BLUi BAm AMERSFOORTSCH DAGBLAD 31e Jaargang No. 127 Binnenland AVOND-, DINER- EN MID DAG JAPONNEN Feuilleton N. V. COMPAGNIE LYONNAISE De Gevolgen van een Operatie Vrijdag 25 November 1932 TWEEDE BLAD WIJZIGING DER L.O.-WET MAISON DE JAGER DE INBRAAK BIJ Dr. PHILIPS 7J i WEET WAT U EET! s UIT DE STAATSCOURANT - TELEFOON 179 - UTRECHTSCHEWEG 10 - WIJ ONTVINGEN DE LAATST UITGEKOMEN MODELLEN IN AMERSFOORT BEKENDE COUPE EN KWALITEIT - LAGE PRIJZEN TWEEDE KAMER Bezwaren der socsdemocraten De Kamer begon vanmiddag met de be handeling van het wetsontwerp houdende een garantieregeling voor de haringvis- scherij. De heer Drop ontkent dat de moeilijk heden in het haringvisscherijbedrijf in hoofdzaak aan de crisis zijn te wijten. Reeds voor de crisis bestonden moeilijkheden bij den afzet. De capaciteit der vloot is te groot geworden voor het beschikbare afzetgebied. Jn dit verband vreest spreker dat men hier een tweede Kon. Hollandsche Lloyd ge schiedenis begint. De heer Schouten betoogt dat in nor male omstandigheden de reeders een op slag zelf zouden kunnen bekostigen. Dit ontwerp is echter in verband met de crisis noodig. Minister Verschuur wijst er op dat inderdaad de vraag of de capaciteit der vloot niet te groot is, niet vergeten .mag worden. Spreker zet uiteen dat bij de on derhavige regeling het risico voor den staat gering is. Het wetsontwerp werd daarna zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aan de orde is" het wetsontwerp tot wij ziging der Lager Onderwijswet 1920. Mej. Westerman meent dat de Minis ter te veel in één richting ziet. Vergrooting van klassen vindt zij niet het eerste aange wezen middel om te bezuinigen. De heer K. ter.La.an constateert, dat van het grootsche plan-De Visser, dat in de l.o.-wet is neergelegd, niets is terecht gekomen dan de stichting van dure gebou- ven. Hét onderwijs zelf, vooral het volks onderwijs, is niet verbeterd. Dit ontwerp is opnieuw een aanslag op het peil van het volksonderwijs. Dit ontwerp bezuinigt alleen op het volks onderwijs en is een stuk klasse-politiek. De tijdelijkheid is slechts denkbeeldig en op het stuk der boventallige onderwijzers schuift het rijk lasten op de gemeenten. De heer V a nW ij n b e r g e n heeft be zwaar-tegen de voorgestelde gedifferentieer de schaal. Do. minister keere terug naar de 45-schaal vari het rapport-.Rutgers. D,e heer Zij Is tra zegt, "„dat' men de be- tefekenïs van de leerlingcnschaal niet moet overschatten. Aan een gedifferentieerde schaal geeft spr. de voorkeur. De heer. Van Za.del'hoff betoogt in gelijken' trant als'de heer Ter Laan. Deheer Sur i n g verdedigt het ontwerp. Hij ziet-geen ander middel: en acht vol doende lager onderwijs mogelijk bij de thans voorgestelde leerlingcnschaal. De vergadering wordt geschorst tot avonds. STEUN AAN DE GRIENDCULTUUR. 't Aangekondigde wetsontwerp verschenen. 's-Gravenh age, 24 Nov. Ingediend is het reeds aangekondigde wetsontwerp tot LUNCHROOM Ef.d. PAVERT LANGESTRAAT 56. TEL. 113 VOOR ST. NICOLAAS Groote sorteering luxe doozen Marsepein, Banketletters en Staven. steun aan do griendcultuur. Voorgesteld wordt "een'bijdrage in de kosten van het schillen der teen te bepalen op 2 cent per K.G. geschilde teen van den oogst 1932. Daartoe zal een bedrag van 100.000 uit 's Rijks schatkist noodig zijn. In het plan van uitvoeriing deelt dc Minister van Eco nomische Zaken en Arbeid nog mede, dat zal worden ingesteld een Centrale Commis sie tot steun aan de griendcultuur, welke, bepaalt welke perceel of partijen teen voor een bijdrage in aanmerking komen en wel ke toezicht houdt op den oogst, de bewa ring, de verzending en de bewerking van de teen. Een regecringscommissaris zal ambtshalve voorzitter van deze commissie zijn. DE „PELIKAAN" NAAR INDIË. Amsterdam, 24 Nov. Hedenochtend om 5.45 uur is het K. L. M.-vliegtuig de „Pelikaan" van Schiphol naar Indië ver trokken. Er zijn twee passagiers met be stemming voor Rangoon aan boord, bene vens 271,664 K.G. post, 5 K.G. pakketpost en 36,15 K.G. lading. De bemanning bestaat uit de heeren J. B. Scholte, eerste bestuurder; F. M. Stork. 2e bestuurder; P. Dunk, werktuigkundige, en P. H. Pestman, radio-telegrafist, BEGRAFENIS A. KNOTTENBELT. B u s s u m, 23 Nov. Talrijke jonge en oude vrienden hebben vanmiddag den zoo jong om het leven gekomen tennisspeler Anton Knottenbelt grafwaarts gebracht. O.m. burgemeester De Bordes, eere-voorzit- 1er van de Bussumsche Lawntennisclub het Spieghel, de volledige Senaat van het Leidsche studentencorps, dr. J. Spijkerboor, oud-rector en dr. W. Engelkes, rector van het Lyceum, de heer Schoevers, bestuurs lid van den N.L.T.B., de besturen van de Bussumsche Lawntennisclub het Spieghel en de Hockeyclub 't Gooi. De praeses van het Leidsche Studenten corps, de heer Van der Werk, bestuurslid van de Bussumsche Lawntennisclub 't Gooi, de heer Schoevers namens den N.L.T.B., en de voorzitter van de Hockey club 't Gooi, de heer Van Gastel, hebben de gevoelens van weemoed vertolkt, welke in al deze kringen heerscht' door het ver scheiden van den jongen studie- en sport vriend. De vader dankte diep onder den indruk. REGELING INVOER TARWEBROOD EN DEEG. Wetsontwerp ingediend. ,'s-G r a v e n h a g e, 24 Nov. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van - den in voer van- tarwebrood en deeg van tarwe bloem of tarwemeel. De contingenteering, waartoe bij Kon. Besluit van 27 Oct j.l. werd besloten, is thans opgedragen aan het regceringsbureau voor de uitvoering van de tar.wewet. Het-heffen van bedragen ter be strijding van de aan deze contingenteering verbonden onkosten is facultatief gesteld. Het ligt in de bedoeling voorshands van deze bevoegdheid geen gebruik te maken, om de-contingenteering op de voor belang hebbende importeurs minst bezwaarlijke wijze uit te voeren. Ook de tweede verdachte, de Oostenrijker D., aanges houden 's-Gravenhage, 2-1 November. Naar wij vernemen heeft commissaris Paré, die met de justitie het verdere onderzoek in de zaak vari den juweelendiefstal bij de familie Philips te dezer stede leidt, heden middag uit Weenen bericht ontvangen, dat ock de tweede verdachte in deze affaire, de Oostenrijker D., daar ter stede is aangehou den. D., die, naar men zich herinnert, bij dr. Philips in betrekking is geweest, is te Weenen aan de justitie overgeleverd en hij zal zich daar voqi* het gerecht hebben te verantwoorden, want óp grond van de Oos- tenrijksche wet kan hij in een geval als het onderhavige niet worden uitgeleverd. Omtrent de arrestatie van M. Dinsdag avond j.l., kan nog worden gemeld, dat de politie eenige dagen te voren bericht had ontvangen, dat M. wederom de grens was gepasseerd, thans uit Duitschland naar Ne derland. Van dat oogenblik af zijn de gan gen van M. nauwkeurig gevolgd en met name is gelet op het perceel aan den Schenkweg, waarin M. destijds eenige ver trekken had gehuurd toen hij hier ter ste de nog gevestigd was als schoenmaker. Dezo kamers waren, nadat M. was ver trokken, aan een ander verhuurd, die met de affaire M. niets te maken had en die in de verste verte niet vermoedde, dat de schatten van twee duizend ton onder den vloer van zijn kamers waren verborgen. Op listige wijze is M. tijdens de afwezig heid van den nieuwen bewoner naar bin nen geslopen en hij had daarbij eenige slo ten te verbreken, die de nieuwe bewoner veiligheidshalve had laten aanbrengen. M. heeft toen den buit opgegraven en viel'op het moment dat hij met een deel er van het huis had willen verlaten,'in handen van de'recherche. DE VEENDAMMER HYPOTHEEK BANK. Procedure inzake volstorting der aandeden. Zekere de B. te Amsterdam, die houder js geweest van een niet volgestort aandeel in de thans gefailleerde Veendammer Hy potheekbank, hetwelk hij onder de bewer king van het op het stuk der Naamlooze Vennootschappen nog ongewijzigd Wetboek van Koophandel had overgedragen aan den directeur der N.V. den heer Woltman, is door curatoren aangesproken tot volstor ting van dit aandeel met 90 De recht bank zoowel als het liof te Amsterdam hebben deze vordering toegewezen. Het te gen laatstgemelde ingestelde cassatieberoep heeft de Hooge Raad thans verworpen. OVERTREDING DER LOTERIJWET. VG ravenhage, 24 Nov. De Haagsche politie heeft hedenochtend de geheele admi nistratie van het Centraal Administratie kantoor voor Hypotheken aan de Re^cn tesselaan in beslag genomen. Het betreft hier de z.g. centra loten, bij welke uitgifte en verkoopen de loterij wet is overtreden. 1 .rtt 2p Wanneer U aan tafel gaat voor het middagmaal, weet dan wat gij uw gezin voorzet.l Laat dan alles gebakken, ge braden en gestoofd zijn in 30 ci Blue Band Hollands beste per standaardmerk - voor 100 half bereid uit de allerbeste Pond grondstoffen. V.rsch gekarnd met 25°/0 allerfijnste Roomboter onder Rijkscontr&la 2 o Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Jan. a.6. aan den heer G. Bokhorst, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, eervol ontslag verleend, als bur- gerondervvijzer bij de schojen tot opleiding van het kader bij het regiment genietroe pen. Bij K. B. zijn benoemd tot reserve-offi cier van gezondheid der tweede klasse bij de landmacht de dienstplichtige vaandrigs van de le compagnie hospitaal-soldaten J. J. Bonke en .T. ten Kate, beiden arts. Bij Kon. besluit is aan P. W. Maarleveld op zijn verzoek met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Biervliet, met dankbetui ging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking bewezen; is aan L. Wezeman op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1933 eervol ontslag ver leend als burgemeester der'géméèriie Fer- werderadoel; is aan F. Wabeke op zijn verzoek, met ingang van 16 December 1932 eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeen te Wemeldinge, met dankbetuiging voor do langdurige diensten door hem >n zijn be trekking bewezen. Bij beschikking van den minister van Fi nanciën is de administratief ambtenaar der 2e klasse ter directie der Staatsloterij C. de Wilde, Den Haag, met ingang van 1 Januari a.s. bevorderd tot adm. ambtenaar le kl. bij die idrectie cn is de adm. ambtenaar der 3e kl. ter directie der Staatsloterij P. J. Jan sen met ingang van denzelfden datum be vorderd tot idem 2e klasse. Bij Kon. besluit Is met ingang van 1 De cember aan den commies bij den P.T.T.- dienst H. P. Fortuyn Harreman op zijn ver-, zoek eervol ontslag verleend. I Schaam U-niet voor de'mecning der men- schen: blijf aan.de zijde der waarheid. Oorspronkelijke 'roman door Jan AValch. 40 Dus gingen zij, na voorafgaande brief wisseling, een dagje naar Den Bosch^toe; en dc nog steeds jongensachtig onbezofg- de. Henri neuriede van 't „lieve, zeete Gerritje." Het was, aardig, het was vroólijk; maar het was ook een beetje on- noozel. En weer dacht ze, zittende in den tréin, en uitziend over het wijde water land na Dordrecht,, het schildersland, in- éénen: „Kees". Hij was het complement dat faalde in hun samenzijn. Oom Sextius ontving hen hartelijk als steeds in zijn villatje aan-den Vugtschcn Weg. Het was tegen koffietijd, toen zij er aankwamen; hét was altijd tegen, of liever al even óver koffietijd,-als gasten uit Holland daar verschenen, en de geur van koffie én van een speciale soort lich telijk verwarmde Bossche broodjes, die uit de keuken door de lange gang den be zoekers al bij de deur zoel tegemoet \yoei, was de eerste indruk dien ze van het gast vrije ouderwets-gezellige huis plachten te ontvangen. Het gesprek begon dan, als als steeds, aan de koffietafel; en oom Sex tius, die een'fijn psycholoog was en als zoodanig een met ontzag bejegende uit zonderingsfiguur in de rechterlijke we reld, merkte uiteraard onmiddellijk, dat zijn neef Henri niet alleen in opvallende mate van manieren veranderd, maar ook van geest méér dan „veranderd' was; en bepaald buiten het normale geraakt. Clara zag. hoe zijn hartelijke bonhomie, de gul heid waartoe zijn fijne glimlach zich al pratend verbreedde, telkens even bij Hen ri'swoorden betrok; een goedmoedig knik ken bleef-ervan over,-maar daarbij priem de een onderzoekende, het scheen bijna een wantrouwende, blik telkens tersluiks naarden zoo ongemeen onbevangen pra- tenden jongen man. Het gaf haar 'n zekere geruststelling: zoo vormde zich al vanzelf een soort gemeenschap tusschen oom en haar; zij zou die slechts met een enkel woord van uitleg behoeven te bevestigen, en wist dan zeker, dadelijk in hem een bondgenoot te hebben, die, wat hij ook voor raad mocht geven, in elk geval zou spreken met inzicht, en begrip, en meege voel. Ze wist ook, dat zij zich nu de her sens niet, behoefde te pijnigen om de gele genheid tot een apartje met Oom uit te denken; die zou daar zelf wel voor zorgen. Dat deed hij ook; schertsend zeggende, dat hij voor de gewichtige aangelegenhe den waarover ze hem wilden spreken, na tuurlijk ten volle beschikbaar was, maar eerst moest Henri hem eens een plezier dóen, op de studeerkamer „het Madera-ge val" in orde brengen. Verrast keek die op; dat was een leuke herinnering uit zijn stu dententijd, toen liij in de vacantie soms weken bij den gezelligen oom-celibatair logeerde, die hem nu en dan na de koffie tafel een onwaardeerbaar privatissimum over strafrecht gaf; waaraan het-schoolsch karakter ontnomen werd, doordat het werd begoten met een glaasje van de ex cellente oude Madera, die op een bijzondere plaats in -dén kelder werd bewaard; en bovendien doorgeurd met een lekkeren Ha- vannah; in een speciale bureaulade ge borgen. Oom, die niet alleen een geleerd, maar ook een wijs man was, versmaadde namelijk geenszins de goede .gaven der aarde. En het was in die verre vacantie- tijden gewoonte geworden, dat hij, als hij zich een middag tot zoo'n colloguium doc- tum gesteld voelde, Henri eenvoudig aan de koffietafel de vraag stelde: „Zin in een juridisch babbeltje?" Waaraan, op het steeds bevestigend antwoord, werd toege zegd: „Zet jij dan maar vast het Madera- geval klaar"; welke woorden vergezeld gingen van twee hoogst belangrijke sleu teltjes. Ook nu werden die sleuteltjes te voorschijn gegrabbeld, en toegereikt. Clara begreep den toeleg niet dadelijk, en zei: „Kan ik hei niet doen?" Waarop Oom Sex tius haar dédaigneus aankeek, en zei: „Wat verbeeld jij je wel?! Jij blijft bedaard bij mij", en daarbij keek hij haar even aan op een wijze, die haar ineens deed be grijpen. En oom bleek het juist te hebben ingezien; de tien minuten, benoodigd voor de installatie van 't Madera-geval, waren voldoende tijd voor de zoo gewenschte in lichtingen vooraf; die Clara voortdurend wel gehoopt had te kunnen geven; maar waartoe de gelegenheid haar had ontbro ken. Oom Sextius had echter wel meer dan tien minuten noodig om van de tragi-co- mische gewaarwordingen te bekomen, die de mededeelingen omtrent de leugenloos- heid yan zijn neef bij hem hadden opge wekt. Een verdrietig medelijden was dc hoofdtoon van zijn gevoelens; want hij mocht zijn knappen neef graag, al was die hem de laatste jaren wat te zeer ver- haagscht naar zijn zin. En nu hem als etui soort psychischen patient te zien, dat smartte hem; 't comische van 't geval ont ging iemand als oom Sextius allerminst, maar zijn glimlach erover was vol pijn. Goddank dat'het, volgens den dokter, maar een tijdelijke toestand scheen te zullen zijn En nu komen jelui mijn hulp inroe pen?" zei hij. „Enfin, dat vertellen jelui me dan dadelijk wel Maar 't spijt me, Clara, dat je me niet van-te-voren even hebt ingelicht, én over Henri's toestand, cn dan, lie.st ook over hetgeen jeiui me vragen wilt. Een gesprek met hem in deze omstandigheden over enfin, over wét dat weet ik nog niet, maar over alle mogelijke min of meer maatschappelijke aangelegenheden, is moeilijk; en ik dénk, dat daar eenige voorbereiding wel noodig voor. was geweest". Clara bloosde; de eigenlijke - reden van den plotselingen overval, namelijk, dat zij gehoopt had, zóó, persoonlijk, een wat minder ontmoedigend antwoord te krijgen, kon ze moeilijk zeggen; het was dat voelde ze nu ze tegenover oom zat, ineens wel heel duidelijk wel wat heel kinder achtig gedacht, en ook een beetje beleedi gend voor zijn welwillendheid, die nooit moeite zou schuwen, als hij zijn neef hel pen kon. Maar het antwoorden werd haar bespaard; want daar stond Henri al in de deur, en in berichtte met een gezelli gen wenk-naar-boven-: „Het Madera-geval wacht", 'Wat éórdig van oom, om hem, naar den ouden trant, die praeparatievcn op te dragen! Nu, dan moeten we er maar heen", zei deze, ernstiger dan hij zich vandaag nog had had getoond, en dan in overeen stemming was met het gezclligheidje van T „Madera-geval". En ook Clara keek ern stig Wat hebben jelui?" vroeg Henri 'n beetje ontsteld. Niks", zei Clara. En oom voegde erbij; „We spraken over de moeilijke omstandig heden". Wat niet onwaar was. In het studeervertrek, de mooie, zaal-wij de, rustig, getinte boven-achterkamer, die verre water- en rietrijke velden overzag, zaten en praatten ze, Het was dan eerst Henri's inleiding; over zijn aanstaande af vloeiing als ambtenaar - oom Sextius knik te begrijpend; Clara had met ecu enkel woord reeds de commentaar geleverd, mèt een korte aanduiding van het geval te Straatsburg; zoodat oom niet al te ver baasd was, dat een zoo knap, en, nu ja, ook zoo hiërarchisch ambtenlijk voelend ambtenaar reeds in de eerste reeks voor afvloeien in aanmerking was gekomep. Toen in 't kort het wedervaren aan de Bank; de slot-scène was overbodig, waar het ontslag, ook zonder die, een afgedane zaak was geweest; trouwens, oom was na tuurlijk al van het éclat-verwekkend fail lissement op de hoogte. En zoo was men al spoedig tot het lieden genaderd, dat, naar men weet, ieder oogenblik in de toe komst overgaat; en do toekomst was dan ook het naaste element van het gesprek; gelijk ze het doel daarvan was. En zoo kwam men tot do quaestie van een moge lijke carrière in de rechterlijke macht; en wat oom daarvan zou denken. B Wordt vervolgd,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3