ras DE EEMLANDEU UTRECHTSCHE BOTERSPRITS Beursoveriicht Vrijdag 13 Januari 1933 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 31e Jaargang Ho. 168 Bmtemilaodsclli Overzicht Bmiiteolaimd DE OORZAKEN DER SCHEEPSBRANDEN R0EMEENSCHE REGEERING AFGETREDEN NIEUWE SCHEEPSRAMP? ARBEIDSCONFLICT IN BELGIË BELGIË VERSTERKT ZIJN OOSTGRENS DE SPANNING IN 'T VERRE OOSTEN NOG STEEDS ONRUST IN SPANJE Belangrijkste Nieuws Weerbericht Licht 4 uur 41 min. L. J. LUYCX ZOON PIANO'S-VLEUGELS Fa. R. VAN DEN BURG BAKKERIJ „DE STANDAARD" SOESTERWEG 71-73-75 - TELEFOON 995 De fijnste kwaliteit AMER SFÖORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS i» 3 maanden voor Amersfoort 2.10, per maand 1 0.75, per week (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.171/* Binnenland franco per post per 3 maanden f 3.-. Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC 513 □Dl IC nFR AnUFRTFNTIFM van 1-4 rcgelx I 1.05 m« Inbegrip van een bewusoummef UtH flUVtHltHIItH (0 2S L|rfdidi9hdda..dv«t«n.lên voor dt helft van den prlja. Kleine Advertentltn „KEITJES" bl| vooruitbetaling 1—5 regelt 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f I.—. Bewijsnummer extra I 0.05 Gespannen toestand in België. Zal een algemeene staking uitbreken? In alle staten, waar de regeeringen met koortsachtigen ijver er zich op toe leggen den financieelen toestand van het land weer gezond te maken en zich in verband daarmee genoodzaakt zien impopulaire maatregelen te nemen, slooft de oppositie zich af dc bewindvoerders tot andere ge dachten te brengen en kondigt zij aan, dat men er niet tegen op zal zien de regeering ten val te brengen, wanneer geen rekening wordt gehouden met de eischen, die haar zijn voorgelegd, of met de verlangens, die men heeft geformuleerd. Zoo bevindt zich onder meer dc Franschc regeering, aan wier hoofd thans Paul Bon cour staat, in een verre van aangename positie, daar dc maatregelen, die Chéron, de minister van financiën, aan de hand doet, teneinde de begrooting in evenwicht te brengen en de staatsfinanciën in 't alge meen te saneeren, in breede kringen ont stemming hebben gewekt. In België is dc toestand echter nauwe lijks gunstiger. Terwijl dc regeering in alle stilte het aanzijn geeft aan dc eene veror dening na de andere, opdat de staatsfinan ciën kunnen worden „zeker gesteld" de volksvertegenwoordiging gaf haar door een machtigingswet daartoe de \rijc hand legt do oppositie een grootc bedrijvigheid aan den dag: zij doet al haar best om de groote massa's duidelijk te maken, dat dc linancicële saneering zal geschieden ten koste van de minder bedeelden, j» Vooral dc socialisten zijn ijverig in dc weer; hun voornaamste terrein van actie vormen dc mijngebieden, vooral de Bori- nagc, waar de" arbeiders het radicaalst zijn georiënteerd. Dc socialistische partij heeft een plan uitgewerkt, waarvan zij verwacht, dat -het een nauwer contact tot stand zal brengen tusschen de partijleiding en de massa's. Dc woorden „directe actie" liggen op ieders lippen. De concurrentiestrijd, waartoe de socialisten zich zien genood zaakt, daar anders de communisten hun alle vliegen dreigen af te vangen, heeft ge leid tot een aanmerkelijke verscherping van de strljddoeleinden, die de partij van .Vanderveldc zich heeft gesteld. itsi_.De Brussclschc berichtgever van de Kölnische Zcitung meent, dat het stellig niet toevallig is, wanneer men in dc Bel gische socialistische pers thans kan lezen, dat do internationale bond van metaalbe werkers, in verband met alle eventualitei ten, aan de vakvcreenigingscentrale een crediet van 350 000 gulden (vijf millioen Belgische franken) heeft toegezegd. Als vaststaand wordt tevens aangeno men, dat in socialistische vakvereenigings- kringen binnen korter of langer tijd reke ning wordt gehouden met. het. uitbreken ..van een algemeene staking. Reeds nu wordt dagelijks gerept van partieele werk- uecrleggingen in de mijnwerkersgebieden. 3 Ook in de Vlaamsclic industrie kan wor den vastgesteld, dat de arbeiders in verzet komen tegen de maatregelen van de regee ring. De onrust heeft reeds zoo'n omvang aangenomen, dat do voorzitter van het christelijk vakvereenigirigsverbond zich ge noopt heeft gezien ernstige woorden Ier kalmeering te spreken. Ilij heeft met na druk gewaarschuwd tegen een avonturen- politiek, waarvan het gevolg zou kunnen zijn, dat de arbeiders weer alles verloren, wat zij na een feilen socialen strijd hebben verworven. De ondervinding leert echter, dat in tijden van nood meestal niet wordt geluisterd naar verstandige woorden. Ook de regeering is het niet ontgaan, dat het onder de Belgische arbeiders gist en daar zij rekening houdt met het uitbreken van ernstige onlusten, heeft zij aan de gen darmerie strenge orders verstrekt, opdat deze terstond krachtig kan ingrijpen. De mobiele formaties van deze gendarmerie, die op drie plaatsen van het land gereed staan, zijn met de modernste strijdmidde len uitgerust, om met succes omwentelings- pogmgen den kop te kunnen indrukken. Het onderzoek naar den ondergang der Atlantique Parijs, 12 Jan. (FI. N.) De minister van 'de handelsmarine Meyer heeft gisteren voor de commissies van den senaat en van de Kamer mededeelingcn gedaan over den uitslag van het onderzoek naar de oorza ken van de scheepsbranden in den laatsten tijd. De brand van de Georges Philippar id aan de slechte elcctrische installaties te wijten.. De juiste oorzaak van den brani van de Atlantique is nog niet zeker. Er zijn twee mogelijkheden, n.l. dat de brand ver oorzaakt is door onachtzaamheid bij hei overbrengen van matrassen naar dc hut ten of door zelfontbranding van de matras sen. Op beide schepen zou do brand echter Diet zoo'n grooten omvang hebben aange nomen, indien bij den bouw van het schip niet zoo veel brandbaar materiaal gebruikt was. Dientengevolge zijn nieuwo instruc ties vastgesteld, welke zoowel voor de nieu we als voor dc in bedrijf zijnde passagiers schepen zullen gelden en binnen zes maan den nageleefd moeten worden. Op alle pas sagiersschepen moeten manschappen onder bevel van een scheepsofficier voor de brandweer geoefend worden. Op schepen van meer dan 15,000 ton zullen zich drie berocpsbrandwcerliedcn moeten bevinden. De vloerbckleeding en de tapijten zullen tegen brand geïmpregneerd moeten wor den. De beide cabines voor do draadlooze telegrafie moeten uit metaal vervaardigd en op twee afzonderlijke plaatsen van het schip opgesteld worden. De elcctrische ka bels moeten beter geïsoleerd worden. Nationaal Tsaranistisch kabinet te verwachten? Boekarest, 12 Januari. (V.D.) Minis ter-president Manioe heeft het ontslag der Ropmecnscho regeering verzocht. ITet is nog niet bekend of de koning het verzook heeft ingewilligd. Nader wordt gemeld: Het aftreden van liet kabinet Manioe wordt officieel bevestigd. Dc koning heeft het ontslag aanvaard en is in onderhande ling getreden met de presidenten van se naat en Kamer betreffende do vorming van een nieuwe regeering. Vayda is uit Klausenburg naar Boekarest ontboden. Er zal dus getracht worden wederom een na tionaal tsaranisiisclie regcering te vormen. Titulescu, die zjjn functio van gezant te Londen ter beschikking heeft gesteld, heeft zich in het nieuwe kabinet verzekerd van de portefeuille van buitenlandsche zaken. De groote vraag is evenwel of Vayda wil samenwerken met Titulescu. Ook do direc teur der Nationale Bank is door den ko ning ontboden, waaruit geconcludeerd kan worden, dat Manioe zich niet heeft willen belasten met de onderteekening van het Genoefsche protocol. Het Russische stoomschip Sachalin met 254 personen aan boord wordt als verloren bes schouwd Tokio, 12 Januari. (V.D.) Het 3C50 ton meicnde sovjet-Russische stoomschip „Sa chalin" is met een bemanning van 54 kop pen en 200 passagiers aan boord in do Ochotskische Zee in nood. Het schip wordt als verloren beschouwd. Het Japansclie stoomschip „Sappora Ma- ru" heeft Donderdagochtend S.O.S.-seinen opgevangen, welke direct zijn doorgezon den aan het radiostation Hokkaido cn an dere stations. Alle pogingen draadlooze verbinding tot stand to brengen met het sovjetstoomschip bleven vergeefsch. Ge vreesd wordt dat het stoomschip verloren is gegaan. De zee van Ochotslc is een deel van den Stillen Oceaan dat aan de Oostkust van Siberic is gelegen. 15.000 arbeiders in staking Brussel, 12 Januari. (V.D.) Donderdag ochtend zijn arbeiders, die bij verschillende bedrijven werkzaam zijn, zoomede mijnwer kers te Zoonien, Thuin cn La Louvière voor 24 uur in staking gegaan om te protestecren tegen de nieuwe door de regeering voorge stelde belastingen. In het geheel betreft het 15.000 arbeiders. Brussel, 12 Januari. (V.D.) Bevestigd wordt dat België spoedig een aanvang zal maken met den bouw van forten in de buurt van Battico (prov. Luik), welke do straatwegen naar Aken zullen beheerschen Bij Pepinster zal het eerste fort van deze reeks komen. Voor de uitvoering dezer werkzaamheden zal een bedrag van een vierde milliard franken noodig zijn. Dc minister voor Landsverdediging zal in het parlement voorstellen voor den eersten termijn een crediet van GO tot 80 millioen franken toe to staan. We wachten eigenlijk allen op het wonder, wachten op iets, dat zal moeten gebeuren, iets geweldigs, iets „noch nicht dagewese- ncs." We wachten al zoo lang en steeds den ken we, dat het groote gekomen is, dat er in het economische leven op het oogenblik geen grootsche dingen gebeuren, dat er wel iswaar geen groote „Krachs" meer voorko men, doch evenmin zonnige dingen aan den financieelen horizon verschijnen. Het Koers- pcil blijft zich op' een zeer laag niveau be wegen en alle optimisme, alle Coué-metho- den, dat het weer beter wordt, ten spijt, blijft het dood in den pot. Er zijn wel e?ns een enkele keer kleine lichtpuntjes, maar een gestadige opwaartsche beweging is niet waar te nemen. Hoe kan het eigenlijk ook anders. Zoolang de wereld nog blijft v ol- harden bij haar koppigheid om de internatio nale verbindingen met voeten te treden, zoo lang men wel conferenties voorbereidt cn er mooie conclusies aanneemt, die men, als het op de uitvoering ervan aankomt naast zich neerlegt, zoolang de wereld er niet zeker van is of niet binnen afzienbaren tijd een nieuwe oorlog zal uitbarsten, zoolang zal 't economische leven in een toestand van chronische zwakte blijven. Te Genève wor den binnenkort weer enkele, zooals men ons wil doen gelooven, belangrijke conferenties gehouden. De Economische Wereldconferen tie is er een van, maar op het oogenblik staat reeds vast, dat men een onmiddellijk ingrij pen in het internationale bestel van deze conferentie niet kan verwachten. M.a.w. laat de wereld rustig verder spartelen, laat de wanorde, die er allerwege heerscht voortdu ren. Den laatsten lijd is het probleem van den gouden standaard weer actueel geworden. Nadat men in Zuid-Atrika tenslotte den gou den standaard heeft moeten afschaffen, ko men ec uit Amerika berichten, die er op wij zen, dat er in dat land personen zijn. die zoo spoedig mogelijk van den gouden dollar zou den willen afstappen. Een beetje inflatie om de prijzen te doen stijgen, dat is het, wat men daar noodig heeft. Het Engelsche voor beeld wordt nog steeds aantrekkelijk gevon den. Intusschen is een Amerkaansch inge nieur op het denkbeeld gekomen het goud als waardemeter af te schaffen om de tech nische munteenheid in het leven te roepen. Als dit plan aanhangers zou vinden, dan zou men kunnen hooren: „Geef mij voor 1 K.W. peentjes". Het is begrijpelijk, dat de Beurs bij het ontbreken van opwekkende berichten, voor al in het begin van de week, weer uiterst kalm gestemd was, dat er weinig is omge gaan en de handel zooals den laatsten tijd gebruikelijk uitsluitend in handen van pro fessionals was. Woensdag was het Damrak beter gedisponeerd op gunstige berichten uit Wallstrcet. Vooral de Amerikaansche waar den wisten hiervan te profiteeren en sommi ge aandeelen wisten aan levendige vraag te ontketenen. Ook Industrieelen wisten hun korreltje mee te pikken, ofschoon de handel niet van grooten omvang was. In de petroleumafdee- ling was de tendenz verdeeld. Cultures wa ren eveneens beter, het minste koersavance boekten intusschen de rubbers, daar eik gun stig bericht uitblijft. Voor de rest, als zooveel vorige weken: geen nieuwsI Een Amerikaansch'Japansch incident Washing Ion, 11 Jan. (V.D.) Bij het slaatsdeparteraent is uit Sjan Hai Kwan -het bericht ontvangen, flat do Japanschc troepen het gebouw van do Amerikaansche Methodisten-missie hebben ingericht tot machinegeweer-nest en do kaslocaliteiten gebruiken als paardenstallen. Het staatsdepartement geeft opnieuw de verzekering, dat do regeering allo noodza kelijke stappen lot beveiliging van leven en eigendom van Amerikaansche onderda nen in het Verre Oosten zal doen. Do Ame rikaansche ambassade stelt een diepgaand onderzoek in naar het incident. Nieuwe Japansch-Cliincesche moeilijkheden- Londen, 11 Jan. (H. N.) De Japansche oorlogsschepen op de Jangtso hebben ge weigerd zich te laten verhalen, om do Chi- nceschc oorlogsschepen gelegenheid te ge ven, schietoefeningen te houden. Zij ver klaarden, dat zij het vuur op dc Chinee scho schepen zouden openen, indien deze pogingen in het werk zouden stellen om de Japansche schepen naar een andere plaats te brengen. Japansche torpedojagers naar Kanton. Tokio, 12 Jan. (V. D.) Dc Japansche admiraliteit deelt mede, dat vier Japansche torpedojagers te Kanton zijn aangekomen. Ken Japansche mijnenlegger is naar Amoy vertrokken om daar do Japansclie belan- gen tc beschermen. Do Japanners zetten den op- msrsch voort. Sjanghai, 12 Jan. (V. D.) De Chi- neesche pers meldt, dat de concentratie en de opmarsch van sterko Japansche strijd krachten cn wel cavalerie zoo goed als ar tillerie en infanterie langs den Chince- schen muur wordt voortgezet. De Japan ners bewegen zich in N.W. richting van Sjan Hai lvwan. De Japansche troepen heb ben bevel gekregen alle belangrijke punten en gróote plaatsen aan de grens der pro vincio Jchol to bezetten. Sjanghai, 12 Jan. (V. D.) Van Clii neesche zijde wordt verklaard, dat Tsjoe- rncnkau nog steeds door Chineeschc troe pen is bezet, ondanks de Japansche berich ten, die melden, dat de stad in Japansche handen is. De Chineescho lezing schijnt te worden bevestigd door een Japansch be richt, hetwelk meldt, dat do poort in den Chinceschen muur, dio den weg van Tsjoemenkau naar het N. behecrscht, in Japansche handen is. Zoowel Japansche als Chineesche troepen gaven zich dieper in hun stellingen in. Er zou een troepen macht van 10.000 Japanners geconcentreerd zijn aan den buitenkant van den grooten muur. Madrid, 11 .Tan. (V. D.) De revolution- naire beweging breidt zich over geheel An- dalusic uit. Hedenmorgen zijn gewapende burgerwachten per autobus naar Jerez ge zonden, waar ernstige onlusten schijnen te zijn uitgebroken. Madrid, 1 2 J a n. (V. D.) Op talrijke plaatsen in Spanje en voornamelijk in Zuid- Span je worden door de syndicalisten nog steeds verschillende daden van terreur ge pleegd. In tal van dorpen verbrandden de bewoners dc gemeente-archieven en sneden zij telegraaf- en telefoonleidingen door. Te Murcia kon men een aanval op een kruitmagazijn nog juist op tijd afslaan. Te Valencia ontploften op verschillende plaatsen in de stad bommen, waarbij een vrouw werd gedood. Te Malaga deden syndicalisten een poging om een theater in brand tC steken. In een dorp bij Cadiz kwam liet tot een bot6ing tusschen arbeiders en politie, waarbij twee politieagenten cn een arbeider werden ge dood. Ook bij Cuenta werd een syndicalist in een gevecht met de politie gedood. Bij Salamanca kwamen twee groepen ar beiders met elkaar in botsing, waarbij 15 personen werden gewond. Te "Cadiz ont plofte een bom in een tabaksfabriek en een in het bisschoppelijk paleis. Het kostbare archief van San Lucar werd door syndicalisten verbrand'. Ook te Madrid ontploften wederom twee bommen, zonder echter schade aan te richten. De algemeene staking te Sevilla duurt voort. ENGELSCH WATERVLIEGTUIG IN ZEE GESTORT Een doode en negen v gewonden Londen, 12 Januari (V.D.). Een nieuw watervliegtuig der Engelsche luchtstrijd krachten is Donderdag met 10 man aan boord bij Plymouth van geringe hoogte in het Kanaal gestort en zoo diep onderge gaan, dat nog slechts de spits van een vleugel te zien was. Gelukkig waren eenige visschcr6booten in de buurt, welke de ge hcele bemanning, die in zee was gespron gen, konden redden. Het zwaar beschadig de vliegtuig werd later met behulp van een oorlogsschip door een aantal sleepbooten naar Plymouth gebracht. In Februari 1931 is ongeveer op dezelfde hoogte het water vliegtuig Iris III vergaan, dat van hetzelfde type is als het vandaag verongelukte. In dertijd zijn negen van de twaalf leden der bemanning om het leven gekomen. Londen, 12 Januari (V.D.). Volgens een officieele medcdecling is het ongeluk van het groote Engelsche watervliegtuig bij Plymouth veroorzaakt door een botsing van het vliegtuig met een motorboot. In strijd met het eerste bericht zijn bij het ongeluk een man gedood, een ernstig en acht licht gewond. BUITENLAND. Het Roemeenschc kabinet afgetreden. (Eerste Blad, pag. 1.) Sovjetstoomschip vergaan? (Ecrsto Blad, pag. 1.) Arbeidsconflict in België. (Eersto Blad, pag. Ij STADSNIEUWS. Drankwetovertreding tc Baarn? (Kanton gerecht). (Eersto Blad, pag. 2.) Een besmettelijke haarziekte in onze stad. (Eerste Blad, pag. 2.) Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. In stituut tc De Bilt. Hoogste barometerstand 775.6 te Memel. Laagste barometerstand 73-1.2 tc Isafjord en Jan Maycn. Verwachting: Zwakke tot matige, uiteen- loopendo wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt in het Oosten, in het W. weinig verandering in temperatuur. Do depressie bij IJsland vulde verder op, eveneens nam het lage drukgobied over Zuid-Frankrijk en de Middcllandschc zee verder in beteekenis af. De hooge druk in het Z.W. kwam weer Oostwaarts; het maxi mum in het Oosten nam over Scandinavië wat af, doch breidde zich Zuidwaarts uit. Ons land ligt thans nabij het zadelgebicd, onder invloed van een uitloopcr van de IJsland-depressie. Hoe deze secundaire zich zal bewegen, is echter moeilijk te zeggen. Het waarschijnlijkst is, dat zij stationnair blijft, waarbij het O. van ons land onder invloed van een betrekkelijke koude Z.O.- stroom blijft en in het W. eenigszins war mere winden uit W. richting waaien. Daar bij kan wel eenige neerslag vallen, tenge volge van de temperatuur-tegenstellingen, doch aangezien de luchtbeweging zoo ge ring is, zullen deze hoeveelheden wel be neden 1 m.M. blijven. Over het vaste land van Europa is het rustig weer, In Duitsch- land is dc vorst toegenomen, doch behalve op de bergen, ligt slechts in het uiterste Z.O. sneeuw. Over de Britsche eilanden loo- pen dc temperatuursveranderingen sterk uiteen. Aan de Noorscho kust waait het stormachtig uit het Z. tot Z.W. In Noord- Zweden nam de vorst een weinig af. Slechts daar ligt nog een sneeuwlaag van betee kenis, Over IJsland daalde de tempera tuur. LANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 GROOTE BALANS OPRUIMING Spotkoopjes in alle Afdeelingen. Arnh .straat. Importeurs van Bechstein, Blüthner Grotian Steinweg. ERNSTIGE AARDBEVING IN AUSTRALIË. Sydney, 12 Januari. (V.D.) Donderdag heeft een ernstige aardbeving plaats gehad op een afstand van ongeveer 230 K.M. van Sydney. De beving.duurde een minuut De steden Goulburn en Yass werden het he vigst geteisterd. Eenige huizon zijn zeer ernstig beschadigjl. NOG GEEN NIEUWS VAN HINKLER. I Londen, 12 Januari. (V.D.) Men is nog steeds zonder nieuws van den aviateur Hinkler die Zaterdag op een solovlucht naar Australië is vertrokken. alléén bij:

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 1