HET FINANCIEELE BELEID DER REGEERING Uw wensch Versobering in den overheidsdienst voorop OP JACHT NAAR FORTUIN In afwachting opgelicht Critiek van het Verhoud van Nederlandsche Werkgevers Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers heeft zich inzake het financieele be leid der Regeering met een uitvoerig adres tot de Tweede Kamer gewend. Aan dit adres ontleenen we het volgende: Met de Regeering gevoelen wij de nood zakelijkheid, om te voorkomon, dat de be grooting van 1933 met een tekort zou slui ten. Wij kunnen dan ook slechts betreuren, dat de Regeering zelve nog rekening houdt met een tekort van 22 millioon, terwijl de oorspronkelijk voor 3 jaren bestemde re serve o. m. door daaruit thans andermaal 18 millioen te putten, reeds in 1933 zal verdwijnen. Wie de zaken ziet gelijk wij, zal moeten erkennen, dat vermindering van het tekort van 147V2 millioen slechts langs twee wo gen kan worden bereikt, n.l. door bozuini ging op de uitgaven van den Staat en door tijdelijke verhooging van belastingen. Wij willen als ons gevoelen doen kennen, dat in het belang van breede groepen van ons volk de versobering in den overheidsdienst moet voorop staan. Het kan o. i. niet als een bewijs van goed regeerbeleid worden beschouwd, dat in de aan uw Kamer voorgedragen voorstellen een lastenvermeerdering van 63 millioen is op genomen, terwijl uit besparing op de kos ten van den Staatsdienst slechts 39 mil lioen wordt verkregen, waaraan dan door salarisvermindering nog een mindere uit gave van WA millioen kan worden toege voegd. Wij aarzelen dan ook niet uitdrukking te geven aan ons gevoelen, dat de Regeering in haar taak om vóór alles in de Staalsad- ministratie naar een vermindering van uit gaven te streven, belangrijk is te kort ge schoten. Wij zouden ons te zeer bulten de normale bemoeiingsfeer van ons Verbond begeven, indien wij denkbeelden aan de hand deden omtrent de vraag op welke volksbelangen kan worden bezuinigd. Onzerzijds moet in hoofdzaak worden vol staan met de bedenkingen, welke in onzen kring tegen het complex van Rcgeerings- voorstellen bestaan, onder uwe aandacht te brengen. Ons bestuur veroorlooft zich in het alge meen als zijn indruk voorop te stellen, dat de regeering er zich bij het ontwerpen van haar voorstellen te weinig rekenschap van heeft gegeven, dat deze de tendenz hebben de werkgelegenheid in Nederland ongunstig te beïnvloeden. Raken dan ook tengevolge van de belastingvoorstellen van de Regee ring opnieuw arbeiders zonder werk, dan staat de ondernemer daar machteloos tegen over, omdat de afnemende lust tot koopén zich volkomen automatisch zal voltrekken. De ondernemers zij mogen industrieel of middenstander zijn kunnen zich nu eenmaal niet een verstijving van de markt verhoudingen veroorloven, zooals ten on rechte de arbeidersvakbonden wanen, dat wel in hun vermogen ligt. Wordt ons artikel niet gevraagd, dan moet de prijs vermin derd worden om althans op een verlaagd niveau nog zooveel mogelijk koopers te trek ken. Wanneer men dan zijn prijzen met 10 pet. heeft verlaagd, zal, indien het artikel, dat men voert, onder de weeldeverterings- belasting valt, de prijs daarvan opnieuw met een zelfde percentage, thans ten bate van de weeldeverteringsbclasting, worden verhoogd. Het gevolg van deze nieuwe heffing zal eenvoudig zijn, dat het koopende publiek meer nog dan tot dusver bij zijn inkoopen terughoudendheid zal betrachten. Noodlottiger belasting voor het Neder landsche bedrijfsleven dan deze weeldever teringsbclasting, die bovendien heffingen voorstelt op artikelen, die in het geheel geen weeldekarakter dragen, is dan ook niet denkbaar. Terwijl de Regeering een belasting bij de bron voorstelt op tal van artikelen, waar van het weelde-element op zijn zachtst ge nomen twijfelachtig is en zoodoende produc tieve werkgelegenheid inperkt, schijnt zij de oogen te sluiten voor een bepaald soort uit gaven, aan welke wij in vele gevallen een karakter van improductieve overdadigheid moeilijk kunnen ontzeggen. Het heeft ons getroffen, dat het personeel in den Staatsdienst andermaal voor een niet onbelangrijke verlaging van zijn salarissen (pensioenkorting) in aanmerking wordt ge bracht, terwijl bij de gemeenten veelal be langrijk hoogere traktementen worden be taald. Het ziet er niet naar uit, dat bij deze gemeenten neiging bestaat den weg naar een algemeen lager uitgaven-niveau in te slaan. Er is een breede groep van personen in ge meentedienst, die bij het Rijk nauwelijks wordt aangetroffen, n.l. die der gemeente arbeiders. Ook de 6alarieering van deze groep overheidspersoneel stelt zware eischen aan de gemeentelijke schatkist. Waar bij hen vergelijking met een Rijksregeling be zwaarlijk is, moeten do salarissen, die over heidsorganen betalen, worden getoetst aan wat particuliere ondernemers nog kunnen betalen. Zelfs een summier onderzoek doet dan zien, dat een dergelijke vergelijking sterk ten gunste van het gemeentepersoneel uitvalt, en dat deze wanverhouding door de loondaling in het particuliere bedrijf steeds grooter afmetingen gaat aannemen. De be lasting voor de ingezetenen stijgen intus- schen onophoudelijk, terwijl nu ook een zoo danig lek in het gemeentefonds is geslagen, dat de Regeering zich genoodzaakt ziet uwe Kamer een o.i. ongezonde verzwaring van de gemeentefondsbelasting voor te stellen. Het bestuur acht een dergelijke belasting- verhooging onduldbaar, zoolang de Regee ring de haar toegekende of alsnog toe te„ kennen bevoegdheden niet aanwendt om de uitgaven van in verzuim zijnde gemeenten sterk te besnoeien. Gelijk wij hierboven reeds opmerkten, re kent do regeering in het komende jaar op een tekort op de in het Gemeentefonds vloeiende baten. Waar voorstellen om aan het kostbaar beleid van de grootste onzer Nederlandsche gemeeuten een einde te ma ken achterwege blijven, zal de belasting betaler andermaal voor deze gemeenten een belangrijke veer moeten laten. 27 millioen nieuwe lasten worden uit een voorgestelde heffing van 30 opcenten op de Geraeente- fondsbelasting en op de Vermogensbelasting verwacht, Ous Bestuur is van meening, dat in dezen ernstigen crisistijd een belasting van hen, wier draagkracht niet belangrijk vermin derd zou zijn, alleszins gerechtvaardigd ware; van de voorgestelde heffing kan zulks allerminst worden gezegd. Ook zij, wier inkomen reeds zeer belangrijk daalde, worden aan deze voor grootere inkomens inderdaad rigoureuze opcentenheffing on derworpen. Het is met de belastingplannen van de Regeering reeds zoover gekomen, dat bij een inkomen van 150.000 de helft aan den fiscus moet worden afgedragen. Een bijzonder woord mogen wij nog wij den aan het voorstel tot heffing van 30 op centen op de vermogensbelasting, alweer ten behoeve van het gemeentefonds. Dit voorstel achten wij in zijn gevolgen zoo fataal, dat wij daarbij nog in het bijzonder een oogenblik willen stilstaan. Bij het in het leven roepen van de ver mogensbelasting heeft de bedoeling voorge zeten een z.g. Erganzungssteuer in het leven te roepen. De gedachtengang was als volgt: van twee personen met eenzelfde inkomen beschikt degene, die zulks uit vermogen put, over meer draagkracht dan degene, die dat inkomen uit arbeid verkrijgt. Vandaar een heffing van 10/00 als vermogensbelas ting. Men heeft deze heffing in den regel als uiterst bescheiden voorgedragen, hoewel bij een rendement van 5 pCt. dus bii een in komen uit 1000 van 50 toch reeds 2 pCt. van dat inkomen aan vermogensbelasting moet worden betaald. Intusschen. ware het hierbij gebleven, wij zouden de redelijkheid van een dergelijken Erganzungssteuer niet willen betwisten. Maar wat is sodert gebeurd? Sedert zijn op do vermogensbelasting 55 opcenten ge- hoven ten behoeve van het leeningfonds, 50 opcenten voor het gemeentefonds, terwijl ook de meeste gemeenten in vele gevallen nog 50 extra opcenten voor haar eigen be hoeften daaraan toevoegen. Voorts heffen de provincies op de vermogensbelasting op centen, welke wij, rekening houdend met de stijgende behoeften aan middelen in de naaste toidiomst. zeker niet te hoog schat ten, wanneer wij ze gemiddeld voor allo provincies op 20 stellen. En wanneer nu krachtens het voorstel van de regeering op nieuw 30 opcenten ten behoeve van het ge meentefonds aah deze vermogensbelasting wordt toegevoegd, zullen boven het grond- bedrag dier heffing in totaal nog 205 opcen ten van den belastingschuldige worden ge- eischt. Op deze wijze wordt dus na aanne ming van het betreffende wetsontwerp al leen reeds voor de op de vermogensbelas ting gebaseerde heffingen meer dan drie maal het oorspronkelijk bedrag van 10/00 geheven. Dit beteekent, dat op een rende mentsbasis van 5 pCt. reeds 6,1 pCt. van het inkomen aan deze vermogensbelasting moet worden betaald. Intusschen, met de vermogensbelasting alleen ziin wij er nog niet. Ook de verdedi- gingsbelasting eischt van den belasting schuldige nog een cijns voor den fiscus. Bij een vermogen van b.v. 400.000 is 415 verdcdigingsbelasting verschuldigd. Op nieuw een 5 pCt. rendementsbasis aanne mend, m. a. w. uitgaande van een uit dat vermogen voortvloeiend inkomen van f 20.000, betaalt deze belastingschuldige nog eens 2,15 pCt. van zijn inkomen aan vermo gensbelasting, in totaal dus 8,25 pCt. Wij wenschen vóór alles de groote lijn van het regeeringsbeleid, waaraan wij in dezen tijd zoo'n groote behoefte hebben, in het oog te houden. De roekelooze politiek der laatste jaren stelt ons onafwijsbaar voor de noodzaak, om op korten termijn het te kort van ca. 150 millioen gulden op de be grooting te dekken. Het is onze plicht te er kennen, dat wat in het verleden op het ge bied der versobering ook werd verzuimd, thans zelfs bij krachtdadig optreden niet met één slag kan worden hersteld. Mits de regeering zoowel in eigen huis houding als in die der grootste gemeenten naar een doeltreffende, waarlijk verlichting brengende bezuiniging streeft, zal onzer zijds tegen tijdelijke verzwaring van lasten geen bezwaar worden gemaakt. Naast een belasting van inkomens, die de crisis nog betrekkelijk ongeschonden door kwamen, ligt het heffen van indirecte be lastingen, belastingen op kenteekenen van nog behouden welstand, als het ware voor de hand. Ook zij, in wier kring de versobe- ringspolitiek der regeering weinig geliefd is, kunnen het oog er niet voor sluiten, dat breede groepen van de bevolking, welker inkomen nog nauwelijks den terugslag van de tijden ondervond, eerder dan andere voor het brengen van een noodoffer in aanmer king komen. Niet voor het behoud van den welstand van het kleine percentage meergegoeden in Nederland doet ons bestuur een beroep op ie vertegenwoordigers van het Nederland- scne volk, maar wel in het belang van de zroote schare van van economischen arbeid afhankelijke arbeiders, om de resreering in haar financieele politiek thans niet te vol- gen* wordt werkelijkheid, wanneer gij „Zij"- Crême een vaste plaats op Uw toilettafel geeft. De charme en trischheid van Uw teint zal dan Uw stoutste verwachtingen overtreffen. In prijzen van 20—3045 en 75 cent. MOORDAANSLAG UIT MINNENIJD. Een hardnekkige. Amsterdam, 19 Oct. Op 11 Juli werd in een perceel in de Rustenburgerstraat een moordaanslag gepleegd, op een juffrouw die door een revolvcrkogel in den arm werd getroffen. Een 53-jarige bakkerij houder had een verhouding met haar, doch hij werd gewaarschuwd, dat het meisje omgang had met een andere man. De verhouding tus- schen de bakkcrijhoudcr en het meisje werd steeds slechter. Op zekeren dag besloot de man een einde te maken aan het leven van de vrouw en daarop zelfmoord te plegen. Hij kocht een automatisch pistool en schoot op haar. Het meisje werd licht gewond. De man stond voor de rechtbank terecht wegens poging tot doodslag. Conform den eisch van den officier van justitie, werd de man heden veroordeeld wegens poging tot moord tot 2 jaar gevangenisstraf Goduren- de de zitting was verdachte, die nog voort gegaan was het meisje lastig te vallon, ge vangen genomen. ALS DE STORM HUIS HOUDT. Verkeersweg ondorgcloopen. Gouda, 19 Oct. De storm heeft giste ren in Gouda aardig huis gehouden. Het l.Tsselwater werd zoo opgestuwd, dat de Loosdrechtscheweg over een lengte van 200 M. onderliep. Om 5 uur begon de over strooming en pas tegen 7 uur hield het was sen op. liet verkeer, dat in het stikdonker moest worden omgeleid over een boerenerf, ondervond veel stagnatie. Voorts werden niet minder dan 15 hoo rnen ontworteld of afgebroken. De wegen waren bezaaid met doode takken en bui len was het levensgevaarlijk. Op den weg naar Rotterdam, tor hoogte van Moordrecht, werd een bakkersdriewie ler opgenomen en 20 M. verder ncerge- smakt. De kar werd volkomen gekraakt en de inhoud een welkome prooi van regen en wind. AAN EEN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Van twee ondeugende bengels van Noord-Scharwoude, De bewoners van den 5000 H.A. grooten polder van het Geestmcr-Ambacht zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Twee jongens van 8 en 11 jaar uit Noord-Scharwoude hadden bij den hoogen waterstand in do ringvaart, een gleuf gegraven van 80 c.M. diepte over de kruin van den Oosterdijk die de ringvaart van den polder scheidt. Toen het werk tot ruim een meter na vol tooid was, werd het opgemerkt door don sluiswachter Barton, die met behulp van enkele anderen dé gleuf met aarde heeft gedicht, waardoor overstrooming voorko men werd. (Msb.) STORMSCHADE AAN EEN NEDER- LANDSCH STOOMSCHIP. Wegens motordefect naar Hamburg terug. Men meldt ons uit Hamburg d.d. 19 Oct.: De Noord-Westerstorm, die gisteren ook boven de Noord-Duitsclie kust woedde, nam gisteravond nog in hevigheid toe en bereik te te Hamburg af en toe een snelheid van 75 M. per seconde. Het Nederlandsch motorschip „Monica" moest wegens een motordefect op de be neden Elbe naar Hamburg terug keeren. Na herstel van het defect, kon het schip vanmorgen weer uitvaren. GEVAARLIJK GOEDJE. Aan het strand te Bergen aan Zee spoelde een kistje aan inhoudende een 5-tal gas bommen. De burgemeester van Bergen stel de zh.ch in verbinding met militaire au to ri toiten; porsoncel van de Hembrug-artille- rie-lnricht.ing beeft de gevaarlijke projec tielen tot ontploffing gebracht. Van de her komst bleek geen spoor aanwezig. DE JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT. Te Amsterdam gemeord. Amsterdam, 19 Oct. Het motorschip „Johan van Oldenbarneveldt" dat gisteren in verband met het stormweer niet te IJmuiden kon binnenloopen en den geheo- len nacht op zee heeft doorgebracht, is hedenochtend ora ongeveer 7 uur in de hoofdstedelijke haven gearriveerd. Om 8 uur lag liet schip aan de kade gemeerd en konden de passagiers aan wal gaan. NOG STEEDS MIJNEN IN DE NOORDZEE. De IJmuider stoomtrawler En Avant heeft op dc Noordzee een mijn in de netten opgehaald. Bij aankomst te IJmuiden werd deze vreemde vangst doo~ een marine-offi cier onderzocht en bleek de mijn ongevaar lijk te zijn. Niettemin veroorzaken de mij nen veel last voor onze visschers en worden veelal de netten daardoor ernstig bescha digd. DE SCHEEPSRAMP OP DE NOORDZEE. Een Engalsche drifter vergaan. Dinsdag heeft, zooals gemeld, de kapitein van de Sint Annaland gerapporteerd, dat een schip op de Noordzee was gezonken. Gebleken is, dat dit schip dc Engelsclie drifter Condor was, afkomstig uit Bauff, welker bemanning vóór het zinken aan boord was gegaan van den drifter Concor- 4.dia, - GROVE NALATIGHEID. Maar wie moet er van worden beschuldigd? A1 p h e n a. d. R ij n. Het onderzoek van de politie naar de oorzaak van het tragisch ongeval aan den Oostkan aal weg, waarbij de 15-jarige G. Luyben van Aarlanderveen te water is geraakt en verdronken, heeft uitgewezen, dat hier inderdaad van grove nalatigheid sprake is geweest. Naar gebleken is, wordt het gestorte puin dagelijks door een stoomwals verwerkt. Donderdag j.l. echter heeft deze wals geen dienst gedaan, omdat de bedienende ma chinist met verlof was De arbeiders, die hier bij de puinstorting werkzaam zijn, heb ben daarom de in den loop van dien dag passeerende landbouwers gewaarschuwd, dat do weg 's avonds onberijdbaar zou zijn. Menschen, die overdag niet passeerden, zooals notaris v. d. Kreke en de om het leven gekomen jongeman, waren van een en ander dus niet-op de hoogte. Met deze waarschuwing aan enkelen heeft men ge meend te kunnen volstaan. Zelf6 heeft men het niet noodig geoordeeld de gevaarlijke plaats 's avonds te verlichten, niettegen staande hier geen enkele straatlantaarn brandt. Tenslotte was zelfs de weg niet of ficieel voor het verkeer gesloten, daar in dat geval hiervan melding had moeten wor den gemaakt in de plaatselijke bladen. Staat dus grove nalatigheid in deze wol vast, moeilijker is het aan te toonen wie van nalatigheid moet worden beschuldigd. De weg wordt aangelegd door een aanne mersfirma in opdracht van de Provincie Zuid-Holland. Blijkens mededeelingen van de zijde van den Provincialen Waterstaat is de aannemer contractueel verplicht de noodlge veiligheidsmaatregelen te treffen. De aannemer echter stelt op zijn beurt dc aan den weg werkzame arbeiders voorliet verzuim aansprakelijk. Men zal zich oven wel afvragen, of hier aan de contróle, die toch zoowel van de zijde van den aanne mcr als van de Provincie op het werk wordt uitgeoefend, niet eveneens wat heeft geha perd? Daar het onderzoek op last van de Justitie is geschied, zal de rechter t.z.t. hiervan wel uitspraak doen. DE EERSTE WEG UITSLUITEND VOOR AUTOVERKEER. Naar hot Deventer Dagblad verneemt, is tusschen het rijks wegenfonds en de directie der Twente-kanalen oen overoenkomst ge sloten. betreffende den aanleg van een weg uitsluitend bestemd voor auto's en een weg bestemd voor gemengd verkeer, ln Overijs sel, in de omgeving van Diepenbeim en Goor. Zooals men weet, gaat de Rijksweg Lochem—DiepenheimGoor van Lochem af parallel met het kanaal tot dicht bij Die penheim, waar de rijksweg rechts af buigt, door Diepenheim heen, waar nauwe straten met gevaarlijke hoeken even zoovele ver- keersbelemmeringen zijn. Het ligt nu in de bedoeling, om een weg, uitsluitend bestemd voor het snclverkcor, aan te leggen vanaf enkele kilometers ten Westen van Diepenheim langs het Twente kanaal on dan ondor de brug door in den bestaanden rijksstraatweg naar Goor bij het Weldara (Weldammerbrug) zoodat het 6nel verkeer ook niet meer zooals tot dusver, door Goor heen gaat, doch ten Zuid-Oosten daarvan, waarmede men de gevaarlijke pas sage door Goor vermijdt. Het laatste 6tuk van den weg in de richting Delden, ora Goor heen, kan voor gemengd verkeer die nen. Deze oplossing van de verkeersmoeilijk- heid is mogelijk geworden door aankoop van zeer goedkoope gronden langs het ka naaltracé en door het beschikbaar komen van uit het kanaalpand te graven specie, te gebruiken voor de zeer breede aal'debaan van den autoweg. Aldus zal de eerste weg in ons land, uit sluitend bestemd voor automobiel verkeer, In Overijsel worden aangelegd, twee ge meenten geheel ontlastend van een ter plaatse en voor het verkeer veel gevaar op leverend snelverkeer. VERKEERSONGEVAL TE ALPHEN A.D. RIJN. A 1 p h e n a.d. R ij n 19 October. Gister avond omstreeks 9 uur had langs den Steekienveg alhier een zeer ernstig ver keersongeval plaats. Omstreeks dien tijd reed onze plaatsgenoot v. d. V. met zijn luxe auto in de richting Leiden, toen uit tegenovergestelde richting een vrachtauto naderde. Eerstgenoemde bestuurder werd door de Lichten der vrachtauto geheel ver blind. Na het passeeren, toen v. d. V. zijn lichten, die hij had gedoofd, 'weer inscha kelde, zag hij plots vlak voor zijn wagen een wielrijder rijden, dien hij niet meer kon ontwijken en van achteren aanreed. De wielrijder, die vermoedelijk cenige meters werd meegesleurd door deze auto, kwam te vallen en bleef met eon zeer ernstige ga pende verwonding aan het hoofd bewuste loos liggen. De wielrijder, die bij omwoners werd binnengebracht, bleek te zijn de land bouwer J. M. van Hazerswoudc. Dr. van N., die telefonisch in kennis werd gesteld en de eerste hulp verleende, achtte directe overbrenging por ziekenauto van de garage Vreeswijk naar het acad. ziekenhuis te Lei den noodzakelijk. De vrachtautobestuurder die aanvankelijk stopte, is direct daarna doorgereden. Letter en nummer der wagen zijn echter bij de politie bekend. De gewonde overleden. A1 p h e n a. d. R ij n. Omtrent ons bericht van gisteravond betreffende het ernstig on gevat langs den Steesterweg waarbij de landbouwer J. Mulder van Hazerswoude zeer ernstig werd verwond, zoodat directe overbrenging naar het acad. ziekenhuis te Leiden noodzakelijk bleek, kunnen wij thans berichten dat de man zonder tot be wustzijn te zijn teruggekeerd heden aan de gevolgen is overleden. Mulder bereikte den leeftijd van 56 jaar. Omtrent de schuld vraag is het onderzoek der politie nog in vollen gang. Gebleken is dat de vracht- autobestuurder die zijn lichten niet heeft gedoofd, was C. v. V. te Capelle a. d. IJssel. De rijke tante in Vleuten en een eenig erfgename Rotterdam, 18 October. Voor de Rot- trrdamsche rechtbank heeft beden terecht gestaan dc 66-jarige vrouw A. J. O., gede tineerd, die zich te verantwoorden heeft gehad ter zake van twee feiten van oplich ting. Twee families hadden zich door I schoone beloften op toekomstigen rijkdom laten bewegen tot afgifte van niet onaan zienlijke geldsbedragen. Het eerste geval betrof dat van een incasseerder, die door het innen van afbetalingstcrraijnen van I een naaimachine met verdachte in connec tie was gekomen. Nadat er vriendschaps banden waren aangeknoopt, vertrouwde verdachte hem toe, dat zij eon tante to Vleuten had. wier eenige erfgename zij was. Die tante was driemaal gehuwd ge weest met een rijken boer. Zij was nu over leden, doch alvorens baar de erfenis kon I worden uitgekeerd, moesten er heel wat I formaliteiten plaats hebben. Notarissen cn I advocaten waren er noodig om dat alles in I orde te brengen. Die menschen vroegen om I geld, doch dat had verdachte niet en do I incasseerder had zich laten verleiden baar telkens wat te geven. Daar tegenover was verdachte steeds gul geweest met beloften. I Als de erfenis eenmaal binnon zou zijn, zou zij haar geldschieters niet vergeten. Er zouden kapitalen worden vastgezet om to I bereiken, dat zij een onbezorgden ouden I dag zouden hebben. De vrouw van den in- casseerder werd zelfs meegenomen om het I terrein te zien, dat verdachte voor haarl toekomstige villa had uitgekozen. In meu-[ belwinkels werden de kostbaarste ameu-f blementen uitgezocht, voor bontzaken liet I verdachte de vrouw des incasseerders wa-l tertanden, want de tijd zou niet ver meerl zijn, dat ook zij een echte mevrouw werd. I Toon er twee jaren waren verstreken cn de erfenis nog maar steeds niet afkwa cn de incasseerder nu al niet minder danl 600 had voorgeschoten, begon do angel I van het wantrouwen zijn werk te doen. Dol incasseerder schreef een brief aan het mi-f nisterie van justitie, afdeellng Centraal! testamentenregister, om eens te vragen hooi het nu met bedoelde erfenis stond. Hem| werd geantwoord, dat men daar niet vai die erfenis wist. Zoo drong het tot hem! door, dat hij was beetgenomen. Verdacht?I had dat ook tegenover hom erkend en zijl bad geen bezwaar gemaakt tegen zijn I eisch, dat al het geld terugbetaald moestI worden. Inderdaad had zij met do terugbeT taling een begin gemaakt en toen de zaakl voor het gerecht kwam, had zij bereids een! bedrag van 400 afgelost. Minder voorspoedig was de zaak gcloo-| pen bij een muziekwinkelierster. Met deze! »vas verdachte in aanraking gekomen,! doordat, ztj een gramophoon op afbetaling! had gekocht. Elke week verscheen zij jol den winkel om de verstreken termijnen tel voldoen. Er was tusschen beide vrouwen! vriendschap ontstaan en toen achtte ver-I dachte het tijdstip gekomen om ook haar! in haar vreugde van de verwachte erfenis! Ie doen deelen. Gedurende drie jaren was! verdachte er vrij geregeld over den vlot?! gekomen en telkens had zij mededeelingen! gedaan over den stand van de erfeniskwesT tie. Natuurlijk beloofde zij ook hier gouden! bergen, als men baar in haar tegemvoor# digen toestand hielp. De winkelierster hill eerst met haar handelskapitaaltje bljgt-l sprongen, spoedig was dat echter niet vol| doende, het geld, dat door verkoop den inventaris geleidelijk in haar keil kwam, verhuisde alles in de zakken vaal verdachte. De verwachting van de grootenl luxe, die men zich spoedig zou kunnen verl oorlooven, maakte het gezin ook niet zu-f niger. Als verdachte des avonds kwam <kj rnineeren, dan werd er lekkere citroen jcncl ver geschonken en als er eens een avondj| werd uitgegaan, dan was de tram niet vo! doende, doch moest er een auto voorkcj men. Met dat alles mee was de muziek-! winkelierster ongeveer 15.000 kwijtgfj raakt. Zulk een bedrag kon haar zaak lii'l lijden en zoo was zij dan tengevolge vai de vriendschap met verdachte failliet ver] klaard. Het was heel begrijpelijk, dat bij het geven van haar getuigenis, zich buil tengewoon opwond. Om to voorkomen, dJ| verdachte en getuige elkaar in de hari zouden vliegen, had zich een veldwachW tusschen beiden geplaatst. Ik kan haar «j| vernietigen, zei getuige, cn toen zij n3 tol afleggen van haar verklaringen op de ban® der getuigen plaats zou nemen en verdacbf te passeeren moest, voegde zij haar t^J Voddenraapster. Het O.M., waargenomen door mr. J. Loke, zeide 'n zijn requisitoir, dat verdadl te nog geprobeerd heeft een zaakwaarnif mer in deze zaak te betrekken. Het onder zoek heeft echter uitgemaakt, dat deij man hier vrij-uit gaat. Verdachte hc met dezelfde erfenis-truc reeds in 1913 'I 1915 oplichtingen gepleegd. Hot mag veil wondering wekken, dat er steeds n^-'i weer menschen invliegen. Vermoede):!] heeft verdachte dus kwaliteiten, om zicj zeer geloofwaardig voor te doen. Bij stellen van zijn eisch wil het O.M. er kening mee bondon, dat door verdachte] handelingen een onschuldige eenigen in gevangenschap heeft doorgebracht dat een familie van betrekkelijkon stand tot den bedelstaf is gebracht. fi'l eischt dan 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. G. de Bakker, meend] dat het verhaal te doorzichtig is gewefcj dan dat men hier zou kunnen spreken vi oplichting in den zin der strafwet. Plcü' concludeert dan ook tot vrijspraak. Uitspraak 1 November,, bo pJ POffc jan >ar [Pr. 1 V< de De [oor •ide, 'tkoc (an c •hcid Deki )rak 'n bi ing e irrnai fchu ?n vi 'acht •n te Hien

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6