MOEDER HELPT WEL EEN GAT IN HET BROOD Raadselhoekje Oplossingen der raadsels uit 't vorige nummer. Voor grooteren. Voor kleineren. Om op te lossen. Voor grooteren. ZOEKPLAATJE Voor kleineren. Als je niet zoo heel, heel klein bent, Dat je klimt op moeders schoot Om daar lekker uit te huilen, Maar je zelf vindt „veel te groot" Als je eigenlijk zoudt willen Zijn zoo'n heel klein, snikkend kind, Dat zichzelf nog niet kan helpen En zich nog geen „branie" vindt, En je kunt niet echt bekennen, Hoe Je bunkert naar een zoen, Dien je openbaar zoo gek vindt En waarvoor je veel zou doen, i Dan, m'n kerel, kan 'k begrijpen Je toch o, zoo groot verdriet. Ga toch daad'lljk naar je moeder, j Als je zelf den weg niet ziet. l Heuscb, ze zal je va6t begrijpen En ze vindt je doen niet gek. Stellig wordt Je zelf veel grooter Na 't vertrouwelijk gesprek. TR. VERDONER SALOMONS. (Nadruk verboden.) Allen zitten om de ontbijttafel geschaard: Vader, Moeder cn de jeugd, die uit vier jongens en twee meisjes bestaat Er ligt heel wat afgesneden brood in den bak: stapels witte on stapels bruine boter hammen. Als Moeder een snoedje wittebrood neemt en er voor Liesje boter op smeert, roept het kleine ding, dat dol is op wittebrood, plot seling verontwaardigd uit, terwijl zij op een groot gat midden in haar boterham wijst: „O Moeder, kijk eens! De bakker heeft u bedrogon! Er Is een groot gat in bet brood'" Zij begrijpt niet, waarom Vader, Moeder en de „grooten" zoo lachen. Ze heeft immers niets geks gezegdl CARLA HOOG. (Nadruk verboden.) L Citroen. Tor, cent, riet, tent, roet. 2. B Bunzing, p n t linde Butlag vlieg ons 8 8. De oude man zal in zaken nog wel flink zijn. (I.lnt en Aken). Wij dragen liever dunne kousen dan dikke. (Verdun). We kunnen toch niet met zeven kinde ren daar aankomen! (Metz) Heeft tante Cato n longgvmnastiek la ten doen? (Toulon). 4- Man, dril; mandril. 1. Een tol. 2. Mond, mand, maand. 3. Oranje, roodpaars, geelgroen. 4. Poot maan jurk kurk kuil heer lu in Parkiet. L Verborgen gereedschap. Ik geloof, dat de ham ergons anders be zorgd is. De oude directeur zal de regie ter hand nemen, als wij dit stuk willen opvoe ren. Wat ben je laat! An, Gerda en Marie zijn er al lang. We konden niet aan schar komen; die had de vischboer niet. Mijn geheel wordt met 7 letters geschre ven en noemt eon rivier in Afrika. Een 5, 6, 3, 1 is een vogel. 7, 2, 3, 6 is een verkorte meisjesnaam. 5, 2, 4, 7 is een kleur. 5, 7, 6, 3, 1 is nooit dof. - 7, 2, 3, 5 is gedroogde vischi. U SSFI S. Vul deze 16 vakjes in met: 3E 21 20 1D 3K 3L 2R maar doe het zóó, dat je van links naar rechts en van boven naar beneden j leest: 2^ 3o 4o een scherp wapen, een vette vloeistof, een snareninstrument^ een gebouw. Waar is de raaf'?. (Nadruk verboden). Ik noem eon heel klein eiland, In. kurken kom ik voor! Zelfs in Turkije. Raad maar! Het is niet moeilijk, hoor! Wij hebben een aardig huisdier. Vader gaf hem laatst een anderen kop en toen werd het ook een ander huis dier. Maar toon Vader zijn kop nog eens veranderde, werd het gebak. Hoe kan dat? Een flinke klimmer ben ik. 'k Bezit een langen staart Gedurende het najaar Höb 'k nootjes steeds vergaard. Mijn kleur? Roodbruin. Je hebt mij Vast in het bosch gezien, Ikcben een sierlijk diertje En heel vlug bovendien! Mijn eerste is niet prettig, mijn tweede een boom en mijn geheel een stad in Noord-Holland. Wie raadt dit? Men vindt mij vaak op schepen. Schudt men mij door elkaar. Dan sta 'k in bosch en parken, Zelfs in een tuin, zoowaar! Wie ijv'rig mij wil zoeken, Die komt daar vast mee klaar. En nu nog 't aantal letters? Eén twee drie - vier zijn 't maar! (Nadruk verboden). Beste Nichten on Neven, Jullie hebt het me met den opstellenwed strijd nu niet bepaald erg gemakkelijk ge maakt. Hoewel ik slechts negen opstel'on heb ontvangen, heeft het me toch heel wat moeite gekost, om te beslissen wie van de inzenders of inzendsters voor een prijs in aanmerking moest komen. Je zult natuurlijk verwondegrd vragen „waarom dan toch?" Maar dat komt, omdat dc opstellen wat kwaliteit betreft, niet veel verschilden. Over het algemeen waren zij beter dan vorig jaar en leuker verteld. Er is me echter één ding opgevallen ten minste bij enkele opstellen n.l. dat er nogal taalfouten inzaten. De verleden deel woorden, de d's en de t's schijnen jullie nogal veel moeite te bezorgen, want daa»- is nogal raar mee omgesprongen. Bovendien, zijn er verschillenden geweest, die alles maar achter elkaar doorgeschreven hebben zon der te zien waar er nu komma's of punt komma's moeten staan. Dat is, vooral bij het lezen, een zeer belangrijke factor! Ik geloof dan ook, dat, indien jullie na het. beëindigen van een opstel het nog eens kalm overleest, zélf verschillende malen tot de ontdekking zult komen, dat er nog een komma tusschen moet En dan spreek ik nog maar niet van het opstel, waar enkele woorden totaal in vergeten waren! De schrijver of schrijfster daarvan, heeft zeer zeker bet opstel niet meer overgelezen vóór het ingezonden werd! Het resultaat Is, dat ik drie prijzen heb kunnen toekennen, die allen uit boeken be staan. De eerste prijs is voor Prins Herfst de tweede voor Boefje en de derde voor Hottentot welke beide laatsten een opstel hadden ingeleverd, dat wèl kleiner was dan 4 blaadjes, doch aardig van inhoud was. Deze boeken kunnen Maandag aan ons bureau worden afgehaald. Nu heb ik nog iets voor jullie n.l. enkele stukjes van een onzer lezeressen over de kindervredeslichtommegang, welke op 11 November a.s. zal worden gehouden. Zij schrijft hierover het volgende: KINDERVREDESMCHTOMMEGANG. Weten Jullie allemaal nog wel, dat er vorig jaar op 11 November een kinderlicht- stoet was, waarin leder kind een eigen- emaakt lichtje droeg? En herinneren jelui nog, waar het om ging? Ik zal in ieder geval jullie geheugen een beetje opfrisschen: Heel, heel vroeger, toen de menschen de dingen in de natuur nog niet konden be grijpen, waren ze bang, als tegen den win ter de dagen korter begonnen te worden, en meenden in hun angst, dat het licht van de zon voorgoed van hen weg zou gaan. Om de duisternis tegen te gaan en de zon te smee- ken tot hen terug te keeren, droegen de men schen op een bepaalden dag in November lichtjes. Later, toen het christendom kwam en er ook geen vrees meer was voor den komenden winter, bleef toch het oude ge bruik bestaan, maar werd 11 November St Maartcnsdag genoemd, naar den heiliebn Martinus. Deze was eerst krijgsman, doch verliet het leger om voortaan zijn krachten te geven aan de armen, waarmede hij alles wat hij bezat deelde. En nu dus eeuwenlang al op dezen dag lichten worden gedragen om de duisternis te breken, nu trekken elk jaar op 11 Novem ber de kinderen uit verschillende steden met lichtjes door de straten. Nu is het oude gebruik toch nieuw geworden, want nu doen ze het op den dag. waarop de wapen stilstand herdacht wordt en nu zijn het ..vredeslichtjes", die gedragen worden. Het is zoo'n mooi denkbeeld, om deze ge dachte in dit oude gebruik te leggen, en zelfs in het buitenland gaat men hieraan mee doen. En misschien over jaren, als we maar genoeg menschen en kinderen ervan kunnen vertollen, zullen er over de geheelc wereld op 11 November in alle landen lan ge riien kinderen met vre.deslichties gaan om de menschen op gocdo gedachten te brengen. Doen jullie weer mee? Begin dan maat vast met het bedenken van je lichtje, dat ie in do herfstvaeantie fijn kunt maken. Vraag maar thuis, of iemand ie wil helpen. En als ie nog meer wilt weten betreffende den lichtstoet, kiik dan maar regelmatig in de courant, waarin verdere mededorlincron volgen of wondt je tot C. Manassen—Dia mant, Anna Panlownalaan 40, die blij zal zijn mot ieder lichtdragertje. Tot slot nog twee kleine gedichtjes over dezen ommegang. I. Zie je onze heldre lichtjes Met hun mooien gouden schijn? Overal, waar wij zo draeen Zal het minder donker zijn. F.n misschien dat nu van avond Lange rijen kinderen gaan Over heel de eroote wereld Ieder met zijn lichtje aan. Als de sterren, ginder hoven Kunnen wij. al zijn we klein, Tn de duistre straat heneden Toch den lichtjesdrager zijn. 't Is maar o zoo'n heel klein schijnsel F.n het duister is zoo dicht Maar als heel veel kind'reo helpen Wordt het toch een helder licht. II. Wij kinderen dragen het vredeslicht uit Op onze geheven handen En overal zingen w'ons vredeslied luid; Zóó trekken we door de landen. We hopen, dat allen ons liedje verstaan En ons aanzien met blij gezicht Want wij gaan de duisternis samen ver slaan En d&arom dragen w'ons licht. DE CORRESPONDENTIE. Stormvogeltje. Als jij het cactus- album vol hebt, hou ik me voortaan voor de bonnen aanbevolen, want ik kan er noe heel wat gebruiken! Nou zeg, dat neefje van jo zal dan voorloopig nog wel een poosje te bed moeten blijven als hij zoo ziek is. Hoe is het in Vlissingen, ik ben cr helaas nog nooit geweest. Woelwatertje. Ja, ik doe zeker aan schaatsenrijden; welke Hollandschc jongen kent die sport nu niet zeg' Gelukkig heb ik vroeger aan verschillende sporten mogen meedoen, maar het meest houd ik nog van zwemmen, schaatsenrijden en mo torrijden. Deze -week kan ik je tot mi'ii spijt alleen rnaar aan een paar sigaretten- bons helpen. Schorpioen. Je bent van harte welkom, ik hoop alleen maar, dat ie riet zoo roofzuchtig bent als het dier, wiens naam je hebt genomen. Maar dat zal nog wel meevallen denk ik. Aan je schuilnaam zou ik haast zeggen, dat je een aquarium hebt; is dat zoo? Bedankt voor je gift; tot mijn splj* heb ik alleen maar een paar siga- rettenbonnen voor je, P i c o 1 o. Je behoeft alleen maar de raadsels in te zenden, welke onder de ru briek van Oom Pim zijn geplaatst, aange zien alleen dAarvoor een prijs wordt toege kend. Nog wel bedankt voor je nieuwe raad sel; ik ral het bij gelegenheid plaatsen. Huishoudstertje. Bedankt voor j egift. Ja- ik geloof, dat jullie allen even lo! bent op die mooie boeken. Ik wil je wel verklappen, dat ik pas weer een mooie col lectie heb ontvangen. Dat je met al dat ver velende weer van de laatste weken weinig nieuws weet te vertellen, kan ik m? best begrijpen. De van Houten's bonnen en film foto's zijn helaas uitverkocht! Vet plant Bedankt voor je nieuwe raadsel; ik zal het bij gelegenheid plaat sen. Ik heb lang niet alle bonnen, welke je noodig hebt. maar aan een paar ervan kan ik ie toch wel helpen. Tulp. Bedankt voor ie gift. Was het tweede raadsel nu werkelijk zoo lastig, of heb Je er geen tijd voor gehad om lang te zoeken? Ik ho6p, dat Je me volgende week con langer briefje weet te schrijven. Valk. -- Bedankt voor je gift Ja, dat het sportfondsenbad ook in onze stad ki»mt is een ware uitkomst. Zijn je ouders ook nl spaarder? Waar het komt kan ik nog niet precies zeggen, aangezien daarover nog geen beslissing is genomen. Reiziger. Wat heb je deze week e°n mooien langen brief geschreven zeg; dat vind ik altijd erg aardig. Toevallig heb ik Zondag ook een herfstkleurcntocht ge maakt, maar jammer genoeg heb ik het laatsto deel niets dan regen gehad. Enfin, ik heb toch genoten van die prachtige tin ten Ik vind het ook altijd zonde om die tak ken af tc snvJdcn, maar er zijn altijd men schcn, die er plezier in hebben het natuur schoon te schenden. Doe daar maar nooit aan moe, want 't is strafbaar! Ja, dat is een van de zwaarste ritten geweest, welke in de laatste jaren gehouden zijn. Boefje. Daar kan ik je ouders geen ongelijk in geven; het is nu eenmaal je plicht ora goed je best te doen. Ik kreeg vroeger alleen maar een belooning als ik overging. Wat heb je een moderne teeke- ning gemaakt; je beschikt wol over de noo- dige fantasie! Het is maar te hopen, dat het met de herfstvaeantie beter weer is dan nu. Lobelia. Dat is wel fijn hier in Amersfoort, jo kunt vlak bb huis volop ge nieten van de mooie natuur. Ik heb Zondag ook een mooien tocht gemaakt, maar het laatste deel ervan is heeleraaal verregend. Hottentot. Gelukkig, dat je nu weer gauw naar school raag. Ben je veel achter geraakt? Het is maar te hopen, dat je je schade nog kunt inhalen; doe in ieder geval maar good je best Kovacs Lajos. Je bent natuurlijk wolkom; ik hoop alleen, dat je mo voorlaan ook de raadsels zult sturen en wat meer weet te vertellen dan je deze week gedaan heb tl Cupida Ja, het zal met do school tuintjes nu wel een heel eind gedaan zijn. Toch wel leuk hè, als je 's middags zelf ge kweekte groente od je bord krijgt. Die zal wel lekkerder smaken dan dc andere hè? Bedankt voor je gift Ik heb helaas te weinig cactusbonnen om je er ineens 15 te geven, maar een paar kun jc er wol krij gen. Bruin oog. Bedankt voor je gift. Met mij gaat het gelukkig nog goed hoor. De van Houten's en Vim-bonnen zijn nog steeds uitverkocht, doch aan de overige bonnen kan ik je wel helpen. Ben je bang, dat je veel waarschuwingen zult krijgen? Ik hoop voor je, dat het zal meevallen! Roodborstje. Bedankt voor je gift. Wat heb je deze week een mooi lang briefje geschreven. Dat komt zeker omdat het zuik slecht weer is hè? Het is nu zeker geen pretje om te fietsen, want je bent roo kletsnat geregend! Nou, dan heb je het er met die repetitie hcusch niet zoo slecht af gebracht; vind je Fransch niet een mooie taal? Cactus. Jullie boft toch maar met die herfstvaeantie; die weelde heb ik vroeger nooit gekend. Ik zou er haast weer naar verlangen om op school te zijn. Het zal op die dansles wel leuk worden als je er zoo veel kennissen hebt Ik geloof niet, dat je zoo bang behoeft te zijn voor een tandarts; tgenwoordig gaat zoo wat alles pijnleos. Nog wel bedankt voor je gift. Blood y-F o x. Ook jou dank ik vrien delijk voor jc gift, waarmco ik weer vden van dienst zijn kan. Vorige week had je geer» tijd om te schrijven, maar nu je het wat minder druk had. had ik ook een groo teren brief verwacht. Haal je volgende week de schade eens in? C I y v i a. De herfstvaeantie komt juist op tijd, want het is echt herfstweer. Nu. als ie vaeantie hebt (cn die is vandaag begon nen), dan mag het wel wat beter weer-zijn, want anders kun je heelemaal niet bulten spelen. Had je nog een waarschmvingsrap port? Of heb je dat maar aan andere kin deren overgelaten? Ik dank je wel voor de bonnen. Kemphaantje. Jij doet je naam eer aan! Een echt kemphaantje, hoor! Maar ik beloof je, dat het met de bonnen in or de komen zal, als... ik ze tenminste voor radig heb. Ik vind het prettig, dat. je zoo'n leuk feestje hebt gehad en vooral, dat je eon orijs gewonnen hebt. Oom heeft het mis ge had; ik ben niet zoo groot, maar lang niet mager. Ik dank je voor de gift! Tobias. Ik dank Jo wel voor de mij gezonden bonnen. Ja. ik heb het ook al aan anderen geschreven: het woer valt niet mee. Regon, regen en nog eens regen! Maar als jo huiswerk maken moet, is dat niet zoo erg. Heb je de repetities goed gemaakt of weet je er nog niets van? Je behoeft't niet verve lend te vinden om eens een enkele keer een wat korter briefje te schrijven; dat komt een volgend keer wel weer in orde. Tjiftjaf. - Ook jou wil ik het graag vergeven een kort briefje te hebben geschre ven. liet huiswerk gaat toch vóór en vooral als cr zooveel van afhangt, als nu in den repetitie-tijd. Je cijfers zijn wel heel mooi. Als ik dat zoo eens bekijk, dan zul je wel geen waarschuwingsrapport krijgen. Maar doe je best, want je kunt nooit weten, hoor! Dank je voor de gift. Koolwitje. Ja, die paddenstoelen tentoonstelling in Soest is erg mooi geweest. Ik heb er veel over géhoord, doch had geen tijd om er zelf naar toe te gaan. Maar als de neefjes en nichtjes mij er iets van vertel len, kom ik toch ook op de hoogte. Je schijnt het dus we! leuk te vinden op dansles. Wel, dat doet me pleizier, hoor. Had je een waarschuwingsrapport? P a p i 11 o n. Wat krijg jij lang vaean tie! De meeste kinderen krijgen enkele da gen. Nu, je boft wel, als het weer tenminste maar wat meewerkt. De sierletters zijn nu nog niet erg fraai geschreven, doch dat zal wel beter worden. In ieder geval vind ik het aardig, dat je geprobeerd hebt om mij te laten zien, wat je op school geleerd wordt. Rival. Ja, je krijgt vaeantie voor he* zetten van de kachels en op school is cen trale verwarming. Dat klinkt natuurlijk wat vreemd, maar die vaeantie heet ook we! ..herfstvaeantie". Als het kindje maar ern naam heeft. In Twenthe wordt gesproken van „aardappelrooi-va'cantie" en daar krij gen ook kinderen vrij, die wèl aardappels elen, maar ze nog nooit gerooid hebben! Ga je nog per fiets naar Weesp? Zonneroosje. Vorige week is jc briefje te laat binnengekomen, waardoor het niet meer beantwoord worden kon. Je was jarig en ik feliciteer je nog wel daar mee. Van de verschillende kleuren inkt heb ik wel mogen profiteeren! Ja, het postpa pier is keurig. Ik dank je voor de giit Mej. F. Ik dank U zeer voor Uw pift en het nieuwe raadsel. Zeker, U kunt, zoo lang do voorraad strekt, in ruil voor Uw gift andere bonnen komen of laten halen, ik houd me altijd aanbevolen voor giften voor den ruilhandel. De oplossingen. (Ananas). - I. NAALDWIJK Adelaar A a 1 b c s Laars Dirk W o 1 IJ s X II De kruik gaat zoo lang te water tot ze zinkt met de woorden: Goor, Zuilen, kwik, taart, ketting, auto, rat en Zeeland. De prijs is deze week ten deel gevallen aan Rival, die hem Maandag aan ons bureau kan komen afhalen. Nieuwe raadsels. X X (Van Picolo). X X - X X X X X X XXX Op de kruisjeshjnen komt de naam ven een plaats in Noord-Holland. Op do le rij: een medeklinker. Op de 2e rij: een muziekinstrument Op de 3e rij: een visch. Op de 4e rij: het gevraagde woorcL Op de 5e rij. een knolgewas. Op do 6e rij: een onmisbaar voorwerp. Op de 7e rij: een medeklinker. n. (van Vetplant). Mijn geheel is een spreekwoord, dat met 8 woorden wordt geschreven cn uit 39 letters bestaat. 32, 25, 28, 11 is een kleur. 21, 13, 17, 30 is een deel van een boer derij. 39, 10, 22, 38, 20, 31, 5 is een oude munt. 34, 4, 16, 29, 8 is iets wat men op een slaapkamer vindt. 1, 15, 12, 36, 3, 6, 18, 23 is een ander woord voor „inhouden". 35, 2, 7 19, 2i is een plaats in Limburg. 9, 37, 26 is een verkorte jongensnaam. 27f 33, 14 is een afsluiting voor tuinen. ONZE RUILHANDEL. Mevrouw K. wordt vriendelijk bedankt voor haar cactusbonnen. Mevrouw de II., die me eenige Hagen- beckplaatjcs, een paar duifmerken, Droste- en Bussinkplaatjes zond, wordt vriendelijk bedankt voor deze gift. Mevrouw P. Gaarne ontvang Ik nog een paar zeewateraquariumplaatjes van U; daar zijn nog wel eens liefhebbers vooi. Op het oogenblik is mijn voorraad cactusboniien aardig uitgeput, zoodat ik er deze week min der kan uitgeven dan vorige weken. Geesje Both, Vincent van Goghstraat 16, vraagt wie haar in ruil voor sigaretten- doekjes wat filmsterren kan bezorgen, zij is 's middags na 4 uur thuis. Micky Mouse kan in ruil voor baar gift een paar karnemelkzeepplaaties, Hille's bonnen en een paar cactusbonnen krijgen. Mevrouw Z. des P. wordt vriendelijk bedankt voor de verschillende bonnen, welke ze mij heeft gestuurd. Woelwatertje kan een paar sigarot- tenbons halen. Schorpioen kan een paar Batcobon- nen krijgen. P i c o io kan een paar Droste- en Cactus bonnen komen halen. Huishoudstertje kan een paar sigarettenbons halen. Vetplant kan een paar Dobbelmann- plaatjes, een boekenbon en een paar Kwatta- soldaatjes komen halen. Tulp kan een paar Hagenbeckplaat jes, Sickeszpunten, «en pelikaantje en een Am- stelpenning komen halen. Valk kan een paar Hagenbeckplaaties, een pelikaantje, een Amstelpenning, ten paar Sickeszpunten en een paar duifmerken krijgen. Reiziger kan een paar cactusbonnen, Dobbelmannplaatjes, Drosteplaatjes, siga'-et- tenbonnen en een boekenbon komen halen. Kovacs kan een boekenbon krijgen Kabouter kan een paar cactusbornen en een paar roodbandplaatjes komen halen. Cupido kan een paar cactusbonncn krijgen. Bruinoog kan een paar Bussinkplaat jes, een boekenbon en een paar Hille's bon nen halen. Roodborstje kan een Amstelpenning, een paar Batcopunten en een polikaantje krijgen. Cactus kan e*n paar K. on G.'s pla-t- ies, een paar Bussink- en Droste-plaatjes, benevens een boekenbon komen halen. Bloody Fox kan een paar D E bonncr-, karnemelkzeepplaatjes (Het leven der zee) en een paar Batcopunten komen halen. C 1 y v i a kan een paar cactusbonnen krijgen. Kemphaantje kan een Amstelpen ning en een paar cactusbonnen krijgen. Tobias kan een paar cactusbonncn en een Amstelpenning komen halen. Tjiftjaf kan een paar Hille's bonnen halen. P a p i 11 on kan een paar Bussinkplaatjes krijgen. Rival kan een paar cactusbonnen halen. Zonneroosje kan een paar Hille's bonnen komen halen. Alle bonnen en plaatjes kunnen na Maan dagmiddag 3 uur aan ons bureau worden afgehaald. OOM PIM

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 8