WINTERSPORT IN ZWEDEN Uit een vud ^gneepsjournttdli Woensdag 28 Dec. 1932 31e Jaargang No. 154 ZEER DRUK BESPROKEN HOTELS EN PENSIONS GEEN ONTBINDING VAN 'T JAPANSCHE PARLEMENT OORLOGSVOORBEREIDING IN ZUID-AMERIKA UIT HET HOOGE NOORDEN Een sneeuwdek dat prachtig draagt en hekken en steenen en boomstrom v ken onder zijn metersdikke laag bedekt In de krant zie ik, dat de Hollandsche jeugd al op de slootjes gegleden heeft, dat hier en daar de ijsbaan al geopend werd. dat men reeds droomen ging van een echten ouderwetschen winter, met lange tochten op de gladde Ijzers, en koek-en-zoopies op de dichtgevroren wateren. Maar hier in 't „barre hooge Noorden" laat de winter nog op zich wachten. Het kwik wil nog steeds niet onder het roode nulstreepje dalen en in den tuin staan de viooltjes opnieuw te bloeien en worden de knoppen in de kam perfoelie en de seringen met den dag groo- ter en groener. Het regent, het motregent het i6 druilerig, wat je noemt „Hollandsch" weer. Op do pleinen staan de geweldige kerstboomen donker en triest en de vele clectrische lampjes kunnen er geen feeste lijken tooi aan geven. In de winkelstraten druipt de bonto Kerstversiering van den regen en de vlaggen hangen zwaar en slap langs hun 6tokken neer. Lucia deed haar ommegang met klaroengeschal en vonken de fakkel6, met zang van sterre-jochies en hoefgetrappel, maar de echte stemming was er niet, omdat de sneeuw, die de stad zoo'n gansch ander aanzien geeft, ontbrak. En nu is men overal aan de kerstschoon- maak, klinken overal, wanneer de regen maar even ophoudt, do roffels van de mat- tekloppers, wordt overal gebraden en ge bakken, worden de sleden voor den dag gehaald en de ski's nagezien. Terwijl de regen maar steeds neerdruilt uit een dichte grauwe licht, die de dagen nog korter, nog donkerder doet zijn, dan anders in dezen midwintertijd. Maar men weet, dat de 6neeuw toch spoe dig zal komen, dat tegen Kerstavond de lucht toch eindelijk wel op zal klaren en dat er in de Kerstvacantie van de'witte wintersporten genoten zal kunnen worden zooals het vorige jaar en het jaar daar voor, zooals het bijna steeds geweest is De hartstochtelijke liefhebbers van het snel le loopen op de lange latten hebben al er gens in Jamtland of Dalecarlië, waar men zoo lusschen Kerstmis en Nieuwjaar met minstens 95 procent zekerheid op een flink pak sneeuw kan rekenen, hun kamers be steld, en de meeste hotels en pensions in de bergstreken van midden-Zweden zijn evenals andere jaren van onder tot boven voor de Kerstweek besproken. Op enkele plaatsen, waar men doorgaans maanden tevoren zijn kamer bestellen moet en som migen zich elk jaar maar weer voor den volgenden Kerstmis laten opschrijven, op dat zij hun „eigen" kamer terug zullen krij gen, is nu al g§en bed meer vrij, zelfs niet In de boerderijen, die als dépendance dienst doen. En in de krant, waar sombere berich ten staan te lezen over de crisis, die nu ten leste ook hier zich steeds heviger doet ge voelen, over de werkloosheid, die sedert het vorige jaar schier verdubbeld is, over de daling van hét belastbare inkomen met ruim een half milliard, over den bitteren nood, die in Norrland geleden wordt, die zoo groot en nijpend wordt, dat er in an dere deelen des lands kleeren en levens middelen ingezameld worden voor de be volking daar bij den poolcirkel, zooals men het jaren geleden deed voor de Duitschers on de Oostenrijkers. in diezelfde krant wordt meegedeeld, dat de groote hotels en pen8ioens in de wintersportplaatsen, die zooals gezegd roeds vol zitten, aanzienlijk meer aanvragen moeten afwijzen dan vo- rigo jaren. Ondanks de crisis, die toch iedereen ten minste in den vorm van flink verhoogde belastingen merkt De eenige verklaring hiervoor kan zijn, dat men be zuiden de Dal-alv vreest, met Kerstmis de ski'6 niet onder te kunnen binden en daarom naar de bergen, naar de dikke prachtige sneeuw wil. Al zullen ook velen uitgerekend hebben zelfs de Zweed gaat rekenen in deze bedrukte tijden dat de obligatorische Kerstmalen voor vrienden en kennissen thuis duurder komen dan een vacantie in Rattvik of Are of in een van die andere mooie en gezellige en nog steeds botrekkelijk goedkoope wintersportplaatsen in de Zweedsche bergen. Hoewel hier en daar iets van eon invasie van Denen te merken valt, vooral in Varm- land, waar men aan de lange, glooionde oevers van „het lange Löfvenmeer", ofte wel Fryken, logeeren kan op de oude „herr- gardor", die door de Gösta Bcrling-boeken wereldberoemd geworden zijn, schijnen er dit jaar toch minder buitenlanders in Kerst tijd naar Zweden te komen, dan men ver wacht had. De echte liefhebbers van het skiën over eindcloozc, blanke sneeuwvel den, die niet naar een wintersportplaats gaan om er te genieten van gencuchten, die zij ook aan de Rivièra of in andere cen tra van mondain leven kunnen vinden, heb ben immers de ideale wintersportgebieden van Zweden reeds jaren geleden ontdekt. Zij hebben er in Jamtland en I-I&rjedalcn een sneeuwdek gevonden, dat prachtig draagt en hekken en boomstronken en steenen onder zijn meterdikke laag bedekt Zij troffen er c-en vriendelijke, sportieve bevolking, die den vreemdeling niet als object om uit te buiten of als indringer, maar als welkomen gast begroet. Zij von den er streken, die 's winters in den gloed van do rosse zon of onder het blauwe licht van de tintelende 6terren van een sproök jesachtige schoonheid zijn met hun roest- roode hoeven en besneeuwde bosschen, streken, waar de dalen breed zijn en de uitzichten ver, waar je in toomelooze vaart over de glasharde spiegels van de meren kunt vliegen bij het bellegerinkel van het snuivende sledepaard en je op de ski's urenlange tochten door de eenzaamheid en de stilte van de witte bosschen maken kunt. Bovendien, en dit is voor den toe rist niet in do allerlaatste plaats van be- teekenis, vonden zij er goede verbindingen met treinen en post-auto's naar de meest afgelegen dorpen, vonden zij hotels en pen sions, die aan normale ei6chen voldeden, sommige ietwat te mondain, te luxueus en te fraai voor den sportsman, de meeste eenvoudig, met goede bedden en goede Zweedsche tafel. Want als de Zweed een keer tot de natuur terugkeert, de zware schoenen aantrekt en don rugzak om de schouders hangt, dan wordt hij een ander mensch, dan laat hij de eischen, die hij anders aan het leven stelt, aanmerkelijk zakken, dan heeft bij geen geluidsfilm en geen modieuze kleeren meer noodig om te vreden te zijn. En de meeste toeristen in Zweden zijn Zweden, en dat zal wol altijd zoo blijven. Waar ze, zelfs ln dezen tijd van crisis en loonsverlaging en belasting- verhooging allemaal het geld vandaan ha len en hoe ze allemaal zoo in den winter er nog eens een week vacnntie-inde-bergen af kunnen nemen, is een raadsel. Maar het geld en de tijd blijken er te zijn, evenals in andere, betere jaren en verschillende ho tels hebben alle beschikbare bedden niet alleen voor do dagen tusschen Kerstavond en Driekoningen, maar ook voor een deel van het naseizoen reeds besproken. Want het „naseizoen", dat omstreeks den tien den Januari begint en dan omstreeks een week of zes duurt, is feitelijk het beste seizoen, omdat de dagen dan alweer merk baar gaan lengen, omdat het sneeuwdek dan nog dikker is en beter draagt dan doorgaans in de eerste winterweken het goval is en vooral omdat de staatsspoorwe gen dan zoo vriendelijk zijn den toerist, die ergens in Dalecarlië, Jamtland of Harje- dalen voor zes dagen pension bespreekt en vooruit betaalt, een retourtje te geven voor den prijs van een enkele reis. Zoo is het voor een inwoner van Malmö mogelijk om een weck in Are door te brengen voor de somma van 71 kronen, oftewel ongeveer 32 Nederlandsche guldens, terwijl het spoor- wegtraject bijna 1300 kilomoter lang is. En de hoofdstedeling, die ongeveer halverwege zit, betaalt voor dezelfde vacantie twee rijksdaalders minder. Dat Are, dat ik zoo juist noemde, i6 zoo'n beetje het St. Moritz van Zweden. Het ligt aan den oever van een breed en langgerekt meer, prachtig beschut tegen de Noorden winden door den 1500 meter hoogen Sku- tan, er zijn vele goede hotels en men kan er elke wintersport beoefenen die maar uit gevonden is, van ijszeilen over het meer tot bobben langs de beroemde baan op de hel ling van Skutan toe. En in Februari, juist in het zoogenaamde naseizoen dus, wordon er de groote winterfeesten gehouden, de groote wedstrijden, die jaarlijks duizenden belangstellenden trekken. Aro'.krijgt dit se» zoen nog enn speciale attractie. Het hotel concern, dat behalve het Grand Hotel en Fjallgarden nog drie andere hotels in hut plaatsje omvat en één daarvan gedurende enkele weken als jeugdhotel exploiteert, heeft dezer dagen den Zweedschen vliege» Kurt Björkvall met zijn Puss Moth naar de hem welbekende Jdmtlandsche bergen laten komen en voor vijf kronen de man brengt hij nu de hotelgasten in een kwar tiertje naar 't een of andere punt in de bergen, waar zij de 6ki's onder kunnen bin den om dan na een tocht van verscheidene De Oceaanvlieger Johannscn heelt proeven genomen met een nlenw model zweefvliegtuig, dat door den constructeur en zweefvlieger Hans Richter werd gebouwd. De vleugels van de machine dragen den vorm van vogelvleugolem uren over de uitgestrekte sneeuwvelden weer in het dorp te belanden. Een uur sporens beoosten Are ligt de tweede wintersportplaats van Jamtland, het gehucht Halland, op een der mooiste punten van het breede dal van de Indals alv. Het groote hotel, dat er tegen een zon nigo Zuiderhelling ligt met wijd uitzicht over het dal en op de verre bergen, wordt geleid door een landgenoot, die zoo onge veer de burgervader van het dorp is. Was hij een Zweed, dan zou hij die functie mis schien officieel krijgen en dan zou hij ze ker onmiddellijk voorstellen om den naarn in Holland te veranderen. Hij stelt er zich vooralsnog tevreden mee, dat de naam in 't Zvveed6ch althans zoo uitgesproken wordt Stockholm, December. BERTIL J. Motieven van buitenlandsch politieken aard geven den doorslag Tokio, 27 December. (V.D.) De Japan- sche premier Saito heeft besprekingen ge had met vertegenwoordigers der Seijoekai- partij en andere partijen omtrent de betrek kingen van 't parlement tot de regecring. Hij heeft er daarbij met nadruk op gewezen, dat de ontbinding van het parlement ver meden moet worden om motieven van bui tenlandsch politieken aard. In regeerings- kringen wordt op grond der besprekingen verklaard, dat niet meer gedacht wordt aan de ontbinding van het parlement. VBRBOD VAN GOUDUITVOER UIT DE ZUID-AFRIKAANSCHE UNIE. Kaapstad, 27 Dec. (V.D.) Het Zuid- Afrikaansche kabinet heeft in een buiten gewone zitting te Pretoria besloten, den uitvoer van goud uit de Zuid-Afrikaansche Unie te verbieden. De strijd tusschen Columbianen en Peruanen R io de Janeiro, 27 December. (V.D.) Do regeering van Columbia treft thans ern stige voorbereidingen de In September door de Peruanen bezette havenstad Loticia aan do Amazone, to heroveren. Er zijn reeds twee groote Columbiaanscho transportsche pen gereed gemaakt, welke machinegewe ren, geweren, luchtafweergeschut en groote hoeveelheden munitie in hebben genomen. Zeer binnenkort zullen nog meer schepen worden uitgerust. In tusschen hebben Peruaansche vertegen woordigers to Rio de Janeiro stappen ge daan om maatregelen te nemen tegen de Columbianen. Zij wijzen er op, dat de Co lumbiaanscho schepen door Braziliaansch gebied zullen komen, indien zij de Amazo- na afvaren naar Leticia. DE MIJNRAMP TE ILLINOIS. Reeds 39 lijken geborgen? B e r 1 ij n, 27 Dec. (V.D.) Volgens een be richt in de „Lokal-Anzeigcr" zouden bij het mijnongeluk te Decatur in den staat Illinois in de Vereenigde Staten de lijken van 39 slachtoffers zijn geborgen. Men ver moedt dat nog vijf mijnwerkers in leven zijn. Omtrent het lot van- de overige zes ver misten is niets bekend. SPRINGSTOFAANSLAG BIJ FRANKFORT AAN DE ODER. Frankfort a. d. Oder, 27 December (V.D.). Dinsdagochtend vroeg is een bom ontploft in de nabijheid van het woonhuis van een inwoner van Stolberg, die onlangs uit de N.S.D.A.P. is getreden. Er werd slechts geringe schade aangericht, terwijl niemand gewond i9. In verband met dezen aanslag zijn eenige leden der N.S.D.A.P. ge arresteerd. In deze stad zijn bepaalde straten waar lalleen Joden wonen. Hieronder waren ook vrouwen, die ons linnengoed waschtcn en als zij ons goed bedienden, kregen zij een door den Secretaris onderteekend attest. Zoo'n attest krijgen zij van alle schepen, die zij naar genoegen hebben bediend, en zoodra er nu een schip in de haven komt, vervoegen zij zich met deze attesten aan boord om te toonen dat men vertrouwen in haar kan stellen. Zij doen ook wel dienst als tusschcnpcrsoneel, indien men het een of ander wil hebben. Bij de maaltijden hadden wij hier steeds veel plezier. Muzikanten en schoonc zange ressen traden hierbij voor ons op. Men hoort hier in de „comedien" prachtige mu ziek en er wordt ook zeer mooi gedanst; „als de maan donker was wierden wij met twee flambouwen uit de comcdic of andere spullen gehaald". Ik maakte ook kennis met den genees heer-directeur van het Groot Hospitaal, die Schmidt heette en Duitscher van geboorte was. Ik kreeg hiertoe toegang tot het hos pitaal, hetgeen wel de moeite waard was in verband met de fraaie inrichting cn de be handeling der patiënten. Eiken morgen, als wij aan het ontbijt zaten bracht een aardig boerinnetje ons elk een ruiker met fraaie en geurige bloe men, die zij ons voor een kleinigheid pre sent gaf. De levenswijze, de omgangsvor men en wijze van spreken verschillen hier veel van het Hollandsche boersche. Een jongedame van 12 cf 14 jaar gaat nooit naar dè „comedie" of op visité, of zij moet een geleider zij zich hebbeh, die dan tevens haar opasser is. De wellevendheid munt hier in alles uit, iedereen doet zijn best om een ander aangenaam te zijn, zoodat de eene mensch den ander het leven zoet maakt. „Was Mozes nu nog hier en schreef als vo ren wijs". „Hij noemde Italië het aardsche Paradijs". Den eersten Februari gingen wij onder zeil en verlieten Livorno; wij passeerden nu de eilanden Corsica, Mallorca, Menorca en Ibiza i). Op 11 Februari zagen wij niet ver van ons twee Spaansclie barken een Turksche „galei" veroveren. De eene bark stak de „galei" de loef af, zoodat deze niet naar den Turkschen wal kon vluchten, terwijl zij haar steeds van opzij onder vuur hield. De andere bark beschoot haar intusschen van achteren, en men kon aan het ge schreeuw. dat bij elk schot van de „galei" opsteeg, wel hooren, dat de Spanjaarden raak schoten. De Turk streek zijn vlag en draaide bij, de barken namen de „galei" tusschen zich in cn zetten koers naar de Spaanschc kust. Wij zetten wat meer zeil bij cn vervolgden onzen tocht. Gibraltar. Den loden Februari kwamen wij in do baai van Gibraltar, waar verscheidene En- gelsche oorlogsschepen voor anker lagen, waaronder drie „driedekkers", op één waar van zich een Admiraal bevond. Op 14 April voegden zich hier de vier oorlogsschepen, die onder commando ston den van de kapiteins Van Ounik, Krul Dekker en Meytens alsmede de drie koop vaardij schepen bij ons, waarin zich de „presenten" bevonden voor de Algerijnen 9). Onze kapitein heesch de „Commandeurs- Standaard" als Commandant van de uit vijf oorlogsschepen en drie koopvaarders bestaande vloot. Terwijl wij hier lagen, geschiedde het, dat op het Engelschc Admiraalsschip een gast maal werd gegeven en dat bij het drinken op 's Konings welzijn eenige kanonschoten gelost zouden worden. Nu was door on- Ibiza is een eiland toebehoorende tot de Pithyusen. Na den vrede van 1757 zonden de Sta ten jaarlijks koopvaarders naar Algiers om den Dey eenige waardevolle geschenken voortbrengselen van de Westersche cultuur aan te bieden, teneinde hem in een mil de stemming te houden. voorzichtigheid van een van de „consta- bels" in één der stukken een kogel blijven zitten (een 18-pondor) en die kwam daar over ons halfdek onder de bazaansroe door vliegen. Ik stond juist op het halfdek naar het vuren te kijken en op nog geen twee voet hoog vloog de kogel over mijn hoofd heen. Ik zakte er van in elkaar en wist niet wat me gebeurde, terwijl ik naar adem snakte. Ik werd uitgelachen, omdat ik voor een kogeltje van 18 pond gebukt had, doch het had ook den kapitein of één van de andere officieren kunnen gebeuren, want die wandelden alle op het halfdek en het scheelde maar een haar of één van hen was getroffen. Gelukkig was alles goed afgeloopen. Onze kapitoin zond direct een sloep met een officier naar den Engelschcn Admiraal om informatie; men antwoordde, dat het een onvoorzichtigheid van den „constabel" was cn men dezen reeds in de boeien had laten zetten, waardoor ons „sa tisfactie" werd gegeven. Gibraltar is een groote stad, die onder aan een groote klip aan de Spaansche kust ligt, waarmede zij door een nauwe landeng te verbonden is als con schiereiland. Die nauwe landengte wordt door de Engelschcn j met zware batterijen tegen de Spanjaarden beschut. Boven op do klip staat een wacht huis, waar door de Engelschcn steeds de wacht wordt gehouden en door middel waarvan men beneden in de stad altijd kan zien hoeveel schepen er in de Spaansche cn Middellandsche Zee gezien worden. Bo ven dit wachthuis, dat van verre een koe pel gelijkt, steken namelijk aan weerskan ten twee lange stokken omhoog, een aan den kant van de Spaansche en dc ander aan den kant van de Middellandsche. Zee. En zooveel schepen als er dan in iedere zee gezien worden, zooveel groote „klooten" of bollen worden aan de stokken gehangen, 's Nachts worden deze bollen vervangen door lantaarns, zoodat do Gouvcreur, ook als hij des nachts in bed ligt, kan zien, hoe veel schepen er in beide zeeën door de wacht gezien worden. Vanaf de schepen, die hier in de baai liggen, kan men de kust van Afrika zien. Ik heb ook een wandelying boven naar do klip gemaakt, maar dat kostte me bijna een paar nieuwe schoenen door de scherp te van de leiachtige steenen. In deze klip is ook een groote spelonk, die het Sint Or- sons-hol wordt genoemd. In verband met de zich daarin verbindende kuilen en wa-1 terputten is het zeer gevaarlijk hier bin nen te gaan. Bij het beklimmen van de klip kwamen wij in oen wolk terecht, die zich tegen de klip had aangelegd. Het was Het bloemenmeisje van Livorno, een gracieuse verschijning. alsof wij door een dikke vochtige mist omgeven waren; onze kleeren werden voch tig en wij konden elkaar op geen vijf pas afstand meer zien. Het had beneden in de stad flink geonweerd en geregend cn water stroomde door de straten. Boven op de klip hadden wij een prachtig vergezicht op Spanje en in de verte konden wij verschei dene dorpen cn steden zien liggen. Om en bij deze klip groeit niets anders dan „zee- look", dat tot in de zee doorgroeit. Het mce- rcndeel der levensmiddelen wordt hier van dc Barbarijsche kust aangevoerd. Gibraltar is geheel bezet met Engelsche militairen; wel vier a vijf regimenten be vinden zich hier. De discipline was er zeer streng en ik zag er een man op de volgende wijze gestraft worden: „Daar wierden drie pieken of hellebaar- „den tegen eikanderen geset en aan de bo veneinden tesamen gebonden en van onde „ren uitgeset, de kerel wicrd met de han den daar na boven toe opgehaald en vast- „gebonden, van onderen met de beenen „wijd van eikanderen en aldaar ook vast- „gebonden; de broek wierd hem afgestroopt „en het hemt na boven toe vastgebonden; „daar stond of hing de kerel met zijn bloo- „te agtcrkastcel en nu kwam een tambour „met een stokje van twee voeten lang en „met vijftien of twintig touwetjes daaraan „(zooals in Holland de zweepsnocr is), aan „dc uiteinden en hooger op met eenige „knoopen voorzien, en gaf die kerel daar- „medo een slag over zijn bloote agterka- „steel dat het bloet met die eerste slag „daaruit vloog; en na iedere slag die de „Tambour deed, haalde hij die touwtjes „door zijn hand ora het bloet eruit te druk ken. Deze tambour werd vervangen door „een ander, die niet alleen het bloet, maar „ook eenige stukken vel en vleesch daar- „mede uitsloeg. Men zeidc mij. dat hier een „regiment was, die ir de zweepesnoeren koperdraden had doorgcvlogten". Indien zoo'n strafoefening op" een van do Engelsche oorlogschepen geschiedde, werd de gestrafte in een sloep gezet en nadat liet vonnis was voorgelezen, bij alle aanwezi ge schepen rondgevaren om een aantal slagen in ontvangst te nemen, zooals in het vonnis vastgelegd was, en of hij levend of dood was het aantal slagen moest hij heb ben. Met afgrijzen heb ik deze strafoefeningen aanschouwd „O, tijden, O, Zeden! O, Barbaren, O, Men- [schen! O, Volken, O, Landen! „Wat woelt gij onder malkanderen, om [malkanderen te pijnigen en te ver ven 3). Den derden Mei gingen wij onder zeil met onze vloot, bestaande uit vijf oorlogs schepen cn drie koopvaardijschepen, waar over onze kapitein het commando voerde. Wind en weer waren ons gunstig op weg naar Algiers. Van de honderd zieken, die wij hadden aan „febrcris pitichis ardens bibliosa", waren dc meeste weer genezen. 3) Het doet goed uit de laatste verzuch ting van Veltkamp te bemerken, dat er in dien tijd toch ook wel menschen met hu maner gevoelens waren, zielen, die in dio lichamelijke straffen iets mensch-ont- eerends vonden, hoezeer zij ook aan grooto ruwheid en weinig eerbied voor een men- schenleven waren gewoon geraakt, daar straffen als hangen (en kielhalen b.v. op zee) veel voorkwamen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 5