G. BROUWER DE EEMLANDEU JOH. DE HEER Buitenlandse!! Overzicht Belangrijkste Nieuws Weerbericht Licht op Dinsdag 29 November 1932 Uitgave: VALKHOFF Co. «s» Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 31e Jaargang No. 130 FRANKRIJKS VERDRAG MET RUSLAND Het Duitser-Russische ver drag tot voorbeeld genomen MP 10 AMERSFOORT ZES DECEMBER OPENING VAN DEN RIJKSDAG HET CONCORDAAT VAN BADEN 4 uur 21 min. L. J. LUYCX ZOON Piano's, Orgels, Radio ABONNEMENTSPRIJS l*r 3 voor Amersfoort 2.10. per maand 1 0.75, per week (mtl grat|s verzekering legen ongelukken) f 0.171/,. Binnenland franco per post per 3 maanden f3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 regels f -05 met inbegrip van een bewijsnummer i—elke regel meer 0,25. Licfdadighclds-advertentiën voorde helft van den prijs. Kleine Advertentlën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.—. Bewijsnummer extra f 0.05 Manioe tegen de minderheden. Een maatregel, die niet kan worden toegejuicht Toon Manioe, de leider der nationale partij van kleine boeren, drie jaar geleden voor den eersten keer de macht in handen kreeg, leek het erop, dat hij nieuwe wegen zou bewandelen, wat do oplossing betrof van het brandende minderhedenvraagstuk hij stelde n.l. een „organische minderheden wet" in 't vooruitzicht. Manioe heeft destijds zijn woord niet gehouden. De goedbedoelde plannen sluimeren sindsdien in een verge ten schrijftafellade en zij zullen er voor eerst wel niet uitgehaald worden, daar Manioe, de leider van dc nieuwe Roemeen- sche regeering, tot een nieuwen stap is overgegaan: hij heeft het departement voor de minderheden, dat professor Jorga ver leden jaar in 't leven heeft geroepen, afge schaft. Dit departement dankte zijn ontstaan aan den uitdrukkelijken wensch van den koning. De opheffing ervan geschiedt thans tegen diens wil. Natuurlijk heeft Manioe motieven aangevoerd om zijn maatregel te verdeüi gen: volgens hem stond de slechte finan- cieele toestand van Roemenie dc handha ving van liet departement niet toe, doch dit lijkt veel op een uitvlucht: het departement heeft Roemenië bitter weinig gekost: vier millioen op een begrooting van 24 milliard. En bovendien: de zedelijke waarde van het departement kon niet in geld worden uit gedrukt. Het was een veelbelovend begin, een daad, die tot ver buiten de grenzen van Roemenie éen zegenrijke'uitwerking had en meermalen als voorbeeld diende. Zoo over woog de Bulgaarsche minister-president Moesjanof het plan om, evenals in Roemenie, in zijn land een staatsdepartement voor de Tninderhoden op te richten. In Roemenie gat de schepping van het minderheden- departement een nieuwe wending aan de minderhedenkwestie in Oost- en Zuid-Oost- Europa. Roemenie had zich plotseling in de voorste rijen der vooruitstrevende landen geplaatst en de betrekkelijke geringe kos ten droegen voor den Rocmecnschen .staat rijke -vruchten. Het departement voor de minderheden was een propaganda van de beste soorE in het buitenland. Met departement, aan het hoofd waarvan tijdens den anibtsduur van drie regeeringen de 2bvenburgsclie Sakser Rudolf Brandsch stond, werd niet opgeheven, omdat het te kort schoot. Geenszins: het heeft er in be langrijke mate toe bijgedragen een nauwer band te leggen tusschen de minderheden en de meerderheid. Een ideale toestand was wcl-is-waar door het minderhedendeparte- rnent nog niet in 't leven geroepen en de werkingssfeer ervan was eenigszins beperkt, maar het denkbeeld, dat eraan ten grond slag lag. was juist en Brandsch was de ge schikte man aan liet hoofd van het departe ment. Manioe nu heeft den grondsslag vernield, waarop een verstandig bouwmeester met ruimen blik een stevig gebouw van verzoe ning en volkerenvrede had kunnen oprich ten. Manioe wil inmiddels de minderheden tegemoet komen door in dc ministeries ver tegenwoordigers der minderheden als amb tenaren aan te stellen. De Kölnische Zei- tung meent, dat voor dit plan de tijd nog niet rijp is: de rekening tusschen de min derheden en den staat is nog te weinig ver effend dan dat een duurzame medewerking der minderheden iets vanzelfsprekends zou zijn. Manioe zou slechts het aanzijn geven aan een gevaarlijk renegatendom. Dat de, opheffing van 't departement dc Verhouding der verschillende minderheden tegenover de rcgcering-Manloe en zelfs tegenover den staat op ernstige wijze zal beïnvloeden, ligt voor de hand. Te verwach ten is, dat de minderheden zich nauwer bij elkaar zullen aansluiten, hetgeen op den duur kan leiden tot. de vorming van een politiek en economisch minderhedenblok. Het is dan ook de vraag of Roemenie zich de weelde kan veroorloven van een toene mende spanning op binnenlandsch politiek gebied, nu het land zich tot Genève om hulp heeft gewend en het Roemecnsche bedrijfs leven er niet boven op kan komen, wanneer het buitenland geen vertrouwen stelt, in den binnenlaridsch-politicken toestand van Roe menië. BEKEND HOTEL AFGEBRAND. Salzburg, 26 Nov. (V.D.) Het hotel Scheidberg, -lat m sportkringen zeer be kend is, is hedenmorgen door een hevigen brand in de asch gelegd. Met moeite kon den de bewoners en de gasten zich in vei ligheid brengen. Men vermoedt brandstich ting. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Neumünster, 26 Nov. (V.D.) Tenge volge van een lekken band is bij Neumün- ster een auto met zulk een vaart tegen een boom gereden, dat hij over den kop sloeg. Van de zes inzittenden waren er twee op slag dood, terwijl drie met zware verwondingen naar het ziekenhuis moesten .worden gebracht. De inhoud van het pact gepubliceerd liet Fransch-Russische non-agressie arbitrage-verdrag bestaat uit een inleiding en vijf artikelen In de inleiding wordt vastgesteld, dat bet verdrag het Volken bondsverdrag onaangetast laat en bet Kei logg-pact bevestigt. Artikel 1 bevat dc verplichting van beide landen, elkaar in geen geval, noch alleen, noch met andere staten, aan te vallen en onschendbaarheid van de gebieden mot in begrip van de protectoraten te eerbiedigen. Artikel 2 bepaalt: Wanneer één der beide mogendheden door een derde wordt aan gevallen, is dc andere verdragspartij ver plicht den aanvaller noch middellijk, noch onmiddellijk, te ondersteunen. Wanneer één der partijen èen derde mogendheid aan valt, heeft de andere partij het recht het verdrag onmiddellijk op te zeggch. Artikel 3 bevestigt de verplichtingen van Frankrijk als lid van den Volkenbond. In artikel 4 nemen beide mogendheden de verplichting op zich niet toe te treden tot een internationale overeenkomst, die den koop of verkoop van waren en de opening van credieten in één der beide landen onmogelijk maken. Zij verplichten zich bovendien geen maatregelen te tref fen, die de tegenpartij volledig zouden uit sluiten van deelneming aan den buiten- landschen handel. Daardoor worden maat regelen, zooals liet Russische besluit van 20 October 1930, volgens hetwelk g'een op dracht meer aan Frankrijk mocht worden gegeven, onmogelijk gemaakt Het.artikel wijst verder op het verlan gen der beide regeeringen haar wederzijd- sche handelsbetrekkingen door een han delsverdrag te regelen. In artikel 5 verplicht zich de Russische regeeriy.g iedere handeling na to laten, die een beweging zou kunnen steunen, welker, doel liet is do souvereiniteit en onafbanke^ lijkheid van de andere partij in gevaar to brengen. Zij neemt verder dc verplichting op zich geen organisaties op Russisch ge bied te dulden of le steunen, die zich het echt aanmatigen de rol van een regecring der Fransche koloniën of protectoraatsge- bieden te spelen. Deze bepaling richt zich in het bijzonder tegen de in Rusland be staande verecnigingen van revolutionaire Annamicten en Tunesiers. Onder deze be paling vallen echter niet de in Frankrijk bestaande vereenigingen van Russische emigranten, die onder dc bescherming der Fransche regeering blijven. Frankrijk verplicht zich alleen geen rni- liair gevormde en gewapende vereenigin gen-te dulden. De in Frankrijk bestaande organisaties van vroegere Russische front strijders worden door bet non-agressic-pact onaangetast gelaten. Het arbitrage-verdrag is uitgewerkt naar het voorbeeld \an het Duitsch-Russische verdrag. Het voorziet in de instelling van een permanente commissie, die minstens eenmaal in het jaar moet bijeenkomen. Haar besluiten zijn echter voor de beide regceringen niet bindend. Voldoening te Moskou. Moskou, 27 Nov. (V.D.) De op handen zijnde onderleekening van het Russisch- Fransche niét-aanvalsverdrag zonder voor afgaande sluiting van een verdrug met Roe menië, wordt door Russische officieele krin gen een zeer groot succes der sovjet-Russi sche diplomatie genoemd. De poging der Fransche regeering een collectieve overeenkomst aan te gaan met alle randstaten en Roemenië is mislukt. liet Fransch-Russische verdrag is tegen nie mand gericht. De Duitsch-Russische be trekkingen worden er op geen enkele wijze door getroffen. De Poolscho staatspresident ra tificeert het Russisch-Poolsche pact. TTOfffMI L«»r«V DE BEPLANTING VAN DEN SIERTUIN. Bij liét rangschikken van de houtgewas sen houden we rekening met de bloem- cn bladkleur der te gebruiken soorten, waar door we een mooi geheel kunnen verkrij gen. Bij een stamboompje van gouden re gen komt een paarse sering mooi uit, welke vrijwel gelijktijdig bloeit. Achter een of meer heesters van Chineesche klokjes of Forsythia kan men de bruinbladerige Pru nus ccrasifera var. Pissardii plaatsen, waar van de bladkleur een fraai contrast vormt met de bleekgele bloempjes van eerstge noemde. De roodbladenge Japansche esch- doorn of Acer palmalum var. atropurpu- reum is vooral moei in combinatie met goudgele Ligustrum (L. ovaliiolium fol. aur. var.) of goudgele Coniferen' b.v. Chamac- cyparis Lawsoniana var. lutea, Cham, pisi - fera var. plumosa aurea, e.a. Een eukel berkje aangeplant voor of tusschen hout gewassen maakt vooral in den winter een mooi effect, terwijl in het voorjaar het tee- re groen aan de slappe twijgen een fraaie onderbreking vormt bij de meer stijve groenbÜjvende planten. Bij het aanplanten v an stam- en struikrozen planten we deze liefst in combinatie, opdat de stijve stamme tjes door de er onder geplante struikrozen gedeeltelijk aan het oog zullen worden ont trokken, terwijl de kroontjes ecnige hoogte in het rozenperk brengen, waardoor zoo'n perk een meer forschen indruk zal maken. Bovendien kan men door een juiste keuze van struik- en stamrozen een mooi kleur effect bereiken. Bij het planten van vaste planten kan op de zelfde wijze worden ge handeld. Als voorbeelden van mooie com- bmatie noemen we: blauwe Delphiniums met de zachtgeel bloeiende Aihemis Kci- v/ay, Campanula glomerata (donkerblauw) met Viola cornuta Ardwell gem. (geel), Lichnis viscaria spler.dens plena (roserood) met Phlox subulata Moerheintii (rose), An- chusa italica (blauwj met Phlox divaricaia snowdown (wil)). Bij de bovengenoemde voorbeelden is er ook verschil in hoogte en komt de laagste soort natuurlijk aan de voorzijde. Hier zijn enkele grepen gedaan uit het gröole sortiment planten dat tegen woordig voor tuinversiering gebruikt wordt. Met tal van andere voorbeelden kan deze lijst worden aangevuld, waarbij persoonlijke smaak omtrent kleur er orincombinaties een wi?orc\ meespreekt. '\;'i Slgemeen) wordt ér veel te weinig undaokl geschon ken aan het juist rangschVzken van het ma teriaal, en waar immers tie tuin gevormd wordt door de beplanting en niet door den loop van een pad, Js een oordeelkun dige beplanting een hooravereischte. W arscha u, 27 Nov. (V.D.) De presi dent der Poolsclic republiek Moscicki heeft Zondag liet onlangs te Moskou tusschen Polen en Sovjet-Rusland onderieekende en toentertijd gepubliceerde non-agressiepact geratificeerd. De ratificatieoorkonde zal Maandag in het officieele staatsblad als decreet van den staatspresident worden gepubliceerd. Dit is de eerste maal, dat een verdrag met een vreemde mogendheid niet door den Sejin, doch door den staatspresident wordt geratificeerd. JEUGDIGE ROOVERS. Essen, 26 Nov. (V.D.) Zaterdag zijn drie jongemannen, die gemaskerd waren, een winkel binnengedrongen, waar zich vier verkoopsters en twee koopsters bevonden. Eén der roovers hield met den revolver de dames in bed w ang, terwijl een andere de cassière den sleutel van de geldkast af nam. Nadat zij 614 mark hadden geroofd, namen zij de vlucht en ontkwamen. Wenscht ge 't beste voor Uw tuin Bloemen en ook planten, beide? Kiest 't betrouwbaar adres KWEEKERIJ DE „H0RSE WEIDE" Berlijn, 28 Nov. (V.D.) Nu de Ce Dec. is vastgesteld als openingsdatum voor den nieuwen rijksdag, worden reeds weer de noödige voorbereidingen voor de openings- ziiting getroffen.' De uilnoodiging draagt nog slechts een algemeen karakter, aange zien de namen der verschillende afgevaar digden nog niet vast staan. De eerste zit ting zal worden gepresideerd door het oud ste rjjksdaglid, den nationaal-socialis- tischeen generaal Littmann, die als oudste lid van den Pruisischen landdag ook daar van dc openingszitting heeft gepresideerd. Na de openingszitting komt onder voorzit terschap van don huidigen rijksdagpresi- clent Goering het seniorenconvent bijeen. In de tweede zitting op Woensdag 7 Dec. wordt, dan het presidium van den rijksdag gekozen. HET ONGELUK IN DE DELBRÜCXMIJN. Hindenburg (Opper-Silizië), 27 Nov. (V.D.) Het buitengewoon moeilijke red dingswerk in de Delbrück-mijn duurt voort. De bcdolvcne Woitkowski, wiens boven lichaam reeds Vrijdagavond kon worden bevrijd, kon nog steeds niet worden losge maakt uit het gesteente, dat op zijn voeten gevallen is. Men moet erg voorzichtig zijn, wijl een groot blok kool boven Woitkowski hangt en dit door een onjuist optreden naar berieden zou vallen. De mijnwerker overleden. Hindenburg, 28 November. (H.N.). De mijnwerker Woitowski, een der vier slachtoffers van het ongeluk op da Del- brückniijn, is aan hartzwakte overleden. Men had Vrijdagavond reeds contact met hem verkregen, doch het gelukte niet hem tc bevrijden. De sociaaldemocraten zullen tegen stemmen O f f e n b u r g, 27 November (V.D Zon dag is op den partijdag der S.P.D. defini lief de houding dér sociaal-democraten no pens liet concordaat van Baden bepaald, Ondanks de ultimatieve dreiging van den leider van liet Badensche centrum, Foehr, dat bij liet verwerpen van liet concordaat ile sinds 14 jaren bestaande coalitie auto matisch zou zijn ontbonden, heeft de Ba dcnsche partijdag der S.P.D. besloten niet haar goedkeuring aan liet concordaat te geven. Meer dan 250 vooraanstaande so ciaal-democratcn waren aanwezig. Zij heb ben het volgende besluit genomen: liet centrum liceft den sociaal-democra tisclie partijdag een ultimatum gesteld waarop niet dan afwijzend kan worden antwoord. De sociaal-democratische fractie van den Badenschcn landdag zal bij de stemming in de plenaire vergadering over de staatsverdragen (concordaat) zoowel te genover het concordaat mét de Katholieke als dat met de. Prdtéslanlsche kerk onder dwang van.de fractie cn met verplichting lot stemming derhalve tegen stemmen. Alle overige kwesties, welke in dit verband aan de orde waren, zijn daarmede afgehandeld, Namens de landdagtractie heeft alge- \aardigde Martzlof verklaard, dat de be slissing is genomen tegen de opvatting van dé meerderheid del* fractie. De eontra-revo- lutiónnaire toestand in Dnitschland ver- eischt hot gesloten front der arbeidersklas se en daarmede ook de nauwe verbonden heid in de S.P.D. Dc landdagfractie onder werpt zich aan dit gebod en daarom ook aan den wil van den partijdag om in den landdag tegen de concordaten te stemmen. NASPEL VAN DE BERLIJN3CHE VERKEERSSTAKING. Processen voor het arbeidsge- gerecht. 6 N'fv. (V. D.j Voofr het ar- Wérden heden 26 processen B e r 1 ij n, beiwsgej'echt begonnen, die ivi wrband staan met de Berlijnsche verkeersstaking in begin No vember. Ms eischers traden op ambtenaren en arbeiders van de B. V. G„ die wegens deelneming aan de staking zonder termijn waren ontslagen. De IJ. V. G. stelde zich op het standpunt, dat dit ontslag gerechtvaar digd is, omdat de stakers na de bindend verklaring van de arbitrale uitspraak had den geweigerd het werk te hervatten. Dit betoekent contractbreuk. De stakers ver klaarden, dat zij zich hadden moeten schik ken naar den wil van de meerderheid. Men mag niet van hen vergen, dat zij het werk hervatten, daar zij geen onderkruipers wil- I den zijn. Daar een minnelijke schikking niet tot stand kwam, zal het gerecht moe ton beslissen. 15 December zal het weer bij eenkomen. De beslissing zal van vérstrek kende beteekenis zijn, daar behalve dege lien, die heden hebben onderhandeld, nog 2000 eraployé's een eisch hebben ingediend. DE OPSTANDIGE ACTIE IN ALWAR. Ernstige uitbreiding. Bombay, 2 7 N o v. (V. D.j De opstand in den Indischen staat Alwar heeft reeds een bedenkehjken omvang aangenomen. Dc Mohammedaansche stam der Mëos heeft de meeste dorpen in een soort oorlogstoestand gebracht, ten einde de inning der landbe- lastingen door de belastingambtenaren te verhinderen. De inboorlingen breken de straten op en richten barricades op. De vertegenwoordiger van den Engelschen gouverneur-generaal te Radschpoctana heeft den maharadja verzekerd, dat. hij zich kan verlaten op den steun der Engelsche regeering bij het herstel en de handhaving van de orde en rust. Het middelpunt der onlusten is de stad Dhamoekar, waar onge veer 8000 vroegere Mohammedaansche frontsoldaten verblijven. NIEUWE NEDERLAGEN der REBELLEN IN HONDURAS. Mexico, 26 Nov. (V.D.). In een slag bij Santa Rosa in het district Copan zijn de opstandelingen uit Honduras door de rc- geeringstroepen onderopperbevel van ge neraal Villainil verslagen, waarbij zij elf dooden en ruirn vijftig gewonden verloren. Ook 1 »ij Laceiba werd hun door regcerings- troepen onder leiding van generaal Reyes een nederlaag toegebracht. De ministers van buitenlandsche zaken en van arbeid van Honduras zijn afgetre den. Verwacht wordt, dat ook de minister van oorlog zal aftreden. MISLUKTE VLUCHT UIT DE GEVANGENIS. New York, 27 November (V.D.) In den nacht op Zondag heeft een in de gevange nis Van Brooklyn gedetineerde geprobeerd uit te breken. Met behulp van een binnen gesmokkeld pistool schoot hij een bewaker neer, terwijl hij een toegeschoten opzichter ernstig verwondde. Toen de gevangene zag, dat het onmogelijk was te ontkomen, pleeg de hij zelfmoord. Hij was veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf. 1 BUITENLAND. De moeilijkheden bij het vormen van een regeering in Duitschland. (Derde blad, pag. 1). Politieke aanslag in Sofia. (Derde Blad, pag. 1). BINNENLAND. Harold Lloyd te \msterdam gearriveerd. (Tweede Blad, pag. 1). De Oranje Nassau-mijnon worden niet verkocht. (Tweede Blad, pag. 1). Mislukte bankroof te Amsterdam. (Tweede Blad pag. 1). Na het optreden van Tauber. Faillisse mentsaanvrage tegen zijn impressario. (Tweede Blad, pag. 2.)' Medegedeeld door het Kon. Met. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand; 775.1 te Maas tricht. Laagste barometerstand: 720.4 tc Jan- Verwachting: Zwakke tot matige Z. tot Z.W. wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag-temperatuur om het vries punt des nachts, overdag weinig ^verande ring in temperatuur. Het hooge drukgebied dat zich gisteren sterk over onze omgeving uitbreidde, heeft nu zijn centrum over midden Europa. Ter wijl een ander centrum hij de Azoren achter bleef. De depressie bij IJsland werd weer diep en trekt naar de Noorsche kust; een secundaire trekt over de Britsche eilanden. Het stormt zwaar over geheel Scandinavië, vooral aan de Noorsche kust. waar orkaan kracht wordt gemeld en dc warme Z.W. ti'oorn heeft daar en op, (le Britsche eilan den de-''temperatuur tot ver boven normaal doe.ustijgen. Op het vasjteland is het over hèBalgt-mecn kalm weei; met ochtendnevel iiurrig weer overdag.' Aileen van Scan- rib^vie en te Farocr wcrd\matige tot zware neerslag gemeld. Aanvankelijk schijnt do depressie in het 'Westen loèji niet tot het vasteland te' zullen doordringen, aangezien in de bovenlucht overal N.O,1 wind waait. Maar later is stijgende temperatuur met kans op neerslag te wachters LANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 HANDSCHOENEN: Nzppa gevoerd f 2,75 met bont- rand f 3,25 en hooger. Nieuwe modellen in suède en chevreau. Varkensmarkt 5 Tel. 1309 Onze orgels, piano's piano's zijn juist iets beter dan andere en goedkooper 500000000000000000000 BETER EEN UUR LA TER, - OM TWAALF UUR - THUIS DAN REEDS OM ELF UUR IN EEN ZIEKEN- HUISI ooooooooooooooooooooa

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 1