i a: schoterman ff OOK DE GROOTE MATEN 1 FORTMANN HEHENKAMP l&innon wij BOLS ZEER OUDE GENEVER PRIMA LIKEUREN ir i Vrijdag 13 Januari 1933 AMERSFOORTSCH DAGBLAD 31e Jaargang No. 163 DERDE BLAD EEN AANKLACHT TEGEN Ds. HUGENHQLTZ DS WEELDEVERTERINGS- BELASTING Vlc/res van den Bond van EdeU metaalbedrijven GEMEENTEZAKEN VAN HILVERSUM en Utr. straat 17 Wijnhandel Geoestigdl878 Telefoon 145 EEN NATUURBAD TE SOEST M. H. VAN RAALTE AMERSFOORT VAN p LEIDSCHE WOLLEN g; DEKENS VOOR ZEER GOEDKOOPE |j PRIJZEN IM. VAN RAALTE I NIEUWE VARKENSMARKT TE BARNEVELD BIJZONDERE KOOPJES f 7.90 .-12.50 LANGESTRAAT 63 TEL. 88 In verband met den inhoud van „Kerk en Vrede'* „De Banier" meldt onder den titel: „Aan- Klacht .ingediend tegen Ds. J. B. Hugen- holtz, Ncd. Iiorv. pred. te Ammerstol. hot volgende: In verband met de beschikking van den minister, waarbij het orgaan „Kerk en Vrede" wordt verboden in alle kazernes en waarbij wordt bepaald, dat genoemd or gaan niet mag worden verspreid onder do militairen, is legen den hoofdi edacteur een aanklacht ingediend bij het Prov. Kerkbe stuur der Ned. Herv. Kerk in Zuid-Hol land. De aanklacht is gegrond op artikel II van het Algemeen Reglement, waarin te lezen staat, „dat de aankwecking van liefde voor Koning en Vaderland steeds het hoofddoel moot zijn van allen, die in on derscheidene betrekkingen met het kerke lijk bestuur zijn belast". In de aanklacht wordt er op gewezen, dat door het orgaan „Kerk en Vrede" ern stig afbreuk wordt gedaan aan het gezag van Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Ko ningin, en aan het gezag van de landsover- heid in ons vaderland. Dat de heer Hu- gcnholtz als hoofdredacteur ton volle aan sprakelijk is voor den gcheolcn inhoud van dat blad. Aan het Prov. Kerkbestuur wordt ver zocht om aan l)s. Hugenholtz te gelasten, dat hij onmiddellijk moet zorgen, dat zijn blad „Kerk en Vrede" door den minister weer van de zwarte lijst wordt afgevoerd. Of anderszins, dat deze predikant, op grond \an artikel II van het Algemeen Regle ment uit het ambt moet wórden ontzet. De aanklacht is onderteekend door den heer C. Costerus te Bodegraven. I)s. Hugenholtz deelt mede, dat hij of schoon hij zooals vanzelf sprak als mederedacteur den geheelon inhoud van het orgaan „Kerk en Vrede" voor zijn re kening neemt, hij sinds Mei van het vorige jaar geen hoofdredacteur meer is van ge noemd orgaan en de hoer Costerus blijk baar sinds dien tijd het orgaan niet onder oogen heeft gehad. Verder is hij van oordeel, dat het gedeel telijk citeercn van artikel II -een valsch liclit werpt ópgenoemd artikel. Immers voorop staat in dit artikel het bolang van de Christelijke Kerk in het algemeen en de Hervormde Kerk in het bijzonder. Dit artikel luidt in geheel als volgt: De zorg voor de belangen, zoo van de Christelijke Kerk in het algemeen als van de 1-lervormdo in het bijzonder, do hand having barer leër, <ie vermeerdering der godsdienstige kennis, de behartiging van de zending, de bevordering van Christelijke zeden, de bewaring van orr-a en eendracht, en de aankweeking van liefde voor Koning en Vaderland, moeten steeds het hoofddoel zijn van allen, die in onderscheidene be trekkingen, met het kerkelijk bestuur be last zijn. Dc Boml van Ncderlandsche Vereonigin- geu in don edelmetaalhandel cn nijverheid, heeft een adres gezonden aan den minister van financiën, waarin hij als zijn méening uit, dat het huidige tarief van de waar borgbelasting reeds als een te hooge weel debelasting op do cdelmetaalnijverheid is aan te merken, weshalve hij reeds meerma len heeft verzocht ton aanzien hiérvan ecu wijziging ten goede te doen aanbrengen. Nu voelt de edelmetaalnijverheid en -handel zich door de voorgestelde weelde verteringsbelasting echter zeer bedreigt Deze zal den detailprijs van gouden en zilveren werken n.l. weer aanzienlijk ver hoogen; immers, een heffing van 10 naai de waarde bij de bron beteekeni een ver hooging van den détailprijs met ten min ste 15 De voorgestelde weeldeverteringsbela6 ting heeft doordat dé heffing aan de bron geschiedt, en du6 fabrikant en grossier deze belasting moeten voorschieten, d. wederom een gedeelte van bun bedrijfs kapitaal voor de financiering van bun voorraden en debiteuren zullen móeten missen, voor deze beide categorieën de uit werking van een -heffing in eens van het bedrijfskapitaal. Ook de winkelier zal wederom een ge deelte van het hem ter beschikking staan de kapitaal in belasting moeten gaan vast leggen. Wanneer adressant thans dringend ver zoekt de producten der edelrnetaalnljver- hcid uit het wetsontwerp Weeldeverterlngs wet te lichten, dan geschiedt dit niet om dat hij zich A priori tegen iedere belasting verzet, doch omdat, vooral onder de gege ven omstandigheden, een verdere belasting van het goud- en zilversmidsbedrijf, den ondergang van velen zal ten gevolge heb ben en de werkloosheid in dezen tak van nijverheid zal doen stijgen. Adressant verzoekt van de weeldebelas ting zooveel mogelijk uit te 6luiten die za ken, welke reeds aanleiding gevon tot hef fing van andere vrij hooge belastingen- Adressant geeft tenslotte enkele voorbeel den, die toelichten hoe zwaar do waarborg belasting reeds drukt op het goud en zil ver. L. GERRITSEN, f Een notabel Ingezetene van Nijmegen overleden. Te Nijmegen is in den ouderdom van 69 jaar overleden de héér A. L. Gerritsen, nestor van den gemeenteraad, waarvan htj sedert 1923 als vertegenwoordiger van de C.-H. Unie een zeer gewaardeerd lid was. Met hem is een man heengegaan, die -om zijn karaktereigenschappen de algemeene achting genoot Hij was aanvankelijk on derwijzer aan de weesinrichting to Neer bosch en daarna een jaar schoolopziener te Hoorn. In 1892 ging hij naar Neerbosch te rug en werd toen redacteur en corrector voor de tijdschriften en andere werken, die te Neerbosch worden uitgegeven. Eenige boekwerken zijn er van zijn hand ver schenen. Tal van jaren is hij een grooten steun van de weesinrichllng geweest. Tc Nijmegen was hij voorzitter van de c.-h. kiesvereeniging, van den Chr. Oranjebon.t en van het chr. militairenlehuis, bestuurs lid vun enkele andere vereeniglngen en lid van het college van notabelen der Ned Herv. gemeente. Het vorige jaar werd hij ridder in de orde van Oranje Nassau. EET DREIGENDE CONFLICT TE HELMOND. Door de directie der Van Vlissingcn's fa brieken is Woensdag aan de betrokken organisatiebesturen en werknemers medege deeld, dat de aangekondigde loonsverlaging Maandag zal worden doorgevoerd, zoodat dan, wanneer geen verandering in don toe stand zal intreden, de staking zal ingaan. Men verwacht evenwel, dat dc rijksbemidde laar vandaag de partijen zal verzoeken bij een te komen. Een nasleep van Sarrasani's moeilijkheden Hilversum, 12 Januari. In verhand met het afscheid van dokter Striening werd in dc laatste zitting van den gemeenteraad tot schoolarts, arts bij den gemeentelijken en gezondheidsdienst alhier, benoemd de heer S. Boonzaaijer, arts te Smlldéj Men zal zich herinneren, dat de heer Boonzaaijer no. 2 van de voordracht was en no. 1 eon kleinen „voorsprong" van ccnigc stem men had. Thans hebben B. en W. bericht ontvan gen, dat genoemde heer wegens gelijktij dige benoeming elders, bedankt voor de be trekking in Hilversum. Sarrasanl. In verband met financieclc en andere moeilijheden besloot de leiding van het circus Sarrasani destijds dc voorstellingen in Hilversum niet door te laten gaan. In middels1 was van B. en W. toestemming verkregen en verder waren verschillende „maatregelen ter ontvangst" genomen. Ten slotte was een som van 900 door den heer Stosch Sarrasani op rekening dor ge meente Hilversum gestort. En toen kwam het circus niet! De nieuwe Dordtsche dierenbescherming i vjviscctiebestrijding heeft nu aan het college verzocht de door don circusdirec teur betaalde vergoeding vóór het innemen van een standplaats met zijn circus terug t« betalen. B. en W. merken echter op, dat hot be doelde bedrag geen waarborgsom is, doCh de vergoeding door don heer Stosch Sar rasani verschuldigd voor het hem toege wezen terrein bij het gemeentelijk sport park. Dëze negenhonderd gulden zou niet worden terugbetaald, ook niet wanneer om- welke reden dan ook van het terrein geen* ot korter gebruik zou worden gemaakt dan dcor het college werd toegestaan. De heer Stosch Sarrasani kan dus gee- nerlei recht op restitutie doen gelden. B. en \V zijn echter bereid, gezien de financlcele moeilijkheden, waarin de onderneming verkeert, het bedrag terug te betalen, ver minderd met hot nog aan de gemeente ver schuldigde wegens het in gereedheid bren gen van het terrein enz. Echter niet eerder dan dat de heer Sarrasani aan zijn gelde lijke plichten tegenover leveranciers vol- duan heeft voor zoover deze leveranties met zijn komst te Hilversum verband hou den. Naar aanleiding van het verzoek aan den heer Sarrasani om de zijnerzijds nog te be taien vorderingen rechtstreeks uit hte be drag ad 900 to voldoen deelt het college mede, dat hierover nog correspondentie loopende is. B. en W. stellen tenslotte den raad voor aan de Dordtsche adressante te berichten, dat geen termen aanwezig worden geacht om de aan de terugbetaling van het bedrag verbonden voorwaarde te doen vervallen. WEEK-END WEERKANSEN. Onze weöfjkundigp medewerker schrijft' ons: Eon week geleden, gaf de algemeene wcoretocstand in Europa geen aanleiding tot de verwachting van raeor winterse!» weer, dan wij tot nu toe in dezen winter gehad hebben. Sedert dien tijd zijn echter do omstandigheden belangrijk veranderd. Dc mogelijkheid» dat het wat meer zal gaan winteren ligt daarom niet meer zoo ver af als een week geleden, al is het dan nog ecnigszins twijfelachtig hoe de al gemeene wcerstoestand zich verder zal ont wikkelen: ton gunste of ton ongunsto van vriezend weer. Sedert een paar dagen wordt voor Mid den-Europa met stelligheid vriezend weer verwacht, omdat een vorstgebied over Rus land zich onder den invloed van Oostelijke lüchtstroómihg bozig is zich haar het Wes ten uit te breiden. Op enkele plaatsen in Oost-Europa kwamen r daardoor reeds tem peraturen van 1015 gr. onder nul voor. Wij zouden hier te lande vorst kunnen verwachten indien het gebied van hoogen druk over Rusland zich door verdere af strooming van koude lucht naar het Wes ten uitbreidde. Dit zou men mét stellig heid kunnen verwachlon wanneer niet ver in het Noordwesten nog een krachtige en warm-vochtigo luchtstroom een weg naar Noord-Europa baande en daardoor de uit breiding van den hoogon druk naar Skan dinavië tegenwerkte. Bovendien is hot feit, dat de luchtdruk in Zuid-Europa weer toe neemt ook niet bevorderlijk aan do toe- strooming van koude lucht in West-Europa. n dc dopde plaats éindelijk moet een se cundaire depressie, die Donderdag ten Wos ten der Britschc eilanden lag, eerst geheel uit West-Europa verdwenen zijn eer wij ëcn geheele pnimekeer van het weer in voor vorst gunstigen zin kunnen verwachten. De beslissing daarover zal zich nog wel enkele dagen laten wachten, gëdurcmlo welke hot weer nog vochtig zal blijven en do tempe ratuur zich om het vriespunt zal blijven bewegen. Hoewel dc.. kansen op vriezend weer dus wel toegenomen zijn, is liet nog twijfelachtig of het vorstgebied zich spoe dig over ons land.zal .uitbreiden. (Nadruk véVbotlch). Lezing van den heer J. J. t Meurs voor de Nat. Hist. Vereeniging EEN VEELBELOVENDE DOCHTER. Een oplichtstor aangehouden. Hilversum. 12 Januari. Gistermiddag zag een bediende van een firma in de Kerkstraat Alhier, in de Spoorstraat een wiélrijdstcr, in wie hij de dame meende te hqrkenncn, die eenigen tijd geleden zijn patroon had opgelicht voor damesstoffen ter waarde van ongeveer 16. Hij sprak met een juist passeerenden po litieman ep deze verzocht de juffrouw hem naar bet bureau te vergezellen. Bij een inmiddels in dc woning van het meisje ingesteld onderzoek kwamen ver schillende artikelen voor don dag, welke zij bij winkeliers in deze gemeente had besteld, juister gezegd, voor welke zij dc verschillende zaken had opgelicht. Ook de stoffen, die zij onder een valschcn naam bij gonoemde firma uit de Kerkstraat had „betrokken", werden aangetroffen, reeds verwerkt in een japon! Tenslotte heeft zij bekend. De ouders van het meisje schijnen intus- schen totaal onkundig te zijn geweest van de gedragingen hunner dochter. Soest. Voor de Ned. Natuur Hist. Ver eeniging afdeeling Soest, werd op 11 Janu ari 1.1. door den heer J. J. Meurs een voor dracht gehouden over het thans in uitvoe ring zijnde natuurbad hier ter plaatse een en ander aan de hand van divorse teekeningen, projecten, enz. Uitvoerig werd stilgestaan bij de lang durige wording6-gcschiedcnis, die deze zaak heeft doorgemaakt een stichting, waar, zooals bleek, veel meer aan gewerkt is dan menigeen zou denken. Om in het kort maar eens iets te noemen: In 1925 had de V.V. Soest Vooruit het zoover, dat aan de Eem een Zweminrich ting kan worden gesticht, met de grond eigenaren is men het eens geworden, Eorn- college en Prov. Staten hebben hunne goed keuring verleend, financicele maatregelen worden getroffen, doch de eerste 6poren der Eem-vervuiling treden op, men wacht nog even, de vervuiling wordt erger en het plan is van de baan. Daarna een plan achter huize Iveraper, bodemtoestand maakt de kosten te hoog. daarna een plan in den polder. De plannen van den nieuwen rijksweg gooien alles weer in de war, daarna naast deze Com missie die dit alles behandelde een tweede commissie, in hoofdzaak bestaande uit lo den uit „Soc6t Zuid", totdat de gemeente raad van Soest op 5 October 1931 bosluit de zaak zelf ter hand te nomen. Nu volgen metingen cn bokmgen aan den Langen Brinkweg, water cn bodemgesteld heid worden goed gevonden, doch nu is het weer het ontwerp uitbreidingsplan, dat de zaak in de war stuurt. Thans komt „Socsterbergs Bloei" mét een wenk om een terrein naast het pompsta tion der Utrechtsche Waterleiding Mij. on der de loupe te nemen. 13 Mei 1932 komt do raadscommissie met deskundigen op dit terrein bijeen. Neemt alles in oogenschouw, is opgetogen over de schitterende omgeving en wat de deur dichtdoet een gratis aanbod van 1000 M3. veryerschjngswater per dag door dc Wa lerlciding Mij., en besluit in beginsel hier een nieuw project te ontwerpen. Den heer J..J. Meurs wordt opdracht ge geven hier een ontwerp van een „Natuur bad" te vervaardigen en ziedaar op 20 Juli 1.1. worden de plannen ingediend, waarop eenigen tijd later het definitieve raadsbe sluit tot stichting volgt. Besloten word het plan in werkverschaf fing uit te voeren, waardoor eene subsidie van 40 aan het arbeidsloon door het Rijk wordt verstrekt. De totale kosten worden geraamd op 70.000.—. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat er thans door een 75 menschen aan wordt gewerkt en als een lange vorstperiode niet te groote parten speelt, zal het bad dezen zomer vroegtijdig gereed zijn. Een bijzonderheid, tevens een buitenge woon groot voordeel is, dat het zwemwater hier vrijwel doorloopend een temperatuur van 18 gr. C. zul hebben, waardoor het dus mogelijk zal zijn bij wijze van spreken bij mooi weer b.v. reeds In Maart of April bui ten te zwemmen. Dit. omdat het water reeds in den vorm van stoom of koelwater hééft gefunctioneerd. Het bassin heeft de buitengewoon groote oppervlakte van ruim 1 H.A. en wel onge veer 3000 M2 ondiep, Cw00 M2. 0.502.80 diep en 1L00 M2 van 2.80—3.75 M. diep. Het laat ste iö het z.g. „duikbassin". Het water komt in het bad via een pers leiding over twee watervallen, bij deze wa tervallen komen de springplanken en duik- torens enz. Om het geheele bassin komi een z.g. waterperron, een soort ondiepe sloot van beton, waar eon ieder eerst zijn voeten kan afspoelen voor het groote bas sin te betreden. Het water wordt biologisch gereinigd, daar gebleken is, dat velen een chemische reiniging, b.v. door chloor of koperchloride, zooals in vele binnen- en ook wel buiten- badinrichtipgen wordt toegepast, niet ver dragen kunnen (oogontsteking, huiduitslag, enz.). De hoeveelheid zuiver water is berekend te zijn voldoende voor ruim 5000 zwemmers per dag, voorwaar een behoorlijk getal, waar we direct nog niet aan toe zullen zijn De kleedkamers worden ingericht, met een ruilsysteem. Ook hier is dus op ten groote toeloop gerekend. Het terrein om het bad heen, wordt ge heel van heideveld in duin herschapen, zoodat ook wat dit aangaat men zich aan zee kan wanen. Dames- en en heerenkleedkamers komen geheel gesepareerd te liggen, het zwemmen zal in het geheele bassin gemengd kunnen plaats vinden. Gelegenheid zal worden ge geven op nader aan te geven tijden, niet gemengd te badenv-- Wat het terrein en do beplanting aangaat er zal naar gestreefd worden, uitgezon derd misschien bij het groote theehuis, het autoparkeertorrein en het terrein der rij-* wielstalling, zooveel als maar cenigszins mogelijk, het natuurlijke karakter van bet landschap Intact te houden. Naast de duin roos, de hondsroos en de gaspeldoorn, zal or groeien de berk, de Vuilboom, on dc Je neverbes, terwijl alles wat maar conig6- zins storend werkt, b.v. de zware omraste ring, geheel door beplanting zal worden weggewerkt. Een en ander belooft een zeer groote aan winst voor onzo gemeente te worden, zoo wel uit een oogpunt van de sportbeoefening door onze inwoners, als met het oog op vrccmdelingenbezoek, dat er ongetwijfeld sterk door zal worden bevorderd. Do lezing die ook door den voorzitter der zwemcommissie, ons raadslid den heer A, Endendijk werd bijgewoond, gaf ons do overtuiging dat de heer Meurs van een en ander een groote studie heeft gemaakt cn met z'n ontwerp als alle teekenen niet be driegen uitstekend is geslaagd. De dank van den voorzitter den heer Rinke Tolman na afloop van de zeer in teressante lezing, was dan ook wel ver diend. De officieele opening Barn oveld, 12 Januari. Hedenmor gen heeft de officieole opening der nieuwe biggen- en varkensmarkt plaats gehad. Dit gedeelt overdekte marktterrein heeft de naast deze markt wonende caféhouder, de heer W. van Middendorp, der gemeente aangeboden, onder voorwaarde, dat de var kens- cn biggenmarkt aldaar zal blijven ge vestigd, van welk aanbod de gemeente een dankbaar gebruik heeft gemaakt In tegen woordigheid van de beide wethouders, den gemeente-secretaris en de marktcommissie, bracht de burgemeester den heer Midden dorp warmen dank voor zijn edelmoedig aanbod. Deze nieuwe markt toch mag «en groote aanwinst voor onze gemeente worden genoemd, waarvan, naar spreker hoopte,- langen tijd een dankbaar gebruik zal wor den gemaakt. Uitdrukkelijk wees hij er ech ter op, dat, zoolang de Varkens-Crisiswet van kracht blijft, alleen dieren, die het stempel achter het oor dragen, zullen mo gen worden aangevoerd, waarop spreker het voor den ingang gespannen lint doorknipte cn de markt voor geopend verklaarde. Daarop bood een zoontje van den heei*. Van Middendorp den burgemeester een keu rig versierd mandje met 12 biggetjes van marsepein aan, naar aanleiding waarvan iemnd uit het publiek riep, of dio krul staartjes wel gemerkt waren. Geestig antwoordde de burgemeester, dat dit niet het geval was en dat hij ze daar om in beslag nam. j eiken ligstoel met streepstof kussens damast kussens peau de pêehe 9.50 noten fauteuil A.G.V. „VICTORIA". Voldloopen. Zondag 15 Januari a.s. wordt de eerste der 3 veldloopen om het clubkampioenschap der A.G.V. „Victoria" gehouden. Het parcours is uitgezet op de Leusder- heide, terwijl de start om 11 uur plaats vindt bij hotel Waterloo, alwaar ook de fi nish is. De afstand bedraagt 1500 M. De tweede veldloop vindt niet plaats op Zondag 29 Januari, doch op Zondag 22 Ja nuari a.s., terwijl op 29 Januari een hand balwedstrijd wordt gespeeld tegen de U.G.V. „Bato", op het sportterrein aan den Leus- derweg.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 9