AMERSFOQRTSCH DAGBLAD Fa. M. R. N. OOSTERVEEN Zaterdag 24 Dec. 1932 31e Jaargang No. 152 DERDE ISLAD DE SOESTER POLITIE Verklaring van den burgemeester RAAD VAN BAARN De woningtoestanden op de Lage Vuursche EEN VLIEGVELD BIJ UTRECHT Onze Postvliegers onderweg ft GEMEENTEBEGROOTING VAN HILVERSUM Langestraat 42 Tel. 77 BIJKANTOOR Amersfoortsch Dagblad SOESTERWEG 107 Goede naam van het corps noodeloos in gevaar gebracht Soest. In de raadsvergadering van Woensdag 21 dezer las de burgemeester het volgende voor: M. II. „Zoude ik gaarne nog iets in het midden willen brengen en wel naar aanleiding van ae uitlating van een uwer leden in uwe ver gadering. 27 October j.l., over de politie Heb ik in den aanvang geen al ie groot»' waarde^gehecht aan deze uitlating, omdat tk meende, dat het belachelijke van tl»— uitlating deze zelve zoude doen doodbloe den nu die uitlating alom m de groote p;ir* is opgenomen met de noodige comment;» ren, voorzien van, den lachlust van het pu bliek opwekkende, opschriften en zelfs m een maandschrift, als de „Hollandsche Re vue", stof heeft opgeleverd tot een ensco neoring van een tooneolstukje, meen ik toch niet langer die uitlating vuorbij te moeten gaan. U herinnert u zeker nog "die uitlating n.l. mejuffrouw Funke vroeg of tiet waur was. dat, toen een directrice van een der herstellingsoorden alhier, toen zij een pa*? verdachte personen door den tuin zag slui pen. de politie opbelde, deze directrice tol antwoord heeft gekregen, dat de tijd voor de ronde nog niet was gekomen. Biijkens het gehouden poli tie-rapport heeft bedoelde directrice meerdere malen poiitie-assistontie aangevraagd, welke aa sistentie steeds ten spoedigste werd ver leend. Nimmer werden echter verdacht»- personen aangetroffen, doch wel eenmaal een egel, welke blijkbaar het verdachte U. ven had veroorzaakt. De door mejuffrouw Funke bedoelde aan vrage om politie assistentie is gevraagd in den nacht van 5 op 0 Augustus j.l., tus schen 10 en 12 uur en niet een dezer da gen, zooals Mejuffrouw Funke het toen deed voorkomen. In bedoelde nacht deed een thans niet meer in dienst zijnde, w»v gons ongeschiktheid ontslagen, politieman wachtdienst. Hoewel de woorden „dat de tijd vo >r de ronde nog niet was gekomen" geen ;n de politiewereld gebruikelijke term is, kan natuurlijk dezerzijds niet betwijfeld w r don de mogelijkheid dier gebezigde wonr den, in acht nemende de mentaliteit van genoemden ontslagen politieman. Wel kan ik hier met beslistheid verklaren, dat voor hot bezigen van gemelde woorden voor be doelden politieman geen aanleiding be stond, omdat de aanschrijving bestaat, 1al in zulke gevallen, wanneer in de waciit geen ander voldoend personeel nanwezie is om uit te rukken, de wachthebbende po litieman onmiddellijk óf de Majoor óf de Brigadier van politie heeft op te bellen die dan ook, zooals reeds zoo vaak, g» waarschuwd, onmiddellijk het onderzoek verrichtten. Bedoelde directrice heeft nog verklaard wel in een particulier onderhoud met Mt- juifrouw Funke, waarbij het gesprek kwam op de onveiligheid, het voorval te hebben medegedeeld, doch geenszins met het doel dat dit als een onderwerp ter Raadsver gadering moest dienen. Ik behoef U niet te verklaren, dat de goede naam van het corps noodeloos in ge vaar is gebracht en dat dit corps ook zich gpkrenkt gevoelt door gemelde uitlatuw in openbare Raadszitting. Noodeloos. Want ik ben er van overtuigd, dat Mejuffrouw Funke, indien zij behoorlijk had nage dacht en tevoren goed had geinformeerd ter bevoegder plaatse, deze uitlating voor zich zoude hebben gehouden. Het doel mij leed, dat 't Mej. Funke, Re overigens, in de vergaderingen van dezen Raad hare denkbeelden, bedaard, rustig, doordacht poneert, is geweest, die deze u:t loting, die ik ondoordacht noem, heeft ge daan. Hel voor de uitgestrektheid van deze ge meente veel te kleino corps verdient, vo r haar hulpvaardigheid en optreden, dikwij's voor de onbenulligste kleinigheden om as sistentie verzocht, eer waardeering don spot. Het voorgevallene is helaas niet ge heel au ridicule, hetgeen ik zoo gaarne had gewild, op te vatten, gezien de Gevolgen, welke de zaak heeft gehad. Het is helaas wederom gebleken dat zelfs groote dagb.n den weieens belust zijn op sensatiewekkcn- de en, hun plichten ernstig opvattende pe- sonen en lichamen, belachelijk makenJe berichtjes. Ik zou dan ook een dringend beroep op Uwe leden willen doen om, wanneer er klachten over het optreden der politie mochten zijn, alvorens deze door U in t openbaar ter sprake worden gebracht, eerst een onderzoek naar de juistheid van dio klachten te bevoegder plaatse in te stellen." Een discussie van meer dan een uur over hel adverteeren door de gemeente B a a r n, 23 Dec. Hedenmorgen werd door den gemeenteraad begonnen met de artikelsgewijze behandeling van de be grooting 1933. Al dadelijk ontstonden zeer uitgebreide discussies over den post. kosten van ad vertentiea, van ƒ200, naar aanleiding van een adres van den uitgever van de Baarn sche Koerier om, behalve in de twee bla den, waarin tot dusverre geadverteerd werd, ook in het zijne te adverteeren. Tenslotte, nadat uit de medodeelingen van den Voorzitter gebleken was, dat :n het adres onjuistheden waren vermeil, deed de heer v. Calmthout het voor stel de discussies, over dit adres althans, te staken. Dit voorstel werd met 9 tegen 5 stem men verworpen. De Voorzitter handhaafde de mee ning, uitgesproken in het prae-advies, ,om afwijzend op het adres te beschikken en op denzelfden voet als tot nog toe voort te gaan met adverteeren. n.l. in de twee in Baarn gedrukte couranten Met de grootte van den post kan de raad zich, met uitzondering van den heer Hou ben, vereenigen, na een discussie van 70 minuten. Over het voorstel van B. en W. om af wijzend op het adres te beschiKken, staak ten de stemmon met 7 tegen 7. Een voorstel van mevrouw Rekers— Lodder om den post telefoonkosten van ƒ1000 met ƒ150 te verlagen, werd, nalai het College had toegezegd zoo zuinig mo gelijk met telefoneeren te zijn, door de voorslelster ingetrokken. Een voorstel .van hetzelfde raadslid om bij officieele ontvangsten geen alcoholhou dende dranken te schenken, werd verwor pen met 9 tegen 5 stemmen Verschillende leden ontraadden verla ging van de subsidie aan vereenigingen voor drankbestrijding met 100, waarna de Voorzitter toezegde de post op ƒ700 te zullen handhaven. Mevr. R e k e r sL odder bracht ter sprake het feit, dat het R.K. Ziekenfonds ook niet-katholieke leden aanneemt als hospitant-leden, die geen zeggenschap heb ben in het bestuur van het fonds. Zij achtte dit een opgewenschten toestand. De heer Brakenhoff (R.K.) merkte daartegenover op, dat de menschen vrij zijn lid te worden van het fonls dat zij wenschen. De Voorzitter zeide nog, dat als het Onderling Waarborgfonds bezwaren heeft, en deze bij B. en W. te berde brengt, het College hieraan aandacht zal besteden. Mevr. RekersLodder pleitte voor opname van vertegenwoordigers van meer groepen in het bestuur van het zieken huis. Een voorstel in dezen geest werd met 104 stemmen verworpen. De heer Van K 1 e e f f kantte zich te gen vermindering van het subsidie aan de Vereeniging tot bestrijding der tuber culose; zijn voorstel tot handhaving van het oude bedrag werd met 8 tegen 6 stem men aangenomen. Volkshuisvesting. De heer Van Kleeff bracht de wo ningtoestanden in de Lage Vuursche ter sprake, die z.i. het Middeleeuwsche nabij komen. Het water siepelt langs de muren van slaapvertrekken, het papier rot er van den wand af. Er zijn stinkende mod derpoelen, die allerlei ziekten kunnen ver oorzaken. Sommige muren zijn gestopt met grond, waarop mos groeit, dat ook het vocht aantrekt. Een ander huis heeft als stoep een grafsteen, afgedankt van het kerkhof blijkbaar. In het rapport inzake de woningtoestanden in Baarn heeft spreker niets van dit alles ontdekt. Van watjr- leiding is geen sprake, de W. C.'s zijn be neden alle peil, en met klem drong spre ker aan op een spoedig, ernstig onderzoek. De Voorzitter zegde toe, een ond«•- zoek in te zullen stellen. Aan B. en W. was van een dergelijken toestand niets bekend. Mevr. RekersLodder vroeg tevens een onderzoek te willen instellen op Groe- neveld, waar eveneens wantoestanden heer- schen. De Voorzitter schorste hierop de zitting tot vanavond half acht. Baarn. In de Vrijdagavond gehouden zitting heeft de Raad dezer gemeente zioh op de gebruikelijke, zeer uitvoerige wijze verdiept in de artikelsgewijze behandeling der begrooting. De heer Haarman (C.H.) boekte daarbij al aanstonds succes inzake het rijwielpad langs de Eem. Hij verkreeg de toezegging van B. en W., dat deze met een plan tot voltooiing van dit pad bij den Raad zullen komen. De heer Van Calmt hout (s.d.) bepleitte stichting van een na tuurbad, in navolging van Amersfoort, de Bilt en Zeist, maar zag zijn motie verwor pen met 11 tegen 4 stemmen. Het denk beeld van den heer Van Kleeft (s.d.) om do muziektent in het Oranjepark te plaat sen in plaat6 van op den Brink viel ook al niet in goede aarde; de Raad ging er niet op in. Mevr. Reker sL odder had bezwa ren tegen het feit, dat de commissie voor de schoolvoeding en -klecding de normen heeft verlaagd; zij zag zich naar de com missie zelf verwezen, daar de Raad die zaak aan deze heeft overgelaten. Het voorstel van B. en W. om de school bioscoop een jaar stop te zetten vond be strijding bij de heeren Stoker, van Kleeff en van Calmthout, maar het werd niettemin met 10 tegen 5 6temmon aanvaard. Minder gelukkig waren B. en W. met hun voorstel tot verhooging van de post voor volksfeesten van 1000 op 1250.—. Hiertegen rees groote oppositie, zoodat het College ten slotte zijn voorstel terug nam, en de post op het oude bedrag van 1000 handhaafde. De soc.-democraten verklaar den zich echter ook tegen dit bedrag; de post werd met 3 stemmen tegen goedge keurd. Omstreeks elf uur, toen bleek dat men nog lang niet gezegd had, wat men zeggen wilde, schorste de voorzitter de beraadsla gingen tot Woensdagmorgen half 10. Dat wordt dan dc vijfde begrootingszitting! Een geschikt terrein gevon den nabij de Bilt Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden, een commissie in het leven werd geroepen, die zich zou belasten met de voorbereidende \verkzaamheden voor de vestiging van een vliegveld in de di recte omgeving van de stad Utrecht. Reeds lang was de behoefte gebleken voor natio nale en internationale luchtverbindingen een landingsterrein te bezitten in het mid den des lands, waarvoor Utrecht natuurlijk zeer in het bijzonder was aangewezen. Naar wij vernemen heeft deze commis sie met vrucht gearbeid. Zij is er in ge slaagd de hand te leggen sop een terrein in de directe omgeving onzer stad; dit ter rein ligt in de gemeente De Bilt, en maakt deel uit van de bezittingen van het land goed Oostbroek. Het veld bevindt zich blak bij het dorp de Bilt (ter rechterzijde van den weg die van De Bilt doorloopt richting Houdringhe) en zal een aparten toegangs weg krijgen naar den Rijksstraatweg. Na tuurlijk moet het terrein in orde yvorden gemaakt, worden gedraineerd en -worden \oorzicn van hangars e.d Voor onze stad is de vestiging van dit vliegveld, bedoeld als landingsterrein in het groote luchtverkeer, een aanwinst vpn bcteekenis De commissie, die ten deze handelend is opgetreden, mag worden gelukgewenscht met dit resultaat op haar werk. A Ijsvogel Snip Havilc Pclfkaan 15—12 oojo 22—12 Amsterdam Marseille 15-12 Rome 16—12 Athene 23—12 17—12 Mersamatruh Cairo Gaza 22—12 18—12 Rutbawells Bagdad 21—12 19—12 20—12 Boeshir Djask Karachi 20—12 21—12 Jodpoer 19—12 Jhansi 22—12 Calcutta 18—12 Rangoon Bangkok Koh-Lak 17—12 23—12 Medan 23—12 16—12 Batavia 23—12 Bandoeng 16—12 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam 29 December. JACHTRIT TE TERSCHUUR. Van de Kon. Ned. Jachtvcreeniging. Barneveld, 22 Dec. De Koninklijke Xederlandsche Jachtvereeniging heeft he denmiddag in de omgeving van Terschuur een prachtig geslaagden jachtrit achter haar meute gehouden. Onder de deelnemers bevonden zich drie dames, terwijl van de landelijke rijverecniging „De Schaffelaar" alhier, die was uitgenoodigd dezen rit me de te maken, behalve de instructeur, wacht meester Everts, 14 leden, onder wie één da me, aan den start verschenen. Tegen half twee reed de jagermeester, Jhr. Radema- rher Schorer met zijn 20 honden weg, waar achter de overige deelnemers zich aanslo ten. De honden hadden oogcnblikkelijk lucht en volgden in een bijzonder snel tem po het spoor, wat tengevolge had, dat de rit een zeer vlug verloop had. Na afloop vernamen wij van de declno- ners, dat het een mooi, doch zeel zwaar parcours was geweest, waarop zich behalve vele natuurlijke, ook nog ecnige kunstmati ge hindernissen bevonden, Het was een prachtig gezicht de kleurige tondengroep, met daarachter do ru: ter- schaar, in vollen galop te zien passecrcn, en vooral het nemen der hindernissen trok veler belangstelling. Veritulding verdient zeker, dat Mej. B. van Dijkhuizen, de eenigste dame onzer Rij vereeniging, die aan dezen slipjachi had leclgenomen, den bijzondoren zvvaren rit ot het einde heeft afgelegd, zonder de kleinste tuimeling te maken, wat lang met van alle heeren deelnemers kan worden ge legd. Een gemeente met 2 vereenigingen voor vreemdelim genverkeer. Een evenement in 't radioAeven: de omroepvereenigingen zijn het in één opzicht eens. De finale der begrooting. Hilversum. Vlugger dan iedereen bij bet begin der geraeentebegrootingsbehande ling gedacht had, vlugger zelfs dan enkele dagen geleden algemeen aangenomen werd, is de Raad Donderdagavond met de begroo ting klaar gekomen. Het was dan ook wel opmerkelijk dat, be houdens enkele onderdeelen, de leden heel veel hoofdstukken met weinig of geen pra ten lieten passeeren. D. w. z. gedurende de laatste zittingen. Werden de heeren mis schien wat vermoeid op den duur? Het is zeker dat urenlange vergaderingen ten slotte wel haar invloed doen gelden. F.n lange vergaderingen waren 't toch wel, de eerste dagen zelfs 's middags en 's avonds. Hoe dan ook, de Raad heeft aan het ein de een beknoptheid betracht, die bewonde renswaardig ennavolgenswaardig is. In de zitting van Donderdagavond dan kwam aan de orde het voorstel van B. en W., om aan de Vereeniging van vreemde lingenverkeer een subsidie van 1920 te geven. De besprekingen over dit ieder jaar wederom opnieuw veler beschouwingen uit lokkend onderwerp, handelden ditmaal wel hoofdzakelijk over den vreemden toestand op dit gebied te Hilversum, waar sinds go- ruimen tijd twee vereenigingen bestaan Waar de pogingen van B. en W. om een verzoening tusschen beide lichamen tot stand te brengen, vruchteloos zijn gebleken, stelden eenigo leden voor het subsidie in te trekken, totdat overeenstemming tusschen beide vereenigingen is bereikt. Men sprak ook over verdeeling van het subsidie tus schen beide. Nadat wethouder Allessie fr.k.) en ook de voorzitter het standpunt van het college uitvoerig hadden verdedigd, nam de Raad met 16 tegen 13 stemmen het voorstel aan, hetwelk tevens insluit het afwijzen van de subsidie-aanvraag door de jongste vereeniging. Bij de behandeling van het hoofdstul. Bedrijven zette do heer le Bon (s.d.) als zijn zienswijze uiteen, dat het onbillijk is dat het radio-di9tributiebedriif in het ge heel geen steun verleent aan de omroepver eenigingen. Spr. wees op Den Haag, waar het bedrijf 3000 k f 4000 aan de vereen! gingen betaalt. Hij verzocht B. en W. mede tc deelon of zij van meening zijn dat de vereenigingen moreel recht hebben op steun en zoo ja, of het college dan van dit moreel een rneer positief recht wil maken. Mr. Kindermann (v.b.) merkte op, dat men hier nooit van recht zou kunnen spreken, hoogstens van een gunst. De heer Lopes Dias (s.d.), wethouder van bedrijven, wees er op dat het radio distributiebedrijf verplicht is het geheele programma door te geven. Overigens be denke men dat de omroepvereenigingen tan zeerste door 't bedrijf gepopulariseerd wor den. B. en W. zullen echter het denkbeeld van den beer le Bon in overweging nemen. Ook zal men de mogelijkheid onderzoeken van een verlaging der tarieven, b.v. van 2 tot 1.60 per maand. Tenslotte voelt het college veel voor de gedachte om bona fide werkloozen en andere ondersteunden, die gedurende ten minste een half jaar abonné zijn geweest en wien het niet moge lijk is het volle abonnementsgeld te beta len. b.v. tegen de helft van het bedrag abon né te laten blijven. Do heer le Bon wees er in zijn repliek op, dat in dezen de vier groote omroepvereeni gingen het „hardroerend eens zijn." Zoo is dus in de laatste zitting van deze begrotingsbehandeling een zienswijze uit gesproken, die wel heel treffend de vredes gedachte van dezen tijd van het jaar in zich draagt... Want wie hoorde ooit da> de Vara, de omroep waar de heer le Bon penningmeester van is, de Avro. de KRO cn de N.C.R.V. 't eens zijn, al is 't dan maar in dat enkele opzicht? Ja. een wou derlijke zitting was deze laatste toch wel! De heer Brouwer (r.k.) Verzocht nog aan het college een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een prijzenp >ij tiek inzake gas en electriciteit, gebaseerd op gezinstarief. Dit werd toegezegd. Ten slotte heeft de burgemeester allen voor de medewerking bij het doorwerken dezer begrooting zijn dank gebracht. Prof. Gunning huldigde als oudste raadslid den burgemeester voor de goeie leiding en het college voor het vele serieu ze werk, ter gelegenheid van de begrooting wederom verricht. WAT ETEN WIJ MORGEN2 ZONDAG le KERSTDAG. VOOR DE KOFFIETAFEL. Huzarensla.. Bereiding: 250 gr. vlceschresten, 1 kld- ne gekookte biet, 8 koude aardappelen, 2 groote augurken, 1 ui, peper, zout, olie, azijn. Snijd alle -ingrediënten aan kleine reep jes en hak do ui zeer fijn. Maak de massa aan met wat peper, zout, azijn en slaolie (of met enkele lepels mayonnaise). Gar neer den schotel met wat frissche sla, plak jes tomaat en hardgekookte halve eieren. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Koninginnesoep (voor 2 dagen). Getruffeerde fazant. Aardappelen. Abrikozencompote. Plumpudding met wijnsaus. Bereiding fazant: 1 fazant (plm. 5 per9.) een dunne lap lar- deerspek, 100 gr. boter, 10 gr. zout. Voor het vulsel: 150 gr. kalfsgehakt, 1 snoetje brood (geweokt), 1 truffel, llt lepel Madera, l/2 ei, peper en nootmuscaat. Wasch de fazant goed van binnen en buiten. Maak het gehakt aan met het brood de in klein stukjes gesneden truffel, het halve ei. wat peper en wat zout. Maak ract een scherp me6je het vel over de borst van den vogel los. Vul de ruimte tusschen vleesch cn vel met het vulsel (niet te stijf). Naai het vel op den rug vast. Bind over do borst de gewasschen lap lnrdeerspek. Zet de fazant op met zooveel water (en zout), als er in plm. Yk uur op verkoken zal. Neem den vogel er na drie kwartier uit, giet de re6t van de bouillo-n er uit. Laat do boter in de pan lichtbruin worden en braad de fazant nog plm. Yk uur zachtjes in een open pan, tot hij gaar en lichtbruin is. Men moet den vogel af en toe kecren en bedrui pen. Verwijderd tenslotte het spek en maak de jus af met wat eventueel overbleven kooknat en een lepel Madera. Plumpudding. 80 gr. bloem, 50 gr. oud brood, 80 gr. krenten, 150 gr. rozijnen, 50 gr. kalfsniervet 50 gr amandelen, 80 gr. bruine suiker. 2 handappelen, 2 eieren. 15 gr. snippers, 50 gr. sucade, Va citroen, wat zout, noot en Va d.L. sherry of melk, rum. Wasch het vet, trek het in stukjc6 cn verwijder de velletjes Bestrooi het met wat bloem en hak het goed fijn. Wasch dc krenten en rozijnen en maal de amande len. Snijd vervolgens de sucade, de snip pers en de appelen fijn Rasp het oudo brood en vermeng alle bestanddeelen goed dooreen. Roer. cr vervolgens de geklopte eieren, het geraspte citroenschil en het ci troensap door de sherry (of de melk) en wat zout en noot. Doe de massa in een beboterden pud dingvorm en kook de pudding ca. 5 uur au Ba in Marie. Giet voor het binnen brengen over de pudding wat rum cn steek die tan, zoodat de pudding brandend wordt binnenge bracht. Dien de pudding op met wijnsaus. MAANDAG (2de KERSTDAG). VOOR DE KOFFIETAFEL. Tonijn (Thon l'huile) uit blik gegar neerd met wat sla, hardgekookt ei en bo terballetjes. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Koninginnesoep (van den vorigen dag). Ossenhaasschotel met doperwten cn wor teltjes, aardappelpurée, vruchtensalade. DINSDAG. VOOR DE KOFFIETAFEL. Sardines op geroosterd brood. VOOR DE MIDDAGTAFEL. Zuurkoolschotel met aardappelen en sausijsjes. Citroenrijst. Buitenlandsche kaassoorteD PRIMULA KRAUTERKaSE GERVAIS BRIE CAMAMBERT ROQUEFORT LIMBURGER PARMESAAN GRUYÈRE Geeft daar uw Keltje of Advertentie op Zonder prlj sverhooging ABONNEMENTSPRIJS 17Yi CENT PER WEEK EENIGSTDAGBLAD Meest actueel blad ter plaatse

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5