DE UITBARSTING VAN DEN MERAPI BeldanopMo.42 FOTO'S UIT VLIEGTUIGEN GEMAAKT Waardevol studiemateriaal D00DELIJKE AANRIJDING Slechte remmen VEILINGCONFLICT IN HET WESTLAND Groot deel der druiven niet verkocht DE VERHOOGING DER INVOERRECHTEN DE AFSLUITDIJK DER ZUIDERZEE De spoorwegkwestie Hebt U een Taxi of Auto noodig? B. SCHOOLEMAN Mr. J. J. HENNY t ■ÜLg^-ag Een demonstratie door Jhr. Sandberg voor het Kon. Instituut van ingenieurs 's-Gravenhage, 25 October. In de ver gadering van de afdeeling Mijnbouw, tak Nederland van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, gisteren te Den Haag gehouden, werd door Jhr. dr. E. G. S. Sandberg een demonstratie gegeven van een serie vlieg tuigopnamen door de Militaire Luchtvaart in Ned. Indië, van de laatste uitbarsting van de vulkaan Merapi op Java. Nadat spr. zich aangesloten had bij den dank door den Voorzitter gebracht aan Z.E. den Minister van Koloniën voor de zoozeer gewaardeer de beschikbaarstelling van de foto's en na den voor kort overleden bijzonder Merapi- kenner dr. G. L. L. Kamerling herdacht te hebben werden achten?cnvogens vertoond: De top van den Merapi, vanuit verschil lende richtingen genomen; het daaraan on middellijk aansluitende lagere gedeelte, met de bovenloopen van de kamer der eruptie wolken (naar Kemmerling: gloedstroomen en gloedvvolken); de gevolgen van het erup- tiewolkenverschijnsel; op de afzettingspro ducten (karakteristieke tillieten) en de dal- vormen waarlangs de eruptiewolken afda len; en ten slotte enkele merkwaardige op namen in verband met de vraag of er een wezenlijk verschil bestaat tusschen de Me rapi- en de Mont Pelée-eruptiewolken? De foto's van den top geven duidelijk te 2ien, dat de verplaatsing van het eruptie kanaal bij de laatste uitbarsting, zich heeft voltrokken randstandig, d.w.z, in een der door spr. c.a. vroeger aangeduidde zones I van geringeren weerstand in een vorig eruptiekanaal. Verder heeft spr. gelegen heid te wijzen op de prachtige overeenkomst tusschen de Somma, het eruptiekanaal van 1906, en dat van de jongste werking (1913 tot heden) van den Vesuvius eenerzijds en het overblijfsel der Calderawal van den Me rapi het eruptiepunt van 1920 en dat van 1930 (tot heden), anderzijds. Of bij de ver plaatsing van het eruptiepunt, d.w.z. de uit verkiezing van een der zonen van geringe- I ren weerstand, de ter plaatse overheerschcn I do winden en de in verband daarmede on- Igelijkmatige ophoogingen van het uitge- Istooten materiaal rondom de kraterpijp op I de uitverkiezing al dan niet een overwegen- Ide invloed uitoefenen, is een vraag die nog Iniet beantwoord worden kan wegens gebrek laan voldoende en betrouwbare gegevens. |Spr. acht een ernstig onderzoek ter zake Ivan groot belang, ook omdat men thans nog lal le zeer geneigd is die verplaatsingen aan llivpothetlsche oorzaken waaronder voor- lal breuken toe te schrijven, en uit een 1 werkelijke of vermeende gerichtheid dier Iverplaatsingen meent te mogen concludee- Iten tot de aanwezigheid in de oriëntatie |dicr hypothetische oorzaken. (In 1910 Z.W.-, n 1020 en 1930 '30 W-waarts). I De volgende groep foto's doen o.m. dui- Idelijk zien, dat de eruptiewolken in 1930 Inch vrijwel uitsluitend in pal westelijke Inchting ontladen hebben, zoodat dan ook |de bewuste loop van den lahar Batang ge- Peel vrij bleef in tegenstelling met 1920, Itoen de steenlawine zelfs tot in de K. Kra- Pah afdaalden, d.w.z. naar het Zuiden toe. I De verdere afdaling voert ons in het ge- Pied der gloedwolk verwoestingen, dat gc- Pgen is tusschen de K. Senawa—N.-grens pn de K. Blankeng—Z.-grens en in dat van Pe gloedstroomen, welke laatstcn zich wes- Plijk en zuidwestelijk van eerstgenoemd Pebied voortzetten in de K. Blonkeng, K. ■Boenoet, K. Poetik en K. Batang. In dit gebied der gloedstroomen, n.l. in Kat der gloedwolken en lager dalwaarts af, ■keffen dan de karakteristieke gewrochten Rn afzettingen dezer vulkanische verechijn- omdat hun aanwezigheid in de z.g. ■Jouwings-gebergten en elders waar het vul- K?ni$roe thans niet meer effectief Kerkt, zonder meer geldt als een zeker be- ■*'j* van vroegere gletscherwerking en ■jergletschering van het betrokken gebied, ■ier als overal elders in vulkanische ge- K'eden heeft de mensch do or waarne- K"ng het geheele wordingsproces kun- K;n vaststellen van een complex van ver- ■^ijnsclen, welker bloote aanwezigheid nog Buitteen als een onwraakbaar bewijs aan- wroerkt wordt van vroegere gletscherwcr- mir'? en vergletschering ter plaatse. Het Ri de U-vormige dalen, de dal-uitdiepin- ■?n (Uebertiefungen), drempels, e.d., de Mktmt-, zij. en grond-moreenen", de „tillie- ■;ri" e.d., de zwerfsteenen en -blokken, van ■ros reusachtige afmetingen, waarop hier ■*cht6 de aandacht gevestigd wordt, doch ■e Spr. weldra in een bijeenkomst van de sectic van het Geol. Mijnbouwk. Ge- B^tschap nader critisch hoopt te belich- ■n °ok meent Sor., dat de opnamen van B't Merapi-gebeuren er op wijzen, dat het ■^schijnsel der onthoofding (captage) van B^riloopen van rivieren, zich nog op an- B;fe wijze voltrekken kan dan door terug- B^ijdende erosie, gelijk thans vrij alge- B-°n aangenomen wordt. Hij wijst in dit B-r'oand op do uitdiepende (übertiefende) Baking van gesteente-stroomen (laiiare). BTenslotte werden nog enkele opnamen Br'oond, die in verband met de controver- Bover de nuées ardentes-verschijnselen de Mont-Pelée en van don Merapi, van B'an? schijnen. Hoewel Spr. meent, dat Bftoru,.J-ijng rte identiteit der beide ver schijnselen onaanvechtbaar beeft aange toond, wil bet hem voorkomen, dat Kem merling met zijn afwijzing van Lacroix' „nuèes ardentes d'explosion dirigóe" en zijn toeschrijving van den ooi-sprong van alle gloedwolken aan zekere (lava) steenlawinen ontstaan door den geweldigen druk der in gesloten magmatische gassen, die van het opgeperst wordende magma grootero en kleinere blokken wegpersen, welke dan in lawines nedervallen en uit elkander spatten zelfs pulveriseeren! Hij vergelijkt dit, naar Lacroix, met het omvèrdrukken van een muur door den druk dier gassen. Maar nu ls er, volgens Spr., slechts een gradueel verschil tusschen weg persen door gas sen onder hoogen druk en wegschieten. Daar nu het wegschieten eo ipso „gericht" ls, kan de mogelijkheid van het voorkomen van „nuées ardentes d'explosion dirigée" als plaatselijke uitbanstingsvorro, zooals door Lacroix, Escher e.a. verdedigd, of als deel van een uitbarstingscyclus, niet meer geloochend worden. Dit schijnt wel in over eenstemming met Kemmerling'9 waarnemin gen bij de uitbarsting van 1920. Daarvan schrijft hij o.m.: „door het explosief ont wijken van bruingekleurde rwagraa-gassen werd de korst van de zwarte kernprop herhaaldelijk als hel waie opge tild (plaatselijk), waarna meerdere lava schollen langs de Bloukenglybaan naar be neden tuimelen." Dat er inderdaad, naar alle waarschijn lijkheid althans, ook bij de Merapi-uitbar- stingen gerichte gloedwolk-explosies heb ben plaats gehad, schijnt door de opnamen bevestigd te worden. Eén ervan toont b.v. het begin van een gloedwolk die aan den top van de Merapi reeds den bloemkool- vorm in horizontalen stand te zien geeft. Deze overwegingen laten echter de groote verdienste van Kemmerling. die de identi teit wist aan te toonen van hét wezen der gloedwolkverschljnselen van Merapi en Mt Pelée, volkomen ongerept. De bestudeering der collectie vliegtuigop namen, zoo welwillend door den minister van koloniën ter beschikking gesteld, heeft ons weder eens duidelijk en overtuigend bewezen, welk een schitterend studie-mate riaal zulko opnamen ook voor de geologi sche wetenschap vormen. Van alleszins be trouwbare zijde vernam Spr., dat in Indië, drie jaar geleden reeds, meer dan 10.000 van zulke opnamen aanwez g waren en er sedert dien nog vele genomen w°rden Ech ter liggen zij verspreid over de verschil lende diensten, veelal ongebruikt en verge ten soms, nadat zij voor bet speciale doel, waarvoor zij werden genomen, hadden ge diend. Hierdoor is hoogst waardevol stu die-materiaal practisch ontoegankelijk ge worden en dreigt veel verloren te gaan. Spr. spreekt dan ook in dezen ge :aghebben den kring den wensch uil. dat de regee- Yingen van Nederland en Ned -Indië krach tig en doeltreffend het 6treven mogen steu nen van het Geologisch Mijnbouwkundig Genootschap voor Nederland en Koloniën om goede copieën van al de gedane opna men zooveel mogelijk te verzamelen, ten einde die voor bastudeering toegankelijk te maken. Spr. is overtuigd aldus het gevoe len van ieder beoefenaar der wetenschap te vertolken. Vier fietsers tegen den grond, van wie twee overleden In den avond van 7 September had onder Etten (N.-Br.) een ontzettende auto-aanrij ding plaats, waarbij de arbeiders A. B. en P. M., beiden uit Rucphen, op slag gedood werden. Deswege had zich voor de recht bank te Breda te verantwoorden de 60- jarige handelsreiziger G. d. K. uit Breda. Hein is ten Ia3te gelegd op genoemden da tum hoogst roekeloos met zijn auto, uit de richting Roosendaal komende, te hebben gereden. Te Etten reed hij, om een vracht auto met aanhangwagen te kunnen passee- ren, onverwacht en met groote snelheid op het links van den weg liggendo rijwielpad. Vier arbeiders uit Rucphen, die per fiets uit do tegenovergestelde richting kwamen, wer den omver gereden. Twee hunner, A. B. en P. M., werden verschrikkelijk aan het hoofd verwond. Beiden waren op slag dood. W. Br., in hun gezelschap rijdende, ver klaarde met kracht tegen een boom geslin gerd te zijn. Met een ernstige beenwonde heeft hij ecnigo weken in het ziekenhuis moeten doorbrengen; thans kan hij zich slechts met behulp van een stok voortbe wegen. Uit de verklaringen van ir. A. L. Fick. inspecteur van het auto-wezen in Noord- Brabant, blijkt, dat de auto van beklaagde bij een tamelijke vaart, een slippende bewe ging maakte. De beide remmen werkten on voldoende; bij bet remmen trok de wagen naar links. Op een vraag van den verdedi ger mr. J. Houben uit Breda, verklaarde ir. Fick dat bijna alle auto's onvoldoende remeffect hebben. Volgens getuige v. P. moet de auto van getuige, die zig-zagsgewijze reed, een vaart hebben gehad van 70 a 80 K.M. Deze zag, dat de auto met groote snelheid het rijwiel pad opreed, waar zich vier fietsers bevon den, die tegen den grond geslagen werden. De wagen nam daarop een draai naar rechts, zóó scherp, dat hij op twee wielen den weg overreed en ten slotte in een eloot aan de andere zijde terecht kwam. Een andere getuige deelde mede, dat be klaagde zóó dicht reed langs de vóór hen rijdende vrachtauto, dat van diens aan hangwagen een stukje van de carosserie werd medegenomen. Beklaagde gaf te kennen, dat hij pas an derhalve maand een auto bestuurt en zulks r.ict lederen dag. Toch heeft hij reeds groote afstanden afgelegd. Nooit heeft hij iets ge merkt van afwijkingen als door ir. Fick be doeld. De cisch tegen beklaagde luidt: een voor waardelijke hechtenis van 9 maanden met een proeftijd van 3 jaar; ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te bestu ren voor den tijd van 3 jaren; daarbij 300 geldboete, subs. 3 maanden hechtenis. Bezwaren tegen de heffing van 15 en 10 ct. voor den z.g. „één: maligen bak" Aan de veilingen in het Westland is Maandag een conflict uitgebroken, welke tot gevolg heeft gehad, dat o.m. aan de veiling Westerlee (De Lier) cn te Poeldijk een groot deel van de druiven niet verkocht werd. De aanleiding tot dit conflict is* gelegen in het feit, dat reeds geruimen tijd door kooplieden-organisaties werd aangedrongen om den z.g. eenmaligen bak, die dus be stemd is om met het product te worden verzonden, inclusief te verkoopon met het product. Momenteel wordt n.l. voor het groote fust 15 cent en voor het kleine 10 cent aan de veilingen berekend. Naar aanleiding van f*en desbetreffend schrijven, had de Bond Westland dezer da gen aan het bestuur van de Centrale voor den Handel in Aardappelen, Groenten en Fruit in Nederland bericht op het oogenblik zulk een wijziging op heden niet te kunnen invoeren, omdat de regeling van het statie geld landelijk wordt getroffen door het Cen traal Bureau voor Veilingen in Nederland, en daarom werd voorgesteld in den a.s. win ter het heffen van statiegeld nader te be zien. De moeilijkheid werd nog grooter, door dat aan enkele veilingen in het Westland (clandestien) de bakken werden terug geno men, waardoor de kooplieden aan die vei lingen in een gunstiger positie kwamen dan die het fu6t moesten behouden In een vergadering van kooplieden was onlangs reeds het middel staking, ter spra ke gebracht, om de wenschcn van den han del door te zetten. In leidende kringen ge voelde, en gevoelt men nog niet veel voor dit middel, dat slechts in uiterste nood zaak zal worden toegepast. Vrijdagavond werd aan het bestuur van den Bond Westland vanwege den handel medegedeeld, dat men zoolang de bespre kingen nog niet verder hadden plaats ge had, voor den a.s. winter, thans reeds als overgang de fusthuur wilde verlagen van 15 op 10 cent en van 10 op 5 cent voor de groote cn kleine bakken. Hieraan wenschto het Bondsbestuur ech ter geen gevolg te geven, zoodat Maandag verschillende kooplieden weigerden de pro ducten in eenmalig fust, in hoofdzaak drui ven dus, te koopen. Tengevolge hiervan liepen de prijzen aan de Poeldijksche veiling zoo omlia" dat de voorzitter, de heer J. Barendse, oorzitter van den Bond Westland, de veiling liet stopzetten. Een gedeelte van dc druiven werd toen door eenige tuinders in meer- malig fust overgepakt, en daarni verkocht. Een groot gedeelte van de druiven werd echter door do tuinders mee terug geno men naar huis. Ook aan de veiling Wester lee gebeurde zulks, en bleven verschillende partijen druiven onverkocht De toch reeds te lage prijzen van de druiven daalden dien dag aan enkele veilingen met 5 cent per K.G en kwamen dus voor de eerste soort in sommige gevallen op 20 cent per K.G. Dat dergelijke gebeurtenissen, den toch reeds onprcttigen toestand in het tuindersbedrijf nog moeilijker maken, laat zich begrijpen. Intusschen staat nog niet vast wat gebeu ren zal. Nader wordt gemeld: Het conflict tusschen de kooplieden en de veilingbesturen in het Westland is nog niet tot een einde gebracht Ook op de middag- veilingen ging het Maandag vrij rumoerig toe. De veiling Westerlee kon baar drui ven in eenmalige bakken niet verkoopon en moest deze in een fustgelegenheid opber gen. In verband met de koopliedenactie heeft dezelfde veiling besloten Dinsdag geen exportveiling te houden. Vele tuindens, die het conflict met eenige zorg gadeslaan, heb ben besloten hun druiven in vereenigings- bakken aan te voeren, omdat de actie hoofd zakelijk gericht is op den aanvoer in de z.g. eenmalige bakken, waarvan de kost prijs volgens het oordeel van do binnen- landsche kooplieden te hoog is. Woensdag a.s. kan men dan ook oen grooten aanvoer van druiven in de vereenigingsbakken ver wachten. Voor de exporteurs, die in eenma lige bakken exporteeren, zal dit weer moei lijkheden geven, zoodat het gevaar niet denkbeeldig is, dat de veilingen morgen moeilijkheden zullen ondervinden met de exporteurs. Op de Naaidwijkschc veiling was Dins dagmorgen alles rustig. Er werd ook in éénmalig fust tegen behoorlijke prijzen gekocht. Men wacht blijkbaar op de beslui ten, welke de vergaderingen der beide par tijen, resp. te Honselersdijk en te 's-Graven- hage, zullen besluiten. *c Men meldt van Dinsdag uit Poeldijk; De veiling had een onr-igelmatig verloop en werd door den voorzitter der veilingver- ee.niging gestaakt, omdat voor de druiven, in de eenmalige pootjeshakken ongeveer 10 ct, per kilo beneden de waarde word besteed v.egens niet inwilliging von dc eiachen der kooplieden. Waarschuwend woord der Ned. Vers eeniging voor Vrijhandel Dc Ned. Vereeniging voor Vrijhandel zegt in een adres aan de Tweede Kamer: Het kan nauwelijks aan de aandacht van de regeering zijn ontgaan, dat het doel, dat de regeering voor oogen staat, onver schillig is voor de gevolgen, die de door haar beoogde maatregel in het leven roept. De goede bedoeling van de regeering wendt de kwade gevolgen van de maatregelen, die zij neemt, niet af. Op alle internationale conferenties heb ben de vertegenwoordigers van Nederland geijverd voor maatregelen, die zouden kun nen bijdragen, om den internationalen han del te bevorderen cn de tariefmuren te slechten. Onze regeering heeft haar instem ming betuigd met de ontwerp-conventies van Oslo en van Ouchy. En nog vóórdat deze plannen in vervulling kunnen gaan, bereidt de regeering een maatregel van een aan haar goede voornemens precies tegen overgestelde strekking voor. Zij hoopt en verwacht, dat andere regeeringen met haar voor het goede doel zullen samenwerken en zij zet zelf een stap in tegenovergestelde richting. De verderfelijke protectionistische maat regelen, die men overal in het buitenland treft, hebben een geheel andere uitwerking, dan men zich daarvan had voorgespiegeld. Op verschillende plaatsen zijn in den laat stcn tijd duidelijk de sporen te herkennen, dat men inziet, dat men op den verkeerden weg is en dat men moet terugkeeren op zijn schreden. In Engeland hebben reeds eenige minis ters het nationale kabinet verlaten, omdat zij in het zicht der oeconomische confe rentie niet bereid waren de verantwoor delijkheid te dragen van de in Ottawa ont wikkelde plannen. In België heeft het kabi net zijn ontslag moeten indienen, omdat er zelfs in den boezem van de regeering verzet is gerezen tegen de contingenteeringsmaat- regelen, die de Belgische regeering heeft ge nomen. In Duitschland heeft de regeering haar nieuwe protectionistische maatregelen moeten opschorten, als gevolg van het ver zet, dat daartegen in Nederland, Denemar ken en Italië en bij de Duitsche industrie is gerezen. En op zulk een oogenblik zou Nederland, dat langer dan ecnig ander land aan den goeden koers heeft vastgehouden, dat on der de voorsten is geweest, die op verande ring van den verderfelijken koers heeft aan gedrongen, zelf het verkeerde voorbeeld geven? Moet Nederland thans overgaan tot maat regelen, waarvan het zelf bij herhaling heeft erkend, dat zij de diepste oorzaken van de crisis verergeren en het beste mid del tot herstel tegenhouden? De Nederlandsche Vereeniging voor Vrij handel geeft de Kamer daarom met den meesten aandrang in overweging haar medewerking aan de plannen van de regee ring, om binnen enkele jaren ons tarief van invoerrechten voor de derde maal te ver- hoogen, te onthouden. Tegen a.s. voorjaar zal men op openstelling kunnen rekenen 's-G ravenhage, 25 Oct. Van verschil lende kanten is in de laatste dagen belang stelling aan den dag gelegd voor de inge bruikneming van den afsluitdijk Noord- HollandFriesland. Wij vernemen daaromtrent, dat, hoewel de weg over den dijk zelf voor het verkeer vrijwel gereed is, het nog wel eenige maan den zal duren, alvorens de algeheele open stelling zal kunnen geschieden, en wel om dat de aansluitingswegen bij Wleringen c.a. en in Friesland nog niet klaar zijn om het te verwachten drukke autoverkeer over den dijk op te vangen. Tegen het aanstaan de voorjaar zal men echter in elK geval op deze openstelling kunnen rekenen. Wat de concessies voor autobusdiensten betreft, er zijn een aantal aanvragen, waar onder een van de A.T.O. en diverse van par ticuliere ondernemers, bij de colleges van Gedep. Staten van Noord-Holland en Fries land in behandeling. Tot nu toe is nog geen enkele concessie aan eenige transportonder neming voor een autobu6dienst over den dijk verleend. Wat den voorgenomen aanleg van een spoorlijn over den afsluitdijk betreft, deze aanleg waarop met de constructie van den dijk is gerekend zal 6tellig 8 A 10 millioen gulden kosten en hei is niet te verwachten, dat de Ned. Spoorwegen in de tegenwoordige tijdsomstandigheden derge lijke sommen zuilen beschikbaar hebben voor dit doel. Voordat de spoor-vegaanslui ting lot stand komt, zullen er stellig nog wel eenige jaren mee heengaan. Intusschen wordt voortgegaan met den aankoop van gronden in de gedeelten van Noord-Holland en Friesland, voor de aansluiting van den toekomstigen spoorweg over den dijk be- noodigd. VLIEGVELD IN NIJMEGEN? Naar de Tijd verneemt, zijn bij B. en W. van Nijmegen plannen, bij wijze van werk verschaffing, in voorbereiding tot aanleg van een vliegveld. De regeering zegde even tueel steun toe. DAMES! Eenmaal per jaar UW STOFZUIGER schoongemaakt is noodzakelijk. Tarief 2.33 Het bespaart U groote onkosten. Electro-Technisch-Bnreau v. Peiseynstraat 19. TeU £23. De teraardebestelling op de alge meene begraafplaats te Den Haag 's-G ravenhage, 24 Oct Op de Alg. Begraafplaats is hedenmiddag onder groote belangstelling het stoffelijk overschot tcr- aardebcsteld van mr. J. J. Henny, oud- directeur van de Mij. „Dc Nederlanden van 1845" en bestuurslid of commissaris van verschillende instellingen. Aanwezig waren o.m. mr. H. Smeenge, lid van do Eerste Kamer, commissaris van de Ncd. Hypotheekbank te Vcendam, jhr. mr. D R. dc Marees van Swinderen. pres. comm. van genoemde bank en oud-presi dent van de rechtbank te Groningen, Sclicl- tema, hoofddirecteur, mr. Van Haer^ma Berma, directeur en mr. W. A. Tel.ders, comm. der Mij. „De Nederlanden", viee-ad- miraal b. d. C. Fock, Surie en Zeeman; Schout-hij-nacht b.d. A. C. Dulop, generaal De Bock, notarissen van Horwijnen, («roo- tenboer en W. C J. J. bar. van Voorst tot Voorst, mr. C P. Zaaver, H. W. Bosch, dir. Xutsspaarbank, J W. Beumer. oud dir. kantoor Amsterdam der Mij. „Dc Nederlan den"" gcp. kapt. ter zee Prilïevilz, mr. W. A. Me.es, luit. kol. Crommclin, v. d. Broek en De Mantlet, dr. Bergsma, jhr. G. A. van Nispen. oud-uurgemeester van Winterswijk, mr. Crena dc Jongh, eud-lid van Gcdep. Staten van Zuid-Holland, Rollin Couquër- que, mr. Marticn Hijmans, voorz. Raad van Beroep voor de Ongevallenverz., dr. J. Fock, ir. A. C. Naning en C T. M. Laatsman, commissarissen van de Mij. „Dc Sierkan," mr. M. Polak, lid van den Hoogen Raad, inr. v. d. Fccn, referendaris ter Gemeente secretarie rnr. H. M. de Vries, mr. Galloze, dr. Lankhout cn vele anderen. Met don stoet kwamen nog mede mr. D. Fock, lid van de Eerste Kamer en otul-gov- verneur Generaal Ned. Indic, C. A. Abbing, president dep. 's-Gravcnhage der Mij. tol Nut van 't Algemeen en van de Sorieteii, mr. Wolterbcek Muller en de heeren Ko ning en Huisman, van de Mij. De Sier kan. Eenige kransen en bloemstukken dekten de haar. Bij den grafkelder sprak de heer C. A. Abbing als medebestuurder van verschil lende instellingen, waaraan de heer Hennv verbonden was. In gevoelvolle woorden schetste spr. den levensloop van den thans ontslapene, die zijn taak op de best mogelijke wijze heeft vervuld; hij heeft een gelukkig leven gehad. Steeds had hij mooie idealen spr. onder vond dit van spr. en het bestuur van 't Nut. van de Mij. De Sierkan enz. en hij streefde op de beste wijze naar hun verwe zenlijking. Jhr mr. van Swinderen sprak woorden van dank namens het bestuur van cic Veendammer Hypotheekbank. De oudste zoon dankte voor de belang stelling. VISSCHERSVAARTÜIG GESTRAND. De opvarenden gered. Den Helder, 25 Oct. Hedenavond te ongeveer 7 uur is in het Molengat op de Texelsche kust dn Helderscha visschcrskol- ter H. D. 108 gestrand. De oemanning, be staande uit 4 personen, vveri door de Do- rus Rijkers gered De sleepboot Utrecht van het Bureau Wijsmuller mocht er niet in slagen, verbinding met de boot te krijgen. Het is twijfelachtig of de kotter nog be houden kan blijven. Morgenochtend zullen door het Bureau Wijsmuller opnieuw po gingen gedaan worden om het schip vlot te sloepen, ONDER EEN STOOMTRAM GERAAKT EN GEDOOD. Rotterdam, 25 October. Hedenavond is de 10-jarige jongen C. v. Zalm uit De Abcoudestraat in de Putschelaan onder een uit de richting Charlois komende stoom tram, die met snelle vaart naderde, ge raakt, toen hij op onvoorzichtige wijze de rails over wilde steken. Deerlijk verminkt werd hij opgenomen. De dood was onmid dellijk ingetreden. MERKEN VAN GESLACHTE VARKENS. Bij Kon. besluit is bepaald, dat op 24 Oc tober 1932 in werking is getreden de bepa ling. dat geslachte varkens niet mogen worden vooizien van merken als bedoeld in art. 70 van do Veewet en in art, 1G vau de Vleesch keu rings wet 1919 indien zij niet zijn voorzien van een oormerk, overeen komstig de bepalingen, krachtens art. 13 onder a. der Crisisvarkenswet 19S2 vastge steld. Voorts treedt met dien datum in werking- de bepaling, dat het in voorraad houden, afleveren, vervoeren of doen vervoeren van varkens, zwaarder dan een door den mi nister te bepalen levend gewicht, 6leeht» is toegestaan, indien zij voorzien zijn vatt _een_door hem vast te stellen oormerk-;.---

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 7