Donderdag 3 November 1932 AMERSFOORTSCH DAGBLAD 31e Jaargang No. 108 DERDE BLAD HELD CONTRA VON PAPEN Beierens goede wil HERRIOT'S BEZOEK AAN SPANJE SCHERPE KRITIEK OP GENERAAL TR0USS0N RUSSISCH SCHIP MET PASSAGIERS GESTRAND NIEUWE AARDSCHOKKEN IN GRIEKENLAND VOL VERWACHTING KLOPT MOSKOU'S HART ENGELANDS STANDPUNT INZAKE ONTWAPENING VLIEGONGEVAL EISCHT VIJF D00DEN OPNIEUW BOTSINGEN IN LONDEN Held is bereidmet den rijkskans selier rustig en zakelijk te onderhandelen .München, 2 No v. (V. D.) Naar aan leiding van de berichten omtrent de ont vangst van een rede van minister president dr. Held te Stuttgart door de rijksregee- ring te Berlijn publiceert do Münchener Zeitung een verklaring uit de kringen der Beiersche regeering, waarin wordt gezegd, dat dr. Held te Stuttgart nogmaals heeft gewaarschuwd tegen, en ernstige critiek heeft geoefend op de jongste maatregelen der rijksregeering. Hij werd daarbij in geen enkel opzicht geleid door animositeit togen den persoon van rijkskanselier Von Papen of tegen eenig lid der rijksregeering. Zijn bestrijding vloeido voort uit zijn verzet te gen do jongste maatregelen, die men niet meer als federalistisch, doch als zuiver cen- tralistisch-unitarisch moest beschouwen. Do verbittering daarover is het grootst in Beieren, omdat geheel het optreden der rijksregeering in schrille tegenstelling staat tot de beloften, die Beieren zijn gedaan. Beieren en zijn minister-president staan «scherp afwijzend tegenover het huidige op treden der rijksregeering evenals Wurtem- berg en Baden. München, 2 November (V.D.). Woens dagmiddag heeft ministerpresident, dr. Held, tegenover persvertegenwoordigers een verklaring afgelegd over het optreden van het Rijk tegenover Pruisen. Hij wees er in de eerste plaats op, dat het juist Beieren is geweest, dat al6 eerste land opmerkzaam heeft gemaakt op de noodzakelijkheid de grondwet van Wclmar te hervormen. Beie ren bestrijdt iedere grondwetswijziging, iedere Rijkshervorming welke buiten het recht om met geweld moet worden uit gevoerd. Voor alles moet men er eens ern stig naar streven met behulp van wettige factoren de Rijkshcrvorraing te verwezen lijken. Mislukt zulks dan is er nog steeds tijd genoeg om de kwestie van een even- tueelen noodtoestand to onderzoeken. Op het oogenblik is zulks in geen geval acuut. Do oplossing van het dualisme Rijk-Prui sen heeft Beieren zich nimmer tot taak ge steld, doch het heeft slechts constitutio- neelc garanties geëischt, opdat de overige landen niet door het Rijk in hun eigen rechten worden aangetast en eventueel al6 zelfstandige 6taten zouden kunnen worden afgezet Eerst in Augustus 1032 heeft de Beicrscbe regeering nogmaals alle kwesties in een memorandum samengevat en Held zelf heeft bet den Rijkskanselier in een langdurige bijeenkomst overhandigd. Deze heeft nadrukkelijk verklaard, dat men er zich op kan verlaten dat niets zal worden gedaan zonder dat inen zich te voren met Beieren in verbinding zal stel len. Tijdens zijn bezoek aan München heeft de Rijkskanselier opnieuw nadrukkelijk ge zegd, dat er niets zal geschieden, voordat men zich met do landen in verbinding zal hebben gesteld. De Rijksregeering heeft ons voor een fait accompli gesteld, doordat zij de nieuwe Rijksminister* heeft benoemd en met het beheer der Pruisische ministeries heeft be last door deze Pruisische ministeries op te heffen of met Rijksniinisteries te vereeni gen. Dit is een inmenging in do inwendige organisatie van een land. welke noch in overeenstemming is te brengen met federa tieve gedachten, noch met de overwegende opvatting van het Recht. Beieren is voor de Rijkshervorming, al dus dr. Iïold, doch niet met middelen van een staatsgreep of met behulp van art. 48. Thans wordt verklaard, dat de Rijksregee ring niet meer met Beieren zal verkeeren. Dergelijke bedreigingen zijn zeer dwaas en politiek niet ongevaarlijk. Dr. Held ver klaarde bereid te zijn ook thans ieder oogen blik met Rijkskanselier von Papen rustig en zakelijk te onderhandelen. De minister-president besloot zijn verkla ringen met de verzekering dat indien bij het Rijk dezelfde goede wil voorhanden is als bij Bejeren, ook thans de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat men tot overeenstem ming zal kunnen komen op dc door Beieren omschreven voorwaarden. EIGEN REGEERING VOOR SCHOTLAND BEPLEIT. Londen, 1 November (II.N.) In Schot land is een nieuwe partij gesticht, welke een eigen regcering voor Schotland wenscht, doch niet naar afscheiding van Engeland of het Engelsche wereldrijk streeft De nieuwe partij wenscht slechts een eigen parlement ter behandeling van zuivere Schotsche aangelegenheden. VON GRONAU TE ATHENE. Athene, 2 Nov. (V.D.) De Dornier-Wal- vliegboot is onder leiding van Wolfgang von Gronau hedenmorgen tegon twaalf uur gedaald in de haven van Athene. Gronau heeft het voornemen de volgen de étappe te Rome te beëindigen. Na Rome «al het oversteken V3n de Alpen dc groot ste hindernis opleveren. KRITIEK OP DE DUITSCHE CONTINGENTEERINGSPOLITIEK. Dresden, 2 Nov. (H. N.) Voor de leden van het bestuur der Saksische industrieclen heeft Hugenberg een rede gehouden ter ver dediging van de contingcnteering6politiek. Bij het debat werd hij 6Cherp bestreden door den voorzitter van den bond, den heer Witthe, die er op wees, dat de Saksi sche industrie voor baar producten niet voldoenden afzet in het buitenland heeft en op het buitenland aangewezen is. Door de contingcntecringspoliliek zal de toestand alleen maar slechter worden. Jaren zullen nog noodig zijn om den uitvoer weder op te bouwen. Grondstoffen uit het buiten- iand kunnen slechts tegen builenlandsche betalingsmiddelen betrokken worden en deze betalingsmiddelen zijn slechts door uitvoer te verkrijgen. De Spaansche bevolking niet in allen deelc opgetogen P a r ij s, 2 Nov. (V.D.) De groote Fran sehe bladen blijven uitvoerige berichten geven van H er riot's bezoek aan Spanje met een uitgebreide opsomming van de door hem afgelegde bezoeken en do hem aange boden feestelijkheden. Eenige bladen wezen er echter reeds eerder op, dat bot bezoek in het algemeen is tegengevallen, vooral wat de houding der Spaansche bevolking betreft, die vrij koel en terughoudend te genover den Franschen minister-president schijnt te staan. De socialistische Populaire schrijft, dat de ijver, waarmee de groote pers dc feeste lijkheden verslaat, den indruk van de koele ontvangst, die Ilcrriot ton deel viel, niet kan verbergen. Het blad gebruikt deze gc- logenheid om nogmaals een aanval te doen op de Franscho Marokko-politiok. Het schrijft o.a., dat, wanneer men zich herin nert, dat Harriot voor zijn vertrek den gou verneur Lucienne Saint heeft ontvangen, die naar Marokko terugkeerde met de be doeling daar zijn ongelukkige politiek voort te zetten, men moet toegeven, dat de Span jaarden geen ongelijk hebben met hun wantrouwen tegen het befcock van den Franschen minister-president. De Echo de Paris vindt een andere ver klaring voor de ontstemming, die te Madrid tot uiting is gekomen. Pertinax meent, dat van Franscho zijde zich teveel personen in dc interne aangelegenheden van Spanje hebben gemengd. De Petit Parisien weet mede te deelcn, dat, behalve de ondcrteckening van drie verdragen op sociaal-politiek gebied, tus- schon Herriot en de Spaansche regeering overeenstemming is bereikt over de wijze, waarop met gelijken wil, die voortkomt uit de volledigo overeenstemming van dc be langen en doeleinden der beide landen, de vredo methodisch georganiseerd kan wor den door een verbinding van veiligheids garanties en ontwapening. Eon tactlooze daad. Ter gelegenheid van Herriot's bezoek aan Madrid had de directeur van het grootste Spaansche dagblad de A.B.C. do Franschc journalisten, die den Franschen minister president vorgezellen, uitgenoodigd voor een lunch, waarbij ook tal van vooraan staande Spanjaarden op het gebied van kunst en wetenschap zouden aanzitten. Hoewel dc Fransehe journalisten de uit- noodiging hadden aanvaard, waren zij een uur na den vastgcstclden tijd nog niet ter plaatse verschenen, en nadat men een uur vergeefs op hen gewacht had, lieten zij tele fonisch mecdeelen, dat zij tot hun spijt van do uitnoodiging moesten afzien. Deze houding der Franschc journalisten wordt in verband gebracht met de politieke richting van do A.B.C., die rechts georiën teerd is. Alle kranten, die niet achter dc Spaansche regeering staan, zijn dan ook niet op de persreceptie tor Fransehe am bassade verschenen. In de kringen van deze bladen is men dan ook van meening, dat do journalistieke begeleiders van Her riot zich in hun streven om de verwant schap te toonen tusschon Herriot en het nieuwe Spaansche regime, zich door hun radicalisme hebben laten verleiden tot een daad van tactloosheid, die in deze kringen als een provocatie wordt gevoeld. LIBERAAL VERKIEZINGSSUCCES OP CUBA. II a v a n n a, 2 N o v. (V. D.) De verkiezin gen op Cuba blijken een groote overwinning voor de liberale partij van Macado te zijn. Ze zijn betrekkelijk rustig vcrloopen en slechts in het binnenland kwamen eenige ongeregeldheden voor, waarbij drie perso nen werden gedood en twee gewond. De meeste candidaten der oppositie na men aan de verkiezingen deel. Maandag werden honderden aanhangers der oppositie gearresteerd, ora hun de dccl- nerriing aan de'verkiezingen onmogelijk te maken. Volgens mededeeling der regeering zou ongeveer 75 pet. van de kiezers hebben ge stemd. VREESELIJKE MISDAAD IN EEN GEVANGENIS. Freiburg, 2 Nov. (V.D.) Pas uu wordt bekend, dat Maandagavond in een gemeen schapscel van do landsgevangenis te Frei burg een vrceselijke daad is gepleegd. In een aanval van waanzin sloeg een ge van gene met een hard voorwerp twee zijner medegevangenen dood, terwijl hij een derde ernstig aan het hoofd verwondde. Het „schandaabWeygand" duurt voort De Fransehe generaal Trousson, bevel- hebber van het derde legercorps, heeft tij dens een plechtigheid op ééu der kerkho ven te Ilouen, gelijk men weet, een rede gehouden, waarin hij o.a. verklaarde, dat Frankrijk op het oogenblik van den wa penstilstand de eerste positie in Europa in nam, doch dat het bezig was deze positie meer en meer (c verliezen door de fouten en zwakheden der Fransehe politiek. Door voortdurende concessies liet men zich ge leidelijk de uit do Franschc overwinning voortgesproten rechten ontnemen. Strcse- mann had duidelijk gezegd, hoe de Fran schc grootmoedigheid geapprecieerd werd c-n generaal Von Schleicher verklaarde, dat allo Franscho concessies slechts een be wijs voor de schijnheiligheid van Frank rijk waren. Toen de presidont der republiek in Augustus j.l. te Metz het nieuwo Moe zelkanaal inwijdde, verzamelden zich aan den overkant te Pirmasens 50.000 oud-strij ders om de afschaffing der verdragen en de teruggave van het verloren gebied te eischon. Nimmer, ook niet ten tijde van Wilhelm II, was Frankrijk met zoo groote minachting behandeld als thans. Hierte genover kon men in Frankrijk een toene mende onverschilligheid, zelfs een zeker gebrek aan discipline vaststellen. Dezo politieke uitlatingen van den gene raal hebben reeds scherpe critiok uitge lokt van eenige bladen en vooral een fei len aanval van de socialistische Populaire. Het blad schrijft, dat het „schandaal-Wcy- gand" voortduurt. Eén zijner onderge schikten matigt zich hot rocht aan, een aanval op de regceringspolitiek te doen. Generaal Trousson behoort to verdwijnen. Het is ontoelaatbaar, dat bevelhebbers van het leger criliek op de regcering uit oefenen. Ernstig gevaarwanneer een storm op mocht steken Oslo, 1 Nov. (V. D.j De Russische ko- lenvrachtstoomer Stalin, metende 2000 ton en in 1917 gebouwd, is Maandagmiddag ge strand onderweg van Archangelsk naar Spitsbergen, nabij den Eisfjord. Aan boord van het schip, dat zeer zwaar geladen is. bevinden zich 126 Russische mijnwerkers met hun vrouwen. Het stoomschip was on derweg naar de Russische nederzetting Coalbay in Eisfjord. Tijdens de stranding brak dc roerstok. Door een groot lek in het voorsto gedeelte van het schip stroom de het uater naar binnen. Eerst in den nacht echter besloot de kapitein tot het uitzenden van S.0.S.-6einen. Deze werden n Tromsd opgevangen. Het bergingsschip Jason stak Dinsdagmorgen vroeg in zee. doch het zal de plaats van de stranding pas binnen twee dagen kunnen bereiken. Op het oogenblik schijnt het weer goed en windstil te zijn, zoodat groot gevaar niet aanwezig is. Mocht echter een storm op steken. dan moet het schip reddeloos ver loren worden geacht. Dc lading bestaat voor een deel uit machines en rail6. In Coalbay en de overige nederzettingen be schikt men 6lechts over enkele kleine mo torschepen. die voor dit werk niet vol doende zijn. Athene, 2 Nov. (V. D.) Op het schier eiland Chalcidice, die in den laatsten tijd door aardbevingen ernstige schade beeft op geloopcn, zijn wederom krachtige aard schokken waargenomen, waardoor verschei dene huizen instortten. De bewoners vlucht ten in paniek naar buiten. De aardbeving deed zich voelen tot in Saloniki, waar de bewoners eveneens door een paniek werden aangegrepen. De auto riteiten doen hun uiterste best om de rust te handhaven en paniek te voorkomen. PROCES TEGEN ZESTIEN NAZI'S. Allenstein, 2 Nov. (H. N.) Vanmor gen is het proces tegen 16 nationaal-socia- lieten begonnen, die terechtstaan wegens het werpen van handgranaten in het wa renhuis Abraham. Zij worden beschuldigd van poging tot moord en overtreding van cl'; wet op de ontplofbare middelen. Bij het vooronderzoek hebben de meeste beklaag den een gedeeltelijke bekentenis afgelegd, waarbij zij verklaarden op booger bevel ge handeld te hebben. TREIN GRIJPT EEN TRAM. Vier personen gedood. P a r ij s, 2 Nov. (H. N.) Bij Dijon is op een overweg een volbezette tram gegrepen door een trein, die een snelheid van 95 K.M. had. Vier personen werden gedood en twee licht gewond. De baanwachter, die te .veel gedrongen had, had vergeten de hoo rnen to sluiten. ROBINSO CRUSOE Londen, 2 Nov. (H.N.) Op een onbe woond eiland aan de Chilccnsche kust heeft een Fransch vrachtschip een schip breukeling gevonden, die daar 7 jaar had doorgebracht, llij was in geitevellen ge kleed. Do man had de spraak zoo goed als verloren. De bemanning van het Franschc schip heeft len minst geen woord van hein geboord. Toen men hem aan boord van het schip wilde brengen, nam hij dc vlucht, zoodat het schip zonder hem vertrokken is. „Duitschland het dichtst bij de proletarische revolutie1 Moskou, 1 November (V.D.) liet orgaan van dc Komintern, de „Pravda" bevat on der den titel „De conferentie der Duitsche bolsjewisten" een hoofdartikel, waarin de richtlijnen van de Komintern voor de lei ding van do communistische partij in Duitschland worden aangegeven. In dit ar tikel komen o.a. ook de motieven aan het licht, welke hebben geleid tot do verwijde ring van Heinz Neumann uit de Duitsche communistischo partij. De Pravda zegt, dat Duitschland in een periode van verscherpten klassenstrijd is getreden. Het blad wijst op de stakingsbe weging, die onder leiding van de revolu- lionnaire vakvercenigingen voortdurend toeneemt: „Duitschland is een belangrijk knooppunt in den revolutionnairen strijd van do proletarische massa der wereld. Van alle kapitalistische staten staat Duitschland het dichtst bij de proletarische revolutie. Het thans geëindigde congres van do Duitsche kapitalistische partij is daar om van internationale beteokenis. De politiek van de Duitsche bourgeoisie heeft ten doel met het protestgeschreew te gen Versailles dc arbeidersmassa van den klassenstrijd af te houden. Hierin ligt ook de eigenlijke politieke betcckonis van de nationaal-socialistischo beweging. In wer kelijkheid is do Duitsche bourgeoisie ech ter bereid, met de Fransehe bourgeoisie tot overeenstemming te komen. Dat do K.P.D. de fouten in de beoordee ling van het fascisme, evenals do verwis seling tüsschen het fascisme en het sociaal- fascisme erkend heeft fouten, die door Heinz Neumann en zijn groep werden ge maakt is voor do ideologische verster king van de K.P.D. van do grootste beteo kenis" Na verdere critiek op dc* Duitscho so- ciaal-democrat:e, „die na de fascistische omwenteling in Pruisen bij do behandeling te Leipzig haar waar gezicht geloond heeft", zegt de „Pravda", dat do fascis tische dictatuur in Duitschland nooit van zeil zal eindigen. De verdere ontwikkeling van' het fascisme in Duitschland zal van het doorzetten van den klassenstrijd afhan gen. Daarom hcett Thalmann er in do cpn- ferentie op gewezen, dat het „van de groot ste beteekënis is, dat spoedig en met kracht bij bet volk het bowustzijn wordt gewekt van de juistheid der communis tische godachtc en van de beteekenis van de werkelijke rol der sociaal-democratie voor de ontwikkeling van het fascisme. De K.P.D. begrijpt, dat Hitier slechts één der vormen is van het fascisme en dat de strijd evenzeer gevoerd moet worden tegen de sociaal-democratie, die ook thans nog haar politiek van het kleinere kwaad voortzet". Londen, 1 Nov. (V.D.) De besprekingen inzake de Engelsche ontwapeningspolitiek zijn Dinsdag in een kabinetscommissie voortgezet Hot gaat er om tot overeenstem ming to komen, wat betreft de militaire en politieke cischcn. De militaire instanties zouden, naar verluidt, niet bereid zijn toe te geven. In verband hiermede is het niet mogelijk, dat sir John Simon naar Geneve vertrekt In zijn plaats zal de onderstaatssecretaris van het ministerie van buitenlandsche za ken, Eden, te Genève aan de ontwapenings onderhandelingen deelnemen. L o n d e n 2 Nov. (V. D.) Volgens de Times zijn de beraadslagingen over de be wapening ter zee en in de lucht door de kabinetscommissie voor de ontwapenings kwestie zoo goed als beëindigd. De besluiten der commissie zullen worden samengevat in een verklaring over de Engelsche ont wapeningspolitiek. De Britsche minister van buitenlandsche zaken Simon zal zoo tijdig naar Genève gaan, dat bij aan de beraadsla gingen over het Franschc plan zal kunnen deel nemen. Volgens den diplomatieken medewerker van de Daily Telegraph zijn eenige Engel sche ministers niet alleen voor afschaffing van dc zware bombardementsvliegtuigen, doch voor afschaffing van dc geheele lucht vloot. Zij stuitten daarbij echter op het ver zet van dc militaire departementen. DE STAKING IN LANCASHIRE. Aanmerkelijke uitbreiding. Londen, 1 Nov. (V.D.) De staking der spinners in Lancashire heeft zich Dinsdag aantnerkelijk uitgebreid. Bijna alle spinne rijen zijn stilgelegd. Ook de meeste van die bedrijven, welke Maandag nog werkten, zijn Dinsdag uit solidariteitsoverwegingen ge sloten, Dr. Trendelenburg, tot voor kort als staats secretaris verbonden aan hot rijksnünistcrio voor economische zakon, is benoemd tot onder-secretaris-generaal van den Volken* bond. Zijn voorganger Dufour—Foronce gaat als gezant naar Lissabon. Vleugel van het toestel gevallen? Berlijn, 2 Nov. (V.D.) Hedenmiddag to ongeveer 1 uur is de Junkers F. 13 D. 724. op weg vau Neurenberg naar Frankfurt bij Echterspfahl nabij Rohrbrunn in het Spes- sart gebergte verongelukt. De inzittenden. Oberregierungsrat Woind- nor en Rcgierungsrat Eschenbacb van bet Landes Finanzamt te München, do employe van de luchtvaartdirectie to München on de piloot Anton Schulz met den marconist mecanicien Karl Frank, kwamen om het leven. Deskundigen hebben zich naar de plaats van het ongeval begeven om een onderzoek naar de oorzaak in te stellen. Een ooggetuige van het vliegtuigongeluk deelt mede dat het ongeval niet, zooals eerst werd gemeld ora 12 uur 50 heeft plaats gehad, doen ora kwart over een. Er hing een dichte mist, zoodat men slechts enkele meters zicht had. ITct vliegtuig vloog bizonder laag, en vlak boven do bos- schen tusschcn Echterthal cü Weibers* brunn. To oordeelen naar het onregelma* tig funclionnecren van den motor, moet zich tijdens de vlucht een motordefect heb ben voorgedaan. Plotsoling weigerdo de motor. Het vliegtuig kwam met donderend geraas op de boomen terecht De eeno vlcu* gel is afgebroken en staat in den grond. Het vliegtuig zelf is ongeveer 100 M. ver* der neergekomen. Het is geheel vernield. De breuk in den vleugel zou ontstaan ziju hij het neerkomen op de boomen. Volgens een andere lezing zou het ongc* luk veroorzaakt zijn door het afbreken van den vleugel. Reeds op aanzienlijke hoogte zou de vleugel los zijn geraakt Bij den val is bet toestel in brand geraakt Het vuur was evenwel van geringen omvang, aan gezien de machine in den grond sloeg, waarbij bet vuur werd verstikt De tot nu toe geborgen vier lijken zijn deerlijk ver minkt Dc tot dusver nog niet gevonden vijfde inzittende zou reeds tijdens den val uit het toesiei zijn gesprongen. Een gorech* telijk onderzoek is aangevangen. Politie krijgt het met de honger loopers" aan den stok Londen, 1 Nov. (V. D.) Hedenavond het in de straten, die naar bet parlement leiden, tot botsingen gekomen tu6schen do politie en deelnemers aan den honger- marsch. Het is de politie met behulp van den gummistok gelukt het terrein vrij te houden. Bij do Westminster-brug overvio- lcn do werkloozcn de voorbijkomende tramwagens, trokken de borden van do wagens af en vielen vervolgens de politio aan. Ook werd gepoogd met auto's een bar ricade op te werpen. Van hot Charing Croes- station drong de menigte op naar Trafalgar Square, waar eveneens ongeregeldheden ontstonden. Steenen werden uit het plavei sel gehaald en als projectielen gebruikt. Ook hier werd het terrein door de politie ontruimd. Verschillende ruiten werden door de menigte verbrijzeld. Tal van per sonen zijn gearresteerd. Een groot aantal vrouwen viel in zwijm. Het aantal gewon den 6taat nog niet vast. Een delegatie van werkloozen, die uite drukkelijk verklaarden niets uit te staan te hebben met de onlusten, is door Lans- bury ontvangen in het lagerhuis. De man nen ei6chten, dat de oppositie alles in het werk zou stellen om bet handhaven van de werkloozenondersteuningen mogelijk te maken. Londen, 2 Nov. (V. D.) Bij dc botsin-i gen tusscben de politie en de werkloozen* deelnemers aan den hongermar6ch, zijn gis terenavond wederom 30 personen, waaron* der een aantal politie-agenten, gewond. Do politie arresteerde ruim 50 personen. Nog na middernacht kwam bet In de om geving van Trafalgar Squaro tot nieuwo botsingen en samenscholingen. Het was een dramatisch oogenblik, toen de politie het Nelson-monumcnt, dat geheel door werkloo zen was bezet, wilde ontruimen. De hulp van bereden politie werd ingeroepen cd de paarden galoppeerden de treden van bet monument op. Hierdoor werden de betao- gers van het monument verjaagd en weldra geheel verspreid.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5