AMERSFOORTSCH DAGBLAD GOEDE MANIEREN IN DUITSCHLAND Vrijdag 7 October 1932 31e Jaargang No. 85 HOE RUW-EGOISTISCH MEN GEWORDEN IS Onbeleefde kellners en conducteurs DERDE BLAD GEEN CONFERENTIE TE LONDEN? HET BELGISCHE KABINET IN MOEILIJKHEID UIT BERLIJN Bedroevende staaltjes op het gebied van het verkeers (Van onzen correspondent). Berlijn, 24 September. Mijn taak in deze rubriek is niet, meer of minder actueele beschouwingen van alge meen karakter ten beste te geven, maar den lezer over Berlijn en over Duitschland dingen te vertellen, die in de telegrammen niet gevonden worden en toch van groote beteekenis, vooral tot beter begrip van het algemeene, kunnen zijn, Waar ik ditmaal het onderwerp: „Goede manieren in Duitsch land" kort behandelen wil, moet ik daarom op den voorgrond stellen, dat het ook hier niet gaat om een reeks opmerkingen van al gemeen karakter en dat hier minder dan ooit generaliseercn een rechtvaardige me thode ware. Duitschland is tegenwoordig géén over beleefd land. Wie dat constateert, beweert nog volstrekt niet, dat alle Duitschers onbe leefd zijn of zelfs maar, dat onbeleefd zijn een typisch-Duilsch verschijnsel is. Hij geeft alleen maar zijn indruk van het heden en sluit daarmede alle verzachtende omstan digheden in: als daar zijn, nood en uitput ting sinds 19171918, zeer begrijpelijke krib bigheid en zenuwachtigheid als gevolg van enorme werkloosheid, nood in meer dan 90 pet van alle Duitsche families, politieke ver bittering, enz. Terwijl bovendien niet ver zuimd mag worden er op te wijzen, dat ook heden en ondanks alles, nog zeer, zeer be leefde menschen van hooge cultuur en van pvallend goede manieren in Duitschland leven, zij het-in hoogstaande kringen van adel en burgerij, dan wel onder uiterst een voudige menschen, in hotels en clubs, als ambtenaren en beambten bij groote verkeers ondernemingen, menschen, die begrijpen, van hoe groote beteekenis voor de reputatie an hun geheele volk het is, dat zij zich onderling en tegenover do vreemdelingen ge >agen als wereldburgers van beschaving •oor wie goede omgangsvormen iets van elf sprekends zijn. Zulke, volstrekt niet weinige, uitzonde- ingen in eere: wat dan nog overblijft, is oor Europa geen voorbeeld van opvallen- e wellevendheid. Het zou niet in mij opgekomen zijn, dat erder te vertellen, indien ik niet juist n de laatste weken in verschillende Duit- che kranten en weekbladen klachten ge-, ezen had, waaruit ik nu ter leering va») en Nederlandschen belangstellende een [kleine bloemlezing wil samenstellen. Daar- ij in het midden latend, of niet in andere anden (misschien zelfs in ons goede va derland?) soortgelijke ervaringen op te doen ijn, die dan tot bescheidenheid tegenover nze Duitsche buren zouden kunnen stern en. De gemiddelde Duitscher van tegenwoor- ig is in zijn uiterlijken levenswandel een oïst geworden. Een, die geleerd heeft, dat en zijn ellebogen moet gebruiken. Ik heb uitsche vrienden, die vaak volhouden, dat 8 Duitscher nooit anders geweest is en dat ijn vroegere wellevendheid in tijden toen et hem nog goed ging slechts een ver- isje was; dat met andere woorden zijn are aard nu pas bovenkomt. Zoover ga ik iet Ik ben overtuigd, dat de Duitscher be- r is, dan hij zich tegenwoordig voordoet En hoe doet hij zich dan voor? r i Typisch is zijn optreden in damesgezel schap. Slechts in uitzonderingsgevallen zal ij in openbare verkeersmiddelen voor da es, voor welke vrouw dan ook, zijn zit plaats opgeven. Ilij maakt, en zelfs dat niet in elk geval, slechts plaats voor ouden van dagen, en natuurlijk steeds voor gebrekki- gen. Ofschoon het hier alweer pijnlijk aan doet, dat de directies in vele verkeersmidde len blijkbaar slechte ervaringen opge daan hebben, waar ze de noodzakelijkheid inzagen openbaar aan te plakken, dat oen zjsker aantal plaatsen voor invalieden, blin den enz. moet worden vrijgemaakt. Wie in een groot bierlokaal plaats neemt «an steeds weer de ervaring opdoen, dat de roeeste ..heeren" hier niet opstaan, als een «jpn bekende dame hun tafel genaderd is zich verwijdert En in het algemeen denkt in Duitschland de heer er niet meer aan, zijn kleeding aan die van de dame, die hij opgeleidt, aan te passen. Ilij gaat 's avonds in zijn werkpakje, desnoods midden in het winterseizoen, met zijn echtgenoote, die zich in keurig avondcostuum beweegt, in licht colbertje naar den schouwburg en verschijnt nok bij officieelc ontvangsten en in do con certzaal niet zelden in knickerbocker en met gekleurd sporthemd en boord! Vaak kan Wen in Duitschland waarnemen, dat in res taurants de dame in heerengezelschap zelf standig haar bestellingen doet en met den ®ellner onderhandelt. En dat ook de jeugd gezelschap van ouderen in het openbaar altijd weer haar onafhankelijkheid demon streeren wil, is hier eveneens een (zeker in ternationaal) „teeken des tijds". Die Duit- fiche jeugd is in vele opzichten een probleem Hfi ze' wanroP hier jonge en nog afhan- «fihjke menschjes met hun ouders en in hot algemeen met oudere generaties omgaan, is vaak ergerlijk en maakt het begrijpelijk, dat men naar de tijden van algemecnen dienstplicht en meer gezag van ouderen te rug verlangt Om op de houding van het mannelijk pu bliek in openbare verkeersmiddelen terug te komen: het zijn juist, de jongere mannen (niet de schooljongens, die hier behoorlijk gedrild zijn) die in onbeleefdheid tegenover ouderen en dame3 uitmunten. In de stamp volle tram ziet men vaak den heer van vijf tig of ouder voor een jonge dame dan wel voor een nog ouderen heer opstaan, terwijl jonge bengels blijven zitten en als ze niet bovendien den moed hebben, de naar een plaats zoekende vrouw onbeschaamd uit te lachen, hun heil zoeken in ijverig kranten lezen dan wel in een plotseling opkomende neiging om een dutje te doen. Niet minder beschamend voor het mannelijk geslacht is het, dan op te merken, hoe niet zelden jonge vrouwen haar plaats aan oudere dames of heeren aanbieden, omdat de jongere man nen en de jeugdige generatie blijkbaar niet op dat denkbeeld komen. Hoe „rücksichtlos", hoe ruw-egolstisch de Duitscher g3worden is, merkt men echter nog veel beter als men gelegenheid heeft hetzij als zijn eigen chauffeur dan wel in een taxi eenige uren door Berlijns straten te rijden of een tochtje per auto door Duitschland te ondernemen. Er wordt in Duitschland eenvoudig er op los gereden, door auto's, door andere verkeersmiddelen, door wielrijders. Men stoort zich nauwelijks aan elkaar. Hoofdzaak is. dat men zelf zoo snel mogelijk verder komt. Men heeft bijna altijd tijd genoeg om langzamer te rijden cn om zich om anderen te bekommeren; maar men heeft toch steeds „haast". In het centrum der groote steden, in Ber lijn vooral, met zijn honderd en meer signaallampcn en kruispunten cn zijn vele verk3ersagenten, i6 die haast daarom vooral zoo onzinnig, omdat men bij een rit van zeg gen we een half uur door haastig rijden hoogstens een paar minuten eerdér aan komt Voor den arts, voor de politie, voor de brandweer kan het op die paar minuten aankomen; maar voor het overige verkeer? Zelden zal de Dpitsche chauffeur op den landweg stoppen als een collega een „panne" heeft, en vragen of hij hem ook van dienst kan zijn, gelijk dat bijv. in En geland en in Amerika algemeen gebruike lijk is. In cle groote Duitsche steden snijdt men elkaar in volle vaart den weg af, dringt den collega tegen den trottoirrand en is bijzonder onhebbelijk jegens vreemde of huitenlandsche auto's, die de plaatselijke politievoorschriften natuurlijk niet beheer- schen kunnen. Men waagt er dan zelfs de beschadiging van den eigen wagen aan om den vreemdeling danig in het nauw te kun- nen brengen. En typisch voor de onderling? onverdraagzaamheid, die volstrekt niet tot de politiek beperkt blijft, is dan weer, dat in andere Duitsche steden Berlijnsche auto's (aan het teeken I A voor het nummer im mers makkelijk herkenbaar!) vaak ophoort- gelijke wijze mishandeld worden om: wraak to nemen. Is het niet teekenend, dat eenigen tijd geleden een Berlijnsch boulevardblad het noodig vond, „Ridders van het Stuurrad'', m.a.w. beleefde automobilisten, te gaan ont dekken, wier namen dan in dat blad gepu bliceerd werden met een korte beschrijving van de reden, waarom hun een bijzondere plakette, aan den wagen aan te brengen, verleend werd? En waarom werd men „Rid der"? Omdat men voorzichtig gechauffeerd had, tijdig g3stopt had als oude menschen de straat wilden oversteken, zieken onder weg had opgepikt, gebrekkigen een eindje voort had geholpen, de politie ongevraagd had ondersteund. Kortom, omdat men iets gedaan had, wat voor een volk onder nor male omstandigheden iets vanzelfsprekends geweest ware. Neen, voor het bestudeeren van goede ma nieren moet men tegenwoordig niet naar Duitschland en zeker niet naar Berlijn reizen. De Berlijnsche kellner bijvoorbeeld is het onaangenaamste contrast van zijn Parij- schen collega, en zelfs de g2moedelijkc Am- slerdamsche beroepsgenoot is verre boven den Berlijner te verkiezen. De Berlijnsche kellner bromt u wat toe, een nauwelijks ver staanbaar: „Na, was soils denn sein?" Voor uw bijzondere neigingen voelt hij niets. On persoonlijk, ruw, onbeschaamd vaak, wordt uw bestelling voor u heengeschoven, en zelfs het extra fooitje boven de 10 pet., dat hij eigenlijk niet aanvaarden mag, wordt nog met een brommerig „Dankc"# opgesto ken. Beleefd cn voorkomend daarentegen is de politie en over den Duitschen, speciaal den Berlijnschen verkeersagent, moge niets dan goeds genoteerd zijn. De conducteurs daar entegen, op enkele humoristisch aang?leg- de uitzonderingen na, kunnen zich bij de kellners aansluiten cn ook vele taxi-chauf feurs zijn niet met aangeboren vriendelijk heid gezegend, vooral niet als zo onderweg met „Herrenfahrer" te doen hebben. En de beambte achter het loket? Ik krijg altijd weer kippenvel als ik aan hem denk, aan dezen „heer", die zich ieders meester weet en die van „sendee above all" even weinig begrepen heeft als van den „Dienst am Kunden". Of dit alles beter zal worden, als het Duitschland beter gaat? Maar zelfs met het vernisje van vroeger waren wc al gediend! ROLAND. Duitschland geeft aan Frankrijk de schuld Berlijn, 5 Oct. (II.N.) In een officieuse mededeeling wordt vastgesteld, dat blijkens de laatste berichten uit Londen Engeland waarschijnlijk zal afzien van het houden van een vijfmogcndhedcnconfercntie. De schuld daarvan wordt geweten aan de poli tick van Herriot, die ten opzichte van de Londensche conferentie hetzelfde standpunt heeft ingenomen als vroeger ten opzichte van de Duitsche pariteitsrechten. Verder wordt verklaard, dat Duitschland zich te gemoetkomend heeft betoond door geen be zwaar te maken tegen de deelneming van nog andere landen aan de Londensche con ferentie. Engeland verwacht thans een voortzetting van de onlwapcningsconferen tie zonder deelneming van Duitschland. waarbij echter opgemerkt wordt, dat de resultaten van de conferentie dan niet ten volle bevredigend kunnen zijn en ook geen algeheele pacificatie tot stand gebracht zal kunnen worden. B e r 1 ij n, 5 Oct. (V.D.) De Berlijnsche ochtendbladen publiceeren reeds artikelen over het mislukken van het Londensche conferentieplan. Do Lokalanzeiger zegt. dal voor de rijksregecring een zeer duidelijke toestand is ontstaan. Zij kan afwachten wat haar door Genève wordt aangeboden. De Engelsche rcgcering heeft overigens in haar zeer voorzichtige cn officieuze verklaring aan het Reutor-bureau, door to wijzen op de afwijzende houding der Fransche regee ring zelf, geconstateerd, dat de z.g. schuld aan de mislukking van de Londensche con ferentie niet in Berlijn, maar in Parijs moet worden gezocht. Klaarblijkelijk wil de En gelsche rcgecring thans in Genève een soort compromis tot stand brengen en dan Duitschland voor de keus stellen dit aan te nemen of niet. De Tag spreekt over een „geslaagde sa botage van Frankrijk". De Vossische Zeitung is van 'mecning, dat de Engelsche regeering thans klaarblij kelijk den tijd wil laten wérken. Voor Duitschland is deze wending uiterst ver lossend en weinig gewcnscht. Klaarblijke lijk heeft de gedachtenwisseling tusschon Simon en Hcrriot in Parijs tot resultaat gehad, dat Frankrijk de Duitscho gelijkge rechtigdheid niet wil toestaan, hetgeen de oorzaak er van kan zijn, dat Engeland het conferentieplan opgeeft. De D.A.Z. stelt in het licht, dat het mis lukken van de Londensche conferentie in Berlijn niet minder betreurd wordt dan in Londen, want Duitschland is bij de voor bereiding Van deze conferentie tot aan de grens van het mogelijke gegaan om een einde te maken aan den strijd tegen de ont wapening. Door Frankrijks schuld heeft de Europeesche politiek weer eens een groote kans laten voorbijgaan. De Börsenzoitung wijst er op. dat men in welingelichte politieke kringen in Berlijn nog kort voor het binnenkomen van de desbetreffende berichten uit Londen een iets optimistischer oordeel heeft gehad over het tot stand komen van de conferentie. Maar de intransigentie van Herriot is weer eens sterker geweest dan de goede wil van Duitschland. Herrlet's collega's keuren diens standpunt goed. Parijs, 5 Oct. (H.N.) In den heden ge houden ministerraad heeft Herriot rapport uitgebracht over zijn besprekingen met sir John Simon en over de onderhandelingen te Genève. De ministerraad keurde de houding van den minister-president goed, die aange drongen heeft om ook België, Polen en Tsjecho-Slowakije bij de door Engeland voorgestelde vijfmogendheden-conferentie te betrekken. Voorts beraadslaagde de minis- lerraad over het ter markt brengen van den gi'aanoogst van dit jaar. die zeer gunstig is uitgevallen. Besloten is gelegenheid te ge ven om groote voorraden op te slaan, ten einde te verhinderen, dat er plotseling al te groot aanbod zal ontstaan, wat een prijsda ling tengevolge zou hebben. Na den minis terraad had Herriot nog een uitvoerige be spreking met zijn medewerkers in het mi nisterie van huitenlandsche zaken. Te Londen goeft men do hoop op. Londen, 6 Oct. (V. D.) Uit de berichten in de Londensche pers blijkt, dat het thans vrijwel vaststaat dat de 5-mogendhedencon ferentie te Londen niet zal worden g;hou den. Alleen Italië heeft tot nog toe de uil- noodiging aanvaard. Indien de conferentie toch nog de volgende week zal w »rden ge houden, zal* Macdonald naar Londen terug koeren. Voorgesteld was de conferentie op 11 Oct. a.s. te houden, voor welken datum het inmiddels reeds te laat is geworden. Aangezien de Amerikaansche regeeringniet onmiddellijk bij do Duitsche gelijkgerech tigdheid geinteresse?rd is, was Amerika niet uitgenoodigd, doch had men Washington verzocht een waarnemer te willen sturen. De diplomatieko medewerker van de Daily Telegraph schrijft, dat het lot der conferentie door dc houding van Frankrijk en Duitschland werd bezegeld, zoodat men te Londen geen hoop heeft, dat de confe- rontie zal doorgaan. Herriot zou onvoor waardelijk vasthouden aan de volgende eischen: 1. Internationale contróle op de bewape ningen door een volkenbondscoramissie. 2. Het automatisch constateeren van den aanvaller in geval van oorlog. 3. Geen recht op neutraliteit voor derde mogendheden. Tcnslote wordt in sommige kringen ver wacht, dat Amerika na de prcflidentsver- kiezingen met oen nieuw initiatie! komt, waarmco nieuwe druk wordt uitgeoefend op do ontwapeningsconferentie en de con- forentie nieuw leven wordt ingeblazen. Een nieuw Fransch ontwape ningsplan? Parijs, G Oct. (V.D.) In welingelichte kringen verluidt, dat de Fransche regee ring bij het bijeenkomen van het bureau der ontwapeningsconferentie een nieuw ontwapcningsplan zou willen indienen, dal een zeer gelukkige oplossing voor ontwape ning cn veiligheid zou zijn. Het plan houdt wederom in: internalionaliseering van de luchtvaart en het sluiten van regionale de fensieve verdragen. Het zou betrekking hebben op de geheele wereld, doch in een afzonderlijke hoofd stuk speciaal rekening houden met den toestand in Europa. Men meent te weten, dat het gisteren is toegezonden aan de Franscho delegatie te Genève, die het aan een laatste onderzoek onderwerpt. Geen pnblicatle van de Fransche documenten inzake de geheime bewapening van Duitschland. Londen, 6 Oct. (V.D.) Dc Geneefsche correspondent van de Daily Herald weet eenige mededeelingen te doen over den in houd van de verzameling Franscho docu menten inzake de z.g. geheime bewapening van Duitschland. Vele mededeelingen uit deze documenten zouden echter algemeen bekend zijn. De correspondent van do Daily Herald weet aan deze mededeelingen toe te voegen, dat Herriot heeft besloten van zijn voornemen, om dc documenten ten onder zoek aan den Volkenbond voor te leggen, af te zien, aangezien zij geen gegevens be vatlen, die ernstig als grondslag zouden kunnen dienen voor een volkcnbondsonder- zoek. In een hoofdartikel schrijft de Daily Te legraph, dat naar Engelsche en Italiaan- scho meening het Duitscho standpunt juist en gemotiveerd is. Bovendien heeft Duitsch land uitdrukkelijk verklaard, dat bet zijn bewapening niet zal opvoeren, wanneer zijn recht op gelijkheid is erkend. Dc ontwape ningsconferentie dient wederom het plan van kwalitatievo ontwapening onder het oog te zien, waarvoor Duitschlands toe stemming niet noodig is, aangezien het reeds van zijn nanvalswapcns beroofd is. Dc diplomatieke medewerker van de Mor ning Post wijst op de vrees van Frankrijk, dat Duitschland later de kwestie van de Oostelijke grenzen weer aan dc orde zou kunnen stellen. Hieruit blijkt de mogelijk heid. dat de mogendheden een voor Duitsch land bevredigende mate van ontwapening zouden kunnen aanvaarden, wanneer Duitschland een langdurige politieke wa penstilstand aanvaardt. De Daily Herald schrijft, dat het verzet der kleine mogendheden de grootste moei lijkheid is, aangezien deze vreezen, dat inen te Londen over de hoofden der kleine staten heen tot overeenstemming zal ko men. De Parijsche bladen blijven er bij Herriot op aandringen, niet naar Londen te gaan of, indien zulks voor hem onvermijdelijk mocht zijn, er slechts de rol van waarne mer te spelen, aangezien Frankrijk gevaar loopt, op de conferentie van Londen geïso leerd te worden en de mogelijkheid niet bestaat om de door den Duitschen cisph van gelijkgerechtigdheid ontstano mee- uingsverschillcn bij te leggen. Uit dit alles blijkt, dat de Fransche pers in den nacht van Woensdag op Donderdag nog niet op de hoogte was van het vrijwel vaststaande feit, dat de conferentie te Londen niet zal wor den gehouden. De Figaro schrijft, dat Herriot slechts naar Londen zal gaan, wanneer de onaan tastbaarheid der verdragen gegarandeerd is en ook de Fransche bondgenootcn erbij «etrokken worden. Deze voorwaarden al leen zouden dan juist voldoende kunnen zijn om het heele plan in het water te doen vallen. De buitenland-redacteur van de Echo de Paris meent dc opvatting der Fransche mi litairen te Genève te kunnen weergeven door te schyijven, dat Herriot to Londen slechts de rol van waarnemer behoort te spelen en zich overigens het best kan ver schuilen achter de ontwapeningsconferentie, die alleen bevoegd is tot het nemen van beslissingen. De Oeuvre wekt do regeering op om niet eerder gehoor te geven aan de uitnoodiging van Macdonald, voordat Duitschland geant woord heeft. In de Populaire geeft Léon Blum uiting aan do vrees, dat de conferentie te Londen door de houding van Frankrijk slechts het prestige van do Duitsche regeering zal ver sterken. De actie der Fransche regeering moet er op gericht zijn inzake de gclijkge- rechtigdheidskwestie met Duitschland tot een overeenstemming te komen, die niet beschouwd zal kunnen worden als een suc ces voor de jonker-regeering. t De Fransche documenten over de geheime bewapening van Duitschland. Londen, 6 Oct. (V.D.) Do Geneefsche correspondent van de Daily Herald weet, '-elijk wij reeds meldden, eenige mededee lingen te doen over de Franscho documen ten nopens de z.g. geheime bewapening van Duitschland. Zoo wordt o.m. in de docu menten vermeld, dat de Duitscho rijksweer oefeningen houdt met imitatie-tanks. Hier uit wordt afgeleid, dat Duitschland dus nog over voorraden werkelijke tanks moet be schikken. Verder wordt in de documenton de klacht geuit, dat de Duitsche politie in zeer hooge mate op militairen grondslag is georgani seerd en to zamen met de rijksweer zooge-> naamdo „stoottroepen" vormt. De Stahlhclm en soortgelijke organisaties Worden beschouwd als een reservo van zes honderdduizend tamelijk goed geoefende en opgeleide mannen, waarvan wordt aange nomen. dat zij over een moderne militaire uitrusting beschikken. Opgemerkt wordt verder, dat Duitschland over voldoende Mchto wapenen, zooals machinegeweren en lichte artillerie, die door hot verdrag van Versailles worden toegestaan, beschikt ora een leger van achthonderdduizend man te bewapenen. De vliegtuigen der burgerlijke luchtvaart kunnen terstond in bombarde mentsvliegtuigen veranderd worden. Tiet weinige toegestane vestinggcschut kan ter stond mobiel worden gemaakt en alle ma chines voor landbouw-tractio kunnen in tanks worden veranderd. P a r ij s, 6 October. (V.D.) Naar van be voegde zijdo wordt medegedeeld, heeft de Britsche ambassadeur. Lord Tyrrell, Don derdagmiddag een bezoeek gebracht aan den Quai d'Orsay, waar hij in opdracht zij ner regeering heeft verklaard dat do oor spronkelijk to London in uitzicht gestelde bijeenkomst der vijf mogendheden tot nader order wordt verdaagd. De besprekingen tusschon Londen en Pa rijs worden op vricndschanoelijkc wijze voortgezet. B e r 1 ij n, 6 October. (V.DDe Engelsche zaakgelastigde te Berlijn, Newton, heeft Donderdagmiddag een bezoek gebracht aan liet departement van buitenalandsche za ken. Hij deelde mede dat dc Engelsche be moeiingen inzake de tot stand koming van een Vijfmogcndhedcnconferentic ter bespre king van de Duitsche pariteitseischcn zul len worden vervolgd. Newton heeft er op geen cnkolc wijze op gezinspeeld dat dc Engelsche regeering \oornemens zou zijn haar voorstel een der gelijke conferentie bijeen te roepen terug te nemen. Een reconstructie of cob lectief ontslag? De correspondent der N'. R. Ct. te Brussel rneldt: In de onmiddellijke omgeving van d-'O minister-president volgt men, niet zonder eenige bezoigdheid, ce groeiende beweging tegen de protectionistische politiek, sedert eenige maanden, door de huidige rcgcering gevolgd. Het verzet komt vooral uit d-ti liberalen heek, waar men beweert, dat het kabinet Rcnkin geheel onder den invlosJ van den Belgischen Boerenbond cn zekero groote mijneigenaars en bankiers is ge raakt cn nu met handen en voeten gebou* den is. Dit zou de jongste contingenten- ringsmaatregelen inzake boter, visch, graan, enz. moeten verklaren. Op een ,e Antwerpen gehouden kiesvergadering heeft het liborale kamerlid Baelde, tevens lid van den gemeenteraad der Scheldcstad, zonder omwegen verklaard, dat de regee ring het koninklijke woord, ten voordctis van den vrijhandel gesproken, in den wmi heeft geslagen cn nu verder, zonder viel wroeging, den protectionistischen weg op gaat. Mr. Baelde aarzelde niet daar aan toe te voegen, dat de Antwerpsche libera* len, naar het voorbeeld door de Engeteche liberalen gegeven, hun medewerking aan de regeering zullen ontzeggen, indien zij haar houding niet wijzigt. Brussel, 6 October. (V.D.) In het Bel gische kabinet zijn bij do beraadslagingen over de te nemen bezuinigingsmaatregelen ernstige moeilijkheden gerezen. Zoowel de Vlaamsch-Katholieken als de liberalen vree zen dat hun aanzien bij de kiezers zal ver minderen indien zij aan deze ingrijpende maatregelen hun medewerking zullen ver- leenen. De premier heeft in verband hiermede een bespreking gehad met de partijleiders. Het schijnt dat Rcnkin tot de overtuiging is gekomen dat hij zijn kabinet zal moeten re- construeeren of het collectieve ontslag van het kabinet zal moeten verzoeken. De uit slag der Zondag te houden gemeenteraads verkiezingen zal van grooten invloed zijn op de (e nemen besluiten. In gewone om standigheden zouden begin volgend jaar nieuwe verkiezingen gehouden worden voor Kamer en Senaat, doch thans wordt het niet uitgesloten geacht dat reeds eerder parlementsverkiezingen zullen worden uit geschreven. NA DE REBELLIE IN BRAZILIË. Parijs, 6 Oct.. (H. N.) Volgens een be richt uit Rio de Janeiro is do vroegere gou verneur van den staat Sao Paulo gisteren op last van de federale regeering gear resteerd. Overigens heeft de federale regno- ring de verzekering gegeven, dat zij bij het onderzoek in verband met den opstand met de grootste gematigdheid to werk zal gaan en geen maatregelen zal nemen, welke als een vernedering van den staat Sao Paulo kunnen worden beschouwd. Slechts de noodzakelijke bestuursmaatregelen zullen worden getroffen, terwijl slechts de hoofd schuldigen bestraft zullen worden. De toe stand in den staat Sao Paulo is thans weer normaal. Het spoorwegverkeer tusschen Rio en Sao Paulo zal morgen worden her vat,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5