dêéêmlandeb JOH. DE HEER 31e Jaargang No. 167 Bureau: Arnhemschepoortwal 2a Donderdag 12 Januari 1933 Uitgave: VALKHOFF Co DE FINANCIEELE PLANNEN VAN CHÉR0N DE STRIJD IN JEH0L L. J. LUYCX ZOON ITENTIEN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer elke regel meer f0.25. Llcfdadighclds-advcrtentlfcn voorde Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.—. De wijsnummer extra f 0.05 ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 2.10, per maand f 0.75, per 1 week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.171/* Binnenland franco per post per 3 maanden £3.', Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON 1NTERC 513 grens, bij Iman.4(aan do Oessocrri-spoorweg) cn bij Toeryrog (aan bet Sjangka-meer) cenige Chinoesche soldaten, dio gewapend de grens hadden overschreden, door Russi sche grenstroepen der Gepeoe ontwapend. Bij Turyrog werden 3000 man, bij Iman 150 man, waaronder verscheidene officieren, en do Chinee9che generaal Li Toe ontwapend en op bevel der sovjctregeering geïnter neerd. Het betreft een groep Chineeschc soldaten, dio door de Japanners langs dun Chineeschen spoorweg bij Rogranisjnaja zijn verslagen. Nota-wisseling. Tokio, 11 Januari. (V.D.) Woensdag middag is bekend geworden, dat do Chi noesche autoriteiten den commandant van het Japansche leger to Sjan Hai Kwan een nota hebben doen toekomen, waarin de Chineesche autoriteiten zich bereid verkla ren de verplichtingen vervat in het Boxers protocol in zake dc terugtrekking van Chi neesche troepen na to komen en daarmede het geschil bij te leggen. Het Japansche ministerie van buitenland- sche zaken verklaart nopens de £hineescho nota, dat de formuleering van het Chinee sche aanbod een aanvaarding van allo voorwaarden beteckent, welke in Het Bcxersprotocol' zijn gesteld. Of de Japan sche troepen na aanvaarding der voorstel len Sjan Hai Kwan zullen verlaten, is niet de zaak van het Japansche ministerie, maar de Japansche hoogc militaire auto riteiten. buitenland. Do financieele plannen van Chéron. (Eersto Blad, pag. 1.)] f' De strijd in Jeliol. (Eersto Blad, pag. 1.) Drio ernstigo vliegongevallen in Noord- Afrika. (Eersto Blad, pag. 1.)] binnenland. Do redders van de „Atlantiquc" weer thuis. (Tweede Blad, pag. 2.) sport. Het Bondsclftal speelt gelijk tegen 0.F.C. Praag. (Derde Blad. Pag. 1)< Begrafenis van den heer J. A. Wijnma len. (Derde Blad pag. 1). stadsnieuws. Ir. A. A. Mussert spreekt over het 'doel der Nat. socialistische beweging in Neder land. (Eerste Blad, pag. 3). Ds. A. P. v. d. Water spreekt voor do Vrije Religieuse Gemeenschap. (Eerste Blad, pag. 3.) Het tekort zal gedekt worden door bezuinigingen en be lastingwijzigingen Mandsjoerijsch vraagstuk, ont wapening en herziening der vredesverdragen. Drie belang rijke aangelegenheden van ver schillende zijde belicht. China betrekt munitie, kanonnen en vliegtuigen uit het bui tenland ERNSTIGE VLIEGONGELUKKEN IN N00RD-AFR1KA In totaal acht dooden Parijs, 11 Januari. (V.D.) Woonsdag hebben in Noord-Afrika twee ernstige vliegongevallen plaats gehad. Het verkeersvliegtuig dat den dienst on derhoudt op het traject Algiers—Marseille is hij de start ten gevolge van dc ruwe zee over den kop geslagen. De radiotelegrafist werd op slag gedood, terwijl de piloot en dc mecanicien ongedeerd bleven. Het tweede ongeluk gebeurde in de buurt van Karouba, waar een militair vliegtuig kort na de start neerstortte. Alle vier in zittenden werden op slag gedood. Tunis, 11 Jan. (V.D.). Boven het meer Ferryville is een watervliegtuig van dc ma rine neergestort. Drie personen werden ge dood, vier gewond, waarvan éón ernstig. ONTWAPENING EN SCHRAPPING DER SCHULDEN Londen, 11 Jan. (V.D.) De onderstaats secretaris in bet Engclsche ministerie van buitenlandsche zaken, Eden, die Engeland verschillende malen te Genève heeft verte genwoordigd, heeft gisteren te Stratford- on-Avon een rede gehouden over de ont wapening cn de kwestie der oorlogsschul den. Hij zei o.a. dat het doelloos was te ontkennen, dat dc ontwapeningsconferentie tot nog toe de hoop van de Engelschc rc- gccring had teleurgesteld. Zoolang dc ont wapeningsconferentie dc beide voornaam ste kwesties, de Duitschc paritcitseisch cn dc Franschc veilighcidscisch, niet had op gelost. zou zij niet in staat zijn eenigen werkelijke» vooruitgang te boeken. Noch de fouten van dezen of genen technischcn des kundige, noch de intriges van bcwape- ningsfirma's zijn er voor verantworodclijk, dat dc ontwapeningsconferentie geen voortgang maakt, doch de onbevredigende toestand in de politieke verhoudingen van Europa. De conferentie zou niet meer in een geest van kleinzieligheid en egoïsme haar taak mogen hervatten. Vervolgens sprak Eden over de schul- denkwestie. De last der internationale be talingen kon niet definitief geschrapt wor den, zoolang Amerika zijn standpunt niet had bepaald. De betaling der oorlogsschul den staat het herstel der wereld in den weg. In het'belang van crediteuren zoowel als schuldenaars dient er daarom een einde aan to komen. Varkensmarki 5 Gemakkelijke Betalingsvoorwaarden. smokxkelstatistiek uit west- duitschland. Keulen. 11 Jan. (V.D.) Het bureau van het hoofdbelastingdistrict te Keulen, het centrum van het belangrijkste smokkelge- bied, publiceert een statistiek van de be reikte resultaten bij do bestrijding van de smokkelarij in het jaar 1932, waaruit de omvang van den smokkelhandel op ont stellende wijze blijkt. In 1932 werden 3-4.500 processen-verbaal wegens smokkelarij op gemaakt. Den douanebeambten vielen o.a. 9.271.000 stuks sigaretten, 193.400 boekjes sigarettenpapier cn 29.200 K.G. tabak in handen. Voorts werd in 1932 in beslag ge nomen 92.700 K.G. koffie, 161.800 K.G. sui ker, 32.300 K.G. brood, 105.500 K.G. graan, 100.100 K.G. grutterswaren. Bij de verscherping van den strijd te gen den smokkelhandel word een bepaling van kracht, dat de bij het smokkelen ge bruikte voertuigen eveneens in beslag ge nomen moesten dorden. Dientengevolge werden in 1932 in beslag genomen 1648 fiet sen, 57 motorrijwielen en 168 automobielen. LANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 GROOTE BALANS OPRUIMING Spotkoopjes in alle Afdeelingen. roofoverval op een districts spaarbank. Fürstenfelde, 11 Jan. (V,D.) Gister middag tegen 5 uur drongen twee roovers het filiaal van de districtsspaarbank te Fürstenfelde in den Neumark binnen. Met een revolver hielden zij de twee bedienden in bedwang en roofden uit een kast een bedrag van ongeveer 4700 Mark in baar geld. De roovcrs wisten op fietsen te ont komen. De gewezen rijkskanselier dr. Wilhelm Marx, lid van den rijksdag en meer dan eens rijkskanselier, hoopt op 15 Januari zijn zeventigsten verjaardag te vieren. Wij reproduceeren hierbij het door den Ber- lijnschen beeldhouwer prof. Josef Limburg vervaardigde bronzen borstbeeld; de rijks dagfractie van 't centrum is voornemens het borstbeeld van Marx, die vele jaren de vooraanstaande leider van 't centrum was, een plaatsje te geven in de parlements gebouwen.' Chineesche troepen door Gepeoe gearresteerd en geïn terneerd. Moskou, 11 Januari, (V.D.) Woensdag werden aan de Russisch-Mandsjoerijsche

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 1