BINNENLAND JOHANNA DUSAULT Vele kunstenaars heeft zij onderricht VRIJE KATHOLIEKE KERK NIEUW PARIJS LANGESTRAAT 35 Ook voor HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT DE V.A.R.A.-UITZENDING OP 9 NOVEMBER OVERTREDING VAN HET BI0SC00PBESLUIT? In hooger beroep voor de Amsterdamsche rechtbank Onze Postvliegers onderweg DRAMATISCHE AVOND Zang' en spraak'paedagoge, die baanbrekend werk heeft verricht Men 6chrijft ons: Tien jaar geleden mochten wij het gou den ambt6feest van deze zeer bijzondere vrouw herdenken, die haar geheele leven onvermoeid gearbeid heeft al6 zang- en spreekpacdagoge, die voor Nederland daar in baanbrekend werk heeft verricht. Geboren 13 November 1851 te Rotterdam, genoot zij haar muzikale opleiding aan de Kon. Muziekschool le 's-Gravenhage, waar mannen als Samuel de Lange, Van der Does Seifert Nicolaï tot haar leer- meesters behoorden. In 1871 volgde het diploma. Voor verdere 6tudie ging zij in 1872 naar Utrecht, al6 leerlinge van Richard Hol, Emil Fischer en Jourdain en in 18S0 werd haar als een der eersten hot zoo juist ingesteld diploma voor Onderwijskunst met virtuositeit voor piano en solozang, vanwege de Ned. Toon kunstenaarsvereniging verleend. Menigmaal trad zij met succes in kerk en concertzaal als zangeres op en baar rofep als leerares werd zoo groot, dat uit Den Ilaag steeds meer aanzoeken voor privaat lessen tot haar kwamen. Zij vestigde zich in 1882 in de residentie, waar al spoedig Prins Hendrik der Nederlanden, de Prin scsscn van Oldenburg en vele leden van liet corps Diplomatique tot haar leerlingen behoorden, om nog niet te spreken van de vele aspirant zangers en zangeressen, die stemtalenten en ontwikkeling aan haar toevertrouwden. In 1894 kwam zij in aanraking met den Franschon spreekleeraar Prof. Léon Ber- quand, die stotteraars genas. Zij werd zijn leerlinge, 6poedig zijn assistent en bij zijn vertrek: „la seule personne en Hollande qui ait le droit de se servir de ma méthode de traitement". Wie Johanna Dusault kennen, begrijpen dat haar warm hart juist uitging naar al diegenen, die door hun zieke spreekwijze het in de maatschappij zoo geweldig moei lijk hadden. Haar groote didactische en paedagogische gaven, haar suggestieve kracht, ijzeren wil en overgave maakten, clat velen door haar genazen en volwaardig in de maatschappij konden terugkeeren. In 1896 volgden haar benoemingen al6 leerares in zang. uitspraak en stemvorming aen- de Tooneeleohool en ann de Gemeen telijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen te Amsterdam. Als erkenning harer groote verdiensten werd zij in 1921 benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Doen wij een greep uit haar leerlingen, zoo hebben groo te kunstenaars als Louis de Vries, Eduard Verkade, Emma Morel, Rika Hopper, Betty IloltropVan Gelder; de Lobo's; Meta Rei- del; Enny Vreede e.a, veel aan haar te danken. Haar steeds vriendschappelijke verhou ding tot Willem Mengelberg mogen wij hier ook gedenken. Zeker, Johanna Dusault ls nu ,„de rus tende Vrouw" geworden met wat haar ver houding tot de maatschappij betreft, rus tend is echter geenszins haar nooit falen de belangstelling in alles wat het muziek leven betreft, rustend zijn geenszins haar warme gaven van hart, waardoor zij steeds nog voor een ieder klaar staat met raad en daad. De kerk, met zorg gebouwd door de Eer ste Nederlandsche Aanneemmaatschappij, is klein en biedt plaats aan hoogstens 200 menschen. Volgens het principe der vrije katholieke kerk, die de heilige sacramenten bedient aan allen, die met eerbied haar altaren na deren, zonder onderscheid te maken tus schen leden cn niet-leden, zal de kerk zoo veel mogelijk, ook buiten de uren van openbare diensten, opgesteld worden voor hen, die er behoefte aan gevoelen, in een gewijde ruimte tot zichzelf in te kceren. Als in alle vrije katholieke kerken, wordt het kerkgebouw onderhouden en worden de diensten verzorgd door de leden zelf; niemand wordt gesalarieerd ook de geestelijken, van de laagste tot de hoogste angen ontvangen geen salaris. Uit vrij willige giften van leeken en geestelijken worden alle kosten bestreden. Deze grondbeginselen, naast strikte eer biediging van persoonlijk religieus en po litiek inzicht, maken het bouwen van groo te kerken onnoodig. Ontstaat er behoefte aan meerdere kerken in één gemeente, dan wordt de voorkeur gegeven aan verspreid liggende kleinere kerken boven één groot kerkgebouw. Kerkinwijding ie Den Haag op Zondag a.s. Namens het episcopaat van de Vrije Kath. kerk in Nederland wordt ons mede gedeeld, dat de kathedrale St. Albaanskerk in den Haag a.s. Zondag zal worden gewijd door den suffragaan-bisschop voor Neder land en waarnemend bisschop voor de Scandinavische landen, IJsland cn Fin land. mgr. J. II Bonjer. Mgr. dr. G. S. ArundaJe zal hierbij niet aanwezig kun nen zijn, daar hij, na een verblijf van een paar dagen in Nederland, dan al op weg verwacht te zijn naar zijn diocees Britsch- Indie, na een zomerbezoek aan Amerika. Mgr. Banjer zal bij de kerkwijding wor den geassisteerd door den thans door hem aangewezen vicaris-generaal, den zeerecr- waarden heer A. J. Hamerster, plebaan van de kathedrale kerk en zeer waarschijnlijk medo door den zeereeo? waarden heer J. M. Cochius, tot voor kort vicaris-generaal, die door drukke werkzaamheden buiten dit ambt, deze functie heeft moeton neerleg gen. Als alle vrije katholieke kerken, is ook deze. Nederlandsche hoofdkerk uit zeer be perkte middelen gebouwd, strevende naar de grootst mogelijke schoonheid binnen de grenzen van dc eischen van het ritueel. Om bouwen mogelijk te maken, moest de architect, de heer J. M. Luthmann, zijn mooie oorspronkelijke ontwerpen voortdu rend herzien om het plan terug te brengen binnen de perken van het financieel mo gelijke. Nederlandsche kunstenaars ver zorgden de inrichting Glaswerk van Leer dam. handgewoven linnen van mej T. Ha nedoes. konerwerk /an Frans Zwolle en enkele kerkgewaden van P. G. Rueter Zoodra er geld beschikbaar is, zullen de kerkramen geleidelijk vervangen worden door el as in lood naar de mooie ontwer pen, van Jan Schouten. Nederlandsche jongelieden in het buitenland De minister van defensie heeft met be trekking tot bovenstaand onderwerp de volgende circulaire aan de burgemeesters gericht: Ik heb dc eer u mede te declen, dat ik onder datum en nummer dezes aan mijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken een brief heb gericht van den volgenden in houd: „Met betrekking tot de in uw brief van 30 Augustus 1932, afd. Juridische Zaken, No. 28365, gedane vraag, of te Antwerpen en Luik woonachtige jongelieden voor in schrijving voor don dienstplicht in aan merking komen, heb ik de eer uwe excel lentie het volgende mede te deelen: Bij de berekening van den afstand, be doeld in de artt. 6 cn 7 der dienstplichtwet, behoort te worden genomen de afstand naar h'emelbreedte tusschcn de twee het minst van elkaar verwijderde punten van de Belgische of Dnitsche gemeentegrens en de Nederlandsche grens. Aangezien mij gebleken is, dat de af stand van het dichtst bij de Nederlandsche grens gelegen punten van de gewesten Ant werpen cn Luik minder dan 15 k.m. he melsbreed bedraagt, moeten de Nederlan ders, die in genoemde gemeenten woon plaats hebben, voor den dienstplicht wor den ingeschreven, zoo zij ook overigens in gevolge de artt. 6 en 7 der dienstplichtwet voor die inschrijving in aanmerking komen Uiteraard geldt dit ook voor de Neder landers, die in het buitenland meer dan 15 k.m. van de Nederlaudsche grens wonen, docb wier wettige vertegenwoordigers in genoemde gemeenten woonachtig zijn. Blijkbaar zijn er consulaire ambtenaren en andere autoriteiten, die bij het bere kenen van den in genoemde artikelen be doelden afstand tot dusver een opvatting hebben gehuldigd, die niet overeenstemt met de hiervóór gegeven uiteenzetting. Dit zal tot gevolg hebben gehad, dat sedert het in werking treden van de wet van 21 Juli 1928 (Stbl. No. 255), tot wijziging van de dienstplichtwet, een aantal in het bui tenland wonende Nederlandsche jongelie den. die voor den dienstplicht hadden die nen tq worden ingeschreven, niet zijn in geschreven. Overwegingen van billijkheid zouden er intussch'en toe kunnen leiden, om perso nen, die in dit geval verkeeren, buiten in schrijving te laten, tenzij een nieuwe reden voor inschrijving mocht ontstaan of mocht zijn ontstaan. Ik heb dc eer uwe excellentie te verzoe ken, den Nederlandschen gezant te Brus sel met het vorenstaande in kennis te stel len en dezen uit te noodigen, den consul- generaal te Antwerpen en den consul te Luik ter zake in te lichten. Voorts gelieve u te bevorderen, dat ook de overige consulaire ambtenaren, die daarvoor in aanmerking komen, met de wijze, waarop de in de artt. 6 en 7 der dienstplichtwet bedoelde afstand dient te worden berekend, in kennis worden ge steld. Aangezien in zake inschrijving voor den dienstplicht de beslissing berust bij den burgemeester of bij den commissaris der Kóningin, zend ik. teneinde een zooveel mogelijke gelijke toepassing van de in schrijvingsbepalingen te bevorderen, een afscbrift van dezen brief aan alle commis sarissen der Koningin en aan alle burge meesters. Van deze gelegenheid maak ik gebruik u te verzoeken, bedoelde consulaire arnbte naren er tevens op te wijzen, dat de hier vóór uiteengezette wijze van berekening van den afstand tot de Nederlandsche gTens ook geldt voor de afstandberekening met betrekking tot de vrijstelling van herha üngsoefeningen, vermeld in art. 72, onder b, van het dienstplichtbesluit. De met uw brief van 30 Augustus 1932 ontvangen stukken zend ik u hierbij terug.' Zal de radioicontrole commissie goedkeuring verkenen? Wij lezen in de N.R.Ct.: Dezer dagen hebben wij een bericht aan Het Volk ontleend, volgens hetwelk de V.A. R.A. van de soc.-dem protest-betooging op s November een zgn. ooggetuigenverslag op gramofoonplaten zal loten opnemen, waar op ook de redevoeringen zullen worden vastgelegd. Deze gramofoonplaten zouden den volgenden avond, dus Woensdag 9 'No vember, in den zendtijd van d* V.A.R.A. worden gedraaid en uitgezonden. De uitzen ding zou worden opgenomen op een instal latie van de Ned. Seintocstellen Fabriek (N. S.F.) Naar ij nu vernemen, zal deze opneming te Hilversum geschieden en In dit geval za' de N.S.F. een rijkstelefoonlijn moeten hure benevens nog een gemeente-telefoonlijn van le gemeente Den Haag, die ook nog een speciale lijn naar dc tribune der sprekers zal moeten aanleggen. Men is voor deze uitzending dus weer afhankelijk van het rijk. Voor het geval het rijk de telefoonlijn niet beschikbaar zou willen stollen voor deze tegen de regeering gerichte betooging, blijft er nog een andere mogelijkheid, namelijk het opnemen ter plaatse, hetgeen allicht kostbaarder is. Verder zal natuurlijk de Radioomroep controlecommissie de teksten van de te houden redevoeringen (op de wasplaten') moeten goedkeuren, vóór de uitzending van die platen mogelijk is. De heeren sprekers zullen dus moeten oppasson geen al te revolutionaire klanken te laten hooren! Voor het geval de controle-commissie haar goedkeuring niet zal verleencn, kan de V.A.R.A. nog een achterdeurtje vinden door de platen naar Leuven (Belgiö) te sturen en ze daar door de Soc. Arb. Radio OmrocnVerceniging tc laten afdraaien. Fr zijn dus nog wel eenige moeilijkheden aan deze uitzending die toch een oud bakken kadetje van den vorigen dag wordt verbonden. Hoe meer moeilijkheden, des te liever zal het ons zijn, want de politieke strijd be hoort niet in den omroep te worden ge bracht. Er is al genoeg gelegenheid om de hopeloozc verdeeldheid van het volk aan den dag tc doen komen. De stof daarvoor hoopt zich ook steeds meer op. Hoe zou een werkelijk nationale omroep een schoon middel kunnen zijn om ons als volk onder dezelfde klanken yereenigd te gevoelen LOONSVERLAGING EN DE S.D.A.P. Ontevredenheid. Op den beschrijvingsbrief van de gewes telijke federatie Groningen der S.D.A.P.. die op 19 en 20 November te Groningen zal bijeenkomen, komt een voorstel voor van de afd. Groningen van de S.D.A.P. van den olgendcn inhoud: „De jaarvergadering, ge boord de besprekingen over de houding der Statenfractie bij de jongste loondebatten in de Statenvergadering van 19 Juli 1932, ken nis genomen hebbende van het feit. dat een zestal partijgenooten-Statenleden hebben ge stemd voor do loonsverlaging van ambte naren eu werklieden in dienst der provin cie, stelt vast, dat dc houding van deze par- tijgenooten in lijnrechten strijd is met dp geheele politiek van de partij ten aanzien van de loonsverlagingscampagne van de bezittende klasse; dat door een dergelijke houding het prestige der partij in hooge mate is geschaad, en eischt, dat deze partij genooten hun mandaat ter beschikking zul len stellen van de partij, en aftreden als lid van de Provinciale Staten." De afd. Marum van de S.D.A.P. heeft naar aanleiding daarvan een motie inge diend, waarin leedwezen wordt uitgespro ken over het gebeurde, maar tevens het ertrouwen, dat de fractie in den vervolge aangaande belangrijke' zaken eensgezind zal optreden. De afdceling is van meening, dat een deel van dc Statenfractie verkeerd heeft gehandeld, maar dat daarom verdien stelijken Statenleden en tocgewijdcn partij genooten niet het vertrouwen mag worden opgezegd. EEN FLINKE KEREL. Een patróón helpt een jon gen, die hem bedrogen heelt Onder dit opschrift vertelt de Amster damsche kinderrechter mr. G. T. de Jongh het volgende in het „Maandblad voor R classeering": Als getuige verscheen de patroon van den verdachte, een stoere slager in een lederen jas, die met veel kracht en klem betoogde dat de jongen, die hem voor een 25 be drogen bad, in den grond der zaak geen schuld 4 had en dientengevolge geen straf verdiende. De kinderrechter gaf te kennen, dat hij uit de rapporten ook den sterken indruk had gekregen, dat de fout schuilde in de grove verwaarloozing en de liefdelooze be handeling der ouders en niet in. het karak ter van den knaap, maar dat het wegens de bezuiniging groote moeite zou kosten een maatregel te vinden, die den knaap ten goede zou komen en hem voor verdere mis stappen zou vrijwaren. Daarvoor zou hij opgenomen moeten wor den in het Jongenshuis aan de Prins Hen drikkade, maar zijn loon bedroeg slechts 7 k 8 en voor een dergelijke verpleging was kleederen en zakgeld inbegrepen minstens 15 per week benoodigd. In ge wone omstandigheden zou de regeering bij een voorwaard el ijk en maatregel met gezins voogdij het tekort dekken, maar daarvan was nu geen &prake en er zat dus niet veel anders op dan het requisitoir van het O M te 'volgen en verdachte te stellen ter be schikking der Regeering. Toen sprong de 'getuige overeind cn sprak met forsch geluid: Als ik hem dan 10 loon geef. Dan is de zaak in orde, antwoordde de kinderrechter en hij voegde er hartelijk aan toe: Ik vind u een flinke kerel. De ver dachte, die begreep wat er gaande was, gaf inet tranen in de oogen zijn baas do hand en een oüdcre zuster, die verklaard had wat haar broer in het ouderlijk huis te ver duren had gehad, kwam hevig ontroerd op hem af. Het coupeeren van films door het Floradheater te Hilversum Amsterdam, 2 Nov. In het Flora The ater te Hilversum draaide in April van -dit jaar een drieweeksche seriefilm getiteld: „De reis om de wereld in 18 dagen". Het Hilversumsche publiek bleek echter voor dit reisje weinig te voelen en het bezoek in de bioscoop was weinig bevredigend. De ondernemer besloot de volgende twee af- deelingen in één week af te draaien. Door coupures werd dit mogelijk. Tegen den bioscoophouder werd door den voorzitter der plaatselijke bioscoopcommissie proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van artikel 42b van het bioacoopbesluit. In dit artikel staat: hij, die een film vertoonen doet in een andere samenstelling dan waarin zij door de centrale commissie ter vertooning is toegelaten, is strafbaar met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van hoogstens ƒ2000. De kantonrechter tc Hilversum veroor deelde den bioscoophouder tot een geldboe te van 0.50. De ambtenaar van het O. M. had ƒ30 gevorderd. Deze laatste ging in appél en heden diende do zaak voor de rechtbank te Arasterdam. De officier van justitie, mr. Van Arkel, meende, dat hier van een principieelc kwestie geen sprake was. Naar zijn mee ning was door de coupures artikel 42b van het bioacoopbesluit overtreden. Hij vorder de op formeele gronden vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en, op nieuw recht doende, verd.'s veroordeeling tot een geldboete van f 25 subs. 10 dagen hechtenis. De heer A. de Hoop, administrateur van den Ned. Bioscoopbond, trad op als ge machtigde van verd. Spreker meende, dat hot hier wel degelijk een principieelc be slissing gold. Na het vonnis van den kan tonrechter was de bioscoophouder niet in appèl gekomen, omdat de kwestie niet be langrijk genoeg werd gevonden. Naar de overtuiging van den heer De Hoop is de rechtbank in deze kwestie niet bevoegd, op verd. had men de administraticf-rechterlijke sanctie moeten toepassen. B. en W. van Hilversum hadden in dit geval op moeten treden. Betreffende de feiten merkte spreker op. dat de samenstelling niet veranderd is, er is niets aan toegevoegd, doch slechts een enkele acte weggelaten. Het karakter van de film is hetzelfde gebleven. Van een an dere montecring i6 geen sprake. Als de bioscoophouder na de eerste week had ge zegd: „ik vertoon die film niet verder", dan zou geen rechter in Nederland er aan heb ben gedacht, hem te straffen. Het O. M. was van meening, dat de rechtbank hier bevoegd is op grond van art. 42 van het bioscoopbesluit. Vonnis 15 November EEN NIEUW NEDERLANDSCH BOUWMATERIAAL. Geslaagds proeven dei Chamotte-labrieken. In April van dit jaar begon de Chamotte fabriek te Gcldermalsen proeven tc nemen om, naaet haar gewone fabrikaten, een nieuw product op de markt te brengen, bel zoogenaamde „ijzersmelt". Heeds in Juni konden de afleveringen aanvankelijk in bescheiden omvang, begin nen van de verschillende artikelen: vloer en wandtegels, raamdorpete, geveiafdekken, traptreden en trap-etootborden. Het pro duet wordt gekenmerkt door de mooie paars bruine kleur en door de groote hard Leid en dichtheid .van het materiaal, waar door het ondoordringbaar is voor water, maar ook voor olie, zuren enz. Behalve het paars-bruine materiaal dat bet den naam jzersmelt beeft gegeven, slaagde het labo ratorium van de Chamotte-fabriek erin, een gelijke kwaliteit, doch in andere kleur tc vervaardigen, een genuanceerd geel-blond, zoowel in lichte als in donkere tinten. Do productie werd bij de stijging van den afzet opgevoerd en bedraagt thans reeds veertigduizend kilogram per week. Van de uitgevoerde en in bewerking zijn de opdrachten worden genoemd: Raadhuis Zwijndrecht, Ambachtsschool Gouda, Chr. Ambachtsschool Den Haag, Sociëteit Ami citia Leiden, Handelskamer Rotterdam. De bekende beeldhouwer Hildo Krop droeg aan de Chamottefabriek op een le vensgroote plastiek van zijn hand, bestemd voor het Pfandelskamergebouw tc Rotter dam, in dit nieuwe materiaal to gieten cn te branden. De rijksbouwmeesters hebben het mate riaal van Geldermaisen reeds voorgeschre ven in de bestekken voor verechillende tijksgebouwen. Verschillende bekende ar chitecten deden evenzoo. Verschillende nieuwe toepassingen zijn nog in voorbereiding: venlilatie-steenen (Ier vervanging van ijzeren roostertjes) zijn reeds aan de markt; brievenbussen voor woonhuizen vólgen spoedig. Snip 27-10 27-10 28-10 29—10 30—10 31—10 1—11 2—11 Amsterdam BuJapesl Weenen Athene Morsumatruh Cairo Gaza RulbawelU Bagdad Buesbir D| ask Karachi Jodpoer Jhansi Calcutta Rangoon Bangkok Koh-Lak Medan Batavia Bandoeng 1—11 31-10 30-10 29-10 28-10 28- 10 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 10 November. Jongeman maakt een scène in het huis van zijn vroegere verloofde De banketbakker A. in dc Oudo Kijk in 't Jatstraat te Groningen zat Maandagavond naar het „Nwbl. v. h. N." meldt, zijn boeken bij te werken, toen cr aan de achterzijde van het huis gebeld werd. Hij dacht, aan kwa jongens en deed niet open. Kort daarop werd aan den voorkant gebeld en hij zag, toen hij opendeed, den vroegeren verloofde van een zijner dochters voor de deur staan. De jonge man was doodsbleek, stapte naar binnen, cn liep zonder iets te zeggen, direct naar boven naar de kamer, waar het meisje met haar zuster sliep. Dc vador liep den jongen achterna en vroeg wat hij wilde. Ook do moeder kwam te voorschijn en ging mee naar boven. Hii opende de slaapkamerdeur en trad binnen waar de meisjes reeds doodelijk verschrikt, over het lawaai in huis waren wakker ge worden. Onmiddellijk na het binnenkomen trok hij een revolver en richtte die op zich zelf. De vader trachtte hem de revolver t<* ontrukken cn bij de ontstane worsteling ging plotseling het schot af in do richting van het meisje. Niemand werd getroffen. Het gelukte A. den dader de revolver te ontruk ken. Hij bracht het vuurwapen naar bene den en borg het op. De eigenaar cischte het echter terug, zeggende, dat hij zich zelf van kant wilde maken. Daarna ging hij weer naar boven, waar hij in zwijm viel. Toen do politie kwam, had hij zijn bewustzijn nog niet terug, terwijl ook de moeder der meis jes in 'n flauwte lag. Dr. v. d. Reis, die spoedig ter plaatse was, gaf beiden patiën ten een spuitje. De jongeman was echter niet in staat iets te zeggen en werd. mede voor zijn eigen veiligheid, overgebracht naar het Hoofdbureau van Politie. De verloving van dezen jongenman, die' woonachtig i9 in Maarn bij Utrecht, was sdert een maand met beider goedvinden ver broken. Het tweetal was goed uit elkaar ge gaan. De oorzaak was tobberij van den jon - gen, die' voor een examen was gezakt eu weer naar de fabriek wilde in plaats van t" nrobccren het verlangde diploma te behalen. Het meisie stond er op, dat hij doorging met zijn studie. Het schijnt wel, dat door deze omstandigheden de jongen geheel uit ziju evenwicht is geraakt. Dat hij geheel in de war moet zijn geweest blijkt uit het feit, dat de revolver, die hij bij zich had en gebruikte, geen deugdelijk wa nen is, maar een zoogenaamd knalpistool, die wel het uiterlijk van een echte cvlinder- revolver heeft en dus alle eigenschappen heeft om den noodigen schrik aan te jagen, maar waaruit slechts losse patronen kun nen worden afgeschoten. De revolver be vatte zes losse patronen, waarvan een tij dens dc worsteling afging. De 21-jarige G. D.. die dezen dramatischou avond bezorgde, in de woning van den ban ketbakker, is voorloopig vastgehouden iu verband met een nader onderzoek door de politie. DE BOUW VAN DE WAALBRUG BIJ NIJMEGEN. Stand van het voorbereidend werk. De hooge rivierstand heeft op het werk, dat aan de Nijmeegeche zijde wordt ver richt, geen nadeeligen Invloed. Het terrein toch, waarop het landhoofd zal worden ge bouwd, ie aan de Weet- on Noordzijde van een sterke taludverdediging tegen mogelijk gebleken hoogwaterstanden voorzien. Met het inheien van de 15 M. lange betonnen palen wordt onafgebroken voortgegaan van den vroegen ochtend tot tien uur 's avonds. Van de 420 palen, welke in den bouwput van 30 X 28 M. moeten worden ingeslagen, zijn thans 280 tot de vereischte diepte in den bodem. Nog drie weken zal het duren alvorens de 420ste paal onder het heiblok wordt gesteld. Ook aan den Lentschen kant is de hui dige rivierstand voor de voortzetting van het werk geen beletsel. Het weggraven van het oude bandijkgedeelte en van vóórland is thans zoover gevorderd, dat, stijgt do Waal niet buitengewoon nog, dit werk over ruim een maand uitgevoerd zal ^ijn. Om te voorkomen, dat het water te vroeg stroomt over het terrein tueschen den ouden en den nieuwen dijk, zijn op pun ten, alwaar de oude dijk goeddeels is wear- zegraven, kaden gemaakt. Op 19 dezer heeft de aanbesteding piaais van de pijlers en den opbouw van de land-* hoofden aan heide kanteik

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 9