AMERSFOORTSCH DAGBLAD Wordt Von Schleicher rijkskanselier? Woensdag 30 November 1932 31e Jaargang No. 131 Zijn kansen zijn zeer gestegen DE HONGERMARSCH DER WERKLOOZEN OM HET BEZIT VAN MANDSJOERUE UITSTEL VAN HERRIOT'S GENEEFSCHE REDE Onderhandelingen over een politieken wapenstilstand Sociaal-democraten in de oppositie B c r 1 ij ii, 28 No v. (V. D.) Maandag heeft nog geen beslissing gebracht in de kabi netscrisis. In politieke kringen bestaat meer en meer de indruk, dat de beslissing spoedig zal vallen. Men neemt aan, dat zulks Dinsdag het geval zal zijn. Op den voorgrond der besprekingen staan zoowel een kabinct-von Papen als een kabinet-von Schleicher. Wie van deze beide persoonlijk heden belast zal worden met de vorming van een nieuwe regeering, zal pas Dinsdag bekend kunnen worden, wanneer de be sprekingen der, genoemde heeren ten einde zullen zijn. Het verluidt, dat von Schleicher Dinsdag opnieuw in contact zal treden met leiders der N. S. D. A. P. Van deze bespreking zal het afhangen, of von Schleicher op zich zal nemen een nieuwe rijksre&eering te vor men. Na het resultaat der besprekingen, welke generaal von Schleicher en von Papen heb ben gevoerd, moet het niet onwaarschijn lijk worden geacht, dat Dinsdag of in ieder geval binnen enkele dagen een overgangs- kjabinet onder leiding van generaal von Schleicher zal kunnen worden gevormd. Von Schleicher zou bij de besprekingen hebben nagegaan, welfcc houding een door bem geleid overgangskabinet zou moeten aannemen tegenover "de partijen. Zooals be kend, hebben deze besprekingen plaats ge had o. m. met Leipart, Breitscheid. Gereke, Otto, Brauweiler, prelaat Kaas cn persoon lijkheden der Volkspartij. Bij de bespreking met Breitscheid is von Schleicher gebleken, dat de S. P D. in op positie .zal gaan togen een kabinet-von Schleicher, terwijl zoowel het centrum als de Beiersche Volkspartij en de Duitsche Volkspartij bereid zouden kunnen zijn een kabinet-von Schleicher te tolereeren. Er heeft geen bespreking plaats gehad tus- fcchen von Schleicher en Hugenberg, even min als tusschen Hugenberg en yon Papen. Aangezien Strasscr en Frick waarschijnlijk reeds Dinsdag in den loop van den dag te Berlijn zullen aankorpen, mag aangenomen worden, dat 6poedig een onderhoud zal plaats vinden tusschen deze beide heeren en von Schleicher. In politieke kringen ge looft men, dat een overeenstemming tus schen von Schleicher en de N. S. D. A. P. niet is uitgesloten, indien tevpren wordt be paald, dathet kabinet slechts een over- gongskabinet voor zeer korten tijd zal zijn. Indien dit ondubbelzinnig zal zijn vastge legd en von Schleicher zal afzien van een aantal sociaal-politieke maatregelen, kan eon kabinet-von Schleicher als zeker wor den beschouwd. Kenmerkend voor het optimisme, waar mede de bemoeiingen van von Schleicher te Berlijn worden gevolgd, is, dat reeds de minjsterlfjst van een eventueel kabinet-von Schleicher in de bladen wordt besproken. Reeds neemt men aan, dat von Schleicher als rijkskanselier het rijksweerministerie zal willen behouden, voorts dat, indien het niet mocht gelukken een nationaal-socia- list voor binnenlandsche zaken te winnen, dr. Bracht hiervoor in aanmerking zal ko men, dat landbouw door den heer von Kne- bel-Doeheritz zal worden geleid, terwijl ten slotte de portefeuille voor economische za ken en arbeid zou worden toevertrouwd aan dr. Gereke. Dit zijn natuurlijk slechts «ombinaties, aangezien voor arbeid bijv. ook Stcgerwald's naam wordt genoemd. Het centrum schijnt evenwel de afvaardi ging 'van een lid in het kabinet-von Schlcjchpr afhankelijk te willen stellen van de officieele toetreding van een nationaal- socialist tot het kabinet-von Schleicher. Van de tegenwoordige ministers zouden von Neuralh (buitenlandsche zaken), Schwcrin v. Krosigk (financiën) en Eltz von Rübenach (posterijen en transportwezen) aanblijven. De laatste beslissing berust evenwel bij den rijkspresident, zoodat bet zeer wel mogelijk is, dat von Papen nogmaals met de kabinetsvórming zal worden belast, mits bij daartoe natuurlijk bereid is. De avondbladen behandelen uitvoerig de kabinetscrisis, waarbij er op gewezen wordt, dat thans onderhandelingen wor den gevoerd met bet doel tot een zg. poli tieken wapenstilstand te komen, waardoor het nieuwe prcsidentieele kabinet in de ge legenheid zou worden gesteld ongestoord te werken tot het voorjaar met uitschakeling van den rijksdag. Wat zallen de nationaal-socla- llsten doen? De kansen op een „oplossing-voo Schleicher" zijn, volgens do D. A. Z. lang zaam bezig te stijgen. Dinsdagavond zullen von Pnpen, von Schleicher cn staatssecre taris Moissncr gezamenlijk bij den rijkspre sident worden ontvangen. Hier zou dan de basis worden gelegd voor een beslissing van von Hindenburg. Volgens de D. A. Z. wordt als opvolger van den rijksminister van arbeid Schaffer genoemd de scheids rechter voor Berlijn Brahn. Het rijks weerministerie. zal. in een kabinet-von Schleicher vermoedelijk door een commis saris, in dit geval den chef der legerlei ding, generaal von Hamraerstein, worden beheerd. De Vossische Zeitung verneemt, dat de rijksweerminister von Schleicher Dinsdag bezoek verwacht van Gregor Strasser. Dit zal dan wel het doorslaggevende onderhoud zijn, waarna von Schleicher zich een juist beeld zal kunnen vormen van de mogelijk heid inzake een „politiek moratorium" ge durende do wintermaanden. Der^Tag \vij6t er op, dat de persoonlijke samenstelling van liet kabinet natuurlijk ook invloed zal ultoeteneif op de houding der verschillende fracties. Experimenten moeten worden vermeden. De Lokalanzcicrer bespreekt de maatrege len, die noodig zouden worden in geval van een mislukken der onderhandelingen cn schrijft: Deze maatregelen zouden kun nen bestaan in een ontbinding van den rijksdag en nieuwe verkiezingen, dan wel in maatregelen van den rijkspresident, waarbij een „Staatnotstand" zou worden af gekondigd. Theoretisch zou men dan nieu we verkiezingen kunnen uitstellen na een ontbinding van den rijksdag, of ook pogen den rijksdag door toepassing van artikel 18 voor een zekeren tijd te verdagen, echter met toezegging, dat de commissie voor bui tenlandsche zaken en de Uberwachungs niisschus hun beraadslagingen zullen kun nen voortzetten en de regeering zich vol komen .volgens de bepalingen van do grondwet Via afloop van den termijn ter be schikking zal sfellen van den op 6 Novem bèr gekozen rijksdag. De.Germania acht het mogelijk, dat de besprekingen met de nat.-soc, niet reeds vandaag of morgen tot een definitief einde zullen leiden en zegt, dat het ook niet goed zou zijn, wanneer deze nieuwe en zeer ern stige poging, fatale conflicten te vermijden, overhaast zou worden. De tegenwoordige toestand is zoo ernstig en de consequenties, dio daaruit kunnen voortvloeien, zijn zoo gevaarlijk, dat met geduld en taaiheid ook de allerlaatste mogelijkheden zouden moe ten worden uitgeput, teneinde het Duitsche volk zonder nieuwe, onafzienbare conflicten door den winter heen te brengen. De Vorwürts stelt vast, dat generaal von Schleicher niet van den beginne af aan heeft kunnen rekenen op oen tolereeren door de sociaal democraten. Zij blijven in de oppositie. De Vprwarts wijst er verder op, dat von Schleicher meer hoop kan heb ben dan von Papen en legt vooral nadruk op de besprekingen betreffende Pruisen tus schen nat.-soc. en centrum. Het enderhond tusschen Kaas en von Schleicher. B c r I ij n, 2 S Nov. (V. D De rijksweer minister von Schleicher heeft Maandag een onderhoud gehad met den leider der cen trumpartij, prelaat Kaas. Het onderhoud duurde ruim 2 uur. Naar uit centrumkrin gen verluidt, heeft generaal von Schlcichor in dit onderhoud medcdeelingen gedaan over aard en omvang van den hem door den rijkspresident gegeven opdracht. Ver Do dag van de Parljache Midi net tos is weer met groote vroolijkheid gevierd. Op enze foto riet men do motikes dansen temidden van het drukke verkeer van de Fy&nsohe hoofdstad» der werd daarop het standpunt van het centrum ten opzichte van deze opdracht be sproken. Het verluidt, dat over het gehoet do indruk bij het centrum gunstig genoemd kan worden; men houdt bet dan ook niet voor uitgesloten, dat op de basis van deze opdracht een overeenstemming zou zijn te bereiken. Den vakvereenigiugen is een flinke tegemoetkoming met betrekking tot de sociaal-politieke en loonpolitieke nood verordeningen, deels zelfs de opheffing daarvan, toegezegd. Tocb verwacht men iu centrumkringen, dat de onderhandelingen nog gcruimen tijd zullen duren» eventueel tot aan hpt bijeenkomen van, den rijksdag, d. w. z. tot 6 December.. Generaal von S.chleichcr is in ieder geval voornemens nrets overhaast te doen en de onderhandelingen kalm te voeren. De Kólnische Volkszeitung en een aantal andere dagbladen wijzen in verband met den politieken toestand in Berlijn op den bekenden Duitsch-nationalcn eiscb inzake bijeenvoeging van de vier. economische mi nisteries tot één crisis-ministerie. Van Duitsch nationale zijde verluidt echter, dat alle desbetreffende beschouwingen cn be weringen, o. a. inzake een eisch van Hugen berg in dit opzicht als voorwaarde voor stoun van het komende kabinet, niets met de feiten uit te staan hebben. Besprekingen met de vakver- cenlgingen. B e r I ijn 2 8 Nov. (H. N.) De bespre kingen over de oplossing van de regeerings- crisis zijn vandaag voortgezet. Generaal von Schleicher heeft in den loop van den dag het bestuur van den Duilschen algemee- nen vakvereenlgingsbond ontvangen, waar mede hij volgens een door dezen bond uit gegeven communiqué verschillende vragen van socialen en economischen aard bespro ken heeft. Het bestuur van den bor.d heeft op de noodzakelijkheid gewezen om arbeid te verschaffen door de uitvoering van open bare werken en door bevordering van de vestiging op 't land en verlangde voorts op heffing van de bepalingen betreffende de vaststelling van het loon der noodverorde ning van 5 September j.l. Berlijn, 29 Nov. (V.D.) De nat.-soc. lei ders dr. Frick en Gregor Strasser zijn van morgen uit Müncben te Berlijn aangeko men. De leider der rijksdagfractie dr. Frick zal zoo spoedig mogelijk een bespreking met generaal von Schleicher over den po litieken toestand hebben. Naar verluidt, zijn de nat.-soc. niet be reid tegenover een kabinet-von Schleicher een andere houding aan te nemen dan te genover het kabinet-von Papen, wat be vestigd wordt dpor een artikel in de Vol kischc Bcobachler onder den titel: „De N-S.D.A.P. zal een kahinet-von Schleicher niet tolereeren". Do hoop, dat von Schlei cher er in zal slagen de nat.-soc. tot een wapenstilstand of tot een tolereeren tot het komepde voorjaar te bewegen, is dus ijdel. Onder deze omstandigheid is het d« vraag of von Schleicher nog do geschikte man voor de functie van rijkskanselier is. De rijkspresident had de voorkeur gege ven aan von Schleicher, omdat gehoopt werd. dat hot parlement tegenover hern welwillender zou staan dan tegenover von Papen. Indien echter ook von Schleicher een groote oppositie in den rijksdag te gen zich krijgt, is er voor den rijkspresi dent geen reden om Von Papen los te la ten. Niettemin acht men een kanselier- schap van Von Schleicher beter, omdat al thans centrum en Beiersche volkspartij welwillender tegenover hem staan dan te genover von Papen, terwijl men ook in verschillende economische kringen een ka binct-von Schleicher zou toejuichen. B e r 1 ij n, 28 Nov. (H.N.) De bespreking, welke rijksweerminister. von Schleicher van morgen met de nationaal-socialistteche rijk6 dagafgevaardigden Strasser en Frick zou hebben, is op het laatste oogenblik door do nationaal-socialisten afgezegd. Dit beteckent dus, dat de verwachtingen van generaal von Schleicher, dat de nationaa.l-sociaüstcn zich bereid zouden verklaren een door hem tc vormen „wapenstilstandskabinct" te dulden, niet vervuld zijn. Dientengevolge is met ze kerheid tc verwachten, dat de rijkspresident in den loop van den dag Von Papen op nieuw met de vorming van een kabinet zal belasten .en bij het verstrekken van deze opdracht tegelijk een oproep tot het Duit sche volk zal richten. Ongetwijfeld zal het nieuwe kabinet von Papen een „strijd"-ka- binet zijn, dat met een beroep op art 48 van de grondwet den rijksdag opnieuw zal ontbinden. Het nieuwe kabine-von Papen zal in zooverre van het oude verschillen, dat de tegenwoordige ministers van binnenland schc zaken, landbouw en economische aan gelegenheden door nieuwe functionarissen vervangen zullen worden. Als nieuwe mi nister van binnenlandsche zaken wordt dr. Bracht, de plaatsvervangende rijkscom missaris voor Pruisen, genoemd, die tevens Pruisisch minister van binnenlandsche za ken zal worden. Het strijdvaardige karak ter van hot nieuwe kabinet zal daardoor nog 'onderstreept worden. Intussehen is te venvachten, dat de benoeming van een nieuw kabinet-von Papen een storm van verontwaardiging zal doen opsteken on de oppositie zich nog krachtiger dan vroeger zal laten gelden. Berlijn, 29 November (V.D.). Wij ver- nemon van gezaghebbende zijde, dat Adolf Hitler besloten heeft tegemoet te komen aan de wenschen van generaal von Schlei- clicr en heeft toegezegd Woensdagochtend naar Berlijn te komen, ten einde met den Rijksweerminister een onderhoud te heb bén over den politieken toestand. Hitier zal tegen negen uur te Berlijn aankomen, waarna de bespreking direct zal aanvan gen, zoodat tegen den middag de Rijks president op de hoogte kan worden ge bracht van het bereikte resultaat B e r 1 ij n, 29 November (V.D.). De beslis sing of von Papen of von Schleicher rijks kanselier zal worden is nog niet gevallen. In welingelichte kringen wordt er aan ge De plechtige intocht van het pas getrouwdo Zweeilscho erlprlnselijke paar in Stockholm, na beëindiging van de huwolijksrois. twijfeld of Woensdag uitkomst zal brengen Met is de vraag, aldus wordt verklaard, wat het resultaat zal zijn van de bespre king tusschen Hitler en von Schleicher. Aangenomen wordt, dat Hitier zal weige ren een kabinet von Schleicher te tolcree ren. Een andere kwestie zou natuurlijk zijn of niet een onderhoud betreffende do wijze waarop oppositie tegen een kabinet-von Schleicher zou worden gevoerd, zin zou hebben, aangezien men in politieke krin gen aanneemt dat de oppositie tegen een kabinet-von Schleicher zwakker zou zijn dan een kabinet von Papen. Aangozien von Schleicher nog steeds als vriend der N.S D A.P. wordt beschouwd, acht men het in zekere politieke kringen nog steeds moge lijk, dat hier ten minste toenaderingspogin gen zullen worden ondernomen. Verloopt het gesprek-von Schleicher— Hitler negatief of komt het niet tot 6tand dan is het waarschijnlijk, dat von Papon met de vorming van een kabinet zal wor den bela6t. Het is evenwel de vraag of hel dan von Papen zal gelukken een nieuw kabinet op de been to brengen. Het Is dus alsnog mogelijk, dat In dat geval von Papen na enkele dogen de opdracht zal terugge ven en von Schleicher dan toch met de re- gceririgsvorming zal worden belast. De rijkspresident ontvangt. B e r 1 ij n, 29 Novembor (V.D.). Dinsdag middag hebben von Papen, von Schleicher en dr. Meissner den rijkspresident rapport uitgebracht betreffende het verloop van hun besprekingen met de partijleiders en de organisaties. Dé definitieve beslissing zal pas kunnen vallen na het onderhoud, dat von Schleicher morgenochtend met Hit Ier zal hebben. New-York, 28 Nov. (V.D.). De gedelè- geerden van den hongermarsch naar Was hington komen thans bijeen; tegen Woens dagmorgen hopen de organisatoren 1500 werkloozen bijoen te hebben, teneinde den marsch naar de nationale hoofdstad aan tc vangen. Zij zullen den vijfden December in Washington aankomen, waar zij zich zul len voegen bij de duizenden anderen, die uit alle dcelen van het land naar Washing ton opmarscheeren. Carl Winter, de secre taris van den raad van werkloozen, heeft de gedelegeerden gewaarschuwd er op voorbereid te zijn, dat zij onderweg door de politie zullen worden tegengewerkt. OUD-MINISTER KEERT VRIJWILLIG NAAR SPANJE TERUG. Madrid, 28 November. (H.N.) De Spaan- sche vroegere minister van buitenlandsche zaken, de hertog van Albu. is vrijwillig naar Spanje gekomen om zich te verdedi gen tegen de tegen hem ingebrachte be schuldigingen. Hij heeft zich bij do politie aangemeld. Deze deelde hem echter mede, dat geen bevel tot aanhouding tegen hem was uit gevaardigd. Het is daarom mogelijk, dat de hertog binnenkort weer naar Zwitserland terugkeert STORM OP DE KASPISCHE ZEE. Talrijke vlsschers vermist. Moskou. 28 Nov. (V.D.) Tengevolge van een zwaren storm op dc Kaspische Zee wor den verschillende trawlers met in totaal li man aan boord vermist. Verscheidene vlieg tuigen zoeken naar de schipbreukelingen. Een militaire vlieger deelde Maandag me de, dat bet. Russische s.s. Bomota gezon ken is. De bemanning kon worden gcrecL HET FRANSCH-RUSSISCHE VERDRAG ONDERTEEKEND. Parijs, 29 Nov (V.D.) Het Fransch-Rus- sische non agress'je- en arbitrage-verdrag is Dinsdagmiddag om vijf uur in het go- bouw van het ministerie van buitenland sche zaken door premier Herriot en den sovjet-Russischsn ambassadeur te Parijs Dowgalewski onder teekend. „Hef Chineesche volk zal de Japansche bezetters weg* jagen" Moe k den, 28 Nov. (V.D.) Het dagblad Peiping and Tientsin Times publiceert eon telegram, naar Genève gezonden door 14 commandanten van vrijwilligersdetache-» mentcn, waaronder gcnevaal Ma, Soe Ping VVcng e.a en waarin Japan wordt beschul digd Mandsjoerlje te hebben bezet Het te legram vermeldt vorder, dat het Chinee sche volk reeds in opstand is gekomen en gereed staat den bezetters tegenstand te bieden. Het aantal vrijwilligers in bet Noord oostelijk gedeelte van Mandsjoerije bedraagt reeds een milliocn mannen. Hot telegram eindigt aldus: „Het Is mogelijk, dat de regeering van China niet in staat is Mandsjoerije te heroveren, maar het Chi neesche volk heeft zelve besloten de Ja* panache bezetters weg te jagen". G e n v e, 28 November (V D.) De buiten- gewoone plenaire vergadering van den Volkenbond is Maandag door den presi dent, den Belgischen minister van buiten landsche zakon, Hymans, bijeengeroepen tegen Dinsdag 6 December. Op de agenda staat het beroep der Chineesche regeering op den Volkenbond met betrekking tot het conflict met Japan, voorts de goedkeuring van de Asserablée den tot nu toe plaats- vervangenden Franschen secretaris-gene raal van den Volkenbond, Avenol, te be noemen tot secretaris-generaal. Sit* Erio Drummond treedt op 30 Juni 1933 af als secretaris-generaal. Voorts heoft Hymans de leden der com missie van 19 bijeengeroepen op Donder dag 1 December ter voorbereiding van de behandeling der Mandsjoerijsche kwestie. Zo'oals bekend, zijn ln deze commissie alle groote mogendheden vertegenwoordigd. De Chineesche gezant Yen heeft Maan dag een nota overhandigd van het verbond van Mohammedanen in China, waarin 50 Mohammedanen bij Allah zweren nimmer te zullen toelaten, dat de staat Mandsjoo- rtje wordt erkend. In de nota wordt ver klaard, dat de Mohammedaansche broeders over de geheele wereld het eens zijn met dit besluit. De houding van Frankrijk. Parijs, 28 Nov. (V.D.) Met betrekking lot geruchten, verspreid in buitenlandscho dagbladen, volgens welke Frankrijk zijn houding zou wijzigen ten opzichte van het conflict in het Verre Oosten, zulks in ver band mot de door Hoover aangenomen houding in de schuldenkwéstio, wordt in welingelichte kringen verklaard, dat Iedere grondslag aan deze veronderstelling ont breekt, In de kwestie van het Chfneesch Japan sche geschil treedt Frankrijk alleen op als lid van den Volkenbond en den Volken bondsraad, waar het duidelijk zijn objecti viteit cn onpartijdigheid tot uiting heaitk laten komen. P a r ij s, 29 Nov. (V.D.). De rede, die Je Fransche minister president Herriot oor- spronkelijk morgen te Genèvo zou houden, is voorloopig uitgesteld tot Donderdag avond, althans wanneer zich voir dien njd geen onvoorziene moeilijkheden voordoen. Men acht het van Fransche zijde ook niet uitgesloten, dat de Duitsche rijksminister van buitenlandsche zaken von Neurath door de kabinetscrisis van Dudschland is verhinderd tijdig te Genëve terug te zijn. Indien de momenteel gevoerde handelingen tusschen Frankrijk en Amerika over da schulden kwestie Donderdag in een beslis send stadium zullen treden, zal Herriot ota uitstel van deconferentie te Genève vcp* zoeken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5