REBUS joo/aar-ee J ALS DE BLAADJES VALLEN Voor kleineren. Om op te lossen. Voor grooteren. Raadselhoekje Oplossingen der raadsels uit 't vorige nummer. Voor grooteren. i. Kameel. Melk, Lek, lam, kalk, leem. L O Voor kleineren. (Nadruk verboden). lopen, struisvogels, leeuwen, mij alle goed bekend uit mijn eerste levensjaar, en toen kwamen we in den voortuin, bij de z.g. baby-box, of, zooals de kinderen wel zeg gen: de boerderij. Daar waren een aantal kinderen en ver der: jonge geitjes, jonge schaapjes, eendjes, biggetjes, een kalfje, jonge leeuwtjes, konijn tjes en die maakten daar met de kinderen de grootste pret. Ik dacht: „Zoo behoort'het, jong bij jong!" en ik wilde ook door het hek naar binnen gaan, maar dat mocht ik niet „Neen vent, al ben je jong je bent te zwaar gebouwd om tusschen die kleintjes door te loopen," zei de oppasser. „Als je, al zou het dan ook bij ongeluk zijn, iemand op zijn teencn trapte, dan was hij nog niet gelukkig." Ik mocht er dus niet bij, maar ik amu seerde mij ook daar buiten kostelijk, alleen met er naar te kijken. En weet je, wat ik ook nog trof? In een wagentje zat een klein kindje, met een krentenbroodje in de hand. Dat broodje gooide het op den grond. „Dank je wel!" zei ik en direct had ik het te pakken. Lekker als het was! Veel lekkerder dan mijn eigen brood! Dat is zeker menschenbrood geweest. Koba zou ge zegd hebben: „Kom je morgen nog eens terug?" Maar ik was met dien éénen keer al tevreden. Nu moest ik naar mijn hok terug. Die wandeling was verrukkelijk. Radjah, Koba en de Neushoorn riepen: „Mogen wij nu eens?" Maar de oppasser was doof aan dat oor en tot mij zei hij: „Je bent braaf ge weest. Morgen mag je weer mee!" (Nadruk verboden). door 1. K in D kind, Z. Baars, paars. 3. Kan, aal; kanaal. O e 1 f vuist O 1 i f a n Maar t A n s t Olifant. Mijn geheel noemt een zure vrucht en wordt met 7 lettors geschreven. Een 3, 5, 4 is een insect. Een 1, 6, 7, 3 is een geldstukje. 4, 2, 6, 3 groeit aan den kant van water. Een 3, 6, 7, 3 wordt meegenomen, als rnen gaat kampeeren. 4, 5, 6, 3 vindt men in kachels en sohoor- steenen. 2. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een klein roofdier. X X x X X X X X X X X - X s X Op de lo ril een medeklinker. 2o een diepe groeve. 3o een boomsoort. 4o 't gevraagde woord. 5o een insect. 6o een gewicht. 7o een medeklinker. C. E. DE LILLE HOGERWAARD. Oma logeerde bij Moeder, Rietekind was in haar schik, Dacht: Niemand heeft er toch zeker Nog liever Oma dan ik! Maar op een morgen zegt Oma: Rietje, nu ga 'k gauw naar huis. Zijn alle blaadjes verdwenen, Dan ga ik heen, kleine muis. 1 z A A A R N A N N O L O O D S. Ik kom in U. ten Noorden der spoorlijn te wonen. (minuten). Dit goed is duur en bovendien onsterk. (oren). Heeft Tante Leida Vondel gelezen? (avond). L [Wezel, Wezet 3. Begraven plaatsen in Europa. De oude man zal in zaken nog wel flink zijn. (2) Wij dragen lierver dunne kousen dan dikke. We kunnen toch niet met zeven kinde ren daar aankomen! Heeft tante Cato u longgymnast iek la ten doen? 4. Mijn eerste is manlijk, mijn tweede ge stold vleeschnat en mijn geheel een groote aap. 3. Welke kleuren kimt ge maken van: Jan Roe Door Raspa Nol Geeger 4. Op de zigzag-kruisjeslijn komt de naam yan een vogeltje. X lo een lichaamsdeel van een dier. 2o een hemellichaam, 3o een kleedingstuk. 4o iets, dat op water drijft. 5o een diepte of gat. Go een roofdier. 7o iets, wat dikwijls bij een huis hoort. (Nadruk verboden.) Beste nichten en neven. Deze weck heb ik weer eens misgerekend. Hoewel ik vast gedacht had de opstellen te kunnen nazien, maar mijn berekening is leelijk mislukt. Ik heb zelfs geen gele genheid gehad om ook maar één van de tien ingezonden opstellen na te zien. Het spijt me wel, aangezien ik me kan voor stellen, dat jullie erg benieuw bent naar den uitslag. Volgende week hoop ik beslist ermee gereed te komen, zoodat. jul lie er vrijwel op kunt rekenen, dat de uit slag Zaterxlag in de kindercourant is op genomen. DE CORRESPONDENTIE. Lobelia. Neen, ik ben niet naar België geweest-, maar ik heb den wedstrijd wel door de radio gevolgd. Het was ditmaal erg prettig om ernaar te luisteren, vooral in 't begin, toen de Hollanders met 2—0 vóór stonden. Vetplant. Bedankt voor je gift; bon nen zijn altijd welkom! Ja, ik vond het ook jammer van je moeite, maar ik kan er heusch niets aan doen. Vroeger heb ik ook veel aan sjoelbakken gedaan, maar nu houd ik er niet meer zoo van. Doe je ook aan ping-pong? Als ik de gevraagde bonnen heb, kun je zo altijd krijgen. K a k a t o e a. Ja, je briefje was verleden week te laat om nog beantwoord te kun nen worden. Je bent natuurlijk welkom. Hoe vind je het in Holland? Zeker wel zeer guur hé? Bedankt voor je raadsel. Boefje. Wat heb jij een leuk postpa pier zeg; wie heeft je daarmee verrast? Nou, ik moet je eerlijk zeggen, dat al die regen me aardig begint te vervelen. Het beste met jo zieke hond! Zonnedauw. Nou zeg, ik heb je ccji langen tijd gemist. Heb je het werkelijk nu zoo druk gehad met je schoolwerk, of ben je soms ook een beetje vergeetachtig geweest? Ik hoop, dat jo nu weer trouw zult blijven meedoen met de raadsels. Hottentot. Dan maak ik je mijn com pliment hoor, dat je jo met die behande ling zoo flink hebt gehouden! Ik weet, dat het een pijnlijke geschiedenis is, daar ik die behandeling ook heb ondergaan. Het is nu maar te hopen, dat je spoedig weer geheel hersteld zult zijn. Tompoes. Je weet, dat nieuwe raad sels altijd welkom zijn; ik hou me er dus voor aanbevolen. Jo, je bent niet de ecni- ge, wien de regen begint te vervelen; ik snak ook naar een beetje mooier weer! Bedankt voor je gift. Schiet je al op met jo Kwattasoldaatjes? Ik heb er niet zoo veel meer! Zilverblad. Het is jammer, dat je de krant voortaan niet meer krijgt; hoe komt dat zoo? Ik vind het leuk, dat je dat mooie zilverblad hebt ingesloten. Rival. Tot mijn spijt kan ik je niet meer aan Hagzegels helpen; mijn heele voorraad is op." JjvVoor die voetbalplaat jes zijn altijd veel liefhebbers. P a p i 11 o n. Neen, ik ben niet op de Mu lo geweest, maar op de H.B.S. heb ik ook veel algebra en meetkunde gehad; ik zou haast zeggen meer dan mo lief was. Nou, jullie hebt die club een zeer ingewikkeldeD naam gegeven; het lijkt wel Hongaarsch of Russisch! S t o r m v o g e 11 j e. Ben je wel eens in die zuivelfabriek geweest? Ik vind het wel een interessant bedrijf. Je doet juist het verstandigst om op de vakken, waar je nu niet zooveel van houdt, het meest je best te doen, want anders leer je het nooit Jul- lie hebt aardig geboft met die extra-va- cantie zeg! Reiziger. Ja, aan die plaatjes of bon nen kan ik je nog wel helpen, d.w.z. aan 25 plaatjes van heide soorien samenge voegd. Dat is zeker wel goed hè? Nou, eer lijk gezegd, had ik ook niet verwacht, dat Holland zou winnen. Een 22 gelijk spel had ik al heel mooi gevonden. Cactus. Bedankt voor je gift. Ja. voor de opstellen worden eveneens boeken als prijs gegeven. Je houdt zeker erg veel van lezen hè, dat je lid bent van do leeszaal. Het is maar te hopen, dat je in de herfst- vacantie mooier weer hebt dan we de laat ste paar weken gehad hebben. Zonneblad. Het is niet de bedoeling dergelijke briefjes in te zendon. Het was vorige week veel te laat. De briefjes moeten voor Woensdagmiddag 2 uur binnen zijn. Overigens ben je welkom evenals alle an dere nichten en neven. Roodborstje. Hoe is het met de Fransche repetitie afgeloopen? Ik hoop, dat je er een mooi cijfer voor gekregen hebt. Het is nu net goed weer om 's avonds veel te studeeren. Die ontwortelde boom heb ik ook gezien; er zijn er met dezen storm weer heel wat gegaan! V-alk. Bedankt voor je gift. Ja, heel veel menschen hebben door dit slechte weer een strop. Vooral do marktmenschen ma ken dan slechte dagen mee. De duifmer- ken en Vim-bonnen zijn helaas op, zoodat ik je daar niet aan kan helpen. Statendam. Ik weet niet of die plaat jes tot een bopaald album behooren, doch ik zou het haast wel denken. Mlijf je nu wel trouw meedoen aan de raadsels, of heb je nog zoo weinig tijd? Ja, die over winning is een groote verrassing geweest. P i c o 1 o. Dót is een leuke schuilnaam; heb je dien zelf gevonden? Ik geloof, dat ik toch duidelijk genoeg heb opgegeven waar je een opstel over moest maken. Je bont zeker een nieuweling hé? Je bent welkom in onzen kring. De plaatjes van den ruil handel kan je altijd na Maandagsmiddags drie uur aan ons bureau komen afhalen. Bedankt voor je nieuwe raadsel; ik zal het bij gelegenheid plaatsen. Tulp. Ik denk wel, dat het in de herfst- vacantie wel iets beter weer zal zijn. Het zou al heel treurig zijn, als het drie we ken achter elkaar bleef stormen. Bedankt voor je gift Tot mijn spijt kan ik je niet meer aan duifmerken helpen, daar ik ver leden week de laatste heb weggegeven. Welp. Ja, dat vind je wel aardig, maar ik heb niet bedoeld, dat je er een voor de kinderkrant zou zenden. Ik mag die lied jes maar niet zoo zonder meer in onze kin derkrant overnemen! Koolwitje. Het is jammer, dat je het raadsel niet verder hebt kunnen oplossen, omdat je de krant kwijt geraakt was; had je hem dan niet bij iemand kunnen leenen? Ik wenscli je veel plezier op je eerste dans les! Tjiftjaf. Je briefje was verleden week te laat; ik krijg ze allemaal om twee uur en daar was het jouwe niet bij. Toen ik den volgenden morgen op kantoor kwam heb ik het pas gevonden, doch toon was het te laat. Het opstel was wel goed, ik zal het beste van de twee dan maar re kenen. Cupido. Neen, ik ben niet naar Brus sel geweest, doch ik heb, net als jij het ver slag van den wedstrijd door de radio ge volgd. In welk elftal speel je nu? C 1 y v i a. Die rest van de cactusbonnon zul jo ook wel krijgen; deze week heb ik er nog wel een paar voor je; zie maar eens in den ruilhandel. Kemphaantje. Tot mijn s^ijt kan ik je niet aan sunlightbonnen helpen. Ik wist niet, dat je zoo'n dikke oom had; als ik het goed begrepen heb, kun je het nogal goed met hem vinden. Zou je niet met je neefje mee willen naar Amerika? Orchidee. Toevallig heb ik verleden week weer een paar speldjes ontvangen; daar bof je dus bij. Je schrijft, dat je nu niet moer zwemt, maar volgend jaar kun je hier ook in den winter zwemmon, want we krijgen hier ook een overdekt bad. Ik heb van de week nog in een van de Am sterdamsche baden gezwommen. Woelwatertje. Gelukkig, dat je nu alweer wat begint op te knappon. Gaat de verkoudheid nu ook alweer wat over? Be dankt voor je gift. Ik heb net nog 1 van Houten's bon voor je. Huishoudstertje. Van die boeken weet ik niet veel af; alleen weet ik, dat alle meisjes ze even graag lezen. Nog wel bedankt voor je gift. Tobias. Mijn dank voor je gift. Dat is zeker jammer zeg, dat je niet aan den opstellenwedstrijd hebt meegedaan, vooral als je altijd zulke mooie cijfers ervoor hebt. Enfin, laten we hopen, dat je volgende keer meer tijd hebt. De oplossingen. I. BOLSWARD Onkruid Leiden Simon Wiel A a 1 R o D IL Kamperbinnenpoort met de woorden: ton, kor, bon, pan, Pim en peper., De prijs is deze week ten deel gevallen aan Orchidee, dio Kern Maandag aan ons^ bureau kan komen, afhalen. Nieuwe raadsels. I. (van Picolo). xxxxxxxx X X i i X i X i X X X Op de kruisjeslijnen komt de naam van een plaats in Zuid-Holland. Op de le rij: het gevraagde woord. Op de 2e rij: een roofvogel. Op de 3e rij: een vrucht. Op de 4e rij: een schoeisel. Op de 5e rij: een jongensnaam. Op de 6e rij. een stof. Op de 7e rij: een lekkernij. Op do 8e rij: een medeklinker. IL Mijn geheel is een spreekwoord dat uit 10 woorden bestaat en met 35 letters wordt geschreven. 8, 13, 27, 25 is een plaats in Overijsel. 29, 5, 32, 15, 24, 33 is een plaatsje in Utrecht. 3, 21, G, 34 is een metaal. 11, 16, 22, 4, 19 is een lekkernij. 7, 30, 23. 28, 32, 17, 18 is iets, dat uit schakels of kralen bestaat. 10, 5, 26, 14 is een vervoermiddel. 25, 9, 35 is een knaagdier. 12, 2, 20, 15, 9, 17, 1 is een deel van ons lancl. ONZE RUILHANDEL. Mevrouw P. kan in ruil voor haar gift een paar oactusbonnen laten halen. Micky Mouse kan in ruil voor haar gift een paar kamemelkzeepplaatjes, Hil- le'sbonnen en Cactusbonnen komen balen. Vetplant kan een paar Dobbelmann- plaatjes, Droste-bonnen, cactusbonnen en een boekenbon krijgen. Tompoes kan een boekenbon, een paar Kwattasoldaatjes en een Van Nelle's merk komen halen. Kabouter kan in ruil voor zijn gift een paar cactusbonnen komen halen. Reiziger kan 25 paddenstoelen- en zecwater-aquariumplaatjes komen halen, benevens een paar Dobbelmannplaatjes, Drosteplaatjes, cactu6bonnen en een boe kenbon. Cactus kan een paar Drosteplaatjes, een filmfoto, Bussinkplaatje en een boeken bon komen halen. Roodborstje kan een paar Amstel- penningen, een peükaantje en een paar Batco-punten komen halen. Valk k-an een paar Hagenbeckplaatjes, Sickeszpunten, een pelikaantje en een paar Amstelpenningen krijgen. Statendam kan een paar voetbal- plaatjes halen. Picolo kan een paar cactusbonnen ko men halem^ s Tulp kan een paar Hagenbeckplaatjes, cactusbonnen en eon pelikaantje krijgen. Tjiftjaf kan een paar Hille's bonnen halen. C 1 y v i a kan een paar cactusbonnen ko men halen. Orchidee kan een paar speldjes balen. Woelwatertje kan een filmfoto, een paar sigarettenbons en een van Houtcn's bon komen halen. Huishoudstertje kan een filmfoto en een paar sigarettenbons komen halen. Tobias kan eon paar cactusbonnen en een boekenbon komen halen. Alle bonnen en plaatjes kunnen na Maan dagmiddag 3 uur worden afgehaald aan ons bureau. OOM PFM. i DE STOFZUIGER. Moeder had te zaam met Vader Een groot magazijn bezocht, En daar hadden ze tenslotte Dan een stofzuiger gekocht! Nou, toon Pa hem thuis probeerde, Stonden vol bewondering Japie, Mientje, Annie, Jantje Er om heen, hoor, in een kring! Allen waren opgetogen Over het Zuig-re-sultaat. Pa verklaarde hun de werking Van het gulzig apparaat. En hij zei: „Als je zoo'n zuiger Thuis gebruikt, ben je content, Daar je dan, dat is liet mooie Zelf geen stofzuiger meer bent!" Moeder wa6 óók in haar nopjes, En heel grappig zeide zij: „Pa, ik ben met die machine Op m'n woord hoor, waarlijk blij, Vroeger was 'k in de stofwolken, Als ik veegde hoor, cn óf! Nu ben ik óók in de wolken, Maar... gelukkig zonder stof!*1 Toen riep onze kleine Jantje, Diie het land heeft aan geplas! „Mammie dezo stofmachine Komt hier fijn in huis van pas. Want als die hier alles schoonmaakt, Zooals ik van pappie hoor, Hoef U me niet meer te wasschen, Neemt U daar die zuiger voor!" J. CATS Jr. „Zonnesch ij n". HET NEST DER NEUSHOORNVOGELS. De in Afrika en Azië thuishoorende neus hoornvogels (Bucorodioe) hebben een broed- gewoonte, die eonig is in het rijk der dieren. Slechts een zeer geoefend oog is in staat te ontdekken, waar deze vogels hun nest heb ben. Want de plaats van het nest wordin den tijd van het broeden slechts aangeduid door een klein gaatje, hoog boven op een stam van een boom, welke zeker niet zou opvallen, wanneer niet van tijd tot tijd het mannetje kwam, om wat voedsel in de ope ning te steken.' Het voederen der jongen en de moeder geschiedt in don gheelen broed tijd alleen door het mannetje, omdat het wijfje, zoodra het met het broeden begint, zich diep in het inwendige van den boom stam terugtrekt en eerst weer te voorschijn komt, wanneer de jongen in 9taat zijn te vliegen. Bij het begin van deze vrijwillige gevan genis wordt de opening van het nest, op ten klein gaatje na, dicht gemetseld en nu blijft het wijfje vaak langer dan tien weken in dit kleine hol, volledig afgesneden van de buitenwereld, alleen zorgende voor haar jongen. Het schijnt, dat gedurende dien tijd het wijfje ruit. Zoodra de jongen kunnen vliegen, hakt het wijfje de opening weer verder open en laat het den jongen over, die intusschen dik geworden zijn, het nest te verlaten. Overigens weet men nog weinig van de levensgewoonten van deze zeldzame dieren. Het is tot nu toe onbekend, hoe en wanneer de jonge vogels het vliegen leeren en hoe zij hun weg in de vrije natuur weten te vinden. YUCCAVEZELS. In Noord-Amerika, meer nog in Midden- en vooral in Zuid-Amerika kent men een lelieachtige plant, de yucca, waarvan een twintigtal variëteiten bestaan. Onder deze zijn er eenige, die vezels levereren, waar van men weefsels maken kan. In Oberstadten (in hot Taunusgebergte, Duitschland) en te Darmstdat is men er, na lange proefnemingen en groote kosten, in geslaagd soorten te kweeken, die noch koude, noch hitte behoeven te vreezen, die kunstmatig bevrucht worden en waarvan de vezels reeds in weverijen benuttigd worden, zoodat de kwecker voor zijn aan plantingen patent heeft aangevraagd, het eerste van dien aard in Duitschland- Hij heeft meteen een patent genomen voor het winnen van vezels uit de bladeren en het winnen van de zaadkorrels. Een weverij uit Hessen maakt reeds ta pijten en dekens uit yuccavezels. Een spinnerij levert garen met 40 wol en 60 yuccavezels en de vaklieden roemen de veerkracht, alsmede den lagen prijs van dit garen. Ook kleedingstoffen uit 20 %schapenwol cn 80 yuccavezels wor den reeds vervaardigd en daarvan getuigt, men, dat ze door duurzaamheid en fraai heid alle andere kleedingstoffon overtref fen. Ruwe yuccavezels kosten maar half zoo veel als katoen. WAT NIET IEDEREEN WEET. De hoogste kerktoren der wereld vindt men in de oude Zwabcnst-ad Ulm aan dc Donau. De grootste toren van de kathedraal te Munster heeft een hoogte van 161 M. De grootst^ kerk is de St Pieterskerk te Rome. Zij is 112.6 M. breed, 132.5 M. hoog en 215.5 M, lang, Rietje kijkt even heel ernstig Plots haalt ze stoffer en blik, Gaat aan het vegen. De kleuter Heeft onder 't werken veel schik. En met een kleurtje van 't vegen Laat ze haar bladerschat zien, Zegt: Als ik die maar bewaar dan... Blijft Oma a 1 tij d misschien! (Nadruk verboden). 1. Ik laat mij lustig drijven. Men slaat mij soms geducht. Toch word ik er nooit boos om En maak Tc niet veel gerucht. Maar draaien doe ik steeds door! Soms spring ik plots'ling weg. Wie mij nu niet kan noemen, Dat is een domoor, zeg! 2. Met o ben 7k een deel van je gezicht, met a kan ik iets bevatten en met a a ben ik een tijdsverloop.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 16