J. A. Schoterman Zn. HET DESTRUCTIEBEDRUF IN ONS LAND „CEKRO" OF N.T.F.? KCN. VEREENIGING VOOR LUCHTVAART Mr. J. W. RAMAER t U Hirondelle" W. K. v. Rossum. REGENMANTELS DRAISp-vAN-VALKEflBURG'S- A MLEV£RTRAM BIJKANTOOR Amsrsfoortsch Dagblad SOESTERWEG 107 Wijnhandel Cognac Vieux XXX per flesch f 3.85 DOOD DOOR SCHULD BIJ EEN MOTORWEDSTRIJD WIJZIGING TARIEVEN GERECHTSKOSTEN U VRAAGT Z8CE4 AF A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSF00RÏ BEZOEKT ONZE 18 MODELKAMERS HUMORHOEKJE Het standpunt van de N.T.F. en haar verhouding tot den Staat De directie van de Nederlandsche Ther- mochemische Fabrieken te Amsterdam heeft dezer dagen in een persconferentie een uiteenzetting gegeven van de plannen, welke de N.T.F. hebben tot het oprichten van een destructor te Woerden voor hel Westen en Midden des lands, waarvoor zij in staat worden gesteld door een van re geeringswege te verstrekken crediet, onder voorwaarde, dat de Staten-Generaal het desbetreffende voorstel zal goedkeuren. De heer J. Vigeveno, voorzitter van don Raad van Beheer van de N.V. Thermoche mische Fabrieken, gaf een uitvoerig exposé en beantwoordde de van verschillende kan ten gestelde vragen. Oorspronkelijk werd het destructiebedrijf niet door de regeering geregeld. In 1924 en volgende jaren heeft de N.T. F. zich gewend tot de meeste gemeenten in het Noorden van ons land en tot de ge meenten in het Westen en Midden des lands. Als uitvloeisel daarvan is in 1926 de destructor te Bergum geopend, waarbij toen werden aangesloten alle gemeenten uit de provincie Friesland en een groot gedeelte van Groningen en gedeelten van Drente en Overljsel. Eenige jaren later is dit gebied uitgebreid door de oprichting van de Cen trale Ophaalplaats te Nijverdal, waardooi het gebied uitgebreid werd tot de overige gedeelten van Overijsel, het grootste ge deelte van Gelderland en een gedeelte van Drente. Om een inzicht in de materie te krijgen was een studiereis noodig; o.a. in Duitsch- land zijn cijfers aan de daar gevoerde ad ministratie ontleend. Oorspronkelijk zag mon de zaak als een commercieel instituut, dat een behoorlijk rendement zou geven. Dit is echter anders gegaan, wat aan de tijdsomstandigheden is toe te schrijven en aan het feit, dat het be drijf was ingesteld als een centrale voor ge heel Nederland, vanwaar uit de verschillen de bedrijven zouden worden geleid, door tei zake deskundigen. In den tusschentijd deed de N.T.F. ook pogingen om te komen tot de oprichting van een destructor in Zuid-Holland voor deze en de omliggende provinciën. Daar echter niet voldoende gemeenten tot dit plan toetraden, kon dit toen geen werke lijkheid worden. Toen de N.T.F. met haar werk begon, was de gedachte van de nood zakelijkheid van de destructie nog lang niet tot alle gemeenten doorgedrongen, het is bet werk van de N.T.F. geweest, dat de noodzakelijkheid daarvan zoo sterk wordt gevoeld. De oprichting van den destructor te Woerden voor de provincies Zuid-Hol land, Noord-Holland, Utrecht en Gelderland is de afsluiting van het werk, waarmee de N. T. F. in 1924 begonnen is. Wanneer deze destructor in bedrijf is.gesteld, is gehec1 Nederland boven de groote rivieren, met uitzondering van enkele stukken, waar ge meentelijke destructoren zijn, aangesloten bij den dienst van één groote organisatie, die juist door haar centralisatie economisch en hygiënisch kan werken. In 1929/1930 werden deze pogingen door gezet, doch de intusschen intredende crisis deed de moeilijkheid ontstaan om over vol doende kapitaal, dat voordien ter beschik king was, de beschikking te krijgen. De ge meenten lieten de N.T.F. in den steek. Dit was de aanleiding, dat de N.T.F. zich tot de Regeering wendde om steun in deze richting. BIJ de behandeling van de Be grooting in 1930 werd dit gesteund door woordvoerders van alle groote partijen, die er toen bij den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid op aandrongen om tot de zen steun over te gaan. De Minister zegde toen toe met zijn ambtgenooten van Bin- nenlandsche Zaken en Financiën hierom trent overleg te zullen plegen. Er werd daarna een uitvoerig onderzoek ingesteld naar de organisatie en de werkwijze van de N.T.F. Het resultaat van dat onderzoek was dat de bedrijfsvoering zoodanig was, dat zoowel wat de eischen van de Volksgezond heid betreft als ook wat een economisch beheer betreft, geenerlei critiek bleek te be staan. De Regeering was van meening, dat de wijze van exploitatie van den destructor te Bergum de eenige mogelijke en de eenig Juiste was voor het Westen des lands. Op dien grond besloot de Regecring dan ook in het belang der Volksgezondheid vol doende kapitaal in den vorm van een geld- leening ter beschikking van de N.T.F. te stellen, om dezen destructor te stichten. Bij de daarover gevoerde onderhandelin gen is tot uitdrukking gekomen, dat de op zet zoodanig moest zijn, dat de Staat bij de ze leening geen risico zou loopen. De commercieele vooruitzichten zijn bij centralisatie niet slecht. Van particuliere zijde is geen geld beschikbaar en het ia dus zeer te begrijpen, dat de Staat tegen een matige rente geld leent. Een crediethypo- tirt-^k ten name van den Staat zal op do vaste goederen der N.V. worden gesteld, terwijl ten aanzien van het roerend goed een pandverband met den Staat zal worden gelegd tot de leening is afgelost. De onderhandelingen tusschen de N.T.F. en de Regeering waren een publiek geheim. De Directeur-Generaal van de Volksgezond heid. mr. L. Lietaert Peerbolte, heeft bo vendien de N.T.F. gemachtigd te verklaren, dat de heer de Kroes uitdrukkelijk gewaar schuwd Is, dat deze onderhandelingen gaande waren. Toen hij daarover bij den Directeur-Generaal der Volksgezondheid kwam spreken, heeft doze hem medege deeld, dat hij natuurlijk niet gerechtigd was omtrent den stand dezer onderhandelingen mededeelingen te doen, doch dat hij beter deed te wachten, tot deze waren afgeloopen. De N.V. „Gekro" te Ovcrschie tracht, al dus de heer Vigeveno tenslotte, de uitvoe ring van een nationaal plan onmogelijk te maken en datgene, wat de N.T.F. en de Re geering willen voorkomen, namelijk ver snippering op het gebied der destructie met alle nadeelen van dien, juist te bevorderen. Het stichten van een destructor te Ovcr schie, wetende dat binnenkort waarschijn lijk een destructor van de N.T.F. zou ko men, was volkomen ongemotiveerd. Deze zaak moet uiteraard bezien worden van een standpunt van algemeen belang. Dit al gemeen belang is de bestrijding Van vee ziekten zoowel in het belang van den Landbouw als ten behoeve van de Volksge zondheid in het algemeen, maar ook een exacte uitvoering van de Vleeschkeurings wet ter volledige vernietiging van vee en vlcesch, dat anders óf clandestien in con sumptie wordt gebracht óf bodemveront reiniging kan veroorzaken. Dit beteekenl echter het uitoefenen van een nauwgezette onder onmiddellijke Regeeringsinmenginp staande destructie van alle afgekeurde vpo en vleesch in alle Gemeenten van het vaste land van Nederland zonder eenige uitzon dering. Ofschoon Staatsexploitatie misschien de beste vorm van uitvoering van deze taak zou zijn, is de uitvoering door een particu liere vennootschap, waarbij een nauwkeu rij^ geregelde samenwerking tusschen de Regeering, de gemeenten en het particulier initiatief plaats vindt, waarbij het algemeen belang primair is en geen versnippering plaats vindt, te verkiezen. Naar aanleiding van de bovenstaande mededeelingen van de Nederlandsche Th«r- rno-Chemische Fabrieken, verzoekt de di rectie van het Destructiebedrijf Overschie van de Gekro ons het volgende mede te deden. Het nationale plan, dat de N. T. F. als destructor voor het geheele land zou optre den, is reeds 'ang prijsgegeven door de op richting van destructors te Purmerend, Midwoud, Barsingerhorn, Winterswijk, Utrecht, Amsterdam en die van de N.V. Ncda to Dordrecht en Overschio en de nog op te richten destructors voor Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Het oorspron kelijke plan zou zijn doirgegaan, als de N.T.F. de verplichtingen tegenover de ge meenten in het westen des lands, waarmee zij contracten had afgesloten, was nageko men door tijdig een nieuwe destructor te stichten. Van versnippering is voorts geen sprake; de verhouding en samenwerking tusschen de verschillende destructors is van diu.n aard, dat de gebieden aansluiten en dat bij een eventueele bedrijfsstoornis of bij epide mie de verschillende destructors elkaar bij- taan en helpen. Do N.T.F. heeft zich tot dusver daarbij nog niet aangesloten. Voor wat betreft de uitlatingen van mi nister Verschuur bij de behandeling in de Tweede Kamer in 1930 van dit vraagstuk blijkt, dat de minister wel overleg heeft willen plegen, maar hij voegde hieraan on middellijk toe, dat dit niet zooveel zeggen wou als het gewoonlijk zeggen wil, wan neer hij zeide een zaak te willen overwegen. Hij bezat in het geheel niet het vertrouwen, dat hij met zijn beide ambtgenooten de moeilijkheden zou kunnen overwinnen. Nogmaals legt de Gekro er den nadruk op, dat het toezicht, zoowel administratief als hygiënisch is vastgelegd in de wet, ter wijl bovendien steeds verklaard is gewor den, dat van de zijde der gemeentebesturen het gewenschte toezicht zal worden uitge oefend. Op de, eveneens in ons blad vermelde, uitlatingen van den heer mr. L. Lietaert Peerbolte wordt niet uitvoerig ingegaan, omdat deze de kern der zaak niet raakt, n.l. het voorstel der regeering voor het ver strekken van een kapitaal van 1.000.000. Het stichten van de fabriek was dus vol strekt niet zoo ongemotiveerd, als de N.T.F. het wil doen voorkomen. Immers op 1 Juni 1932 waren de gemeenten wettelijk ver plicht tot destructie over te gaan en van uitstel was n»rgens iets bekend. De Gekro heeft dus tijdig in een behoefte voorzien. Wie er spraken aan den feestmaaltijd ter gelegenheid van hei 25=jarig bestaan Tijdens den feestmaaltijd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart werden toespraken gehou <len door minister Reymer, die mededeelde dat de heer E. Full, een van de meest toe •rewijde leden, was benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, door generaal Snijders, den Haagschen burgemeester jhr mr. Bosch ridder van Rosenthal, den heer N. van Zalingen namens de Indische zus ter-vereeniging, ir. Wurfbain namens de K L. M., E. Enthoven, namens de K.ft.H-L.M.. overste Van Santen namens de militaire luchtvaart, C. Kolff, namens de Rotterdam sche Aero Club, ir. Schiffnamens de K. N A. C.; A. F. J. Romswinckel. als een der oudste leden; dr. Wolff, namens den rljke- <tudiedienst voor de luchtvaart en E H. da Costa namens de Delftsche Studenten Aero club. Ir. de Vogel bracht in zijn slotwoord dank aan allen, die bij het jubileum heb ben doen blijken van hun belangstelling. KAPPERS OP HET HAAGSCHE STADHUIS. Ter gelegenheid van een in ternationaal congres. 's-G ravenhagrt, 20 Oct. Een delegatie van het Kapperscongres, dat hier ter stede s gehouden, is ter gelegenheid daarvan ten Stadhuize ontvangen. Aanwezig waren o.a Ie heeren Gaston Boudon uit Londen, eere voorzitter van de Coiffeurs-internationale, namens de Engelsche leden; Max Neumeis- tor uit Keulen, namens de Duilschers; Fe lix Boudon uit Parijs, Hollinga en Kronen burg als voorzitter en secretaris van hei comité, enz. De burgemeester heette in verschillende (alen do delegatie wolkom, waarna eenige buitenlandsche gedelegeerden bij de beant woording tevens een kort ovorzicht gaven van de regeling van kappersvakonderw^- en leerlingstelsel in hun land. In Duit6ch land en Tsjecho Siovvakije b.v. bestaat het stelsel van z.g. leerling- en mecsterbrieven om het vak te mogen uitoefenen: geen pa troon zonder meesterbrief mag personee' aannemen. De werktijden zijn bij de wet geregeld. Van het concours in den Dierentuin zijn diverse filmopnamen gemaakt. Oudfvoorzitier van den „Beniso" 's Gravenhage, 20 Oct. Op 76-jarigen leeftijd is gisteren hier ter stede overleden de heer mr. J. W. Ramaer, oud-voorzitter van den Bond van Eigenaren van Ned. Indische Suikerondernemingen (Beniso). De heer Ramoer werd op 17 September 1856 te Zutphen geboren. Na zijn academi sche studie te hebben voltooid, vestigde de thans ontslapene zich achtereenvolgens als advocaat in Amsterdam, Soerabaja, Amster dam en Den Haag. Sedert 1 Mei 190S was de heer Ramaer vertegenwoordiger in Nederland van het Suikersyndicaat te Soerabaja, welke verte genwoordiging hij bleef waarnemen tot 1917, toen de Beniso werd opgericht, waar van de heer Ramaer tot voorzitter werd benoemd. Deze functie bleef de overledene behouden tot October 1921, toen hij als zoo danig ontslag nam. Naast het voorzitterschap van de Beniso vervulde de heer Ramaer het secretariaat van den Bond van Vorstenlandsche Land bouwondernemers, welken Bond hij in 1912 mede had opgericht. Ook deze functie werd door hem in 1921 neergelegd. Als secretaris van dezen Bond hoeft de heer Ramaer be langrijk wer I gepresteerd. Van 1912- tot 1921 heeft hij bij de regee ring in Indië, 4io reorganisatie van hel agrarisch stelsel wenschtc, de belangen van de landbouwondernemers voorgestaan en bij deze reorganisatie heeft hij zoo goed als geheel de leiding gehad. De verdiensten v,an den thans ontslapene zijn o.m. beloond door zijn benoeming tol ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw. Voorts was hij ridder in de Kroon orde van Belgic; terwijl hem tevens hel eerelidmaatschap van het Algemeen Suiker Syndicaat was verleend. De heer Ramaer heeft -gedurende zijn leven tal van commissariaten van diverse cultuiir-maatschappijcn bekleed. Thans was hij nog commissaris van de Javasche Cul tuur-Mij., van de Cultuur-Mij. Klampok van de Cultuur-Mij. Poeworedjo, van de Cultuur-Mij. Bodjong, van de suikerfabriek Krian, van de Mij. tot Expl. van de suiker fabriek Tjeweng Lestari, van de Cultuur Mij. Watoetoelis Ppppok en van de Am sterdamsche Mij. van Levensverzekering. De crematie van het stoffelijk overschot zal plaats hebben a.s. Zaterdag te Wester veld na aankomst van trein 11.41 uur. 18 LANGESTHAAT RUIME KEUZE Geeft daar uw Keitje of Advertentie op Zonder prljsverhooglng ABONNEMENTSPRIJS 17K CENT PER WEEK EENIGST DAGBLAD Meeat actueel blad ter plaatse Utr.straat 17 Gevestigd 1878 Telefoon 145 „Als ik 140 K.M. kon rijden, had ik er wel een bonnetje voor over" Meisje dat den weg overstak, gedood De 24-jarige schilder C. te Alphen a. d. R. heeft zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden gehad wegens dood door schuld. Op 2 Augustus j.l. heeft S. des avonds tc half tien op den Westkanaalweg te Alphen deelgenomen aan een wedstrijd met motorfietsen, welke, naar getuigen verklaarden met buitengewone snelheid >ver den weg reden, waarop op dat oogen blik druk verkeer van andere auto's en \ielrijders was. Een half uur te voren was er door de po litie proce6-verbaal wegens te snel rijden ipgemaakt.Op den weg wak een man met een vlag geplaatst, die waarschuwingssei nen gaf. Vorschillende bewoners van huizen langs len weg. waren naar buiten gekomen om len wedstrijd gade te slaan, o.a. ook het rezin Hoogduin, waarvan de 17 jarige doch ter Petronella, nadat er 2 motorrijders met bliksemsnelle vaa-t waren gepasseerd den weg overstak. Daarop keerde zij terug op het oogenblik dat S., met groote snelheid kwam aanrijden. Het meisje werd door den ■notor gegrepen en over den berm in dp langs den weg loopende vaart geslingerd.; vaaruit zij. met talrijke verwondingen zoo v'oed als levenloos is opgehaald. Kort daar op is het meisje overleden Ook S., die viel 'iep ernstige verwondingen op. Bij de ondervraging door den president, •noest verdachte toegeven, dat hij nog den ivond te voren tegen een politiebeambte, die een van de racers verbaliseerd had gezegd had: „Als ik 140 K.M kon rijden, had ik er wel een bonnetje voor over". Verdachte zeide, dat hij wilde probeeren hoeveel de motorfiets halen kon. Hot O M. waargenomen, door jhr. mr. van Asch van Wijck. wees in zijn requisitoir »p het gevaar om op een openbaren weg motorraces te houden. Spr. wilde bij de beoordeeling van dit ongeval met allé om dandigheden rekening houden, doch merk 'e op. dat niet elke onverwachte gebeur tenis een verdachte disculpeert, zeker niet in het onderhavige geval, waarbij S., die tor plaatse bekend is. kon weten, dat er steeds bij de races menschen lang6 den weg ^tonden en hij kon vermoeden, dat na het •'osseeren van eeniae motoren er menschen len weg zouden oversteken. De mogelijk heid onder het oog ziende, dat er ook eeni re schuld bij. het slachtoffer aanwezig is, eischtc spr weken hechtenis. Mr. La Gro ving zijn pleidooi aon met een woord van deernis met het slachtoffer en haar familie uit te spreken. Pleiter schetste den persoon van S., die geen woesteling is, en wien geen grove schuld kan worden verweten. Hoe ongaar ne ook meende pleiter te moeten opmerken, lat het slachtoffer door plotseling den rij weg over te 6teken, dat zij volgens de getuigenverklaringen nog even te voren gewaarschuwd was en zelf zeer onvoor zichtig is geweest, terwijl zij toch volkomen op de hoogte was van hetgeen er op den weg gebeurde. Zoo men al eenige schuld aanneemt door het rijden van verdachte, dan is deze volgens 6pr. toch zoo gering, dat z.i met het opleggen van een voorwaar, delijke straf kan worden volstaan, des noods met de voorwaarde, dat het S. ge durende drie jaar verboden zal zijn een motorrijwiel te besturen. De rechtbank zal op 3 Nov. a.s. uitspraak doen. Wetsontwerp ter bezui niging ingediend Ingediend ie een wetsontwerp houdende wijziging van de tarieven van gerechtskos ten in strafzaken, waarvan de gewone rech ter kennis neemt. In do Memorie van Toelichting zegt de j minister van Juetitie, dat bij de artikelen j 1 en 3 met het oog op de tijdsomstandig heden noodzakelijke wijzigingen worden I voorgesteld, waardoor bezuiniging bij de toepassing van de tarieven van gerechts kosten in strafzaken zal worden verkregen. Wat betreft een psychiatrisch of neuro logisch onderzoek van verdachten of an dere personen wordt in het wetsontwerp I bepaald, dat daarvoor een vergoeding zal I worden uitbetaald van ten hoogste 20.- I indien niet meer dan drie bezoeken aan dc I to onderzoeken personen zijn afgelegd en I van ten hoogste 40.— bij aldien het on-1 derzoek meer dan drie bezoeken aan de f te onderzoeken personen vorderde. Voorts zal geen belooning wordem toege-1 kend aan de geneeskundigen in bezoldigden! overheidsdienst, indien of voorzoover de| verrichtingen in diéhsttijd zijn gedaan. VERDRONKEN. V Heerenveen, 20 Oct. Hedenmorgen is| de ruim 30-jarige S. Jongsma, in betrekT king bij den heer Hoefnagel, in een achter! de Openbare Lagere School loopende» I sloot geraakt en verdronken. Zijn lijk is later opgehaald. BRONZEN ZWAARD OPGEGRAVEN. Bij een oude kapel te Blerik vverd een| bronzen zwaard in den grond gevonden,! dat waarschijnlijk dateert uit het bronr| tijdperk cn ongpveer 3000 jaar oud ia. De kostbare vondst zal worden gevnepd! bij do collectie, die aan het binnenkoril voltooide museum te Venlo geschonken al| worden. waar U het beste kunt slagen voor Meubelen. Indien U onze toonkamers heeft gezien en onze lage prijzen is het voor U geen vraag meer K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN I ZOUl Ike r< |at is ver di JHitli |al--so êisch i een J ?ew |"jksl |do bi pt r< me Jlier Iromii ROEKELOOS CADET VOOR DEN KRIJGSRAAD. Vijf maanden hechtenis geëischt. 's-H er togen bosch, 19 Oct. Voor den Krijgsraad stond terecht een 22-jarig calct sergeant der Kon. Militaire Academie te Breda, die er van werd verdacht als bestuur der van een auto, daarmede hoogst roeke loos en onvoorzichtig te hebben gereden. !»m gevolge waarvan hij met Josefine Tronh »ffs. die op een rijwiel was gezeten, in aanrijding kwam en deze zoodanig letsel heeft gekre gen dat zij kort daarop is overleden. Volgens de getuigenverklaringen zou be klaagde woest gereden hebben. De president wees hem bij het verhoor er op, dat het n:et de eerste maal is dat hij wegens overtreding van de Motor- cn Rijwieiwet moet terecht staan. terwijl hem ook reeds eenmaal de be voegdheid voor motorbesturen was ontzegd De auditeur-militair, mr. Aghina. ving zijn requisitoir aan met te concludeeren dat be klaagde met ontoelaatbare snelheid heeft gereden. Spr requireerde dat bekl. moet worden schuldig verklaard aan het veroor zaken van dood door schuld en deswege veroordeeld moet worden tot 5 maanden hechtenisstraf met ontzegging van de be voegdheid om een motorrijtuig te bestuien voor den tijd van 12 maanden. De Krijgsraad zal over acht dagen uit spraak doen. - (Telegraaf). „Die roman is niet slecht maar ik alleen maar werk uit van schrijvers die e bekenden naam hebben." „Dan ben ik uw man ik heet Janst JVart Hei» 9evolj ptrcin

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4