AMERSFOORTSCH DAGBLAD Binnienlaitidl Zaterdag 8 October 1932 31e Jaargang No. 88 TWEEDE BLAD VETTEN, OLIE EN REUZEL BELAST Bepaalde verpakkingen HET WETSONTWERP I.Z. DE GODSLASTERING Lijstenmakerij en Kunsthandel COMPLETE KEUKENINRICHTBNG NIEUW PARIJS Langestraat 35 Nieuwe Hoeden Nieuwe Prijzen B. KRAAL VERBOND VAN NATIONA LISTEN LAGE SCHEEPSVRACHTEN HÉT De Bruid van het Glomdal Hef recht op reuzel zal 35 cent per K.G. bedragen Naar de „Telegraaf" verneemt is nu zeer Jpoedig Tiet Kon. besluit te verwachten in take het heffen van rechten op andere |etten dan boter en margarine, welke reeds net resp. 0.65 en 0.15 per K.G. belast karen, in het belang van den steun aan den landbouw. De nieuwe regeling houd in een Jclasting o.a. van vel, dat verkocht wordt de slagerswinkels, voorts van reuzel en ■an oliën. Dcz» accijns is bedoeld als een ndirecte stoun aan de boterconsumptie en iet verbruik van boter in bepaalde in- lustrieën, welke vaak in den laatsten tijd, 11 plaats van boter, de tot dusver onbelaste etten en oliën verwerkten, zooals o.a. bis cuitfabrieken cn dergelijke. In een dezer dagen onder leiding van den icer Buckmann, leider van de Crisis Zuivel- lentrale, gehouden bespreking met verte- cnwoordigers van allerlei vetten-verwer- ende industrieën is mededeeling gedaan an de maatregelen. Deze zullen, als het blad goed is inge licht, reeds hedenavond in de „Staatscou rant" verschijnen en Maandag 10 October in perking treden. In de beschikking wordt gezigd, dat het Jcrvoeren, verkoopen of afleveren in een- Jedcn van meer dan 50 K.G. van andere vet en dan tot dusver als spijsvetten aangewe- cn vetten cn oliën, slechts toegestaan is on- Icr voorwaarde, dat de partij vergezeld is an een geleidebiljet, dat door de Crisis Zui- el Centrale wordt afgegeven. Eveneens is en geleidebiljet noodig voor vervoeren, ver- oopen en afleveren in eenheden van meer lan 50 K.G. van vetten, welk 3 gekleurd of uDstraatig gearomatiseerd zijn of een bij- oenging bevatten van zout of water en ove- liRens door samenstelling of bewerking uiterlijk weinig of niet verschillend van Joter en margarine. Het vervoeren enz. in eenheden van meer lan 25 K.G. van reuzel is slechts toegestaan lok onder de voorwaarde, dat de partij ver- ;ezeld wordt van een geleidebiljet, door de Centrale afgegeven. Onder reuzel wordt dan verstaan gesmol- |en varkensvet, dat niet is gekleurd of Kunstmatig gearomatiseerd of bijmenging |>evat van zout en water. De allereerst genoemde spijsvetten (met hitzondering dus van de gekleurde of kunst matig gearomatiseerde en van reuzel) moe- |en verpakt zijn in eenheden van X, 1, 5, 10, 20, 25 of 50 K.G. Op de verpakking Jan elke eenheid komen zegels of banderol les, aanduidende het gewicht en vermelden de „vet (geen reuzel)". Voor de gekleurde of Kunstmatig gearomatiseerde vetten, die dan, jvclk» niet of weinig verschillen van boter In margarine, moet de verpakking hetzelfde Vorden als voor de eerstgenoemde vetten. Deze vetten krijgen ook banderolles, waar- Jp vermeld worden behalve de woorden Ivet (geen reuzel)" de woorden „dubbele jieffing". Voor zoover dan ten slotte reuzel wordt Jervoerd, verkocht of afgeleverd in hoeveel heid van 25 K.G. en minder, moet zij zijn Jerpakt in 'eenheden van K, V» of 25 K.G. Ook op de reuzel komt het belastingmerk, vermelden o a. het woord „reuzel". Het ten verkoop, ter aflevering of in op slag voorha: len hebben van reuzel 16 slechts toeges »an in eenheden van V» of 25 K.G., voor. n van het vereischte merk voor vervoer. De belasting. In liet Kon. 1 luit wordt vermeld, dat de prijs van het i„uzel merk, dus do rcuzel- banderolle 0.35 per K.G. zal bedragen, cn eveneens komt er 0.35 op de vetten, an dere dan g?kleurdc of kunstmatige gearo matiseerde. Voor deze vetten, die het mork „dubbele heffing" er bij krijgen, wordt de banderolle op 0.70 per K.G. gesteld. Het bepaalde betreffende de vetten cn reu zel, behalve voor vetten gekleurd of kunst matig gearomatiseerd, is niet van toepas sing voor de waar, gedurende het tijdvak van 9 tot en met 15 October, door een win kclier uit zijn winkelvoorraad vervoerd, ver kocht of afgeleverd. Het bovenstaande betcekent dus o.a. dat los vet of losse reuzel nergens meer te krij gen zullen zijn en alle ruim 21.000 slagers in Nederland dez2 artikelen, als sigaren, ge- banderolleerd moeten verkoopen. De Minister beantwoordt het Voorloopig Verslag dei- Eerste Kamer Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het Godslasteringsontwerp. Tegenover de leden, die liever een anderen vorm van het ontwerp hadden gezien, betoogt de mi nister, dat iedere andere redactie onhoud baar is gebleken. De minister zegt, dat door eenige leden de fout gemaakt wordt, dat elk in de strafbepaling voorkomend woord op zichzelf wordt, beschouwd, terwijl men toch die woorden in onderling verband en samen hang moet zien. De minister ontkent voorts dat hier strijd zou zijn met de vrijheid op Godsdienstig ge bied en zet de onwenschelijkheid uiteen, de Godslastering op zichzelf strafbaar te stellen. O.m. zou dan door de wet zelve een Gods begrip moeten worden gesteld en niet in de concrete geloofsvoorstellingen van de onder danen het uitgangspunt kunnen worden ge nomen. De minister handhaaft met kracht zijn uitspraak, in de Tweede Kaïner gedaan, dat het persoonlijk geloofsstandpunt van den rechter hier buiten geding is. Er is immers juist gezocht naar een zakelijke omschrij ving, die de aangelegenheid en de objectieve sfeer hield. Do rechter krijgt hier met gege vens te werken, die geheel los van zijn persoonlijk inzicht, moeten en kunnen wor den vastgesteld. Dit neemt niet weg, dat de minister niet blind is voor de onverkwikke lijkheden, die een procedure zou kunnen opleveren. Maar dit is een bezwaar, dat bij de toepassing van allerlei strafbepalingen dringt. Men denke b.v. aan majesteitsschen nis, niet minder ook aan de zedelijkheids delicten. Onthouding van de overheid schijnt den minister een nog ernstiger kwaad. Van de dagbladen, waarop de in de memo rie van toelichting gesignaleerde uitingen zijn opgenomen, heeft de minister een excm plaar overgelegd. DE URKER BOTTER VLOT. Amsterdam, 7 October. Omtrent den in den nacht van Donderdag op Vrijdag nabij Petten gestranden botter U.K. 86 ver nemen wij, dat deze in den loop van Vrij dag door de sleepboot „Utrecht" van het bureau Wijsmueller is vlotgebracht en Vrij dagavond omstreeks .11 uur de haven van IJmuiden is binnengesleept. Arnh. weg 32 Tel. 1069 ONZE COLLECTIE LIJSTEN MUNT UIT DOOR MOOIE PROFIELEN VOOR ELKE OMLIJSTING BILLIJKE PRIJZEN. KLEEDINGMAGAZUK BIJ MR. G. A. BOON 50 JAAR. Het lid der Tweede Kamer, mr. G. A, Doon heeft Vrijdag zijn 50sten verjaardag gevierd. Hij mocht op dezen dag tal van blijken van belangstelling ontvangen, o.a. van het hoofdbestuur van den Vrijheids bond, van den Bond van' Jonge Liberalen, van tal van afdeelingen van den Vrijheids bond cn van Kamerleden. Ook werden vele bloemstukken te zijnen huize bezorgd. DE ERFENIS UIT FRIESLAND. Oplichter veroordeeld. De Vierde Kamer der rechtbank te Am sterdam heeft dc gewezen concierge van het Kantongerecht alhier wegens oplich ting, driemaal gepleegd, veroordeeld tot 1 jaar en G maanden gevangenisstraf, over eenkomstig den eisch van het O.M Verd. had zich uitgegeven als telg uit een rijke Friesche familie, die nog een groote erfenis te goed bad. Met dat fantas :isch verhaal had hij verschillende perso nen ertoe weten te brengen hem geld te leenen, dat hij nooit terug gaf. OP EEN DAG 2500 K.M. GEVLOGEN. Aneta Vaz Dias meldt: Bij de K. L. M. is bericht ingekomen dat de „Duif" op de thuisreis gisteren te Bagdad is aangeko men. Het toestel kwam uit Karachi cn heeft op één dag zonder onderbreking een traject van 2500 K.M. gevlogen. Een vergadering met hinden nissen te Groningen Rumoerige bijeenkomst te Leiden De afdeeling Groningen van het Verbond an Nationalisten (Ncderlandsche fascis ten-organisatie) had Donderdag een open baro vergadering belegd in café van Dui nen, met dc bedoeling propaganda te ma ken. De zaal was geheel gevuld, maar, zooals Jiudelijk merkbaar was, in hoofdzaak met uicnschen, die antipathiek tegenover dc be weging staan. De spreker, dr. van der Mijlc, voorzitter an den Centralen Raad te Amsterdam, dia als spreker zou optreden, verzocht, tenein do orde-verstoring te voorkomen, hun, die vijandig tegenover do beweging staan, zich te willen verwijderen. Niemand gaf daar aan gevolg cn cn werd opgemerkt, dat dc vergadering als openbaar was aangekon digd. Er werd „rood front" geroepen, terwijl een groep anderen gezamenlijk dc interna tionale inzetten, van vergaderen kon geen sprake zijn. Dc politie, die op een derge lijke demonstratie was voorbereid, en in voldoenden getale aanwezig was, liet dc zaal ontruimen. Daarna werden alleen zij toegelaten, van wie men mocht verwach ten, dat zij de orde niet zouden verstoren. In tegenwoordigheid van ongeveer 50 per sonen werd de vergadering heropend. Om deze echter van ongewenschtc elementen te zuiveren, verzocht de heer van der Mijle om staande gezamenlijk het Wilhelmus te vingen. Drie personen wenschten daaraan geen gevolg te geven en hun werd alsnog verzocht heen te gaan, waaraan zij vol deden. Toen konden dr. van der Mijle en de heer C. J. M. van Eysden jr., algemeen se cretaris van het Verbond, als sprekers op treden. ITun redevoering werd gevolgd door een geanimeerd, soms heftig, debat met vertegenwoordigers van een andere fascis tongroep. De orde werd echter niet meer verstoord. Vermoed wordt, dat de rustverstoorders dc bedoeling hebben gehad de verlichting in de zaal te vernielen, want na het oprui men der zaal werd een zaklantaarn ge vonden. Donderdagavond heeft de heer J. Baars, leider van den Algemeenen Nedcrlandschcn Fascistcnbond, een propaganda-avond in Je Burcht te Leiden gehouden. In do ge heel gevuldo zaal waren verscheidene le ien van de O S.P. cn cenige communisten aanwezig. Bij den aanvang was het vrij ru moerig en wilde men den heer Baars het ipreken beletten. Dank zij het tactvol op treden van den inspecteur Duval, die de ergadering toesprak, was het tijdens de rede van den heer Baars vrij rustig. Toen leze echter eenige sprekers wilde beant woorden, begon do herrie opnieuw. „Rood front" werd geschreeuwd. De Internatio nale werd gezongen, zoodat van beant woording der debaters niets komen kon. liet lawaai werd buiten voortgezet. v Men wilde eenige fascisten lastig vallen, waarop door de politie van den gummistok gebruik gemaakt werd. De rust was toen spoedig teruggekeerd. Gevaar dat de particuliere schip perij opgaat in de groote Duitsche reederijen Vragen van een Kamerlid Mejuffrouw Katz heeft aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid de vol- gonde vragen gericht Is het den Minister bekend, dat ook voor die producten, waarvoor ten laste van het Nedorlandsche volk en dus ook ten laste van den Nederlandschen schipper, crisismaat regelen in het leven Lijn geroepn, vrachten worden betaald die lager zijn dan ooit te voren Kan dc regeering niet bepalen, dat de hier bedoelde direct of indirect gesteunde takken van bedrijf voor het vervoer ten minste een loonende vracht betalen Heeft <Je Minister kennis genomen van de tusschen belanghebbenden in de Rijnvaart der vijf Rijnocverstaten loopende onderhan delingen ter bestudeering van een plan ter verbetering van de toestanden in de Rijn vaart Heeft de Minister uit de berichten niet den indruk gekregen dat de besp e- kingen, respectievelijk de in wording zijnde plannen, zich meer en meer bewegen in de richting van het opgaan der particuliere Ncderlandsche schipperij in de groote (hoofdzakelijk Duitsche) reederijen Is de Minister niet van meening, dat zulks zeer ongewcnscht zou zijn, eenerzijds omdat de Ncderlandsche particulieren het belangri'ke deel van 82 der Ncderlandsche Rijnboot bezitten, anderzijds omdat daardoor de be langen van den handel zeer ernstig kunnen worden geschaad Zoo ja, is dc Minister dan bereid maatregelen te beramen om dit (e voorkomen •o sloegen den raad van den vakman in den wind. Weert gij verstandiger en laat Uw auto vóór hafe seizoen van mist en sneeuw •n gladde wegen, nazien. K.N.A.C.-Veiligheids- week van 3-8 October Menschen die het druk hebben, vinden iltijd nog wel een oogenblik voor iets goeds. uit het Noorsch van Jacob B. Buil. 23 Het Glomdal sliep in de duisternis van len nacht onder de maansikkel, met de :warte, met dennewoud bedekte helling van ien bergrug boven zich, diep in de mijlen (er zich uitstrekkende hoogvlakte. In de verte, uit het Kivdal, weerklonk het jekrijsch van een nachtuil. De kettinghon den op de Glomgaard lagen met den kop tusschen de uitgestrekte gielgrauwe pooten ïn de oogen vast gesloten. Alleen het dof jeruisch der Glom werd gehoord, terwijl te daar breed en blank in voortdurende bendingen door de wouden en de eenzaam heid voortgleed. De troteche wil van het tlal, die van geen wijk3n wist. De bruilofsmorgen brak aan. De lui van Braaten waren tijdig opge staan. De bruigom, in zijn splinternieuwe Kleeren, was het eerst klaar. Nu liepen ze vlug voort naar het veer. Tore voorop, dc heide oudjes achteraan. Bij de plaats geko men, waar de boot werd vastgelegd, bleven te alle drie verwonderd staan. Er lag geen poot. Ze tuurden naar het vser aan de over zijde. Mijn hemel wat is dat! riep Tore uit. De Glomgaardsboot was ook verdwenen. Aan den overkant 6tond de jongen van Se Glomgaardsboot radeloos te kijken met Ben opgetuigden groote Bruine, Tore keerde zich om naar Jakob Braa ten. De booten zijn weg, zei hij.' De drie menschen stonden elkaar aan te kijken. Dat heeft Gjermund gedaan, zei Jakob Braaten. Tore stond even te denken. Daarna liep hij rechtstreks naar het strand. Zet over! riep hij. De jongen aan de andere zijde kwam naar omlaag. De boot is weg! riep hij terug. Tore riep weer. Wat beteekent dat nu! Ik weet het niet! werd er van verre ge antwoord. Daar stonden ze alle drie. Nu is het je betaald gezet! zei Jakob Braaten boos. Tore zweeg. Daarginds daalde nu de bruidstoet dcix weg af naar het veer. Berit aan het hoofd op den ouden Grauwe. Ola Glomgaarden en de gasten uit het Elvedal in groot getal daarachter. Ze hielden stil. Er werd g2- praat en gevraagd. Berit verbleekte. Dat is boos opzet! zeiden de mannen. Ze keken naar het drietal aan de over zijde en wisten geen raad. Ola Glomgaarden zag vuurrood van woe de. Nu krijg je betaald, hetgeen je hebt gedaan, zei hij zacht tot Berit. Van den overkant riep men. Het was Tore, die riep. Stuur den grooten Bruine over, schreeuwde hij. Neen, neen, riepen verscheidene der mannen. Berit zat bleek naar de overzijde te sta ren. Er werd weer geroepen. Hierheen met den grooten Bruine! Toen zei de jongen, die het paard vast hield: Laat hem het paard toch hebben! De mannen zwegen. De jongen leidde den grooten Bruine naar den kant, gaf hem een tikje en schreeuwde hem toe. Het paard keek om, ging toen kalm het water in en begon over te zwemmen. De stoet zal op de paarden uit te turen over de rivier. Nu klom het paard aan wal. Tore ging ër naar toe, greep het dier bij den teugel en keerde het om Hij sprak met de beide ouden, die vlak bij hem ston den. Jakob Braaten keerde zich tot Kari cn sprak lang met haar. Daarna wees bij naar de overzijde. Nu steeg Tore te paard, draai de om en reed het water in. Doodsbleek zat Berit in het zadel en keek naar de overzijde, maar zei geen woord. Ja, zou dat gelukken? mompelden de mannen onder elkaar. Laat hem maar doen, zei dc knecht. Daar zagen ze opeens, dat Tore inhield en omkeerde. Zijn moeder had hem geroe pen en stond nu met een groot pok in de hand op het strand. Tore nam het aan, keerde weer om en reeed voor den tweeden kcr het water in. Het paarde wendde den kop om, toen de stroom hem tot over den buik kwam, daarna begon het te zwemmen en werkte zich met zware slagen proestend door de strooming lieen. Tore had den teugel los gelaten cn hield zich met de linkerhand vast aan de manen. In de rechter hield hij het pak hoog opge heven. Het water kwam hem tot hoog over het lichaam. De bruidsstoet zat als vastge nageld op de paarden, te wachten. De groote Bruine kwam veel verder naar beneden dan gewoonlijk, aan wal. Nu hin nikte bij en kwam wadend bet strand op, terwijl het water hem om de voorpooten plaste. Hoog hief hij den kop op tegen de andere paarden. Dat was een bruidskus, riep Tore. Met het pak onder den rechterarm kwam hij aanrijden, terwijl het water langs zijn klee- ren droop. Toen lachten dc mannen. Maar een gevoel van ongekende, zalige victorie deed Berit's boezem zwellen. Haar hart sloeg zoo ontstuimig, dat dc kanten orn haar hals trilden. Tore Braaten reed recht op Ola Glom gaarden toe, die van het paard was geste gen en overhandigde hem het pak. Van moeder, zei hij zacht. Een schok doorvoer den ouden Glom gaard. Onder den batistzijden doek voelde hij een bruidskroon. Toen strekte Berit haar hand uit. Geef hier, zei ze. Dc vader zag zijn dochter aan. Daarna trad hij op baar toe en overhandigde haar het pak. Ze maakte het open, nam de kroon en zette deze op haar blonde baren. Daarna reikte zij haar vader den zijden batisten doek over. Bewaar deze goed zei zc. De oude Glomgaard liet een grommend geluid hooren. Hij nam den doek aan zon der een woord te zeggen, vouwde hem voorzichtig op, stak hem onder zijn borst doek en ging naar zijn paard. Rij er op los, Tore, zei hij, toen hij in liet zadel zat, anders vat je kou! O, ik ben al zoo vaak bij het houtvlot ten geweest, vroeger, antwoordde Tore vroolijk. Toen gaf liij den grooten Bruine een tikje en reed in gestrekten draf den weg op naar het Tegnstadhuis. Daar wrong hij het water uit zijn kleercn en droogde zich, totdat de stoet aankwam. Op het kerkplein zag het zwart van de menschen. Ze stonden in troepjes op den weg en spraken gedempt. Nu en dan ke ken ze op, naar het westelijk bergpad of naar den kerktoren, waar Dwaze Simen de, klokluider, in het open venster op wacht stond. Maar ginds bij de omheining, dicht aan den woudzoom bij liet Hangsett-land stond een man uit te turen-Thet een zonder lingen killen glimlach. Het was Gjermund Hangsett. Nog was er niemand aangekomen, of schoon het reeds een uur over den bepaal den tijd was. De dominee was in de con sistoriekamer en had reeds verscheidene keeren den koster naar de kerkdeur ge stuurd om eens uit te kijken. Een zonderling, beklemd gevoel begon hen die stonden te wachten, te overmees teren. Zou hetzelfde geval wéér plaats heb ben? En de man daarginds bij de heining lach te hoonend in zich zelf. Het koude zweet stond hem op het voorhoofd. Daar opeens vingen do kerkklok ken aan. Eerst doortrilde een breede, war me toon de stilte, daarna nog een, lichter en dan op eenmaal schalde het heerlijke lied van het bruidluiden verre over het dal heen. Alle keerden zich om en keken omhoog naar het bergpad. Daar kwam de stoet! Wel vijftig paarden den bergrug af, in langzaam, zich slingerende rij. Voorop reed Berit op den Glomgaard-Grauwe. Reeds van verre zag men hel geschitter van de Granvikskroon. wanneer ze tusschen dc boomen te voorschijn kwam, verdween en weer te voorschijn kwam. Gjermund Hangsett, die daar nog altijd stond verbleekte langzaam. Daarop keerde hij zich om, sprong over dc heining en sloop langs het boschpad huiswnarts. Het bruidluiden brak af en ving weer aark geweldiger dan tevoren. Het was, als wilde het in jubelenden triomf he.enbroken door het dal. want nu hield dc bruid voor de kerkdeur stil. EINDE,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3