DOOR HET GÖTA-KANAAL REUSACHTIG MONUMENT VOOR MUSSOLINI [T SCHITTEREND MARMER VAN CARRARA 't Gedenkteken uitvloeisel van zijn roemzucht EEN SPROOKJESTOCHT DOOR 'T SCHOONE ZWEED 1CHE LAND BRIEF UIT BERLIJN KAARTEN, DIE OP DWAAL WEGEN VOEREN RADIONIEUWS BRIEVEN UIT ROME Je duce wil in dii ondermaan sche niet vergeten worden ■brie jaar geleden kwam een ingenieur ait Carrara, de 6tad die zich bij de ver- Baarde marmergroeven uitstrekt, bij den Duce met een niet allcdaagsch voorstel. De lirectio van die werken had een marmer dok van buitengewone afmeting laten uit hakken. Deze rariteit in haar soort, vcr- licjnde niet alleen een eereplaats in de ifrps. maar Mussolini's naam moest er in Becuwigd worden, en zij verzocht daar- mi. dat de geweldige 6tecn zou opgericht vorden midden in het „Forum Mussolini", lat dichtbij den Tiber en de eeuwenoude >olte Milvïo zich uitstrekt. Dit grootc elö dat omzoomd wordt door tribunes, af- ewisseld door beelden van athleten, 6taat en dionste van het sportieve jonge Italië nlzal den 29en October plechtig geopend vorden. Terecht oordeelde Carrara, dat ien eerezuil, die nog aan komende ge- lafchton zou herinneren hoeveel het Italië ari heden te donken heeft aan den 6chep eilrlen geest van den grooten organisator, ie zijn land tot krachtig leven wekte, dat itl gedenkteeken door zulk een zeldzaam tuk marmer dezen man-uit ëén-stuk het looist en soberst zou person!fieeren. Maar ulwas de vraag of de groote man zelf voor eze hulde te vinden zou zijn. die zóóveel chotten zou kosten. Ja, Mussolini vond et plan mooi, cr was geld om reusachtige Raanvaarders en kolossale bruggen te /jjjöuwen, om bosschen aan te planten en I moerassen droog te leggen, dus ook voor dit gedenkteeken, dat meer ..up to date" zou zijn dan de elf obelisken die eens naar hier uit het Nijldai werden overgebracht, f Om nu eenigszins de technische moei lijkheden te benaderen die bet overbren gen van deze monolith naar de Eeuwige !stad vereischte, die millioenen uit de schat kist zou eischen, diene het volgende: Het jg marmerblok was uit een groeve gehaald die 800 M. hoog was; langs steile hellingen I kwam het veilig naar beneden, maar ka nalen en stroomen móesten gedeeltelijk ge dempt, brusgen versterkt en wegen ver breed worden, om de zuil naar de haven van Spczia te vervoeren. Daar was intusschen een zeer hecht vlot geconstrueerd en met een paar sleepbooten van de Koninklijke marine werd bij hoog water de kolos van de zee den Tibermond ingesleept tot dicht bij de plaats van zijn bestemming. Tot zoo ver waren de werkzaamheden het vorig jaar gevorderd; nu zou de groote moeilijk heid zijn hoe de zuil, die ruim 17 M. lang i6 en welker basis 2.30 in het vierkant be draagt, overeind te zetten. In 1586 werd tot verbazing van heel de wereld, de obelisk op het Pietersplein geplaatst, een werk dat Michel Angelo niet aandurfde: 90 man en 135 paarden moesten het gevaarte in de hoogte trekken; de technici deden nu dit werk met behulp van water, dat in cylin ders opgepompt, het gevaarte langzaam omhoog hieven, dat 350,000 kilo weegt. Zes tien groote marmerblokken vormen het voetstuk van den gedenksteen; in één der zijden zijn onder elkander de letters M.U.S.S.O.L.I.N.I. gegrift; op het voetetuk D.U. X. en daarnaast het bekende symbool van het fascisme, do liktorenbundel met de bijl. Hooger dan een huis met vijf ver diepingen zal zich dit monument van schitterend Carrarisch marmer aan den oever van den Tiber verheffen en al6 ge nu geneigd zoudt zijn u over het feit te verwonderen dat de Duce er zelf in toe stemde dit geweldige werk te zijner eere tc laten uitvoeren, dan moet ge daarom niet kleiner over dezen unieken mensch den ken! Ilij is Italiaan en dat zegt alles, een Italiaan zooals die ten tijde van de Renaissance voor den ideaal mensch gold en wien nog veel van dezelfde eigenschap pen in het bloed zit, namelijk: het bogee- ren dat de herinnering aan zijn daden on der een volgend geslacht zal blijven voort leven. De tijdgenooten van Machiavelli hadden in hooge mate den dorst naar roem, naar een roem die niet tijdens hun leven hun ijdelheid bevredigen zou. maar die zou blij ven voortleven als het graf zich over hen gesloten had. Schreef de door Mussolini zoozeer bewonderde Michiavolli niet in zijn standaardwerk „II Principe" over den ide aal vorst: „dat deze het meeat zal bewon derd worden om de groote dingen, die hij heeft durven ondernemen? Tijdens hun le ven willen ze de menschen door luister verblinden en die na hen komen moeten hen nog bewonderen. Dit verlangen ia door en door Italiaansch Zelfs de religieuse Dante geeft in zijn „Paradijs" de planeet Mercurius als verblijfplaats aan de uitver korenen, die door roemzucht als bezeten warendéér wonen de goede geesten die handelden, opdat roem en eer hun deel mocht zijn! En in zijn „Hel" roepen de ongelukkigen Dante 'toe: „Als ge terugge keerd zult zijn op aarde 6preek dan over me. opdat de menschen déé.r zich weer mijner herinneren." Over een befaamde condotterie schrijft Machiavelli: Hij was verschrikkelijk voor zijn vijanden, recht vaardig voor de rechtvaardigen, trouwe loos voor de trouweloozen en als hij door bedrog iets kon bereiken, deed hij het niet door kracht van wapenen, want hij placht te zeggen: dat de overwinning op zich zelf iemand met roem bedekte, niet het middel waardoor zij verkregen werd; om kort te gaan, besluit Machiavelli: „hij deed zeer roote dingen." Het verlangen om in dit ondermaansche niet vergeton te worden drijft in het tijd perk der Renaissance de menschen tot vaak onfhenscholijke daden; daaraan i6 deze maatschappij ontgroeid, maar niet ge heel in dien zin, dat de begraafplaatsen hier openlucht-musea van zooal niet foei leelijke, dan toch verzamelplaatsen van zeer banaal beeldhouwwerk zijn, opdat de dooden niet vergeton zullen worden. Die een monument niet kunnen bekostigon In don trant van een op het beroemde Campe Santo te Genua, waar de afgestorvene op zijn bed levensgroot voor ons ligt met zijn weenende weduwe, die een tip van het la ken vasthoudt naast hem, die zet een fo tografie van den afgestorvene op het graf n waar worden zooveel portretten in mar mer gehouwon, die als geestverschijningen tusschen het groen der parken opryzon en deze hopeloos ontsieren als hier? De somp tueuze gr&fteekons der pauson van de Re naissance horscheppen de St. Pieter In eon beelden-galerlj en het ingeboren verlangen om op aarde niet vergeton te worden door de menschen, drijft op dit schiereiland de koorts voor het oprichten van monumenten op haar spits. En is nu Mussolini ook niet een zoon uit het 6terkc Forli, do geboortestad van de geweldige Catherina Sforza, de heldin der Renaissance, die vriond en vijand met ont zag en bewondering vervulde? Uit de Ro- magna komen de krachtige, energieke ka rakters. die zeer uitgesproken Italiaansche eigenschappen ver toon en; zouden zij dan niet roemzuchtig zyn en zou de Duce het niet de natuurlijkste zaak van de wereld vinden, dat na deze tien jaren van onar- gebroken arbeid, waarift h«j zijn land uit de verslapping on krachteloosheid ophief en tot oen goed geordende» staat vormde, er reeds nu een monumentale gedenksteen voor hem wordt opgericht, een geweldig marmerblok dat zoolang als de Eeuwige Stad overeind blijft staan nog komende ge slachten het „Mussolini, Dux" zal toeroe pen?" ETHA FLES. UIT HET HOOGE NOORDEN Keten van meren en meertjesvan rivieren en stroompjes Toen ik dien morgen wakker werd, scheen fle nog bleeke, door zilveren ochtendnevels besluicrde, zon me in 't gezicht Maar dan werd het weer donker, als waren zwarte regenwolken voor de zon geschoven. Ik doe zelde in tot een minuut of wat later het gouden licht weer over m'n slaporigo hoofd sneelde. zoodat ik het dienstig vond onder do dekens te kruipen. Ik sliep nu niet meer en merkte hoe het opnieuw donker, nachte- donker werd om me heen. Het spelletje her haalde zich nog een keer of drie voor ik zoover bij m'n positieven was, dat ik be greep wat cr gebeurde. Ik keek naar buiten. Daar lag een wijd land van golvende graan velden met hier en daar een boerderij en in de veile de blauwe spiegel van een meer. Langs don langen rechten grintweg ram melde een melkwagen rnet schitterend ge schuurde bussen. Uit een verre fabrieks schoorsteen steeg een witte rooksliert tegen de blauwe lucht en als een donker eiland tusschen de zon overgoten velden was er liet hooge geboomte van een kerkhof rondom een rank, blank torentje, dat een goteerde houten spits den hemel inpriemde. Dan schoof weer de stecnen rand van een sluis tangzaam-aan voor de patrijspoort van m'n hut naar boven, was er weer geloop over 't dek, kraakten kettingen, pinkelde de ma- chinekamer-telcgraaf, gleed de boot stil-aan akelings langs zwarte sluisdeuren heen tot weer de trossen vastgemaakt werden voor de volgende etappe van het schutten. Dat ging zoo zeven keer dien morgen in het hartje van den zomer, toen we daar op reis waren van Gothenburg naar Stockholm door het Cöta-kanaal, dat eigenlijk geen ka- naai is Op een der laatste zonnige herfstdagen van het jaar 1832 voer koning Carl Joh&n n gezelschap van tal van civiele en mili taire autoriteiten aan boord van zijn jacht „Esplcndian" van Söderkoping naar Mem en werd het Göta-kanaal plechtig en feeste lijk geopend. De deftige leden van den ge meenteraad van Söderkoping trokken het koninklijke jacht aan vergulde touwen door .lc laatste sluis, die het kanaal van de Oost zee scheidde, de soldaten en mariniers, die. daar cr toch geen oorlog te vooren viel, het kanaal hadden gegraven en de tientallen sluizen en de bruggen en dijken hadden ge bouwd paradeerden met vliegende vaandels cn schetterende muziek voor den koning en aan den oever van het kanaal werd er 's avonds een feestmaal gegeven, waaraan over de vierhonderd personen deelnamen en waarhij het zoo feestelijk toeging, dal twee-cn-twintig dames en heeren in 't koude water terecht kwamen „tot schade van hun fraaie kleeren en gezondheid" gelijk een kroniekschrijver uit dien tijd het uitdrukt F.r werden hooggestemde toespraken gehou den over het „achtste" wereldwonder, over het blauwe lint dat Kattegat en Oostzee ver bond, over dit meesterwerk van ingenieurs- kunst, dat Zweden een e.crcplaats gaf onder de beschaafde landen en meer van dat moois, cn men was alle misère, die de houw van het Göta-kanaal niet zich gebracht had. geheel vergeten. Wat was er in den Rijksdag niet hevig gedebatteerd over „het graf van het Zweed- sche nationale vermogen", over de „rijks- sloot". die millioenen verslond, over de dol zinnige plannen om „schepen tegen de ber gen op te laten varen"! Jaren lang duurde de strijd tusschen voor- en tegenstanders van hot kanaal, meer dan eons scheelde het een haar ot liet werk was voorgoed stilge legd en terwijl men aanvankelijk berekend had, in drie jaar klaar te zullen zijn, duurde het meer dan twintig jaar voor de eersfee schepen .over land" van Gothenburg naar Stockholm konden varen en de stoute droo- men van een bisschop Brask en een Louis de Geer en een Balthazar vou Platen in ver vulling gingen. Het is niet bekend of Hans Brask, een der merkwaardigste figuren uit bet zes- tiende-eeuwsche Zweden, eigenlijk wel k plannen had voor een kanaal van Katte acht uren af kan leggen, 2iet als op een film het Zweedsche landschap langsglijden, de lichte berken cn de vruchtbare bouwlanden, de sappige weidon en de ruischende mast bosschen, de hoeven en kerkjes en stadjes on dorpen. Het is hem onmogelijk een krant te bemachtigen, die eenigszins nieuw is, hij ziet goon auto's en voortrazende motorfiet sen, en hij hoort geen andere muziek dan bet getokkel op een mandoline van een ma troos in 't yoor onder of '1 stille gedeua van een harmonica. Een eeuw lang zijn nu toeristen van aller-, lei slag door het Göta-kanaal gevaren. Een eeuw geleden waren de booten ongeriefclijk. inocst men zijn eigen eten meenemen of on derweg inslaan, sliep men in de kajuit in nauwe kooien, en duurde de reis van Go thenburg naar Stockholm zestien dagen. Tegenwoordig zijn de witte toeristenschepen practisch en smaakvx>l ingericht en van allo comfort voorzien, tegenwoordig ontbijt, luncht en dineert men in de lichte sAlons op hot bovendek, waar vele vreemdelingon voor de eerste maal van hun levon de Zweed sche „smörgasbord" lecren kennen, tegon- woordig slaapt men in keurige, luchtige hut ton of overdag in een luien Btoel op het zonnedek. Maar nu duurt de reis helaas slechts drie dagen. Stockholm. BERTIL J. gat tot Oostzee, maar in alle geval kan raon beden ten dage bij Noreholm nog altijd een dichtgegroeide gracht, „Braskcns grav", zien, dio bedoeld was als het begin van ecu kanaal van het Wettermeor naar de kust. Louis de Geer, de Amstcrdamsche patriciër, die feitelijk de eerste groot-industriëel van Zweden was en, zooals ik in een van mijn vroegere brieven vertelde, gedurende een reeks van jaren te Norrköping woonde, heeft zich eveneens mot plannen voor een kanaal dwars door Wester- en Ooster-Götaland bezig gebonden, omdat de Deensche tol aan dc Sont hem jaarlijks een flinke som gelds kostte. Maar zolfs de Geer, die toen zoo veel tot stand bracht, slaagde er niet in, zijn plan nen te vorwezenlijken en het zou nog bijna andorhalvo eeuw duren, vóór er onder lei ding van den vroegoren zee-officier graa. Balthazar von Platen, die in Engeland. Frankrijk en Nederland den aanleg van wa terwegen had bestudeerd, een ernstig begin met den bouw van het Göta-kanaal werd gemaakt. Het kanaal van het Woner-meer naai Trollhattan was reeds eenige tientallen jaren tevoren gereed gekomen, zoodat do verbin dingen tusschen Wener- en Wcttermeer en tusschen laatstgenoemd meer en de Oostzee nog restten. Van Platcp bad berekend, dat alles bij elkaar ongeveer 1,600,000 kronen zou kosten, maar hot werd bijna twaalf maal zoo veel. Het is niet uitgesloten, dat Von Platen, die er alles op zette om zijn plannen uitgevoerd te krijgen en die daartoe meer dan eens op ongeoorloofde wijze te werk i? gegaan, geweten heeft, dat zijn berekening wel wat aan den lagen kant was. Ook schijnt bij, toen eenmaal tot den aanleg van het kanaal besloten was, het werk op verschil lende plaatsen tegelijk te hebben laten aan vangen om daardoor to voorkomen, dat slechts een deel van het werk uitgevoerd zou worden. De voltooiing van het kanaal heeft Von Platen niet mogen beleven. Hij stierf eenige jaren eerder te Christiania, waar hij een hoog ambt bekleedde, maar zijn stoffelijk overschot is naar Zweden vervoerd en vlak hij Motala aan den oever van het kanaal ter aarde besteld. Als scheepvaartweg heeft het Göta-kanaa! nimmer aan de verwachtingen beantwoord. Toen de tol aan de Sont opgeheven werd verviel eon der belangrijkste redenen waar om het kostbare werk ondernomen was en bovendien bleek al vrij spoedig, dat de slui zen te klein waren. En het Göta-kanaal zou ook nimmer over dc geheelc wereld beken»' zijn geworden, wanneer het niet bevaren werd door keurige, kleine stoombooten, die voor een schappelijk bedrag den toerist-die geen-haast heeft meenemen op hun sprook jes-tocht door het schoone Zweedsche land. Het Göta-kanaal is geen kanaal. Het is een keten van meren en meertjes, van ri vieren en stroompjes, die door kanaaltjes met elkaar verbonden zijn. Door de sluizen klauteren de booten tegen de bergen op: langzaam glijden ze door de bosschen heen. waar het kanaal als een slingerenden land weg onder het gebladerte van de hooge boo men doorkruipt; op volle kracht, zoodat het buiswater telkens over de voorplecht sproeit, zoeken ze hun weg over de breede meren van Midden-Zweden, waar men slechts lucht en water om zich heen heeft, dan zijn er weer sluizen waardoor de booten een da) inglijden of in een wijd en wild moeras komen, waar het vaarwater zoo smal en zoo kronkelend is, dat men slechts met be hulp van trossen vooruit kan komen. En dan is er de wonderlijke vaart door de sche ren van de Oostzee, over breede blauwe baaien en door smalle krecken, tusschen bonderden groote en kleine eilandjes door Drie dagen duurt de reis, drie dagen van luieren en genieten, van rusten, intens rusten zooals het den tegenwoordigen mensch maar zoo zelden gegund is, vooral. De boot vaart door, dag en nacht, legt een enkele maal eens aan bij een steigertje, waar kinderen wilde aardbeitjes of frambozen te koop aanbieden, blijft een poosje liggen te Vadstena, 't oude stille stadje met zijn slol en zijn kloosterkerk en zijn wonder-schoonc beeldje van de heilige Brigitta; ontmoet bi; Berg zooveel sluizen achter elkaar, dat mer tijd te over heeft om naar het oude kerkje van Vreta te wandelen, waar in de doo: kaarsen verlichte grafkapellen het gebeent» van koningen uit de veertiende en vijftiende eeuw rust. En dc toerist, die zoo drie dagen doet over een afstand, dien hij per trein in door FRANZ F. SCHWARZENSTEIN. Nieuwe levensstijl te Berlijn. Het 6chijnt, dat de tijd voorbij is, waar in de Berlijnere „modern" meenden te zijn, Indien zij hun woningen *n restaurants in richtten volgens het principe „zakelijkheid is troef" met stalen meubels, kale wan den en 6lechts weinig versiering. Gezien de onrust, welke in het politieke en het economische leven he?racht, verlangt men weer naar de behagelijke atmosfeer, naar de „gezelligheid" van, bijv»>orbeeld, het vriendclljk-onschuldige „Biedermeier". Wat nauwelijks tien Jaar geleden als sentimen teel of oud?rwetsch werd beschouwd, is thans weer veroorloofd Men zoekt weer stille hoekjes, waarin men rustig met goede vrienden kan praten, waarin men alleen ongestoord een clgaret kan rooken o! een boek kan lezm. Deze ontwikkeling van een nieuwen levensstijl krijgt men voornamelijk te bespeuren in de koffiehuizen, die te Berlijn als het ware de baanbrekers van den laatston mo destijl zijn. Het bezoek in de uitgerekte, luide lokalen mot muziek en dans is ver zwakt. Daarentegen worden kleinere loka len, „Konditoreien", waar men niet eens een Jazzband vindt, drukker bezocht Het duidelijkste bewijs van deze ontwikkeling bndt de Kurfürstendamm, de drukste straat van de nieuwe „City". Daar stroomt alles thans naar de nieuwe „Konditorei" van Kranzler, een filiaal van het vermaar de lokaal op den hoek van Unter den Lin den en Friedrichstrasee. Hier hebben kunst en smaak van beschaafde architecten hot Berlijnsche Biedermeier uit de jaren 1820— 1860 weer doen verrijzen. Een vroolijkc, ge zellige stemming heerscht in de in lichto tinten geschilderde, rnet historisch porso- lein, oude eisen en teekeningen getooide vertrekken. Naast do grootere zalen liggen kleinere kamers en daarin zijn weer hoek jes, waarin precies vier of vijf personen gemakkelijk kunnen zitten en aldus de illusie verkrijgen van onder elkaar te zijn. Ron van deze kabinettan is, in meubels cn inrichting, een trouwe nabootsing van een vertrek uit het vermaarde Slot Paretz bij Potsdam, waar de Pruisische Koningin Louise gelukkige jaren heeft doorgebracht. Op gelijke wijze tracht men ook in het koffiehuis Bristol op den Kurfürstendamm, een filiaal van het bokande hotel, de „ho melike atmosphero" te doen ontstaan, wel ke het Engelsche woonhuis en in het bij zonder hot Engelsche landhuis zoo aan trekkelijk maakt. Een groote Engelsche schoorsteen in de eigenlijke zaal is hier voor kenschetsend. Ook hier zijn de wan den niet kaal, zooals het in de laatste ja- r»n „modern" was. Men heeft ze veeleer ge tooid met schilderijen van Prof. Paul Scheurich, welke tooneelen uit de mytho logie weergeven en den indruk van kost bare gobelins maken. En dit alles zonder „onmodern" te zijn Het middagdutje In het koffiehuis Wie wen&cht niet na den inspannenden arbeid van den ochtend eïn verkwikkend dutje te doen? Men heeft hiertoe thans ge legenheid. Op kantoor gaat dat niet. De tijd is te kort om naar huis te gaan want de arbeidstijd van den Berlijner duurt eigenlijk onafgebroken acht uur, een tijd, welke slechts döor ean korte pauze voor de lunch wordt onderbroken. Iemand heeft onlangs het plan geopperd op den Pots- damer Platz een leegen winkel te huren, daarin een aantal vertrekjes mei rustbed den te bouwen m deze te verhuren voor den prijs van 50 Penning per half uur aan vermoeide kantoormenschen. Hij wist niet, dat zijn idee reeds gerulmen tijd werkelijk heid was. In het Westen van Berlijn biedt het groote tuinlokaal „Aquarium" zijn be zoekers niet alle»n een origineele omge ving, bestaande uit verlichte aquariums met allerlei zeldzame visschen en andere waterdieren, maar ook de mogelijkheid in een luien 6toel in den tuin uit te rusten. Zij mogen hier ook gerust hun dutje doen, zonder dat hen ismand stoort. Men waar schuwt den kellner, wanneer men wenscht gewekt te worden en op de minuut klopt een „Ober" U op den schouder: „Mijnheer, U wilde om half drie gewekt worden...!" Hoe de tijden toch veranderen. Wanneer vroeger iemand in een koffiehuis in slaap was 'gevallen en een dutje deed, dan lach te de omgeving en de „Öber" maakte er den 9laper op opméfkzaam, dat zijn houding eigenlijk misplaatst was Maar heden vraagt de kellner beleefd* „Wenscht U be halve koffie ook nog een luien stoel voor e»n middagdutje?' Ontspanning Is groo te mode in dezen tijd, die zulke hooge eischen aan onze «enuwen steil Verouderde kaarten behooren tot het ver leden. Luchtfoto's eon uitkomst door DR. W. TIETGENS. Het duidelijke, overzichtelijke uiterlijk van een goede geografische kaart wekt bij iedereen, die er gebruik van maakt, oen gevoel van absolute betrouwbaarheid op. Vooral de uitvoerige kaarten met een schaal van 1 op 100.000 of zelf9 1 op 25.000 worden als onfeilbaar beschouwd. Dit ver trouwen hebben zij echter té danken aan hun groote afmetingen, hun mooie uitvoe ring. Men twijfelt er niet aan, of er staat geen huis te weinig, goon pad verkeerd op. Als mon op een wandeling of fiotatocht een fout in die richting ontdekt, veronderstelt men eerder, dat men verdwaald is, dan dat de kaart onjuist is. De kaart moet goed zijn. Inderdaad, zij is goed geweest... Misschien dertig jaar geleden. Doch intusschen is er veel voranderd; de kaart is vorouderd en daardoor onjuist gewordenI Welk een voldoening geeft hot, wanneer men in het landschap het veroudoren der kaart kan constateeren! Er blijkt uit, dat de mensch ln de betrokken streek actief werkzaam is, dat er nieuw land in cultuur Is gebracht, nieuwe wegen, paden, spoor wegen en kanalen zijn aangelegd, mls- wegen en kanalen zijn aangelogd. In de industriestreken cn in de buurt der steden zijn de veranderingen nog grooter, nog snel ler tot stand gebracht. Velden cn bosschen verdwijnen, rivieren en meren worden on herkenbaar veranderd, stcdon breiden zich uit en nemen dorpen en voorstedon in zich op. En van al die veranderingen is op de kaart weinig of niets te bekenen. Toch zijn die kaarten ontstaan met veel moeite en onkosten. Zij dateeren echter voor oen groot deel uit de tweede helft der vorige eeuw en raakten dan ook kort na de uitgave verouderd. Natuurlijk zijn zij wel bijgehouden, doch geen karteeringswerk kon met de snollo veranderingen gelijken tred houden, zoolang er volgens de ouder- wetsche methoden moest worden geworkt. Toen onlangs de vereenlging dor Duitsch» profossoren in do aardrijkskundo eens ging onderzoeken, hoe het met do officlecle kaar ten was gesteld, kwam zij tot de ontdek king, dat slechts 37 van het grondgebied op bevredigens wijze in kaart was gebracht. 16 op onvolkomen, doch nog bruikbare wijze cn 47 op absoluut ontoereikende wijze. Zoowel voor wetenschappelijke als voor praktischo doeleinden zijn deze kaar ten dus weinig bruikbaar. Zulke verouderde kaarten vindt meti overigens in elk land. En waar alle andere kaarten en atlassen slechts bewerkingen zijn van de 6tandaardkaarten met een schaal van 1 op 25.000, is eigenlijk al ons kaartenmateriaal verouderd. Over hot al gemeen stellen de regeerlngen voor kartee- ringswerkzaamheden lago bedragen ter be schikking, zoodat niet al het noodzakelijke werk kan worden gedaan. Men bepaalt zich dan tot de meest bezochte streken. Thaus is dat echter niet meer noodig. Do moeilijke en tijdroovendo landmetorswerkzaamheden kunnon vervangen wordon door do moder ne karteering vanuit de lucht In enkele vluchten kan vanuit oen vliegtuig een uit gostrekt gebied worden 4 gefotografeerd en hetzelfde worden bereikt, als vroeger slechts mogelijk wa9 door een gehcele staf van landmeters en hulppersoneel weken achter een aan het werk te zetten. De resultaten van do niouwe methode zijn uitstekond; bo vendien geven de luchtfoto's een meer aan schouwelijk beeld van het landschap. In Duitschland heeft men voor dit doel zelfs een klein luchtschip in dienst genomen, da* door een aantal technische verbeteringen ongevoelig is gemaakt voor „gaten" in dc lucht en storingen in do atmosfeer. Het kan op geringe hoogte en betrekkelijk lang zaam vliegen en is uitgerust met de mo dernste instrumenten. Met behulp van dit luchtschip zullen alle kaarten in korten tijd gemoderniseerd en volkomen betrouwbaar gemaakt kunnen worden. DE ZENDER VAN BARI ALS FACTOR IN IN DE BUITENLANDSCHE POLITIEK De nieuwe zender van Bari, welke tegen over de kust van Albanië i6 gelegen, z&l van groot belang blijken voor de uitbrei ding van den Italia&nschen invloed op het Balkan-schiereiland en in het Oostelijke gedeelte van het Middellandsche Zeegebied in het algemeen. Bari wordt door kabels met alle andere Italiaansche zenders ver bonden en kan dan zoowel voor heruitzen dingen als voor speciale programma's wor- der gebruikt. Voorloopig kan van heruit zendingen nog geen sprake zijn, want de be trokken kabelverbindingen zijn eerst over een geheel jaar gereed. Het orkest van den zender bestaat geheel uit artisten, die in deze streek thuishooren. Binnenkort zullen de programma's van Bari door den zender van Rome worden heruitgezonden. EEN BELANGRIJK WETENSCHAPPELIJK RESULTAAT. Uit Ottawa deelt men ons mede, dat du waarnemingen tijdéns de jongste zonneclips hebben bewezen, dat de ionisatie van do Heavisidelaag wordt veroorzaakt door de straling van de zon. De theorie van Chap man, als zou zij veroorzaakt worden door neutronen, welke door de zon worden uit gestraald, is onhoudbaar gebleken. (Neutro nen zijn uiterst kleine deeltjes, die zich voortplanten met een kleinere snelheid dan die van het licht). De bestaande theorie omtrent do Heavïside-laag is dus tèü volle bevestigd. WEELDEBELASTING OP RADIOTOE STELLEN. Binnenkort zal in Spanje op radiotoestel len een weeldebelasting van 3 van do 23 gulden geheven worden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 17