AMERSFOORTSCH DAGBLAD Dinsdag 29 November 1932 31e Jaargang No. 130 TWEEDE BLAD VERLAGING DER SPOORWEG ABONNEMENTSTARIEVEN INVAL IN EEN SPEELHOL HET EERSTE AMBULANCE- VLIEGTUIG HAROLD LLOYD TE AMSTERDAM MISLUKTE BANKOVERVAL TE AMSTERDAM DE ORANJE NASSAU MIJNEN De Gevolgen van een Operatie Invoering van achtdaagsche abom nementen voor het geheele net Naar wij vernemen worden met ingang van 1 Januari a.s. de prijzen der algemeene abonnementskaarten der Ned. Spoorwegen verlaagd, de wijze van aanvragen vereen voudigd, de groepkaarten afgeschaft en ge durende het geheele jaar 8-daagsclie abon nementskaarten verkrijgbaar gesteld voor het geheele net De prijzen van de alge meene abonnementskaarten zullen bedra gen voor de eerste rnaand le klasse f 85, 2e klasse 65, 3e klasse 45. Voor elke volgende maand, mits onmid dellijk aansluitend aan de voorafgaande, le klasse f 57, 2e klasse 43.40 en 3e klasse 30. De prijzen van de S-daagsche abonne mentskaarten bedragen le klasse 28.50, 2e klasse 21.75 en 3o klasse 15. De directie der Ned. "Spoorwegen deelt omtrent de tariefverlaging voor de abonne menten nog mede: Reizigers, die een op 31 Dec. 1932 verval lend abonnement of groepkaart hebben en een onmiddellijk in geldigheid aansluitend algemeene abonnementskaart nemen, ge nieten dadelijk van de goedkoope prijzen voor elke volgende maand. Zij, wier alge meene abonnementskaart of groepkaart in 1933 doorloopt, kunnen deze verwisselen voor een algemeen abonnement volgens het nieuwe tarief en krijgen dan het eventueele prijsverschil terugbetaald. De wijziging der verdere reizigerstarie ven zal later haar beslag krijgen. Amsterdam, 28 Nov. De politie van het bureau Overtoom heeft hedenmiddag een inval gedaan in een volkskoffiehuis aan de Nicolaas Beetsstraat, aangezien men aanwijzingen had, dat in deze inrich ting gelegenheid werd gegeven voor het spelen om geld, waarvan door verschillen de personen uit de buurt, o.a. werkloózen en venters, die op deze wijze hoopten het noodige handelsgeld bijeen te kunnen krij gen, gebruik was gemaakt. De politie vond inderdaad, toen zij hedenmiddag in het lo kaal verscheen, een aantal mannen bezig met kaart spelen, doch geld lag, toen de politie het lokaal binnenkwam, niet meer op tafel. Alle aanwezigen zijn naar het bu reau Overtoom overgebracht, waar zij aan een langdurig verhoor werden onderwor pen. HET STOOPERSDRAMA TE EGMOND a. d. HOEF. Egmond a. Zee, 28 Nov. Reeds gerui- men tijd voordat de kist met het stoffelijk overschot van h<?t slachtoffer van het stroopersdrama, de lieer Krijn Dekker, uit zijn woning aan de Noorderstraat te Eg- mond aan Zee zou worden gedragen, had den velen zich in de buurt verzameld. Om twee uur vertrok de stoet naar de begraaf plaats. Een aantal kransen bedekte de baar. Een groot aantal personen was aan wezig om de laatste eer te bewijzen. Nadat de kist aan den schoot der aarde was toevertrouwd, werd achtereenvolgens gesproken sloor den burgemeester van Eg- mond aan Zee, den heer Eijma, den voor zitter van de Federatie van Transportar beiders en door den dorniné van de Ned. Herv. kerk. De begrafenis, welke was aangeboden door een ondernemer te Xlkmaar, nam on geveer een uur in beslag. DE VLIEGTOCHT VAN HET ECHTPAAR VAN DER LEEUW. Tunis, 28 November. (V.D.) Het echt paar Van der Leeuw uit Rotterdam is he den op zijn vliegtocht naar Afrika le 10.07 uur (pl.t.) uit Cagliari vertrokken on te 12.30 (pl.t.) alhier aangekomen. De heer en me vrouw Van der Leeuw zullen één dag te, Tunis verblijven. Een initiatief van den vlieg: medischen dienst der L. V. A. 's-Gravenhage, 28 November. Op initiatief van den vliegrnedischen dienst der Militaire Luchtvaartafdeeling te Soester- berg en in samenwerking met den Techni- sclien Dienst dier Luchtvaartafdeeling, is medio 1932 het eerste Nederlandsclie Ainbu- ncevliegtuig voor gebruik gereed geko men. Voor dit doel is een Fokker school vliegtuig type S II, een open two-seater om gebouwd tot een gesloten vliegtuig. De keus is cp dit type gevallen omdat zijn vlieg- oigenschappcn bijzonder geschikt zijn voor htt kleine ambulance vliegtuig, dat niet ge bonden mag zijn aan groote vliegterreinen, doch op kleine terreinen als weilanden enz moet kunnen opstijgen en landen. Evenwel zal, in verband met de bestaan de beperkende bepalingen t.a.v. het opstij gen cn landen van vliegtuigen op terreinen, gelegen in Nederland, met het zickenvlieg iuig slechts gestart en geland mogen wor 'len op de voor het algomeene luchtverkeer cn de militaire luchtvaart aangewezen goed gekeurde terreinen. Het vervoer van zieken met dit vliegtuig zal derhalve slechts kun n«Vn plaats hebben van en naar één der ter reinen (Soestgrberg. Gilze Rijen, Schiphol, Oldebroek, Harskamp, Arnhem, Kemperhet- de, De Kooy, Vught, Venlo, Waalhaven, V'li&singen, Eelde, Eindhoven en Twente.) De kosten van één uur vliegen met dit vliegtuig bedragen 41.50: verblijfkosten aan den vlieger worden alleen toegekend indien buiten het garnizoen Soesterberg meet worden overnacht of indien de tijd van afwezigheid boven en behalve den tijd, dat gevlogen wordt, langer dan 4 uur is. Aanvragen alleen in noodgeval- 1 e n, aangezien het vervoer van zieken door de lucht in den regel zal kunnen worden verricht door den burgerluchtvaaartdienst, kunnen uitgaan van het Roode-, Groene-, Witte of Wit-gele Kruis, welke vereenigin- gen zich dan richten tot den commandant van do Luchtvaartafdeeling te Soesterberg. IN DEN ROOK GESTIKT. 's-G r a v e n h a g e, 28 Nov. In den nacht van Zaterdag op Zondag te 4 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een binnen brand in een hofjeswoning aan den Rijs- wijkschemveg. Bij aankomst bleek dat in een kabinet hei bed in brand stond, terwijl het lijk van den 46-jarige V. er naast lag. Vermoedelijk was V., die om ongeveer half twee was thuisgekomen, met een brandende sigaar op bed gaan liggen. Blijkens onder zoek is hij in den rook gestikt. Een onderhoud met den filmkomiek. „Het publiek zou me zonder bril niet aanvaarden Hij is voor zijn genoegen uit. Amsterdam, 28 Nov. De bekende film komiek Harold Lloyd is hedenmorgen hier ter stede aangekomen. Hij heeft zijn intrek in het Carlton hotel genomen. Amsterdam, 28 Nov. Zooals wij reeds kort hebben gemeld, is de beroemde Arae- rikaansche filmkomiek Harold Lloyd, die zijn boterham en nog wat meer verdient met vijf werelddeelen te laten lachen en griezelen door zijn onbetwistbaar komisch talent en zijn acrobatische toeren, heden morgen uit Berlijn aan het Centraal Station te Amsterdam aangekomen. Voor deze aankomst had men ditmaal eens niet de groote trom geroerd en bovendien geschied de zij drie kwartier vroeger dan oorspron kelijk was medegedeeld. Gevolg: acht agen ten op het Stationsplein, die de orde be waarden onder acht belangstellenden. Al leen op het perron had zich een min of meer officieel groepje wachtenden verza meld: drie chasseurs van het Carlton-hote! met bloemen, een vertegenwoordigster van de Paramount ook met bloemen, benevens eenige ridders van de, pen en van de lens De eerste, die zijn hoofd uit het portier raam stak was een meneer met een groote uile-bril, even later vertoonde zich daar naast een gelaat zonder uile-bril. De me neer met de bril was Max Tak, do andere bleek mr. Harold Llovd zelf te zijn. Een slanke, sportieve figuur en op en top een gentleman. Van dichtbij bezien, vallen de meeste filmhelden qua uiterlijk erg tegen, maar met Harold Lloyd is het precies an dersom. De groote bril zonder glazen, die hij op hot. witte doek draagt, verhoogt zijn schoonheid niet, maar is nu eenmaal on afscheidelijk aan het door hem gecre- eerde type verbonden. De Harold Lloyd zonder bril, die vanmorgen in het blauwe zaaltje van het Carlton-hotel een kring van vragende, schrijvende en teekenende men- schen om zich verzameld had, was een zwartharige, uiterlijk nog zeer jonge man met een knap, expressief gelaat, een grijs colbert cn buitengewoon innemende manie ren, om dit alles in één adem te noemen. Jammer alleen dat hij zoo goed deed hoo- ren, dat er tusschen het uitspreken van beschaafd Engelsch en beschaafd Améri- kaansch een groot verschil bestaat. Wij voor ons hooren liever Engelsch.... Op de vraag, hoe hij aan zijn type ge komen was, antwoordde mr. Llovd, dat hij in het begin van zijn filmloopbaan een student gecreëerd had, wiens ernstig uiter lijk en gekke avonturen voor het ge- wenschte contrast moesten zorgen; voor het. aandikken van dit contrast heeft, hij, toen de in die tijden nog niet algemeene uile-bril „te hulp geroepen". Het type sloeg geweldig in en is tot op den huidigen dag zoo gebleven. „Ik blijf m'n bril in m'n films dragon, aldus „Kareltje". „Het publiek zou me wel licht zonder bril niet aanvaarden...." En toen deed mr. Lloyd de rnededeeling, dat hij louter voor zijn genoegen een rond reis door Europa maakt. Hij had er vier jaar geleden al mee willen beginnen, maar toen waren zijn kinderen drie in getal nog te jong. Een beetje zaken doen komt er toch eigenlijk ook nog bij, want in ver schillende steden, waar -films van hem draaien, had hij deze zelf op het tooneel aangekondigd. En waarschijnlijk zal hij dat morgen ook in „Tuschinski" doen, in welk theater ter eore van zijn bezoek de première van „Movie Crazy", dc eerste film, waarin het Arnsterdamsche publiek mr. Lloyd sprekend zal zien optreden, zal worden gegeven. „Want ik heb aldus zeide Harold de talkie moeten aanvaar den en ik vind dat zij een groote stap voor uit beteekent, al zal er nog veel aan ver beterd moeten worden. Zoo ben ik van oordeel, dat er in Amerika nog te veel dia loog en te weinig tempo in de film6 voor komt en daarin zal zeker een verandering ten goede moeten worden gebracht. „Zult. u zich in dc toekomst nog weer eens aan de vroegere fwee-acters wagen?" aldus een vraag. „Absoluut niet meer, wees Mr. Lloyd gedecideerd af. „In snort pictures kan ik geen historie verwerken, alleen maar een paar sketches en het publiek is nu eenmaal gewend geraakt aan „de vaste lijn"." Bij het afscheid, waaraan ook mistress Lloyd een lieftallige verschijning, die tevens naar den naam Milton Davis luis tert te pas kwam, deden wij een ervaring op, die ons even stil maakte. Mr. Lloyd, die ons bij het binnenkomen met de linker hand begroet had, stak nu zijn rechter uit en aan dezen hand ontbraken duim en wijs vinger... Een beroepsongeval? We weten het niet en hebben er ook niet naar ge vraagd. Zelfs een journalist moet beschei den kunnen zijn. ONBEVOEGD VOLGEN VAN COLLEGES. Aan de Leidsche Universiteit zijn zes stu denten geverbaliseerd wegens onbevoegd volgen van de colleges. Amsterdam, 28 November. Op hef Damrak 24, waar gevestigd is de Noord* Hollandsche bank, kwam hedenmiddag om streeks zes uür iemand binnen om geld td wisselen. De kassier voldeed aan dit ver zoek; terwijl hij nog bezig was, kwam eeri tweede man binnen, die onmiddellijk een revolver op hem richtte. Do kassier schrok hevig en begon te gillen; ook sloeg hij een ruit stuk. Door dat lawaai verschrikt, maak ten de beide mannen dat zij weg kwamen- Zij verdwenen tusschcn het publiek dat toe kwam loopen. Bij de bank wordt niets ver* mist. Worden niet verkocht Heerlen, 2S November. Naar aanlei ding van de loopende geruchten, omtrent onderhandelingen over een verkoop van de Oranje Nassaumijnen, deelt de directie van de Oranje Nassaumijnen mede, dat in derdaad de Steenkolen-Handelsvereeniging te Utrecht, daartoe strekkende voorstellen heeft gedaan. De daarop gevolgde onder handelingen met het concern-de Wendel hebben echter niet tot overeenstemming geleid. WAT ZEGT U WORDT BIJ U IN DE KEUKEN GEEN BLUE BAND GEBRUIKT?, De waarde van den mensch ligt in zijn innerlijk. Oorspronkelijke roman door Jan Walch. 43 Deze chef, een dik, kort. kaalhoofdig, heer, die in zijn rond-omhekten zetel nog juist plaats vond om zich te draaien, keerde zich van zijn bezoeker onmiddellijk weer naar de kopij, waar „de baas op wachtte", zooals het jongetje voormeld had bericht; maar, tot verontwaardiging van dat jon getje had hij er nog niet voldoende aan dacht voor, om het af te doen, maar wierp het ronde hoofd snel nog even terzij, in de richting van de deur, waarachter, op zijn aanwijzing trouwens, Mr. van Hogben Lugt verdwenen was; hij was een wonderlijke vereeniging van rondheid en rapheid, deze meneer, Knipsclieer genaamd. Maar de deur was dicht; en naar wat daar achter gebeurde, mocht hij nieuwsgierig schijnen, het bleef voorloopig voor hem verborgen. Dit maakte hem uiteraard eenigszins wre velig, en daar er geen andere débouchée voor die gevoelens aanwezig bleek dan, nog altijd, het rnatig-geduldig wachtende jon- getje-van-de-zetierij, richtte hij hoofd en woord tot dezen, en zei: Wat sta je daar nog, hé?" Waarop liet jongetje, van nature brutaal, terug schermutselde: Ik wacht op de k'pie". Waarop de heer Knipsclieer liem wreve lig op de papieren wees; om ze evenwel terstond weer voor de grissende klauw greep van 't jongmcnsch weg te halen, er wild in te bladeren, en een paar alinea's met dikke potloodstrepen door te halen; waar na het jongmcnsch ze met een „Allo, schiet op", toegeworpen kreeg. Het kan wellicht schijnen, dat dit een eenigszins onredelijk optreden was, maar dc heer Knipsclieer wist het beter. Hij was zelf zijn journalistie ke loopbaan als jongetje-vaii-de-zetterij be gonnen, en wist, dat zóó de manier was, om met jongetjes-van-de-zetterij om te springen. Zoo was er ook met hein omge sprongen, en dat had hem rap, en later ook rond, doen vooruitkomen. Het was niet de zoetsappige moderne paedagogiek; maai een practisclie paedagogiek was het wel. Inlusschen meldde Henri zicli bij dc hoofdredactie. Het waren twee heeren, ieder aan een afzonderlijke schrijftafel, in een tamelijk groote kamer gezeten. De schrijf tafels waren zoo aan tw ee een rechten hoek vormende wanden geplaatst, dat de beide hoofdredacteuren zich de grootste moeite moesten' getroosten en als-het-ware geheel uit hun gewone doen moesten komen, in dien ze een eenigszins uitvoerig overleg wilden plegen. Dat wilden ze dan ook ge woonlijk niet; en het kwam bij hun ver houding zeer zelden voor. Want wel-is- waar heetten beiden „hoofdredacteur", maar het wezenlijke hoofd was de heer Drinkwa ter; par droit de naissance. Want de Drink waters hadden meer dan een halve eeuw geleden het blad gesticht, het thans zoo bloeiende blad De Middenweg, dat inder daad, overeenkomstig liet spreekwoord, een veilige weg was gebleken: een veilige geldbelegging en een veilige loop-baan voor vele familieleden, die posities innamen overeenkomstig den graad van hun ver wantschap met den groot en stichter; die dan ook mettertijd een soort familie-lieiligo was geworden, èn dc heilige van Dc Mid denweg; de lijden waren wel veranderd, maar zijn geest waarde nog steeds, als een illuster spook, in het blad, welks naam zijn idealen weerspiegelde. Het sprak dan ook méér-dan-vanzelf, dal een rechtstrecksche afstammeling van hem, een kleinzoon- hoofdredacteur, dc wezenlijke hoofdredac teur moest zijn; al had men dan ook, daar de taak te omvangrijk werd, en daarwat men er piëteitshalve niet bij zei de ca paciteiten van den kleinzoon een supple ment niet onwenschelijk maakten een uit de lagere redactie gekozen man naast hem gezet; „naast hem" althans gedrukt boven-aan de courant. Maar het was dui delijk, dat zoo-iemand toch eigenlijk iets parvenu-achtigs had, naast iemand van-de- familic. Dat alles was zoo innig waar, dat het zich want de Géést regeert dc mate- rieele wereld in alle bijzonderheden der werkelijkheid manifesteerde. Zoo kwam Henri als trouwens leder, wien het ver gund werd,* de kamer der hoofdredactie te betreden het eerst bij den hoofdredac teur, die niet van de familie was, en als men achter dezen langs'was gekomen, be reikte men den naderen; gelijk men het heilige moet doorgaan, alvorens men tot het allerheiligste des tempels nadert. Ah juist, meneer Lugt", sprak dc heer Drinkwater met ongenaakbare hoffelijkheid „gaat u een oogenblik zitten. U weet er alles van. nietwaar?" de toon werd za kelijker „heel belangrijk is het werk, dat w e u hebben aan te bieden, voorloopig nog niet; enfin dat heeft hier meneer Rin- ders u al gezegd..." Zeker, meneer Drinkwater ik moet ook het vak nog geheel loeren. Juist", knikte de heer Drinkwater ietwat afwezig; wat beduidde, dat een zoo uitvoerig en ietwat conversatie-achtig antwoord eenigszins uit de verhouding viel. „Nu. we zullen zien We hebben ge dacht, u eerst wat bij de afdeeling Buiten land te plaatsen; eigenlijk is een volledige kracht daar niet noodig, maar wel telkens wat hulp; er is zooveel te vertalen en Ie bewerken En dan zult u. ook nu en dan wat reportage moeten doen; daar Komen alle leden van de redactie trouwens voor in aanmerking; en de chef van de repor tage, meneer Riesemeyer, zal u daarover wel inlichten... Ja, enne. Wat is er?" wendde hij zich tot zijn collega Rinders. En het trof Henri, hoezeer hij hier plot seling ondergeschikt was; men brak een gesprek met hem zonder excuus af, en praatte, terwijl hij wachtte, kalm over iets anders ja-ja, och, ik heb hem gisteren al geschreven, dat we op die arti kelen geen prijs stellen ik zou er maar lieelemaal niet meer op antwoorden Hm nu ja, meneer Lugt, gaat u nu maar naar meneer Knipscheer, dan maakt die u wel verder wegwijs Henri maakte een kleine hoofdbuiging het was niet goed waarneembaar, of de heer Drinkwater ze beantwoordde of niet in elk geval keek bij meteen weer geaffai- reerd in zijn papieren; en Henri ging weg, met het gevoel van „een bediende" te zijn, en dat was hij ook wel zoo ongeveer, naar de schatting van zijn oppersten chef. Dia oordeelde, dat het wellicht wel goed was. speciaal zoo iemand met titels en met ambtenarij in zijn verleden, en aanbevolen door den bekenden Sextius, van den aan vang af in de juiste verhouding te plaatsen. Waarde lieer", klonk Henri dadelijk bij 't binnentreden van de Binnenland-kamer uit het ronde hoofd van Knipscheer tegen „je zoudt ook eenige reportage moeten doen, hè Die verduivelde Riesemeyer laat zich weer wachten; en ik heb hier een dingetje, dat haast heeft. Kijk es hier, 't is heel eenvoudig. Er komt vanmorgen een boot uit Indië aan, en daaruit wordt een detachement troepen ontscheept, en die worden dan toegesproken door den gepen- sionneerden kapitein Ten Raedt. Den tekst van die toespraak hebben we hier al hier heb je een afdruk, 'tls alleen maar zaak, even te kijken, of die dingen werkelijk plaats vinden, snap je? Zoo iemand zou bijvoorbeeld ziek kunnen zijn, en dan is 't gek, als zoo'n verslag van iets, dat niet ge beurd ie, in de krant komt; begrijp je?" Knipscheer had 't op z'n drukke, vlotte manier gezegd, draaide zich weer naar zijn bureau; greep rnet de rechterhand een pen houder en met de linker een zwaar met worst heiegde boterham uit een door hem tot provisiekast bestemd bureauvak. Hij had iets van een voortdurend doordraaien de machine, die in dezelfde vaart voort- werkende, steeds ter bestemder plaats# wordt gesmeerd. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 3