Cognac Vieux XXX J. A. Schoterman Zn. IN MASSA'S SLIJTERIJ BENAAÏMACKINEZWENDEL TE LEIDEN WERKVERSCHAFFING IN DEN HAAG INBREKERSBENDE IN DEN BOSCH Vjjf personen ge arresteerd per flesch f3,85 UIT DE STAATSCOURANT GAAT U TROUWEN? A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT HUMORHOEKJE Behandeling van de zaak voor het Haagsche Hof Teruggewezen naar de instructie 's-Gravenhage, 2 Nov. Men herinnert zich hoe ten vorigen jare de Sleutelstad in beroering werd gebracht door het aan het licht komen van een zwendel op groote schaal in naaimachines ten nadeele van een Zweedscho maatschappij de „Husqvar- na", welke hier te lande in eenige groote steden filialen heeft. Uit een door de Leidsche recherche in gesteld onderzoek was k- men vast to staan, dat de naaimachines bij tientallen waren afgeleverd, volgens het huurkoop- systeem, aan personen, die niet alleen niet credietwaardig waren, doch die daarenbo ven door vertegenwoordigers der maat schappij waren aangezet om telkens op nieuw hetzij onder eigen, hetzij onder an- derer naam huurkoopcontracten te teeke nen, waarbij zij zich verbonden om de koopwaarde van deze machines, welke on geveer 200 bedroeg in kleine termijnen ad 1 per week of ongeveer te vol doen. Door deze agenten werd dan tevens bij de aflevering der machine aan de „klan ten" een adres opgegeven, alwaar zij de in liuurpkoop afgeleverde machines voor den prijs van 150 weer van de hand konden doen. Zoo kou het gebeuren dat een oud moe dertje uit een onaanzienlijke buurt in het bezit kwam van een half dozijn Musqvarna naaimachines, die in de origrneele fabrieks- verpakking, den dag na de aflevering we derom werden weggehaald door een naai machinehandelaar. Zooals tijdens de behandeling in eerste instantie voor de rechtbank te 's-Graven hage door den officier van justitie jhr. rar. van Asch van Wijck werd opgemerkt, had deze een zeer groot aantal personen, die zich op deze wijze aan oplichting bad den schuldig gemaakt voor het gerecht kunnen dagen. Het O.M. had er tie voor kc-ur aan gegeven slechts de raddraaiers in deze kwestie voor te brengen in den persoon van een 44 jarig ex reiziger en een gewezen naaimachinehandelaar, die ten slotte bij vonnis aan voormelde recht bank tot gevangenisstraffen van resp. 1 jaar en 6 maanden en 1 jaar werden ver oordeeld. Bij de behandeling in hooger beroep voor het gerechtshof waren door bot O.M. dezelfde getuigen als voor de rechtbank gehoord, gedagvaard. Jhr. mr. von Weiier, vice-president, leid de de zitting, raadsheeren. waren mr. War ren en mr. Bijnen. De advocaat-generaal mr. Brants nam het O.M. waar, terwijl als verdedigers voor do verdachten, die meenden te zwaar te zijn gestraft, optraden mr. Bodenhausen uit Den Haag en mr. Nord Thomson uit Leiden. Onder de gehoorde getuigen was ook de gewezen-chef van het filiaal Leiden der Mij. Husqvarna J. S., die alvorens hij zijn verklaringen aflegde, door den president op het gewicht van den eed en op de ge volgen van meineed werd gewezen met het oog op de rol, door hem in deze zaak ge speeld, en zooals de president te kennen gaf, een beetje verdacht was; om het maar eens zacht uit te drukken, voegde hij er aan toe. Het was speciaal deze getuige die door rar. Bodenhausen scherp werd onder vraagd en wiens verklaringen herhaalde lijk door den president, de raadsheeren en den advocaat-generaal aan de hand van de feiten uit het dossier werden bestreden. Mr. Bodenhausen deed ook met verlof van het Hof een vijftal gewezen verte genwoordigers (colporteurs) van het Leid sche filiaal hooren, wier verklaringen lijn recht in strijd waren met die van ge tuige S. Mr. Bodenhausen, constateerde o.a., dat zoo deze getuige waarheid sprak drie van de getuige a décharge zich aan opzettelij- ken meineed hebben schuldig gemaakt. Een en ander was voor den adv.-gen. mr. Brants, aanleiding om na het uitvoerig getuigenverhoor het Hof te verzoeken de zaak in haar geheel terug te verwijzen liaar de instructie, daar het Z.E.A. nood zakelijk voorkwam, een grondig onderzoek te doen instellen naar de gedragingen van alle daarbij betrokken personen, en voorts om de ter sprake gebrachte mein eed-kwestie te doen onderzoeken. Mr. Bodenhausen zeide daarop, dat hij met betrekking tot dit laatste slechts ver- klarenderwijze had gesproken en het niet noodig vond, dat van een en ander proces verbaal zou worden opgemaakt, waarop de adv. gen te kennen gat in deze richting geen verdere stappen te zullen doen. Zoowel mr. Bodenhausen als mr. Nord Thomson, drongen er alsnog op aan, dat een reclasseeringsrapport omtrent hun clienten zou worden ingewonnen, doch de adv.-gen., die ondanks herhaalde daartoe door hem gedane pogingen aan den twee den verdachte geen positieve bekentenis van schuld kon loskrijgen (wel zeide deze dat hij achteraf schuld inzag), meende ten aanzien van hem daartoe geen aanleiding te kunnen vinden. Na eenlgen tijd in raadkamer te hebben vertoefd, deelde de president mede, dat het Hof de behandeling dezer zaak schorste en baar terug verwees naar den rechter-com- missaris ten einde een geheel nieuw on 4«rzoek m deze in te stellen. DRIE JONGENS VAN EEN VRACHT- AUTO GEVALLEN. Geen van allen ernstig ge wond. Amsterdam, 2 Nov. Drie ongeveer 12 jarige jongens waren hedenmiddag op een hoogopgebouwde vrachtauto voor varkens vervoer geklommen, welke op de de Ruyter kade reed. Toen de auto bet Oostelijk via duet onderdoor wildo rijden, hetgeen door de hoogte van den wagon maar net ging, kwamen de jongens in aanraking met het ijzerwerk, waardoor zij van den auto ge slingerd merden en op de steenen terecht kwamen. Wonderlijk genoeg is geen van hen ernstig gewond, wel werden zij ter ob servatie naar het Binnengasthuis vervoerd Grootsche plannen van B. en 117. Kosten: een ton 's-G r a v e n h a g e, 2 Nov. B. on W. voe len zich hoe langer hoe meer bezwaard door de uitbreiding van de werkloosheid en van het aantal werkloozen, dat in onder steuning moet worden opgenomen. Iedere week weer worden duizenden guldens uit betaald, zonder dat daarvoor eenige arbeid wordt gepresteerd B. en W. hebben zich daarom opnieuw met de vraag bezig ge houden, op welke wijze aan dit euvel tcge moet te kofnen is. Het spreekt vanzelf, dat het verschaffen van werk, dat anders toch gedaan zou moeten worden, de kwaal niet verbetert, doch verplaatst. Er moet dus naar werk worden gezocht, dat anders in het geheel niet of slechts in onafzienbaren tijd misschien verricht zou worden. Zij meenen inderdaad daarin geslaagd te zijn Er valt zoowel in de Westduicnen als in de Oostduinen, als ook in het Zuiderpark en op nog andere plaatsen tn de gemeente nog veel te verfraaien, dat aan de hurgortl genoegen kan verschaffen, bijv. door het maken van kunstmatige heuvels, die eer» schoon uitzicht bieden over de omgeving loor het aanleggen van fietspaden, het ega liseeren van grond, die later voor sport terreinen kan dienen, enz. Overleg met ver schillende hoofden van dienst heeft hen er toe gebracht, daarvoor plannen te ont werpen, waarhij honderden werkloozen nuttigen arbeid zullen kunnen verrichten De billijkheid gebiedt, dat aan den werk loozc, die in de gelegenheid wórdt gestold arbeid te verrichten, een bijslag op zijn steunbedrag -wordt gegeven, omdat hij, die wélkt, meer voedsel noodig heeft en meer slijtage aan zijn kleeren heeft, dan hij, die niet werkt. Er zijn reeds plannen gereed, waaraan 230.000 uur zou kunnen worden gearbeid. Voor materiaal zal voor deze plannen nog een bedrag van ca. 30.000.moeten wor den beschikbaar gesteld, voor bijslag pl.m 11.500.voor leiding en toezicht ca. 15.000.voor onkosten (administratie, schaft en bergplaatsen en gereedschap) pl.m 7.000.— en voor algemcene onkosten pl.m. 16.500.zoodat op een totale extra uit gave van ongeveer 80 000 moet worden gerekend. Wijl nog andere plannen in voor bereiding zijn, is het gewenscht, dat voor- loopig een crediet van 100.000.— beschik baar wordt gesteld. Wanneer B. en YV. mocht blijken, dat nog meer werken op ge lijke wijze zich voor uitvoering leenen, zal aanvulling van het crediet door hen afzon derlijk worden aangevraagd. Over de uitvoering van dit plan, dat in hoofdlijnen aan de plaatselijke vakcentralen is medegedeeld en dat in beginsel de in stemming van op één na al die organisaties kon verwerven, zal nader overleg worden gepleegd met de commissie uit de vakcen-v tralen en aan de Regeering zal worden ver zocht goed te vinden, de werkloozen Op de ze wijze worden tewerkgesteld. Voor dekking van de kosten ad 100.000 is de post voor onvoorziene uitgaven op de gemeentebegrooting voor 1932 ontoereikend Evenwel kan het bedrag worden gevon den door verhooging van de raming der Rijksbijdrage in de 6teunverlcening aan werkloozen. Deze post is thans uitgetrok ken op 150.000. Y'erwacht wordt, dat deze Rijksbijdrage over 1932 belangrijk hooger zal zijn. In afwachting van nadere gegevens kan deze post in elk geval met 100.000 worden verhoogd. B. en W. doen in dien gee6t een voorstel. EIND IN RIOOL GEDREVEN. Van vreeselijken dood gered. In de Dijkschestraat te Helmond is. naar het Hbld. meldt, een ongeval gebeurd dat bijna het leven van een drie-jarig kind heeft gevergd. Het meisje geraakte nam<*lijL bij het beginpunt der rioleering in den door den hoogen waterstand volstaanden loop welke achter het nieuwe gedeelte der stad uit de velden komt Vóór hulp kwam toege schoten was het kind met het water in d«' groote rioolbuizen gedreven. Een der buurtbewoners had de tegen woordigheid van geest naar den eersten rooster te loopen, doch daar was het kind reed9 gepasseerd. Ook bij den tweeden rooster kon het kind niet meer gegrepe? worden Een klompje werd hier opgevi-scht De vader van het kind was naar den der den rooster gesneld 6n rnocht het genoeger smaken hier zijn dochtertje te grijpen. Het 'kind was bewusteloos, doch kunst matige ademhaling had succet* „De Zwarte Handtkondigde haar bezoek per brief aan 's-Hertogenbosch, 1 Nov. Heden zijn aan den officier van Justitie voorge leid een vijftal personen, met wier aanhou ding de recherche een goede vangst blijkt te hebben gedaan. Na gehoord tc zijn, werd bet gezelschap ingesloten in de strafgevan genis. In den nacht van 3 op 4 September werd ingebroken in de melkinrichting „Nooit ge dacht", welk perceel gelegen is aan de Hof stad. Een bedrag van 600 gulden werd buit gemaakt en, ofschoon de recherche sterke vermoedens had, kon nog niet tot arresta ties worden overgegaan. Intusschen werden telkens weer nieuwe inbraken gepleegd en de brutaliteit van de hceren ging zoover, dat zij zelfs op klaarlichten dag hun slag wisten te slaan. Een zestal inbraken werd gepleegd, waarvan de gearresteerden ver dacht werden en die zij thans hebben be kend. Het blijkt een goed uitgeruste ben de te zijn, die onder den naam van ,.De Zwarte Hand" haar operaties verrichtte en de brutaliteit zelfs zoo ver dreef, dat er brieven werden gericht, waarin de hecren hun bezoek aankondigden. Bij voorkeur ingen zij in perceelen, waarvan zij konden vermoeden, dat er in den nacht niemand aanwezig was. Vrijdag had de recherche die bijna twee maunden dag en nacht met buitengewone aandacht de gangen van de verdachte personen had nagegaan, voldoen de aanwijzingen om tot arrestatie van Jen hoofdman der bende over te gaan en het gevolg was, dat de vier andere medeplich tigen ook werden aangehouden. Het was opgevallen, dat de verdachten, ofschoon zij niet werkten groote verterin gen maakten. De hoofdman vertoonde zich soms drie of viermaal op één dag in een andere kleedmg om zich onkenbaar te maken. Bij hun aanhouding hadden de mannen geen wapens bij zich, doch /.ij be kenden in het bezit te zijn geweest van revolvers, die zij echter in het water ge gooid hebben, toen liet voor hen kwam vast te staan dat zij door de politic zouden wor den aangehouden. Ook bekenden zij vol mondig dat zij van bun wapens gebruik ge maakt zouden hebben, wanneer zij eventueel tegenstand zouden ondervinden. De aange houden personen zijn allen woonachtig op de Hofstad. De jongste is 19 en dc oudste 35 jaar. Twee zijn er gehuwd. Het bedrag, dat zij bij de verschillende inbraken had den buitgemaakt, beloopt ongeveer 1000 gulden, welk bedrag geheel is opgemaakt. Verschillende inbrekerswerktuigen zijn mede in beslag genomen. (Telegraaf). GEMEENTEFONDSBELASTING EN VERMOGENSBELASTING. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer. Ontleend is aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot heffing van opcenten op de gemeente fondsenbelasting en de vermogensbelasting over het belastingjaar 1933-1934: Konden verscheidene leden zich met het voorstel vereenigen, sommigen hunner zou den de voorkeur gegeven hebben aan een beffing van opcenten op de Rijksinkomsten belasting, niet alleen wijl zij meenden, dat het aanbeveling verdient de Gemeentefonds belasting gedurende de eerste jaren met rusi te laten, doch ook wijl op die wijze een betere progressieregeling zou worden ver kregen. Zij drongen er op aan, dat de rege ling zal worden gewijzigd in dien zin. dat de progressie bij een veel lager inkomen aanvangt Hiertegenover stelden zich verscheidene leden, die op het gevaar van belastingvlucht wezen. Ook waren er leden, die zelfs tegen de voorgestelde progressie bezwaar hadden Deze zal naar hun meening een zoodanigen druk op de groote inkomens leggen, dat. o/n van belemmering van kapitaalvorming rhaar in het geheel niet te spreken, zij, die deze inkomens genieten, tot drastische be zuinigingen genoopt zullen worden. Ten aanzien van maatregelen, welke tot een zoo danig gevolg leiden, is in dezen tijd. waarin de luxe-bedrijven toch reeds veel te lijden hebben, voorzichtigheid geboden. Eenige leden vroegen, of het niet mogelijk zou zijn op de laagste inkomens minder dan 30 opcenten tc heffen bijv. 10 of hoogstens 20, zoodat eerst bij een inkomen van 3 A 4000 gulden 30 opcenten worden geheven Het door den fiscus op deze wijze te lijden verlies zou dan wellicht kunnen worden goedgemaakt door de progressie, gelijk reeds eerder werd aanbevolen, vroeger te doen beginnen. Ook waren er leden, die de lagere inko mens. bijv. tot 1400 geheel aan de opeen tenheffing wilden zien onttrokken. Sommige leden vestigden er de aandacht op, dat de hierbedoeldc heffing een der ge breken van ons belastingstelsel accentueert, hetwelk daarin bestaat, dat niet voldoende rekening wordt gehouden met de groote ge 'innen. YVat de voorgestelde heffing van opcenten op de Vermogensbelasting betreft, stelden verscheidene leden op den voorgrond, dat de Vermogensbelasting bedoeld is als aan vulling op de Inkomstenbelasting, opdat de inkometen uit rsnnoges mg «Jsost* Utr. straat 17 Wijnhandel Gevestigd 1878 Telefoon 145 derlijk worden getroffen. Gezion dezen opzet achtten zij in dezen crisistijd, nu de norma le band tusschen vermogen en Inkomen Is verbroken doordat een groot deel van het in ondernemingen belegde vermogen geen ren te opbrengt, een verzwaring van den druk op de vermogens in beginsel onjuist. EERSTE KAMER HET G0DSLASTERINGS0NTWERP AAN DE ORDE De heer Mendels bestrijdt het ont werp. De heer Lohman verdedigt het De nieuw benoemde leden Briet en Slin- genberg worden beëedigd. De Voorzitter wenscht den heer Briöt geluk met zijn herstel na een zeer ernstige ziekte. Zonder beraadslaging of stemming wordt aangenomen het wetsontwerp tot goedkeu ring van het verdrag betreffende interna tionale tentoonstellingen. Hierna is aan de orde het ontwerp tot aanvulling van het wetboek van strafrecht met voorzieningen betreffende bepaalde voor godsdienstige gevoelens krenkende uitingen. De heer Kranenburg merkt op, dat dit ontwerp, waartegen hij overwegende be zwaren heeft, thuis hoort in een theocra tisch staatsbestel. Hij wijst er op dat een atheïst nimmer een smalende godslastering kan begaan, terwijl dit toch een hoofdbe standdeel is in het strafbare feit. Spreker wijst erop dat bet ontwerp aanleiding zal zijn tot weerzinwekkende tafereclen in de rechtszalen en schadelijk zal blijken voor ons godsdienstig, zedelijk en cultureel leven. De heer Heerkens Thijssen verde digt het ontwerp, dat hij zeer noodzakelijk acht. Het ontwerp stelt zich op politioneel standpunt/en is ten deze niets nieifws. De heer Mendels acht dit wetsontwerp een symptoom. Het past in de politieke ze den van het oogenblik. Men is angstig voor den strijd dér meeningen en gunt elkaar niet dc vrijheid van gelijk recht Hier wordt de godsdienstvrijheid bc •ichermd ten nadeele van de algemecne vrij heid van gedachtenuiting. Bovendien is hier geen sprake van een algemeen verbreid euvel. Daarom had men van bet strafwet boek moeten afblijven. Spr. hindert in du ontwerp het meest de talmudische spits vondigheid waarmee het geconstrueerd is, met invoeging van het dogma der H. Drie vuldigheid. De heer de Veer (A.R.) noemt alles wat aan Gods majesteit tekort doet, Godslaste ring. Spr. staat geheel aan de zijde van den minister. De heer dc Savornin Lohman (C. H.) acht het moeilijk, over dit wetsontwerp nog iets nieuws te zeggen. Spr. motiveert het 6temmen zijner fractie voor het ont werp. De wet moet dienen om de stelselmatige •ndermijning der godsdienstige gevoelens van ons volk, b.v. beproefd uit Moscou 'egen te gaan. De vergadering wordt verdaagd tot he Jen elf uur. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen eere-medaille der Oranje Nassau-orde aan J. Nieuwdorp en J. Baas te Kapellc Z.), beiden dijkwerker bij do waterkeering van don calamiteuzen YVillern Anna-polder. Belastingdienst Bij beschikking van den minister van financiën is de inspecteur der directe be lastingen enz F. J. Spijkerman, hoofd van de inspectie der directe belastingen enz. te Veendam verplaatst naar Groningen en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen le afdeeling aldaar en is de inspecteur der dir. bel enz. J. G. P. Roel, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der dir. bel. te Amsterdam ver plaatst naar Rotterdam en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der dir. bel. enz. buitengemeenten, lo afdeeling aldaar. Vliegdlenst, Bij beschikking van den minister van de* fensic zijn de officieren-vlieger der 3e kl. W. Dusseldorp, J. G. Plantenga, C. J van der Graaff, A. A. van Laer en G. C. M. Schollen, dienende bij het vliegkamp „de Mok" ten 5 November 1932 ter beschikking gesteld. Notariaat. Bij beschikking van den minister vart justitie is opnieuw benoemd tot plaatsver vangend lid der Kamer van Toezicht over dc notarissen en candidaat-notarissen to Middelburg mr. S. R. Bakker, kantonrech ter te Zierikzee. Landbouwonderwijs. Bij beschikking van den minister van economische zaken cn arbeid is met in gang van 1 November 19:32 aan L. Ketelaar te Lichtenvaarde eervol ontslag verleend als lid der Commissie van Toezicht op de Rijkslandbouwinterschool te Winterswijk, onder dankbetuiging voor de door hem in deze functie bewezen diensten en is met ingang van dicnzelfden datum als zooda nig benoemd H. B. Hulshof te LIevclde ge meente Lichtenvoorde. Bij beschikking van den minister van economische zaken en arbeid is met ingang van 1 November 1932 aan Z. J. van den Bout, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als tijdelijk leeraar aan de Rijks-Zui« velschool te Bolsward. Land- en Zeemacht. Bij Kon. besluit, is op zijn verzoek eervol ontslagen J. J. G. Wuite, predikant to Zaandam, als reserve-veldpredikant voor den tijd van oorlog bij het leger te velde; is op verzoek eervol ontslag verleend uit den reserved;enst don luitenant ter zee der 2e klasse bij de Kon. Marine reserve J; M. llijtenhoudt en is hij benoemd tot officier- vlieger der 2e klasse bij de zeemacht. ts benoemd tot reserve-officier van ge zondheid der 2e klasse bij de landmacht de arts J. A. van Gellicum. Dan moet U zeer zeker eens komen zien, wat wjj U bieden in Meubelen, Tapijten enz. Wanneer U onze 18 modelkamers heeft gezien, bent U overtuigd dat men nergens zoo goed en voordeelig slaagt. K. BEEKSTRAAT 6 BEEKEiiST.LAAN 10 EEN PSYCHOPATHENASYL TE AVEREEST. In het gebouw van het rijks opvoedingsgesticht. Zooais bekend is kort geleden het rijke opvoedingegeeticht te Avereeet ale zooda nig opgeheven. Naar de „Telegraaf" ver neemt, zal het vrijgekomen gebouw voor aeyl voor peycho"pathen worden ingericht Tot directeur zal worden benoemd dr. Wee- terterp, thans geneesheer-directeur van de stichting voor gezinsverpleging van zenu wen. en zielszieken te Beileroord. rijn nog 9toeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE" en het bekende 8. H. M. „Schilletje" BAvm m m „M(jn vrouw wou een dichte auto, maar ik stond er op, eon open wagen te hebben.* „Zoo? En hoe bevalt die dichte auto Jg nut* (Humoriati*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4