Werkverschaffing te Soest VOLKSONDERWUS VERGADERT Mr. OUD CONTRA TERPSTRA EN WELTER HET STAATSHERBARIUM IN GEVAAR Onze Postvliegers onderweg Credieten aangevraagd door B. en W. De vereeniging lelt lhans 607 afdeelingen met 62.558 leden Haarlem, 5 Nov. Zaterdagmiddag is to Haarlem in het gebouw van den Haarlem- schen Kegelbond do tweedaagsche alge- meene vergadering van de vereeniging „Volksonderwijs" begonnen. De voorzitter Mr. P. J. Oud, sprak de openingsrede uit. Hij herdacht het ver scheiden van Mr. Dolk, oud-algemeen se cretaris, van het eerelid Dr. van de Stadt en van mevr. de Vries—Ham. Spr. releveerde vervolgens de indiening van de wet-Terpstra in October 1931, welke hij een aanslag op het onderwijspeil noem de. De ergste bepalingen zijn die, welke be trekking hebben op lcerlingenschaal, on derwijzersopleiding en strafstelsel. Een groote teleurstelling was het, dat geen be palingen zijn opgenomen tegen de oprich ting der bijzondere scholen. De belangrijk ste wijziging, welke de minister naderhand weer heeft aangebracht, is, dat de unifor me leerlingenschaal is vervangen door een gedifferentieerde. Voor groote scholen zijn daartegen ernstige bezwaren. Uitvoerig besprak Mr. Oud de bezuini gingsvoorstellen van de commlssie-Welter. Concentratie van 6cholen achtte hij vooral voor het platteland bedenkelijk. Verhoo ging van de minima-aantal leerlingen i6 een uitmuntend denkbeeld, indien het al leen wordt toegepast voor bijzondere scho len. Het streven naar de aanstelling van on derwijzeressen A doet denken aan bet be ruchte systeem der assistenten van de wot van 1924. Verhooging van den minimum- toelatingsleeftijd is uitstekend, indien ge paard met een regeling van het voorberei dend onderwijs. „De noodzakelijkheid van bezuiniging op onderwijsgebied erkennen wij ten volle", aïdus spr. „Maar de beginselen van 1917, die nog altijd gelden, moeten daarbij wor den erkend. Wij begeeren het opzeggen van de pacificatie niet, maar kunnen in den huidigen toestand niet berusten. Er moet een regeling komen, die in plaat6 van de valsche bevrediging van thans den waren onderwijsvrede zal brengen. Nadat Mr. L. G. van Darn het hoofdbe stuur en de afgevaardigden namens de af- deeling Haarlem had welkom geheeten, werden de gebruikelijke jaarverslagen goedgekeurd. Daaruit bleek o.a., dat de ver eeniging 607 afdeelingcn met 62.558 leden telt, tegenover 597 afdeelingen met 60.163 leden in het vorige jaar. De heeren R. van Gaasbeek en Mr. Oud werden herkozeiV éls hoofdbestuursleden! Met algemeene stemmen werd aangeno men een motie, die er bij de afdeelingen op aan dringt, te ijveren voor verstrekking van voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen. Goedgekeurd werd het voorstel- Sneek, dat het hoofdbestuur opdraagt te onderzoeken, in hoeverre het bevorderd kan worden, dat in kleine gemeenten zon der school voor buitengewoon onderwijs, voor achterlijke kinderen mogelijk kan worden gemaakt, op andere wijze onder wijs te ontvangen. Voorts werden een aantal voorstellen be handeld inzake wijzigingen van het huis houdelijk reglement. Zondagmorgen werd de algemeene ver gadering van „Volksonderwijs" voortgezet. Prof. Dr. J. J. Salverda de Grave hield een rede over de verhouding van gespro ken en geschreven taal in verband met de vereenvoudiging der spelling. Spreker zei- de, dat het probleem van deze verhouding de geheele spellingkwestie beheerscht; een juist inzicht in die verhouding moet nood zakelijk voeren tot de erkenning van de wenschelijkheid eener spelling-vereenvou diging. Gesproken en geschreven taal vor men onvergelijkbare grootheden. De ge sproken taal is echter het eerst gegevene; op haar berust de geschreven taal. Tiet on derwijs moet dus van de gesproken taal uitgaan. De spelling moet zoo eenvoudig mogelijk zijn, ten eer6te: omdat de taal in haar essentie klank ie, moet de spelling zich naar den klank regelen en ten tweede: omdat de geschreven taal berust op de ge sproken taal, is het zaak de afstand tus- scben schrift en klank niet nog grooter te maken, dan hij reeds door het verschil in beider wezen is. De heer J. Kropvcld, lid van het hoofd bestuur hield vervolgens een rede over de Nood wet-Terpstra. Na deze reden van den heer Kropveld werd bij acclamatie de volgende motie aan genomen: „De Algemeene vergadering van „Volks onderwijs", van oordeel, dat deze z.g. Noodwet voor ons Lager Onderwijs regelingen schept van blijvenden aard, die ten aanzien van dc aantallen leerlingen, in de schole een niet re verdedigen desorganistatie brengen en in flagranten 6trijd zijn met noodzakelijke voorwaarden jroor behoorlijk vruchtdra gend onderwijs en met het opvoedend ka rakter, dat in het belang van onze jeugd in het bijzonder nog in deze dagen het schoolonderwijs heeft te kenmerken; ten aanzien van het benoemingsrecht van gemeentebesturen aan dezen verplichtingen opleggen, die door benoeming van wacht gelders(sters) zonder eenige beperking, met de belangen van onze openbare scholen niet de minste rekening houden, ten dezen in de verhouding tusschcn het openbaar en het bijzonder onderwijs groote ongelijkheid scheppende ten nadeele van het openbare, en honderden jonge leerkrachten buiten de mogelijkheid stellen van het vervullen van .«enige betrekking, doet een dringend be roep op de volksvertegenwoordiging, om deze z.g. Noodwet niet aan te nemen". Na eenige besprekingen werd aangeno men een voorstel van de afdeeling Amster dam, waarin het hoofdbestuur werd ver zocht een commissie te benoemen, die tot taak heeft, een onderzoek in te stellen naar de gevolgen van de „Bevrediging op On derwijsgebied". In verband hiermede werd het voorstel Gouda om propaganda te voeren voor de verplichte neutrale staatsschool aangehou den. Het hoofdbestuur zal overwegen, om de volgende jaarvergadering in Leeuwarden te houden, zulks naar aanleiding van een uitnoodiging dor afdeeling Leeuwarden. Een adres van den oudsdirec teur aan de Tweede Kamer Dc lieer dr. J. W. C. Goethart, oud-direc teur van 's Rijks Herbarium, tevens lector in de systemutische botanie aan de rijks universiteit te Leiden, heeft zich tot de Tweede Kamer gericht met een adres naar aanleiding van het voorstel in de Ontwerp Staatsbegrooting voor 1933, om aan de Leid- sche universiteit een (nieuw) professoraat m dc systematische botanie te vestigen. Volgons de toelichting tot dezen post worden het lectoraat in de systematische botanie en het directoraat van het herbarium omgezet in een plaats als buitengewoon hoogleeraar. wat geen vermeerdering van uitgaven zal medebrengen. In zijn adres nu betoogt dr. Goethart, dat bedoelde begrootingspost mvolvecrt: omzet ting van een Rijksmuseum in een zuiver onderwijsinstituut, én onvoorwaardelijke be schikbaarstelling aan een hoogleeraar van alle verzamelingen van dat Rijksmuseum. Na te hebben gewezen op de principieele verschillen in aard cn doel tusschcn een Rijksmuseum en een onderwijsinstituut merkt adressant op, dat door ministerieele besluiten en administratieve maatregelen het, oorspronkelijk autonome, Rijks Herba rium administratief en meer ondergeschikt wordt gemaakt aan de Leidsche universiteit, waardoor dc museumfunctic ernstig ge schaad werd. Dit neemt evenwel niet weg, dat 's Rijks Herbarium nog steeds officieel is: een Rijks museum ten algemeenen nutte. Het plan tot omzetting van ons Stants- Herbarium in een onderwijsinstituut is voor af niet publiek gemaakt en ook nu nog alleen maar aan enkele ingewijden bekend. Zelfs de directie van 's Rijks Herbarium werd niet in kennis gesteld met de argu menten der tegenpartij en heeft dus ook geen gelegenheid gehad, ze aan een zake lijke kritiek te onderwerpen. Door aanneming van den onderhavigen post tot inrichting van een „plaats als hui tengowoon hoogleeraar" aan de Leidsche universiteit zou derhalve, incidenteel, een principieele beslissing genomen worden in een vele gewichtige belangen rakende aan gelegenheid. En dat wel, zonder dat een grondig zake lijk onderzoek heeft plaats gehad; zondpr dat de verschillende groepen van belangheb benden erin gekeDd zijn; ja zelfs zonder dat zij tijd en gelegenheid hebben gehad er be hoorlijk kennis van te nemen. Dr. Goethart is overtuigd Dat de voorgenomen omzetting van ons Staats-ITerbarium in een onderwljsinstel'ing groot nadeel zou berokkenen aan gewich tige wetenschappelijke en materieele be'an- gen van ons vaderland; dat zij onvereenigbaar is met de interna tionale moreele verplichtingen; dat zij in de toekomst, zonder noodzaak, verhooging der staatsuitgaven ten gevolge zou hebben; dat zij een precedent zou scheppen, waar door het bestaan van nog andere te Leiden gevestigde Rijksmusea bedreigd wordt, en dat zij bovendien voor het Leidsche uni versitaire onderwijs onnoodig is. Deze overtuiging berust op verschillende gronden, die in memorie van toelichting nader worden uiteengezet. Adressant verzoekt ten slotte, om den be doelden begrootingspost niet aan te nemen, doch het daarheen te leiden, dat de verschil lende botrokken vraagstukken eerst vol ledig, grondig, onpartijdig en zuiver zakehjk onderzocht worden en alle belanghebbenden in staat gesteld worden hun meening en kritiek kenbaar te maken. DOODELIJKE VAL VAN HET DAK. 'e-Gravcnhage, 7 November. Heden ochtend is de 32-jarige werkman J. A. M. P. bij het verrichten van werkzaamheden op het dak van de Witte Sociëteit aan het plein te 's-Gravenhagc daarvan afgevallen. Dc ongelukkige bezweek vrijwel onmiddel lijk aan de bekomen verwondingen. Omtrent het ongeval aan het gebouw der Witte Sociéteit, dat hedenochtend den werk man P. het leven kostte, kan nader worden gemeld, dat de getroffene de 32-jarige J. A. M. P. in de dakgoot bezig was een last van 200 K.G. neer te laten langs een door electriciteil bewogen kabel. Op een gegeven moment schoot het touw van een der hijschbalken los, daarbij den balk meesleurende. P., die bij de hijschinrichting in de dak goot stond, verloor dientengevolge zijn even wicht en stortte van een hoogte van \1Vj M neer, met het reeds gemelde droevige ge volg. Blijkens bet onderzoek treft niemand eenige schuld. Het lijk van den getroffene is naar het Gem. Ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht. Ijsveld 3—11 Amsterdam 8—11 BuJapest 4—11 Weenen Athene Mersamatruh 5—11 Cairo Gaza 6—31 Rutbawells Bagdad 7—11 Boeshir Djask Karachi Jodpoer Jhansi Calcutta Rangoon Bangkok Koh-Lak Medan Batavia Bandoeng 7—11 6—11 5—11 4—11 4—11 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 10 November. SMOKKELEN VAN WAPENS. Een Inval met gedeeltelijk succes. V e n 1 o, 6 Nov. De wapensmokkclarij uit Belgic, waarop sedert de aanhouding van den smokkelaar Szymanski uit Venlo in den laatstcn tijd door de rijks- en gemeen tepolitie extra aandacht wordt geschonken, is niets nieuws. Het is een bekend feit, dat de wapens in het land van onze Zuiderbu ren belangrijk goedkooper zijn dan hier te lande en elders. Vooral in verband met de politieke ver houdingen in Duitschland schijnt er vooral sedert de laatste weken een bizondere acti viteit in dezen handel te bestaan. Niet al leen de aanhouding van Szymanski, ook de resultaten van de onlangs gehouden huis zoeking te Nederweerd en de aanhouding te Venlo, waarbij een mand met 42 auto matische pistolen en bijbehoorende munitie in beslag werden genomen, wijzen hierop, en de politie is uiterst op haar qui vivc. Het was de politie thans wederom ter oore gekomen, dat zich ten huize van een zekeren P. te Heythuisen een partij wapens moest bevinden, welke bestemd zou zijn voor uitvoer naar Duitschland. In verband hiermee deed de opperwachtmeester der maréchaussee te Venlo, in samenwerking met de maréchaussee der brigade Vlodrop een huiszoeking. Het blcpk, dat dc partij wapenen, welke men vermoedde te zullen vinden, reeds verdwenen was. Een auto matisch pistool cn zestien patronen kon den in beslag worden genomen. Tegen P. is procesverbaal opgemaakt. GEVOLG VAN ONVOORZICHTIGHEID. Zaterdagmiddag us de slagerszoon C. Knappers to Roosendaal op de Brodasche Baan mot zijn rijwiel gevallen. De jongen liet zich door een vrachtauto voorttrekken, hetgeen hem op een gegeven oogenblik noodlottig is geworden. Mot een zware hersenschudding en in bewustcloozcn toestand is hij naar het zie kenhuis vervoerd, ahvaar hem het Heilig Oliesel werd toegediend. Zijn toestand is zorgwekkend. ONTVANGDAGEN PAUSHUIZE. Mevrouw s' Jacobvan Boetzclaer hoopt van Donderdag, 10 November a s. af, we derom ten Paushuize tc ontvangen. SPOORWEGDIENSTREGELING UTRECHT—BAARN. Baarn. Een aantal vercenigingen in plaatsen, gelegen tusschen Utrecht en Baarn hebben het vorig jaar aan de direc tie der Ned. Spoorwegen verzocht de dienstregeling der treinen van de lijn UtrechtBaarn aldus te herzien, dat betere aansluitingen verkregen worden te Utrecht en Baarn met het groote spoorwegverkeer Op het verzoek is toen afwijzend beschikt. Daarna hebben genoemde verecnigingen zich tot den minister van waterstaat ge wend. Deze heeft thans geantwoord, dat aan de inwilliging van het verzoek eenige moeilijkheden verbonden zijn, doch dat dc directie der Ned. Spoorwegen toegezegd heeft bij den opzet van de dienstregeling van Mei 1933 op dc kenbaar gemaakte wenschen te zullen letten en daarmede voor zooveel mogelijk rekening te zul len houden. VERPLAATSING VAN DE OPENBARE LEESZAAL TE HILVERSUM. Hilversum, 5 Nov. In do gisteravond gehouden algemeene ledenvergadering van do Hilversumsche Openbare Leeszaal en Bibliotheek werden de bestuursvoorstellen tot goedkeuring van den aankoop van het perceel 'sGravelandscheweg 55, ten einde dit te verbouwen tot O. L. B. alsmede tot intrekking van het besluit tot stichting van een nieuwe O. L. B. aan de Heerenstraat, met algemeene 6temmen goedgekeurd. Tevens werd besloten een geldleoning van f 31.000 aan te gaan. Het bcnoodigd bedrag is in totaal 59.000, doch cr is een kas van 8000 cn de opbrengst van terrein en ge bouwen aan de Heerenstraat, waarvan de verkoop wel vaststaat (het betreffende be stuursvoorstel ging er eveneens m. a. st. door), kan als minimum op 20.000 vast gesteld worden. De contributie voor nieuwe leden zal met f 0.25 per jaar worden verhoogd en zal dus als minimum 1.75 bedragen Van de oude leden zal eveneens een bijslag op de con tributie worden verzocht. Werkzaamheden in gemeentebos- schen, een natuurbad en aan leg van wegen B. en W. schrijven aan den Raad: Soest. Wij hebben de eer Uwen raad mede te deelen dat wij wederom genood zaakt zijn Uwe medewerking in te roepen voor het nemen van maatregelen en beslui ten noodig voor de leniging van de nooden onder de arbeidersbevolking dezer gemeen te, ontstaan tengevolge van nog steeds aan houdende werkloosheid. Reeds vele jaren werd door Uw College door het doen ver richten van werk tijdens de winterperiode in do nooden voorzien, cn vonden de arbei ders in het overige deel van het jaar nog voldoende gelegenheid tot arbeiden in het vrije bedrijf. Het is echter gebleken dat de economische crisis ook onze gemeente in hare nadcelige gevolgen niet heeft gespaard Den geheelen zomer van dit jaar bleef hot aantal werkloozen vrij constant en moest het Burgerlijk Armbestuur door het ver- lecncn van groote bedragen aan extra sub sidie in staat gesteld worden de werkloozen individueel naar behoefte in geld te steu nen. Het laat zich aanzien, dat in de eerste toekomst de werkloosheid nog zal voortdu ren, een omstandigheid welke ons College met aanhoudende zorg vervult. Eenerzijds is het onze taak te waken voor de belangen van dc door werkloosheid getroffen inwo ners, anderzijds raken de voorzieningen in het belang dezer groep ten nauwste de financiën der gemeente, cn daarmede de ge heele gemeenschap. Deze gedachten heb ben ons na rijpe overweging er toe gebracht Uwen Raad voorstellen te doen welke wel iswaar eenige offers vragen, doch ten slotte aan de nooden weerstand kunnen bieden. Deze voorstellen zullen strekken tot algo- heele wijziging in de tot heden gevolsrde wijze van werkverschaffing cn steunverle ning, gepaard gaande met steun uit 's Rijks kas waardoor do lasten voor de gemeente tevens zullen worden verlicht. Om U van den stand der in deze gemeen te heerschcnde werkloosheid in te lichten deelen wij U mede dat op heden bij de ar beidsbeurs ingeschreven zijn: 136 bouwvak arbeiders. 73 landarbeiders cn 53 arbeiders werkzaam in verschillende vakken. Teneinde aan deze werkloozen en hunne gezinnen een bestaansmogelijkheid te ver schaffen staan de volgende maatregelen ten dienste-Lw.: I. Werkverschaffing. a. met subsidie uit 's Rijks kas; b. gemeentelijke werkverschaffing zon der subsidie uit 's Rijks kas. II. Steunverleening a. gemeentelijke steunverleening met rijkssubsidie; b. armenzorg uit te oefenen door hel Burgerlijk Armbestuur. Ten aanzien van te nemen maatregelen ter voorziening in de werkloozenzorg ver dient dc onder I genoemde n.l. Werkver schaffing op grond van velerlei motieven de voorkeur. Aangezien door ons is getracht zoo gun stig mogelijke voorwaarden te verkrijgen cn de Minister vrijwel onze wenschen heeft ingewilligd meenen wij U te moeten voor stellen dezen te aanvaarden en daarbij aan ons College de machtiging te verleenen tC' genovcr den Minister de verklaring af tc leggen, dat het gemeentebestuur zich ver bindt, geen enkele maatregel ten aanzien van werkloozenzorg in te voeren of te laten invoeren vóórdat het zich overtuigd heeft, hoe de regeering tegenover de te nemen voorziening staat. Omtrent den maatregel gemeentelijke werkverschaffing zonder rijkssubsidie dee len wij U het volgende mede. In gevallen, dat het aantal werkloozen uitgaat boven het aantal, dat te werk gesteld kan worden bij de werken waarvoor rijkssubsidie is te ver krijgen, zal het noodig blijken dat naast werken met rijkssubsidie de gemeente werk zaamheden laat verrichten. Hiervoor zullen echter regelen moeten worden gesteld wel ke overeenkomstig de bepalingen der Re geering, de goedkeuring zullen moeten heb ben van den betrokken Minister. Wij heb ben bereids het oordeel van den Minister over het door ons ontworpen reglement verzocht. Inmiddels stellen wij U voor tot vaststelling van liet U hierbij aangeboden ontwerp over te gaan. De commissie voor werkverschaffing kan zich met dit ontwerp vereenigen. Eventucele door den Minister gewenschte wijzigingen zullen wij U tz.t. voordragen. Vervolgens rest ons nog toe te lichten de maatregelen, welke te nemen zijn als steun verleening genoemd onder II. Een ontwerp gemeentelijke steunregeling hebben wij eveneens ter bcoordeeling aan den Minister van Binncnlandsche Zaken toegezonden. Wij stellen U echter voor, dit ontwerp dat wij U hierbij aanbieden en waarmede de commissie voor werkverschaf fing zich kan vereenigen, in afwachting van de mededeeling van den Minister vast te stellen. Tenslotte wordt door het Burgerlijk Arm bestuur voorzien in de behoeften van die gezinnen, welke de voor levensonderhoud noodigc middelen missen om reden dat het hoofd van het verrichten van werk of het verkrijgen van steun is uitgesloten. Terugkomende op de objecten voor werk verschaffing welke wij U wenschen voor te stellen kunnen wij U de volgende noemen; a. \erdere uitvoering van de werkzaam heden in de gerfieentebosschen als omschTe- en in het rapport van den Techn. Ambte-1 naar Ü.W. dd 20 October 1931, waartoe door Uwen Raad is bes lóten in Uwe vergadering van 31 October 1931; b. Het maken van een natuurbad op het gemeentelijk grondbezit aan de Banning- straat naast het pompstation der Utrecht- sclie Waterleiding Maatschappij. c. De aanleg van wegen in het gemeen telijk grondbezit gelegen op 't Hart be grensd door Beetzlaan, Laanstraat en Nicuwstraat. d. Uitvoering van kleine werken als on derhoud wegen, greppels e.a. Voor de werken sub a, b en c bestaat ons voornemen eene subsidie aan te vragen uit 's Rijks kas. Voor de werken in de gemeentebosschén wordt een crediet aangevraagd vanl 15.942,80, voor het natuurbad in de Ban-i ningstraat rond 70.000 cn voor den aan leg van wegen over het gemeentelijk en voor den aanleg van wegen over het ge meentelijk grondbezit begrensd door Beetz laan, Laanstraat en Niéuw-straat, 104.000. Woensdag 9 November. Hilversum; V. A. R. A. 8.00. Tijdsein. 8.01. Gramofoonmuzick. V. P R. O. 10.00 Morgenwijding. V. A. R. A. 10.15. Uitzending voor arbeiders in de con tinubedrijven Hetty Beck draagt voor;! Fragment uit „Thomas More", Henr. Ro land Holst V.A.R.A.-Klein Orkest o.l.v. Paul Du chant. Het kapitalisme cn wat er aan vooraf ging (IV) door G. J. Zwertbroek. 12.00. De Notenkrakers o.l.v Daaf Wins; Gramofoonrauziek. De Notenkrakers. Orgelspel door J. B. Mc. Carthy op het V.A.R.A.-Standaart-orgel. I.45. Onderbreking voor verzorging van den zender. 2.00. Vrouwenuurtje in samenwerking met den Bond van Soc. Dcm. Vrouwenclubs in Nederland. Mevr. C. Pothuis-Smit spreekt over „De domme geiten". Gramofoonmuzick. Mevr. Joh. Bakker zingt on vertelt over: Liederen voor het huisgezin 3.00. Voor de kinderen. 5.31. V.A.R.A.-Klcin-Orkest o.l.v. Paul I)u«. chant 6.00. Gramofoonmuziek! 6.10. Orgelspel door Joh.- Jóng 'op. hét V.A.R.A.-Standaart-orgel. 6.30. Arbeidersliederen. Joh.'Lafnmé"n,""bas; Joh. Jong, orgel. 7.00. De 9e November en de Arbeiders klasse. Rede uit te spreken door Paul Loebe, oud-voorzitter van dc-n Duitschen Rijksdag. Nederlandsche vertaling door 6. J Zwertbroek. 8.01. Arbeidersliederen (gramofoonplaten). 8.25. Uitzending van de groote meeting van S. D. A. P. cn N. V. V„ gehouden op Dinsdag tevoren op Houtrusl te 'sGraven- hage. Sprekers: J. W. Alharda cn E. Ku- pers. 9.30. Arbeidersliederen door John. Brook- hous McCarthy op het orgel. 10.00. Persbureau Vaz Dias. 10.10. De Flierefluiters o.l.v. Hugo de Groot met zang van Leo Fula. 10.40. Gramofoonmuzick. 10.50. De Flierefluiters o.l.v. Hugo de Groot met zang van Leo Fuld II.30. Gramofoonmuzick. 12.00. Tijdsein en sluiting. Huizen: 8.00. Schriftlezing. 8.15. Tijdsein. 8.15. Morgenconcert. Gramofoonmuziek. 10.00. Zang door het N. C. R. V.-Damës- koor. 10.30. Morgendienst, te leiden door Ds. J. Verkuil, Geref. predikant t« Laren (N.-H.)« 11.00. Concert door het „Haagsche Trio'V Honk van Calsteren, viool. Bart Oskam, cello. André Rodenhuis, piano. 12.00. Politieberichten. I.00. Harmoniumbespeling door M. F. Jurjaanz, te Hilversum. Zang: Mej. A. Geest, sopraan. 2.00. Verzorging van den zender. 2.30. Concert: Willy Cante Van Ameron- gen, sopraan; Ferdinand Pels, hobo; Alex Adema, piano. 4.30. Een haltuurtje met Urbach. (Gramo-» foonplaten). 5.00. Kinderuurtje. Leidster: Mej. G. tngwersen. Zang: Mevr. A. v. Eyk-Mullcr; piano: Mej. C. Muller. Allen te Amsterdam. 6.00. Declamatie door den heer J. L, Schouten Jr., te Amsterdam. 6.30. Cursus Engelsch voor beginners» 7.00. De heeren A. Banning, directeur van de Binnenvaartschool te Amsterdam, er» L. K. A. van Duuren, voorzitter van de Exa men-commissie voor machinist bij de Rijn en Binnenvaart, bespreken de lessen in het weekblad „Do Binnenvaart". 7.30. Politieberichten. 7.45. Persberichten van het Ned. Gift Persbureau. 8.00. Propaganda-avond. Sprekers: Ds, J. A. Tazelaar, Geref. predikant, te Rotterdam, en de heer E. J. do Bruin, hoofd der Chr. school, te Silvolde, beide hoofdbestuurs leden der N. C. R. V. Orkest: Het Sym- phonie-Orkest der N. C. R V. (de H.O.V.), o.l.v. Frits Schuurman. Zang door het N. C. R. V.-Dameskoor o.l.v. Louise Lauen- roth. 10.00. Persberichten Vaz Dias. 10.30 Graraofoonplatenconcert II.15. Tijdsein.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6