VAN WIEN HEEFT HET KIND DAT Wanneer wij trachten de eigenschap pen van een kind met die van de ouders te vergelijken, moeten wij niet in hoofd zaak de uiterlijke gelijkenis, maar vooral de geestelijke aanleg en karakter eigenschappen trachten te analyseeren. die in den regel van veel grooter belang zijn. Wanneer de ouders de verschillende voorvallen uit het leven van het kind sa men bespreken, kunnen zij zijn aanleg, gewoonten, eigenschappen en fouten dui delijk zien en zullen zij moeten trachten door innige samenwerking het goede te bevorderen en de gebreken op krachtige, doch liefdevolle wijze in goede banen te leiden. Hoe vaak ziin er ouders, wie het een gewoonte is geworden om bij aile moge lijke gebeurtenissen in het leven van het kind tegen elkander, zij het dan half schertsend te zeggen: ..Dat heeft hij van jou!" Is het kind aan het zeuren of wil zijn zin doordrijven, dan zegt de man vaak tegen de moeder: „Zie je wel, pre cies als jij Wordt het kind bij zijn spel ongedul dig, dan is de vrouw er soms vlug bij om tegen den vader te zeggen: ,.Zoo zou jij ook zijn!" Zoo zou men per dag wel minstens een dozijn keeren heen en weer kunnen pra ten. maar het is immers toch heel na tuurlijk. dat wij onze goede of minder goede eigenschappen in het kind terug zien? Denken wij ouders er wel genoeg over na. dat het kind alles aanhoort en de scherts, die wellicht goed gemeend is, niet begrijpt? Het kind is zeer scherp van gehoor en gevoel, waar het zijn ouders betreft en daardoor kan het beeld, dat het van vader of moeder in zich om draagt, soms zoo gedachteloos getroffen worden. Kan men zich er dan nog over verwon deren. wanneer het kind op zekeren dag door de moeder wordt terecht gewezen over een of andere karakterfout en voor de vuist weg antwoordt: ..Dat bent u zelf ook. dat heeft vader al zoo vaak ge zegd!" Onze eerste opwelling is dan ons boos te maken, omdat het kind nu al brutaal wordt ook, maar dragen wij er zelf geen schuld aan. door onze achtelooze gezeg den? Kinderen vergeten niet veel van hetgeen zij hooren. 't zij goed of kwaad. Toch willen wij er nog op aandrin gen het maken van vergelijkingen door de ouders in het bijzijn van het kind te vermijden: het kan zoo /aak aanlei ding geven tot huiselijke onaangenaam heden en een kleine doorn blijft licht ach ter en wondt het kind dan wanneer het in moeilijkheden komt. Laten wij dus zoo veel mogelijk onze woorden wikken en wegen in het belang van ons kind. JONGE MEISJES MANTELPAKJE MET BLOUSE. Bij de oudere schoolgaande dochters valt een mantelpakje in den regel nogal in den smaak. Bijgaand zesbaans rokje met Shantung of flanellen hoog gesloten blouse en sportdas zijn zeer practisch en kleeden de slanke figuurtjes bijzonder goed, evenals het manteltje, dat geen Het manteltje zouden wij willen voeren met een stevige voering, daar zijde bij veelvuldig gebruik nogal aan slijtage on derhevig is. Als materiaal zouden wij tweed of een effen wollen stof kiezen; donkerblauw doet het in 't laatste geval altijd erg goed. Patronen verkrijgbaar in de maten 38—40 en 42. Prijs 0.58, HET WASSCHEN VAN GRIJZE HAREN. Men kan grijs haar een mooie tint geven door het nu en dan met griesmeel te reinigen en één maal per maand te wasschen met water waarin een weinig blauwsel, dat voor het naspoeleii der wasch gebruikt wordt. JONGENSJAS. Jassen voor kleine jongens kunnen heel goed thuis gemaakt worden, daar het model zeer eenvoudig is en de prijs aan merkelijk lager is dan een confectiejas van goede kwaliteit. Ratiné lijkt ons bijzonder geschikt; het is sterk en tevens warm. terwijl we als voering een zware kwaliteit satinet kraag heeft, maar een apart opgestikte bies langs de geheele voorzijde, waarin tevens de sluiting met knoopen en knoopsgaten is aangebracht. Het geheel is zeer gemakkelijk te ma ken. want juist het aanbrengen van een goed zittenden kraag kost nogals eens wat hoofdbrekens. kiezen. Na het kn;ppen der jas blijven er zeker wel stukjes over die in een goede hoedenzaak tot een pet ver werkt kunnen worden. Patronen verkriigbaar voor jongens van 4 tot 7 jaar. Prijs f 0.58. OOGEN DICHT EN VLUG SLIKKEN. Hoe goed herinner ik mij nog dien ouden schaapherder uit mijn kinderjaren, die zieke menschen en dieren altijd zoo goed wist te behandelen en dan allerlei pillen en drankjes klaarmaakte en wiens stereotiepe gezegde dan altijd was: .Oogen toe en vlug slikken!" Wij k.n- deren moesten altijd om dat gezegde lachen. Later heb ik er nog vaak aan gedacht en zag dan nog. duidelijk den ouden man met den markanten grijzen kop voor mij in zijn verweerden -jroenei jagersjas en heb ik begrepen, hoe er eigenlijk in die woorden meer opgesloten lag en hoe wij allen moeten trachten de raad van den ouden herder op te volgen. De bittere pillen, die het leven ons soms weet voor te zetten, moeten wij trachten vlug te slikken, tegenstribbelen helpt dan niet. geslikt moeten ze worden! Naarmate men er langer op kauwt, zal de nasmaak nog bitterder worden, ja vaak gebeurt het. dat deze pillen en drankjes ons zwaar op de maag liggen, maar ten slotte komt alles met een ge zond organisme en een opgewekt humeur weer in orde! Wij vrouwen moeten deze kunst van slikken zonder den bitteren nasmaak trachten te leeren. eerst dan beoefenen wij de ware ..Levenskunst". Ons voor beeld werkt opbouwend op onze omge ving en zal er toe bijdragen onze huise lijke sfeer zonnioer te maken. Het Leven geeft ons die bittere pillen vaak op allerlei wijze te slikken; soms zijn zij fijngesuikerd en bemerkt men niet, hoe onaangenaam ze eiger1;:k z;:r: ee andere maal zijn ze bitter als gal. bevat ten levenswaarheden, die pijn doen en ons tot tranen toe bewogen doen zijn Cu die tenslotte toch zoo heilzaam en op Douwend v erken! Mocht het lot ook U, léze s, w*er eens een bitter drankje brouwen, (en wie onzer ontkomt daaraan?) laat het dan zijn alsof ook bij U de oude herder staat, die U toeroept: „Oogen dicht en vlug slikken!", dan zal dat U sterken en kracht geven bij komende stormen en de overwinning zal aan U zijn! LICHTE CAPES. Capes blijven zich zeer in de gunst dei draagsters verheugen; geen wonder, want het geeft een coquet iets aan een overigens zeer eenvoudig japonnetje. Veelal worden zij van de zijde of stof der japon zelve gemaakt, maar ook worden zij van afstekend materiaal gedragen. In de nieuwe herfstcollecties zagen wij capes van witte en rose wollen stof, die bij zwart satijnen japonnen gedragen zul len worden. GEHAAKTE HANDSCHOENEN. Alles wat in verband staat met haken interesseert de vrouwen zóó, dat zij steeds op allerlei nieuws bedacht zijn. Het nieuwste zijn thans gehaakte hand schoenen. Men maakt ze van zeer fijn garen en een haaknaald No. 12. in een soort kantwerk met tamelijk groote ma zen, waardoor de handen zichtbaar zijn. Men ziet er lange en halflange handschoenen van dragen. GEKLEEDE JAPON. Deze japon, waarvan rok en mouwen met volants gegarneerd zijn, geeft een zeer gekleed geheel. Zij bestaat uit blouse en rokdeelen. gladde aansluitende mouwen, volants vest en volantkraag, die aan de rugzijde smal is en in soepele plooien tot in de taille neervalt; het rokje zelve is klok kend en langs de aangegeven lijnen wor den de volants aangebracht, terwijl die der mouw even onder den elleboog komt en slechts pl.m. 15 c.M. breed is. GEKLEEDE JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. Deze zeer aparte japon kan van ve lours chiffon, maar ook van soepel gewerkt fluweel of zijde gemaakt worden. Van effen crêpe of wol met zij den crêpe kan voor oudere dames ook ?en zeer apart geheel worden verkregen. De japon bestaat uit taille, heupstuk en niet te wijde klokrok, die nauw is tot op kniehoogte en vandaar af eerst de noodige ruimte krijgt, verder een strakke mouw en chabot, die vanaf de schouders tot dc taille reikt, juist tot onder het smal le ceintuurtje. De hals wordt met een zeer smalle bies van dezelfde zijde afgewerkt als we on der aan de chabot en aan de mouwnaad zien en eenige malen doorgestikt: het mooist is een e.'fen tint in de. hoofdkleur Ier japon te kiezen. We kunnen dit geheel maken van ge werkte crêpe de chine, maar ook van velours chiffon, zwart zijden crêpe geor gette. In het laatste geval staat het heel mooi. indien we aan de volants een kleine plissé aanbrengen. Patronen stellen wij beschikbaar in de maten 42 tot en met 50. Prijs Q.58. Is de keus op effen wollen stof geval len. dan wordt de chabot van crêpe de chine gemaakt, evenals de plissé's, des- verkiezende in een zachte tint. De patronen voor dit zeer gekïeede model worden beschikbaar gesteld tot en met maat 52. Prijs 0.58. ONZE KNIPPATRONEN. Patronen van de op deze pagina afgcb^Mè modellen worden toegezonden na overschrijving van 0.58 op girorekening 191919 t.n.v. den „Knippatronendienst" te s-Gravenhage. Aanvragen kunnen ook per postwissel of per brief onder 'bijsluiting van het bedrag in post zegels worden gezonden aan de Moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5 B. te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van 'iet gewenschtc model moet met Uw naam e.: volledig adres op giro- of postwisselstrookjc worden vermeld. Bij 2lk patroon wordt een beknopte handleiding voor het gebruik mede gezonden. ZAKGELD VOOR HET KIND. Wij ouderen zullen ons zeker nog wel allen herinneren, hoe we als kinderen geregeld iederen Zondag ons zakgeld kregen. Wat konden we toenmaals niet van allerlei voor onzen stuiver koopen: zakjes met wonderlijken inhoud, peper muntstokken. reepen chocolade, toover- ballen, trekbrokkenü enz. Menig pop- penmoedertje wist van die weinige cen ten nog te sparen om voor haar lieveling schoentjes of kousjes te koopen. ja zelfs kon zij zich meubel ties voor haar pop- penkamer of keukentje aanschaffen. Ook onze iongens konden door het sparen van die centen menige droom verwezen lijken in den vorm van een zak mooie stuiters! Hoe rekenden wij niet, hoe wc 'ets bij elkander konden krijgen voor moeder's verjaardag; dan konden wij niet met leege handen aankomen, al was Va- der's hulp dan opk onontbeerlijk cn moest hij ons spaargeld naar boven af ronden. Zondag aan Zondag was het aantre den en velen onzer moesten de ouders verslag uitbrengen hoe het zakgeld wel besteed was. Hoe gelukkig waren we niet als voor een goed rapport .iog een toeslag gegeven werd en hoe trotsch wa ren we niet als wij zooveel hadden, da: onze centen eindelijk voor een zilverstuk werden ingewisseld. De tijden zijn echter veranderd. De bekoring van het zakgeld is door dc stij ging van den levensstandaard vcroroken en de veel moeilijkere strijd om h«-* be staan dan voorheen heeft een generatie van kinderen voortgebracht, die in ver gelijking met onze jeugd nuchterder en practischer tegenover het leven staan. De vreugde echter, om iets te bezitten, het verlangen om door sparen zich het een en ander aan te schaffen, over eigen spaargeld naar goedvinden ie kunnen beschikken, vervult heden ten dage nog evenzeer als vroeger het kindergemoed. Al zullen wij dan ook geen groote De- dragen geven, laten wij de goede, oude gewoonte van het wekelijksche zakgeld dan toch weer invoeren. Zijn er meerdere kinderen, dan is dit het beste middel tot zelfopvoeding en bovendien zullen de ouders een inzicht omtrent aanleg en karakter van het kind krijgen, daar zich verschillende eigen schappen openbaren. Het eene kind zal zijn geld versnoepen, de ander blijkt gie rig te zijn, een deH« «dordiq met zijn geld om en vaak zal het de ouders gelukken met geduld en tact deze gebre ken in den kiem te smoren, en in goede banen te leiden. EEN ARTISTIEK OMSLAG VOOR HET TELEFOONBOEK. En hoe het zelf te maken. Wij kunnen de heerenkamer zoo stijl» vol en behagelijk mogelijk inrichten, het telefoonboek zal steeds een doorn in het oog blijven. Het bekommert zich niet om kleurschakeeringen. noch om lijn. het ligt daar, groot en opvallend, versierd met bonte advertenties. Het is niet ge kleed! Laten we het daarom van een practisch huisjasje voorzien. Peau de pêche, jute. eigenlijk alle soorten stevige stoffen, kan men ge bruiken. mits men slechts rekening houdt met de kleur van de omgeving. Al tijd aardig en niet duur echter is vezel stof. die men in lange smalle matten kan krijgen en waaruit men gemakkelijk drie omslagen kan maken, zoodat de prijs per stuk niet duurder dan een cent of vijftig wordt. Deze vezelstof geniet den bijzon- deren voorkeur, omdat ze zoo goed als onverwoestbaar en afwaschbaar is. Men neemt een recht stuk, dat van'het eene einde van de snede over den rug heen tot aan de andere snede reikt, geeft op elke smalle zijde twee centimer toe en slaat de tegenover elkaar gelegen einden tot twee zakjes om. waarin de dekbladen gestoken moeten worden. Niet te krap meten, anders trekt het kaft ora en aan het einde van het jaar komt er eerder een dikker, dan een dunner nieuw exemplaar uit. Men kan het geheel onversierd laten, maar men kan er ook enkele strakke mo- KOUD-WATERBADEN. Indien kinderen tegenzin hebben in het baden :n koud water, moet men ze hier toe niet dwingen. Langzamerhand kun nen ze er aan gewennen door mei lauwe baden te beqinnen en steeds iets meer koud water toe te voegen. V.M. 40 RUCHES VAN UITGERAFELDE STOF. Ook van smalle reepjes uitgeraf^de stof kan men bijzonder aardige ruches maken. b.v. van tafzijde ziin zij beeldig o.a, voor gekleede japonnen. tiefjes op werken met draad o£ penseel- waarbij vooral de rug, zooals bijv. op onze afbeelding is te zien, een heel aar dig effect kan geven. Daar telefoonboeken meestal in het zelfde formaat uitkomen, enkel maar een paar bladzijden dikker worden eiken keer. kan men zoo'n omslag altijd als een nractisch cn aangenaam gescheni- rebrui- ken. dat met weinig kosten zelf te ver vaardigen is.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 14