A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILI X WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 UTR.STRAA T17 TEL. 145 1328 Per ftesch fl-45. per anker f58.50 GEWENSCHT KORTING 0? DE AMBTENAARS SALARISSEN DRAI5MA-VAN\W.KF.MBURQ'S*' 4 ••iLEVCRTRAASN GROOTHANDELSFRIJZEN EE TOESTAND IN DE RGTTüRDAMSCHE HAVENS Da havenmeester noj semher gestemd ZOO JUIST ONTVANGEN EEN PRACHT COLLECTIE CLUBFAUTEUILS Ruim 40 modellen in voorraad Komt. U eens kijken, wij noteeren uiterst lage prijzen A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT K. BEEKSTRAAT 6 BEEKE/ISTXAAN 10 Uw adres voor complete IVHeubalesrin? HUMORHOEKJE Door hef Christelijk Nationaal V akverbond Een adres aan de Tweede Kamer liet Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland heeft het volgende adres gericht tot de leden van de Tweede Kamer der Sta- vw,-Generaal: riei Dagelijksch Bestuur van het Chris telijk Nationaal Vakverbond heeft hier mede de eer ter Uwer kennis te brengen dat het met instemming heeft kennis ge nomen van het Ontwerp van Wet tot in stelling van bedrijfsraden. Met daarin uit komend streven naar een betere organisa tie van het bedrijfsleven heeft onze volle instemming. Dat getracht wordt tot een zoodanige organisatie van het bedrijfsle ven te komen, dat werkgevers en werkne mers zich gezamenlijk voor de behartiging van de belangen van het bedrijf en de be drijfsgenooten kunnen geven, zoodat op het terrein van den arbeid niet het recht van den sterkste beslist, en gepoogd wordt zulk een toestand te verkrijgen, dat een uit het bedrijfsleven zelf opgekomen orgaan, voor elk bedrijf, de voor dat bedrijf geldende rechtsregelen vaststelt, heeft onze volle sympathie. Naar onze meening zal langs dezen weg ook de mogelijkheid verkregen kunnen wor den. dat de Overheid zich langzamerhand van het errein der sociale wetgeving terug trekt. Deze ontwikkeling van het bedrijfsleven te bevorderen, zonder daarbij echter te ver vooruit te grijpen, behoort o.i tot de taak der Overheid. Het aanhangige wetsontwerp beweegt zich o.i. geheel in deze richting. Wij onderschrijven volkomen als in de Memorie van Toelichting wordt gezegd, dat bezwaar gemaakt woet worden tegen de gedachte dat het thans reeds de taak der Overheid zou zijn een omvangrijk systeem van organisatie aan het bedrijfsleven op te leggen, waarbij aan de bedrijfsraden tal van dwingende bevoegdheden worden toe gekend. Ken dergeliik pogen zou niet alleen in strijd zijn met de bestaande rechtsover tuiging, maar ook naar alle waarschijnlijk lieid tot onvruchtbaarheid gedoemd zijn wegens de onmogelijkheid om de belang hebbenden tot voldoende naleving van de bij of krachtens de wet vastgestelde voor schriften te dwingen. Men overschat de macht der Overheid door reeds thans een bedrijfsorganisatie te willen tot stand bren gen, welke wellicht eerst aan het einde van een lange ontwikkeling kan worden verwezenlijkt. De eisch van geleidelijkheid mag hier niet uit het oog worden verloren Het aanhangige wetsontwerp grijpt naar onze meening niet te ver vooruit. Het tracht de ontwikkeling der bedrijfsorgani satie te bevorderen. Het sluit zich aan bij hetgeen uit het maatschappelijk leven zelf opgekomen is. Het schakelt de organisaties van werkgevers en werknemers hij de sa menstelling van een bedrijfsraad in. Het schrijft geen dwingende, in 't leven te roe pen bedrijfsraden voor. Slechts in die be drijven waar de omstandigheden daartoe aanleiding geven, zal een bedrijfsraad wor den ingesteld. Dringend verzoeken wij daarom Uwe Ka mer, haar goedkeuring aan dit wetsont werp wel te willen geven. UITVOERING CRISIS-ZUFVELWET lr.Z2 T.A.V. MELKPOEDER. De Crisis Zuivel-Ccntrale brengt het vol gende ter kennis van mclkpoederproducon- ten „In verband met het feit, dat bij de be reiding van melkpoeder sleeds een gedee'- te afval ontslaat, dio ongeschikt is voor menschclijke consumptiedoeleindcn en uit sluitend voor veevoeder kan worden ge bezigd, is het uit een billijkheidsoogpunt wenschelijk te achten hiervan geener ti heffing te vorderen. Naar aanleiding hiervan is bepaald, dót te rekenen vanaf 2 Oct. 1932 mclkpoedei- producenten 1 van hun totale product.e aan melkpoeder in het binnenland mogen afleveren zonder daarvan heffing te beta len INTERNA TIONALE-NATION ALE GRAFISCHE TENTOONSTELLING. In Mei 1934 in het R.A.I.- gebouw. Wij vernemen, dat de Federatie <lnr Werkgeversorganisalién in het Boekdr 'k kersbedrijf ter gelegenheid van het 25 rig bestaan der organisatie In Mei 1934 .n het B.A.J.-gebouw een groote grafische ten toonstelling zau houden. Waarschijnlijk zullen ook andere vere nigingen op grafisch gebied, of die onmid dellijk met het grafisch bedrijf te maken hebben, hun medewerking in deze vu- leenen. De voorbereiding voor deze ten toonstelling is reeds druk aan den gang Zijne Excellentie de Minister van Econo mische Zaken en Arbeid heeft zich, op .-"n daartoe gedaan verzoek, bereid verklaard het eere-voorzitlerschap op zich te nemen. Ook het bestuur van het Internationaal Bureau, hetwelk gevestigd is te Berlijn, heeft reeds alle medewerking toegezegd Het mag verwacht worden, dat deze ten toonstelling een mooi beeld zal geven van tie hoogte, waarop hei moderne grafische bed lijf staal CLANDESTINE WAPENHANDEL, De to Amsterdam in beslag genomen revolvers. In aansluiting op het bericht omtrent den inval in een café op de Geldcrschekade te Amsterdam en de inbeslagneming van een aantal revolvers, verneemt het Ilbld. nader, dat er hier slechts sprake is van een een voudige overtreding van de wapen-wet In totaal zijn 9 revolvers in beslag genomen, die ervoor bestemd waren om hier clande stien verkocht te worden. INSTELLING VAN BEDRIJFSRADEN. Een tweede nota van wijzi ging. Ingediend is een tweede nota van wijzi ging inzake het ontwerp tot instelling van bcdrij fsraden Als gevolg van het met de Commissie van Voorbereiding gepleegde mondeling overleg is aan art. 15 een tweede lid toege voed, ten doel hebbende den bedrijfsraden de beschikking te geven over gegevens be rustende bij administration, behoorende tot het departement van den minister, welke deze raden voor de uitoefening van hun taak behoeven. Intussclien bleef de Commissie van Voor bereiding den wensch koesteren dat deze t^paling ook zou gelden ten opzichte vaa andere departementen. Na raadpleging van zijn ambtgenootcn heeft de Minister thans de nieuwe bepa ling in dien zin uitgebreid. Alleen is onder de gronden, die tot weigering vati een ver zoek kunnen leiden, „redenen van geheim houding' vervangen door „het dienstbe lang". Er kunnen toch, zonder dat een verplich ting tot geheimhouding bestaat, uit een oogpunt van dienstbelang ernstige bezwa ren rijzen tegen het verstrekken van gege vens van vertrouwelijken aard. CONTINGENTEERINGEN. Van Tapijten. Ingediend zijn thans wetsontwerpen waarbij in wetsvorm worden neergelegd de Koninklijke besluiten tot contingentie- ring van a. tapijten, tapijtgoed, karpetten, loopers, kleedjes en matten; b. naaigaren; c. tafel- en servetgoed, handdoeken en an der huishoudgoed, zoowel afgepast als aan het stuk, heddelakcns en sloopen; d. kou sen en sokkon. PROF. DR. J. H. ZAAIJER. Prof. Dr. J. II. Zaaijer, hooglecraar in de heelkunde, sinds 19 September rector- magnificus der Lcidsche Universiteit, heeft wegens gezondheidsredenen uit laatstge noemde functie eervol ontslag gevraagd. VERHCOGING INVOERRECHTEN. Hef bestuur van de Nederlandsche Ver- ocniging van Ilzcrhandelaren heeft zich met een adres gewend tot den Minister van Financiën, waarin wordt verzocht geen te rugwerkende kracht te willen toepassen bij de voorgestelde tijdelijke verhooging van invoerrechten. ERNSTIG ONGELUK ONDER CAPELLE. Chauffeur met zija auto te wa ter cercf.en en verdronken. Woensdagnacht kreeg de politie van het bureau aan de lioflaan te Rotterdam de mededeeling, dat op den 's-Gravenvveg een auto te water was geraakt. De politie waar schuwde den G.G.D en gezamenlijk trok men op onderzoek uit. Onder de gemeente Capelle aan de IJsset vond men den wagen in den -loot langs den weg liggen. In don wagen bevond zich hot lijk van den chauffeur een 20 jarigen .1. Louter, uit Hillegersbcrg. De ongelukkige bleek door verdrinking om het leven te zijn gekomen. Omtrent de toedracht van dit ongeluk tast men in het duister. Het lijk is naar Capelie ad. IJssel over gebracht. ZWARE MISHANDELING. Leek, 13 Oct. Gisteren is ten gevolge van een oude burenveete een vechtpartij 1 ontstaan tusschen don 46-jarigen Balmakers en den 43-jarigen Schuiling te Oostwold, gemeente Leek. Balmakers sloeg Schuiling met een klomp zoo hard op het hoofd, dat hij volgens een verklaring van den dokter van hedenavond den nacht niet zal halen. Balmaker is gcvunkelUk binnengebracht te Leek. Een voorstel der Centrale van Ver eenigingen voor personeel in 's Rijks Dienst, s Een offer van 2l/* pet.; premie voor eigen pensioen van 3 op 6 pet De Centrale van Vereenigingcn van Per soneel in 's Rijks Dienst, heeft door haar delegatie in de centrale commissie voor gc- organiseerd overleg in ambtenarenzaken tot die commissie een voorstel gericht in zake do door de regeering voorgenomen kortin gen op de ambtenarensalarissen. Dit voorstel i6 in de reeds vermelde ver gadering door de centrale commissie in be handeling genomen en in tegenwoordigheid van den minister van financiën in de cen- irale commissie door de voorstellers ver dedigd, waar het door sommige andere or ganisaties werd gesteund. De minister zal gaarne een afgerond voorstel tegemoet zien. Het juiste salrispeil ligt, volgens voor steller, in verband met het welvaartspeil derhalve, midden tusschcn 7S"i en 70 74 van dat van 1921. Het is door het Kortingsbcsluit 1932 gedaald tot gemid deld 78.2 Kr zou derhalve een offer van nog 2K pCt. gebracht kunnen worden. Hiertoe is de Centrale dan ook bereid. Zij verbindt echter aan dit offer eenige wijziging in de salariskorting 1932, door dit bedrag te verlagen op 5 milliocn. De overige door de regeering in de milliocnen- nota verlangde 7'/t milliocn wil de Centrale vinden door de pensioenpremie van eigen pensioen te brengen van 3 op 6 Zij wil de ongehuwde ambtenaren niet aan een extra verlaging onderwerpen. Zij is bovendien van meening, dat de lagere salarissen en loonen gécn groot of fer meer kunnen brengen. Zij stelt derhalve voor in de Kortings- wet 1932 een zoodanige wijziging aan te brensren. dat over de eerste 1000 van de salarissen cn loonen geen korting worl ge heven. De Centrale acht een vooraf vaststellen van uiteindelijke formation niet doelmatig omdat een geforceerde afvloeiing, waardoor het aantal op korten termijn zou kunnen worden bereikt, geen financieel voordeel meer geeft door de uit te keeren wachtgel den De Centrale acht het beter de verschui ving geleidelijk te doen plaats hebben. Vooral daar jaarlijks 3Va van het rijks personeel langs den natuurlijken weg weg vloeit. Bij een gezonde personeelspolitiek zal het h. i. mogclijn zijn, den totalen salarislast in drie jaar tijds ract 10 dat is met meer lnn 20 milliocn. te verminderen. Met do verhoogde pensioenpremie van 3 pCt. zal de salarislast van 1931 dan over de jaren 1932, 1933 en 1934 respectievelijk verminderen met 7,.17V* en 22»/s miilioen terwijl in 1935 de salarislast blijvend met ^'/t miilioen is verlaagd, als de Kortings wct-1932 wordt ingetrokken. De Centrale verzoekt: de afvloeiing van personeel stop te zetten; over een tijdperk van 3 jaren geen nieuw personeel meer aan te stellen; langs don weg van doelmatige verschuiving in de personcelsrnutatinn te voorzien, en bij eventueel noodzakelijk ge oordeelde reorganisatie in do diensten en bedrijven het georganiseerd overleg in te schakelen. Tenslotte acht de centrale, om tot de ge wensch te salarisrust tc komen, npod'gde bepalen, dat in de inkomsten van het Rijks personeel, over een tijdperk van drie jaren geen verandering wordt gebracht, zoolang het indexcijfer voor levensonderhoud zich beweegt tusschen 137 en 153. De Centrale beseft, dat door haar voor stellen de achterstelling van de loonen cn salarissen van liet Rijkspersoneel bij dat van de groote gemeenten, provinciën en beschutte bedrijven wordt vergroot, maar zij brengt evenwel dit offer in het belang van de ambtenaren en werklieden, die met afvloeiing worden bedreigd. BRAND TE HAARLEM. Ia de opwinding de brand weer vergeten. Woensdag brak brand uit in een huis je aan de Rijpstraat 19 te Haarlem, waar een werklooze met zijn gezin woont. De be woners waren uit en de buren, die den j brand ontdekten, waren zoo van streek door I den schrik, dat zij alles in het w erk stelden om uit hun huizen hun boedel naar buiten te dragen en zoo te redden wat te redden was. Intusschen sloegen de vlammen uit, j waardoor men eigenlijk gewaarschuwd j werd. dat de brandweer nog niet geroepen I was. Dat gebeurde toen en zo had met cn- i kele stralen spoedig het vuur gedoofd en beperkt tot het eone huis. Maar dat is dan ook geheel uitgebrand. (Hbld.) DE BEDRIJFSRADENWET. Bezwaren der K. v. K. voor de beneden-Maas. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin zij ver klaart dat haar, hoewel het denkbeeld der bedrijfsraden niet geheel nieuw is en in woord en geschrift nog niet zoo longen tijd 1 geleden de aandacht heeft gevraagd, de I indiening van het wetsontwerp haar in hnoge mate heeft bevreemd. Weliswaar ziet het ontwerp in zijn tegen vvoordlce gedaante er vrij onschuldig uit. I doch op den achtergrond rijst toch het i beeld \an de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie en wat daaraan vastzit. LEEUWARDEN Wanneer het denkbeeld van de bedrijfs- inden geestelijk meer gemeen goed is ge worden, kan aan een ommekeer van de organisatie van het bedrijfsleven in dien uecst met vrucht worden gearbeid, doch uan dit tijdstip is men volgens adressante nog niet toe. Adressante verzoekt derhalve het wets ontwerp niet aan te nemen. Een en ander betreffende de indexcijfers Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt weer een cn ander med-; betreffen 1? de indexcijfers van groothandomprijzen over September 1932. Aan een overzichtelijk staatje, dat loopt van 1913 lot en met September, wordt net volgende ontleend: Algemeen Indexcijfer voe- indexcijfer dingsmiddelen (48 artikelen (28 artikelen) 1901/1910 1913 1901 1910 1913 100 100 100 100 112 100 112 100 338 394 326 296 199 182 206 187 131 117 134 119 108 97 112 101 104 94 109 98 1913 1919 1921 1930 1031 Juli Aug. Sept. 101 91 106 95 1932 Juli 83 76 90 81 Aug. 83 75 88 79 Sept. 84 76 88 79 Bij beschouwing der indexcijfers (basis 1913=100) over September 1932, in vergelij king met de maand Augustus t.v. blijkt, dat het algemeen indexcijfer geleidelijk, ge daald van 105 in Januari 1931 tot 75 in Augustus 1932, in September j.l. 1 punt is gestegen; het indexcijfer der voedingsmid delen bleef voor beide maanden gelijk, als gevolg-van de belangrijke daling der aard appelprijzen. Tegenover een prijsstijging van 25 artike len (18 in Augustus), w.o 14 voedingsmid delen (8 in Augustus) niet in totaa' 128 pun ten, w.o. boter cn koffie elk met 12, eieren met 11 en margarine met 10 punten, staat een prijsdaling van 11 artikelen voedings middelen) met in totaal 86 punten (w.o. aardappelen met 44 punten). De stijging van Augustus tot September 1932, uitgedrukt in procenten, is als volgt* paardënhuiden 20, lijnolie 15.5, koffie, Kalfs vleesch en eieren elk 15.2. boter 13.1, kaas 12.5, hennep 11.1, margarine 10, melk 7.5. terpetijnolie G.9, groene erwten 6.6, ruwe ka toen 6.3, petroleum 6.2, varkensvleiwchr 5.3, tin en hars elk 5, thee 4.8, runderhuiden 3.3, zwavelzure ammoniak en rijst elk 2.4. zwarte peper 2, zemelen 1.3, zilver 1.2 en ma is 0.5. De daling, uitgedrukt in procenten, is voor aardappelen 46, rogge 10.8, couranten papier 10.5, lamsvleesch 10. macaroni 7.1, haver 6, cacao 4.9, gerst 4, hout (Zvveedsch vuren-) 3.3, rundvleesch 1.6 en suiker 0.5. BRANDSTICHTING DCOR EEN VELD V/ACHTER. Arnhem, 13 Oct. Voor het gerechtshof te Arnhem werd heden :n hooger beroep behandeld de zaak tegen G .1 A., chef veld wachter uit Zetten, die door de rechtbank te Arnhem was veroordeeld lot 1 jaar ge vangenisstraf, wegens opzettelijke brand stichting in zijn woning op 11 November 1931. Deze brandstichting geschiedde door het in brand steken van een stroomatra6, al thans zoonis in de dagvaarding vermeld staat, van een hoeveelhc' I Tieddegocd. De advocaat-generaal bij het gerechtshof vroeg op formeele groncion vernietiging van het vonnis doch veriordeeling op andere gronden tot dezelfde straf. Afdoende verbetering alleen door sloopen op groote schaal Dezer dagen hebben wij melding gemaakt van een onderhoud inct den havenmeester van Amsterdam, die daarin wees op de tee kenen van opleving, welke zich in die ha ven voordeden. Zijn Rottcrdnmsche colloga, de heer Ver schoor van Nisse, is ten aanzien van het havenverkeer in de Maasstad echter min der optimistisch gestemd, zooals blijkt uit een gesprek, dat hij met een redacteur van het Rotterd. Nieuwsblad heeft gehad en waaruit wij het volgende overnemen: Het spreekwoord zegt: de weg naar bo ven loopt over vele hinderpalen. En zeker gaat er wel iets meer om, evenals op do effectenbeurs, maar van een stabiel omhoog loopen kan men t-»ch niet spreken. We hadden hier 128 opliggende schepen en daarvan zijn er nu een tiental weer gaan varen. Maar dit beduidt, op zichzelf nog niet zooveel. Soms brengen de reed ens sche pen maar weer in de vaaTt, omdat die, op- leggend, zoo schrikkelijk achteruitgaan. Wat I in de Waalhaven aan schepen ligt, vetliesó gaandeweg aan waarde De roest slaat je er tegen. Ook in Hamburg en Amsterdam zijn weer I opliggende schepen naar zee gestuurd, doch I zal dit niet tot gevolg hebben, dat de vraeh- ten, die iets zijn omhoog gegaan, vanzelf, j door het groote aanbod van schecpsruimte, i weer verminderen? I Ken afdoende verbetering is alleen denk baar door het op groote schaal sloopen van schepen. Men kan zeker al zoggen, dat minstens dc helft van de opliggende scncpen nooit rneer in de vaart komt; schepen verouderen snel. Een schip, dat 8 A 10 mijl vaart, kan niet meer mee. De nieuwe Kota-booten van den Rotterd. Lloyd loopen 14M mijl en dit is de eisch voor alle goed bruikbare sche pen. Sloopen dus. In Italië geeft het rijk pre mies voor het sloopen van schepen en ook Duitschland volgt dit voorbeeld De roeden* onderhandelen internationaal over het op ruimen van vaarruimte en daar moet het zeker heen. Alleen daardoor raakt men al licht den goeden kant uit. In het algemeen is het vleugje verbete ring slechts gering. Van de gewone najaars- drukte hebben wij in Rotterdam bitter wei nig gemerkt. Graan loopt heel aardig en dit was den geheelen zomer het govai, zoodai we hier, tegenover verieden jaar, niet zooveel ten achter zullen zijn. Maar hout bleef véél ten achter. Booten met papierhout zagen wc bijna nooit. Evenzoo is het erts. Voorheen kwamen er elke week wel 30 A 40 booten met erts binnen. Nu van tijd lot tijd eens een heel enkele. Ook in de kolen gaat het slecht Mocht het denkbeeld van contingentcering van kolen worden uitgevoerd, dan raken we vol ledig achterop Maar ik denk, dat. men hier wel verstandiger zal zijn. Behalve het be stuur der Staatsmijnen, de Kamer van Koophandel te Maastricht en e*n mijnwer kersorganisatie was op d<* in de residentie gehouden bijeenkomst niemand voor dit fu neste plan. Om te cnncludeeren: we mopten den loop van de dingen eerst eens aanzien, eer we tot optimisme kunnen besluiten Er moet veel rneer grond onder onze voeten komen. Thans zijn dp verschijnselen nop pas spo radisch en nog niet van dien aard. dat we kunnen spreken van een weer opgaande lijn. RIJKSLANDBOUWPROEFSTATION. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur der tweede afdeeling van het Rijks]and- bouw proefstation te Groningen ir. P. G. Meyers, aldaar. DE PRIJZEN VAN RUNDVET EN REUZEL. '6-G r a v e n h a g e, 13 October. Door den voorziter der Tweede Kamer zijn lieden aan de Regeering medgcdccld de volgende ngediende vragen: van mejuffrouw Groeneweg aan den Mi uister van Economische Zaken en Arbeid 1. Is het den Minister bekend, dat de •rijzon van ongesmolten rundvet en reuze! •eeds opgeloopen zijn respectievelijk tot f 1.10 en f 0 05 per K G. 2. Is de Minister In staat en beren maatregelen te treffen ter bevordering var een spoedige daling van den prijs dezer spljsvetton, die vooral in het koude seizoen een belangrijke rol spelen bij do voedselbe reiding? Hu» men »waaidvis»cü#n moe; vangen- (II Travaso).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4