Cognac Vieux XXX J. A. Schoterman Zn. IN MASSA'S SLIJTERIJ Fa. M.R.N. OOSTERVEEN NA HET OPTREDEN VAN TAUBER HET BOSSCHE GEVAL per flesch f3,85 UIT DE STAATSCOURANT BIJKANTOOR Amersfoortsch Dagblad SOESTERWEG 107 Onze Postvliegers onderweg WAT ETEN WIJ MORGEN? Langestraat 42 Tel. 77 A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TELEF. 543 AMERSFOORT K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 HUMORHOEKJE Faillissementsaanvrage tegen impressario Dr. Eckhardt 'Amsterdam, 28 November. Naar wij vernemen heeft Mr. Dr. Benno J. Stok vis. ten dezo optredende namens de N.V. Hollandsche Schouwburg te Amsterdam, hedenmorgen met spoed te Den Haag doon aanvragen het faillissement van Dr. V. Eck hardt, die de vorige week don Duitschcn zanger Richard Taubor geëngageerd had om te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag met het Wecner Opcrettcgezclschap op te troden in „Das Dreimadlerhaus". Het gevolg hiervan is dat wanneer het faillissement over ecnige dagen wordt uit gesproken, ingovolge dc faillissementswet -door den curator do nietigheid kan worden ingeroepen van alle voor de faillietverkla ring door den schuldenaar onverplicht ver richte handelingen, hoe ook genaamd, waar door de schuldeischers benadeeld zijn. Ten kantore van mr. Stokvis liceft dr. Eckhardt de schuld van 1200 aan de N.V. Hollandsche Schouwburg onder getuige er kend. De faillietverklaring zou ook gevol gen kunnen hebben in verband met 't Vrij dag j.i. in don Stadsschouwburg te Am sterdam gelegde beslag op de recette. De meening van Mr, Stokvis. Naar aanleiding van de faillissements aanvrage van Dr. V. Eckhardt heeft een verslaggever van het Persbureau Vaz Dius zich om nadere inlichtingen gewond tot Mr. Dr. Benno J. Stokvis, die deze aanvrage naar gemeld ten verzoeke van de N.V. Hollandsche Schouwburg met spoed te Den Haag heeft doen indienen. Mr. Stokvis deelde dan mede dat, toen Vrijdag 1.1. beslag is gelegd op de recette van den Stadsschouwburg, waarin dien avond Richard Tauber in „Das Dreimaderl- haus" optrad, hij en ook de directie van den llollandschon Schouwburg in de meening verkeerden dat Dr. Eckhardt de huurder van den Stadsschouwburg was. Vanmorgen echter heb ik aldus Mr. Stokvis een bespreking gehad met den heer Bendien, den directeur van den Stadsschouwburg. Deze deelde mij toen mede dat aanvankelijk Dr. Eckhardt wel de huurder is geweest, doch dat er, 20 of 21 November 1.1. een brief is binnengekomen van twee leden van Dr. Eckliardt's Operettegezelschap, de heeren Franck en Pfcffcr, die in dit schrijven vroe gen of zij in de plaats van Dr. Eckhardt den schouwburg konden huren. De heer Bendicn heeft dezen brief doorgezonden naar den wethouder en deze heeft zich met een zoodanige regeling accoord volaard De beteekenis hiervan isaldus Mr. Stok vis dat men illusoir heeft gemaakt de verhaalsrechten'van dr. EckhardtV, credi teuren, hetgeen vooral erg is ten aanzien van de schuden van den Hollandschen Schouwburg, die ontstaan zijn in verband met het optreden van Richard Tauber. Ik blijf dan ook van meening dat de gemeente Amsterdam hier zeer onjuist heeft gehan deld; daar komt nog bij dat, toen ik Vrij dagavond beslag heb doen leggen dit ge schiedde vóór achten de recette reeds uit gekeerd was. Een voorzichtig schouwburg directeur betaalt zijn personeel uit na afloop van de voorstelling cn op zijn vroegst in de pauze. Van beteekenis is ook dat ik uit zeer goede bron vernomen heb, rlat Dr. Eckhardt nog steeds 20 procent ontvangt van de recettes, welke Richard Tauber maakt. liet gerechtshof herstelt de moeder in de voogdij Den Bosch, 28 Nov. Hot gerechtshof heeft heden arrest gewezen in de zaak be treffende den eisch van de katholieke moe der tot herstel in de voogdij over haar kin deren, welke eisch op 23 September door de rechtbank te Den Bosch was afgewezen. Het gerechtshof heeft thans, aannemende dat er nu godsdienstige, zedelijke en materieel gun stige omstndigheden zijn, do beslissing van de rechtbank vernietigd en den eisch van de moeder toegewezen, waarmede deze in dc voogdij wordt hersteld. Bij een vroeger ar rest had het hof het vonnis van de recht bank tot afwijzing van den eisch bevestigd, op grond dat de moeder, die na scheiding is hertrouwd met ècn protestantschen man, niet in staat zou zijn de kinderen een ka tholieke opvoeding to geven. Het arrest van het gerechtshof is conform het requisitoir van den advocaat-generaal Mr. F. Couvée. DE NATIONAAL SOC. PARTIJ. Zaterdagavond vergaderde de Rijkslciding 'der Nationaal Socialistische Partjj te Am sterdam. .Besloten werd, Zaterdag 17 December a.s. het eerste jaarlijkscbe Landelijke Congres te Den Haag te doen houden. Op denzelfden avond zal de afd. Den Ilaag den afgevaar digden een feestavond aanbieden, ter her denking van de oprichting der Nat. Soc. Partij in Nederland, die op dien datum voor 1 jaar terug te Den Haag werd gesticht. Tot penningmeester van. de N.S.P. werd be noemd de heer A. F. Schouten te Amster dam, zoodat de landelijke leiding thans be staat uit de heeren Albert van Waterland, P. J. Somer en A. F. Schouten. In principe werd besloten over te gaan tot het doen verschijnen van een boekwerk, waarin het program der Nationaal Socia listische Partij in Nederland wordt beschre ven, zoomede de oorzaken van het Crisis- Phantoorn en de middelen tot opheffing daarvan, uit Nationaal Socialistisch oog punt bezien. ?J.W\ Utr. straal 17 Wijnhandel Gevestigd 1878 Telefoon 140 benoemd tot notaris te Amsterdam, Pf. B. Siebelts in de vacature Kranenburg on II. A. Warmelink in do vacature Hoog vliet, beiden candidaatnotaris aldaar; benoemd tot kantonrechter-plaatever- vanger in het kanton Rotterdam mr. H. van Haeringcn, advocaat-procureur al daar; op verzoek eervol uit de militairen dienst ontslagen kapitein M. van Lokhorst van het 7e regiment infanterie; met 15 December eervol ontslagen S. A. J. de Groot als hoofdopzichter le klasse bij de Artillerie-Inrichtingen; benoemd tot reserve-kapitein bij het 5e regiment infanterie de eervol ontslagen kapitein van Lokhorst voornoemd; benoemd tot reserve-officier van gezond heid tweede klasse de dienstplichtige vaan drig der le compagnio hospitaalsoldaten H. G. Rupert en P. C. van Lier, beiden arts. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen ecrc-medaille der Oranje-Nassau orde aan Mej. G. Boute, dienstbode bij den heer A. J. Plasmeyer te Rotterdam. Departement van Financiën. Bij Kon. besluit is bij het Departement van Financiën: A. met ingang van 1 Januari 1933 op verzoek eervol ontslag verleend aan den hoofdcommies C. M. M. Molenkamp rnct toekenning van den persoonlijken titel van referendaris, aan den hoofdcommies H. A. de Jong met benoeming tot ridder in de orde van Oraje Nassau; en aan den com mies G. Burkunk; B met ingang van 1 Januari 1933 wegens verandering in de inrichting van het dienst vak waarbij liij werkzaam is, eervol ont slag verleend aan den inspecteur der grond belasting J. C. Burgersdijk met dankbetui ging voor de vele diensten door hem aan den Lande bewezen en is met ingang van gelijken rjatum benoemd tot controleur der grondbelasting te 's-Gravenhage. mot toe kenning van den persoonlijken titel vah in specteur der grondbelasting; C. met ingang van 1 Januari 1933 wogens verandering in de inrichting van het dienst vak, waarbij zij werkzaam zijn, eervol ont slag uit hun betrekking verleend aan den bezuiriigingsinspecteur K. I. B. A. de Cos- ter, met dankbetuiging voor dc vele dien sten door hem aan den lande bewezen; aan den referendaris J. A. Willinge, met dank betuiging voor de vele diensten door hem aan den lande bewezen; aan de hoofdcom miezen J. S. Veltman, J. B. van Rantwijk, F. van der Wijk, F. L. van der Laan en J. van Woerden en aan de commiezen W. Dijkstra. H. J. Nielander, J. van Steenber gen, J. B. Descamps, B. J. dc Rijke en A. A. J. Lourens. D. met ingang van 1 October 1933 wegens verandering in de inrichting van het dienst vak, waarbij hij werkzaam is, eervol ont slag verleend aan den bezuinigingsinspec teur mr. II. F; de Boer, met dankbetuiging voor de vele diensten door hem aan den lande bewezen; F. met ingang van 1 Januari 1933 bevor derd tot hoofdcommies W. Haverkorn, thans commies en tot commies mr. J. Schut- tevaer, thans adjunct-commies. Visscherij-inspectie. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken en Arbeid is de inspec teur der Visscherijen in het 4e en 5e dis trict, A. B. Brouwer, te 's-Gravenhage, voor het tijdvak van 25 November 1932 tot en met 10 December 1932 tevens aangewezen als hoofd van het 6c en 7e visscherijdis- trict te 's-Gravcnhage. DE HUISVROUWEN EN DE SANEERING IN HET BAKKERSBEDRIJF De Vereeniging van Huis- vrouwen in actie. De Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, gealarmeerd door dc persberichten over een voorgenomen trustvorming lusschen meel fabrikanten en broodbakk»?rijen, waarbij te vens is ontworpen een wijze van prijsreke- ning, voor het meel zoowel als voor het brood, wendde zich om nadere inlichtingen lot het departement .van Economische Za ken en Arbeid. Haar werd medegedeeld, dat de Minister deze zaak met den Regceringsconnnissaris in behandeling heeft genomen, zoodat -voor alsnog geen nadere berichten te vorkrijgen waren. Do Vereeniging heeft nu, als vertegen woordigster van 33.000 huisvrouwen den minister verzocht om ook aan de belangen van de consumenten de gewenschte aan dacht te schenken on zoo de bedoelde rege ling noodzakelijk mocht blijken, althans de noodige waarborgen te scheppen om te voorkomen dat deze zouden worden ge schaad. Verdere prijsverhooging van eerste voe dingsmiddelen, welke zij vreest, dat van een toepassing van de voorgenomen regeling het gevolg zou kunnen zijn, is n.l. in dezen tijd, waarin de huisvrouw op allerlei wijze moet trachten te bezuinigen, naar haar meening niet wel te verdedigen. ONTVANGTOESTELLEN VOOR ÉÉN GOLFLENGTE. Nieuwigheid van Telefunken. Terwijl voor omrocp-ontvangst het radio toestel op vele golflengten moet kunnen worden afgestemd om verschillende zen ders te hooren, zijn er bepaalde radiodien sten, waarbij de ontvangst van slechts één golflengte van belang is. Voorbeelden daar van zijn: Weerberichten, tijdseinen, pers- rnededoclingon, beursberichten, enz. Bij ontvangtoestellen, welke over een zeer groot golfbereik een constant groote gevoeligheid en selectiviteit moeten hebben, komen tech nische moeilijkheden voor, welker oplossing vrij kostbaar kan zijn, zoodat zij voor boven bedoelde diensten te duur worden. In meer dere gevallen óok, b.v. bij grooto couranten- bedrijven e.d., moeten tal van berichten go- lijktijdig worden opgenomen. Sommige weerberichten worden n.l. op denzelfden tijd gegeven als beursnotecringon; tijdseinen vallen samen met pers communiqué's enz. In dergelijke bedrijven staan dan ook meestal meerdere ontvangtoestellen opge steld, welke elk afzonderlijk bediend wor den cn ingesteld blijven op één bepaalde golflengte. Waar pructisch zulke apparaten toch nooit na de eerste afstemming worden vor- anderd, hoewel zulks wèl mogelijk is, om- dot zij over tamelijk groot mcetbereik af- stembaar zijn, is het logisch, indien in plaats van die afstembare toestellen afge stemde apparaten worden gebruikt, d.w.z. ontvangers, welke zoodanig geconstrueerd zijn, dat zij geschikt zijn voor de ontvangst van slechts één golflengte en die door hun geringer gecompliceerdheid aanmerkelijk goedkooper kunnen zijn dan afstembare toestellen, terwijl de werking ervan, althans voor het beoogde doel, tenminste even goed is. Uitgaande van deze gezichtspunten, heeft Telefunken eon spéciale ontvanger voor één vaste golflengte ontwikkeld, welke aan de fabriek op de gewenschte frequentie wordt afgestemd cn dan geen verdere instelling be- hoeit. Niettegenstaande de constructie uiterst eenvoudig is, bezit zulk een appa "ranU een buitengewone selectiviteit (schob dingsscherpte), welke voorkomt, dat ón danks de hoog opge\oerdc gevoeligheid, de ontvangst door in golflengte naburige zen ders niet gestoord wordt. COLUMBIO BREIDT ZIJN RADIONET UIT. Drie geweldige, parallel loopendo berg ketens der Andes vormen het westelijk ge deelte van Columbia; naar het Oosten en het Zuid-Oosten strekken zich de onafzien bare, met oerwoud bedekte en nog grooten- deels ongeëxploiteerde moerassen uit van het Amazonegebied. Deze woeste landstreken zijn oorzaak, dat de aanleg en bet onderhoud van telegraaf- en telefoonleidingen buitengewoon moeilijk en kostbaar is. Ook hier was het de radio, welke de oplossing kon geven on waarvan in Columbia een dankbaar en uitgebreid gebruik gemaakt wordt. In opdracht van dc Colurnbiaansche posterijen heeft Tele funken meerdere radiostations gebouwd in de voornaamste steden der republiek. Ook het omroepstation te Bogota, Columbia's hoofdstad, werd door Telefunken opgericht. Columbia kan zich er op beroemen, onder de Zuid-Amerikaansclie staten mede aan de spits te staan wat betreft een intensief ge bruik voor blnnenlandseh verkeer van een der jongste en nuttigste vindingen der tech niek. Woonsdag 30 November. H i 1 v o r s u m. V. A. R. A. 8.00 Tijdsein. 8.bl Gramofoonmuziek. (8.15 Morse-tijdsein). V. P. R. O. 10.00 Morgenwijding. V. A. R. A. 10.15 Uitzonding voor de arbeiders in de continu-bedrljven. „Het kapitalisme cn wat er aan vooraf ging". VI, door G. J. Zwert- broek. Orgelspel door Joh. Jong op het V.A.R.A.-Standaart-orgel. R. V. U. 11.00 „Invloeden op de ontwikkeling van het kind". Slotlezing van mevr. J. Rie- mens—Reurslag. V. A. R. A. 11.30 Orgelspel door Joh. Jong. 11.45 Carel R ij keixl raagt voor: Fragment uit „Droevig Engeland", Rob. Blatchford. 12.00 Tijdsein. 12.01 De Notenkrakers, o.l.v. Daaf Wins. 1.45 Onderbreking voor verzorging van den zender. 2.00 Vrouwenuurtje. In samenwerking met den Bond van Soc.-Dem. Vrouwenclubs in Nederland. Mevr. H. T. Werkhoven- Dijkhuis spreekt over: „Van het Binnen hof". Gramofoonmuziek. Mevr. Hey- broek—D'Ancona, kinderarts te Amsterdam, spreekt over: „De beteekenis van lichaams beweging voor het kind". 3.00 Voor de kinderen. (3.15 Morse-tijd sein). Medewerking van: Coba Kuuretra, Geeft daar uw Keltje of Advertentie op Zonder prljeverhooglng ABONNEMENTSPRIJS 17»/, CENT PER WEEK EENIGST DAGBLAD Meest actueel blad ter plaatse zang, Hetty Beck vertelt, Piet Tiggers ver telt bij gramofoonmuziek. Het V.A.R.A.- tooneel o. 1. v. Willem van Cappellon, Oom Henk, vraaguurtjo. 5.30 Orgelspel door Joh. Jong op het V.A.R.A.-Standaart-orgel. C.00 overgang near den versterkten zender). li. V. U. 6.30 „Karakteriseering van het wezen cn werk van den kunstenaar als schilder en als beeldhouwer". Docent: Otto van Tussen broek, oud-directeur van het Museum voor Kunstnijverheid te Haarlem. V. A. R. A. 7.00 S.D.A.P.-kwartiertje, Overzicht van de afgeloopen week, door Jan Oudegcest, voorzitter der S.D.A.P. (7.15 Morse-tijdsein) 7.20 V.A.R.A.-orkest, o. 1. v. Hugo de Groot. 7.55 Herhaling van S.O.S.-berichlcn. 8.00 De vakbeweging (III). Stroomingen in de Nederlandscho vakbeweging door dr. Henri Polak. S.20 V.A.R.A.-orkest o. I. v. Hugo de Groot Wagner-programma. 9.00 V.A.R.A.-tooneel o. I. v. Willem van Cappcllen. „Achterhoede", hoorspel, be werkt naar het gelijkluidende hoofdstuk uit den oorlogeroman: „Dag des oordeele" van Andreas Latzko, door A. M. de Jong 10.00 V.A.R.A.-orkcBt o. I. v. Hugo de Groot De vier windstreken, Coates. 10.20 Persbureau Vaz Dias. 10.30 Dirk Witto-programrna. llenrl Wal- lig zingt mot piano-begeleiding van Liddy Bergman n. 11.00 Gramofoonmuziek. (11.15 Morse- tijdsein). 12.00 Tijdsein en 9luiting. Hulzen. N. C. It V. 8.00 Schriftlezing en moditalie. 8.15 Tijdsein. 8.15 Morgenconcert. (Gramofoonplatcn). 10.00 Zang door het N.C.R.V.-damoskoor 10.30 Morgendienst, te leiden door de. D. Tom. geref. predikant te Hilversum. 11.00 Concert Mevr. C. v. Ravenzwaay— Müllenkamp, zang; H. Hermann, viool; H. v. d. Horst Jr., cello; mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, piano. 12.00 Politieberichten. 12.13 Harmoniumconcert, door Ton Bran- des. 1.00 Vervolg concert door hot trio Van der Horst, met medewerking van mevr. C. van Ravenzwaay—Möllenkamp, zang. 2.00 Landbouwuurtje. Spreker de heer 11. Kippersluys, landbouwondcrwijzer te Utrecht. Onderwerp: „Plantenziekten cn de bestrijding ervan, van christelijk stand punt bezien." 2.45 Lezen van chr. lectuur. Voorgelezen wordt uit „Noord-Hoilandsciie menseden en dingen" van ds. H. J. Heynes. S.15 Tijdsein. 3.15 Het i.Hollandsch Harpkwartot": Pliia Berghout, harp; Corry Rietveld, vlooi; Henk J. Berghout, cello; Abr. Marlijn, piano en harmonium. 4.45 Verzorging van den zonder. 5.00 Kinderuurtje, te leiden door mej. G. Ingwersen. Zang: mevr. A. v. Eyk—Mullor Piano: tnej. C. Muller. 6.00 Leger des Hcils-muziok. (Gramo foonplatcn). 6.15 Spreker: de heor A. Stapelkamp, secretaris Chr. Nat. Vakverbond. 6.30 Cursus Engel6ch, voor beginners, door J. F. v. d. Sloot. Onderwijsfonds voor de scheepvaart. 7.00 Uitzending. De heeren A. Banning Kwartel Pelikaan Ijsvogel Snip 17-11 24-11 Amsterdam 18-11 Marseille 19-11 24—11 Rome 20-11 25-11 Athene 28-11 21-11 26-11 Mersamatruh Oiïro 27—11 Ga 7. a Rutbawells 26—11 22-11 Bagdad 25-11 28-11 Boeshir 23-11 Diask 24-11 24-11 Karachi Jodpoer 23-11 J ban si 25-11 Calcutta 28—11 22-11 26-11 Rangoon 27-11 Bangkok 26-11 20-11 Koh-Lak 27—11 Medan 25-11 18-11 28-11 Batavia 25-11 18-11 Bandoen» Y II Vertrek van het eerstvolgende post- vliegtuig van Amsterdam 1 December. zijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLARE" en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK 11. Tel. 292. Voor de koffietafel. Aardappel-pie. Bereiding: 3Ö0 gr. vloesehreston, 1 ui, wat magero jus met water, 750 gr. koude ge kookte aardappelen, 3 d.L. melk, 1 blokje Delf ia, 20 gr. boter, wat kerry. Zet de koude aardappelen op met de melk cn laat ze zachtjes een half uur ko ken. Stamp ze fijn, vermeng ze met de bo ter en klop de massa tot een gladde luch tige puree. Fruit de gesnipperde ui met dc kerry in ruim de helft van het vet, roer er het goed gehakte vlecsch door on ecnige lepels ma gere jus met water en leg het verkregen mengsel als onderste laag in een vuurvast schoteltje. Bedek het vlecsch geheel met dé aardappelpuree, verdeel daarop de rest van hét vet in kleine klontjes en laat er in een goed warmen oven een mooi knappend bruin korstje op komen (c.a. 10 min.). Voor do middagtafel. Runderrib. Aardappelen. Princesseboonen. Macaroni met rozijnen. Bereiding: 100 gr. macaroni, 50 gr. rozij nen, 2 eetlepels suiker, 1 d.L. melk. Breek dc macaroni in stukjes, en zet ze met de goed gewasschcn rozijnen op, met zooveel water, dat de macaroni goed bo- dekt is. Laat de massa op eon zacht vuur langzaam gaar koken, voeg do molk er bij zoodra de macaroni droog gekookt is én laat het daarna nog even doorstoven, tot dat een smeuïge massa verkregen is. Friesche taai van Taconis. Poppen en pakjes. U koopt tooh geen St. Nicolaas cadeau* vorens eens btj ons te hebben gekeken? De sorteering dio wij U aanbieden la geweldig. Clubfauteuils, Jacobean Fauteuils, Sa lon- en Bijzettafels, Ligstoelen, Theemeubels .Spiegels, Kapstokken, Boekenkasten, Werktafels, Tafels, Divan-, Kapstokkleeden enz. KOMT U EENS ZIEN? directeur van de Binnenvaartschool te Am sterdam en L. K. A. van Duuren, voorzit ter van de eiamen-commissio voor machi nist hij de Rijn- en binnenvaart bespreken de lessen in het weekblad „De Binnen vaart". N. C. R. V. 7.30 Politieberichten. 7.45 Persberichten Ned. Chr. Persbur. 8.00 Bestuursmededeelingon door mr. A v. d. Deure. 8.30 Concert door het Symphonte-orkost der N.C.R.V. (de H.O.V.). o.l.v. Frits Schuur man. Zang door het N.C.R.V.-Dameskoor o.l.v. Luise Lauenroth. 9.00 Spreker de heer G. v. Ravenzwaay, ondorwerp: „Het bloeitijdperk der protes tantsche kerkmuziek". III. Het muziekle ven aan do vorstelijke hovon. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Nieuwsberichten Vaz Dias. 10.30 Een uurtje zang. (Gramofoonpia ten). De eene dienster tot de andere: Zeg, LDe. le moet een oogje op die ouwe pro fessor daar houden, al: nl) soms een ommelettc bestelt De vorige week oraent Ik hem er een en toen stak hu naar ut H)n boord, bla servet (HumorUO

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4