EEN ROEMRIJK FEIT HERDACHT Radioprogramma KERSTMIS VERDEDIGING DER CITADEL VAN ANTWERPEN Herdenkingsrede van luit. gen. WRöell, commandant van het veldleger Plechtigheid te Ginneken In en nabij de Ned. Herv. gemeente te Ginneken heeft hedenmiddag op eenvou dige wijze de herdenking plaats gehad van de verdediging van de Citadel van Antwer pen door generaal D. II. baron Chassé in de maanden November en December 1832. Bij deze plechtigheid waren onder de vele belangstellenden aanwezig generaal-majoor Ter Beek als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, Z.K.H. Prins Hendrik, de par ticulier-secretaris van H. M. de Koningin- Moeder Sixma baron van Heemstra, de commissaris van de Koningin in de provin cie Noord-Brabant rar. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, de burgemeester van Ginne kon en Bavel, generaal Snijders, kerkvoog den, de predikant en het consistorie van de Nederlandsch Hervormde gemeente, de be velhebber in de derde militaire afdecling, de gouverneur van de Kon. Militaire Aca demie te Breda en verder deputaties van de koninklijke, zeemacht onder leiding van den vice-admiraal Brutel de la Rivière, van de corpsen der koninklijke landmacht, welker stammen in de Citadel meestreden, afgevaardigden van het- Kon. Nedcrl. In dische leger, deputaties van de vereenigin- gen van officieren en onder-officieren, stu- denten-weorbaarheidsvereenigingen, corp sen cadetten en adelborsten enz. De commandant van het veldleger, lui tenant-generaal W. Röell, sprak de herden kingsrede uit, in welke hij alle aanwezigen dankte voor hun tegenwoordigheid en hun belangstelling en verder in het bizondcr begroette de afstammelingen en familiele den van hen, die in 1832 in en nabij de Cita del streden. „De beteekenis van deze herdenking aldus de commandant van het veldleger i6 niet alleen die van een daad van piëteit, zij gaat veel verder; het eeren na een eeuw van de heldhaftige verdediging van een nu niet meer bestaand verdedigingswerk, welks gebied sdert bijna honderd jaren bui ten onze landsgrenzen gelegen is, toch is schoon, maar gaat op zich zelf niet verder dan de beschouwing van een geschiedkun dig feit$ van niet eens overwegende betee kenis ypor ons vaderland. Zoodanige hul de ware dood, indien zij niet. opgewekt door den adem van de juiste geschiedbe schouwing dienstbaar gemaakt werd aan de thans voor ons geslacht noodigc waar den. Voor ons vaderland toch gaat het vooral om de raoreele elementen dezer gebeurte nissen, om de waardeering van den Neder- landschen geest in de moeilijkste omstan digheden, om den trouw aan de opgedra gen taak, welke niet alleen een enkeling in een oogenblik van heldenmoed en vader landslievende opoffering tot 6tand bracht maar door duizenden in onderling vertrou wen, weken aaneen, zonder wijken, be toond is. Deze hooge morecle eigenschappen uit te vorschen cn te eeren, deze saomhoorigheid niet alleen in de benarde veste zelve, maar ook met de haar steunende zee macht va6t te stellen, is op zich zelf in onzen cynischen en materialistischcn tijd al een verkwikking; zij is meer, zij is nog steeds een eer aan ons nationaal gevoel, zij is de delging eener schuld en eindelijk draagt dit alles een groote belofte in zich voor ons nationaal bewustzijn en du6 de toekomst van ons vaderland. Tenslotte, en dit zij mot nadruk vastge steld, is ons samenzijn ook daarom van groote bekoring, omdat daaraan elke alsem van internationale na-ijver of kwade buurschap ontbreekt, ware het alleen al omdat bij de gebeurtenissen van Novem ber en December 1832 onze nieuwe buur staat slechts passief betrokken was en na het ridderlijke eerbetoon door de aanval lers den verdedigers bewezen, de vliegende vaandels en de slaande trom, zeker na een eeuw geen plaats meer zou zijn voor ecnige tegenstelling. Wij spreken hier thans dus over geschiedenis en over de daaruit naar voren springende Nederlandsche waarden." Na eraan herinnerd te hebben, dat oen herdenking als deze niet de gelegenheid is om technisch krijgskundige of defensie politieke beschouwingen te houden, wijdde spr. enkele woorden aan de historische feiten van het einde van het jaar 1832. Hij gaf een overzicht van de ontwikkeling der gebeurtenissen cn de krijgsverrichtingen in die dagen. Hierbij herdacht luitenant-generaal Roell in het bijzonder generaal Chassé en bracht een bijzondere hulde aan de nage dachtenis van de echtgenoote van sergeant Lijgenberg, de eenige vrouw, die als huis houdster van generaal Chassé in de citadel was gebleven, nadat deze in November door vrouwen, kinderen en paarden was verlaten. Naast den generaal Chassé traden speciaal op den voorgrond H. G. de Boer, luitenant-kolonel, chef van den Staf; J. P. W. Hombach, majooradjudant; N. F. G. van Gumoëns, kolonel van den Generalen Staf; C. A. de Favauge, generaal-majoor commandant der Infanterie; H. G. Seelig, majoor commandant der artillerie; J. M. v. d. Wijck, majoor der genie; J. H. Voet, majoor, fungcerend plaatselijk adjudant. Na bet overzich van de krijgsverrichtin gen schetste spr- de wijze, waarop d^over-^ gave van de citadel met krijgseer op 23 De cember 1832 een voldongen feit werd. De troep zou 24 December met krijgseer uit trekken en eerst op het glacis dus bui ten de Citadel de wapens neerleggen. Bij het uittrekken ontvingen de troepen cn vooral de artillerie lioera's van de overwin naars en toen de oude commandant Chassé op 31 December zijn kazemat verliet, nam alles het hoofddeksel af. „Heb ik teveel gezegd in den aanvang aldus vervolgde de commandant van het veldleger toen ik meende te mogen op merken, dat deze herdenking thans in geen enkel opzicht nog een tegenstelling zou kunnen scheppen tusschcn de toen strij dende partijen. De krijgseer cn eerbiedige bewondering door den aanvaller den verdediger bewe zen, de bijzondere zorg en medewerking, .vaarmede in de zeventiger jaren de ge beenten van de in de Citadel gevallenen en begravenen door de Belgische regeering aan Nederland zijn overgegeven ter bijzet ting onder het Citadolmonument neven deze kerk door Z. M. Koning Willem III in 1S74 onthuld, de overgaaf van de door mij reeds genoemde steencn naamplaten van do 5 bastions der Citadel, nu ingegraven aan den voet van het monument, zijn dat niet allen de meest treffende bewijzen voor den eerbied den verdedigers en den gevallenen bewezen door de tegenpartij van die jaren. De Citadel is overgegeven, maar haar hardnekkige verdediging tegen ruim 13 voudige overmacht, blijft het symbool vin den eed des Ivonings op de grondwet afge legd, evengoed als dat de vlag op 17 Do cember afgeschoten en door den matroos Israel Robert onder hevig vuur weer aan den top van den mast aangeslagen, bij den aftocht door twee officieren elk voor de helft om het bloote lijf medegenomen, thans op het Paleis op den Dam haar ba nen ontplooid houdend, het symbool ge bleven is van trouw en standvastigheid tot het uiterste." Luitenant-generaal Röell bracht daarop hulde aan de nagedachtenis van hen, die gevallen zijn, en wier namen gegrift zijn op het Citadel-monument. Op zijn verzoek ver hieven alle aanwezigen zich enkele oogen- blikkcn van hun zetels en herdachten de gevallenen in enkele oogenblikken van stilte. Komende tot het slot van zijn rede, zeide luitenant-generaal Röell: „Wat zullen wij nu tot al deze gebeur tenissen zeggen? Zijn zij voor ons verre ge schiedenis, epos, wellicht zelfs een onaan doenlijk treurspel geworden? Met welke gedachten zullen wij straks bezield zijn bij de plechtigheid der onder scheidene kransleggingen, in de eerste plaats bij die namens ht Koninklijk Huis? Ik vraag u allen en mij zelf, hoe moeten wij voor het heden de gebeurtenissen aan 1832 aan de Schelde zien? Moeten wij deze alleen zien als wapenfeiten, krijgseer en roep met grooter of kleiner krijgsgeschicdo- kundige waarde? Of is onze nationale be langstelling in zijn ondergrond een uiting van strijdlust? Wij weten, dat wij in een geheel andere richting het resultaat van de overdenking moeten zoeken. Wij weten, dat het Neder landsche volk wel vrijreidlievend. maar zeer vredelievend en hulpvaardig is, cn dat het beheerscht wordt met een sterken drang naar rechtvaardigheid en gerechtigheid. Wij weten, dat het Nederlandsche zwaard in vrijheid nooit de schede verliet, zonder de bittere noodzaak om huis en hof. vrouw en kind te bewaken en zijn geschonden recht te verdedigen. Het zal zulks ook in de toe komst, naar onzen volksaard, nimmer an ders doen, zoolang het er niet zooals in het begin der vorige eeuw door een over weldiger toe gedwongen wordt. zMaar wat eeren wij dan? Wij eeren den echt Nederlandschen geest, welke zich in dat onzettende belegd geopenbaard heeft. Wij eeren de uiting van trouwe plichtsver vulling en standvastigheid, ook in bitter lijden langen tijd achtereen betoond. Het zijn dezelfde eigenschappen, welke zich openbaarden in onzen eeuwenouden strijd tegen de lcmcnten. Dezelfde, welke op 16 Juni 1815 den Prins van Oranje bij Qua- tre Bras met een luttel aantal troepen een groot resultaat deed boeken. Dezelfde, die twee dagen later onze jonge troepen onder Chassé en Detmers de krijgshelden der Fransche Garde deed terugdeinzen en in feite den slag bij Waterloo tot beslissing brachten. Dezelfde, welke, telkens wanneer er nationale rampen zijn als watersnood of syclonen de troepen en matrozen onver moeid dagen achtereen gevaarlijk reddings werk zien verrichten. Dezelfde, welke tel kens weer de helden der zee verpersoon lijkt in Dorus Rijkers het doodsgevaar mdt taaiheid zien verachten om schipbreu kelingen to redden. Dezelfde, welko jaren aaneen, in het bijzonder der Koninklijke Marine op de meest onverschrokken wijze het gevaarlijke opruimingswerk van mijnen deed uitvoeren. Dezelfde welke de over- zcesche doelen van Nederland tot voorbeel dig bestuurde landstreken maakten na hel denmoedige pacificatie door het Koninklijk Nederlandsche Indische leger en de vloot. Dezelfde, die onze vliegeniers als pioniers van de lucht, met doodsverachting en taaie volharding de afstanden tusschen de half ronden doen overbruggen, als nazaten der 16e en 17e eeuwsche zeevaarders en als evenknieen van de bewonderingwekkende tochten onzer onderzeeërs naar Indié. Het zijn de groote karaktereigenschappen, welke in het gewone leven in ons volk slui meren en welker onderkenning aan Willem den Zwijger en daarna aan zijn zoons het vertrouwen gaf om de leiders in de groote vrijhcidsworsteling te zijn; welke een Wil lem III zelfs in het hachelijke jaar 1672 pal deed staan, en ook den Prins van Oranje in Juni 18814 bij Quatre Bras en Waterloo zijn jonge onervaren troepen met vertrouwen de zware taak oplegde. Het zijn toch die sluimerende groote eigen schappen, van welker ontketening en aan wending op het juiste oogenbljk,..dp..grooten onder ons O ics nu al ruim 3V2 eeuw het geheim bezat Het is in zekerheid, dat wij, heden terugziende op ue getrouwe heldhaftigheid van den voor ons geslacht onbekenden sol daat van 1832, als prototype van hetgeen met. onzen uitnemenden volksaard kan wor den bereikt in ons gehcele staatsbestel en volksleven, dat wij straks, bij de kransleg gingen ter eere van de nagedachtenis van al die ons persoonlijk onbekenden, maar niet temin vergeten krijgslieden van de Citadel van Antwerpen, in dit symbool tevens ons geloof uitspreken in de wijsheid en leiding, welke het den Almachtige heeft behaagd ons volk in zijn Koningshuis, ook in de thans te doorstrijden worsteling tc geven." De plechtigheid werd besloten met een eenig ceremonieel gepaard gaande kranslog- ging bij het in 1874 onthulde Citadel monument. BURGEMEESTER DE VLUGT 00 JAAR Ter gelegenheid van zijn OOstcn verjaar dag heeft de Amsterdamsche burgemeester dr. H. de Vlugt gisteren vele gelukwenschen ontvangen. In de vergadering van liet college van B. cn W. is hij door de wethouders en den gemeente-secretaris gecomplimenteerd. Zij hebben hein een souvenir aangeboden. Gistermiddag van 3^5\i uur heeft do burgemeester in zijn ambtswoning gereci pieerd. Tot de aanwezigen behoorde o.a. de Com missaris der Koningin in de provincie Noord Holland, jhr. mr. dr. A. Roell, Zijn ambtgenoot in Zuid-Holland, jhr. van Kar- nebeek, oud-burgemeester van 's Graven- hage, had een schriftelijken gelukwensch gezonden. Voorts merkten wij op vele raads leden, hoofdambtenaren en particulieren. Vele corporaties en particulieren hadden bloemen gezonden; deze verleenden aan dc fcestelijkcn aanblik. Het getal gelukwen schen per telegram of per brief was groot. Alleen tusschen 12 uur en halfeen werden ter stadhuizc 75 telegrammen ontvangen. Gisteravond heeft liet muziekkorps der politie den burgemeester een serenade ge bracht. EEN ONGEVAL DAT GOED AFLIEP. Vier licht gewonden. Amsterdam, 10 Dec. Hedenmiddag omstreeks kwart voor twee heeft op den Marathonweg nabij de Hcrculesstraat een ongeval plaats gehad, dat zich eerst ernstig liet aanzien doch goed is afgeloopon. Een agent van dc tapijtfabriek „Dinxperlo" te Deventer, woonachtig te Amcrsfoon, reed door genoemde straat waar hel tegen het begin van den schooltijd bteeds druk is met kinderen. Dc automobilist schrok voor een wielrijder ,die plotseling de straat over stak. Hij remde krachtig, waardoor de wa gen slipte cn tegen een op den rand van het trottoir staande kraan van de Vccht- Jeiding terechtkwam! Bij dezen draai wcr den een 3G-jarigc man zijn beide dochter Ijes van vier en vijf jaar cn een ander meisje van tien jaar aangereden. Dc kindc ren zouden juist op het trottoir stappen, terwijl de vader op d)& fiets -na-ast het trot toir reed. Alle vier werden tegen dc straat geslingerd waar zij bleven liggen. Dokter M. Kok, die op den Üiymplakadc woont, verleende de eerste assistentie, ter wijl ook spoedig de geneeskundige dienst ter plaatse was. De vier slachtoffers wer den naar \oorloopig verbonden te zijn naar het Tessclschadc-ziek.cnhuis overgebracht De opgeloopen wonden bleken daar bij geen van vieren van ernstigen aard te zijn ei na behandeld te zijn konden allen naar huis gaan. Den aut obilist treft geen schuld. Zij' auto werd niet ernstig beschadigd. liet rij wiel van den man werd vernield. HET 50-JARIGE ARTIS-AQUARIUM. Naar wij vernemen zal de directeur van „Artis" Dinsdag a.s. der namiddags tus schen 6.50 en 7.10 uur een causerie houden voor de radio, golflengte 1875 m, Huizen) naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van het aquarium van het Genootschap. DE NIEUWE REGELING VOOR CODETELSGRAMMEN. 10 pet. verlaging voor korte codetelcgrammen. Op de internationale telegraafconferentie te Madrid is overeenstemming bereikt ten aanzien van do telegraafcodebepalingen Als gevolg hiervan wordt met ingang van 1 Januari 1934 de tienlettercode afgeschaft en zijn alleen telegrammen met codewoorden van 5 letters toegelaten. Na uitvoerig over leg werd eveneens voor do tarificering een regeling getroffen, waarmede een groote meerderheid der deelnemers zich kon ver eenigen. De nieuwe regeling bepaalt, dat in code telegrammen allo woorden, zoowel van adres, onderteekening als inhoud (met inbe grip van evcntucele cijfergroepen, welke in beperkte mate zijn toegelaten) berekend worden legen 60 pel. van het volle tarief in het huiten-Europeesch verkeer en tegen 7u pet. in het Europeesch verkeer. Het mini rnum-woordental wordt verhoogd van 4 op 5 VREEMDE METHODE OM GELD TERUG TE VORDEREN. Vrijdagmorgen verscheen in een van de straten in het westelijk stadsgedeelte van Rotterdam een man, die een groot bord boven het hoofd droeg, waarop te lezen stond: „schuldbekentenis te koop, groot M)0, ten name vanen dan volgde de naam van een bewoner van die straat Daarna volgde dc medcdeoling: „Over te nemen, tegen elk aannemelijk bod". De betrokken bewoner van die straat staat in de buurt als rechtschapen, fatsoen lijk man bekend cn de buren verbaasden zich zeer over het verschijnen van het bord. Zij boden den drager van het bord 100 jiaq, onder voorwaarde, dat hij de schuld bekentenis zou afgeven cn onmiddellijk dt straat zou verlaten. De man antwoordde, dat hij de schuld bekentenis niet had, en dat hij kwam ir. opdracht van een voorschotbank. Deze bank had hem, zoo zeide hij, uitsluitend gezon den met het doel, den schuldenaar zóóveel schande aan te doen, dat hij het geheeK bedrag zou betalen. Als antwoord op liet bord is daarop een circulaire in de buurt verspreid, welke af komstig is van den betrokken schuldenaar In deze circulaire staat, dat hij verleden jaar in zijn zaken 1500 noodig had. Hij is toon naar die voorschotbank gegaan. Daar heeft hij het geld gekregen onder voor waarde, dat hij binnen 14 dagen 2300 zou terugbetalen. Ilij heeft dit aanbod geaccep leerd cn hot geld betaald. Kort geleden heeft hij zich opnieuw tot die bank om geld gewend. Hij kreeg ƒ300, maar moest een schuldbekentenis van ƒ500 teekenen. Dit bedrag kon hij niet bin nen den gcste'den termijn betalen en daarom was, aldus de circulaire, de bank tot deze methode overgegaan. DE INBREKERS TE NIJMEGEN. N ij m e g e n, 19 Dec. Eenige weken gele den werd le Nijmegen gearresteerd zekere K. T. uit Ebcrstad, Wurtcnberg. De man, die verbleef in eenige obscure kroegjes van de oude stad, bood verschillende zilveren voorwerpen te koop aan, welke afkomstig waren van de inbraken welke gepleegd zijn in de villa's aan de Torenlaan op den Kwakkenberg te Nijmegen. Do mnn ontkende alles, doch werd niet temin aan de justitie te Arnhem uitgele verd. Door de recherche te Nijmegen werd te Ebcrstad een onderzoek ingesteld naar de antecedenten van den verdachte. Daar bij bleek, dat T. in Duitsehland reeds was veroordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf wegens verscheidene misdrijven van diefstal met braak en roof, van poging tot moord, van verzet tegen de politie cn van verduistering. De man heeft reeds bijna twaalf jaar uitgezeten en werd dfoorwaar- delijk op vrije voeten gesteld. Do laatste jaren blijkt hij misbruik gemaakt te heb ben van de goedheid der Duitsche justitie en bracht ongewcnschte bezoeken aan Hol land, tot de Nijmeegsche politie hem te pakken kreeg. WAALRE IN HET DONKER. Meer dan een maand geleden kreeg de voldwachter te VVaalre afslag, meldt de Msb. Maar do veldwachter oefende buiten zijn functie van handhaver der openbare orde, ook nog dc functie uit van lantaarn opsteker, d. w. z. dat hij. sinds de gemeente electrisch licht heeft gekregen, iederen avond de zich in zijn woning bevindende handle omdraaide om het straatlicht in het dorp te ontsteken. Deze geweldige arbeid is hem echter niet in zijn veldwachters-instructie opgedragen; dat is zoo van zelf uit de omstandigheden gegroeid. Voor deze prestatie ontving de pian ook nooit een extra belooning. E-?n jaar lang heeft hij het dan ook voor niemendal ge daan. Toen kwam ruim een maand geleden ech ter zijn loonsverlaging en sindsdien wei gert hij do handle neer te duwen en zit Waalre iederen avond in het duister. Thans is er een rekest gezonden aan den commissaris der Koningin om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken! Hopelijk zal donker Waalre dan eerst daags 's avonds weer verlicht zijn, wat toch ook de openbare orde, die de veldwachter handhaven moet, ten goede zal komen t WEDDEN LEDEN RAAD VAN STATE ENZ. Wetsontwerp inzake verlaging. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van dc bepalingen betreffende de wed den en vergoedingen van de leden \an ien Raad van State, de Algemecne Rekenka mer, de rechterlijke macht en de militair- rcchterlijko macht. Dit ontwerp strekt om de inkomstenver mindering, welke met ingang van 1 Januari a.s. voor de rijksambtenaren zal worden toegepast met dien datum, ook te doen gel den voor de ambtenaren, wier wedde bij de wet wordt geregeld. Ook de thans voi*r gestelde korting is tijdelijk en loopt met ingang van 1 Maart 1935 af. De toe te passen korting zal zijn een ver dere tijdelijke verlaging van de wedden en vergoedingen met 4 voor hen, die ge huwd of gehuwd zijn geweest en van 5 voor hen, die ongehuwd zijn en nimmer ge huwd zijn geweest, een en ander boven de tijdelijke korting, die reeds op de salarissen wordt toegepast. Woensdag 21 December. Huizen. N.C.R.V. 8.008.15 v.m. Schriflezing en meditatie. 8.159.30 v.m. Morgenconcert. 10.00—10.30 v.m. Zang door het N.C.R.V. dameskoor. 10.30—11.00 v.m. Morgendienst, te leiden door ds. G Laarman, Geref. Predikant te Hilversum. 11.00—11.30 v.m. Lezen van Chr. lectuur uit: Wielenga „De oude van dagen". 11.3012.00 v.m. Liederen-recital door me vrouw Jeanne v. d. Rosièrevan Emme- rick, mezzo-sopraan. Aan den vleugel: A. v. d. Rosière. 12.151.00 n.m. Concert door een kwintet, o.l.v. Piet van den Hurk. 1—1.30 n.m. Vervolg liederenrecital. 1.30—2.00 n.m. Vervolg concert door een kwintet o.l.v. P. v. d. Hurk. 2.303.30 N.m. Bespeling van het N.C.R.V. orgel. 3.30—4.30 n.m. Concert door_ ]ie).„H£njlrjks^ Een aardige attentie voor Uwe familie of vrienden. Speciaal verpakte gerookte paling. Vraagt vrijblijvend inlichtingen: IJm. Vischh., H. GLASTRA Co., N.V. Utrechtschestraat 40. Tel. 92. Verzending door het gehcele land. Trio": W. Turap, viool, René Hendriks, cello. Chris. Veelo, piano. 4.39—500 n.m. Kinderliedjes (Gr.platen). 5.00—6.00 n.m. Kinderuurtje onder leiding van mej. B. v. d. Veer, met medewerking van mej. J. v. d. Spek en den heer G. Ver haar. terwijl VVim, Karei en Aafke ook wat te vertellen hebben. Allen komen uit Utrecht. 6.00—6.30 n.m. Spreker: Dr. F. J. Krop, Ned. Herv. predikant te Rotterdam. Onder werp: „Rusland en wij". (II) Wat zullen de Christenen doen? 6.30—7.00 n.m. Cursus Engelsch voor be ginners door den heer J. F. v. d. Sloot, te Haarlem 7.45—8.00 n.m Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. 8.00—10.45 n.m. Uitvoering van Joh. Seb. Bach's Weihnachts-oratorium door de Ora- torium-Vereoniging, te Harderwijk, met medewerking van: Di Moorlag, Amsterdam, sopraan. Suze Luger, Amsterdam, alt. Jac. van Kempen, Bloemendaal, tenor. Willem Ravelli, Den Haag. bas. Herm. v. d. Vegt Den Haag, viool. Jan Booda, Haarlem, cla- vecimbel. Gerrit v. d. Burg, Amersfoort, orgel. Begeleiding: Clavecimbel, concertor gel en volledig orkest. Het geheel staat on der leiding van den heer M. v. Ree. Direc teur der Oratorium-Vcrecniging, Harder wijk. In de pauze 9.40—10.10 n.m.) Persberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam cn Gra- mofoonmuzick. 10.45—11.30 n.m. Gramofoonplatcnconcert O. v. d. B. 7.00—7.30 Uitzending van het Onderwijs fonds voor de Scheepvaart, Hilversum V.A.R.A 8.01 Gramofoonmc V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Janny van Oogen: „De Vlucht" van Buyssc Gramofoonmuziek. 11.30 Het kapitalisme en wat eraan voor afging VIII. 12.01 Orgeltrio door Joh. Jong, orgel. Wil lem Drukker, viool. J. Drukker, cello. 2.00 Vrou wonuurtje. In samenwerking met den Bond van Soc. Dem. Vrouwenclubs in Nederland. 2.00 Vopr de kinderen. 5.30 Mandoline-ensemble o.l.v. Joh. B. Kok. 6.01 Dc Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 7.00 Actueel allerlei uit de Arbeidersbe weging, te verzorgen door het Nederlandsch Verbond van Vakverccnigingcn. 7.20 De Flierefluiters o.l.v. Hugo de Groot 7.55 Herhaling van S.O.S. berichten. 8.00 De Vakbeweging VI. H. van der Lin de: „Confessioneele en neutrale stroomingen in dc Nederlandsche Vakbeweging". 8.20 Orkest o.l.v. Hugo de Groot. 9.00 Uitzending van den Centr. Bond van Transportarbeiders. Slot-uitzending. Mede werking van: Joh. Jong, orgelspel. W. van Cappcllen, voordracht. Faniëlla Lohoff, zang. Joh. Brautigara, bondsvoorzitter, toe spraak. 10.00 Orgelspel door Joh. Jong op het Standaart-orgel. 10.15 Veilig verkeer. 1020 Persbureau Vaz Dias. 10.30 Klein-orkest o.l.v. Paul Duchant 11.15 Gramofoonmuziek. 461e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking van Dinsdag 20 December 1932 f 3e Klasse, 2e HJst - HOOGE PRIJZEN 1 2QG0 12235 1500 3443 I 1000 5944 400 2954 i 200 581 i 100 2192 7740 16208 PrUren van Z45.— s 98 113 117 221 269 292 322 356 366 379 432 435 448 460 470 525 647 557 558 561 624 640 703 715 829 846 919 1008 1117 1130 1138 1190 1191 1228 1232 1248 i348 1396 1433 1647 1590 1633 1722 1733 1854 1907 1975 1978 1995 2005 o053 2246 3276 2286 2306 2413 2532 2583 2703 2724 2732 2756 2836 2856 2964 2986 3043 3100 3120 3184 3311 3332 3336 3425 3445 3457 3464 3472 3493 3530 3646 3657 3738 3803 3807 3883 3917 4010 4034 4040 4042 4050 4083 4195 4106 4259 4273 4321 4344 4351 4356 4429 4452 4525 4579 4623 4632 4693 4696 4727 4756 4788 4851 4903 4912 4933 4948 4969 4981 4909 5121 5151 5264 5278 5290 5312 5345 6372 5396 5466 5582 5588 5601 5602 5690 5709 5734 5823 5867 5899 5906 591C 5976 6037 6060 6132 6170 6186 6190 6192 6221 6308 6376 6420 6431 6449 6455 6540 6561 6619 6668 6756 6803 6809 6851 6895 6897 6946 6970 6990 7048 7067 7059 7062 7103 7111 7122 7323 7347 7348 7381 7404 7434 7483 7502 7505 7518 7556 7633 7712 7735 7773 7780 7836 7949 7986 7988 8024 8038 8077 8131 8136 8161 8163 8250 8301 8337 8409 8484 8494 8600 8505 8508 8619 8738 8766 8775 8804 8843 8873 8942 8948 9253 9264 9330 9549 9722 9748 9752 9831 9961 9963 9987 10040 10064 10072 i0092 10186 10199 10272 10274 10287 10306 10328 10351 10363 10435 10444 10482 10722 10776 10840 10876 10878 10884 10898 10939 11010 11039 11156 11186 11211 11251 11274 11374 11414 11477 11487 11503 11508 11627 11636 11763 11789 11810 11831 11899 11900 11968 12005 12063 12072 12171 12183 12201 12275 12452 12516 12691 12717 12773 12783 12792 12876 12879 12955 12968 12989 13066 13083 13107 13111 13117 13216 13263 13270 13276 13294 13325 1339. 13407 13416 13426 13437 13488 13581 13673 13747 13765 13791 13822 13829 13978 14116 14149 14182 14188 14192 14210 14249 14255 14293 14330 14384 14575 14602 14715 14745 14766 14777 14866 14871 14876 14882 14943 14975 14979 14989 15050 15206 15234 15328 15330 16382 15398 15416 1548G 15580 15604 15025 156-12 18678 15701 15764 15789 15798 15827 15864 15901 15941 35974 16019 16038 16120 16138 16187 16204 16240 1C267 16374 16385 16390 16445 16451 16509 16602 16620 16635 16659 16669 16683 16700 16836 16951 17000 17004 17124 17128 17142 17101 17220 17225 17258 17269 17330 17444 17484 17499 17632 17680 17729 17759 17821 17838 17839 17872 17897 17910 17913 18014 18122 18144 18162 18189 18206 18234 18318 18329 18343 18367 18398 18429 18460 18472 18490 18570 18605 18616 18652 18093 18759 18704 18825 18842 18869 18905 18926 18953 19010 19084 1912T 19163 19186 19238 10265 19347 i9394 19409 1957G 19598 10626 19631 19635 1966C 19701 19724 19790 19800 19818 19874 19925 19939 19940 19995 19996 20014 20074 20146 20218 20334 20349 20571 2Q575 20627 20750 20752 20828 20372 Iflflgf 20970 20996 20997.x V

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 6