NIEUW JA ARSWENSCH VOOR 1933 Samenspraak tasschen THOMASVAER EN PIETERNEL Thomasvaer en Pieternel verschijnen samen in rouwkleeding voor ons ter begrafenis van het jaar 1932, dat langdurig ziek geweest en tenslotte op dezen avond bezweken is, ondanks veelzijdige en hardnekkige pogingen van politieke en economische geneesheeren om de zieke weer gezond te maken. Tal van remedies zijn aangewend, consultaties wer den tot in het oneindige gehouden, maar niets heelt mogen baten en onder hevige crisispijnen is het jaar 1932 aan zijn einde gekomen. Pieternel: Zoo is dan toch het treurig einde gekomen, Wie van ons zou het ooit hebben durven droomen, Het oude jaar is heengegaan; het bracht veel leed En maar sporadisch een oprechte vreugdekreet. Ja, er moet wel wat opleving gekomen zijn Maar 't is niet waar, 't bleef slechts bij een erg zwakken schijn. Thomasvaer: Inderdaad, het jaar is thans van ons heengegaan Maar vergeet niet: een nieuw tijdperk breekt zich nu baan, Dat, naar verluidt, voorspoed en geluk brengen zal Houdt dus op met klagen; dat helpt je niemendal! Wij zullen 't oude jaar netjes begraven gaan, Maar dan het hoofd omhoog. Kniezen is niets gedaan! Pieternel: 't Is al net als vorig jaar. Optimisme voor! Wel, Thomasvaer, je kunt op mij rekenen, hoor. Handel en Industrie zullen wel herleven „Steunt Nederlandsch product" heeft voorbeeld gegeven Met uitzondering van de hoofdstad Amsterdam, Die Duitsche stopseinen kreeg, omdat ditduurder kwam! Thomasvaer: Nu moet je toch niet dadelijk critisch worden, Er waren er al zooveel, die daarvan morden. Amsterdam heeft toch ook wel weer veel goeds gedaan Maar dat roer jij natuurlijk heelemaal niet aan: De Voetgangcrsweek was een bijzonder succes Men sprong één week voor den wandelaar in den bres! Pieternel: Ja, en zes dagen voor de fietsmaniakken, Wat heeft toen de crisis zich laten verlakken. Hot uitgelaten publiek riep van: „Piet" en „Pijn". Piet had geen crisis-pijn, Pijn kon 'n heelc „Piet" zijn En toen de zes dagen waren uitgereden, Waren zij méér dan de beurslicden tevreden! t Thomasvaer: Zeg, van de Beurs gesproken: heb je ook gehoord. Dat de Nederlandsche Bank flink werd aangeboord. De „gewichtige" bank heeft gewicht verloren Toen Engeland zich even heeft laten hooren. Ilecl wat ponden moeten daarbij afgevloeid zijn. De bank excuseert intusschen haar „slanke lijn!" Pieternel: Hoor eens, Thomasvaer, als jij zoo iets durft zeggen, Moet je ook mij geen slot op den mond gaan leggen. Gelukkig valt er ook heel veel goeds te melden Naast zaken, die onze landgenooten kwelden. Ik denk aan de drooglegging van de Zuiderzee En aan het Natiónaal-Crisiscomité. Thomasvaer: Van crisis gesproken: dc Crisis-varkcnswet Heeft al heel wat monden in beweging gezet. (Zoo ook trouwens de wet op de Zondagsluiting, Ook daarbij komen tal van klachten tot uiting) De boeren en hun vee knorren hetzelfde lied: „Wij willen niet! -Wij willen niet! Wij willen niet!" Pieternel: Ja, 't is in ons landje vaak wel wat raar gesteld Laatst werd mij iets over Welter-plannen verteld, Daar heb ik al bitter weinig van begrepen: Terwijl aan de eene kant wordt uitgeknepen, Worden zij het wat minder gelden gevoteerd Voor leger en vloot, wat toch niemand meer begeert. Thomasvaer: In het buitenland is het al weinig beter, Dat hoor je tegenwoordig via den aether. xj.s. ax» eens in Genèvc gaan confereeren JBeteckent dat: „in het buitenland dineeren." Als ze dan allen héérlijk hebben gegeten, Wordt de samenkomst „fraai geslaagd" geheeten! Piaternel: Net zon ie zegt: oorlog zal wel blijven bestaan, Kijk China en Japan maar eens even gopd aan. Duitschland weet er in eigen land van te praten, Daar vecht men in den Rijksdag en in de straten In Zuid-Amerika kookt somtijds ook nog bloed Toch doet Geneefsche theorie je wol eens goed! Thomasvaer: De schandalen raken heusch de wereld niet uit, Dat heeff ook Amerika dit jaar aangeduid: Lindbergh's onschuldige kindje werd weggevoerd Men heeft toen tijdenlang op den dader geloerd En téhslote het wicht dood teruggevonden, Betreurd door ouders, die niet meer huilen konden Pieternel: Laten wij van dat schandelijk leed afstappen, Al wil ook ik dat droeve feit niet verkappen. Eens even op het stadsgebeuren gaan letten, Dat het AMERSFOORTSCH DAGBLAD wist voor te zetten. In een stad als Amersfoort kan veel geschieden» r ■- V. - - - y Thomasvaer: 't Eerst past ons dan hier de dooden te herdenken, Die bij het leven gaven wisten te schenken. Aan hun woonplaats veel hebben weten te geven, Waardoor hun nagedachtenis zal voortleven. Een woord van dank voor den gepresteerden arbeid Zij op deze plaats aan d'ontslapenen gewijd. Pieternel: Jubilea waren er op zeer groote schaal, Het gaat niet aan ze hier te noemen allemaal. Stadsfiguren en vereenigingen waren Inzet der pret Ik wensch hun: nog véle jaren! Moge het bestaan ook verder voorspoedig zijn Tot heil der oude veste, voor groot voor klein. Thomasvaer: Het Crisis-comité heeft weer heel veel gedaan (Helaas kan het nog niet met ontslag huiswaarts gaan) Werlcloozen kregen ontspanning en o&twik'ling Wat natuurlijk steeds aller sympathie ontving. Het Leger des Heils heeft ook spijzen 'uitgedeeld En daarmee menig gezin met warmte gestreeld. Pieternel: Wat mij in dit verband nu juist te binnen schiet: Van een Amersfoortsch voetbalelftal hoor je niet Dat liet zal spelen voor het Crisis-comité. Alle vereenigingen deden gaarne mee, Maar de belofte is nog altijd onvervuld, Voor werkloozen een „werkloos"-team, werd hier gechdd. Thomasvaer: Je hebt gelijk; maar men wil graag zuinig leven Daarvan zijn ons tal van .voorbeelden gegeven, Ofschoon „Zuinig Beheer van Openbare Gelden" Minder deed dan die vcrccniging voorspelde. Die combinatie is blijkbaar weer ontbonden, Zou de Raad haar gevaarlijk hebben gevonden?! Pieternel: De Vroede Vaderen zijn zuinig, dat is waar Dat heb ik laatst ook nog eens gehoord, Thomasvaer: Ze besnoeien bier zelfs de radio-muziek (Hou me even vast, want ik lach me nog een kriek) In Birkhoven toch wordt ieder geluid gekeerd Niemand woont er, maar de wet heeft het zoo geleerd. Thomasvaer: Je moet niet zoo spotten: ieder kan zich vergissen, Want toch zou ik Amersfoort niet willen missen. Kijk eens naar het werk aan dc Kamperbinncnpoort, Dat zoowel vreemdeling als stadgenoot bekoort En heb je „Amicitia" nog niet gezien. Waar men straks een mooien schouwburg zal kunnen bicn? Pieternel: Maar wie gaat nu in den winter restaureeren?! Markthal en dc Valk lachen en pluk'kón veeren En dat is dan ook hot goede in 'dezp zaak. Maar, Thomasvaer, ook elders begreep men zijn taak: „Lichtenberg" en „Zon en Schild" bouwden reeds weer uil. Het heil van zieken wordt door geen crisis gestuit. Thomasvaer: Ook op ander terrein is er veel goeds gedaan: Negen Juli zijn do oudjes toeren gegaan Met auto's werd een kostclijken tocht gemaakt. Dat is een opzet, die men vast nimmer meer staakt. Een historie van belang was het Kei-transport, Waarbij vreugde in volle maat is uitgestort. Picternel: Dat is zoo, maar.wat mij erg vreemd heeft aangedaan, Daarentegen is iets anders „stiekum" gegaan: De 40.000e stadgenoot landde aan En dat grootsche feit is men stil voorbijgegaan. Het was zeker geen tijd om te jubilceren Of had men zich soms vergist met het notecrcn?! Thomasvaer: Ik moet die vraag helaas onbeantwoord laten Maar nu je toch over nieuwtjes bent aan 't praten, Wil ik den eersten loop door Amersfoort noemen, Waarop „Wilhehnina" zich fier mag beroemen. Ook is er sinds kort een automarkt verrezen, Waar je voor een paar kwartjes chauffeur kunt wezen! Pieternel: En weet je wat er nog verder hier is geschied? Een nieuw Gymnasium komt op stadsch grondgebied. Een badhuis voor dc Soesterbuurt is aangenomen, Dat bijna gestuurd was naar het Rijk der Droomen; Ook werd een brandalarmeeringsdienst ingesteld. Maar nu heb ik al weer zóóveel nieuwtjes verteld Thomasvaer: Dat het nu mijn beurt is om te memoreeren, Waarop de Bisschopsweg ons wilde tractecren: Een meisjesschool! De vacantie begon al snel Want wat denk je dat daar gebeurd was, Pieternel? De verwarming heeft er eerst niet gcfunctionneerd En dc „doofpot" heeft later de oorzaak verteerd! Pieternel: Ja, zoo zou ook ik wel iets vreemds kunnen noemen, Waarop onze Raad zich nog wel wil beroemen: In Birkhoven wordt straks een natuurbad gesticht. Gemengd bad? Foei! Dat werd ten deele uitgelicht. En het zonnebad is er ook niet gekomen, Het was een wijs besluit na uren „boomen." Thomasvaer: Noem jij dat wijs? Kan zoo'n zaak nog rendabel zijn? Ik hoor dat bad al stervend fluisteren: „Ik kwijn" Maar waarom is men daarmee zoo haastig geweest, Heeft men gelijktijdig soms iets anders gevreesd? Ik acht dat besluit niet erg slim van onzen Raad En denk dat de vroedschap daar gauw in 't hemdje staat! Pieternel: Geheel afgescheiden van de vorige zaak, Eischt onze belangstelling een gansch and're taak, Opgenomen door enkele sportieve heeren, Die een fraai Sportfondscnbad willen offreeren. Momenteel is dat alles nog niet voor elkaar, Maar let eens op mijn woorden: het volgende jaar Thomasvaer: O, sportief Amersfoort zal werken als één man Ook al staat de sport er niet op al te hoog plan. Denk eens aan voetbal, derde en vierde klasse Zóó iets mag onze stad toch niet langer passen. Alleen Amersfoortsche Boys werden kampioen 'Tr—, >rnr doc-V? Picternel: Maar, Thomasvaer, hoe kun je nu toch zoo iets doen, Bedenk eens vlug: wie werd Olympisch kampioen? Luitenant Pahud! Die ook thans niet heeft gefaald En in alle glorie toen is binnengehaald. Dus al is het met de stadschö sport slecht gesteld, Zijn naam zij hier dan toch met grooten eer vermeld. Thomasvaer: Goed dat je het zegt; er is zelfs nog meer geweest: OucVstadgenoot de Kruyff vierde zijn ruiterfeest Hij is tot do zilv'ren rijders gaan behooren En verdient voor de paardensport gouden sporen. Ik ben blij, dat ik nog juist op tijd daaraan dacht, Anders was de sport erg in discrcdiet gebracht. Pieternel: Ik spring misschien wel wat van den hak op den tak (Sport was trouwens op school ook nooit mijn sterkste vak): Hoe vindt je d'Utrechtschestraat in haar nieuwe kleed, Waar de keisteen een buiging voorhet asphalt deed?! Daar gaan de zaken sinds kort buitengewoon glad, Dat zegt in deze slechte tijden toch wel wat! Thomasvaer: Ja, dat is een Xyaaie verbetering geweest, Maar hoe vond jij dan het Winefa-bonnen-feest? In een klein hokje moest veel worden gekrabbeld En wat heeft men er smalend over gebabbeld. 't Was ter attractie der winkelweek verzonnen (Wie zegt daar: was er toch maar nooit mee begonnen?!) Pieternel: Zou het dan toch werk'Iijk geen succes geweest zijn? Alles schreef: vaders, moeders, kinders, groot en klein. Van de winkeliers was het niet zoo slecht gezien, Die schreven op eigen kassa-rol: „ik verdien!" Maar er gaan zoo was dc conclusie, die ik trok Meer makke schapen dan „Winefa's" in één hok! Thomasvaer: Maar toch is er nog «wel veel plcizier van beleefd, Al ondervond men ook hoe veel werk zoo iets geeft. Een andere zaak is mij ook opgevallen: Huwelijken waren er bij honderd-tallen, De Burgerlijke Stand heeft „overwerk" gehad, Nummer 300 passeerde zelfs onze stad. Pieternel: Ja, wóar ook dc crisis-klad in heeft gezeten: Amor heeft er bitter weinig van geweten! Heel wat vogels hebben 't oude nest verlaten, Om slechte tijden kun je elkaar niet haten! En waar liefde woont, is het harte meestal teer Niets is zoo aantrck'lijk als de huwelijksleer. Thomasvaer: Weet jij wel, Picternel, waar ook flink word gewerkt, Waardoor het gevaar op den weg zeer werd beperkt. Dat is bij „Veilig Verkeer," waar veel werd gedaan, Hetgeen ook minder ongelukken deed ontstaan. Die vereeniging zet straks haar campagne voort Onder 't motto: „Vóór alles veilig Amersfoort!" Pieternel: Maar als men dan onze stad „veilig" wil maken, Waarom loopen er dan van die vreemde snaken, Getooid met gekleurde petten en baretten Om hun „school-afkomst" aan hot daglicht te zetten. Kan zoo iets dienen om de menschen te binden, Zijn niet alle scholieren elkanders vrinden?! •yp Thomasvaer: Ik dacht eerst, dat je doelde op dc Chincczen, 'Maar die pinda-mannen hoef je niet te vreezen. Die verdienen onze sympaihic langs dc straat Zij zijn mensch, hebben honger! Wij toonen een daad! Wat de petten betreft, dat is heel gauw verklaard: Een reclame-truc, die groote winsten vergaart! Thomasvaer en Pieternel: Wij zijn nu werk'Iijk aan het eind van ons Latijn, Moge het komende jaar steeds voorspoedig zijn Voor de Overheid en alle stadgenooten, Wien dc crisis nu lang genoeg heeft verdroten. Opgewekt van geest het nieuwe jaar tegemoet Hopelijk zal het zijn zegenrijk, goed en zoet, Maar al mocht ook alle „zuur" nog niet zijn verteerd, Weet dan wat eensgezindheid reeds heeft gepresteerd. Stoere, saamhoorige arbeid verstrekt den geest, Waarop Holland sinds eeuwen reeds trotsch is geweest. 1 Er kome,, wat komen wil! Wij staan immer pak Geen tegenslag, geen noodkreet brenge ons ten val. Wij reiken elkaar do hand in stad en in land, Gesterkt en geschraagd dqor den maatschap'lijken band. Geen wolk nog zoo sterk houdt de zon eind'loos tegen En daarom: „GELUKKIG NIEUWJAAR" allerwegen!!! DREAMER,, (Alle rechten voorbehouden).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1932 | | pagina 15