ALG. NEDERL. ZUIVELBOND Woensdag 21 Dec. 1932 AMERSFOORTSCH DAGBLAD 31e Jaargang No. 149 GESPREK MET Dr. ALB. KRUYT TERUG IN ONS LAND Toch nog vol plannen DERDE BLAD TEGEN DE WINKEL SLUITING DR. POSTHUMA ZIET GEEN LICHTPUNTEN Mededeelingen en vragen Een menschenleven onder de Tor adja's Dr. Kruyt behoort tot die zeldzame men schen, bij wie men zich dadelijk thuis voelt, aldus de N. Courant. Wij zagen hem en zijn vrouw nauwelijks een half uur na de begroeting met zijn beide dochters, die va der en moeder van den trein hadden afge haald zijn zoon is hem in zijn werk op Celebes opgevolgd en het was, of we hem al jaren hadden gekend. Een reus van gestalte en werkkracht, zijn vrouw een reu zin van dappere toewijding, maar klein van stuk Beiden blakend van welstand. Het gesprek vlotte dadelijk; het heeft lang ge duurd, maar dit is onze eigen schuld, want dr. Kruyt is ook nog een aangenaam vertel ler, als hij 't maar niet over zichzelf en al leen over de Toradja's raag hebben. Geluk kig waren vrouw en dochters geneigd tot het geven van aanvulling, daar de hoer Kruyt zijn eigen werk vergat. Zonder hun gewaardeerde hulp waarvoor wij op deze plaats gaarne dank betuigen was er van het interview weinig terecht gekomen. Wij geven dan nu maar het verhaal, zoo als we het met vereende krachten uit dien krachtigen zendeling hebben kunnen sa menstellen. Dr. Kruyt is in 1890 uitgezonden naar Celebes en hij is er Zaterdag uit te ruggekeerd. Dat is 42 jaar met tweemaal onderbreking door verlof. De hoofdplaats van zijn verblijf is Pindolo geweest Zijn op leiding genoot hij aan de Zendingschool tc Rotterdam en dr. P. D. Chantepie de la Saussaye heeft hem daar in de Groote Kerk tot zijn dienstwerk ingeleid. Zijn wieg 6tond echter te Soerabaja, waar hij 10 October I860 als zoon van den zendeling Kruyt het licht zag. Zooals we reeds meedeelden, is de zoon zijn vader te Pindo'o opgevolgd, zoodat we dus nu al een Kruyt-generatie van drie hebben, waarvan het jongste lid getrouwd is met mej. Oosterlee, gouvernan te van Prinses Juliana. Men kan zich, als leek, moeilijk een voor stelling maken van sommige zendingstaken. De jonge zendeling Kruyt werd daar maar onder do Toradjas (Oost) neergeplant en hij moest maar zien er wat van te maken. Van hun taal v<?rstpn.d hij geepwoord en het eerste werk moest dus zijn: zich verstaan baar te maken. Thans doen acht zendelingen, die twee tot drie dagreizen van elkaar af wonen, het werk en men heeft een over kilometers en kilometers versnipperde en door bergen verdeelde gemeente van 20.000 zielen ge sticht. Wat moet er een liefde zijn in de ziel van den zendeling, maar nog méér in die van zijn vrouw, om zoo'n taak te on dernemen! Als we nu zeggen, dat kolossale af scheidsfeesten het vertrek van de Kruyts hebben vergezeld, moet men dit vooral niet verkeerd begrijpen. Er zijn karbouwen ge sneefd en er zijn stapels rijst verorberd, de slametans waren niet van de lucht een paar vrienden kwamen zelfs met kar bouwen aanzetten, om die te verkoopen en zoo reisgeld te krijgen, om het afscheid te Makassar mee te kunnen maken de leek zou onmiskenbaar den indruk hebben ge kregen, dat er vreugde was onder het volk, omdat men de Kruyten zou kwijt raken, maar die indruk zou heelemaal verkeerd zijn, want de Toradja uit op die wijze zijn dankbaarheid en in dit geval ook zijn droef heid over het verlies van hem, die hem het koppesnellen en andere verkeerde gewoon ten afleerde, hen lichamelijk verzorgde en misschien eerste toepasser is geweest van de zendingsmethode, welke niet in de eerste plaats streeft naar uiterlijke bekeerlingen, maar naar het brengen van het leven van den inboorling op een hooger en voor zich zelf gelukkiger plan. Het is algemeen bekend, dat de heer Kruyt naast de verzorging van het ziele- heil der Toradja's, ook veel aandacht heeft besteed aan hun folklore en daardoor de Zendingswetenschap heeft verrijkt. Zijn doctorstitel werd hem honaris causa ver leend in 1913 door de universiteit te Utrecht onder den rector-magnificus porf. dr. Kou- wer. Dat was een schoon en verdiend oogen- blik en een eervolle belooning. De Regee ring toch had hem in 1906 opgedragen een studie over het Animisme te maken. Deze studie is door het Koloniaal Instituut voor Taal- en Volkenkunde uitgegeven. Later heeft hij nog een tweede vereerende op dracht ontvangen. Den doctorshoed ver wierf hij echter met zijn boek over; De Bare'e sprekende Toradja's en zijn daarbij behoorende platenatlas, welke de Regee ring in 1912 uitgaf. Feitelijk is dr. Kruyt ook nog de leer meester geweest van wijlen dr. Adrlani, die, zooals men weet, naar Celebes is gegaan, om den bijbel in het Bare'e, tot op zekere hoogte de hoofdtaal van de nog allerlei andere talen sprekende Toradja's te verta len. Toen dr. Adrian! op Celebes kwam, kende hij natuurlijk geen woord Bare'e en Kruyt kon hem helpen en, na Adriani's zeer betreurden dood, zijn werk voortzet ten. Adrlani vertaalde de Evangeliën en de Handelingen der Apostelen en dr. Kruyt heeft er een vertaling van de Paulinische brieven aan toegevoegd. Men hoopt, dat het Bijbelgenootschap nu spoedig tot de uitgaaf zal overgaan. Dr. Kruyt zit nog vol wetenschappelijke plannen, al schijnt het, dat er wegens bezuiniging van het. den zendeling min o meer voorgespiegelde plan, iem direc teur van het Ethnologisch Museum te ma ken, voorloopig niets zal komen. Dat is toch wel een beetje vreemd, maar, toen we daarop verder wilden ingaan, vonden we plotseling twee doovemansooren. Wat gaat u verder doen, dr. Kruyt? en onmiddellijk daarop volgde een werkpro gram van groote allure. Eerst, zei hij, ga ik over de West-Toradja's schrijven, een merk waardig volkje met een schat van eeuwen oude folklore. Die menschen hebben eeuwenlang volkomen afgezonderd geloefd en mij onschatbare gegevens voor de ont wikkeling van den menschelijken geest ver schaft. Van Japansche en Hindoesche in vloeden, welke m.i. toch al overschat wor den, is bij hen geen spoor te vinden. Voor het Praehistorisch Congres te Annoy (Co- chinchina) heb ik op vereerende uitnoodi- ging iets ervan in het z.g. Eereboek ge schreven. Dan moet ik noodig mijn boek over de Bare'e sprekende Toradja's om- en bijwerken, want de oplaag is uitverkocht en op de school voor rechtsstudie te Bata via wordt het telkens gevraagd. Begrijp mij goedik zou die studies graag doen, rnaar feitelijk weet ik niet wat mijn lastgever, het Nederlandsch Zendings genootschap met mij voor heeft Met bewondering hebben wij afscheid ge nomen van den rnan, die na zooveel jaren arbeid onder de moeilijkste omstandighe den in het Huis van Menschcnliefde en We tenschap, zóó wist terug te keersn, dat hij niets liever wil dan verder werken, hetzij in de Zending of in de Zendingswetenschap, of voor de Wetenschap der Volkenkunde in het algemeen. Wij, voor ons, zijn zeer nieuwsgierig naar het boek over de West-Toradja's, dat zoo veel bijzonders voor de geschiedenis der menschheid belooft. Er zijn toch nog taaie Hollanders van het 17e eeuwsche ras op de wereld. Dr. Kruyt heeft het ons getoond NIEUW ACCOORDSYSTEEM IN DE MIJNEN. Heerlen, 20 Dec. Op verschillende mijn ondernemingen is den laatsten tijd een nieuw accoordsysteem ingevoerd. Wend vroeger het accoord voor een geheel teza men werkende groep aangegaan, thans is men op deze mijnen begonnen om een ac coord voor ieder arbeider afzonderlijk te stellen. Daar dit tot een ongewenschten toestand leidt en in strijd is met de col lectieve arbeids-overeenkJmst, heeft de Ne- derlandsche Mijnwerkersbond zich met een ■schrijven tot do contact-commissie voor de mijnindustrie gewend, waarin erop wordt aangedrongen deze wijze van accoordstel ling niet meer toe te passen. ROOFOVERVAL TE EELDE. Een der verdachten op vrije voeten. Een der verdachten inzake den roofover val tc Eelde, de R. uit Peize, is volgens de „Maasb.", Maandag weer op vrije voeten gesteld. Tegen den anderen aangehoudene, K. eveneens uit Poize, bestaan echter gegronde vermoedens, dat hij zich aan den aanslag heeft schuldig gemaakt. K. is uit Groningen, waar hij zich in ar rest bevond, overgebracht naar Assen en ter beschikking van de Justitie gesteld. DE NIET REëL GEACHTE VERKOOPING. Minister Donner tot een onder* zoek bereid. Op de vragen van den heer I. H. J. Vos in verband mete en executoriale ver kooping van goederen te 's-Gravenhage en betreffen de het niet verleenen van medewerking door openbare ambtenaren aan veilingen, waarbij van een minder reëelen opzet spra ke is, heeft minister Donner geantwoord, dat hij eerst thans kennis heeft genomen van de door vrager bedoelde aankondigin gen. Hij is bereid een onderzoek in te stel len. Het schijnt, aldus de minister, wel kort dag om de aangekondigde verkooping tegen te houden, verondersteld, dat het in te stel len onderzoek tot de overtuiging van de wenschelijkheid daarvan zou leiden. De minister heeft reeds vroeger bevorderd, dat openbare ambtenaren (in het bijzondc de deurwaarders) zich onthouden van hel verleenen van medewerking aan openbare verkoopingen, welke niet een reëelen opzet zouden hebben. Het onderzoek kan uitwij zen of er aanleiding is de aandacht van be doelde ambtenaren opnieuw op deze zaak te vestigen WERKLOOZENSTATISTIEK. Door het Departement van Binnenland- sche Zaken is aan alle gemeenten verzocht in de eerste week van December op te ge ven hoeveel geheel en gedeeltelijk werk- loozen op 26 Nov. '32 als werkzoekenden bij de plaatselijke organen der arbeidsbe middeling inclusief het aantal tewerkge- stelden bij de werkverschaffing waren in geschreven. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn gegevens ontvangen van 1046 gemeen ten met 7.792.118 inwoners. In die gemeenten stonden op 26 Nov. 1932 ingeschreven 314.116 geheel werkloo- zen en gedeeltelijk werkloozen Van 31 gemeenten met 128.270 Inwoners waren nog geen gegevens binnengekomen. Op 29 Oct tot 1932 stonden bij 1066 ge meenten met 7.887.655 inwoners ingeschre ven 291.906 geheel werkloozen en 17.814 gedeeltelijk werkloozen. Tal van banketbakkers wegens oven treding voor den Rotterdamschen kantonrechter Rotterdam, 19 Dec. Op Zondag 4 Dec. hebben tal van banketbakkers hun zaken geopend gehouden, ondanks het feit, dat op hun verzoek daartoe aan B. en W. afwij zend was beschikt De politie heeft dien dag de handen vol gehad om de overtreders te verbaliseeren en vandaag had de kanton rechter, mr. C. C. Tieleman, niet minder dan 107 zaken betreffende een dergelijke over treding op dien dag te behandelen. Als eerste zaak werd behandeld, die tegen A. M. F. J. lid van de firma C. Jamin, die erkende zijn 55 filialen te Rotterdam op 4 December den gchcelcn dag te hebben opengehouden. Het besluit daartoe was op 1 December genomen en aan de filiaalhou ders was daarvan bij circulaire kennis ge geven. In het optreden van verdachte moest volgens hem niet gezien worden een georga niseerd verzet tegen de Winkelsluitingswet. Het besluit tot openhouden is genomen uit noodzaak. Tweehonderd menschen in ver- dachte's fabriek vinden gedurende een week werk voor de vervaardiging van de artike len, die op 4 December worden verkocht Tegenover dit groote belang valt het klei nere belang, dat 160 menschen op Zondag werk hebben moeten verrichten geheel in het niet. Op verdere vragen antwoordt ver dachte, dat de winkelsluitingswet er oorzaak van geworden is, dat de omzot dermate ach teruitgegaan is, dat aan 160 personen ont slag is moeten worden gegeven. De verkoop op Zondag, die vroeger 20% van het geheel bedroeg is nu tot 10% achteruitgeloopen Verdachte wees er verder op, dat den 4en December voor de banketwinkels een histo rische dag is, en dat de ontvangsten van dien dag een groot gedeelte van het gehcele jaar moeten goed maken. De ambtenaar van het O.M., mr. E. W. R. N. v. d. Kun, heeft er in zijn requisitoir op gewezen, dat het college van B. en W. zich tegen het verleenen van de vergunning op Zondag 4 December geopend te zijn, heeft verzet op gronden aan de wet ontleend. Spr. wil bij de bepaling van de strafmaat reke ning houden met drie punten: het ergerlijk gedrag van verdachte, diens maatschappe lijke positie en de niet te onderschatten ver diensten, die hij zich op onwettige wijze heeft eigen gemaakt. Spr. eiseht dan 55 maal do# maximum geldboete van 25 subs. 55 rnaal 4 dagen hechtenis. De verdediger, mr. L. E. Roes, heeft in een uitvoerig pleidooi er op gewezen, dat hier wel degelijk noodzaak was en dat verdachte een beroep kan doen op overmacht. In civili- bus geldt reeds, dat er overmacht is, wan neer een grooter belang zou zijn geschaad bij niet-naleving, dan bij naleving. Pleiter concludeerde tot ontslag van rechtsvervol ging en hij drong er op aan, dat de kanton rechter verdachtc's daad niet zou zien als een revolutionaire daad en wanneer hij tof vcroordeeling zou komen de verschillende feiten als een voortgezette handeling zou be schouwen, zoodat één straf zou worden op gelegd. De kantonrechter bepaalde, dat op Don derdag a.s. schriftelijk vonnis gewezen zal worden. Daarna zijn de overtreders van 19 zaken voor den kantonrechter verschenen, die de behartiging van hun belangen hadden opge dragen aan mr. H. W. A. van Toen. Ook in deze gevallen heeft de ambtenaar van het O.M. gecischt 20 boete subs. 4 dagen hech tenis. Mr. H. W. A. van Toen zeide het voor de ondeugende bakkers te hebben willen opne men, omdat toch wel niemand in een banket bakker, die altijd de gemoedelijkheid zelf is een revolutionair zal zien. Dat toch zoovelen zich tot een revolutionair optreden hebben laten verleiden heeft dan ook een diepere oorzaak. De wet is voor hen onuitvoerbaar gebleken en daarom hebben zij zich niet aan de wet kunnen houden. Men moet eerbied hebben voor de watten, maar degenen, die de wetten maken mogen niet blind en doof zijn voor de belangen van hen, die onder deze wetten moeten leven. VAN KONIJNEN EN PRIKPLANKEN. Op tal van plaatsen in onze steden zien we de laatste dagen weer handkarren staan of bakfietsen, waarin meer of minder vette konijntjes afwachten, of ze in handen van een of anderen smulpaap zullen overgaan. De gegadigden verdringen zich om de ge- improviseerde kooi en wagen hun kans en goede geld bij do prikplank, waarmee een handige koopman zijn cliëntèle in de gele genheid stelt, voor luttele stuivers eigenaar van een vet beestje te wordenof een paar leelijke nieten te halen. Ook in Rotter dam rijzen de prikplank-exploitanten als paddestoelen uit den grond en de politie heeft zich dan ook genoodzaakt gezien, een woordje mee te praten en een aantal prik- planken nauwkeurig te onderzoeken, om na te gaan, of ze aan de wettelijke eischen vol doen. Daarbij is gebleken, dat eenige dier Instrumenten zoo vernuftig waren ingericht, dat ze den speellustigen alleen maar nieten konden opleveren. De exploitanten van dit al te slim bedachte instrumentarium zullen natuurlijk van de justitie nocr wel nader vooren i Dc nieuwe snelvorkeer-wagon der Duitsche spoorwegen, waarmee een proefrit is ondornomen van Berlijn naar Hamburg. Algemeene vergadering te Amsterdam A m s t e r d a m, 19 Dec. In „Krasna polsky" is hedenmiddag dc algemeene ver gadering gehouden van den Algemeencn Nederlandschen Zuivelbond (F.N.Z.) In zijn openigswoord bracht de voorzitter: dr. F. E. P o s t h u m a, hulde aan de nage dachtenis van den heer M er tens, direc teur van dc „Centrale Aankoop van hulp stoffen Yoor de Zuivelbereiding" te Arn hem. Spr. constateerde voorts dat de om standigheden buitengewoon n\ooilijk zijn. Persoonlijk ziet spr. niet één lichtpuntje; als men hem op breeder terrein dan op dat van het zuivelgebied alleen werkelijke licht punten zou kunnen tooncn, dan zou spr zich daarover zeer verblijden. Op het oogen- felik ziet luj echter nog volslagen duister nis. Als eerste punt der agenda stelde dr. Posthuma vervolgens de mededeelingen aan de orde, welke werden voorgelezen dooi den secretaris, den heer G. A. Geluk. Wij ontlecnen hieraan het volgend/. In de kaasprijzen is vanaf einde Augus tus een vrij belangrijke verbetering geko men, zóó zelfs, dat vanaf begin October voor enkele soorten de prijzen in dc overeenkom stige periode van het vorige jaar overschre den werden. Er is daarna echter weer een daling ingetreden, waardoor de prijzen van alle soorten thans weer ongeveer op dezelf de hoogte van het vorige jaar liggen. Vergeleken bij 1930 valt er een teruggang in den boterexport te constatceren van 57%, bij den kaasexport is deze 18%. De resultaten der C r i s i s-Z u i v e 1 w e t hebben eenigen tijd tot meer tevredenheid gestemd dan aanvankelijk het geval was. Van 2 October tot en met 5 November is er een toeslag uitgekeerd van 2 cent per kg melk met 3% vet. Van 6 November tot en met 3 December is de toeslag teruggebracht op 1.76 cent per 3.2% vet en vanaf 4 De cember is deze 1.6 cent per 3.2% vet. Bij 3% vet wordt thans dus per kg. melk 1.5 cent uitgekeerd of 42 cent per kg. botervet, betgeen dezelfde toeslag is, die In dc maand September gold. Uit de gemiddelde cijfers blijkt dat er een vrij sterke daling van den boterverkoop is, vergeleken bij 1931, maar dat die daling er nog niet is, vergeleken bij 1930. Be schouwt men echter de afname-cijrers van week tot week, dan is er vanaf begin Octo ber ook een daling in vergelijking tot 1930 te constateeren. Tevens moet hierbij wor den opgemerkt dat deze cijfers voor den al- gemeenen toestand een te gunstig beeld ge ven, daar zij in hoofdzaak betrekking heo- ben op den boterverkoop aan de meer ge goeden in de provinciesteden. In de volks zaken en in de groote steden zal de achter uitgang van den boterverkoop ongetwijfeld grooter zijn. Regeling van den uitvoer. In verband met de opheffing der boter- contingenteering in Frankrijk en die der contingenteering volgens de landen in Bel gië, heeft het Crisis Zuivdbureau zich thans alleen nog maar te bemoeien met den uit voer van kaas en melkproducten naar Frankrijk en den uitvoer van boter naar Duitschland. Op verzoek van de Fransche organisatio van melkproducten en de algemeene ver- eeniging van melkproducten in Frankrijk, hebben vanwege liet Crisis Zuivelbureau met de vertegenwoordigers dezer organisa ties besprekingen plaats gehad om te komen tot verbetering der prijzen, waarvoor Nedcr- landsche gecondenseerde melk en melkpoc- der op de Fransche markt wordt aange boden. 1-Iet aan de beurt van aftreden zijnde be stuurslid dr. I1'. E. Posthuma, werd vervol gens met algemeene stemmen herkozen, waarna zonder discussie de rekening en verantwoording goedgekeurd en de begroo- tir.g voor 1933 vastgesteld werden. Bij de rondvraag verzocht de afgevaardig de van den Brabantschen Zuivelbond, dat do F.N.Z. bij de regecring zal aandringen op het nemen van maatregelen tegen mond- en klauwzeer. Van andere zijde werd naar aanleiding hiervan opgemerkt, dat deze aangelegenheid uniform dient te worden geregeld. Een afgevaardigde uit Groningen wees er hierna op, dat in de steden blijkbaar mis vattingen heerschen ten aanzien van den locstand ten plattelande. Een woord van ernstig protest liet spr. in dit verband hoo ien tegen de, naar hij zeidc, onjuiste en scheeve voorstelling van zaken, welke te dier zake in artikelen, voorkomende in een door hem met name genoemd orgaan, wor den gepubliceerd. De heer Bus uit Wormervccr vroeg vervol gens of bij den Bond het verzoek was inge komen om steun tc verleenen aan de bewe ging lot afschaffing van den zomertijd. De voorzitter antwoordde, dat dit niet het geval is geweest; daar de vrager niet go- rechtigd is tot het doen van een voorstel, kan spr. geen bepaalde toezeggingen doen. De heer Bus vroeg hierna of er aanwezi gen zijn, die in hun boterverkoop nadeel on dervinden van het niet kunnen verkoopen van een melange. De voorzitter antwoordde, dat, ofschoon hij geen definitieve cijfers kan geven, wel gebleken is, dat de boterverkoop ccnigszins achteruit gaat. Spr. is er echter van over tuigd, dat de F;N.Z. geen nocincen zal doen tot het openen van de mogeijIkheid om daar, waar een Rijksbotermerk is, ook melange te kunnen verkoopen. VRACHTAUTO TE WATER. Ongeval dat echter goed al* liep. A1 p h e n a. d. R ij n, 21 December. Ver moedelijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting, reed de garagehouder v. d. V. met een vrachtauto, waarin even eens zekere W. en twee kleine kinderen hadden plaats genomen, lange den West- Wanaalweg onder deze gemeente,, in het diepe Aarkanaal. De auto zonk onmiddel lijk naar de diepte. Gelukkig waren er ver schillende personen in de buurt, die het on geluk zagen gebeuren, en er met vereende krachten spoedig in slaagden v. d. V. cn de beide kinderen op het droge te brengen. Erger was het gesteld met W., die bij een poging om zich uit de cabine te bevrijden rnet zijn jas bleef haken aan een of ander uitstekend voorwerp. De omstanders zagen geen kans hem te bereiken, doch de chauf feur van een juist passeerende autobus, zekere H. v. L., bedacht zich geen moment, sprong gekleed te water, en mocht ten slot te als goed zwemmer erin slagen W. los te rukken en behouden aan den wal te bren gen. Allen bleken lichte verwondingen to hebben opgeloooen. De vrachtauto werd la ter door een kraanwagen cp bet droge ge bracht

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5