SCHOOLMUTSEN-INVASIE Cognac Vieux XXX J. A. Schoterman Zn. TAXI-CHAOS EINDELOOS Voor wie zijn de taxi's er? DE BEGROOTING VAN BAARN per flesch f3,85 BIJKANTOOR Amersfoortsch Dagblad SOESTERWEG 107 Onze Postvliegers onderweg VOOR COMPLETE MEUBELINRICHTING IS HET AANGEWEZEN ADRES: A. H. VAN NIEUWKERK N.V. TELEF. 543 AMERSFOORT K. BEEKSTRAAT 6 BEEKENST.LAAN 10 18 MODELKAMERS HUMORHOEKJE UIT DE HOOFDSTAD Een Groningsche H.B.SJer, die goud waard is (Van onzen eigen correspondent). De fichoolpet is bezig ons land te verove ren. Het is nog geen zes weken geleden, dat een Groningsche scholier op het idee kwam zijn schoolclub uit te monsteren met het karakteristieke hoofddeksel voor scholie ren, zooals in het buitenland gebruikelijk is. Groningen werd op slag ingenomen. Een aantal andere plaatsen werd bijna stor menderhand overrompeld en nu is de aan val op de hoofdstad in vollen gang. Op be wonderenswaardige wijze heeft een petten- fabrikant een campagne gelanceerd om onze schooljeugd van hoofddeksels te voor zien en... om de orders zijn fabriek te doen binnenstroomen. Men moet het be kennen: de opzet van deze petten- en mut sen-verbreiding is meesterlijk. Een sche ma van kleuren en vormen der mutsen voor bepaalde middelbare inrichtingen van onderwijs, een handig gevonden systeem van gouden en zilveren sterren om het „klassebewustzijn" onzer komende genera tie op school al te ontwikkelen gelukkig voert letterlijke beteekenis van het woord daarbij dan den hoofdtoon een tentoon stelling, wat advertenties in de kranten en liet resultaat is verbijsterend. Do jeugd is oogenblikkelijk gepakt door de mutsenwoe de, haalt formulieren ter teckening door de ouders weg en brengt de bestellingen bij duizenden terug. Er zitten aan dit, oppervlakkig beoor deeld, misschien onbelangrijke vraagstuk vele toch gewichtige kanten. De hoeden- magnaat, wiens meening ik vroeg, was in de wolken. „Meneer", zei hij, „het is prach tig, daaraan hadden wij nu behoefte". „Het is een stap in de goede richting om meer hoeden te verkoopen". „Wij waren op weg een hoedenlooze-generatio aan te kweeken en hoe gezond dat blootshoofd gaan voor velen misschien ook mag zijn, voor de hoe- denfabrikanten en ons leveranciers zag het er bedenkelijk uit. Immers jong geleerd is oud gedaan en welke schooljongen zag je nu nog met een pet?" Dat was zijn stand punt. Het was breed gezien, want hij sprak toph eigenlijk van de concurrentie. De man deed verschrikkelijk enthousiast cn het bezwaar, dat ik meende te mogen opperen, van de studenten, die nu met hun baretten toch wel in het gedrang zouden geraken, scheen van weinig of geen commercieel be lang. „Oh", beweerde de hoofddekselexpert, „dat is niets; wanneer de gelijkenis te groot wordt en er aanleiding tot misverstand zou kunnen komen, dan bedenken de stu denten wel weer wat anders". Zijn opinie kon ik billijken. Immers er zijn toch altijd nog meer middelbare-scholieren dan stu denten en de verkoop aan onze toekom stige doktoren en advocaten is in Amster dam toch niet zoo groot. Slechts bij hooge uitzondering zijn de studeerenden met hun specifieke studentenrautsen getooid en slij ten of verliezen komt bij hen zeker niet zoo veelvuldig voor als ongetwijfeld nu in de toekomst bij de lager gegradueerden het geval zal zijn. De man was zoo in zijn nopjes, dat hij mij verklapte nu eerstdaags zelf ook een paar nieuwe modellen uit te gaan brengen. Ik keek hoogst verwonderd. Want wat zou er nu overblijven van het kleurensysteem met den sterrenregen. Nu was donkergroen voor de gymnasia be paald, rood-bruin voor de lycea, zwart voor de handelsscholen, donkerlila voor do „kweek", donkerblauw voor de u.l.o., don kerbruin voor de M.T.S. en achtereenvol gens voor de ambachtsschool, de huishoud school en de industrieschool, donkerblauwe pet, donkerbeige en lichtroode baret. Maar dat schema, dat behoudens de distinctieven voor vierde en vijfde klassers zoo tot in de puntjes klopte, zou finaal omvergegooid worden door een volgenden hoedenfabri- kant, die zijn eigen kleuren, zijn eigen mo dellen en zijn eigen versierselen zou be denken. Ik voorzag een tweede radiochaos. Een schoolpettenstrijd uiteindelijk be slecht op het departement van onderwijs kunsten en wetenschappen te Den Haag na de conclusies te hebben gehoord van talrijke schoolpettencommissies en mutsen raden. Want waar moet het naar toe wan neer de markt voor dit laatste Nederland- sche .,consumplie"-artikel van alle kanten wordt overvoerd? Wij hebben de petten nu eenmaal en het nuchtere, dat onze Hol- landsche schooljeugd tot nu toe nog bezat, dat zonder pet of hoed loopen, wij kunnen er geruöt op reker.en ook dat kwijt te zijn. De Uollandsche schoolmut6 om niet te spreken van den fabrikant is er. Een verbod hier of daar, do bemoeiing van het een of andere schoolhoofd, dat zich geroe pen voelt zich hierbij te doen gelden, het zal de schoolmuts op zijn tocht door het land niet kunnen tegenhouden. En wat is er ook tegen. Met rnag dan wat Duitsch aandoen, niet kinderlijk misschien, maar dit nieuwste vermaak van de schooljeugd is toch overigens van zeer onschuldigcn aard. En een vraag is natuurlijk: hoe lang zal het duren? Want vindt niet de derde- AvneS ie ipiz 'ninoOiCq jo *s*8TI 'Jassen MIJNHARDT.s Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten...60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten. te volwassen worden voor dit soort uiter lijke kenteckcn van zijn jeugd? Is er niet juist bij hen, die die korten broek nog maar net zijn ontwassen, een duidelijk streven merkbaar om „groot" te zijn? De handige hoedenfabrikant uit Groningen heeft dat wel begrepen. Jongens en meisjes kent hij al niet meer en de toekomstige klanten worden in het verleidelijke drukwerk „Da mes" en „Hceren" genoemd. En het is merkwaardig om te hooren, hoe de niet minder handige verkoopsters, de m.u.l.o. klanten met „Ja, zeker lleeren" en „Nee, Dame", bewerken. Neen, werkelijk het pleit alles voor een groot zakentalent. De foto van den knaap, die dit aan het rollen bracht, den Groningenschcn II. B. S.'er, hangt steeds bij de tentoongestelde hoofddeksels. Met voldoening wijst men er u op: „1-Iij was de eerste". Of de jongen het besefte weet ik niet, maar hij is goud waard voor den fabrikant. En wanneer deze zin heeft voor breede gebaren en een goed idee naar waarde kan schatten, dan maakt hij misschien klinkt het wat Ameri kaansch den Groningen jongen firmant wellicht, maar toch minstens procuratie houder als hij van school af komt. Hij heeft het verdiend, de pettenpionier Van heel wat minder zakenbeeld en in zicht getuigden voor de zooveelste maal weer eens de twee der drie leidende Am sterdamsche taxi-maatschappijen, die het hebben aangedurfd de publieke meening te tarten door na de aanvankelijke grootc tariefsverlaging, thans de taxiprijzen weer te verhoogen. En waarvoor het publiek te recht vreesde, toen van de zijde dezer ge conceasionneerde ondernemers de strijd tegen de clandestiene taxi's, alias de „snor ders" zoo werd gepropageerd, blijkt nu geenszins denkbeeldig te zijn geweest. Im mers werkelijk nu het snorders wezen in de hoofdstad eenigermate begint to tanen en de officieele exploitanten zich weer wat vaster te paard gaan gevoelen blijven de resultaten ten aanzien van het publiek niet uit. De bedoelde verhooging, \yordt gezegd, is noodzakelijk geworden door benzine prijsvermeerdering. Inderdaad is zulks het geval. Maar daarnaast kan gevoeglijk wor den gezegd, dat de ondernemers onzer open bare taxi's het ons publiek niet bar aanlok kelijk hebben gemaakt. I-Iet lijkt wel alsof wij er niet bij hooren. Men wil wel activi teit constateeren cn het blijft steeds ach terwege. Een aardige reclamecampagne had het snordcrseuvel afdoend kunnen be strijden. Een wat meer bewerken van het personeel, de chauffeurs in dit geval, had zeker tot resultaat gehad, dat zij tot het besef gekomen waren, dat ook op de straat men wel eens een taxi noodig heeft. Niets is er gedaan om onze Amstcrdamsche taxi chauffeurs hun vak beter to leeren. Wij staan nog altijd op verschillende plaatsen in de stad nutteloos te zwaaien tegen voor bijsnellende taxi's, die hun heil ergens an ders meenen te kunnen vinden. Do Am- sterdamsche taxichauffeur let niet op zijn klanten. Zij zijn er bij tientallen op den weg en hij rijdt hen voorbij. De snorders, de menschen, die wij eigenlijk moeten weren, zij hebben ons bewezen de kunst van het taxichauffeur-zijn te verstaan. Die vinden wij altijd en overal. Waar we ook zijn bieden zij hun diensten aan. Zoo hoort het ook te zijn. Do nieuwe tariefsverhooging is koren op de molen der clandestiene rijders. De nieuwe taxi-oorlog staat weer voor de deur. Het kan frisch toegaan binnenkort. En teekenend is wel, dat de zeer belangrijke groep der z.g. eigenrijders in het bedrijf, de menschen vereenigd in den Bond van Werk gevers in het Taxibedrijf, het met deze laatste tariefsverandering verre van eens zijn. Hun adresseeren en requestreeren heeft echter niet mogen baten. Geheimzin nige krachten spelen in de Amstcrdamsche taxiwereld een uiterst vreemdsoortige rol. Tegen het advies in der politie-autoritciten is dit voorstel van Wethouder Kropman in het college van B. cn W. aanvaard. Er wordt gemompeld, dat de toestand van ons trambedrijf en de concurrentic-mogelijk- heid van de zijde der taxi's daarbij een overwegende factor uitmaakt. Maar hoe het ook zij; vast staat wel, dat hot publieke belang waar dat betreft liet vervoermid del thxi uitermate slecht gediend wordt. Wij hebben behoefte in Amsterdam aan een taxi-Mussolini, die nu eens eindelijk aan dezen wantoestand een einde makt. Al jaren lang hebben halfslachtige maat regelen en incompetente ondernemers de oplossing niet kunnen brongen. Zoo gaat het niet langer! VAN SI EG EN. PROF. DR. J. A. VERAART. Treedt uit de R.-K. Staatspartij. Vrijdagavond heeft prof. dr. J. A. Veraart voor de Democratische Studieclub van de R.-K. Kiesvereeniging Rijkskieskring 's Gra- venhage gesproken over „De beslissing der Katholieko Democraten" en medegedeeld, dat hij zich door de verwerping op de jong ste partij-raadsvergadering van alle „staat kundig- on economi6Ch-democratische amendementen" gedwongen ziet uit de R.-K. Staatspartij to treden. Hij drong er echter bij niemand op aan zijn voorbeeld te volgen. Of spreker bereid is elders zijn pogingen voort te zetten om tot het ideaal te geraken, dat alle katho lieken van Nederland zich laten leiden door de concrete staatkundige daden, die het katholiek-staatkundig beginsel thaii6 van hen eischt? Zeker is hij daartoe be reid, maar op voorwaarde, dat hij een be weging ontmoet, die door een behoorlijken diepgang, groote geestdrift en offervaardig heid, discipline cn zelfverloochening de waarborgen biedt, dat eindelijk wordt op gebouwd, wat in do staatspartij onmoge lijk bleek. De naaste toekomst zal leeren, pf er zulk een beweging bestaat. Eenige grepen uit de Memorie van Antwoord van B. en W. Baarn. Uit de Memorie van Antwoord van Burgemeester cn Wethouders naar aan leiding van het verhandelde in de afdec lingsvergadcringen van den gemeenteraad ten aanzien van de begrooting voor 1933 brengen wij het volgende naar voren: Aanwending reserve. Opgemerkt wordt, dat reserve niet gevon den mag worden door belastingverhooging, doch door besparing van overschotten uit den gewonen dienst, speciaal met het doel om den druk der publieke lasten zoo gelijk matig mogelijk te verdeden cn daardoor belastingverhooging tot het uiterste te be perken. Nu over ongeveer 26 van liet spaarkapitaal wordt beschikt, meenen wij gelet op wat elders geschiedt, de juiste ver houding te hebben getroffen met een bedrag van 45,000. Salariskorting, verlaging hono raria geneesheeren. Wij zijn van oordeel, dat binnen het raam der voor het sluitend maken der begrooting voorgedragen maatregelen, mede lettende op dienovereenkomstig getroffen voorzie ningen in soortgelijke gemeenten als Baarn, een korting van 5 op de salarissen en looncn voldoende is. In verband hiermede vinden wij de vrij heid u voor te stellen to hesluiten tot een verlaging van de honoraria, welke de ge necsheeren genieten voor do behandeling van armlastige patiënten en van het politie personeel. Wij hebben den geneesheeren met ons voornemen in kennis gesteld cn van hen geen opmerkingen ontvangen. Wie de belastingen opbrengen. Plaatsing van c^e gemeente in de tweede klasse voor de gemeentefondsbclasting wordt redelijk geacht, omdat daardoor een billijker verdeeling der lasten verkregen wordt. In dit verband zij gewezen op twee groe pen belastingbetalers, n.l. die een zuiver in komen genieten van 800 tot 1400 en hen, die 10.000 of meer inkomen hebben. De eerste groep maakt 42 uit van het totaal aantal aangeslagenen en vormt 20 van het zuiver inkomen, doch brengst slechts 3 van het totaal der belastingen op. De tweede groep vormt slechts 2 van het totaal der aangeslagenen, terwijl het zuiver inkomen eveneens V$ deel bedraagt, doch deze kleine groep levert niet minder dan 59 der belasting op. Hieruit blijkt, da de progressie „behoor lijk" is en men bij het opleggen van nieuwe lasten met voorzichtigheid moet tewerk gaan om den druk naar bchooren te verdee len. Geen eenzijdige bezuinigingen- Bij de voorgestelde bezuinigingen zijn wij niet eenzijdig tewerk gegaan, maar hebben wij de gehecle gemeentehuishouding onder de loupe genomen, als gevolg waarvan wij een complex van maatregelen op de ver schillende onderdeelen hebben voorgesteld, die liet aanvankelijk tekort van ruim twee ton gezamenlijk overbruggen. Openbare school Lage Vuursche. De openbare lagere school te Lage Vuur sche had reeds onze aandacht: wij meenen echter, dat vooralsnog deze school in dit buurtschap behouden moet blijven. Presentiegeld leden stembureau. Ons college is bereid tegemoet te komen aan den door meerderen geuiten wensch en stelt daarom voor hen, die deswege inkom sten derven, in de gelegenheid te stellen het geldende presentiegeld voor de vervulling der functie van stemburcaulid te declarec- ren. Rijwielpad Eemweg. De voltooiing van het rijwielpad langs den Eemweg, die een uitgaaf van 1714 zal vorderen, achten wij in dezen tijd niet ge motiveerd. Volksfeesten. Handhaving van het uitgetrokken bedrag wordt gewenscht geoordeeld met liet oog op de nationale herdenking van den 400sten geboortedag van Prins Willem van Oranje. School- en werktuinen. Wij zijn van oordcel, dat met de door ons voorgestelde subsidieering de belangstelling der gemeente voor dit instituut voldoende tot uitdrukking is gebracht. Wanneer ons voorstel wordt aangenomen, komt Baarn in vergelijking met wat andere soortgelijke gemeenten terzake doen nog royaal voor den dag. ilet wekt dan ook verwondering, dat de commissie voor deze tuinen in haar adres van 8 September j.l. een hooger bedrag vraagt dan voor 1932 werd toegekend, vooral na een debat zooals verleden jaar bij de be grooting over de subsidieering van dit in stituut werd gevoerd cn waarin o. i. allo aanleiding voor die commissie was om in den loop van dit jaar bezuinigingsmaatrege len toe te passen. Tribune in sportpark. De uitbreiding van hot sportpark met den bouw van een tribune, uit te voeren in werk verschaffing, maakte in ons college reeds een punt van beraadslaging uit. Een plan daartoe is thans voor ons college in bewer king. Schoolbioscopen. Wij meenen het nut van de schoolbios coopvoorstellingen niet zoo hoog te mogen aanslaan, dat staking daarvan in dezen tijd, waarin allerwege naar soberheid moet wor den gestreefd, niet vdQi»e te ^rdedigen. Ulr straal 17 Wijnhandel Gevestigd li176 Telejoon lil WAT ETEN WIJ MORGEN2 Voor de koffietafel. vieeschkoekjes. Bereiding: 400 gr. vlcoschreSten (bij voor keur rund- of kalfsvleesch), 50 gr. oud brood, 1 ei, 2 theelepels geraspte ui, wat bruin van jus met melk, 1 theelepel zout, 1 theelepel nootmuskaat, 'A theelepel witte peper, wat fijn gehokte peterselie, wat boter. Maak van het brood (zonder korst) een papje met het ei, de jus, en vermeng dit met het fijngehakte vleesch, de ui, de peper, noot, peterselie en het zout cn kneed van dit alles een goed samenhangend mengsel. Vorm er tamelijk groote balletjes van en druk deze met een lepel plat, haal ze door eiwit en paneermeel (of door bloem) en bak ze vlug aan beide kanten bruin in de kockepan. Schik ze dakpansgewijze op een verwarmden schotel en garneer ze met augurkjes cn een paar takjes peterselie. Voor de middagtafel. Gevulde savoyekool met gehakt. Aardappelpuree. Appelschotel. Bereiding: Vi Kg. harde zure appelen, 4 d.L. melk, 65 gram bloem, 70 gr. suiker, 2 eieren, wat jam. Schil de appelen, hoor ze, cn kook ze eenige minuten in water. Roer intusschen de boter tot room, voeg er één voor één de eierdooiers, 50 gr. van de suiker, de bloem en de melk aan toe cn roer dit zóó dooreen, totdat er een mooi glad deeg ontstaat. Roer hier tenslotte het stijfgeklopte eiwit luchtig door. Giet de helft van dit mengsel in een vuurvasten schotel, plaatst hierop de appe len, waarvan de holten zijn gevuld mei vruchtenjam, cn bedek ze daarna met de rest van het mengsel. Bestrooi de bovenlaag met de rest van de suiker en laat den schotel een uur in een matig warmen oven bakken. (Strijk vlak vóór het opdienen even met een gloeiend gemaakte lepel over de opper vlakte van den schotel). A Geeft daar uw Keitje of Advertentie op Zonder p rij sv e r booging ABONNEMENTSPRIJS 17% CENT PER WEEK EENIGST DAGBLAD Meest actueel blad ter plaatse Havik Rijsivogc Kwartel Oehoe 1—12 8—12 Amsterdam 1—12 Marseille 3—12 8—12 Rome U—12 4—12 9—12 Athene 10—12 Mcrsamatruh 5—12 10—12 Cairo Gaza Rutbawells 9—12 6—12 11-12 Bagdad 7—12 Boeshir 7—12 Dj ask Karachi 6—12 8—12 Jodpoer 9—12 10-12 Jhansi Calcutta Rangoon Bangkok Koh-Lak 11-12 10—12 4—12 3—12 Medan 9—12 2—12 Batavia Bandoeng 9—12 212 Vertrek van bet eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 15 December. LEENING PROVINCIE UTRECHT. Uitgifte van 1 millioen 4 pet. oblig. tegen 995* pCt. De firma Heldring Pierson te 's-Gra- venhage en Broekmans Effectenkantoor te Amsterdam berichten, dat de inschrijving op 1.000.000 4 pet. obligation ten laste van de provincie Utrecht in stukken van 1000 nominaal tot den koers van 993A pCt. zal zijn opengesteld to hunne kanto ren alsmede te Haarlem, ten kantore van Brinkman Co. N.V., op 16 dezer. Stor ting 10 Januari a.s. lie uitgifte maakt deel uit van een lee ning, groot 1.268.000, waarvan reeds 263.000 op ;nschrijvingsvoorwaarden zijn geplaatst. De lecning dient ter aflossing van een in 1922 door de provincie ondershands ge plaatste leening, pro resto groot 1.280.000. aangegaan ter verstrekking van de helft van het maatschappelijk kapitaal der N.V. Provinciaal en Gemeentelijk Utrechtsch Stroomleveringsbedrijf (P.E.G.U.S.) en van kapitaal aan de N.V. Provinciale Utrecht- sche Electriciteits-Maatschappij (P.U.E.M.) De leening is aflosbaar van 1934 af in 3D jaarlijksche termijnen. Vervroegde geheela of gedeeltelijke aflossing is voorbehouden. Do vervaldatums der coupons zijn 2 Ja nuari en 1 Juli. De vaste leeningsschuld van de provin cie bedraagt op het oogenbhk 16.728.560. Daartegenover heeft de provincie vorde ringen uitstaan ten bedrage van ƒ14.542.709. De schuld, rechtstreeks ten behoeve van de provincie aangegaan, bedraagt derhalve per saldo 2.185.851. Praatzieke dienstbode - in mijn vongen dienst oen lk eenf vroeg opgestaan en toen verraste ik een Inbreker Mevrouw Ja die moet wel verrast zlln geweest (Sunny Mae.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6