BRAND- BLUSCHAPPARATEN Fa. G. A. BEENHAKKER THANS DE TBJD VOOR DEKENS MEISJE IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN Bsnzineantploffing te Hansweert UIT 0E STAATSCOURANT DE ZUIDERZEESTEUNWET Het Residentie-orkest in gevaar uit voorraad leverbaar Snel- Nat- Schuim- biusschers TWEE BRANDEN IN IN DEN HAAG Dr. JOH. WAGENAAR Weet U dat wij een pracht collectie hebben en zeer age prijzen? Komt U eens zienU slaagt zeker A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT 18 MODELKAMERS HUMORHOEKJE s OPHEFFING VAN RECHTBANKEN EN KANTONGERECHTEN Adres van de Maatschappij iot Nut van 't Algemeen Het platteland geschaad Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot nut van 't Algemeen heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht met het verzoek om de wetsontwerpen inzake de opheffing *-an 7 rechtbanken en 48 kantongerechten niet aan te nemen. Het hoofdbestuur grond zijn bezwaren op de,.volgende punten: le. Elke staatsburger dient op de minst kostbare en moest practische wijze recht te kunnen verkrijgen en in de overtuiging te kunnen leven, dat dit recht voor hem een levend en tastbaar en gemakkelijk te ver krijgen bezit is. 2e. De bewoner van het platteland dient in dit opzicht niet te worden achtergesteld bij dien der steden. '3e. De voorgestelde maatregelen brenpeg die aanspraken ernstig in gevaar, irnmèr9: Het oontact tuaschen.rechter en bevol king zal geringer worden, waardoor het rechtsgevoel bij de plattelandsbevolking min'der zal worden bevredigd. b, In strafzaken zal de plattelander in veel gevallen verstek doen gaan om geen belangrijk tijdsverlieste lijden. c. Bij arbeidscontracten zal de persoon lijke verschijning van partijen minder ge makkelijk tot stand komen. In voogdij en familiezaken zal de plattelandsbevolking het gemis van den landelijken rechter zwaar ge voelen. 4e. De onttrekking van intellectueele functionarissen aan het platteland betcekent een achteruitgang in volkskracht. oei Het financieel nuttig effect van de voorgestelde maatregelen zal gering zijn, omdat tegenover de bezuinigingen allerlei nieuwe uitgaven staan. De beteekenls van de werkelijk bereikbare bezuiniging valt in het niet tegenover de bovengenoemde na- deelen van ethischen en oeccnomischen aard. AANRIJDING DIE GOED AFLIEP. Twee auto's In botsing. Harlingen, 28 Oct. Op den straatweg Leeuwarden—Harlingen nabij Marsum vond hedenmorgen een aanrijding plaats, die won der boven wonder vrij goed afliep. Een per sonenauto reed met een tamelijke snelheid op den hoofdweg, toen uit een zijweg links een andere personenauto kwam aangereden welke eerstgenoemde wagen in den flank aanreed. De aangereden auto slingerde over den weg en kwam aan den linkerkant in botsing met een boom. De wagen werd to taal vernield. De chauffeur, de heer G. uit Menaldum bekwam eenige niet ernstige var- wondingen, de andere auto kreeg zoo goed als geen schade. HET EINDE VAN EEN ROOFOVERVAL. Lijk van den dader opgehaald. Groningen, 28 Oct. Hedenmorgen om half 12 is onder de Punt uit het N. Willems kanaal, op ongeveer 3 K.M. afstand van de plek, waar in den nacht van 15 op 16 Oc tober j.l. de overval plaats had op het jeug dige echtpaar J. Laminga aldaar, het lijk opgehaald van de 20-jarige bakkerknecht W. Wieling, die van deze overval werd ver dacht. De veldwachter heeft het lijk her kend HET EINDE VAN EEN VROOLIJKEN AVOND. Zes maanden hechtenis. Rotterdam, 27 October. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 25 jarigen Haagschen etucadoor A. W. de N. aan wiens schuld het te wijten was ge weest. dat op den avond van den Hen Juni het meisje A. Boslooper was overleden. De N was op dien avond uit Rotterdam, waa llij op den Schiedamschendijk een vroo- lijken avond had doorgebracht, per motor fiets naar Den Haag vertrokken. Op de duozit voerde hij Arentje Boslooper mee Tijdens den terugtocht was hij buitenge woon vrooiiik. Hij maakte allerlei fratsen en daaraan was hpt te wijten, dat hij ->n der de gemeente Overschie niet had ge zinn dat hem een sleeperswagen tegem iel reod. Om deze vrij le rijden maakte hij eer zwenking naar rechts, doch botste toen te gen de motorfiets van zijn vriend, die na ist hem reed. Allen werden over den weg ge slingerd. waarbij Arentje Boslooper onde: verdachte's motor was terechtgekomen oim het gemelde noodlottige gevolg. Het O. VI had gecischt 3 maanden gevangenisstraf met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. De rechtbank veroordeelde h«m tot 6 maanden hechtenis met ontzegg'ne van de bevoegdhei i om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. Haar vader met ernstige brand wonden overdekt H a n 9 w e e r t, 28 October. Hedenavond ongeveer half zes heeft te Hansweert een ernstig ongeval plaats gehad Omstreeks dat uur was de caféhouder P. Schouwenaar bezig met benzine aftappen, waarin hij werd bijgestaan door zijn 15-jarige dochterMarie Waarschijnlijk heeft het meisje haar vader bijgelicht niet een kaars of lampje, althans de benzine in hot vat vatte vlam en-een ontploffing volgde, llet vat was geplaatst in een klein gebouwtje achter het café, een voormalige bakkerij. De vlammen van de brandende benzine deelden ziel» direct aan de omgeving mede en in een oogwenk stond liet gebouwtje in lichter laaie. Het was onmogelijk voor beide personen om door de deur een heenkomen te zoeken. Door het wegslaan van eén paar dakpannen wist S. zich uit het brandende gebouwtje te redden. De 15-jarige dochter kwam in de vlammen om. Haar vader werd met hevige brandwonden overdekt opgenomen. Dr Nieuwenhuizcn uit Kruiningen verleende de eerste geneeskundige hulp De toestand van den man is ernstig. Zijn overbrenging naar het ziekenhuis te Goes was noodzake lijk. De motorspuit van Hansweert, die spoedig ter plaatse verscheen, slaagde er in na een half uur den brand te bedwingen. Alles brande totaal af. Van groote ontstemming is den Minister niet gebleken Op de vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende de uitvoering en toepassing van het Zuiderzeesteunbcs'ui van 19 Mei j.i. en van de Zuiderzeesteun wet heeft minister Reymer het volgende zeantwoordr Het Koninklijk besluit van 19 Mei j.l is niet een besluit, gegeven ter uitvoering van de wet van den liden Juni 1918 Staatsblad No. 354) tot afsluiting en droog making van de Zuiderzee, doch ter uitvoe ring van de Zuiderzeesteuinvet Bij de vaststelling van artikel 7 van he Koninklijk besluit van 19 Mei is overwo gen. dat, ter voorziening in voldoende mid delen tot levensonderhoud voor de onder scheidene in dat arlikel genoemde groepen van belanghebbenden, verschillende bedra gen als uitkceringen per week noodig zijn dat deze bedragen voor ieder dezer groe pen voldoende moeten zijn en dat zij niet remmend moge werken op het streven van belanghebbenden omd oor aanwending van eigen arbeidskracht in bun onderhoud te voorzien. Dat voor de vaststelling van het bedrag Jer geldelijke tegemoetkomingen van de in art 7 genoemde bedragen gezlnsinkom6ten worden afgetrokken, vindt zijn grond in liet bepaalde MJ art. 12, lid 1, onder b, van het Zuiderzeesteunlipsluit. De opvatting ils zou door toepassing van een aftrek van tezinsinkomsfen do belanghebbende, die zuinig leefde, worden achtergesteld bij hem, die geen eigendom heeft, komt neer <»p miskenning van het karakter der Zu derzeasteunwet. die uitgaat van de mede werking van de belanghebbenden om zoo 'nng en zooveel mogelijk op eigen becnen 'e blijven staan. Het bepaalde in artikel 12, 1ste lid, on Ier a. van het Zuiderzeesteunbesluit heeft eleiü tot de vaststelilng van maxima, wel e aan ouden van dagen naar gelang van hun leeftijd als geldelijke tegemoefkom'nv kunnen worden verstrekt. De mecning, ia lo maxima van f 8. f 7. f fl en f 5 worden verminder! met het bedrag, herleid tol uildcns per weck van de uitkeeringon n revolge Invaliditeit*, of Ouderdomswet welke aan liet gezin van belanghebhend en goede komen, moet op een misverstand berusten. D' minister le zich niet bewust, dat hij le verzekering, omtrent toepassing der we in de Tweede Kamer gegeven, niet na <omt. Afwijzing van een aanvrage om ^ol lelijke tegemoetkoming ingevolge artike 13 der Zuidorzee6tounwet, geschi"dt slechts, indien deze wet of de ingevolge leze wet bij Koninklijk besluit vast gestel Ie regelen zich legen inwilliging verzetten Van rjreote ontstemming niet gebleken. Op de vragen van den heer Duymaer van iwist betreffende hel afwijzen van ver oeken om geldelijk* tegemoetkoming inge rolge de Zuiderzeesteunwet en betreffend* iet verstrekken van een overzicht van net lantal sedert 1 April j.l. gedane verzoeken >m bovengemelden steun, luidt het ant voord van minister Reymer: Van „groote ontstemming lange de ge- heele voormalige Zuiderzee" is niet gebie ken. Wel zijn klachten kenbaar gemaakt, ioch uit deze klachten alleen is niet een lordeel te vormen over den algemeencn ndruk betreffende de uitvoering der Zui derzeesteun wot, te minder, omdat gevoe ons van waardeerilïg in den regel niet tol uiting plegen te komen. Sommige aanvragen zijn van personen .lie onbekend blijken met de bedoeling van ie wet, andere betreffen verhooging van deun, weer andere werden gedaan in con ijd, dat de visscherij nog voldoende l »o uond was, ook moer worden gerekend met iet feit, dat soms te hooge verwachtingen zijn gewekt ten aanzien van de steunrege ling. Afwijzing van aanvragen geschiedt alleen, indien do wet of ded aarop gegrun- le besluiten daartoe nopen. De samenstelling van hot gevraagde verzicht van het aantal sedert 1 April binnengekomen verzoeken zou van den Rijksdienst zeer veel werk vergen zonder -renoegzamen gronJ, daar voldoende ge gevens kunnen worden verkregen uit de driomaandelijksche mededeelingcn der Ge nerale Commissie. Onderscheiding. Bij Kon. Besluit is toegekend de bronzen eereraetlaillc der Oranje Nassau Orde aan B. Boogers, kettingscheerder bij de firma Wed. J. van Nuenen, textielfabrikante te Veldhoven. Landmacht. Bij Kon. Besluit is aan den reserve-eerste- luitenant mr. J. B. de Hes van het 4e regi ment veld-artillerie en aan den reserve-ka pitein voor speciale diensten G. A. H. E. Ebell van het dienstvak der intendance, op hun verzoek een eervol ontslag als zooda nig uit den militairen dienst verleend. Pensioenraad. Bij Kon. Besluit Is met ingang van 1 Januari 1933 aan den adjunct-commies bij den Pensioenraad J. Spaans Dzii. op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Inspectie Lager Onderwijs. Bij Kon. Besluit is met Inging van 1 Januari 1933 op hun verzoek eervol ontslag verleend aan D. J. Leverman, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Zuidhorn: W Puister, inspecteur van het l.o. in de inspectie Emmer en J A. H. Abe leven, inspecteur van het l.o. in de inspec tie Goe#> HOOG WATER ROND NAARDEN. Telegram aan den minister. N a a r d e n, 28 Oct. De burgemeester vin Xaarden heeft vanochtend een dringend te Iegram aan den mi..i3ter van waterstaat gezonden, waarin l.ij in verband met dei buitengewoon hoogen waterstand, we" i- f groote schade aan de kweekerijen veroor raakt, waardoor een onhoudbare toestanü is geschapen, dringend maatregelen ver zoekt, welke een verlaging van den wu terstaan ten gevolge zullen hebben. ESN VALSCHE OPDRUK. PostzeijeSiandelaar voor -de rechtbank. Breda, 28 Oct De Haagsche postzegel handelaar J. H. D. heeft Donderdag voor de Bredasche rechtbank terecht gestaan wegen: liet vervalschen van postzegels. Verdachte had aan een officier o.m. een opdruk van oen Surinaamsche postzegel verkocht waar- an de opdruk valsch was. Reeds verleden aar had deze zaak voor de rechtbank go liend maar was het uitgesteld om nog eeni 'o deskundigen te hooren. Deze ware nu in groote getale aanwezig oodat de zaak een groot gedeelte van de: ittingsdag in beslag nam. Vrijwel alle der kundigen o.a. ,G H. Th. Kaiser, keurmee? tor van den Nederiandschen bond van phi iatelistcn, L. Blok procuratiehouder van den postzcgelhandcl Kaiscr te Den Haag, Dr. J E. H. van Wageningh, directeur scheikun dige van den warenkeuringsdienst te Maas tricht, ür. Ir. H. A. J. -Schoutenisse srhei kundig ingenieur te Rotterdam en J. Both controleur der drukkerij van de firma .1 Enschedé en Zoon te Haarlem onderkender den opdruk als valsch. Beklaagde herriej zijn bekentonis en verklaarde m onwetend heid le hebben gehandeld. Do officier van justitie eischte 4 maandcr gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaa proeftijd. Uitspraak over 14 dagen. De contracten met de leden tegen 1 Mei a.s. opgezegd 's-Gravenhage, 2 Oct. Het Bestuur van het Residentie-Orkest heeft de contrac ten met de orkestleden tegen 1 Mei a.s. op gezegd. Namens het Bestuur heeft de secretaris, mr. L. G. van Praag, na afloop van de Or kost-repetitie hedenmorgen de redenen de zer opzegging nog nader aan de orkest leden uiteengezet. De met de orkestleden gesloten contrac ten, die met 1 Mei a.s. afloopen, houden de bepaling in, dat bij gebrek van opzeg ging vóór 1 November, de contracten stil zwijgend voor een jaar (dus tot 1 Mei 1934) worden verlengd. Mr. van Praag nu hoeft de orkestleden cr op gewezen, dat de toestand van onze kerheid waarin het Residentie-orkest zich voor het oogenblik bevindt, het voor het be stuur onmogelijk maakt zich thans reeds tegenover de orkestleden tot 1 Mei 1934 te binden. Hierbij werd In de eerste plaats de on unstige financieele toestand van de Ver eniging „Het Residentie Orkest" nader toe gelicht, welker inkomsten voor het thans begonnen seizoen vermoedelijk aanzienlijk minder zullen bedrogen dan in het afgcloo pen seizoen, waardoor dus het tekort dien overeenkomstig zal 3tijgen. In hoofdzaak is dze achteruitgang te wijten aan het feit, lat de A.V.R.O. zich niet bereid verklaard heeft het contract, hetwelk het vorig sei oen was afgesloten voor uitzending van concerten van het Residentie-Orkest, te ver nieuwen, waardoor een belangrijke bate voor het Orkest is komen te vervallen. In de tweede plaats werd gewezen op de nzekerheid die ontstaan is doordien eens deels de Maatschappij Zeebad Sehcvenin- ^en verklaard heeft, in verband met het dezen zomer geleden exploitatieverlies, het Residentie-Orkest voor het seizoen 1933 slechts te kunnen huren voor een aanzien lek lageren prijs dan tot dusverre, ander deels het Orkestbc3tuur. gez.jcTr den flnan- cieelen toestand van het orkest, niet in een vermindering van dien prijs kon toestem men. Vervolgens heeft de Maatschappij Zeebad- Scheveningen te kennen gegeven onder deze omstandigheden niet in staat te zijn het contract met het Rcsiclentie-Qrkest te ver nieuwen. Hiervan was weder het gevolg, lat het orkestbestuur in de onmogelijkheid verkeerde de contracten met de orkestle den op den ouden voet te verlengen. Het spreekt van zelf, dat het vernemen van een en ander bij de orkestleden groote beroering heeft verwekt. BRANDSTICHTING DOOR EEN VELDWACHTER. Arnhem, 27 Oct. Het gerechtshof te Arnhem heeft heden uitspraak gedaan te gen den chef-veldwachter G J. A. te Zetten, die in November j.l. brand in zijn woning zou hebben gesticht en deswege door de rochtbank te Arnhem tot l jaar gevange nisstraf was veroordeeld. Het Hof heeft thans deze straf beves tigd. 3T. JORISSTRAAT 4 TELEFOON 16G7 Waarschijnlijk een geval van brandstichting Den H a a g, 28 October. Hedenavond om streeks 10 uur is de Haagsche brandweer twee maal uitgerukt Eerst voor een brand op het Nassauplein 27, waarin het Odd- Fellowhuis is gevestigd en waar de achter kamer en gedeeltelijk de voorkamer op de eerste étage zijn uitgebrand. Vervolgens werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de Nassaulaan 25. Wat deze laat ste brand betreft, blijkt men met een ernsti ger geval te doen te hebben In deze villa, bewoond door de familie P. II. M. L. C., bleek in verschillende vertrek ken tegelijker'ijd brand te woeden, onder zoodanige omstandigheden, aat de politie ernstige vermoedens heeft met een geval van brandstichting te maken te hebben. De heer C. vertoeft in Zwitserland en mevr. C in Düsseldorf, vanwaar zij hedenavond laat telegrafisch is opgeroepen. Dientengevolge zal zij morgenochtend terug zijn om aan de politie Inlichtingen le verschaffen. In de villa waren een tweetal leden van het per soneel aanwezig. Verschillende luxueuze vertrekken, o.a. de jachtkamer, de biblio theek 'en eenige slaapvertrekken stonden tegelijkertijd in brand. Daarom moet het onwaarschijnlijk worden geacht, dit het» vuur zichzelf aan de verschillende vertrek ken heeft medegedèeld. De'hoofdcommissaris, de heer V. van 't Sant, en commissaris Kramer hebben een onderzoek ingesteld naar de omstandighe den waaronder de brand gewoed heeft. De brandweer wist met eenige stralen de schade te beperken tot meubilair en gor dijnen in de in brand staande vertrekken. Na de opvoering van Wagenaar's „Cyra no de Bergerac" door het Concertgebouw orkest mocht de bijkans 70 jarige toonkun- tenaor, die op het frontbnlcon de uitvoe ring bijwoonde, een langdurige en enthou siaste ovatie van het publiek in ontvangst nemen. Het Handelsblad weet daaraan toe te voe gen dat do huldiging tijdens de pauze nog n intiemen kring is voortgezet: in de solis tenkamer heeft de voorzitter van het Con- certgebouwbestuur, jhr. mr. dr. A. Röell den componist na het uitspreken van eenige hartelijke woorden de zilveren medaille, ingesteld bij het veertigjarig bestaan van het Concertgebouw, overhandigd. SEP S. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 De zeurkous .Ik huu ervan de dingen grondig le doen. Ik heb een hall dozijn kleermakers afgelooper., de vorige week. voor ik had wat ik wou." Verveeld luisteraar (zeer vriendelijk): „En wat wae dat crediet (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 14