Antony van Leeuwenhoek BEVROREN NEGERS Motor- en Regenkleeding wm EEN FRANSCHMAN OVER ROME RADIOBRIEF UIT AMERIKA Bij de herdenking van zijn 3OOsten geboortedag CYCLOSTYLE PAPIER INKT en STENCILS Fa. H. ELZENAAR KRUSCHEN SALTS H. M. WATELER—v. DIJK I. VONK Wzn. Concertgebouw „DE VALK" P. Groenhuizen-Schatorjé BANKETBAKKER KOK C. DE JAGER HOEDEN M' oW° ,oV ROMEINSCHE BRIEVEN De zonnige zomer is voorbij en de weer profeten voorspellen eon kouden winter, er is altijd nog wel een mensch, die geld heeft en die al heimelijk het plan maakt om, als in November de grauwe nevels de lage landen met een vochtige wade bedek ken, de zon elders te gaan zoeken en hij denkt aan Italiö en aan Rome, waarnaar zijn verlangen al zoolang uitging. Maar hij wil daar niet komen zonder deugdelijke voorbereiding en er is zoo ontzaglijk veel over de Eeuwige Stad geschreven; hoe kan hij een keus doen uit het materiaal, dat hij in een bibliotheek vindt? Zooals ,,L' Ane de Buridan" tusschen twee hooischelven staat en hongerig blijft omdat hij maar niet besluiten kan van welken geu- rigen voorraad hij het eerst zal eten, zoo kan het ons vergaan, als we ons terdege willen prepareeren voor een reis naar dat beloofde land. Als ge nu niet een al te degelijk mensch zljt, die van Rome's stichting af beginnen wilt, als ge niet een uitgesproken voorliefde hebt voor een bepaald tijdperk, als het u er niet om te doen is allo musea af te jagen, als gij u niet to veel wilt vermoeien en zoo veel mogelijk een grooten, algemeenen in druk van het Rome wilt ontvangen, waar gedurende vijf-en-twintig eeuwen verschil lende kuituren elkaar opvolgden, wanneer gij dus in plaats van een détail-studie te maken, liever Rome voor u wilt laten op leven zooals een kunstenaar het zag, een mensch, die geëmotioneerd werd door de oneindige charme der Eeuwige Stad, grijp dan niet naar -'en Duitsch, maar naar een Fransch boek, naar een waar ge geen aan teekeningen uit maakt, waarmede gij j\v Baedeker completeert, maar dat ge aan het slot neerlegt met de verzuchting ..O, kon ik toch maar dadelijk mijn koffer pakken en naar Rome gaan Die suggestie nu, geeft het boek van Ca- mille Mauclair, die ik u aanraad te lezen; het is pas verschenen en heet „La majesté de Rome zijn visie geeft ons de illusie de atmosfeer van Rome in te drinken. Als Mauclair den eersten dag naar het Forum gaat, zet hij er zich op een steen n^er bij een waterbekken, waarin de hemel zich weerkaatst, oen steengroeve strekt zich om hem uit, die hein het tooneel van vernieling en moord schijnt een zoete maar vlijm scherpe melancolie stijgt op uit een wereld die in het niet verzonken ismaai het hoofd opheffend, ziet hij een schat van pilaren om zich heen; zij doen hem drfhken aan een leger van amazonen, die neersfr smakt en doodelijk gekwetst werden; te ver .geefs verwarmde de zon haar blanks torse, enkelen, slechts gewond, staan nog half overeind of richten zich in hun volle lengte op. Een stormwind van haat voer over oen heen en sloeg .Te hoofden af die, omkranst door een Dorisch ornament of de Korin- thische akanthus, aan hun voet liggen, zij rekken zich uit in de azuren lucht en roe pen den hemel aan tot getuige van hun martelaarschap Zóó droomt de dichter en hij vraagt zich af wat hij eigenlijk op het Forum kwam zoeken; het was verre van hem hier na te speuren waar de tempel van de Vestaalsche maagden stond of het lijk van Cesar ver brand werd, maar de steenen gingen tot hem spreken; de verminkte zuilen rezen voor hem op als de schimmen der onterf den, der oude bezitters van dezen bodem. hooghartig riepen ze hem toe Nog zijn we levend, nu en altijd. Vergeten kunt ge ons niet t Ziet hij niet hoe door den boog van Titus nu een drom van krijgers dringt Hun helmen en lansen flitsen in hei zon licht, hen volgen de senatoren in hun rijk geplooide toga met purperen rand. Over de „Via Sacra'' naderen ze met hun karren en zegeteekene is er dan zooveel hier ver anderd in die twee duizend jaren vraagt Mauclair. Neen; in den grond heerscht hier nog dezelfde geest als voor eeuwen, de duo- eïen zijn weer verrezen; hun „nu en altijd zijn we levend klonk als een strijdkreet, die weerkaatst wordt door de moderne stad, door hot Rome van Mussolini, en deze kreet overstemde in zijn gemoed het gebeier der klokken van de Christelijke kerken, die neerzien op het Forum van „Francesca Ro- mana" en S. Cosme en Damicn. Buitengewoon fijn zijn de bladzijden, die in dit boekje gewijd zijn aan een rondgang in het museum van de Thermen, het meest cmotionneerende van Rome. Hier vinden wij de heerlijkste werken van oude kunst verspreid in de omgebouwde cellen van een middelceuwsch klooster; zij omkransen een binnenhof voor welke MiYnel Angelo de zuilengang teekende en in welker midden hij een cypres plantte; het Rome «tet onze groote liefde heeft, is hjer vereenigd. Over enkele kunstwerken sprekende, citeer ik met voorliefde de impressie die de dichter ontving in het zaaltje waar zich rle kop van de slapende Euménide en het al taar van Venus bevinden. Op een laag voet stuk rust hier het hoofd van de slapende Euménide. Haar lange vochtige haren schijnen te bewegen, zij kronkelen als slan gen over haar wang. In haar koortsachti gen slaap vervolgen haar tragische droo men, dit verraadt ons de bevende half ge opende mond; is het zware ooglid niet ge loken over een oog dat wakend hallucina ties zietNaast haar troont het ge dicht van eeuwige jeugd Aphrodite die ui' het water getogen wordt; na 2500 jaren nog ongeschonden en stralend van schoonheid stijgt de jonge godin uit den vloed, nauwe lijks steunen haar onder de armen de twee nymfen, wier doorschijnend gewaad even denken doet aan het bewegelijke loover var en treurwilg Een anderen dag is de schrijver 's och tends vol bewondering voor de geweldige energie en het kunnen der oude Romeinen die een badhuis lieten verrijzen grootscher on weeldiger dan eenig paleis ter wereld maar tegenover die geweldige thermen van Caracalla is een kerkje waarin de asch rust van twee martelaren. Nereus en AehiHiis, dóór voelt hij al de innerlijke grootheid van zulk een geheiligde plek. „Hoe gering sriiij nen mij de afmetingen van zulk een hei dcnsch monument, wanneer ik sta in deze kléine ruimte", roept hij uit en in zijn na schrift zegt hij: „Ik bracht hier onvorgote lijke uren door. Ik weet nu, wat ik weten wilde. Ik heb begrepen, ik heb gedroomd. Toch is het groote raadsel nog onopgelost. Mijn voorgangers hebben het niet begrepen en noch ik, noch die na mij komen, kunnen dit „énigme" verklaren; het is wonderbaar lijk en gezegend; dit raadsel is de bekoring van Rome en in haar ligt het onvergetelijke gedicht besloten dat wij noemen wanneer wij „Rome" zeggen." De ziel ontvangt hier goddelijk voedsel, hoe noemen wij die spijze? Ambrozijn van de ouden of christelijke flos tie Met welk geloof zullen wij terugkee- ren, welk een schat zullen wij van hier medenemen Rome verzoent alles in do schoonheid, die alle haat uitwischt en alle uitbarsting van gevoel heiligt. Onder dit uitspansel wordt het bloed der martelaren licht. Het schip van de christelijke kerk en dc heidensche zuilen bidden te samen en de hemel die alleen eeuwig is verleent beide vrede. De primitieve heiligdommen, de schimmen van keizers en Pausen, Rafaël. Michel-Angelo, heel Latium met zijn graven en beeldenschat, overleefde de oude bescha- vings-perioden; alles smelt samen tot één groote harmonie. Ik was nooit grooter hei den noch inniger Christen dan toen ik de sublieme stad verliet, en mijn ziel stroomde over van dankbaarheid, omdat ik nooit ge looviger was in de ruimste beteekenis van net woord dan in dat uur dat ik Rome mijn vaarwel toeriep." ETHA FLES RADIO Later dan in Europa, maar nu ook des te heviger heeft men in Amerika de jacht op kilowatts ingezet De oppervlakkige toe schouwer zou rneenen, dat daaraan in de Vereenigde Staten met zijn 600 in zender netten vereonigde zenders weinig behoefte bestaat maar dan moet men maar eens achter de coulissen kijken bij de twee groo te trusts NBC (National Broadcasting Com pany) en CBS (Columbia Broadcasting Sys tem), die elkaar op zijn felst bestrijden. En de eigenaar van een onafhankelijken zen der, die geen geld heeft om de energie daar van op te voeren van 5 tot 50 K.W. b.v. kan bij een van die beide trusts een ruim voor schot krijgen, mitshij zich min of meer volkomen hij hun programma's aansluit Zoo controleeren de trusts langzamerhand ren steeds grooter aantal zenders. En voor de trusts zelf vormen de zenders van 50 K.Ween welkom reclame-object. „Uw programma's worden in den aether gezon den met een energie van 213 K.W." kondigt de CBS aan in een prospectus. En dade lijk antwoordt de NBC „Wij bieden u on ze 297 K.W. aan". Dat is nog niet eens alles. De groote trusts bestrijden ook onafhanke lijke plaatselijke zenders cn zenders van bet andere zendernet door krachtige zen ders te bouwen met ongeveer dezelfde golf lengte. Zoo heeft de NBC alleen om de zender WLW te Cincinnati te hinderen, aan een naburigen, onaf hankelijken zender een gratis opvoeren van de antenne-energie aangeboden. Men ziet dus, dat de belangen van den omroep en de verlangens van de luisteraars in Ameri ka niet erg in tel zijn. Zaken zijn zaken' Lily Pons, de bekende operazangeres, die een van de meest populaire Amerikaansche radio-artisten is, stond on6 een interview- toe en sprak daarbij eveneens over misstan den, die niet aan de trust geweten kunnen worden, doch uitsluitend aan de kooplio- rien, die voor hun product reclame maken voor de radio en dan ook invloed willen uitoefenen op de samenstelling der pro gramma's. Zij vroegen Lilly Pons eens om hei Ave Maria van Gounod te zingen, wat absoluut niet haar genre is, en als dat dan niet kon, de Méditation uit Thais, een viool stuk. Het is voorgekomen, dat een bariton een lied moest zingen, dot voor een so praan geschreven is. En dat terwijl de ar- tisten toch wel zelf een programma samen stellen, evengoed als hei deskundige perso neel, dat de trusts vooral pp muzikaal ge bied tot hun beschikking hebben. Het ergste is echter, wanneer zij overbekende nummers tot in het oneindige laten herhalen. Het succesnummer uit de nieuwste „Talkie" wil elke zakenman op „zijn" programma zien, met het gevolg, dat de luisteraars het ongeveer elk uur opnieuw ten gehoore krij gen. En van menig sentimenteel- gevoelig wijsje uit de oude doos kan hetzelfde gezegd worden. Er is zelfs in ernst voorgesteld om de zenders een algemecne machtiging te 2even, eenzelfde melodie niet meer dan tweemaal op één avond ten gehoore te bren gen. De later optredende jazz bands enz. /ouden dan echter hun halve programma geschrapt vinden. En dat waar dc catalogi der groote zendernetten een repertoire van meer dan 50.000 muziekstukken vermelden! De machthebbers van de CBS hebben een tijd geleden officieel aangekondigd, dat ze herhalingen van eenzelfde melodie uit hun programma zouden weren. Het schijnt echter onmogelijk te zijn, want tot nu toe is er niets van gekomen. Een algemeene re geling is blijkbaar het eenige, wat helpen kan. Zooiets als de particuliere censuur van de exploitanten der zenders, die wordt uitgeoefend als de artisten zondigen tegen den „goeden toon". Dat komt uiterst zelden voor en de luisteraars merken er niets an ders van dat een te ondeugend liedje plotse ling uit den aether verdwijnt. Met de bovenstaande opmerkingen wil len wij volstrekt geen afbreuk doen aan de kwaliteiten van den Amerikaanschen om roep. Doze 6taat alles bij elkaar genomen op een hoog peil, een natuurlijk gevolg van de omstandigheid, dat er dank zij de radio reclame, altijd geld in overvloed is. Men mag dan dikwijls eenzelfde song hooren, de wijze, waarop het ten beste wordt gege- vpn, is eerste klas. Er is niets van belang, of de omroep zet het de luisteraars voor, of hpt nu een concert uit Philadelphia of een boksmatch, een politieke redevoering of een belangrijke festiviteit. Niets van het interessante en veelzijdige moderne leven ontsnapt er aan de gespannen aandacht van de omroepmaatschappijcn. Ze zijn er dadelijk bij om de hand te leggen op iets nieuws of sensationeels. Nu is het waar dat veel. wat wij als zoodanig beschouwen voor de Amerikanen heel gewoon is, zooals b.v. een debat van twee politieke tegenstan ders voor den microfoon, wat vooral in ver band met de presidentsverkiezingen aan de erde van den dag is. Elk origineel ideo wordt, al is het maar een enkele keer, in toepassing gebracht cn het resultaat is een aantrekkelijk en gevarieerd programma. Wat den Europeaan overigens ook opvalt is de groote eenheid, welke er heerscht in dit uitgestrekte land, dat men eerder een we relddeel kan noemen. Om van Now-York naar San Francisco te komen, zit men vijf dagen en nachten in den trein, doch de smaak van de menschen, die zich o.a, in de radioprogramma's uit, is aan beide kusten dezelfde. In de Vereenigde Staten heeft men een wet, de z.g. Sherman-wet, welke zich richt tegen alle trusts, die het vestigen van een monopolie cn daarmee het controleeren der prijzen ten doel hebben. Enkele jaren geleden is de Radio Corporation of Ameri ca vervolgd op grond van deze wet, doch ondanks dat beheerscht deze organisatie praktisch gesproken nog steeds de radio markt. Thans is er een nieuwe aanval tegen de RCA begonnen door den Paramount-zen der te Hollywood (roepletters KNX), die voor den microfoon een sensationeele ont hulling deed. Toen n.l. besloten was tot het houwen van een zender van 50 K.W., wer den aan verschillende firma's offerten ge vraagd. De prijs van de RCA bleek iOO.OOO dollar hooger te zijn dan die van een con- curreerende firma, waarom deze laatste do bestelling kreeg, terwijl enkele lampen bij de RCA werden besteld. De zender KNX be schuldigde nu de RCA ervan, de levering niet te hebben uitgevoerd, omdat zij niet de bestelling voor den geheelen zender had gekregen. Komt er opnieuw een proces te gen de RCA? Misschien, doch dat maakt weinig verschil, want geen rechter durft zich tegen deze machtige organisatie te keeren TELEVISIE IN KLEUREN. Een zekere Arthur Smith zou een- toestel hebben uitgevonden, waardoor televisie in kleuren mogelijk was. Nader vernemen wij, dat een toestel wordt bedoeld, waarmee de tonen van verschillende toonhoogten wor den omgezet in kleuren van 88 verschillede linten. GENEESKUNDIGE BRIEVEN Uitvinder der microscoop en onti dekker van de wereld der kleine organismen Autodidact die beroemd werd Op 24 October van dit jaar herdenkt de geleerde wereld den 300sten geboortedag van Anthony van Leeuwenhoek, van wien menige lezer, die niet aan historische studie op het gebied der natuurkunde heeft gedaan, niet veel meer zal weten dan dat het Anthony Leeuwenhoekhuis in Amster dam naar hem genoemd is cn daardoor al licht in de meening zal verkeeren, dat zijn naam met het kankervraagsiuk is verbon den. Niets is minder waar, a«thans niet «n directen zin. Toch is het wel de moeite waard, iets van zijn leven en werken ie hooren. Ook hij, voor wiens arbeidsterrein Van Leeuwen- hoeK niet van berang is, zal moeten toege ven, dat hij als groot Nederlander en we tenschappelijk zoeker verdient, door ieder herdacht en gehuldigd te worden. De termi nologie van zijn maatschappelijke positie doet in onze dagen vreemd aan. Zijn eigen lijke betrekking was; kamerbewaarder der Kamer van heeren Schepenen van Delft Deze post, waartoe hij op 28-jarigen leeftijd benoemd werd, bekleedde hij gedurende 39 jaron. Zooals men ziet, is dit niet juist een wetenschappelijke functie. Maar ook daar vóór vinden wij niet veel, dat op een we tenschappelijke opleiding wijst Na op school ln Warmond geweest te zijn, volgde hij zijn oom ln Benthuizen op ah secretaris en pro cureur, toen hij zestien jaar was. Na eeni- gen tijd verhuisde hij naar Amsterdam en werd daar spoedig boekhouder cn kassier op het kantoor van een lakenhandelaar. In rle groote stad bleef hij slechts enkele jaren om toen terug te gaan naar zijn geboorte plaats Delft. Hij was afkomstig uit een deftige brou wersfamilie en moet tamelijk vermogend geweest zijn, want de eerste zes jaar na zijn huwelijk in 1654 met Barbara de Mey leef de hij uitsluitend voor zijn onderzoekingen en hield er een paard en een buiten tuin op na. De post van kamerbewaarder, welke hij toen kreeg, schijnt toen een voor namere geweest te zijn dan men thans zou vermoeden. In elk geval zien wij, dat van een zuiver wetenschappelijke opleiding geen sprake was. Hij kende geen Latijn, de wetenschap pelijke taal van dien tijd, en ook geen Fransch of Engelsch. Geheel op eigen ge legenheid studeerde hij na zijn huwelijk natuur-, wis-, sterren- en scheikunde, filo sofie en navigatie. Het is niet onwaar schijnlijk, dat hij met groote mannen van dien tijd, zooals Swcmmerdam, Boerhave heeft kennis gemaakt en dat op die wijze de prikkel tot studie is vergroot Hij schonk groote aandacht aan alles wat om hem heen in de natuur voorviel en kon het niet nalaten dan naar het naadje van de kous to zoeken. In een van zijn latere geschriften laat hij zich zelf hierover op de volgende wijze uit: „Mijn arbeyt, dien ik veel jaren agtereen gedaan hebbe, is niet geweest om den lof dien ik nu gëniet, daardoor te behalen, maar eerst uyt een drift van weetgierigheyt, lie in mij meer woont, gelijk ik merk, dan :n veel andere menschen", en „Myn geringe -rbevt komt alleen voort uyt een nevginge. die ik hebhe om de beginselen van de ge schapene saaken te onderzoeken, tot soo verre als het my mogelijk was." Hij werkte niet bepaald systematisch, al- loa wat onder zijn aandacht kwam, interes seerde hem en zoo volgen zijn onderzoekin gen elkander in een bonte rij op. De rich ting van zijn onderzoekingen werd echter in hoofdzaak bepaald door zijn handigheid om lenzen tc slijpen en deze te bevestigen zoo dat allerlei dingen met vergrootingen kon den worden gezien, welke te voren onbekend waren. Zoodoende werd door hem een nieuw werelddeel, de wereld van het kleine geopend. Er gingen jaren voorbij, dat de buitenwereld met zijn werk onbekend bleef. In zijn eigen land (het komt meer voor) werd hij weinig gekend cn misschien nog minder geëerd. In 1673 zond zijn vriend, dr. Reynier de Graaf, een bericht van zijn mi croscopische waarnemingen naar de Royal Society te Londen. Hier vond hij de waar deering, welke hij verdiende, er ontstond een regelmatige correspondentie, waarbij helaas altijd vertaling noodig was, omdat hij geen Engelsch verstond, afgevaardigden van de Society kwamen hem bezoeken en in 16SG, toen hij dus 48 jaar was, werd hij benoemd tot lid (fellow) der Society, een onderscheiding, welke hij als de hoogste van zijn leven bleef beschouwen en een hechten band tusschen hem en dat geleerde genootschap bleef vormen. Immers,, tot op 85-jarigen leeftijd zond hij geregeld berich ten over zijn onderzoekingen en na zijn dood (hij heeft den leeftijd van bijna 91 jaar bereikt) kon de Graaf nog opmerkin gen mededeelen, door den stervende ge maakt over de vraagstukken, waarmee hij zich bij voorkeur bezig hield. De kunst om lenzen tb maken, hiuld Leeu wenhoek langen tijd geheim. En toen hij ze aan anderen liet zien, bleven er steeds en kele exemplaren over, welke hij voor zich hield. Van het tegenwoordige standpunt be zien, is het microscoop van Leeuwenhoek al zeer eenvoudig. Het bestond feitelijk uit een enkele kleine lens, voor welke op een stift het te onderzoeken voorwerp werd be vestigd. Daar de stift een geheel met de lens maakte, moest meestal voor elk nieuw te onderzoeken voorwerp een nieuw micros coop gemaakt worden. Dit verklaart de groote hoeveelheid instrumenten welke Leeuwenhoek heeft nagelaten. Ook nu nog moeten wij ons er over ver bazen, dat Leeuwenhoek met dit eenvoudig apparaat in staat \yas tot zijn vele ontdek kingen. Ter geiegenheid van de 300-jarige herdenking verschijnt een boek over Leeu wenhoek van de hand van een Engclsch- man, Clifford Dobell. In zijn geestige intro ductie schreef deze bioloog hoe hij geduren de zijn opleiding bij de opvolgende onder werpen van zijn studie telkens moest bemer ken, dat het Leeuwenhoek was, die die voor werpen (bloedcellen, infusoria, houtvezels, protozoën enz.) voor het eerst had gezien en beschreven. Inderdaad moet men verbaasd staan over de veelzijdigheid van zijn onder zoekingen. Maar het ging niet alleen om dc nieuwe, voor het gezicht des menschen ontdekte dingen, zijn juiste waurdeering, de door hem gemaakte berekeningen, <le ge volgtrekkingen uit de velerlei vondsten, gaven de groot9te waarde aan zijn arbeid. Gelukkig, dat hij zijn uitvindingen in brieven aan de Royal Society cn aan an dere buitenlandsche onderzoekers heeft ge zonden. Op deze wijze werd veel voor de toekomst bewaard, wat anders allicht ver loren gegaan zou zijn. In zijn lange leven heeft Leeuwenhoek veel belangstelling en waardeering onder vonden. Maar deze kwamen hoofdzakelijk uit het buitenland. Zoo heeft hij zelfs een bezoek gehad van Czaar Peter van Rus land. Wel werd hij ook meei malen door landgenooten geraadpleegd, maar van of- ficieele erkenning is nooit iets gebleken. In een brief aan Leibnitz schrijft hij eenigs- zins puntig: „Die geene die in onzen lan den, om haar kennisse en wetenschappen, vergelding krijgen, dat syn Hee-en Profes soren, Predicanten, en de Meesters in de Latynze schooien, die soo veel Latijn kon- nen, dat ze de jonge luyden in die taal kon- non onderwysen." Thans wordt zijn beteekenis overal be kend als schepper van de wetenschap der kleinere organismen en er valt niet aan to twijfelen, of alom zal zijn nagedachtenis geëerd worden. In de eerste plaats in we tenschappelijke kringen. Maar het is wen- schelijk, dat ook de groote massa Iets leert begrijpen van de groote beteekenis van het bezit van groote mannen als Leeuwenhoek, Swammerdam, Boerhaave e.a., waarin Ne derland zich in de 17e eeuw heeft mogen vemeugen. In de Oude Kerk te Delft bevindt zich het gedenkteeken, na zijn dood daar ge plaatst door zijn dochter Maria, de eenig overgeblevene uit zijn beide huwelijken, die hem, toen hij weduwnaar was, steeds zorg vuldig heeft bijgestaan, H. A. S. VRAAGT PRIJSCPGAAF Langestraat 84 Telefoon 528 Koopt met gratis proefpakket bij: DROGISTERIJ Apoth. Ass. Hendr. v. Viandenstr. 30. Tel. 1313. ROOMIJS MET CHOCOLADE LANGESTRAAT 87 TELEFOON 50 Telefoon 281 Groote en kleine zalen disponibel voor feesten, partijen enz. Speciale verkoop ZIE ONZE ETALAGE Kleedingmagazjjn „DE ADELAAR" LANGESTRAAT 40. TEL. 224 Met deze berichten wij UEd. dat heden weer steeds vers oh verkrijgbaar is: Letterbanket, Gev. Speculaas, dikke Specu- laas (brokken). Boterspeculaasjes, Marsc- pain, Bortsplaatjes (vruchten, fondant en room). Voor de specialo Whist- en kaart- avondjes. Vraagt ons huis, wij leveren UEd. op bestelling Croquetten, Pastoitjes en Schotels; op ieder gewenscht uur. Vanaf heden Zaterdags verkrijgbaar Croquetten van 610 nar n.m. afgehaald aan win kel (en ook bezorgd aan hnis). Aanbevelend, P. GROENHUIZEN-SCHATORJÉ, Utr. weg 53 Tel. 336. LANGESTRAAT 19 ONTVANGEN DE NIEUWE COLLECTIE Bloemenmagazijn „MILLE FLEURS" Dagelijks versche bloemen. Groote kouze in diverse soorten potplanten, Bloemwerk: als manden, bouquetten, kransen, tafelversiering enz. enz, Voordeeligst adres hier ter stede. Zie étalages. - Aanleg van Tuinen. Billijk tariof onderhond, j Aanbev: J. C. BLEIJERVELD. Langestraat 80. Tel. 435 Utrechtschewcg 77 Vakkundige en aangename bediening DROGISTERIJ „DE GAPER" JULIANAPLEIN 4. TELEFOON 635 NAAST APOTHEEK HAAN MOEDERS geeft Uwe kinderen nu onze Levertraan emulsie (Jeehaa) p®r flesch Indus, t 0.75. HET 8UCOE8 18 GROOT TELEFOON 910 NO®* LANGESTRAAT 56

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 14