J. A. SCHOTERMAN ST. EMIL 1928 per flesch 11.45. per anker f 58.50 WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 UTR.STRAA T17 TEL. 145 BEVOORRECHTING IN DE RIJNVAART WIELRIJDER DOODGESCHOTEN DOOR MARECHAUSSEE C ontingent eeringsplannen van Duitschland DEHEMMETJES' Onze Postvliegers onderweg T BRAND AAN BOORD VAN EEN MOTORBOOT 2 moderne Crapauds, 4 massief eiken stoeien, bekleed met prima wollen Moquette 89.- A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 UW ADRES VOOR COMPLETE MEUBILEERING HUMORHOEKJE Een groot nadeel voor de Neder* landsche particuliere schippers De Rotterdamsche correspondent van het Handelsblad meldt Onlangs hebben wij melding gemaakt van de collectieve wijze van bevrachting, die de organisatie der Duitsche particuliere schip pers te Rotterdam is gaan toepassen Heeft deze organisatie te Duisburg Ruhrort reeds lang een eigen bevrachtingskantoor, te Rot terdam is samenwerking gezocht met een onderneming, die alleen bevrachtingen aan neemt, maar zelf geen sclïfepcn exploiteert Toevalligerwijshadden wij bijna neerge schreven, is dat een onderneming die net graan, dat van Duitsche Oostzeehavens komt, Rijnopwaarts bevracht Het is echter, naar wij vernemen, geenszins toeval. De Duitsche schippers hebben te Berlijn hun nood geklaagd. De transporten zijn sterk ingekrompen. Wat er nog aan kolen en erts te vervoeren is, kan gemakkelijk ver voerd worden door reederijen die deel -.it maken van bedrijven, die aangesloten zijn bij het Rijnsch-Wostfaalsche Kolensyndi caat of die verwant zijn aan hoogovente drijven. Aan massagoed, het eenige trans port waarvoor de particuliere schipper in aanmerking kan komen, houdt men dan niets anders over dan hout en graan. Daar echter ook de verschepingen van papier en mijnhout sterk achteruitgegaan zijn en in den vervolgde door contingenteering ook beperkt zullen blijven, blijft tenslotte graan als transportgoed over. Door de sterke inkrimping van den in voer van overzeesch graan, dat door d«- meelfabrieken in het Rijngebied word» geïmporteerd, zijn do transporten van graan, dio op de vrije martk aangeboden worden, sterk ingekrompen. Echter is er nu, na het binnenhalen van den Duitscben oogst, een vrij omvangrijk vervoer van Duitsch graan uit hot Oostzoegebied, dat via Rotterdam naar het Rijngebied gaat Het dichtbevolkte Rijngebied is gedurende, tientallen van jaren ingesteld geweest op invoer van graan. Vandaar dat zich temid den van dit belangrijke consumptiegebied grootc meelfabrieken vestigden, die ook graan voor andere deelon van Duitschland vermalen. Zij blijven dat ook thans doen, al krijgen de kleinere molens in andere deelon des lands mede hun deel. Ten gevol ge van de regeeringsbemoeiingen met den graanbouw is ook het graantransport in een veel kleiner aantal handen geconcen treerd geraakt dan vroeger het geval was. De Duitsche Rljnreedei^on konden dan ook deze transporten gemakkelijk verwerven buiten de beurs om. De Duitsche particuliere schippers voel den zich daardoor benadeeld en deden te Berlijn hun beklag. Op een wenk uit Bel lijn hebben zij zich door middel van hun or ganisatlo nu collectief aangemeld bij den bevrachter van Oo9tzeegraan. Dezo krijgt daardoor de beschikking over een zeer groo- tc tonnage, waardoor vrachten aan den lagen kant blijven. Uiteraard zijn deze vrachten van onderling bevrachte ladin gen altijd iets lager dan de beursvraehten, daar de bevrachter natuurlijk anders op de beurs zou bevrachten. Een gevolg van de- 2e wijze van handelen is het uitschakelen van de beurs. Nu zoowel de Duitsche reederijen als de Duitsche particuliere schippers zich buiten de beurs om weten te helpen, is vooral de Nederlandschc particuliere schipper de dupe. Hij komt met zijn schip niet meer voor lading aan bod. Het Duitsche graanvervoer is geenzins het eenige voorbeeld van lading, die voor schepen van bepaalde nationaliteit wordt gereserveerd. Ook België en Frankrijk be voorrechten in het Rijnverkeer de eigen scheepvaart Indien deze bevoorrechting zich beperkt tot reederijen, is hot verschijnsel, interna tionaal gezien, van minder belang dan wan neer ook de particuliere schippers erin be trokken worden. De Buitscho reederijen hebben baar internationale» verbindingen, en zijn meestal gelieerd met bedrijven onder vreemde vlag. De particuliere schippers zijn een arbeidsreserve van bedrijven (reede rijen), die tevens hun concurrenten zijn. Gaat men nu uit den grooten hoop van particuliere schippers een keuze maken naar nationaliteit, dan geschiedt dit ten koste van onzo Nederland9cho partcuhere schippers. Beschouwt men hen als één ge heel, dan vormen zij met een derde van de totale Rijnvloot, de grootste groep in de Rijnvaart. Uit den aard van den omvMng van deze tonnage en ook uit den aa«xl van het bedrijf zijn zij aangewezen op het ver leenen van diensten ten behoeve van het internationale verkeer. En zij worden ter zijde gedrongen als door groepsvorming en nationale bevoorrechting de vraag naar scheepsruimte op de vrije markt steeds meer inkrimpt. BEGRAFENIS DS. BE LANG. Woensdagmiddag is op de Algemoene Be graafplaats to Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van ds. T. de Lang, •meritus-predikant bij de Ned. Herv, Kerk te Haarlem, die Zaterdag j.l. in den ouder dom van 86 jaar te Heemstede is overleden. Aanwezig waren o.m. de heer R. A. D. Cort van der Linden, mevrouw J. Cort van der Lmden—De Koning, ds. I). Drijver, de doc toren M. Colenbrander en J. A. Menalda van Schouwenburg en verder vele vrien dinnen en vrienden van den overledene. In de aula voerde de bekende schrijver ds. R. J. de Stoppelaar uit Warga (Fr.), een schoonzoon van dr. De Lang, het woord, waarna een zoon van den overledene voor de belangstelling dankte. (Hbld.) De dader voor den Bos schen krijgsraad Do krijgsraad te 's Hertogenbosch zette Dinsdag de behandeling voort van de straf zaak tegen den 41-jarigen marechausséc, be klaagd van het veroorzaken van dood door schuld. Verd. had op 15 Mei in Obbicht een wielrijder, zekeren Van der Wouw, die zon der licht reed en door hem voor een smok kelaar, althans voor iemand gehouden werd die kwaad in het schild voerde, aangescho ten, tengevolge waarvan de getroffene op de plaats doodbleef. De aud.-mil. meende, dat niet van wape nen gebruik mag worden gemaakt, dan in uiterste noodzakelijkheid. Verd. had den wielrijder kunnen grijpen en voorleiden, maar dit was hem nu niet mogelijk, want Van der Wouw vloog als een razende voort. Toch is er geen enkel bewijs, dat de man iets verkeerds van zins was. Vermoedelijk kwam hij van de kermis Er was geen reden om op Van der Wouw te schieten. Verd. heeft vermoedelijk voor zijn omgeving niet willen weten, dat hij het af moest leggen tegen den wielrijder en heeft om zijn figuur to redden er maar op los geschoten. Ten aanzien van het dragen van het wa pen staat vast, dat verd. in ieder gBval ge- schoton heeft op een moment, dat daartoe geen aanleiding was en hij niet had mogen schieten. Spr. achtte dood door schuld bowezen en eischte 3 maanden gevangenisstraf mot ver laging van rang. Dc verdediger mr. L. v. Zinnicq Bergmann meende, dat de overtreding van Van der Wouw niet zoo gering zal geweest zijn, ver mits deze in razendo vaart voortstoof zon der Jicht op zijn fiets. Maar er is ineer. 't Is hier vooral het ge zag te handhaven, dat bij beklaagde voorop stond. Het niet gehoorzamen aan het gezag door oen volwassene, die tot halt houden gesommeerd werd, was voldoende verdacht om hem na te zitten. Men heeft te gehoor zamen aan het gezag, men heeft te voldoen aan de sommatie van den politiebeambte. Verd. heeft zijn plicht willen doen, en heeft niet opzettelijk geschoten. Hij mocht met alle middelen, welke hem ten dienste staan, den vluchtende tot staan te brengen. In ieder geval heeft verd. gcon aanlei ding gigeven tot do houding van Van der Wouw. Deze zelf was oorzaak dat hij door zonder licht te rijden èn door niet aan het gezag to gehoorzamen uitlokte. PI. achtte verd. niet schuldig aan het ten laste gelegde en pleitte daarom vrijspraak. Mocht dc krijgsraad anders oordeelen, dan vertrouw de pl. dat verd. niet zoo zwaar zal getroffen worden als door den eisch van aud.-mil. wordt aangegeven. Dc krijgsraad deed daarop uitspraak over eenkomstig den eisch van den auditeur-mili tair. Verdachte zal hoogcr beroep aanteeke- nen. (Msb.). NED. HERV. GEMEENTE TE WASSENAAR. Nu door de komst van ds. W. A. P. ten Kate aan den arbeid van prof. dr. J. R. Slo- temaker in de wijken om de Kievietskerk eon einde gekomen is en prof. Slotemaker door den vacantletljd geen gelegenheid ge had heeft officieel afscheid te nemen, heeft de kerkeraad der Herv. Gemeente van Waa senaar den boogleeraar uitgenoodigd a.s Zondag een afscheidswoord tot de gemeente te richten. Prof. Slotemaker heeft deze uitnoodiging aanvaard on zal Zondag 2 October om 10 uur in de Kievietkerk optreden. NOODLANDING. Het vliegtuig vernield. G i 1 z e, 28 September. Hedenmiddag om streeks 1 uur is een militair vliegtuig van het type C I, genummerd 498, bij een nood landing in de dennenbosschen nabij het vliegterrein de Molenheide terechtgekomen en geheel vernield. Het toestel werd be stuurd door luitenant Jansen, terwijl luite nant van der Kamp, beiden afkomstig uit Soeeterberg, als waarnemer fungeerde. De bestuurder kreeg een vleeschwond aan het been, terwijl luitenant van der Kamp aan het gelaat gewond werd. Dr. Hoeks uit Gilze verleende geneeskun dige hulp. Preferentieele rechten in plaats van meest ^begunstiging? Onder het opschrift: „Hoe de invoer wordt gekneveld", bevat dc Voss. Ztg. nadere ge gevens over de plannen der Duitsche rijks- regeering om tal van belangrijke invoerar tikelen te contingenteeren. Het blad schrijft o. rn.: „Ofschoon de hoogte der contingenten pas na de onderhandelingen met de betrokken landen zal worden vastgesteld, verluidt toen in welingelichte kringen dat de rijksregee- ring het reeds eens is over een quotum, dat zij tot grondslag wil kiezen voor die on derhandelingen en dat voor de belangrijk ste waren'van de contingenteeringslijst 30 A 40 pet. van den gemiddelden invoer in de jaren 1929—1931 zou bedragen. „Volgens onze inlichtingen is het waar schijnlijk dat dc door de kneveling van den Duitschcn invoer getroffen landen c. q. door preferentieele tarieven voor de gecontingen- teerde, maar ook voor andere waren, scha deloos zullen worden gesteld, mits zij de belemmeringen die zij voor den uitvoer van Duitsche nijverheidsproducten hebben inge voerd, intrekken. In dezen zin zouden de contingenten dus tevens als handelspolitiek strijdmiddel worden gebezigd. Men wil blijkbaar het stelsel van meest- begunstiging, dat voor allo betrokken lan den gelijkelijk geldt, door afzonderlijke ovoreenkomsten met bepaalde staten ver vangen. Een dergelijke gedragslijn zou neer komen op een zwenking van Duitschland van een op de geheele wereldmarkt toepas selijke meestbegun8tigingspolitiek naar handelspolitieke groepsvorming. De b e n a- deelde landen zouden in dat geval ge neigd zijn, ook den Duitschen uitvoer te be- nadeelen, tenzij hun door inmenging van staatswege een zekere mate van afzet op de Duitsche markt werd gewaarborgd. De b c- voordeelde landen zouden automatisch een zeer groot deel van den Duitschen in voer krijgen, aangezien het contingent niet voor elk land afzonderlijk, doch globaal zal worden vastgesteld, zoodat de mogelijkheid bestaat dat sommige landen met leege han den blijven staan en dat hun gelukkiger of goedkooper concurrenten mot alle toegela ten leveringen gaan strijken. „Of deze koersverandering zonder ingrij pende wijziging of opzegging van bestaande handelsverdragen (bijv. met Frankrijk of Italië) uitvoerbaar is dient afgewacht. Van groote bcteekenis is in dit opzicht dat de contingenteering niet tc beschouwen is als tijdelijke strijdmaatregel, waarvan in ruil voor concessies ten gunste van onzen nijver heidsexport kan worden afgezien, rnaar als duurzame bescherming ter verhoo ging van productie en rentabiliteit van on zen landbouw." (N. R. Ct.) yy De Avondpost schrijft: De hemmeljes zijn weer bij de Staten- Generaal gearriveerd. Men weet toch wat de bommetjes zijn? Telken jare, bij den ingang van het nieu- wo parlementaire seizoen, krijgen de wets ontwerpen, die nog niet door de Tweede Ka mer zijn afgedaan, die du6 nog behandeld moeten worden, een schoonen omslag. Deze omslagen heetten in het parlemen taire leven „De hemmetjes'. Dus: hoe langer een wetsontwerp blijft liggen, hoe meer heramet.jes het heeft aan getrokken. Het is de gewoonte van" de meeste leden, om, als het nieuwe, frissche hemmetje arri veert, het oude, afgedragene, weg te gooien. Maar wij hebben leden gekend, die alle ouwe hemmetjos lieten zitten, en sommige patiënten hadden zoodoende door de rust kuur eon geweldige corpulentie gekregen. Wij hebben eens nagegaan, welke ontwer pen de meeste hemmetjes hebben gekregen. De hemmetjeskampioen is het wetsontwerp houdende maatregelen tot regeling van de administratieve rechtspraak. Dit draagt 30 hemmetjes: het werd dus ongeveer 30 jaar geleden ingediend. De kampioen wordt op den voet gevolgd door een ander ontwerp inzake do invoering van de administratieve rechtspraak met 27 hemmetjes. En dan ko men dc wijziging van de Hinderwet (25 hemmetjes); do voorziening tegen waterver ontreiniging (22 hemmetjes), de Zondags wet (14 hemmetjes); de wijziging van de Begrafeniswet (14 hemmetjes); do instelling van Gezondheidsdiensten (13 hemmetjes); de ratificatie van Washington inzake den ar beidsduur (13 hemmetjes); de wijziging van do Zeeongevallenwet (12 hemmetjes). Do rest, laten wij nu maar sluimeren. Er zijn er onder deze verpleegden in het sanatorium der Tweede Kamer eonige van belangwekkenden aard. Dc nieuwe Zondagswet bijvoorbeeld, die al een rustkuur van 14 jaar doet; en de wijziging van de Begrafeniswet, die al even- lang wordt vetgemest. Deze twee patiënten hadden er eigenlijk al-lang uit moeten zijn, en er is dan ook dikwijls door allerlei kennissen naar hen gevraagd, maar de naaste familie heeft ze liever niet thuis, omdat ze bang is hevige onderlinge ruzie te verkrijgen over de ver dere lotsbestemming van do beide bloed verwanten, en dus blijven ze maar rustig in het pension-Binnenhof. En: het volgend jaar krijgen ze fijn weer een nieuw, frisch hemmetje aan... VERASSCHING H, CARPENTIER ALTING. Onder zoer voel belangstelling is in het crematorium Westerveld de verassching ge* schiod van het stoffelijk overschot van don heer H, Carpentler Alting, oud-directeur van het binnenlandsch bestuur in Ned.-In- dië, overleden in Den Haag. Aanwezig waren de beeren A. H. Maas Geesteranus oud-directeur van het binnen landsch bestuur van Ned.-Indiè, ir. P. J. Ott de Vries, oud-directeur van het departement van burgerlijke openbare werken in Ned.- Indié, J. Tideman, oud-gouverneur der Mo- 1 ukken, K. F. van Sluys, oud-gouverneur van Atjeh, A. Eyken, oud-resident van de >U1I illJVill, il. M-iy UUII, UUU II.CJUV11V lull UV. Preanger regentschappen, Feith, oud-resi dent van Chcribon, prof. dr. J. H. Boeke, A. de Geus, directeur van de opleidingsschool j voor inlandsche bestuursambtenaren, mr. H. E; de Roo de la Faille, oud-lid van den 1 raad van Ned.-Indië, oud-kolonel van het j Indische leger, II. van Tongeren, grootmees- j ter van de orde der vrijmetselaars, mr. F. i Sleutelaar, oud-rechtercommissaris in de I zaak van de Algemeene maatschappij voor Levensverzekering, waarin de overledene lid i en later voorzitter van de door de regeering j benoemde commissie was, mr. H. L. E. de Waal, administrateur aan het departement van koloniën, ds. J. D. van Calcar, doops gezind predikant te Beverwijk, dr. A. E. Junod, Wassenaar, J. P. Boon, oud-gezag voerder bij dc Kon. Paketvaart Mij., dr. J. C. Boon uit Beverwijk, dr. S. Brandes, den Haag, ir. J. H. Telders, Beverwijk, Pere boom, oud-resident van Pasaroean en ande ren. Er werd niet gesproken. Alleen heeft de heer A. H. Wegerif, na mens de loge Hiram Abiff in Den Haag, I drie" witte rozen op de kost gelegd. Nadat de kist was gedaald onder het j spelen van „In diesen heiligen Hallen" uit de Zauberflöte van Mozart, heeft de jongste zoon dank gezegd voor de groote belangstel ling en erop gewezen, dat het leven van zijn vader edel en goed is geweest- IN MEMORIAM DR. E. L. SMIT. Maandbericht „Wereldbond der Kerken". In het pas verschenen maandbericht van de Nederlandsche afdeeling van den We reldbond tot het bevorderen van een goede verstandhouding tusschen de vo'ken door de kerken wordt Dr. E. L. Smit herdacht: „God neemt zijn arbeiders weg* maar Zijn werk gaat voort. Wij weten het, dat God dezen rustcloozen werker voor zijn vredes werk in deze wereld missen kan. Laten wij daarom niet klagen en slechts dankbaar zijn voor hetgeen de overledene heeft mo gen doen. Dat was niet weinig. Al heeft hij zijn kracht allereerst aan het „Evangelie in Spanje" gegeven, van welks organisatie hij de internationale secretaris was, zijn hart was toch ook geheel den Wereldbond toegedaan Dr. Smit was een oecumenisch denkend en voelend Christen, een korten tijd was hij de ijverige secretaris van den Raad van Nederlandsche kerken, doch spoe dig bleek, dat zijn gezondheid eischte deze functie neer te leggen. Hij wilde meer doen dan hij deed, ook aan den Wereldbond had hij gaarne als bestuurslid nog meer steun gegeven. Hij is plotseling weggenomen op den jeugdigen leeftijd van 42 jaar." IEDEREN ZONDAG VAN AMSTER DAM NAAR APELDOORN. Geen „dienst" in den zin der wet. Amsterdam, 27 Sept. Voor den kantonrechter Mr. L. S. G. De ITartog, stond veertien dagen geleden een man terecht, die eiken Zondag met een touringcar passa giers van Amsterdam naar Apeldoorn ver voert. Als dat geregelde Zondagsehe ver voer een autobusdienst was „in den zin der wet" zou deze man een overtreding begaan, daar hij geen vergunning heeft een dienst te exploiteeren. De ambtenaar van het O.M, was van mee ning, dat de expediteur inderdaad een ge- regelden dienst onderhoudt; daar iet hier een principieelo kwestie betreft eischt hij 0.50 boete. Dc kantonrechter, heden schriftelijk von nis wijzende, sprak den man vrij. Hij over woog dat niet is gebleken, dat verdachte? autobus is bestemd om personen langs een bepaalden weg te vervooren. Vcnl.ichie heeft namelijk tegenover niemand on zich genomen een bepaalde route te volgen Naar de meening van den kantonrechter valt deze weekdionst dus niet onder artikel 12 van do wet op de openbare vervoermid delen. X Ijsvogel Pelikaan 22—9 Amsterdam 22—9 Budapest Weenen to co O Athene Mersjimairuh 24—9 Caïro Gaza Ruthawells 28—9 25-9 Bagdad B<>eshir 26—9 Diask 27—9 Karachi 27—9 Jodpoer Jhansi 26—9 28—9 Calcutta 25—9 AKvab Rangoon 24—9 Bangkok Medan 28—1 Batavia 23—9 Bandoeng Vertrek van 't eerstvolgende postvllep tuig van Amsterdam 6 October. Een einde aan een vacantiereis gekomen A ms tor dam, 28 Sept. Hedenmiddag tegen half een werd de brandweer gealar meerd voor een brand aan boord van een motorbootje, liggende in het Rokin bij den Dom. Het bootje behoorde aan drie Duit sche jongelui, afkomstig uit Norderney, die vandaar een vacantietocht hadden onder nomen langs de Noord-Duitsehe kust den Eemsmond in, over Emden naar Delfzijl, vanwaar zij door de Nederlandsche binnen wateren een tocht door ons land maakten, naar Rotterdam, om gistermiddag te Am sterdam aan te komen. Het bootje, dc „Hero" heeft een roefje, waarin de drie jongelui slaapgelegenheid hadden en hun maaltijden konden gebruiken. Op de voor plecht bevindt zich de opening van de ben zineleiding, en toen het ongeval gebeurde, was oen hunner juist bezig de benzinetank to vullen Hierbij schijnt benzine tc zijn gemorst en over den scheepswand te zijn geloopen. Voor het roefje stond een primus te branden en hot door de verdamping der gemorste benzine ontstane gas, schijnt door den vlam van de primus te zijn ontstoken. In een oogwenk stond het roefje van bin nen in brand. Toen de brandweer arriveer de, trachtte zij aanvankelijk met emmers water het vuur te dooven, doch toen de vlammen naar buiten begonnen te lekken, maakte zij er met een straal een einde aan. Het roefje is geheel uitgebrand, doch de overigo schade is vrij gering. Echter is het bootje niet meer in een staat om er de terugreis naar Norderney mee te ma ken. De drie jongelui, die hun vacantie- uitstapje op zoo jammerlijke wijze zien bedorven, zullen trachten het in Amster dam te verkoopen en per trein naar huis terug te keeren. INVOER VAN EETBARE VETTEN. Concentratie In een vetcentrale te wachten. Naar wij vernemen, ovenvsegt de regee- ring, om na het in werking treden van den accijns op eetbare vetten (gesmolten reuzel, rundvet, enz,) ingevolge de Crisiszuivclwet, den invoer van die vetten tc centraliseeron in een Vetcontralc. (Hbld.). Of oeaiuurstcr: „Heel goed Albert als Ie doorgaat mei er toon berrie over te maaeD dan sun ie net beroerde ding den volgenden Keer zeil op den grond letten". (Humorist»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4