AMERSFOORTSCH DAGBLAD Binnen Jairad Feuilleton 30 CENT per 1/2 PONDS PAKJE Dinsdag 4 October 1932 31e Jaargang No. 82 TWEEDE BLAD VIERING VAN LEIDENS ONTZET Elf-dorpen-tocht om Leiden DR. N. J. BEVERSEN meen De Bruid van het Glomdal Uitdeeling van har,ng en wittebrood aan 2450 personen Leiden, 3 October. Evenals vorige jaren ie ook heden de herdenking van Leiden'! Ontzet op feestelijke wijze gevierd. Zij begon hedenochtend 7 uur met een reveille vanaf het balcon der Stads-Gehoor- zaal door het Lcidsch Politic Muziekgezel schap. Om 8 uur ving de uitdeeling aan van ha ring en witebrood in net Waag Gebouw aan 2450 personen. Do firma Van Nelle te Rotterdam had voor een extra tractatie ge zorgd, door voor de vrouwen een pakje kof fie cn voor de mannen een pakje rooktabak beschikbaar te stellen. Een muziekcorps luisterde de uitdeeling op. Om 8 uur hedenmorgen werd in het Van der Werff-park een uitvoering gegeven van koraalmuziek onder leiding van den He?r Leo Mens en met begeleiding van het Stede lijk Muziekcorps. Hierbij werden verschil lende oud-vaderlandsche liederen ten ge hoore gebracht. Eenige honderden zangers en zangeressen namen aan do uitvoering deel. Om half negen werd een begin gemaakt met de zoogenaamde elf-dorpen tocht om Leiden over een afstand van 45 K.M. Onge veer 8000 pereonen namon er aan deel. Voor afgegaan door het Klaroen- en Tambour- corps van den Vrijwilligen Landstorm be gaven de deelnemers zich van den Witten Singelnaar de Oegstgeesterlaan, tot het Stationsplein begeleid door het Muziekcorps der Koloniale Reserve te Nijmegen en door tal van Vereenigingen met hunne vaandels en banieren. Voor dezen tocht waren ver schillende medailles beschikbaar gesteld. Omstreeks dien tijd werd het merkbaar druk in de straten. De treinen, trams en an dere middelen van vervoer brachten onop houdelijk drommen menschcn aan. Van vrij wel alle woningen wapperde de vlag. Ge armd en zingend liepen vielen door do stra ten. De vroolijkheid werd nog verhoogd door do verschillende straatmuzikanten, kunste naars, hardloopers en alle mogelijke andere straatartiesten, welke op 3 October Leiden plegen te bezoeken, Op het Schuttersveld was het volop kermis en op de terreinen die anders als veemarkt dienen, stonden nu honderden kramen opgesteld waarvan die mot haring en gerookte paling het talrijkst vertegenwoordigd waren. Om half tien had een groote postduiven demonstratie plaats. Op het YVaag-Hoofd werden toen niet minder dan 1500 Leidsche postduiven opgelaten, alle van leden van Leidsche Vereenigingen. Om 10 uur werd de fontein op de Visch- markt in werking gesteld en spoot haar zil verwitte stralen omhoog, zeer tot vermaak van de jeugd. Inmiddels werd het in de stad al drukker en drukker en de drukte bereikte haar hoog tepunt tegen één uur toen de groote optocht, welke dit jaar stond in het teeken der elec- triciteit en daarom en heatte, een aan vang nam. Aan weerszijden van den weg welke de optocht volgde, hadden zich dui zenden menschen geschaard. Evenwel viel, ofschoon het weer den ge- heelcn morgen vrij droog was gweest een dichte regen, kort voordat de optocht zich in beweging had gezet Zooals te begrijpen, deed dit veel afbreuk niet alleen aan den op tocht, maar ook aan de feestelijke stemming. De eerste groep öteldc voor de historie van het licht. Zonnebloemen, glimwormen, een wagon met den Zonnegod Helios enz. Verder een met 4 paarden bespannen praal wagen waarop Elektra zich bevond. Aan het slot van deze groep werden verschillende verlichtingsmiddelen uit vervlogen tijden vertoond, ieder bevestigd op een klein wa gentje, voortgeduwd door een persoon ge kleed in een bijbehoorend costuum. De twe3de groep bracht in beeld de kennis der electriciteit, waarin ook de filmkomie ken Watt en Halfwatt niet ontbraken. De derde groep was geheel gewijd aan het 25-jarig bestaan der Leidsche Electriciteits- Fabriek. De vierde groep gaf te zien toegepaste olectriciteit in huis en hof. Tal van praal wagens cn verschillende muziekcorpsen maakten van den optocht deel uit Onder weg werd hier en daar ververschingen aan geboden aan de deelnemers. Ook de electri citcitsmensch ontbrak in dezen optocht niet. De optocht werd voorafgegaan door de mu ziek van de Koloniale Reserve te Nijmegen en besloten door die van het 6e regiment Veld-Artillerie te paard. Langzamernand werd het ook in de reslau rants bijzonder druk. De talrijke vreemde lingen zochten daar een toevluchtsoord om zich aan de bekende huispot met klapstuk te goed te doen. De Leidenaars deden dit na tuurlijk bij zich thuis. Om half acht vanavond wordt de feestvie ring voortgezet In de Stads-Gelioorzaal is een avond van vroolijke kunst georgani6eord met een cabaret-voorstelling onder leiding van Max van Gelder. Ter zclfder tijd vangt op het Schutters veld een groot avondfeest aan, waarop een hosvlonder, rondom een muziektent volop ge legenheid zal zijn om zich aan het hossen te goed te doen onder de tonen van een mu ziekcorps. Tot besluit van de feestviering zal er om 11 uur een groot vuurwerk op het Schutters veld worden afgestoken. Getemperde feestvreugde. Men meldt ons nog uit Leiden: Do herdenking van Leidens Ontzet is anders uitgevallen dan de moeste Leide naars zullen hebben gehoopt. De regen achtige en kille Zondag voorspelde reeds niet veel goeds, maar nochtans bestond bij velen de verwachting, dat het weer van Maandag nog wel zou meevallen. Inder daad viel dit ook mee, doch alleen voor wat den voormiddag betreft. Weliswaar teekenden zich donkergrijze wolken in het luchtruim af cn vielen er zoo nu en dan enkele regendroppels, maar juist tegen den tijd, dat de optocht, het hoofdnummer an de feestviering, zich in beweging stel de om met zijn bonte veelkleurigheid door Leidens straten te trekken, openden do he melsluizen zich cn viel de regen in dikke roppels neder. Wie zich de vroegere feestvieringen op 3 October herinnert, weet dat het meestal dan geen mooi weer was. Vooral de bezoekers van het Schutters veld, waar men als regel met zijn schoe nen diep in den modder zakte, wisten daarvan medo te praten. De optocht ech ter had doorgaans van het minder gunsti- geweer niet al te veel te lijden cn het be zoek uit de omliggende gemeenten leed er ook niet zoo heel veel onder. Vandaag was het echter geheel anders, al mag dan ook het minder drukke bezoek van buiten niét uitsluitend aan het slechte weer wor den geweten Dat bet echter voor het al lergrootste deel daaraan wel te wijten is, staat buiten kijf. Het regenachtige weder heeft dan ook talrijken ervan teruggehou den een tocht naar de Sleutelstad te ma ken, met het gevolg, dat voor de talrijke neringdoenden, die op een goeden dag had den gerekend, de teleurstelling groot is ge- eest. Maar minstens even groot was de teleurstelling, toen de regen bleef aanhou- len en langzamerhand in dikke druppels zonder ophouden neerplaste, met het ge volg, dat de deelnemers aan den optocht eldra doorweekt waren. Nadat dan ook de helft van den weg was afgelegd, oor deelde het bestuur van de 3-Octoberverec- niging het raadzaam den optocht te ont binden. De Leidenaars laten zich op 3 October niet makkelijk uit hun feestelijke stem ming brengen. Deze bleef er dan ook, al leen erg getemperd En de vreemdelingen, die er waren, gingen eerder huistoo dan zij anders zouden hebben gedaan In den avond was dit duidelijk merkbaar. Wat den optocht zeiven betreft, deze stond dit jaar, mede met het oog op het 25-jarig bestaan der stedelijke electrici toitsfabriek, in het teeken der electriciteit. Na wkt wij er reeds over geschreven heb ben kunnen wij volstaan met als onzen totaalindruk te kennen te geven, dat er op den dag van Leidens Ontzet wel eens mooiere optochten zijn gehouden. Dit is echter een persoonlijke opvatting. Oud'rector van het gymnasium te Leiden Bijzondere figuur van buitengewone gaven In don ouderdom van 71 jaar is (e Voor- burg overleden dr. N. J. Beversen, oud- rector van het Gymnasium te Leiden, offi cier in de Orde van Oranje-Nassau. Met hem is een zeer bijzondere figuur, een man met buitengewone gaven heenge gaan. Geboren in 15G0 te Kampen, waar zijn vader Luthersch predikant was, verhuisde hij spoedig naar Dordrecht. Aan het Dordt sche gymnasium verwierf hij het cind- dipioma. Na zijn eindexamen studeerde hij klassieke letteren te Leiden, volgde o.a. de colleges van Cobet en Cornelisscn, werd na zjjn doctoraal examen met succes te heb ben afgelegd, benoemd tot lccraar aan het gymnasium te Gorcum. Lang bleef hij daar niet. Na voltooiing V3n zijn commentatio de L. Lucilli vita et moribus, waarop hij in 188S aan de Leidsche universiteit promo veerde tot doctor in de klassieke letteren, volgde spoedig zijn benoeming tot leeraar aan het Sted. Gymnasium te Arnhem. In 1898 volgde zijn aanstelling tot conrector van het gymnasium te Zwolle. Dc academiestad, het wetenschappelijke loven, het grootere rectoraat lokten hem in 1910 naar Leiden, welks gemeenteraad dr. Beversen tot opvolger van dr. Punt be noemde. 18 jaar lang heeft Dr. Beversen het rectoraat gevoeerd. Op het gymnasiale onderwijs heeft hij door zijn alom bekende grammatica grooten invloed gehad. Jarenlang was Stegman-Be- versen dc grammatica, die overal werd ge bruikt voor dc studie van het Latijn. Door de groote veelzijdigheid van zijn kennis en van zijn belangstelling, hadden zijn lessen buitengewone bekoring. Dr. Beversen was een zeer kunstzinnig mcnsch, met een breede belangstelling voor alle mogelijke kunstuitingen. Hij had met goeden smaalt en groote liefde een keurige verzameling grafisch werk, binnen- en bui- tcnlandsche bibliophiele uitgaven, ex-libris, o.a. van Gordon Craig, en schilderijen aan- j gelegd, o.a. van M. W. v. d. Valk, wijlen P. Pupont en Steinlen. Zijn interview ken merkte den kunstzinnigen verzamelaar. Hij was ook voorzitter der Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Voorburg. Zijn groote kennis vooral der Fransche letteren maakte hem tot een gewaardeerd medewerker van verschillende bladen en tijdschriften, die het Fransche bock in hun belangstelling betrekken. De begrafenis zal plaats hebben Woens dag te 2 uur op dc Algemeene Begraaf plaats te Voorburg. DOODELIJK ONGELUK OP DEN WASSENAARSCHEWEG. 's Graven h ag c, 2 Oct. Gisteravond ora- streaks kwart voor 8 uur is op den Wasse- naarschen weg, even voorbij dc R. K. Kerk, een droevig ongeluk gebeurd. Een 15-jarige jongen, B. W., wonende Christiaan de Wetstraat, hielp een melk bezorger van de Sierkan even bij het voort duwen van diens wagen. Zij schijnen daar bij rechts van den weg gestaan te hebben cn plotseling door oen vrachtauto achterop gereden te zijn. Beide personen werden door dc vracht auto aangereden. De jongen werd daarbij zoo ernstig gewond, dat hij eenige oogen- blikken later overleed. De melkbezorger, do 29-jarige F. van Z., uit do Schalkburger straat, werd gewond, maar kwam er betrek kelijk goed af. De Geneeskundige Dienst heeft hem naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht, vanwaar hij na verbon den te zijn, naar huis is kunnen gaan. Het lijk van den ongelukkigen jongen is naar het Ziekenhuis vervoerd. De melkwagen werd zwaar beschadigd. De politie stelt een onderzoek in naar de oor zaak van dit droevig ongeval cn naar de vraag in hoeverre dc chauffeur van de auto schuld heeft. JHR. P. QUARLES VAN UFFORD. f In den ouderdom van 72 jaar is te Heem stede overleden jhr. P. Quarlcs van Ufford, vroeger directeur van de Zoutkeet aan het Noorderspaarnc te Haarlem. Ruim 25 jaar geleden, toen de Linschotcrstraat werd door getrokken, werd de Zoutkeet afgebroken. Amersfoort. Woensdag 5 October. Vcrkooplokaal Muurhuizen 47. Verkoop van een inboedel. 9% uur v.m. Donderdag 27 October, Teut 44, Verkoop van een inboedel. 11 uur v.m. Hoogland. Dinsdag 11 October „Het Heiveld". Verkoop van have, veo cn inboe del. 10 uur v.m. Dinsdag 18 October. „Onstede". Verkoop van have, vee en inboedel. 10 uur v.m. Stoutcnburg. Woensdag 19 Octo ber, hofstede „Paaschmaandag", verkoop van have, vee cn inboedel. 10 uur v.m. HONDERD KISTEN TONG. Eon meevaller. De stoomtreiler „Condor", welke langen tijd te IJmuidcn heeft opgelegen en do vorige weak weer in do vaart gebracht werd, had het geluk midden tusschcn groote scholen' tong te komen. Met niet minder dan honderd kisten van deze vischsoort, een tot heden voor een trei- ler nog ongekende hoeveelheid, keerde het schip in de haven terug. Voor de reederij was deze buit van vijf duizend gulden een ware meevaller. (Hbld.). 75 °/o Blue Band uit de alleroeste grond stoffen - met 25 °/o allerfijnste Roomboter onder Rijks controle - bereid volgens een karnproces, waarvan de Blue Band fabrieken het geheim bezitten. Gebruik daarom uitsluitend Holland's beste standaardmerk versch gekariul met 25% allerfijnste Roomboter* onder Rijkscontrófe i Ernstige arbeid verzoent altijd met hot leven. uit het Noorsch van Jacob B. Buil. 19 Ola Glomgaarden stond verlegen te kij ken. Ze is in het Elvedal, gaf hij ten ant woord. Zoo? O, zoo! De dominee zette groote oogen op. Maar Berit dan? Hij vroeg het zonder maar even te knip peren. Ola Glomgaarden kleurde. - Ach, hot is de moeite niet waard, om naar haar te vragen, antwoordde hij ein delijk. Toch wel, zei de dominee. Juist om harentwille ben ik gekomen. Ola Glomgaarden stond, tegen dc gla zenkast geleund, naar den grond te kijken. Ach, kom, zei hij. De dominee zette zijn bril steviger. Je bent een eigendunkelijk mensch, Ola Glomgaarden, klonk het opeens. Zijn oogen keken scherp van achter zijn bril. Ola stond nog steeds naar den grond te kijken. Vindt dominee dat? vroeg hij zacht. Ja, dat vind ik. En het heele dorp vindt dat! Hij sprak met nadruk. Ola keek op. Ik doe wat ik wil... ik, zoowel als al de anderen, zei hij. Dc dominee keek Ola in de cogen. Het blijkt niet, dat anderen mogen doen wat ze willen, zei hij scherp. Ola sloeg do oogen neer. Dat ia een andere zaak, antwoordde hij. Neen. Dat is juist dezelfde zaak! De oogen van den dominee fonkelden. Het is schandelijk! Het is onchriste lijk, zooals jij je gedragen hebt. En dat mecnen allen' Zoo? Ola keek snel op. Ze mogen mee nen wat ze willen, gaf hij ten antwoord. De anderen ja... maar ik niet! De dominee sprak kortaf en beslist. Ola Glomgaarden zag den dominee aan. Hij begreep het niet. Dat kan U toch volkomen onverschil lig zijn, zeide hij. Neen, antwoordde de dominee. Dat is mij niet onverschillig. Jc hebt mij bedrogen. Je hebt mij in een verkeerden waan ge bracht... ik moest toch wel gelooven dat de huwelijksafkondiging geschiedde met je dochters medeweten. Je hebt me verleid tot het vervullen van een ambtsplicht, dien ik niet kan verantwoorden Daarvoor zal IK jou lot verantwoording roepen. Het gelaat van Ola Glomgaarden onder ging een verandering. F.r steeg een vale bleekheid in op. Haar woord is toch niet noodlg voor zooiets, wel? zei hij. Toen stond do dominee op. Jawel, antwoordde hij. Het is absoluut noodig. Maar jij bent een tiran, Ola, en dat kan ik je niet vergeven. Ola Glomgaarden haalde diep adem. U moet maar doen, wat u wilt, ant woordde hij. Ja, dat ben ik ook van plan. De dominee ging vlak voor Ola staan. Ik breng nu de zaak voor het depar tement en verzoek om een gerechtelijke beslissing .Had ik haar ingezegend en ge weten .van de zaak, dan zou ik uit mijn ambt ontzet zijn geworden. De dominee nam zijn bril af en knipper- do met do oogen. Het is bedroevend Maar eerst nu ben ik dc ware toedracht d.er zaak te weten gekomen. Anders had je reeds eerder van mij gehoord. Het bleef stil. Ola staarde naar den grond. De dominee bleef hem voordurend aankij ken. Daarin moet u precies doen wat u wilt, antwoordde hij eindelijk. Ja de dominee knikte dat zal ik doen. Hij Uee zich halverwege om. Maar er is nog ng, dat ik zal doen. omdat het mijn is. Je dochter Berit zal ik trouwen. Ola kreog een schok, maar antwoordde niet. Ik trouw nu haar en Tore. Men is het mij komen verzoeken. Ik zou ook wel ge noodzaakt wezen haar te begraven, indien jij haar tot vertwijfeling brengt. En dan komt jouw tijd, mijn waarde Ola, cn jouw afrekening met Hem daarboven. De dominee keerde zich geheel om. Ola Glomgaarden stond daar bleek te kijken Nu, vaarwel! De dominee ging heen. Vaarwrel! Het antwoord was nauwelijks hoorbaar. Maar toen de dominee reeds de kamer uit was, liep Ola Glomgaarden hem lang zaam achterna. Hij stond in het portaal, toen de knecht het paard naar voren leidde. U moet het paard toch wat laten uit rusten, zei hij met gebroken stem. De dominee, die juist zijn voet in den stijgbeugel zette, keerdo zich om. Dank je, heden niet, zei hij. Ik moet nog naar Braatcn. Ik heb die lieden daar ginds nog het een cn ander te zeggen. Maar misschien op den terugtocht. Hij zette zijn voet in den stijgbeugel cn mot een vluggen zwaai zat hij te paard. Ja, dominee zal welkom wezen, ant woordde Ola Glomgaarden. Dank jc, dank je. De dominee reed weg. Peinzend staarde Ola Glomgaarden hem na. Het was ledig geworden, toen zijn zus ter hem verliet. En meer dan één nacht had hij wakker gelegen en aan zijn dochter ge dacht. Nu dat alles met den dominee er nog bij was eekomen, wist hij in het ge heel geen raad meer. Gerechtelijke beslissing! Wellicht nog straf bovendien! En de zaak bekend in al le dorpen! Hij was geweldig hoos toen hij naar bin nen ging, recht door de kamer naar de op kamer, waar hij zich op zijn ben neerlegde. De dominee was bij liet veer gekomen, slapte in de boot cn liet het paard voor zich uit zwemmen. Hij was aan allerlei soort bergreizen gewoon en kon zich in alle voorkomende ongcriefelijkheden schikken De knecht greep naar den boom. Neen. zei dp dominee, dat doe ik lie ver zelf. Hij pakte den boom en ging naar den steven. Dan weet ik hoe dc stroom loopt, voegde hij er glimlachend aan toe. En met breede, vaste stooten boomde de kleine dominee, met den bril op, dc rivier over. Het paard, dat aan den oever stond te wachten, werd weer gezadeld Daarna reed ae dominee op zijn dooie gemak langs den smallen bergweg, noordwaarts, naar Braa- ten. In het oude huis te Braaten zaten ze juist aan het middagmaal toen het paard van den dominee voor de deur stil hield. Ilemelsche goedheid, zei Kari en zag Berit aan. Ik geloof waarlijk, dat het do deminee is. En allen stonden op om van tafel te gaan. Neen, blijf zitten, zei de dominee. Hij stond al in de deur. Dan gaf hij ieder de hand. Berit het laatst. Ja, het is eigenlijk met jou, dat ik .vil praten, zei hij, terwijl hij plaats nam. Berit kleurde. Toen stond ze op en trad nader. Dat is te doen, antwoordde ze met groote waardigheid. Toen stond Tore ook op. Ga mee, om ginds mijn hoeve eens te bekijken, zei hij De dominee knikte Heel gaarne, antwoordde hij. Daarna volgde hij Tore en Berit, die langzaam het huis uitgingen, om naar dc nieuw gebouw de woning (o gaan. Halfweg gekomen keerde de dominee zich >m. Iemand had hem geroepen Met was de oude Kari Braaten, die nu •p de stoep stond. Och. zou ik eerst even met U mogen ->raten? zei ze. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3