k MARIONETTEN THEATER VROOM DREESMAM - AMERSFOORT dLc J.N.F.-VERLOTING VOOR EEN PALESTINAREIS NEDERLAND EN DUITSCH- LAND Ds. J. W. K. HOEVERS STRAAT- EN WEGENBOUW GRATIS TOEGANGSBEWIJS DE PROVINCIE EN DE P.U.E.M. LAATSTE BERICHTEN NIEUWE AARDSCHOKKEN IN CHILI d. .rrn^X V 4 |pva Landaankoopsactie onder het motto „Meer land in Joodsche hand Men schrijft ons: Het afgeloopen Joodsche jaar 5692 stond in het teeken van het 30-jarig jubileum van het J. N. F. en tevens van 50-jarigen Palestina-opbou w-arbeid. Vooral -Nêórland's Jodendom heeft voor deze belangrijke jubilea groote belangstel !ing aan den dag gelegd, met het verheu gend resultaat, dat, dank zij bijlragen uit vrijwel alle Joodsche kringen, het park der Nederlandsche Joden in Palestina kon wor den aangekocht. Aangemoedigd door deze steeds groeiende belangstelling der Joden, ook in Nederland, voor het land der Vade ren, tracht het Joodsch Nation tal Fonds onze Ncderlandsche Joodsche gemeenschap steeds meer: in den opbouw van Palestina te betrekken. Het Joodsch Nationaal Fonds heeft, gelijk bekend is, tot taak grond in Palestina aan te koopen en deze bouwrijp in erfpacht te verstrekken aan Joodsche landbouwers, die het land zelf moeten bewerken, terwijl de aldus verkregen grond onvervreemdbaar be zit is van het geheele Joodsche volk. Niet alleen wordt op die wijze eene voor zulk een groolsche onderneming gevaarvolle grondspeculatie tegengegaan, maar boven dien ontstaat een gezonde „Berufs-Umschich tung". Ken der meest tragische gevolgen van de Joodsche ballingschap ls immers de ont worteling der Joden van den bodem, die zij als landbouwers met grooto toewijding hebben bewerkt. Zoo hadden reeds in lang vervlogen tijden de Joden een landbouw- wetgeving, welke do huidige beschaafde volkeren, gerust als voorbeeld kunnen ne men- Aan hét klare inzicht der stichters van het Joodsch Nationaal Fonds is het te dan ken, dat bij de overplanting van Joden naar Palestina terstond word gestreefd naar het verkrijgen van een gezonde beroepsverdee- ling, waarbij de landbouw een belangrijke rol zoude spelen. Zoo kunnen wij thans met reehtmatigen |frots wijzen op een nieuwe Joodsche con- ntratie in Palestina van bijna 200.000 •odsche zielen, met eene boerenbevolking an ongeveer 46.000. Het is bvoendien ver heugend, dat, waar overal de trek naar de groote steden valt waar te nemen, juist de Joden in Palestina eene steeds toenemende boeren-bevolking leveren. Wanneer men daarbij denkt aan het Hcbreeuwsch school wezen der Zionistische Organisatie met ruim 25.000 leerlingen, dan mag men toch gereedelijk de beste verwachtingen voor de toekomst koesteren ten aanzien van het herboren Joodsche Volk. En wanneer in deze dagen de trek van Joden naar-Pa lestina door vele voor de hand liggende oorzaken met den dag toeneemt, dan is het de taak van het Joodsch Nationaal Fonds om deze kolonisatie "in goede banen te hèlpen leiden. Daartoe rnoet het Fonds de beschikking hebben over veel grond, voor den aankoop waarvan enorme bedra gen vereischt zijn. Alle deze overwegingen gaven den stoot tot het besluit om in het jaar 5693 een respectabel aantal dunams (dunam i6 1000 M*.) ten bate van het J. N. F. in Nederland bijeen te brengen en daar om wordt thans een grootscheepschc Du- nam-Landaankoop-Actie op touw gezet, en wel in den vorm van een J. N. F. Loterij, waarvoor de ministerieele toestemming is verkregen. De hoofdprijs dezer loterij zal de belang stelling voor Palestina doen groeien, wont deze hoofdprijs is niet minder dan een Beis naar Palestina, met een verblijf van 4 we ken in het land, 2e klasse trein, 1ste klasse boot en prima hotels. Do winnaar mag zelf het tijdstip van de reis uitkiezen en bepa len. Voor het onverhoopt geval de winnaar de reis niet mocht wenschen, kan hij in de plaats daarvan krijgen een prijs ter waarde van duizend gulden in goederen, door hem zelf uit te kiezen. Bovendien worden een aantal andere prijzen, als dames- en heeren rijwielen, boekwerken, diverse sieraden etc. verloot. WEDEROM TWEE LANDGOEDEREN OPENGESTELD. Bij beschikking van de ministers van economische zaken en arbeid, en van finan ciën, zijn ondeF de natuurschoonwct 1923 gerangschikt de landgoederen „Stokhorst" gelegen aan den weg van Enschedé naar Losser, groot 21 H.A., toebehoorende aan den heer G. Jannink te Lonncker en „Be renbroek", gelegen ten Zuiden van En schede, nabij de Duitsche grens, groot 53 H.A., van denzelfden eigenaar. Met uit zondering van de omgeving van het woon huis zijn de landgoederen opengesteld op vertoon van watidelkaarten, welke op aan vraag kosteloos verkrijgbaar zijn ten kan tore van de firma Gerh. Jannink en Zo nen, Langastraat 41 te Enschede, voor de leden van verschillende vereenigingen en begunstigers van stichtingen, die werk zaam zijn «p het gebied van natuurschoon, toerisme en natuurlijke historie. DUMPING IN HET BUITENLAND. Antwoord op do vragen van dr. Vos. In antwoord op do vragen van het Twee de Kamerlid dr. 1. H. J. Vos in zake het nemen van maatregelen togen hot verlee nen van exportprernies door de regeeringen van verschillende landen, bij den uitvoer van katoenen textielstoffen, deelt minister Verschuur mede, dat het hem niet bekend is, dat de Japansche regeering dumping op katoenen textielstoffen mogelijk maakt. Ingewonnen inlichtingen duiden er op, dat afwenteling van exportverliezen op de Ja pansche regeering zeer onwaarschijnlijk moet worden geacht Bij de Duitsche noodverordening van 4 September j.laldus de minister, werd o. m. bepaald, dat zij, die in den tijd van 1 October 1932 tot 30 September 1933 gedu rende een kwartaal in hun binnenlandsch bedrijf gemiddeld meer arbeiders tewerk stellen dan in doorsnede gedurende in Juni, Juli en Augustus van dit jaar aanspraak krijgen op belastingvermindering door de uitkeering van „Stcuergutscheine" (belas tingbons), welke kunnen worden gebruikt bij de betaling yan rijksbelastingen. Hoe wel maatregelen van dien aard in het al gemeen het karakter van een subsidie dra gen, staat men hier tegenover een methode van werkverruiming, welke niet uitsluitend geldt voor de op export aangewezen bedrij ven, maar evenzeer voor instellingen, welke de binncnlandsche markt bewerken. Uit een ingesteld onderzoek is den minis ter niet gebleken, dat de Poolsche, Ita- liaansche, Spaansche en Tsjocho-Slowaak- sche regeeringen bij den uitvoer van katoe nen textiefstoffen exportpremies verleencn. Waarschuwing van dë Nederl. Kamer van Koophandel voor Duitschland Overhaaste boycot-beweging De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland deelt mede, lat, nu do boycot-beweging èn in Nederland èn in Duitechland bedenkelijke afmetingen begint aan te nemen, zij er met nadruk op meent te moeten wijzen, dat dit particulier optro- den op zijn zachtst gezegd „overhaast" is, aangezien het overleg tusschen de regeerin gen nog gaande is. Ten aanzien van het deviozenvraagstnk meent de Kamer de geruststellends mede- deeling te kunnen doen, dat grooie waar schijnlijkheid bestaat, dat tusschen Neder land en Duitschland een clearing overeen komst, zooals deze reeds tusschen Zweden en Duitschland gebit (Schweden-Klausol) tot stand zal komen. De regeling zooals deze gedacht is, komt neer op het volgende: Do Duitsche importeurs zullen de uit Ne derland betrokken goederen, waarvan de waarde het bedrag dat hun in deviezen wordt toegewezen, te boven gaat, kunnen betalen in Marken, tc voldoen door stor ting ten gunste van den Nederlandschcn leverancier of een conto van de Nederland sche Bank bij de Reichsbank. De Ned. Bank zal van eon aantal der grootste Nederland sche importeurs van Duitsche go-doren het door hen aan Duitschland verschuldigde in guldens in ontvangst nemen (dit tot een bedrag, dat in waarde gelijk is aan de door de Ned. Bank voor Nederlandsche expor teurs ontvangen Marken) om doze guldons aan de Nederlandsche exporteurs uit te betalen ter verrekening van hun Marken tegoed, terwijl hot Markentegoed der Ned. Bank bij do Reichsbank gebezigd wordt om het door de bovenbedoelde Nederlandsche importeurs aan hun Duitsche leveranciers verschuldigde te vereffenen. De clearing-overeenkomst gaat uit van de onderstelling, dat de verhouding tusschen do totale uit- en invoercijfcrs der beide lan den onderling geen wezenlijke wijziging zal ondergaan en ook de verhouding tusschen bodem- en industrieproducten gehandhaafd blijft Nog wordt opgemerkt, dat deze clearing den handel in Nederlandsche bodem- en in dustrieproducten betreft, doch niot in 't al gemeen den doorvoerhandel van in Neder land geïmporteerde goederen, koloniale pro ducten, enz. Het tot stand komen der clearing-overeen komst zou de volle betaling der door Ne derland naar Duitschland te exporteeren bodem- en industrieproducten verzekeren, terwijl de gocderenruil (Waren-Anstausch), daardoor overbodig zou worden. SCHEPENVERKOOP. De Ruurlo en Groenlo aan eon Finsche reederij verkocht. Men meldt uit Stockholm, dat de stoom schepen Ruurlo, 3151 ton bruto, in 1917 ge bouwd, er> Groenlo, 1969 ton bruto, in 1526 gebouwd, beide van de N.V. Stoomv. Mij. Noordzee te Amsterdam, aan de nieuwe Fin sche reederij Finska Fraktrederi A.B. zijn verkocht. De Ruurlo zal in Unras- en de Groenlo in Helcinki worden herdoopt Beide schepen zijn te Amsterdam en Dordrecht opgelegd. BEPERKING VAN AARDAPPELOOGST IN DE VEENKOLONIËN. Steunregeling voor de rogge. De minister van Economische Zaken en Arbeid, heeft op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer 'Van Voorst tot Voorst, in verband met de voorgenomen beperking van den veenkolonialcn aardappeloogst voor 1933 en betreffende het nemen van maatregelen tot steun van de roggeteelt, geantwoord dat het inderdaad in de bedoe ling der regeering ligt aan te dringen op een beperking van den veenkolonialcn aardappeloogst voor 1933, echter niet tot 50 pet. van den oogst van 1932, maar tot 35 pet. van den oogst van 1929. Maatregelen zijn in voorbereiding om de teelt van rogge te steunen. Ook in antwoord op de vragen van den heer Van den Heuvel betreffendo beperking van de teelt van fabrieksaardappelen in 1933 en spoedige indiening van 6teunvoor- stellen ten behoeve van de roggeteelt heeft minister Verschuur medegedeeld, dat maat regelen in voorbereiding zijn om de teelt van rogge te steunen. Welke deze zullen zijn kan nog niet worden medegedeeld. Spoed wordt betracht. Groote belangstelling bij de begrafenis '8-Gravenhage, 29 Nov. In ongekun stelde droefheid heeft de Evangelisch Lu thersche Gemeente heden óp de Algemeene Begraafplaats haar hooggeschatten en be minden voorganger, ds. Hoovers, ter ruste gelegd. Do belangstelling was enorm, de kist was onder bloemen letterlijk bedolven. Het col lege van. collectanten liep naast den lijk wagen. Op het kerkhof zagen we tal van depu taties: Den voorzitter en secretaris der Lu- thorsche Synode; den Kerkeraad; het Col lego van Collectanten; deputaties van de Vereeniging Gemeenteleven; Maarton Lu ther en den Bond Vrijzinnig Lutherschc Jongeren; den secretaris van de Afdeeling Nederland van den Wereldbond der Ker ken; een vertegenwoordiger van do Alge meene Vereeniging van Lu thorsche Vrijzin nigen; een deputatie van het Vrijz. Chris lelijk Lyceum; een deputatie van de Fede ratie van Vrijzinnige Kerkgenootschappen, een deputatie van Regenten van het Lu- thersche Weeshuis en Oudeliedengesticht; deputaties van de Haagsche loge Union Frédéric en do Rotterdamsche loge Acacia; een deputatie van den Ned. Protestanten bond onder leiding Can ritmeester P. W. Pieters; afgevaardigden van het Ev. Lu- therech Zangkoor; den socretaris der Ned Predikanten-Vereeniging ds. Boer; ir. A. van Driol namens de Veroeniging van Vrijz. 0od6dienstigen te Voorburg, den oud-col lega ds. Junod; ds. Plaat, dr. H. J. Toxo peu6 namens dc gemeenten Bergcn-op- Zoom en Breda, waar wijlen ds. Hoevers ook predikant is geweest; ds. L. S. P. van der Chijs, afgevaardigde van de Luther- sciie Gemeente tc Rotterdam; enz. enz. Er is veel, rnaar ook buitengewoon har-, telijk, gesproken. Toen de kist in do groeve was 'neergela ten heeft eerst ds. Zvvahler als collega ge sproken. Ds. Schutte uit Amsterdam, president der tLuthersche Synode, schetste Hoevers' zeer gewaardeerde werk in de Synode, waar men zijn adviezen zeer zal missen Mr. H. Rahder sprak als regent van het Luthersch Weeshuis en Oudeliedengesticht De heer Stoterman bracht den dank over van Gemeenteleven, waarvan Hoevers de ziel is geweest. Ds. Wissingh sprak namens den Wereld bond der Kerken. Dr. Toxopeus verzekerde, dat velen in Breda en Bergen op Zoom nog met groote dankbaarheid aan hun oud-voorganger te rugdenken. Dien dank brengt hij nu over Ds. L. S. P. v. d.Chijs dankte namens de Aig. Vereeniging van Lutrrerech Vrijzinni gen, de gemeente Rotterdam en de Vrijz. Lu thersche Jongeren. Ds. Hammerzen bracht den dank over van de Vrijz. Kvang. Luthersche Predikan ten Veroeniging, waarin de persoon van ds. Hoevers zeer geliefd wa6 om zijn geest en om zijn moed. Ds. Wuite sprak namens de Fderatie van Vrijz. Kerkgenootschappen, alhier, en her innerde aan Hoovers' werk aan het Lyceum en do Kinderkerk. Mr. A. Brants schotste Hoevers' werk voor het Vrijz. Chr. Lyceum, waarmee Hoe vers zich een monument heeft gesticht. De hoer G. J. Vos, voorzitter van de Union Fródéric schetste Hoe vers* werk als vrij metselaar. De vrijmetselaar en do gods dienstige mensch waren bij Hoevers één. Spr. nam afscheid met drie rozen, welke hij in het graf strooide, als symbolen van Wijheid, Kracht en Schoonheid. Verder hebben nog gesproken de heeren Hermann namens het College van Collec tanten, Everland namens do Jongeren en Otton namens de Vereeniging Maarten Lu ther." Toen hebben allen in langen, langen stoet bloemen in het graf gestrooid, waar na de oudste zoon, ds. Hoevers uit Amster dam, den hartelijken dank der familie heeft vertolkt. Filmvertooning door den Bond van Stratenmakers in het Volks- gebouw Voor een vrij grpot aantal belangstellen den, waaronder enkele genoodigdt-n, had gisteravond in het Volksgcbouw een film vertooning plaat^ betreffende den bouw van straten en wegen in ons land en de vakopleiding, die hier nog vrijwel geheel ontbreekt, maar m Duitschland een belang rijke plaats inneemt. De filmvertooning, uitgaande van den Algemeenen Nederland- schen Bond van Arbeiders, werkzaam bij Straat- en Wegenbouw, geschiedde door den heer P. Schoonderwoerd uit Rotterdam, voorzitter van genoemden Bond, die tevens voor de explicatie zorg droeg. De afdeelingsvoorzitter, de heer P. v. d. Pol, sprak een kort begroetingswoord, waarbij hij opmerkte, dat de tot-stand- koming van een vakcursus met deze bij eenkomst werd beoogd. In zijn inleidend woord wees de heer Schoonderwoerd er op, dat de rolprent moest dienen tot bevordering van het ge Geniet van de schitterende voorstellingen die deze Artlsten U govon.... Reeds hij aankoop van i.ol kooger ontvangt U aan do cassa een De voorstellingen worden gohouden Donderdag-, Vrijdag- en Zaterdagnamiddag vanaf 2 anr on onze Meubelafdceling, 1ste etage. bruik van natuursteen bij straten- en wegenbouw. Speciaal moc3t daarbij aan dacht geschonken worden aan de qualiteit van het werk. Ook diende de film tot vor- grooting van de animo voor do vorming van bekwame stratenmakers. De film zelf gaf allereerst een kijkje in het Harzgebergte met zijn rijke natuur, evenals op de daar aanwezigo steengroe ven, waar de keien gedolven worden. Even kon men het werk der Duitsche straten makers in oogenschouw nomen, om zich vervolgens te richton tot den arbeid der Hollandscho vakgenooten. Men legt zich alleroerst toe op den onderbouw, waarvoor van verschillende moderne machines ge bruik gemaakt worden. In dit verband xt'ordt gewezen op de noodzakelijkheid van een behoorlijko opleiding van wals-machi- nisten, helpers, stampers enz. De bovenbouw geschiedt met dc graniet keien en daarnaast ook met het z.g. klein- plaveisel, wat een in ons land geïmpor teerd Duitseh systeem is. F.en beeld werd gegeven op de klinkerwegen; de voordeelcn van goede straten naar voren gebracht, maar daarnaast werd ook aangetoond hoe lastig en gevaarlijk de slechte wegen zijn, om van de kosten nog maar niet eens te ge wagen. Men kreeg verder te zien hoe in onze grooto steden, zooals Amsterdam. Rotter dam en Den Haag het moderne keiwerk met onderbouw gemaakt wordt, wat ook in Enschedé, waar de wegen bijzonder goed zijn, het geval is. Tenslotte werden de bezoekers dezer filmvoorstelling even naar Zandvoort ge bracht, waar een 20-tal Duitsche straten makers arbeid hebben verricht, terwijl vak kundige Hollandscho werklieden werkloos waren. Men had daar in do meening ver keerd, dat alleen Duitschcrs dit werk naar behooren zouden kunnen verrichten. Wij gelooven wel, dat de aanwezigen gis teravond veel nut uit de filmvertooning hebben kunnen putten, ook al waren de beelden niet altijd even duidelijk en werden zij wel eens wat te snel aan het oog ont trokken. Het geheel heeft ongetwijfeld vol doening geschonken. De heer Hofland Sr. over het ants woord van Ged. Staten op hets geen in de af deelingen hiers over is gesproken Naar aanleiding van het antwoord van Ged. Staten op hetgeen in de afdeelingcn is besproken over de kapitaal-uitbreiding en de statutenwijziging van de P. U. E. M., schrijft de heer J. Hofland Sr. ons nog het volgende: Eenige punten in de beantwoording van Gedeputeerde Staten op de afdeelingsversla- gen, vragen m.i. een nadere toelichting. Deels omdat zij een onvolledig beeld, deels omdat ze onjuist dc positie der P. U. E. M. weergeven. Het antwoord neemt soms het jaarverslag over 1931 tot basis, en terecht, maar t.a.v. de mogelijkheid van tariefsverlaging ver zuimt men te melden, dat het fonds voor tariefsverlaging met 379.700 op de balans over '31 voorkomt, behalve de aan deze re serve toegedachte ƒ361.600 uit de winst over 1931. Ruimschoots voldoende om do te verwachten winstderving bij tariefsverla ging op to vangen, zelfs als men benevens de daar genoemde 100.000, hierbij voegt, hetgeen de directie in haar verslag ver wacht als gevolg van do in December '31 ingevoerde tariefsverlaging Dit verzuim ia te verklaren uit de o.i. kardinale fout in het finantieel beleid, n.l. dat men dit fonds niet heeft geblokkeerd, het prijkt wel op de balans, maar is niet liquide. Vervolgens de vraag in hoeveel jaren het nieuwe kapitaal zou kunnen worden ver kregen middels resorveoring uit winst. Deze vraag hangt nauw samen met de afschrij- vingspolitiek, welke blijkbaar niet is onder zocht. Deze politiek, en vooral de extra afschrij vingen, werd tot en met 1931 beheerscht door do quaestie der overname van be staande wetten, respectievelijk door de ho rizontale „uitbreiding". Nu dit blijkens een verklaring door de directie in het jongste jaarverslag een einde beeft genomen, kun nen deze worden verminderd, respectieve lijk worden nagelaten. Verminderd voor wat dc gewone betreft, maar ook ten opzichte der afschrijvingen op „Goodwill", zoodat reeds dadelijk een half millioen uit deze hoofde kan worden uitgewonnen. Voegt men hierbij oen gelijk bedrog als wat blijkens'31 aan het fonds voor taricfvcrlaging is toege voegd, dan vormt dit bijna de helft van de gevraagde kapitaals-uitbreiding. In twee jaar tijds is verkregen wat wor verlangd, en zal het dan mogelijk zijn dj' fondsen omgezet in aandeelen-kapitaal^ doen dienen tot afvloeiing der vlot schuld van Men versta l)et wel, dit in den vr.d be_ aandeelen aan de provincie tiitge^0G|jng drag kan dan bestemd worden tot'is der vlottende schuld. Vlottond .ïmere wor- an in de ,n de provin hot be- tot hoog stens 5 moet worden verlaagd. Dat op deze wijze jaarlijks een bedrag van ƒ30.000 kan worden uitgewonnen en do provincie een jaarlijksch revenue van één ton zal gonieten, is wel vrij zéker. Onjuist is tin dit verband te spreken over een omzet geheel in 6trijd met de cijfers van het verslag, van acht en veertig millioen K.W.h, daar dit over '31 het toch reeds res pectabele cijfer van vijf-en dertig bereikt Over de beteekenis van het bedrag dat êa provincie ten goede zal komen, kan men in verband met de quaestie van indirecte of verbruiksbelasting verschillend oordoelen; Vast staat evenwel het ls een indirecto last op de verbruikers, waaraan die van Utrecht niet bijdragen, en dit blijft zelfs bij do geringste fractie onrechtvaardig. Do scherpzinnige lezer zal hebben be merkt, dat dc provinclo als materieel be langhebbende is ingeschakeld, terwijl daar zonder hetzelfdo resultaat voor de P.U.E.M. zou zijn te bereiken. Men hoeft het argument: „soliditeit" ge-r bruikt. Dat is nonsens. Ken bedrijf met mo nopolistisch karakter, waarbij dc provincie' zoo nauw is betrokken, is solide zonder", meer. Het materieel belang van het private ka pitaal is reeds meer dan voldoende verte genwoordigd door de vanwego do provin cie gowaarborgdo leeningen tot ruim elf millioen, vandaar dat het bovengeschetste beleid in het algemeen belang de voorkeur verdient. Londen, 29 Nov. (II. N.) Volgens een bericht uit Santiago de Chili is het cen trale gedeelte van het land door oen aard beving bezocht. De schokken werdon ook te Santiago waargenomen. Een vrij groot aantal personen is gewond. De materieele schade moet belangrijk zijn. FELLE BRAND TE DEN HAAG. 'sG raven h age, 30 Nov. Een fellö brand heeft hedenochtend gewoed in het Deutsche Madchen Heim aan dc Vlaming straat hoek Raamstraat- Dc zolder-étage, die evenals dc daaronder gelegen verdie ping in slaapvertrekken voor de Duitsche meisjes is verdeeld, brandde' geheel uit, Dc overige verdiepingen en de winkel, waarin het Haagsche lamperthuis is geves tigd. liepen belangrijke watorschade op. Bij het blues citings werk. ontstond een ontploffing, waardoor een inspecteur en drie brandweerlieden, die zich op dé derde étage bevonden, werden opgenomen en van de trap geschoven. Jwee brandweerlieden werden niet ernstig gewond. De exploitant van het Madchen Heim en do winkelier zijn verzekerd, niet echter de bezittingen van de Duitsche meisjes. De oorzaak is vermoedelijk, dat één van de meisjes een smeulende sigaret achteloos bad wegge worpen. BRAND TE EINDHOVEN. Gisteravond is brand ontstaan in nieuwe gebouw van den Rotterdams; Goederenhandel aan de Prins He: straat no. 36 te Eindhoven. Dit pa; staat uit magazijnen. Boven is do van den heer P. van Hemmen, At van deze onderneming. De kindcfep, reeds ter ruste toen omstreek^ te een van hen naar beneden kw^ewo- dat er brand was. Deze bleeJjn vei- zijn naast een der slaapkan(vecr ar- ners wisten ie kinderen n«.y€ van de ligheid te brengen. Toen fwc(,r 6iaag- rivcorde stond het bov£tcn ÜJj te woning in lichte laaie, rdje Erü0. de er in het vuur m ^n. Bene- blusschcn en tot de h V ht Vcrze- tcndecls is uitgebraf'^aak van d8n den js veel waters'"3 (N.R.Ct.), kering dekt de sc' brand is °>ig<^'SCHAPENDOOD. JAMMEF'g go |y0v. Door een hoog Nieuwe 's het graspoldertje van en onsluirr-uik onder de eameente H<^ den heer „'eloopen. De landbouwer had duur geld. Deze kosten kunnen den uitgewonnen, waarvoor plaats treedt het dividend cie, welke o.i. ook vr'r sta ande kapitaa' kingen -wezigc schapen dien nacht niot de daaiaald, zoodat 's morgens 54 scha^ pènnXn j'ammaearUjke waren ^rdronkon. ^idtTo:d^peCrnhono0tgwo?den gered. de aardschokken. Vrees te Veghel. Uit Veghel wofdt aan de f meld, dat men daar bevrewa i en dat kens terugkeerende aardschokken verscheidene jngez^ hebbra bege- ven. Men vreest -d- de^boerenbevolkk.nft scheurCT» in de ptafonds hebben.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 11