Een jaar Nationaal Crisis Comité Bij Ruwe Handen PUR0L. Doos 30 et. Onderhoud met den voorzitter Cognac Vieux XXX J. A. Schoterman Zn. Prinses Juliana betuigt haar groote voldoening Veel reden tot tevredenheid per flesch f3,85 ST. NIGOLAAS-GESCHENKEM A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TELEF. 543 AMERSFOORT K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 HUIVSORHOEKJE illlbi Jhr. van Citters zet uitvoerig uiteen wat het Crisis Comité verrichtte 's-G ravenhage, 30 Nov. Op den 23ste n November was liet een jaar geleden, dat in een plechtige bijeenkomst in de Treveszaal door H.K.H. Prinses Juliana het Nationaal Crisis Comité onder presidium van Jhr. S. van Citters werd geïnstalleerd. Het Nederlandsche Correspondentiebureau heeft gemeend ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan aan het dagelijksch bestuur van het Crisis Comité te moeten verzoeken in een vraaggesprek een overzicht te ge ven van de werkzaamheden en de bereikte resultaten in het afgeloopen jaar. Het be stuur was hiertoe gaarne bereid, mede om dat het deze ongezochte gelegenheid dank baar wilde aangrijpen om aan het Neder landsche Volk ecnige nadere bijzonderheden mede te deelen over het eerste jaar van zijn werkzaamheid. Een redacteur van het Ned. Corr. Bureau werd daartoe in do gelegenheid gesteld de vergadering van Dinsdag, 29 November, van het dagelijksch bestuur, waar H.K.H. Prin ses Juliana als eere-presidente van het Co mité eveneens aanwezig was. bij te wonen. De vergadering werd gepresideerd door Jhr. van Citters, die naast de Prinses had plaats genomen. Het Dagelijksch Bestuur was in zijn geheel aanwezig, zijnde de on dervoorzitter, baron van Heemstra, de alge meen secretaris, mr. dr. Frederiks, de pen ningmeester mr. Menten en de belde secre tarissen, dr. baron de Vos van Steonwijk en mr van Ogtrop. Gaarne was H.K.H. bereid om in een kort gesprek enkele mededcelingen te doen om trent den arbeid van het Nationaal Crisis comité. H.K.H. Prinses Juliana begon met op merken, dat het ongeveer een jaar geleden is, dat het Nationaal Crisis Comité opge richt werd en dat deze dag daarom het ka rakter draagt van een eenvoudige herden king. „U heeft zelf' aldus de Prinses „een indruk kunnen krijgen van het vele <verk, dat er geschiedt en van het vele goede, dat er bereikt is. Ik acht het een voorrecht mijn groote vreugde en erkentelijkheid te kunnen uitspreken over de wijze, waarop het crisiswerk allerwege is aangevat en ontvangen. Uiteraard heb ik het meeste contact met het Nationaal Comité, waarvan ik de vergaderingen zooveel mogelijk bij ■woon en van welks werkzaamheden ik ge regeld op de hoogte wordt gehouden. Daar naast heb ik echter ook wel een indruk ge kregen van het voortreffelijk werk der plaatselijke comité's. Met groote erkentelijkheid kunnen wij terug zien op het achter ons liggende jaar Veel belangelooze medewerking ia er go weest, welke tot dankbaarheid noopt. Deze dankbaarheid gaat in het bijzonder uit naai de vele gevers in den lande, die in geld of in natura ons hebben geholpen". Hare Koninklijke Hoogheid beëindigde het onderhoud met het uitspreken van den wensch, dat het saamhorigheidsgevoel, waaruit het Nationaal Crisis Comité is ont staan, in ons volk steeds sterker moge wor den, opdat het comité wete, dat het zoowel door den moreelcn als door den materieclcn steun van het geheele Nederlandsche volk wordt gedragen. 4 De voorzitter van het Nationaal Crisis- comité, jhr. S. van Citters, was op ons ver zoek gaarne bereid meer in bizonderheden mededeelingen te doen omtrent de werk zaamheden en de resultaten, welke in het achter ons liggende jaar waren bereikt De heer van Citters begon met nog eens in het kort in herinnering te brengen de organisatie en de stichting van het Natio naal Crisiscomité. Voorop 6taat zoo zeide hij o.m. nog eens dat het werk van het comité is ge weest: aanvullenden steun te verleenen en niet den arbeid van bestaande instellingen over te nemen. Het comité is dus niet in gesteld, en het is goed. dat een ieder dit weet, om alle nadeelen van de crisis voor eijn rekening te nemen. Daarom hebben wij ook steeds voorop gesteld, dat de bestaan de vereenigingen van maatschappelijk werk en liefdadigheid in den kring van het comité moesten worden ingeschakeld. Zoo is het comité ontstaan, tellende zestig le den. „Nemen deze zestig leden geregeld aan "de beraadslagingen van het comité deel?" „Dat zou te veel bezwaren medebren gen. Na de installatie-vergadering is het comité als zoodanig dan ook niet meer bij een geweest. Er zijn echter uit de leden drie afdeelingen gevormd: één voor land en tuinbouw, één voor handel en nijver heid en één voor maatschappelijk werk. Voorts is uit de leden een financieele com missie benoemd, waarin zitting hebben do beeren jhr. von Fisenne, prof. mr. josephus jitta en Snoeck Henkemans. Het werkco mité vergadert ééns per maand en beslist in zaken van principieelen aard, het dage lijksch bestuur komt elke week bijeen en behandelt alle loopende zaken, waaronder de uitkeeringen." „Nu u over uitkeeringen spreekt, zouden wij gaarne iets naders willen weten om trent de besteding van de geldmiddelen, waarover het comité de beschikking heeft." „Laat ik u dan eerst e'en overzicht geven van de ingekomen giften en verdere ont vangsten. Het totaalbedrag in geld ontvangen be draagt 1.033,733, benevens een groot aan tal giften in natura. Dit bedrog kunnen wij als volgt 6pecificecren: Aan giften van ƒ5000 en hooger /283,5S5. Giften van minder dan ƒ5000 319,317. Afdracht 10 van de plaatse lijke comité's 203,524 Periodieke storting rekening houders girodienst S0,288. Periodieke bijdragen van amb tenaren en personeel in ovcr- heids- en particulieren dienst on 6cholen 81,731. Periodieke bijdragen van land en zeemacht 35,328. Opbrengst uit verschillende bronnen als bezichtiging af sluitdijk, verkoop eluitzegels en gedenkpenningen 30,000 De uitkeeringen in geld en in natura ver tegenwoordigen een geldswaarde van 694,624. Grootendeels is dit bedrag aan de plaatselijke crisiscornité's uitgedeeld. Het uitgekeerde bedrag kunnen wij als volgt vcrdeelen: Aan geld 47 Kleeding, dekking en schoeisel 17 Levensmiddelen 18 Kunstmest 14 Brandstoffen 4 Hierbij mag niet onvermeld blijven dat wij van verschillende zijden belangrijke giften in natura ontvingen, brandstoffen, levensmiddelen, klceding enz. „Hoe is de verhouding tusschcn het cen trale comité en de plaatselijke comité's?" „Wij hebben slechts den eisch gesteld dat de plaatselijke comité's een afspiege ling zouden zijn van ons comité Het is on mogelijk om vanuit één centraal punt de noodzakelijkheid van uitkeeringen aan per sonen te beoordeelen, daarom zijn dan ook deze plaatselijke comité's opgericht, behal ve in zeer uitzonderlijke gevallen geeft het centrale comité dan ook nooit recht streeks steun, dit gaat altijd via de plaat selijke afdeeling. Deze» comité's zijn ver plicht 10 van hunne ontvangsten te stor ten, waartegenover staat dat zij het recht hebben zich afdeeling van het Nationaal Crisiscomité te noemen en zoo noodig een beroep te doen op de kas van ons comité Dat u over de inzameling van die plaat selijke comité's niet te gering moet den ken, blijkt wel uit het groote bedrag dat zij aan de centrale kas hebben afgedra gen. Er kan uit afgeleid worden, dat de comité's gezamenlijk de beschikking heb ben gehad over 1,831,712, afgescheiden van hetgeen zij in giften en natura hebben ontvangen. En als u nu een totale bereke ning op wilt maken van hetgeen de parti culiere offervaardigheid van ons land bij een heeft gebracht, dan ziet u dat alleen reeds in geld dit de drie millioen nadert. „U heeft hierbij buiten beschouwing ge laten het bedrag ad ƒ750,000, dat door de regeering beschikbaar was gesteld?" „Dat bedrag is bestemd voor den zooge naamden B-steun. Al het vorige, wat ik u mededeelde, had slechts betrekking op den A-stcun. Onze B-steun wordt gegeven aan die gemeenten, welke een gesubsidieerde steunregeling hebben of een goedgekeurde werkverschaffing. Ruim 400 gemeenten, waaronder de grootste uit ons land, heb ben er gebruik van moeten maken. Het is de bedoeling om met dit geld bulp te ver leenen aan die werkloozen, welke behoef te hebben aan aanvullenden steun. Er was indertijd uit de Kamer op de regeering aandrang uitgeoefend om den werkloozen steun te verhoogen. De regeering was niet bereid dat over de geheele linie te doen, maar was wel genegen in individueele ge vallen te helpen. Voor dat doel stelde zij ƒ750,000 ter beschikking van ons comité, op voorwaarde dat de gemeenten een even groot bedrag beschikbaar zouden ëtellen Indien u dit nog in aanmerking neemt blijkt, dat in 1932 uit openbare kassen voor dit doel P/a millioen is besteed. Van de gif ten is niets besteed voor de werkloozen. Daar was het regeeringsgeld voor." „Het beschikbare bedrag zult u dan ze ker wel opgebruikt hebben?" „Wij hebben het inderdaad hard noodig gehad. De regeering had het beschikbaar gesteld voor 1932 cn wij ontvingen dezer dagen de mededeeling, dat de regeering voor 1933 een even groot bedrag zal geven. Tevens kan ik u mededeelen, dat wij in overleg zijn getreden met de regeering om de grondslagen, waarop de uitkeeringen berusten, voor het nieuwe jaar te wijzigen. Tot nu toe werd de uitkeering bepaald naar het aantal inwoners eener gemeente. Dit kan leiden tot ongelijkheid en daarom zal dit veranderd worden in dien zin, dat meer rekening gehouden wordt met het aantal werkloozen. De ervaringen en ken nis van de verhoudingen, welke wij in het afgeloopen jaar hebben opgedaan, zullen ons daarbij ongetwijfeld ten nutte komen." „Thans zouden wij nog gaarno iets van u vernemen over de uitkeeringen in na tura?" „Dat is inderdaad een brandend punt. Bij do beoordeeling daarvan rnoct u niet uit het oog verliezen, dat voor ons als een paal boven water moet staan dat alles wat wij geven Nederlandsch fabrikaat moet zijn. Waar wij bezig zijn om nood te lenigen, moet cr natuurlijk in de eerste plaats op gelet worden, dat wij naar onze krachten er toe medewerken om in eigen land de menechen zooveel mogelijk aan den gang to houden. Wij zijn onzen steun in natura begonnen met de uitdeeling van kolen. Het centrale comité liet do kolen per wagon naar de verschillende plaatselijke afdee lingen zenden. Geleidelijk hebben wij dit uitgebreid tot levensmiddelen en kleeding. Nu is er in sommige plaatsen verzet geko men tegen het feit, dat het comité in het groot inkoopt. De middenstand achtte zich daardoor gepasseerd en was van meening. dat het geld dat plaatselijk werd ingeza meld ten bate van noodlijdenden, ook weer plaatselijk moest worden uitgegeven om op deze wijze den handeldrijvcnden mid denstand weer tegemoet te komen. Wij kunnen dit standpunt volkomen begrijpen, doch aan den anderen kant moet men ook bij zijn beoordeeling van onze daden bil lijk blijven. Met de bedragen, welke wij hebben, moeten wij woekeren en wij be dingen dan ook de uiterst concurrcérende groothandel6prijzen. Ik wil hier dok nog even spreken over de kunstrnestverstrekking. Deze heeft ons on geveer een ton gekost. Sindsdien wordt er van Regeeringswege in velerlei vorm steun aan land- en tuinbouw verstrekt; dit geeft ons aanleiding, voorloopig althans, ons werk op dit gebied te staken." „Bent U tevreden over hetgeen in het af geloopen jaar bij elkaar is gebracht?" „Wij zijn dankbaar, maar niet in allen deele tevreden"', luidde het antwoord. „Wij zijn ervan overtuigd, dat er nog zeer velen in ons land zich slechts een geringe opof fering behoeven te getroosten om ons vast in den zadel te helpen. Echter hebben wij alle reden om dankbaar te zijn, want een collecte, die in één jaar drie millioen op brengt, stemt inderdaad tot grooten dank De grootst mogelijke medewerking onder vonden wij van alle autoriteiten, colleges en ook particulieren, op wie wij een beroep deden. Ik mag er eenige noemen: het Rijks- inkoopbureau, de Rijksvezeldienst te Delft, het Rijksproefsiation en Voorlichtings dienst ten bate der lederindustrie te Waal wijk en ten slotte de even waardevolle en belangelooze medewerking van het advies bureau Coppens te Amsterdam als adviseur op reclamegebied en ontwerper van de ad vertenties in do dagbladen en periodieke pers, bcneven van liet aanplakbiljet. Voorts moge ik niet verzuimen te noemen het ac countantsbureau Vooren. dat onze admini stratie permanent controleert." „Er zijn berichten verschenen, dat de cri- sis-connté's zich ook gaan bezig houden met het verleenen van credieten. Verleent het Nationaal Crisis-comité hieraan ook zijn medewerking?" „Wij laten in deze kwestie de plaatselijke comité's geheel vrij. Het Nationaal Crisis Comité kan er echter geen bankbedrijf op na gaan houden. Daarvoor zouden wij moe ten beschikken over millioencn en het ligt trouwens niet op onzen weg, want het zou allicht ten gevolge hebben, dat de banken verschillende dubieuze posten opzegden cn deze te onzen laste kwamen. Van de zijde van de Kamers \an Koophandel is intus- schen het initiatief uitgegaan om door het verstrekken van kleine credieten een be drag ter beschikking van plaatselijke co mités le stellen, mits deze er een even groot bedrag bijvoegden. Ik meen. dat Am sterdam hierin het voorbeeld heeft gegeven en liet Nationaal Comité vond hierin aan leiding in een schrijven aan de andere Ka mers van Koophandel dit prijzenswaardig initiatief mede te deelen en tot navolging op te wekken. Hiermede hebben wij bereids in enkele plaatsen succes gehad." „Mogen wij U tenslotte vragen: Acht U het comité in staat de gevolgen van een verder doordringen der crisis eenigermate op te \angen en een om zich heen grijpen de „Vcrelendung" af te wenden?" „Wij kunnen ik zeide het reeds bij den aanvang van ons gesprek de gevol gen van de crisis niet wegnemen. Er open baart zich een algemeeno verarming cn het is ons comité niet gegeven de gevolgen daarvan op zich te nemen. De Regeering is er om zoo mogelijk maatregelen te tref fen, dat ons land cn volk drijvende blijven. Wij trachten niet anders te doen dan noo- den te lenigen, die anders niet gelenigd zouden worden en alles to doen om de directe nooden binnen zekere grenzen te houden. Honger is er in Nederland in het algemeen nog niet geleden; in de behoef ten aan kleeding en dekking ls op behoor lijke wijze voorzien; zonder schoenen be hoeft niemand op straat te loopen; koude behoeft niet te worden geleden. In dit op zicht kan men over het bereikte voldaan zijn." „Ondervindt het Crisiseornité ook dank, of is slechts critiek zijn deel??' „Wij hebben veel critiek en gelukkig ook nuttige critiek, waarmede wij ons voordeel doen, maar daarnaast ondervinden wij ook veel dank. Men vraagt zoo dikwijls: wat doet bet comité eigenlijk?, daarbij verge tende dat zoowel het geven als het ont vangen zaken zijn, welke in den regel streng en met groote kieschheid moeten worden behandeld. Bovendien is publicatie (Jir. straat 17 Wijnhandel Gevestigd 1878 Telefoon 14o van détails van hulpverleeningen altijd zeer gevaarlijk, omdat derden, die niet van de bijzondere gevallen op de hoogte zijn, daar op allerlei vermeende aanspraken op steun baseeren. Wij hebben wel eens geconsta teerd, dat als een paar bijzondere gevallen, waarin tot directe steunverleening werd be sloten, gepubliceerd werden, er dadelijk daarop tallooze aanvragen kwamen van menschen, die beweerden, dat hun geval niet alleen gelijksoortig, maar ev»m erg, of nog erger was. Daarom behandelen w ij onze „crisis-paticnten" altijd in stilte. Onze ac tiviteit is er echter niet minder om." Jhr. Van Citters doed vervolgens nog eenige mededeelingen over den steun aan schippers. F.r is met de plaatselijke comité's van een beperkt aantal gemeenten *en voorloopige regeling getroffen, teneinde schippers, die buiten hun domicilie lig plaats hebben, op denzelfden voet als ge- domicilieerden te kunnen behandelen. Terloops herinnerde de voorzitter nog aan hot werk van het Nationaal Crisisomité ten bate van Indië, waar Dr. Eijkman in op dracht van de Amsterdamfecho Vereeniging voor Jonge Mannen (A.J.M.V.) een actie be gonnen is om jonge menschen, die niet kon den repatrieeren, in kampen onder te bren gen, voor welk doel ƒ10.000 beschikbatr werd gesteld, terwijl eveneens een gift w erd gegeven aan het Comité voor Kindervoeding in Suriname. „Wij blijven echter niet staan", zoo ver volgde Jhr. van Citters, „bij het voorzien in de allerergste nooden. Wij trachten ook aan de crisisslachtoffers eenige ontspanning te geven. Is de ontwikkeling regeeringezorg, wij hebben ons o.a. gewijd aan het kamp werk in samenwerking met het Nederland sche Jeugdleiders Instituut. In deze kampen tracht men do jongen9 eenige dagen uit de ellende te halen en hun het idee te geven, dat er in de wereld toch ook nog iets an ders is dan de zwarte misère van stcun- trekken en werkloosheid. De resultaten van dezen arbeid zijn zeer gunstig. Do jongens komen er rnet een nieuwe dosis moreele kracht vandaan." „Mogen wij 17 ten slotte dc vraag stellen, en deze richten wij in uw persoon tot het geheele comité cn alle medewerkers, of U een persoonlijke voldoening hebt kunnen vinden in den arbeid van het Crisiscomité?" Jhr. van Citters antwoordde; „Het crisis- werk is een zaak van dagelijkscho zorg. Wij gevoelen, dat wij gedvagen worden door do sympathie van de bevolking. En wat ons verzoent met alle moeiten en be slommeringen is, dat ons Comité een ele ment is geworden in de crisisverzorging. Men zou het op het oogenblik niet kunnen missen. Echter past hier groote omzichligt heid, omdat wij bestemd zijn te verdwijnen zoodra de crisisperiode geacht kan worden voorbij te zijn, doordat opnieuw stabiele maatschappelijke verhoudingen optreden zij het op een lager niveau dan voorheen. Ons Comité is persoon voor persoon ten zeerste dankbaar, dat zij iets hebben kun nen bijdragen tot leniging van den nood. Wij hebben daarbij wel eens zeer zakelijk moeten zijn en men verwijt ons soms ons conservatief beheer, maar svij voelen dat wij een winter tegemoet gaan. waarin wij zeer veel noodig zullen hebben en dien winter met. steunverleening zullen moeten doorko men zonder tot stopzetting te geraken. En daarom moeten wij wel de doeltreffendheid onzer uitgaven zeer streng in het oog hou den en derhalve voorzichtig financieren. Dit noodzaakt ons somwijlen afwijzend te staan tegenover aanvragen hoe sympathiek overigens ook welke niet tot de drin- VRACHTAUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Goed afgeloopen. Gisteravond is op den onhewaakten over weg te Heiligerlee een vrachtauto door een trein gegrepen, zonder evenwel persoon lijke ongelukken te veroorzaken. Toen de trein, die om half 5 uit Groningen vertrok, op den overweg te Heiligerlee arriveerde, kwam van de richting Westcrïee een groo te vrachtauto van een Winschoter trans- portmaatschappij. Aangezien het uitzicht ter plaatse veel te wenschen overlaat, heeft, de chauffeur W. M. waarschijnlijk den trein niet gezien. Toen de auto zich op de rails bevond, werd de wagen door den trein, die juist eenige meiers verder moest sloppen, bij de bumpers gegrepen en eenige meters meegesleurd. Het hekwerk op de spoorbaan werd hierdoor geheel vernield, terwijl de motor totaal in elkaar werd ge drukt. De chauffeur^ alsmede twee kinde ren, die in dc cabine zaten, bleven geheel ongedeerd. „DE HAVIK" NAAR INDIË. Amsterdam, 1 December. Vanmor gen orn 7.47 uur is het K.L.M.-vliegtuig „de ïlavik" van Schiphol naar Indié vertrok ken. Aan boord bevinden zich vier passa giers van wie twee meevliegen naar Bata via. Do beide andere passagiers zijn voor Rome cn Alorstar. Het toestel heeft 267,486 K.G. post, 42 K.G. pakketpost en 42.83 K.G. lading aan boord. De bemanning bestaat uit de lieeren K. D. Parmcntier, eerste be stuurder, II. Brinkhuis, 2e bestuurder, B. Prins,-werktuigkundige cn C. v. Brugge, radiotelegrafist. ACTIE TEGEN DE SWEEPSTAKE. Rotterdam, 30 Nov. Nu de Hooge Raad heeft uitgemaakt, dat de Irish Sweep stake een in den zin der Nederlandsche wet, verboden loterij is, is de Rotterdamsche politie er toe over gegaan op to treden tegen den aardappelhandelaar A. v. V. aan de Nieuwe Haven; van wien bekend was, dat hij deze loten aan den man bracht. De poli tie nam een groot aantal loten in beslag alsmede de bonboekjes, waarin nog slechts dc souches aanwezig waren on waaruit do loten dus reeds waren verkocht. Voor de genen, die van dezen handelaar een lot heb ben gekocht, waarvan "het souch nog. niet naar Ierland was opgezonden, beteekent dit, dat zij van deelneming aan dc te houden loterij zijn uitgeschakeld. AFSCHAFFING VAN DEN ZOMERTIJD. Een inifiatief-vcorstel. "s-G rave n h a g c, 30 Nov. Bij de Tweede Kamer is ingekomen1 een voorstel van wet van de lieeren van den Heuvel en Bakker tot intrekking van de wet van 23 Maart 1918 (Stbl. 165), gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (Stbld. 130) tot tijdelijke afwij king van de wet van 23 Juli 1908 (Stbld. 236) tot invoering van een wcttelijken tijd. BRANDKASTDIEFSTAL UIT EEN STATION. Geen bnit behaald. Pu r m eren d, 30 Nov. Heden nacht be merkte de politie, dat het op het kantoor van het station van de Hollandsche Spoor met pluis was* Het bleek dat de brandkast van het kantoor was gehaald De politie heeft een drietal verdachten aangehouden. De daders hebben geen tijd gehad iets mee te nemen. Wij étaleeren een keurcollectte Het is echter een klein gedeelte van wat wtj voorradig hebben. Komt U dus eens bin nen en laat U geheel vrijblijvend onze sortcering toonen. gendst noodzakelijke behooren, of voortko men uit toestanden welke met de crisis niet direct in verband staan. Ons eenig doel is echter to helpen waar zulk6 noodig en mo gelijk is." De voorzitter besloot het gesprek 'met woorden van erkentelijkheid to uiten voor de aangename samenwerking, welke alom in het N. C. C. gevonden wordt en te wijzen op dc voortreffelijke wijze waarop door het secretariaat en de verschillende afdeelingen de arbeid gesteund wordt. De uitwerking van het door Hare Koninklijke Hoogheid ge nomen initiatief gaf mij aanvankelijk veel zorg, zoo eindigde de voorzitter, maar het strekt tot groote voldoening, dat ik zulk een bewondcrenswaardigen staf van medewer kers heb kunnen krijgen. Daarvoor kunnen wij nier dankbaar genoeg zijn." ZESDAAGSCHE-INKOMSTEN VOOR AMSTERDAM. Amsterdam, 29 Nov., De „Zesdnag- sche" heeft, naar de Telegraaf verneemt, voor de gemeentekas een inkomste van 33.500.— aan vermakelijkheidsbelasting e.d. opgeleverd. Vrouw (op Sint Nicolaasavond): ,,Heb je het lekkers voor Keesje uit de kast gehaald waar we het verstopt hebben?" Man „De helft er maar van." Vrouw „Waarom de helft maar Man„Dat is alles wat er van over is." (Sunny, M&gJ

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 4