!N MASSA'S SLIJTERIJ Donderdag 17 November 1932 AMERSFOQRTSCH DAGBLAD 31e Jaargang No. 120 't Fransche plan onder de loupe GELIJKHEID DER STATEN? 't Oordeel der overige Parijsche pers DERDE BLAD HONDERDEN D00DEN IN HONDURAS HET NETELIG VRAAGSTUK DER SGHULDEN WEER EEN MIJNRAMP IN ENGELAND DROOGLEGGING IN AMERIKA PRACTISCH TEN EINDE DE VERWOESTINGEN VAN DEN TAIFOEN Dooden in Tokio De Populaire ontkent, dat dit beginsel wordt ver werkelijkt Het Fransche ontwapenings- en veilig heidsplan wordt door de geheelè Parijsche pers met uitzondering van de socialistische Populaire gunstig ontvangen. Dit blad is van meening, dat de definitieve tekst van het plan de tegenstelling, die tusschen veiligheid en ontwapening bestaat, niet op heft. Het leidt ook niet tot de gewenschte ontwapening, doch integendeel tot een zekere bewapening van Duitschland eener- zijds en anderzijds voor Frankrijk tot vor ming van een soort rijksweer naast het be staande leger. De toevoeging, dat bij de recruteering rekening zal worden gehouden met de bestaande ongelijkheden en recru- teeringsmogelijkhcden, is een zoo vergaan de afwijking van het principe van de ge lijkheid der staten, dat do verwezenlijking ervan daardoor volkomen twijfelachtig wordt. Tenslotte mist men elke toespeling op cventueelc vernieling van reeds be staand oorlogsmateriaal. De Echo de Paris is van meening, dat het Fransche plan te weinig rekening houdt met de werkelijkheid van den tegen- woordigen toestand. Men dient echter te constatcercn, dat er in den loop van de twee laatste weken nog ingrijpende veran deringen in zijn aangebracht, waardoor het althans naar den geest bevredigend kan worden geacht De verwezenlijking van het plan zal het den Volkenbond mogelijk ma ken de rol te spelen, die zijn stichters hem hadden toegedacht De Petit Parisien noemt het Fransche plan de ernstigste poging, dio tot nog toe gedaan is om het werk der ontwapenings conferentie te doen slagen De Oeuvre is van meening, dat het plan een werkelijke vermindering zal brengen. Het ontwikkelt duidelijk en oprecht de op lossing van het probleem van handhaving van den vrede door het organiseeren van de veiligheid. De Républiquc ziet in het plan een aan bod aan Duitschland om de door dit land geëischto gelijkgerechtigdheid te verwezen lijken. De Matin schrijft, dat een eventueele af wijzing van het Fransche plan door de Duitsche njksregeering gelijk zou staan met de erkenning, dal Duitschland, onder den dekmantel van de veiligheid, slechts geleid wordt door den wensch om zijn be wapeningsvrijheid terug te winnen. Een formule tot oplossing van de kwestie der rechtsgelijkheid. De Times publiceert een artikel van de band van Wheeler-Bcnnett, waarin onder andere gezegd wordt, dat alvorens de alge- meene belangstelling zich naar het Fran sche plan zal keeren; men zich eerst een duidelijke voorstelling moet maken van de beteekenis van den Duitschen gelijkheids- eisch, die nog niet geregeld is en zonder welks' regeling de ontwapeningsconferentie geen stap verder kan komen. De schrijver geeft de volgende formule om het probleem op te lossen en spreekt de meening uit, dat deze punten voor de Duitsche regecring aanvaardbaar zijn: 1. Opstelling van een nieuwe ontwape ningsovereenkomst, die in de plaats komt van deel V van het verdrag van Versailles. 2. Gedeeltelijke vermindering van den 'diensttijd van de rijksweer. 3. Duitschland zal in staat worden ge steld een vrijwillige militie te vormen, die Diet grooter mag zijn dan 50 van de rijksweer. i. Onderhoud en bewapening van do rijksweer op een goedkooper grondslag dan het verdrag van Versailles toestaat en on der dezelfde voorwaarden als de andere mogendheden. 5. De vrijwillige toezogging van Duitsch land om zijn militaire macht in de periode tusschen de eerste en de tweede ontwape ningsconferentie niet te verhoogen. 6. Duitschland verklaart, dat het afziet van zware aanvalswapenen, waartoe ook dc andere naties zich binnen een bepaald aan tal jaren verplichten. 7. Duitschland heeft het recht op een „bekrachtiging" van zijn gelijkgerechtigd heid voor alle wapencategorieën, die in de nieuwe ontwapeningsovereenkomst beperkt worden, zoodat bijvoorbeeld Duitschland eenige tanks zou kunnen houwen, voor zoo ver deze toegelaten zijn. Duitschland verplicht zich zijn algemcene militaire begrooting ondanks de reorgani satie niet te verhoogen. De Engelschen weinig opgotogon. Hot Franscho ontwapeningsplan wordt door de Londenschc bladen over het alge meen met weinig enthousiasme ontvangen. De Times meent, dat de mogelijkheid van een samenvoeging van de Fransche. Engel- sche en Amerikaansche plannen nog be staat. Het Fransche plan komt bovendien In zooverre aan den Duitschen eisch tot rechtsgelijkheid tegemoet, dat geen perma nent onderscheid wordt gemaakt tusschen de militaire macht van Duitschland en die van de andere landen. Het blad ziet In dit plan een verbetering tegenover de Fran sche plannen van vroeger, omdat in het nieuwe plan de automatische toepassing van militaire sancties op het vasteland van Europa beperkt wordt, zoodat Engeland daardoor niet getroffen wordt. In het Fran sche plan overheerscht dc kwestie der veiligheid in alles die der ontwapening. De wijze, waarop de aanvaller moei worden vastgesteld, zal geen algemeenc instemming vinden. Do eisch van Frankrijk echter, dat het nieuwe plan alleen dan verwezenlijkt kan worden, wanneer allo mogendheden het Kcllogg-pact en hot statuut van den Volkenhond practisch' toepassen, is geen goed voorteeken. Vooral is de interpretatie van art. 1G van het Volkenbondspact steeds een geschilpunt geweest en het is in geen geval gewenscht verdere vermindering van de bewapening uit te stellen, totdat dit ge schilpunt geregeld is. Men moet tenslotte beseffen, dat eerst het vraagstuk van de Duitsche rechtsgelijkheid moet worden be sproken en het is van belang, dat dit drin gende vraagstuk niet door de vele proble men, waarmede de ontwapeningsconferentie zich zal hebben bezig te houden, op den achtergrond wordt gedrongen. Internationale strafmaatregelen tegen een aanvallenden staat. Do Daily Telegraph verklaart, dat het Fransche plan uitsluitend dc Fransche cischcn inzake dc toepassing van sancties in een nieuwen vorm brengt. Het belang rijkste van liet plan is, zooals men heeft kunnen voorzien, de toepassing van inter nationale sancties tegen een slaat, die als aanvaller beschouwd wordt. Met nadruk moet herhaald worden, dat de door Frank rijk voorgestelde wijze van vaststelling van den aanvaller in strijd is met de Engolsche opvatting over hetgeen juist en practisch is. Ditzelfde geldt voor dc voorstellen in zake het vormen van dc strijdkrachten, die tegen een aanvaller gebruikt moeten wor den. De Morning Post betwijfelt of Engeland zich bij het voorgestelde verdrag voor dc Middellandsche' Zee zal aansluiten, welk verdrag zonder de toetreding van Engeland nauwelijks tot stand kan komen. Een an dere vraag is, of het door Frankrijk voor gestelde internationale volkenbondsleger geschikt zal zijn om zijn taak te vervullen. De Daily Herald verklaart, dat thans alles afhangt van dc verklaringen van den minister van buitenlandsche zaken Simon te Genève over dc F.ngelschc voorstellen. Wanneer Engeland-denzelfden moed toont als Amerika en Frankrijk, dan zijn de voor uitzichten gunstig. Verdero kritiek van Duitsche zijde: „Alle vqoruitzichton op ingrijpende en radicale ont- wapening ontbreken". 13 e r 1 ij n, 15 Nov. (V.D.) Van bevoegde - ijde wordt omtrent het Fransche veilig heids- en ont\vapcningsplan het volgende medegedeeld: Het plan wordt reeds terstond gekarakte riseerd door den opbouw ervan, niet als ontwaperiingsplan doch als plan voor de politieke organisatie van Europa volgens het bekende Fransche standpunt. Een nieu wen vorm vond de oude idee van het pro- tocool van Genève, die in laatste instantie neerkomt op de verzekering van den terri- torialen status quo. Daarbij heeft het plan twee belangrijke logische constructiefouten. Het verbindt maatregelen, die terstond ver wezenlijkt kunnen en moeten worden met maatregelen, voor welker uitvoering lange tijd noodig is. Het doet vciligheidSvoorstel- len, die als voorwaarde een reeds voltrok ken algemcene ontwapening en een zekere gelijkheid van bewapening tusschen alle staten veronderstellen. De kwestie der Duitsche gclijkbereclitigdheid blijft ook in het Franscho plan een onbeantwoorde vraag en een verwezenlijking der Duitsche cischen wordt uitgesteld naar een onbepaal de toekomst, al wordt er dan ook een soort kader geschapen, waarbinnen alle stalen dezelfde legcrorganisatie moeten vormen. Omtrent hoofdstuk I wordt' opgemerkt, dat daarin toepassing van de Volkenbonds- sancties hij overtreding van het Kcllogg- pact wordt gcëischt, waartegen de Vereenig- de Staten zich steeds hebben verzet. Wat de verscherpte toepassing der bepalingen van art. 1G van het Volkenbondspact betreft, wordt eraan herinnerd, dat Engeland altijd zich tegen een automatische inwerkingtre ding der sanctiebepalingen heeft verzet. Het vooruitzicht, dat Engeland zich tegen een uitbreiding van het sanctiesysteem zal verzetten, heeft de Fransche regeering er toe gebracht om tot kernpunt, van haar vei ligheidsplan haar Europeesch continentaal non-agressiepact, waarbij Engeland dus niet betrokken zal zijn, te maken. De poli tieke hegemonie, gevestigd op de militaire overmacht van eenige staten of van een i-tatenbond, wordt bierdoor vereojwigd. Rij zonder karakteristiek voor de Fransche be doelingen is de bepaling inzake bestaan de bijzondere overeenkomsten, waarmee natuurlijk de demilitariseering van het Rijnland is bedoeld, die met alle daaraan verbonden militaire consequenties gehand haafd blijft. De uniforme organisatie der Europecsche continentale legers is de eenige gedachte met een gezonde kern, die het Fransche plan bevat. Van Duitsche zijde heeft mon dan ook geen reden om dit punt en het daaraan verbonden voorstel van een buitengewoon Volkenbondsleger af te wij zen. Zeer dubbelzinnig acht men de passages ever de speciale rechten en positie van de koloniale legermachten, aangezien klaar blijkelijk de koloniale legers niet of niet belangrijk behoeven te ontwapenen. Men wijst er dan ook op, dat het grootste ge- deelte van het Fransche koloniale leger van ongeveer 250 000 man geruimen tijd onder de wapenen zijnde troepen slechts weinige uren varens van het Franscho moederland verwijderd en ten deele zelfs permanent in Frankrijk gedetacheerd is. Grotesk acht men het voorstel om het zwaic wapenmu ♦eriaal, dat aan dc militielegcrs onttrokken wordt, onder Volkenbondscontrole in de verschillende lande' zelf op to slaan en ter beschikking van eiken staat tc stellen in geval van aanvallen. Hierdoor wil Frank rijk voorkomen, dat zijn reusachtige hoe veelheid zwaar oorlogsmateriaal vernield wordt, zooals zulks voor honderd procent met het Duitsche geschiedde. Concludccrend is men van meening, dat alle vooruitzichten op ingrijpende en radi cale ontwapening ontbreken. De gelijkge rechtigdheid en do veiligheid, die het ge volg van algemeenc ontwapening hooren te zijn, wordt anderen staten niet gegaran deerd. Te Londen is men het klaarblijkelijk met dit alles niet geheel oens. Afgewacht moet worden wat de Amerikaansche regee ring, die het thans zoo dringende probleem der intergeallieerde schulden in verband net de ontwapening heeft gebracht erop heeft aan te merken. Vmchteloozo vlootbesprekingen tusschen Engeland, Frankrijk, Italië en Amerika. Genève, 15 Dcc. (V.D.) Na den terug keer van Norman Davis uit Rome zijn tus schen de raarinedeskundigen der Engcl- sche, Fransche, Italiaansche en Amerikaan sche regeering streng vertrouwelijk» bespre kingen begonnen, die aanvankelijk slechts liepen over de vraag hoe d? groote tegen stelling tusschen de Italiaansche en de Fransche politiek overbrugd kon worden. Tot nog toe zou nog geen vooruitgang zijn geboekt. Vooral het Fransche voorstel tot het sluiten van een Middellandsche Zee pact stuit op grootcn tegenstand. Het ini tiaticf tot deze besprekingen zou door En geland zijn genomen. De kwestie der tanks en zwara artillerie. Genève, 15 Nov. (V.D.) In het bureau der ontwapeningsconferehti i is Dinsdag middag het debat voortgezet over de ver schillende ontwapenings-rapportcn. Dc vertegenwoordiger van Uruguay, die op 22 September van het bureau opdracht had gékregm rapport uit te brengen over de zware artillerie en tanks, verklaarde, dat hij intusschen in contact is getreden met verschillende delegaties, teneinde het difmitievo cijfer vast te stellen voor de beperking der tanks en zware artillerie. De rapporteur zcide evenwel i)Qg niet in «-laat te zijn bet bureau der ontwapeningsconfe rentie reeds thans definitieve besluiten voor te leggen, aangezien »r nog geen hoop bestaat, over deze kwesties toenadering te verkrijgen, welke het uitzicht opent voor het aannemen van een ïapport der ontwa peningsconferentie, hetzij met algemeenc stemmen dan wel met meerderheid van stemmen. De moeilijkheden van de hem gestelde taak zijn nauw verbonden met de oplossing der beide belangrijkste ont.vipe- ningsvraagstukken, n.l. de rechtsgelijkheid en da veiligheid. Hij sprak de hoop uit, dat deze beide kwesties 6poedig met gunstig rjsultaat zullen worden geregeld, teneinde hem daardoor zijn buitengewoon moeilijke taak te verlichten. Slachtoffers eener revolutie Londen, 15 No v. (V. D.) In Noord- Honduras is, naar uit Tegucigalpa wordt gemeld, een revolutie uitgebroken. De op standelingen hebben eenige steden veroverd. De bezetting van Nacaoma heeft pas plaats gehad na een hevig gevecht der insurgentcn met de federale troepen. Er zijn honderden soldaten gedood. Het gevaar bestaat, dat de revolutie zal overslaan naar het Zuidelijk deel des lands. Er zijn daarom groote af- deelingcn troepen naar Commouga gezon den. Het eerste succes behaalden de opstande lingen, toen zij Sanros innamen en het regeeringsgebouw bezetten. De regeeringstroepen, gesteund door de nationalisten, hebben tot nu toe vergeefs getracht de stad te heroveren. De opstandelingen zijn aanhangers van den bij de presidentsverkiezingen versla gen liberalen candidaat dr. Angel Huete. Tot de leiders zou ook een Engelschman be- hooren. DE ONTWAPENING TER ZEE. Londen, 16 Nov. (V. D.) Volgens den Geneefschen correspondent van de Daily Herald hebben de onderhandelingen tus schen sir John Simon en Norman Davis over de vlootaangelegcnheden een gunstig verloop. De hoop bestaat, dat zij zullen lei den tot toetreding van Frankrijk en Italië tot het Londensche vlootverdrag. De nieu we overeenkomst zou zeer veel gelijken op die, welke in Maart 1931 door Henderson en den toenmaligen Britschen minister van marine Alexander bijna tot stand was ge bracht. Genoemde correspondent weet voorts nog te melden, dat de Engelsche deskundigen het gedeelte van het Fran sche ontwapeningsplan, dat betrekking heeft op de ontwapening ter zee, weinig bruikbaar achten. Hoover wil een Amerikaansch eenheidsfront Nc w-York, 15 Nov (V. O.) President Hoover heeft op den terugtocht naar Washington besloten na de a.s. bespreking met Roosevelt een conferentie van de demo eratische congresleiders bijeen te roepen, teneinde met hen tc onderhandelen over de vorming van een Amerikaansch eenheids front in do kwestie der oorlogsschulden. De behandeling van het oorlogsschulden- problcem is volkomen vastgelaopcn. Finan cieele kringen verdedigen een verlaging der oorlogsschulden, aangezien naar hun mea ning het mogelijk is, dat ook do particuliere schulden gevaar loopen, wanneer door de afwijzende houding van het congres de Europecsche schuldenaren gedwongen zou den zijn tot het staken der betalingen. Het verluidt, dat president Hoovor een verlenging van het moratorium en een ver- laging van do oorlogsschulden wensch'olljk acht. Het staat echter vast, dat dezo opvat ting zonder medewerking van het congres niet is te verwerkelijken. De moeilijkheid van dit probleem wordt klaarblijkelijk in do landen, die schuldena ren zijn, onderschat. De partij van Roosc velt wijst iedere verantwoordelijkheid vóór Maart af. Het is derha've moeilijk te zeg gen, hoe een volledige oplossing tot stand zou moeten komen. Pt regeenng Hoover hoopt, dat door de opstelling van een boven de partijen uitgaand program een regeling In de oorlogskwestie tot stand gebracht kan worden. Londen, 16 Nov. (V.D.) Bij een ontplof fing in een kolenmijn te Cardowan bij Glasgow werden vier mijnwerkers gedood en 12 gewond, waarnvan een aantal ern f=tig. Dit is na do mijnramp in het graafschap Durham cn na de ramp van Ashlon In Lancashire de derde ernstige mijnramp in Engeland binnen één-week tijd. Ne w-Y ork, 15 Nov. (V. D.) In uitge strekte gebieden der Vereenigde Staten kan reeds gezegd worden, dat do drooglegging haar tijd gehad heeft. Alcoholische dranken worden openlijk gebruikt, zonderdat op eenigerlei wijze door de autoriteiten wordt ingegrepen. De gouverneur van Gallfornié heeft reeds bekend gemaakt, dat hij een duizendtal personen, die in de gevangenis zitten we gens overtreding der prohibitiewetteh, op vrije voeten zal stellen. In tal van andere staten heeft het gerecht honderden zaken laten vallen, die behandeld moesten worden wegens overtredingen op dit gebied. In de groote hotels in New York worden „bars" ingericht en kelders in orde gebracht in af wachting van de blijde gebeurtenis. Groote brouwerijen, die de lange droge periode zonder al to veel schade aan dc inrichting overleefd hebben door zich te werpen op de fabrikatie van alcoholvrij bier, worden weer op orde gebracht om aan haar oude bestemming te voldoen. BEPERKING VAN DEN VLEESCHINVOER IN ENGELAND. Londen, 16 Nov. (V. D.) Dc Enge lach4, contingcnteeringsondcrhandolingen mot de staten, die ham en spek in Engeland invoe ren, hebben tot het resultaat geleid, dat voorloopig is bepaald, dat dc tien staten, die hiervoor in aanmerking komen, hun export naar Engeland met 15.3 van den invoer in November en December 1931 ver minderen. Deze voorloopige regeling treeJi op 23 Nov. a.s. in werking. AMY JOHSON IN SOEDAN GELAND. Londen, 16 November. (V.D.) Do avia* trice Amy Mollison-Johnson die sinds haar vertrek voor de vlucht boven de Sahara meer dan 17 uren overtijd was, is Dinsdag middag te Gao (Soedan) ten Zuid Westen van Timboektoe geland cn spoedig daarop vorder gevlogen naar Doeala (Kameroen). Verschillende visschers schepen vermist Tokio, 15 Nov. (V. D.) Volgens een officioele medcdeeltng zijn tot dusverre 18 doodon geborgen, die het slachtoffer gewor den zijn van den taifoen, die in den nacht op Dinsdag boven Yokohama en do kust streken heeft gewoed. Het definitieve aan tal dooden is nog niet bekend Het is ech ter evident, dat het aantal slachtoffers in de eerste opwinding hoogelijk overdreven is. In Yokohama is na de ramp do goheele po litic en een deel van de troepen gemobili seerd. Zij hebben den gehcclen dag onafge broken gewerkt om 121 inwoners te redden, die door een aardverschuiving, welke door den taifoen was veroorzaakt, waren bedol ven. Dc taifoen is de ergste geweest, dien Ja pan in twaalf jaar heeft beleefd. Aan da kust zijn duizenden huizen overstroomd. Men vreest, dat bij de visschersvloot groote verliezen zijn geleden. De vrachtstoomboot Oenkai Maroe (2000 ton) is bij het eiland Osjirna ten Zuiden van Yokohama aan den grond geloopen. Van de bemanning, die uit 30 koppen bestond, zijn tot dusverre nog slechts negen gered. Dc overige 21 zijn waarschijnlijk om het leven gekomen. In de militaire haven Sasebo wordt een klein marine-schoolschip met een beman ning van 200 koppen vermist. Men vreest, dot het tijdens den taifoen verloren is ge gaan. De materieelc schade wordt in totaal op ongeveer 30 millioen yen geschat Het Japanscho kabinet heeft in een bui tengewone zitting besloten een commissie in te stellen tot bet brengen van hulp aan dc getroffen gebieden. De minister van finan ciën heeft daarvoor 3 millioen yen ter bc* schikking gesteld. Tokio, 16 Nov. (V.D.) Sedert den wer velstorm, die de Oostkust van Japan heeft geteisterd, worden veertig visschersschopen vermist, die deel uitmaakten van de vloot, die ter hoogte van Taira ligt. Men vreest, dat alle veertig schepen in den storm zijn gezonken en dat de 250 opvarenden om het leven zijn gekomen. Gemeld wordt ook, dat 36 matrozen van het s.s. Gents.ju Mariu, dat in de nabijheid van het schiereiland Izu ia den storm geraakt is, zijn verdronken. Van alle kuststations komen nog bericht ten, volgens welke visscherscbcpen zijn verongelukt Volgens officieele mededeelin- gen bedraagt het aantal dooden 59, het aan tal vermisten 62. Het Japansche ministerie van binnenland- sche zaken deelt mede, dat te Tokio tenge volge van de taifoenramp zes en in de voorsteden 23 personen om het leven zijn gekomen. 56 personen worden vermist Naar voorts wordt gemeld bedraagt het aantal gedeeltelijk verwoeste en bescha digde woonhuizen in de omgeving van To-, kio, naar schatting 27.000. zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBUHGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE™ en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK 41. TeL 292. Gerhart Hauptmann, de grijze Duitsche dichter, dankt voor de hem flebrupul» hulde op zijn zeventigsten verjaardag.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5