IS ER ONDERLING VERTROUWEN? BENOEMINGSKWESTIE Het verzoek der werkloozen niet ingewilligd GEMEENTERAAD Een deel van den raad wil de plannen voor hel zwemen zonnebad bij Birkhoven nader bezien Openbare vergadering van den Raad dei gemoente Amersfoort op Donderdag 29 Nov.. des avonds 7 uur. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig de heer Eggink. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd, zooals ze ter visie hebben gelegen. AGENDA. 1. Ingekomen zijn o.a. de volgende stuk ken en mededeelincren- Verschillende besluiten van Ged. Staten tot goedkeuring van raadsbesluiten of tot verdaging van hun beslissing. Adres d.d. 27 October 1932 van het bestuui van de Amersfoortsche Mondaccordeonver eeniging „Door vriendschap verbonden", houdende verzoek om subsidie voor 4 con certen in de muziektent. Ter afdoening aan B. en W. Adres d.d. 9 November 1932 van het be stuur der Vereeniging tot bevordering van Christelijk Nat. Schoolonderwijs, houdende verzoek gelden beschikbaar te stellen vooj het bouwen van een rijwielbergplaats bij de school aan do Van Assenraadstraat. B. en W. om advies. Adres d.d. 16 November 1932 van het Co mité tot Stichting van een overdekte annex open bad- en zweminrichting te Amersfoort van den Raad van toezicht op de Spaarkas sen der afd. Amersfoort der N.V. „de Sport fondsen" en van de N.V. „de Sportfondsen", houdende verzoek tc besluiten de gemeente Amersfoort garant te doen zijn voor de be taling van rente en aflossing over de dooi de N.V. Sportfondsenbad Amersfoort te slui ten leening, tot een maximum van 220.000 en om het terrein aan den Bisschopsweg in erfpacht te geven. B. en W. om advies. Geen nitkeering van 100 ineens aan werkloozen. 'Adres d.d. 16 November 1932 van P. J- Butselaar en andere Amersfoortsche werk loozen, houdende verzoek iedere werklooze arbeider voor steun in aanmerking te doen komen en een bedrag in eens 100) te ver 6trekken aan alle gezinshoofden en kost winners, die dit jaar 3 maanden werkloos zijn geweest en nog zonder werk zijn voor kleeding, dekking en schoeisel met voor stel van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort d.d. 25 November 1932, afd. VIII, no. 4606, om op het verzoek afwijzend te be schikken. De heer Butselaar (O. S. P.) gelooft niet, dat de stellers van dit adres een oogen blik gedacht hebben, dat het zou worden aanvaard. B. en W. zeggen, dat slechts V\ der werkloozen er voor in aanmerking zou komen, maar dit is niet waar. Er zijn toch zeker wel 100 werkloozen, die zich niet heb ben laten inschrijven, omdat ze toch geen steun krijgen. Crisis-werkloozen zouden ei buiten vallen, maar Spr. gelooft niet dat er één bedrijf is, dat buiten de crisis valt. Ja, toch, het bankkapitaal en de couponnetjes knippers. Ongehuwden zouden er buiten vallen. Maar er zijn tal van ouders die op geschept zitten met kerels van 21, 22 jaar en de regeering maakt zich van die menschen maar af. Dan crisis-werkloozen, die eigen middelen bezitten, maar Spr. gelooft niet dat die er zijn. Of het moesten die men schen zijn, die wat opgespaard hebben om te huwen of zoo. Dan de vrouwen, die onze Christelijke regeering wel dankbaar mogen zijn voor de zorg aan haar besteed. Spr. be grijpt niet, dat de vrouwen uitgesloten zijn die toch ook zonder haar schuld op de keien zijn gesmeten en aan de publieke liefdadig beid zijn prijsgegeven. Verder do ouden boven de 60 jaar. Alles hebben ze gegeven om het, apparaat in wer king te houden en nu het geldt om ze tege moet te komen laat men ze los. Dan zij die na 1 Jan. '31 zijn gehuwd. Die dat gedaan hebben, hebben het mogelijk ge daan door de voorspelling door den eco noom bij uitnemendheid, van de S. D. A. P. Sam de Wolff. Deze jongemenschen zullen wel diep teleurgesteld zijn geweest, dat zij door hun daad verstoken moeten blijven van alle hulp. Bij de aanvaarding der rijkssteunregeling heeft Spr. zich ten felste verzet. Thans blijkt wel, dat zijn standpunt niet zoo on juist is geweest. Als we zien dat 550 prole tariërs niet voor steun in aanmerking ko men, dan blijkt wel, dat in Amersfoort diepe armoede wordt geleden. Er zijn er bij die van andere zijden steun ontvingen; bij onderzoek is gebleken dat steun van 4— 10 niet tot de uitzonderingen behoort. Verder wordt opgemerkt dat de gemeente zich verbonden heeft geen maatregelen te zullen nemen, waartegen bezwaren bij den minister bestaan Daaruit blijkt al weer, dal we hier zelfstandig niets mogen doen. Het standpunt van den minister kennen we, dat is afwijzend. Dit is gebeurd voor enkele duizenden guldens subsidie. Spr. heeft in een vorige vergadering aangetoond, dat dit geld ook wel op andere wijze was te krijgen. iEr wordt door B. en W. op gewezen, dat or kleeding en schoeisel 4000 is uitge- ■sn en dat er door het Nationaal Crisis comité nog 1000 worden gegeven. Hiervoor komen in aanmerking de menschen die ge steund worden of werken bij de werkver schaffing. Een zeer groote groep wordt dus losgelaten Spr. verlangt van den Raad dat hij zijn verantwoordelijkheidsgevoel eens zal laten uitgaan naar deze groote groep. Spr. kan zich bij het afwijzend advies niet neerleggen en eischt dat voor deze groote groep werkloozen iets wordt gedaan. De heer Graaff (A. R.) gelooft, dat we de redevoering van den heer Butselaar niet zonder meer mogen laten passeeren. Het is heel goedkoop den democraat uit te han gen, maar de heer Butselaar moet dan maar eens aangeven waar het geld vandaan moet kornen. Hij spreekt van het bankkapitaal, maar hij weet evengoed als ieder ander, dat dit 30 tot 40 pet. gedaald is en als hij dat verzwijgt doet hij dat opzettelijk. De Nederlandsche regeering heeft dit jaar geraamd 140 tot 160 millioen voor de werk loozen. Daarbij komt een gelijk bedrag aan de gemeenten en de provinciën, zoodat we oen bedrag krijgen van over de 300 mil lioen. Dat moet de heer Butselaar eens aan zijn menschen vertellen. Laat'hij eens aan toonen, dat heel of half socialistisch gere geerde landen een hetere steunregeling hebben, dan Nederland. Dat kan hij niet. Aan die mooie redevoeringen hebben we niets Butselaar weet heel goed dat we die kapitalistische orde niet in één dag kunnen omzetten in een andere. De heer P o 1 d e r (S D.) wijst er op, dat Butselaar een adres heeft verdedigd van een organisatie, waarvan hij krachtens zijn partij niets moet hebben. Hij heeft er dan ook meer een carricatuur van gemaakt. De moderne vakbeweging heeft zich op het standpunt geplaatst, dat in de eerste plaats zij die offers hebben gebracht voor hun eigen werkloosheid, hun recht kunnen op eischen van de regeering en dat zij, die bui ten de organisaties staan in de laatste plaats komen. Later is ook steun gekomen voor de ongeorganiseerden. Zij die niet door de Rijksregeling kunnen worden geholpen, worden geholpen door de gemeentelijke regeling. Dat dat verzwegen wordt is niet juist. We hebben altijd gehad een groep arm lastigen, die door het Armbestuur worden opgevangen. Mogelijk weten veel werkloo zen dat niet. Dat hebben ze te danken aan de moderne arbeidersbeweging en ook But selaar heeft er jaren voor gewerkt. Zoo lang Butselaar in de Commissie van den Bestuurdersbond heeft gezeten, hebben we van hem nooit revolutionnairder gedachten gehoord, dan wc zelf hebben. Welke rege ling men ook maakt, steeds zal men gedu peerden krijgen. Hier is alles gedaan wat mogelijk is, ook met het oog op de gemeen- te-financiën. Als we wilden doen, wat ons hart ons ingeeft, zou de gemeente failliet gaan. We moeten ook kijken naar de wer kers. die de belastingen opbrengen en het wordt vergeten dat er genoeg werkers zijn, die er even beroerd voor zitten als de werk loozen. Men moet de feiten durven noe men. Er is een groote groep menschen, die we graag willen helpen, maar spreker kan nog niet uitmaken hoe en in welken vorm. Zoo schriel als door Butselaar geschilderd is het in sommige gezinnen, maar lang niet in alle. Ook in Butselaar zijn tijd zijn men schen afgewezen, die bezittingen hadden. Werkloozenzorg moet Rijkszorg zijn en dan zal het van de arbeidersbeweging af hangen, wat we van de Regeering kunnen afdwingen. Maar dan moet het geschieden middels de organisatie. Dag aan dag oefent de moderne arbeidersbeweging druk op de regeering uit. Spr. hoopt dat de heer But selaar uit zijn praktijk eens zal meedeelen, en dat moet hij verklaren, dat niemand wordt afgestooten. Wethouder N o o r d e w i e r (S. D.) zegt dat het adres is gezonden door 6 pet. van het aantal werkloozen, dus wel een zeer klein getal. Het gaat hier niet om critiek op het kapitalisme. We hebben hier een regeling, die moet worden uitgevoerd en als die regeling niet goed is. moeten we trachten verbetering aan te brengen. In de Commissie voor Werkverruiming is de heer Butselaar ook steeds geweken voor de fei ten. Spr. moet ten sterkste bestrijden, dat we met de plaatselijke regeling er beter aan toe zouden zijn. Er worden er thans 350 ge steund, dus 40 pet. De menschen zijn er met de Rijksregeling beter aan toe; wie het an ders zegt, spreekt onwaarheid. Er zijn 210 ongehuwden en het is jammer dat die menschen er buiten vallen. Maar de steun regeling is gebaseerd op het gezinsinkomen We kunnen nu wel critiek oefenen op hel kapitalisme, maar daar komen we geen stap verder mee. Wij doen al het mogelijke om het leed zoo gering mogelijk te maken. Dat het bedrag van het Crisis-comité voor kleeding en schoeisel bedeeling zou zijn, de heer Butselaar weet wel heter en hij heeft er in de commissie zelf aan meege werkt. Het is geld door de regeering aan de Crisis-comitó's verstrekt met de nadrukke lijke voorwaarde, dat het zou loopen over de organisaties. Wanneer het Gemeentebestuur aan het adres zou voldoen, zou het komen op 60.000 en bovendien riskeerden we het verlies van 70 pet. subsidie, wat komt op een ton en nu moet Butselaar maar eens aangeven waar wo die J 160.0000 vandaan moeten halen. Het adres is niet serieus gesteld. Als we ieder werklooze, die drie maanden werk loos is geweest, 100 geven, dan is daar mee de kous af. Maar iedere regeling moet rekening houden met de behoeften. De consequentie zou nog zijn, dat ieder die minder dan 20 verdient, ook een toeslag moet hebben. Dat bewijst, dat het de men schen niet te doen is om de werkloozen te helpen. De heer Butselaar S. P.) wijst er op, dat het nationaal vermogen van Neder land steeds stijgende is en daarop baseert hij zich. Wat de geldmarkt en de financiën van ons land betreft, de zaak is volkomen gezond. Spr. wil niet goedpraten wat in Engeland. België en Duitschland gebeurd is, als onaf hankelijk socialist is hij daarvan vierkant tegenstander. Aan Rusland mag een voor beeld worden genomen. Ieder, die objectief de zaken wil bekijken, moet bekennen dal daar wordt opgebouwd. Dat spreker een adres heeft verdedigd van ongeorganiseerden is onjuist. Er is hier geen enkele organisatie van werkloo zen. Spr. staat op het standpunt dat elk ongeorganiseerde zich moet organiseeren. Maar hij is wel wat huiverig geworden den laatslen tijd, omdat ieder die er een eigen mcening op na houdt door het N. V. V. er wordt uitgesmeten. De heer Freinouw (S. D.): Dat lieg je. De heer B u t s e 1 a a r (O. S. P.) noodigt dien spreker uit in het openbaar met feiten te staven, dat het niet waar is wat hij heeft gezegd. Spr. is het er volkomen mee eens, dat zij die offers hebben gebracht het eerst in aanmerking komen en eerst daarna de klaploopers. Onder de werkloozen zijn er tientallen, die uit de organisatie zijn ge gaan of er zijn uitgesmeten. En dan is er nog de groote groep van kleine kooplieden, die omkomen van den honger. Als spreker achter de groene tafel zat, maakt hij zich sterk dat hij spoedig de zaak had opgelost. De heer Graaff (A. R.): Grootheids waanzin. De heer Butselaar (O. S. P.): Ja, zoo zie je mijnheer Graaff, heeft ieder zijn fou ten en gebreken. We moeten ook kijken naar de werkers en eerlijk de feiten durven noemen, zegt de wethouder. Daarmee is spreker het eens. Zeker er zijn nog veel werkers, die er ook beroerd aan toe zijn. Maar aan wie de schuld? In de eerste plaats van de S. D. A. P. en de moderne arbeidsbeweging, die de arbeiders niet klaar hebben gemaakt voor de sociale revolutie. De arbeidersklas se zou een macht vormen tegen de bour geoisie, als de leiders hun plicht hadden gedaan en dan was er zeker wel iets te be reiken. Het is juist dat het adres is gezonden door 6 pet. der werkloozen. Als de werk loozen zich konden uitleven, zooals ze dat wenschen, dan zou dat percentage veel grooter zijn. De critiek van den heer Noordewier op het kapitalisme is niet dezelfde als die van spreker. Want dan zou hij zich niet voor het karretje der bourgeoisie hebben laten spannen. Dc Rijksregeling is niet zoo goed als de gemeentelijke regeling. Nu heeft de heer Polder gezegd, dat do gemeente-regeling nog in werking is voor hen, die niet onder de Rijksregeling vallen. Spr. weet dat niet, want er is gezegd dat er niets gedaan mocht worden dat tegen de Rijksregeling ingaat. De Voorzitter verzoekt than/ verder te gaan met do ingekomen stukken. 'Do heer Polder (S. D heeft nog reus achtig veel te zeggen, maar zal aan het verzoek van den voorzitter voldoen. Het afwijzend advies wordt aangenomen met de stem van den heer Butselaar tegen. - Aanbeveling d.d. iS November 1932 van Curatoren van het gymnasium om Pastoor C. Hartman als curator van het gymnasium te herbenoemen. Na punt 2 van de agenda wordt aldus be sloten. Adres d.d. 23 November 1932 van het Be stuur der Afd. Amersfoort van den Ned. Aannemersbond, houdende verzoek de ver bouwing van het zgn. werkhuis niet in eigen beheer uit te voeren, maar dit werk publiek aan te besteden. De hoer van Galen Last (C.Hvindt het toch beter, dat deze zaak nog eens na der wordt bekeken en zou graag prae-ad- vies willen. De heer Noordman (R.K.) begrijpt daar niets van. In de commissie heeft de heer van Galen Last zich er toen bij neer gelegd. De heer van Galen Last (C.H.): Dan hebt U slecht geluisterd. Ik heb juist bij de begrooting voorgesteld het aan te besteden De heer van Lonkhuyzen (A.R.) ver dedigt ook het vragen van prae-advies. Do voorzitter wijst er op, dat de zaak bij de begrooting ampel is besproken en dat de deskundigen, o.a. de heer Ruitenberg, hebben toegegeven, dat het zeer moeilijk aan te besleden zou zijn. De heer Ruitenberg (V.Dis voor pu blieke aanbesteding, maar in dit geval is hij voor uitvoering in eigen beheer. Hij heeft zich door den Directeur nog eens op de hoogte laten brengen en is er thans nog meer van overtuigd, dat dit werk in eigen beheer moet worden uitgevoerd. De heer Hehenkamp (R.K.) is er ook tegen, dat het in eigen beheer wordt uit gevoerd. Dc heer van Gent (V.B.) wijst er op, dat nu toch wel is gebleken, dat vele leden tegenstanders zijn van uitvoering in eigen beheer. Spr. zou daarom de zaak nog wel eens willen laten onderzoeken. De Voorzitter. In de begrootingsver- gadering is dc zaak uitvoerig besproken en is met 7 tegen 16 besloten in eigen beheeT uit te voeren. We mogen toch niet aanne men, dat 5 raadsleden er thans anders over zullen denken. Spr. stelt voor aan adressanten te berich ten, dat er geen reden is op het standpunt terug te komen. Dit wordt aangenomen met 7 tegen 17 stemmen. Adres d.d. 25 November 1932 van het Be stuur van den R.K. Bond van Bouwpa* troons, afdeeling Amersfoort, houdende ver zoek dc verbouwing van het z.g. Werkhuis niet in eigen beheer uit te voeren, maar dit werk publiek aan te besteden. Adres d.d. 23 November 1932, van het Be stuur der Afdeeling Amersfoort, van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, houdende verzoek do verbou wing van het z.g. Werkhuis niet in eigen beheer uit te voeren, maar dit werk publiek aan te besteden. Proces verbaal van kasopneming van den gemeente-ontvanger door den verificateur op 21 November 1932. Adres d.d. 26 November 1932 van J. Bos huizen, waarbij bezwaar wordt gemaakt te gen punt 25 van dc agenda. B. en W. om advies. vaakcksmarkt 13 13-tel.5ö* Voorstel d.d. 25 November 1932, van Bur gcmcester en Wethouders van Amersfoort om afwijzend te beschikken op het verzoek van den Ned. Konijnenfokkersbond e.a. d.d 24 November '32 om bierverkoop toe te staan in de Markthal tijdens de Konijnen tentoonstelling op 23, 24 en 25 Dec. e.k. De heer van Tellingen (Amersf. Be lang) betreurt het, dat afwijzend is beschikt op het verzoek om bier in de markthal te tappen en hoopt, dat daar op zal wordan terug gekomen. De heer Hofkamp (V.D.) vindt het hier een speciaal geval. Na afloop der uitvoerin gen wordt hier geen bal gegeven. Het gaat er dus alleen om of in de pauze bier mag geserveerd worden. Is het nu zoo verschrik kelijk dat als men het wenscht, vergunning wordt gegevon tot bierverkoop. Spr. hoopt dat dit punt zal worden aangehouden en dat de zaak nog eens zal worden bekeken De heer Hu sla ge (S.D.) vindt het vol komen juist, dat in lokaliteiten door de overheid verhuurd, geen alcoholhoudende dranken en bier mogen worden verkocht. Wethouder Noordewier (S.D.) wijst er op, dat de markthal is verpacht onder voor waarde dat alleen geen alcoholhoudende dranken mogen worden verkocht. We moe ten ons daaraan houden om niet onbillijk te worden tegenover de andere inschrijvers. Het advies van B. en W. wordt aangeno men. Schrijven d.d. 21 November 1932, Afd. I No. 4545 van Burgemeester en Wethouders over liet schilderwerk bij den bouw op het terrein Oskam. Wordt aangehouden. 2. Benoeming van een tijdelijk schrijver- bode bij het Burgerlijk Armbestuur. Benoemd wordt de heer G. A. G. Heunks met 14 stemmen, tegen 9 op den heer Chr. Valbragt. Mevr. B r u s s e n—II e m m i n g a (S.D.) is door den uitslag der stemming zeer teleur gesteld en zou gaarne over deze stemming wat zeggen. Do Voorzitter: Had U dat dan niet beter voor de stemming kunnen doen! De heer Fremouw (S.D.) vindt het toch wel goed dat in het openbaar hier iets over gezegd wordt. De Voorzitter: Is het dan niet beter dat U htc bij de rondvraag doet? 3. Voorstel van B. en W. tot het verlee- nen van ziekteverlof aan onderwijzend per soneel. Aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot beschikbaar stelling van lokalen van het schoolgebouw Coninckstraat—Plantsoenzijde en van het bijgebouw Stadhuis voor de R.K. Jongens scholen. Aangenomen. 5. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van het Kerk- en Schoolbe stuur St. Ansfridus om de bcnoodigdo gel den te mogen ontvangen voor de uitbrei ding van de R.K. Jongensschool aan de van Marnixlaan. Aangenomen. 6. Advies van B. en W. naar aanleiding van het schrijven van het bestuur der R.K. Meisjesschool aan de Paulus Borstraat, waarin verzocht wordt gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van nieuwe schoolbanken en leermiddelen. Aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Stoutenburg betreffende de toelating van kinderen uit die gemeente tot de lagere scholen alhier. Aangenomen. 8. Afwijzend advies van de Commissie van Wetgeving op het adres van L Rücker en andere banketbakkers, houdende ver zoek op de Zondagen van Üctobe", November en December hun winkels geopend te mo gen houden van 9 uur v.m. tot 8 uur n.m. Aangenomen. 9. Voorste! van B. en W. tot het verlagen van het verschuldigde recht voor het afge ven van een afkeuringsbewijs door het openbaar Slachthuis. Aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. tot het vast stellen van een Verordening op de Arbeids beurs. Aangenomen. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Raadsbesluit van 26 April 1932 tot het verleenen van financieelen steun aan de Woningbouwvereniging „Goed Wonen" voor den bouw van 67 woningen in het Soesterkwartier. De heer Butselaar (O. S. P.) vindt de huren veel te hoog. Het voorstel wordt aangenomen. 12. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van Th. Greefhorst e.a. hou dende verzoek om een hooger uurloon over het tijdvak, gedurende hetwelk zij werk zaam zijn geweest bij de restauratie van den O.L. Vrouwe-torem De heer Butselaar (O. S. P.) wijst er op, dat terzelfder tijd aan de Kamperbinnen poort menschen 10 cent boven het contract loon werkten. Daarom vragen ook deze inenschen dat loon en kan hij zich met het afwijzend advies niet vereenigen. Dc heer De Mots (S.-D.) ziet een hemels breed verschil tusschen het restauratiewerk van den toren en dat van de Kamperbinn-n- poort Als er verschil moet zijn, dan moet aan den toren veel meer worden betaald. Maar de menschen komen slechts omdat anderen wat meer verdienden. Deze wijze van adresseeren keurt spr. sterk af. Al*» ze gekomen waren met een adres, dat zij bun volle capaciteiten hebben moeten ge^en en dat hun gezondheid werd bedreigd, dan had spr. achter dat adres gestaan. De heer Butselaar (O.S.P.) kan dat wel onderschrijven, maar het zijn eenvou dige arbeiders, die niet hebben geweten, dat de gemeente boven het contractloon betaalt Toen ze dat gehoord hebben, zijn ze met hun verzoek gekomen om dat hoo- gere loon ook te krijgen. Wethouder Noordewier (S.D.) meent, dat, als er op werd ingegaan, de gevolgen niet zouden zijn te overzien. Als het werk eenmaal is afgeloopen moet niet meer op het loon worden teruggekomen. Aan de Kamperbinnenpoort is inderdaad wat meer uurloon behaald en het zou mogelijk zijn aan dc beste krachten iets meer te kunnen geven. De heer Butselaar (O.S.P.) juicht dat toe, maar steeds heeft men zich geplaatst op het standpunt van één loon. Het voorstel van B. en W. wordt aange-. nomen. 13. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van een crediet voor ophooging van het terrein tusschen Ouden Soesterweg en Plantsoengordel. •Aangenomen. Wederom de kwestie van eigen beheer of uitbesteding, 14. Voorstel van B. en W. om een cre diet beschikbaar te stellen voor aanleg van een weg van de Seringstraat naar de Ka* millenstraa't. De heer Van Galen Last (C.H.) vraagt of het werk zal worden uitgevoerd in eigen beheer. Wethouder Noordewier (S.D.) deelt mede, dat het in eigen beheer wordt uit gevoerd De heer van Galen Last (C.H.) zou het willen uitbesteden, hetgeen ook door den heer Van Gent wordt verdedigd. Wethouder Noordewier (S.D.) wijst erop, dat het een stukje straat is van 100 M., dat veel beter in eigen beheer kan wor den uitgevoerd, daar we het personeel der gemeente hier productief kunnen maken De heer Van Gent (V.D.) is met dit antwoord niet tevreden en vindt het veel beter het werk uit te besteden. De heer Van Galen Last (C.H.) be grijpt de bezwaren niet. Dit zijn van die werkjes die heel goed uitbesteed kunnen uorden. Op die manier beeft men altijd argumenten voor eigen beheer. dh heer Stadig (A.R.) voelt iets voor de argumenten van den wethouder, maar bij spr. slaat de schaal toch door voor uit-' besteding. De heer de Mots (S.D.) wijst er op, dat het nog niet zoo lang is geleden, dat een pluim werd uitgereikt aan Openb. Werken* Men had geconstateerd, dat O.W goedkoop kon werken. Nu B. en W. meenen, dat een werk economisch kan worden uitgevoerd, komt er verzet. Het particulier initiatief en de vrije markt heeten in gevaar te ko- men. Het is een klein beetje spijkers op laag water zoeken. Als het werk aan de publieke markt wordt gebracht, kan ieder Nedcrlandscb aannemer inschrijven. Altijd is de heer Stadig gekomen met zeer felle critiek op Openb. Werken. Alleen bij de laatste begrooting heeft hij een ander ge-* luid laten hooren. Spr. zou willen zeggen; Rem niet. De Voorzitter wijst er op, dat wel gebleken is, dat de organisatie thans beter is en daarom hebben B. en W. zich ook bij het voorstel van den wethouder neer-. gelegd. Dc heer Van Lonkhuyzen (A.R.) er" kent dat, maar daarom kan men toch wel voor uitbesteding van werk zijn. De heer Van Gent (V.B.) erkent, dat aan Openb. Werken een pluim is uitge reikt. Als we tevreden zijn, zeggen we dat, maar als we ontevreden zijn ook. Als er gemeentepersoneel over is, dan moet men dat aan den kant doen. Publiek uitbesteed wordt het werk op de goedkoopste wijze gedaan. Wethouder Ruitenberg (V.D.) is het volkomen met het college eens. Als we nu eerst een bestek moeten gaan maken, is do vorst misschien ingevallen. Alleen verwon dert- spr. zich, daar vroeger altijd zoo ge handeld is met kleine werken, maar hem is nooit een pluim op den hoed gestoken, zooals thans den wethouder. De heer Stadig (A.R.) bestrijdt het dat hij inconsequent zou zijn. De heer Van Koelen (R.K.) wijst er op, dat de gemeentewerklieden een goed loon hebben en de anderen hebben het niet, die lijden honger. Wethouder Noordewier (S.D.) wijst erop, dat do gemeente geen overtollig per soneel heeft. Maar we hebben veel perso neel noodig door de sleuven welke er in do wegen komen. En dan zijn er veel onpro ductieve uren en die kunnen we gebruiken voor kleine werkjes. Spr. staat hier niet om het particuliere belang te verdedigen, maar het gemeentebelang. Vroeger is altijd zoo gehandeld en nimmer is er een aan merking gekomen. Nu met het eerste werkje, waarmee hij komt, komt er oppo* sitie. De heeren van Gent, Stadig en van Galen Last stellen voor.het werk uit te besteden- Dit voorstel wordt verworpen met 7 te* gen 14 stemmen. Het voorstel van B. en W. om het werk uit te voeren in eigen beheer wordt aan genomen*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6