Cognac Vieux XXX J. A. Schoterman Zn. IH MASSA'S SLIJTERIJ Welke stand brengt U een attractie! ROODE VRAAGTEEKEN per flesch f 3,85 AUTO IN DE VAART GEREDEN De bestuurder verdronken HINDERLIJKE BEPLANTING LANGS DE WEGEN DE BEGROOTING VAN SURINAME Wetsontwerp tot vaststelling DE MOORD TE PUTBR0EK A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TEL. 543 AMERSFOORT K. BEEKSTRAAT 6 STAND 3 BEEKENST.LAAN 10 HUMORHOEKJE Vtr slrvat 17 Wijnhandel Gevestigd 1S7S Telefoon 145 Beeroster, 7 Nov. Tn den afgeloopen nacht is alhier een luxe auto, bestuurd door den 29-jarlgen boerenzoon P. Met, aan den Noorddijk, nabij het dorpje Oudendijk in de Ringvaart gereden. De chauffeur had gisteravond een uitvoering bezocht in Oudendijk en op den terugweg naar huis is hem dit ongeval overkomen. Do weg is ter plaatse zeer bochtig, zoodat verondersteld wordt, dat hij de macht over zijn stuur is kwijtgeraakt. De wielsporen in de nabij heid van de plaats van het ongeluk wezen uit, dat de auto eerst recht In den wegberm is geraakt en vervolgens aan do linkerzijde van den weg het water is ingereden. Eerst hedenmorgen te tien uur is de auto in de vaart ontdekt Het lijk van den bestuur der werd in de nabijheid van den wagen drijvende aangetroffen. Door het inslaan van een portierruit is de man er blijkbaar in geslaagd zich uit de auto te bevrijden. Het is hem echter niet gelukt den kant te bereiken. GEVONDEN WAPENS. Afkomstig van da te Vaals aan gehouden auto? Va al 8, 7 Nov. In verband met de vin ding van wapens en munitie te Vaals ver zoekt men ons mede te deelen, dat deze wa pens zeer waarschijnlijk afkomstig zijn van de betrokken auto, die 27 Juni te Vaals door de rijkspolitie werd aangehouden. De in zittenden wisten in de duisternis te ont snappen, terwijl de revolvers on kogels wer den medegesleurd en ergens verstopt. On danks alle nasporingen was men er niet in geslaagd de wapens to ontdekken. De thans gevonden revolvers en munitie waren reeds sterk door roest aangetast, N. VAN HINTE. f De heer N. van Hintè, oud-voorzitter van den Bond van Overheidspersoneel, is na langdurig lijden in den ouderdom van 63 jaar te Heemstede overleden. Op zijn Initiatief is de oude bond van ge meentewerklieden opgericht, waarop in 1903 het toen pas opgerichte Ned. Verbond van .Vakvereenigingen kwam te steunen. Ook heeft hij opgericht het Algemeen Co mité tot Behartiging van de Belangen van Overheidspersoneel, het A.C.O.P. In 1919 werd hij benoemd tot secretaris van de na den oorlog her-opgerichte Internationale van Overheidspersoneel, welke functie hij bij het begin van zijn ziekte heeft moeten wederleggen. ONDER EEN STAPEL TELEFOON PALEN. Leeuwarden, 7 Nov. De heer E. Sijts- ma, aannemer te Nijehaske, zou hedenmor gen een stapel telefoonpalen overladen aan het spoordok te Leeuwarden. Plotseling be gonnen de palen te rollen. De heer Sijtsma kwam met zijn beenen onder de palen te recht, Hij is met een gebroken been naar het Diaconessenhuis vervoerd. DE LEIDING VAN DEN ALG. NED. FASCISTEN BOND. Zij legt haar taak neer. *s-G ravenhage, 7 Nov. Blijkens een schrijven van het comité van actie, onder voorzitterschap van den heer C. J. van Kno voorzitterschap van den heer C. J. van Knotsenborg te Rotterdam, van den Alge- meenen Nederlandschen Fascisten Bond, heeft de reorganisatie-commissie, benoemd op de vergadering te Delft van 30 October j.l„ aan de leden van den bond medege deeld, dat zij zich nu reeds genoodzaakt heeft gezien, haar taak als zoodanig neer te leggen. Dit comité is van meening, dat in het belang van het Nederlandsch fas cisme in het algemeen en dat van den A. N. F. B. in het bijzonder de leiding van dezen bond in andere handen dient te wor den gegeven. Een bijzondere algemeene ledenvergade ring zal worden opgeroepen, waarin nadere mededeelin^en zuilen worden gedaan. DE BEDRAGEN VAN DE WERK- LOOZENSTEUN. Een enquête der regeering VGravenhage, 7 Nov. De minister van binnenlandsche zaken heeft ondor- staanden brief met bijlage aan alle gemeen ten gezonden: „Ik heb de eer Uw college mede te dee len, dat de regeering het op prijs zou stel len te mogen vernemen, hoeveel uwe ge meente voor steun en werkverschaffing in het Jaar 1931 heeft uitgegeven. U gelieve voor de beantwoording van bij gaande vragenlijst gebruik te maken." Deze vragenlijst luidt o. m.: Is door Uwe gemeente over het Jaar 1Ö31 steun aan werkloozen verleend? Zoo Ja, hoeveel bedroeg het totaal bedrag van dien steun na aftrek van eventuele bij dragen van den Staat. Alle steun aan alle werkloozen met uit- londering van hen. die als gewone arm lastigen worden beschouwd dient onder bet totaalbedrag te worden begrepen, on geacht de vraag, of de steun verleend ie door tusschenkorast van een steuncommls sie, door het college van B. en W., dan wel door het Burgerlijk Armbestuur. Onder het bedrag niet opnemen hetgeen in Uwe gemeente is uitgekeerd ten behoeve van de werkloosheidsuitkeeringen. Zijn door Uwe Gemeente over het jaar 1931 uitgaven gedaan voor wcrkverschaf fing, niet vallende onder art. 29 lid 2 der Armenwet? Zoo ja, hoeveel bedroeg het totaal dier uitgaven na aftrek van cventueele bijdra gen van den Staat en de Provincie? Een korte opgave wordt verzocht van de uitgevoerde werken. Een zéér belangrijke beslissing van algemeen belang Door een der gemeentebesturen van Zee land was een artikel in de algemeene poli tieverordening opgenomen, waarbij werd bepaald, dat de eigenaars van heggen, be plantingen, struiken of boomen, welke in of nabij kruisingen of bochten van wegen het vrije uitzicht belemmeren, verplicht zijn op aanschrijving van B. en W., binnen een door dezen te stellen termijn, in het belang van de veiligheid van het verkeer, die heggen, beplantingen, struiken of boo men op te snoeien of te hakken. Reeds in Mei 1925 vestigden de A. N. W. B. en de K. N. A. C. hierop de aandacht van alle Provinciale Besturen; dit had o. a. tot re- sultuat dat Gedeputeerde Staten van Gel derland de gemeente-besturen in die pro vincle aanspoorde de algemeene politie verordening met een gelijkluidende bepa ling aan te vullen. Aangezien hot College van Gedeputeerde Staten vin Zeeland hierin evenwel een on geoorloofd© beperking van het eigendom zag, verzocht het aan de Kroon, het bedoel de artikel te vernietigen als zijnde in strijd met de wet. Thans vernamen de A. N. W. B. en de K. N. A. C. dat de Minister van Binnen landsche Zaken heeft medegedeeld, voor vernietiging van bedoeld artikel in de alge meene politieverordening van onderwerpo lijke gemeente in Zeeland geen termen aan wezig te achten. Mitsdien hebben meerge noemde Vereenigingen zich andermaal tot het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland gewend met het verzoek de opne ming van een gelijkluidende passage in de politieverordeningen van de andere ge meenten in die provincie te willen bevor deren. VERKEERSVERBETERINGEN IN DEN WEG UT3ECHT-G0RINCHEM. Antwoord op een adres der toeristenbonden, Geldormalscn. Bij de brug ever de Lingesluis in den weg UtrechtGorinchem dicht bij laatstgenoemde plaats, gebeuren horhaaldelijk ongevallen, omdat de brug haak6 op de wegas is gelegen. Vooral voor het verkeer uit noordelijke richting is hoi noodig, dat aldaar een voorziening wordt getroffen, b.v. door het plaatsen van een seinplank in heldere kleuren lange het aan de brug aansluitende hekwerk. Op een door den A.N.W.B. en de K.N.A.C. aan den be trokken Arrondissementsingenieur van den Rijkswaterstaat ter zake gericht verzoek ontvingen deze vereenigingen bericht, dat, behoudons toestemming van het betrokken Waterschap, dat eigenaar van de brug is, aan dit verzoek zal worden voldaan. R. J. LOM AN f Bekend musicus en schaker. 's-G ravenhage, 6 November. In den ouderdom van bijna 70 jaar is hier ter ste de overleden de heer R. J. Loman, direc teur eener muziekschool en een zeer be kende persoonlijkhe J in de schaakwereld. De heer Loman was sinds veJo jaren lid van het Schaakgenootschap Di9ccndo Dis- cimus, waar hij nis en der sterkste spelers bekend stond. Tot op hoogen leeftijd nam hij deel aan de bondswedstrijden, waar hij menig succes wist te behalen. Vroeger was de heer Loman organist in Londen, na zijn vestiging hier ter stede richtte hij een muziok op. WILDE STAKING BIJ VAN GEND EN LOOS TE DEN HAAG. 's-G r a v e n h a g e, 7 Nov. Onder het chauffeurs- en bestellerspersoneel van de firma van Gend en Loos te Den Haag is hedenochtend een wilde staking uitgebro ken, die nagenoeg alle 150 man, tot dat per 9oned behoorende omvat. Aanleiding tot de staking is naar wij van werknemerszijde vernemen, het ontslag gegeven aan 3 chauf feura, omdat zij een paar ongevallen had don gehad. Voorts wordt naar hun mee ning aan het collectief contract (dat l Juli a.s. afloopt) door de directie niet voldoen de de hand gehouden met name ten aan tien van de werktijden. jheerscht door de ongunstige econo mische omstandigheden. Toch enkele hoopgevende teekenen Ingediend is een wetsontwerp tot vast stelling van de Surinaamsche begrooting voor 1933. De samenstelling van deze begrooting werd, meer nog dan zulks in vorige jaren het geval was, beheerscht door de ongun stige economische omstandigheden, welkt* een verdere daling van de opbrengst der middelen doet vervvachton: dit heeft tevens geleid tot de noodzaak van ingrijpende be zuiniging op de uitgaven, waar dit moge lijk bleek. Zoo zal uit hoofde van de verdere In krimping van het bedrijf der Surinaamsche Bauxiet-Maatschappij de schatkist een aan zienlijk bedrag aan baten moeten derven. Wegens stopzetting van de balata-indus trie rnag op uit deze nijverheid voort vloeiende inkomsten vooralsnog niet meer gerekend worden. Eigenlijk spiegelt de algemeene depressie van de welvaart, welke niet het minst ver oorzaakt wordt door den moeilijken toe stand van de suiker en de koffiecultuur, zich af in de raming van de invoerrechten die belangrijk lager moest worden gesteld dan voor 1932. Nieuwe maatregelen tot versterking van de middelen zijn intusschen na de onlangs geschiede verhooging van de opcenten op ie Invoerrechten, niet weer getroffen. Bij de bezuiniging op de uitgaven is niet alleen het verkrijgen var dadelijke bespa ringen beoogd, maar is er tevens naar ge streefd, den natuurlijken aanwas van 6om miste uitgaven te besnoeien. Voorts is het streven er op gericht ge weest en hiertoe bestaat thans meer dan ooit aanleiding, gezien de financieele moei lijkheden van het moederland de rijks bijdrage niet te doen stijgen boven het be drag, dat daarvoor de laatste jaren is uit getrokken, n.l. 3 milliocn, doch integendeel haar beduidend daaronder te doen blijven Nochtans heeft de bedoeling voorgezeten om de vitale belangen van het land zoo min mogelijk aan te tasten, terwijl zelfs nog aanmerkelijke bedragen beschikbaar konden worden gesteld ter bestrijding van len crisistoestand, alsmede voor aanlog en verbetering van wegen in de districten, welke aanleg mede uit een oogpunt van werkverruiming in versneld tempo plaats vindt. Geeft alzoo de economische toestand van het gewest geen reden tot voldoening, niet ternin valt op"enkele feiten te wijzen, welke hoopgevender verwachtingen voor de toe komst wekken. I vingen wor^CT1 aangewend tot oprich ting van een maatschappij, welke zich de cultuur van ananas en don export van dezp vruchten in geconserveerden staat ten doel stelt, nu onder bepaalde voorwaarden van regeeringswege een dividendgarantie is toe gezegd. De vooruitzichten op de tofstandkomine van een mechanisch cultuurbedrijf van rijst en andere eenjarige gewassen zijn niet ongunstig. Het laat zich aanzien, dat de litoefening van dit bedrijf, dat ook tol verbetering van de rijstproductie door den kleinen landbouw dienstbaar zal kunnen zijn, kan worden overgelaten a~ri het par ticuliere initiatief met zekeren 6teun en zekere bemoeienis vun het gouvernement Inmiddels zijn reeds voo bereidende maatregelen getroffen; o.a. heeft het land bouwproefstation te Paramaribo bereids de beschikking verkregen over zaden van eenige rijstvariëteitcn, waarvan het pro «luct voorshands geschikt wordt geacht voor mechanische verwerking. Uitzaai van deze variëteiten heeft inmid dels plaats gehad; de 6tand van het ge was is gunstig. De minister stelt zuh voor, n verkregen overeenstemming nog in dit jaar een wets ontwerp aanhangig te maken met het oog merk de bcnoodigdo gelden op het XI»* hoofdstuk van de rijk6begrooting van het «oopende dienstjaar vrij te maken. Voorts kan worden gewezen op de proe ven, welke dit jaar van gouvernement6 wege worden genomen met verscheping herwaarts van zorgvuldig geplukte en ver pakte sinaasappelen, teneinde ter zake be trouwbare gegeven6 te verkrijgen, alsmede op voorbereidende 6tappen om tot een her leving van den bacoven-export te komen o.a. is daartoe een proefaanpiant van dwerg- en van Co^go-bacoven aangelegd. Eindelijk mag worden vermeld, dat de resultaten, behaald met de openstelling van bepaalde terreinen voor het vrije onder mek naar goud, niet onbevredigend zijn Deze terreinen zijn kortelings uitgebreid Er is niet voldaan aan een wensch, uit •resproken door Koloniale Staten om het landbouwproefstation om te zetten in een "envoudigen voorlichtingsdienst voor den klein-landbouw. In verband met het algemeen 6trever naar bezuiniging is het crediet voor het beschikbaar stellen van land ten behoevr vAn den kleinen landbouw weder gebracht op het neil, waarop het stond in de begroo ting 1931. Het crediet voor den aanleg van land- er waterwegen Is met ƒ22.000 verminderd. Het crediet, verband houdende met den crisistoestand is met ƒ20 000 verhoogd. Met het oog op de financieele moeilijk heden van het Moederland, welke deri nllcht oplegde, om de rllk«hlidrage zoo la*" mogellik te doen zijn viel aan verhooein" van de saiftriskort'pe' niet te ontkomen Het ligt in de bedoeling van den gon vernenr de thans geheven korting te ver dubbelen en op 10 te brengen, waardoor een extra besparing van ƒ75,000 wordt ge raarad. Wat de cijfers van het ontwerp betreft, wordt minder geraamd aan uitgaven *52,378, en minder aan ontvangsten ƒ359,371, terwijl dlentongevolge de rijksbij drage ƒ93,007 minder wordt geraamd. De Proc.'Generaal bij den Hoogen Raad concludeert tot verwen ping van het beroep der verdachten 's-Gra venh ag e, 7 Nov. De procureur- generaal bij den Hoogen Raad nam heden conclusie in de 6trafzaak tegen vader en zoon v. d. E., die In hooger beroep in de bekende moordzaak te Putbroek zijn ver oordeeld door bet Bossche gerechtshof de vader tot 15 Jaar en de zoon tot 6 jaar ge vangenisstraf. De procureur-generaal concludeerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak 5 December. In zijn conclusie, strekkende tot verwer ping van de beroepen van vader en zoon v. d. E. heeft de procureur-generaal bij den Hoogen Raad o.m. overwogen, dat inder daad aan den eersten verdachte moord in vereeniging, 6ubs. moord ten laste is gelegd en wegens het voortgezet misdrijf van dood slag is veroordeeld. Daartegen bestaat ech ter geen enkel wettelijk bezwaar Moord en doodslag toch hebben beide dezelfde con stitutieve elementen, behoudons dan, dat voor moord bovendien nog gevorderd wordt de voorbedachte raad. Is deze niet bewezen en moet daarvan vrijgesproken dan rest de doodslag, waarover afzonderlijk mag worden beslist en waarvoor, bij gele verd bewijs, een veroordeeling kan volgen Moord is geen ander misdrijf dan doodslag, doch een misdrijf van dezelfde soort, slechts met dit verschil, dat voor de quali ficatie van moord van voorbedachten raad moet blijken. De verdediger had voorts o.a. als grief opgeworpen, dat het arrest van het Bossche Hof geen redengevende feiten of omstan digheden bevat voor het bewezen aangeno men opzet van den tweeden verdachte om W. Kersten van het leven te berooven. Ten aanzien hiervan merkte de procu reur-generaal op, dat deze weer feitelijken grond mi6t. Volgens het Hof toch „volgt het opzet van den tweeden verdachte ora W. Kersten te dooden uit het toebrengen van voormelde verwondingen met een met ha gélpatronen scherp geladen parabellum", inderdaad naar het den procureur-gene raai voorkomt een aüeszins voldoende rnotiveering, omdat de schotwonder, wer den tegebn rht in don linkerbovenarm, de linkerzijde van den hols en in den buik. Was het dus dien verdachte te doen ge weest. Kersten door de schoten te „stellen' om hem daarna te arresteeren, dan tou hij ongetwijfeld op minde gevaarlijke plaat sen hebben verwond. Uit het voorhanden bewijsmateriaal mocht het Hof due aflel den, dat de tweede reaulrant het oogmerk had, zijn slachtoffer te dooden. zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT dherse merken „OUDE KLARE" en het bekende S. H. M. „Schilletje" 3AVIK «L TeL 292. Ten aanzien van een verderen tfrief merkte de proc.-generaal op. Inderdaad berust de veroordeeling op In direct bewijs, want niemand heeft hen zien schieten en niemand heeft verklaard, of de vader dan wel de zoon het jachtgeweer hanteerde of omgekeerd en wie hunner de revolverschoten heeft gelost. Toch Is indi rect bewijs mij somtijds veel liever en voor al zooals hier, waar de rechtspraak de vruchten heeft mogen plukken van de na sporingen des heeren van Waegeningh en Hulst, die door het belangrijke feiten- en vergelijkingsmateriaal, dat zij hebben ver gaard, hebben bewerkt, dat bij recfitbanke Hof geen dubium is gerezen omtrent de schuldplichtigheid. De proc.-gcn. wees ten slotte op de dui delijke deskundigen- en getuigenverklarin gen. Uit dit complex van aanwijzingen heeft het Hof kunnen besluiten gelijk het gedaan heeft, dat elk dezer verdachten da der was van hetgeen ten aanzien van hem bewezen is verklaard, terwijl de vraag, of dit terecht is geschied, geen voorwerp van onderzoek in cassatie kan uitmaken. HERDENKING PRINS WILLEM VAN ORANJE. Haagsch comité gevormd, Het comité voor de herdenking van den vierhondord6ten geboortedag van prins Willem van Oranje te 's-Gravenhage is thans gevormd. Het is de bedoeling, dat dit comité de lei ding op zich neemt bij het regelen van de bijeenkomsten, uitvoeringen en plechtig heden. Het dagelijksch bestuur is samengesteld als volgt: voorzitter mr. dr. G. A. W. ter Pelkvvijk; pl.v. voorzitters mr. A. B. Cohen Stuart en F. N.'N. Quant; secretaris Pil. du Bulsson; penningmeester F. Reysenbach; leden mr. J. F. Hijmans, P. C. M. Philip- pona, ds. I. Voorsteegh en L. P. J. Wiert6. In wording is een werkcomité waarvan de namen der leden spoedig bekend zullen worden gemaakt. Reeds thans ztjn 26 ver eenigingen in het comité vertegenwoordigd. VIJFDUIZEND GULDEN VERMIST. Een loopor van de N.V. G. H. Bührmanns Papiergroothandel te Amsterdam had Za terdagmorgen In het z.g. geldkantoor een groot bedrag In ontvangst genomen. Om het te wisselen ging hij naar de Rotter- damsche Bank vereen iging, waar hij tot He onaangename ontdekking kwam, dat hij vijf biljetten van duizend gulden kwijt was. De kans Ie niet uitgesloten, dat een zak- konroller zijn slag heeft geslagen. Door de geduneerde ie e^n belooning van 500 uit geloofd voor het terugbezorgen van de bil jetten, waarvan de nummers bekend zijn, of voor het geven van Inlicntingen, die tot de terugbezorging kunnen leiden. Schat de waarde van onze Stand en werpt Uw opgave Ir het hetwelk u daarin zult aantreffen. Dit geeft U kans op één der drie fraaie prijzen welke wij beschik baar stellen voor de drie beste oplossers. Inzendingen tot uiterlijk VRIJDAG 11 NOVEMBER, 's avonds tot sluiting. Zaterdagavond wordt de uitslag In de zaal bekend gemaakt. „Ik ben naar de veiling van gevonden voorwerpen bi) de spoorwegen geweest 't Is bar zooveel men- «hen er maar dingen vergeten." .Zoo - en heb je nog Iets op den kop kannen tikken „Nee er was niets voor me bij en Ik h b er m-n parapluis nog vergeten ook." (Gazettlnlo Illustrate).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4