitgedeeld f 377.500.43. Onderhandelingen ie Luxemburg Luxemburg, 28 Sept. (V.D.) Vandaag en morgen worden te Luxemburg de be sprekingen gehouden tusschen vertegen woordigers der Nederlandsche, Belgische cn Luxemburgsche regeering, over de uit werking van een handelsverdrag tusschen deze drie landen. Bovendien zal de door Nederland voorgestelde verhooging der tol tarieven met 30% voor het warenverkeer tusschen de drie landen, besproken wor den. Men hoopt tot een bevredigend resul taat te komen. DS. L H. SCHREUDER OVERLEDEN. Arnhem, 28 Sept. Heden is te Arnhem in den ouderdom van 70 jaar overleden Ds, I. H. Schreuder, predikant bij dc Ned. Herv. Gemeente aldaar en voorzitter van bet Provinciaal Kerkbestuur van Gelder land. Ds. Schreuder was de oudste der her vormde predikanten te Arnhem, waar hij sinds 1902 stond. Hij bewoog zich op on derscheiden gebied en had in verschillen de besturen zitting. Tevoren was hij predikant te Bleiswijk en te Ovezande. DE WINKELSLUITINGSWET. Motia van sigarenfabrikanten. De Nederlandsche R.K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten heeft in haar jongste vergadering de volgende motie aangeno men: De Nederlandsche R.K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten, in algemeene vergade ring bijeen te Eindhoven op 19 September 1932, kennisnemende van de talrijke klach ten der wederverkoopers over de sterk ver minderde omzetten tengevolge van de Win- kelsluitings-Wet; overwegende, dat die klachten hun be vestiging vinden in het feit, dat juist na de invoering van genoemde Wet ook een sterke daling in den verkoop van de fabrieken uit, merkbaar ie; overwegende dat het artikel sigaren dooi den doorsneeverbruiker niet op voorband kan worden ingeslagen en het automaten- stelsel in dit artikel nooit op toereikende wijze de vrije verkoopgelegenheid kan ver vangen omdat de keuze voor den rooker daardoor tezcer wordt beperkt; overwegende dat het derhalve noodzake lijk is, althans gedurende eenige uren den verkoop van Tabaks-fabrikaten in winkels ook de6 Zondag6 toe te staan, hetgeen reeds «enigermate bereikt zou zijn wanneer de re geling die in de Winkelsluitingswet is vast gelegd voor banketbakkerijen, ook toepasse lijk zou zijn op sigarenwinkels. Draagt het Bestuur der Vereeniging op om op dc meest krachtige wijze in deze richting actie te voeren. VERHOOGD INVOERRECHT OP BOTER IN FRANKRIJK. De directie van den landbouw deelt mede, dat volgens telefonisch bericht van den rijks landbouwconsulent te Parijs het invoer recht op boter met ingang van heden voor den tijd van 1 jaar is verhoogd van 200 tot '00 francs per 100 K.G. netto. Rotterdam, 28 September. De voor waarden waarop thans ook de leden der drie werknemersorganisaties in de metaal bedrijven besloten hebben tot opheffing van de staking bij de machinefabriek en scheeps werf P. Smit Jr. zijn: aanvaarding van een loonsverlaging van 5 pet. en tewerkstelling van alle stakers, instelling van een werk week op twee wandclweken voor het gehcele personeel, dus ook voor de werkwilligen. Over het tusschenvoorstel van de directie tot aanvaarding van 5 pet. loonsverlaging en over eenige maanden van een tweede loonsverlaging van 5 pet., werd geen over eenstemming verkregen. Wij herinneren er aan, dat de staking 8 Januari j.l. is ingegaan na een besluit der directie tot een 10 pet. loonsverlaging. Het werk zal 3 October worden horvat. Middelbaar Onderwijs. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Jan. 1933 aan Ir. J. van den Bout op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Snoek* Veenhuizen. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek met 1 November eervol ontslagen met dank A. W. ldzenga, als hoofddirecteur der Rijkswerk inrichtingen te Veenhuizen, en is als zoo danig benoemd II. C. C. Franck, thans direc teur van het eerste gesticht aldaar. Kantongerechten. Bij kon. besluit is herbenoemd tot. kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton 's-Hertogenbosch mr. C. M. van Leeuwen cn mr. G. B. J. M. van Zinnicq Bergmann; in liet kanton Utrecht: jhr. mr. K. L. C. M. I. de Wyckcrslooth de Wcerdesteyn; in bet kanton Haarlem mr. W. G. J. Veenhoven en mr. A. H. J. Merens; in het kanton Mid delburg mr. H. van der Beke Callenfels; in het kanton Oostburg P. Erasmus en A. Mijs; in het kanton Ter Neuzen J. Huizin- ga; in het kanton Gouda mr. A. A. J. Rijksen en mr. J. L. J. van Mechelen; in het kan ton Geldcrmalsen mr. W. F. F. baron van Verschuer; in het kanton Goor mr. G. A. A. Barnasconi; in het kanton Tiel jhr. mr. E. J. J. van Lidth de Jeude; in het kanton Gorinchem mr. E. J. E. G. Vonkenberg; in het kanton Amsterdam mr. J. Oppenoorth en in het kanton Zutphen mr. B. G. Wildcr- vanck do Blécourt; is benoemd tot kantonrcchtcr-plaatsver- vanger in het kanton Hilversum mr. W. van Loon, oud-Nederl.-Indisch rechterlijk amb tenaar, wonende te Hilversum. Zeedienst Bij kon. besluit zijn eervol uit den reser- vedienst ontslagen de luitenant ter zee le klasse R. Kwast, jhr. G. L. Wichers en L. C. M. van Eendenburg, de luitenants ter zee der 2c klasse H. van Rooij, R. Polis, G. M. Rietdijk, J. C. Knegtmans en J. P. P. Holtrop, de officicier van den marinestoom vaartdienst der 2e klasse M. Tjaarda en de officier van administratie der lc klasse N. F. Dijkstra, allen behoorende tot de Konink lijke marine-reserve. Landmacht. Bij kon. besluit is eervol uit den militai ren dienst ontslagen de reserve-kapitein ir. A. H. Schelling van het reg. genietroepen; zijn op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de reserve-officier van ge zondheid eerste klasse M. J. W. Stasseu van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, en de reserve-lc luite nant mr. J. J. Gobius du Sart van liet le reg. onbereden artillerie. Tegen den verdachte 1K jaar geëischt Amsterdam, 27 Sept. In den avond van den 20en Februari van dit jaar kwam een tweetal mannen in den boekwinkel, ge vestigd Singel 87. Een van hen vroeg „oen prentbriefkaart met schaapjes." Inderdaad klinkt dit onschuldig genoeg, doch het be zoek van dc schapcnkooplieden 'zou zich met een minder prettig resultaat herhalen Tegen sluitingstijd kwam een van beide heeren weer in den winkel en vroeg ditmaal om een bijbeltje. Dc juffrouw was bezig do kassa op te rnakn en de late cliënt werd bc diend door den boekhandelaar. Het duurde lang voor hij een keuze kon maken, dc juf frouw was intusschen gereed gekomen niet hot kas opmaken cn een groot deel van hei geld nam zij mee naar boven. De boekhan delaar, die ook dezen laten klant nog graag hielp, deed open enop dat oogenbJik kreeg hij een duw, zoodat hij op den grond werd geworpen. Hiervan maakte dc eerste bezoeker gebruik om een greep in de bijna ledigo kassa te doen. Tien gulden was het schamele resultaat van dezen brutnlen over val. Ijlings maakten dc late bezoekers zich uit de voeten. Naar aanleiding hiervan werden twee los werklieden gearresteerd, die zich voor de rechtbank tc verantwoorden hadden wegens diefstal met geweldpleging, subs, was dief stal ten laste gelegd. Beide verdachten een van hen bleef pertinent ontkennen werden door de rechtbank op 26 Mei veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. De verdachte, die rijn onschuld vol had gehouden, doch die door zijn medeverdachte zeer was bezwaard, ging van dit vonnis in hooger beroep en heden diende zijn zaak voor het Ilof. Ook nu hield hij vol part noch deel aan de zaak te hebben gehad. Van oen afspraak met zijn medeverdachte was geen sprake geweest. Drie getuigen a charge leg den zeer bezwarende verklaringen af. De boekhandelaar herkende verd. pertinent, de juffrouw was echter minder zeker in haar verklaringen. Volgens drie getuigen A décharge was verd. den geheclen avond, tot sluitingstijd, in een café geweest; verd. zelf ging minder ver: hij had zijn medeverdachte nog wel gesproken, maard at was vóór tien uur ge weest, pas daarna was hij naar het bewuste café gegaan. Pas om twaalf uur was hij weer op straat gekomen. Hiertegenover stond weer een verklaring van een agent, die hem nog na tien uur met zijn vriend had gezien. De procureur-generaal, mr. baron van Harinxma thoe Slooten, achtte het tenln«te gelegde feit bewezen. „Voor een dergelijk brutaal misdrijf", aldus het O. M., „is de opgelegde straf te laag." Spr. requireerde bevestiging van het vonnis behalve ten op zichte van de straf, hij eischte een gevane'e nisstraf van anderhalf jaar. De verdediger mr. Zeldenrust zeidc, dat z.i. niet was bewezen dat verd. de misdaad mede heeft gepleegd. Hij heeft een blanco strafregister; drie getuigen A décharge ver klaren, verd. in het café te hebben gezien. PI. drong met klem op vrijspraak aan. Arrest 1 October. TEKORT VAN 132.000. Bij de R.K. Boerenleenbank te Oegstgeest. Men meldt ons uit Leiden: Uit het boekenonderzoek bij de R.K. Boe renleenbank te Oegstgeest, in verband met de gepleegde malversaties door den gewe zen kassier v. d. H.. is gebleken, dat het te kort 132.000.bedraagt. Van een bedrag van slechts f 80.000.— is kunnen worden nagegaan, waar dit geble ven is. Zaterdagmiddag 2 uur in de Schouwburg- loge Dassi, Vlasakkerweg t.o. Garage Nefkens Haalt spoedig kaarten aan het bu'eau van het (geopend van halt-negen tot half-zcs) in 1 proloog en 15 tafereelen 40 Medewerkenden 40 Medewerkenden Organiseert een z a n g w e d s t r ij d voor de kinderen om fraaie prijzen SCHITTEREND GEMONTEERD ALEXANDER LUDO'VSKY PIM DE LA FUENTE BALLET EN ZIJN BAND PRIJZEN: ZAAL 90 cent Alle rechten GALERIJ 50 cent j inbegrepen GEEN PLAATSBESPREKING De ondergeteekende verzoekt mede te geven plaatsen ZAAL voor de KINDERREVUE op 1 October plaatsen GA! ERIJ Straat: Naam: Verplicht oen ieder aan U en Uzelf aan «iemand. uit het Noorsch van Jacob B. Buil. 01a Gloragaarden stoof op. Raakt jou dat? riep hij. Ja, dat doet het, antwoordde Jakob Braaten onverstoorbaar. Ik wil het niet mee aanzien dat je dochter in de rivier springt! kwam een vastberaden uitdrukking in de oogen van den rustigen ouden man. Ola Eriksen zweeg een oogenblik. Zijn °°Sen gleden langs Berit heen, die voor lich neer zat tc kijken. Dat blijft mijn zaak, zei hij daarna, ®aar zijn stem klonk wel iets zachter. Ku sprak Kari. Jij wilt altijd geweld gebruiken, zei ze. Haar grijze oogen zochten dc zijne. Dat Wilde je ook rnet mij! Zij stond nu vlak v°°r hem. Zooiets helpt bij ons niet, dat W'l ik je maar zeggen, vervolgde ze. 7" Hou je bek, riep Ola Eriksen. Zc lachte spottend. Vrouwvolk bang maken! dat is wel jjink van een man' riep ze. Laat je dochter wat ze zelf wi' zij is ook een ^ensch Hou je bek, herhaalde Ola Eriksen. Toen stond Jakob Braaten op. Hij ging naar hen toe. Zwijg nu, Kari, zei hij. Ga naar buiten, W hij keerde zich naar den knecht. Deze keek naar Ola Eriksen en ging langzaam naar buiten. Kari keerde zich om, ging de alkoof in en trok de deur achter zich dicht. Nu waren er nog maar drie in de kamer. Ola Eriksen, Berit en Jacob Braaten. Luister eens, zei Jakob, terwijl hij weer ging zitten. Het is schande, dat oude menschen, zooals jij en ik, hier herrie staan te schoppen als kwajongens; het moest toch mogelijk zijn om kalm te praten over de zaak. Ola Eriksen keek naar den grond. Ach, dat zal niet veel helpen, zei hij. Zooals zij en jelui je gedragen hebt! Jakob Braaten keek naar Berit, die ge durende al dien tijd geen woord gezegd had. Zij is een dochter van jou, antwoordde hij. Ze doet wat ze wil, evenals jij. Mijn dochter moet doen wat ik wil, antwoordde Ola Eriksen streng. En wanneer ze dat niet wil, zei Jakob Braaten schertsend. Ja, dan moet zij of ik Sterven, vulde Jakob Braaten aan. Maar daar ben jij eer aan toe! Hij glim lachte. Ola Eriksen antwoordde niet. Ja, want indien het op die manier voort moet gaan, dan benemen jelui elkaar nog het. leven! Hij keek naar Ola Eriksen. Zij moet mee naar huis, zei deze on verzettelijk. Jakob Braaten keek Berit aan. Meen je, dat het dan beter zal gaan? vroeg hij Ola Eriksen. Dat blijft hetzelfde, antwoordde deze. O, jc zult zien, het blijft niet hetzelfde, zei Jakob Brciaten. Wanneer ze op een goe den dag verdwijnt.,, Hij keek weer naar Berit. Toen barstte Berit in tranen uil. Er heerschte een oogenblik stilzwijgen. Daarna zei Berit: Wanneer ik toch van Tore houd. Het trilde nog rondom haar mondhoeken. Dat is hetzelfde, antwoordde haar va der. Naar huis zul je' Jakob Braaten keek Berit aan. Ik vind, dat je met hem mee moet gaan, zei hij. Dan kan hij zien! Geruimen tijd bleef het stil. Er verscheen een harde trek om Berit's mond. Dat loopt verkeerd, zei ze. O! riep Jakob Braaten langgerekt. Ga nu maar mee met hem, zei hij. Ze antwoordde niet. Toen keerde Ola Eriksen zich om. Kom nu. Langzaam stond ze op en volgde. Zon der een woord te zeggen, zonder om te zien. Het drietal ging het nieuwe huis voorbij, waar Tore op den drempel stond te kijken. Daar gekomen keerde Berit zich om en keek hem lang aan. De knecht ging heen en spande den groo- ten Bruine van den wagen met steenen, nam hem bij den halster en trok zuid waarts. Vader en dochter volgden zonder een woord. Tore Braaten 'stond verslagen en begreep er niets van, toen Berit was weggegaan. Met bleek gelaat trad hij naar buiten' en ging naar het oude huis, naar zijn vader. Mijn hemel, wat is dat nu! vroeg hij hoesch. Jakob Braaten stak zijn pijp aan. Hou jij je nu maar stil, zei hij. Laat hen nu maar met elkaar praten Doodsbleek, met het hoofd in de handen, ging Toro zitten. Ik krijg haar nooit meer terug; zei hij zacht. Toen lachte Jakob Braaten stil voor zich heen. O, zei hij, ken ik haar goed, dan krijg je haar stellig terug, haar cn nog meer daarbij, antwoordde hij. Hij keek zijn zoon strak aan. Deze zat nog een poos met de handen onder zijn knie. Daarna hief hij eindelijk het hoofd op. Als zij het maar uit kan houden, zei hij. Jakob Braaten staarde voor zich uit. Zij is het eenige kind, antwoordde hij. Wanneer het er op aan komt, dan geeft de oude toe. Daar kun je zeker van zijn. Ove rigens zit er pit in haar, voegde hij er vol overtuiging aan toe. Ja, dat is zoo, antwoordde de zoon, terwijl hij opstond. Nu kwam dc moeder uit de alkoof weer binnen. Is het er toch toe gekomen, dat ze weg ging? vroeg deze. Ja. Jakob Braaten rookte. De moeder glimlachte. Die komt spoedig terug, zei ze. Tore, de zoon, haalde diep adem en ging naar zijn werk. Zwijgend volgde Berit Glomgaarden haar vader. Gedurende den ganschen tocht werd er geen woord gesproken. Hij liep voorop en zij volgde. De knecht joeg het paard bij het veer het water in. Toen boomde hij hen allen met dc boot naar de overzijde. Er ontstond groote verbazing 'op de Glom- gaard. toen Berit thuis kwam. Tante Karen greep Berit's hand. Neen, maar, beste, dat je nu weer terug komt, zei ze. Daarna gingen beidon naar boven, naar de zolderkamer, waar Berit's bed nog gedekt stond, als op den dag, waarop ze bruid zou worden. Berit wilde niet eten en begaf zich al vroeg ter ruste. Ze zag bleek en antwoord de weinig op hetgeen men haar vroeg. Tegen den avond kwam haar tante boven cn beiden bleven tot laat in den avond met elkaar praten. Ten laatste vroeg tante hoe het nu stond tusschen haar en Tore. Ze antwoordde eerst niet. Maar na gerui men tijd zei ze: O, dat krijg jelui gauw tc zim. Ze lag met het hoofd naar den muur gekeerd. Tante Karen vroeg toen niet meer. Den volgenden dag. 's morgens vroeg, nog voor de melkmeid op was, liep een meisje het veerpad af, dat van de Glorn- gaard omlaag naar de rivier voerde. Ze liep over de welbekende landerijen en sloeg den weg in naar het veer. De sleutel der boot cn haar hoofddoek hield ze onder liet loopen in haar hand. Haar blouse was niet dicht geknoopt voor op de borst. Ach ter haar aan, roepend, kwam tante Karen, die nog een glimp van haar had te zien gekregen, terwijl ze de keukendeur uit- sloop. Berit! riep ze. Zonder om te kijken draafde Berit ver der. Nu boog ze den Sundweg in en was zij bij dc boot. Het nam eenigen tijd in beslag om bet slot open te maken en de boot van den oever te schuiven. Terwijl ze er insprong cn afstiet, kwam haar tante den weg op. /Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3