AMERSFOORTSCH DAGBLAD Vrijdag 20 Januari 1933 31e Jaargang No. 174 TWEEDE BLAD HET HEK IN DE DUINEN TE BERGEN Het zal niet verdwijnen eo 30 Met valsche papieren Interpellatie in de vergade-- ring van Prov. Staten van Noord:Holland In de vergadering van Prov. Staten van Noord-TIolland heeft de heer Thomassen (s.d.) zijn interpellatie gehouden over het hek in de duinen bij Bergen, dat geplaatst is door het Waterleidingbedrijf. Het na tuurreservaat van de gemeente Bergen is hierdoor in waarde verminderd. Is het P.W.N. hier niet eigenmachtig opgetreden. Is overleg gepleegd met de gemeente Ber gen. Is het de bedoeling dit hek om het geheele P.W.N.-gebied door te trekken. Het hek schaadt ten zeerste de natuur ter plaatse. Spr. heeft ook vernomen, dat wan- delkaarten alleen in Haarlem verkrijgbaar zullen zijn. De heer Bruch (Ged. Staten) antwoordt, 'dat geen Overleg met de gemeente Bergen is gepleegd, omdat de provincie het geheele gebied onderhoudt. Voorloopig is het niet de bedoeling het hek door te trekken, hoe wel de mogelijkheid daarvan niet uitgeslo ten is. Spr. gelooft, dat men de kwestie van het hek schromelijk overdrijft. Spr. heeft zich laten fotografeeren vlak voor het hek en uit de foto's kan men duidelijk opmaken, dat het hek niet hooger dan 1 meter is. De wandeling wordt door het hek niet belemmerd, aangezien tourniquet's zijn aangebracht. Spr. heeft ook een rapport aangevraagd over de wandaden, welke in het duingebied geschieden. Eenmaal is ge schoten met scherpe patronen door bezoe kers, viermaal zijn rasteringen afgebroken, tweemaal zijn jonge plantsoenen vernield, tweemaal is het in het bosch staande schaftlokaal gedeeltelijk afgebroken, een maal is een duinbrand ontstaan, viermaal zijn bezoekers verwijderd die pootjebaden gingen in de waterreservoirs. Nimmer heeft men toezichthoudehd per soneel van de gemeente Bergen aangetrof fen. De provincie gaat thans zoover, dat ieder een, zelfs zonder wandelkaart, vrij kan wandelen, mits men niet buiten de wegen komt.. Daarom is het hek ook zoo ver door getrokken. De kosten van het hek hebben iets meer dan 5000 bedragen. Dit geld is gevonden uit de post op de begrooting van 1931, be stemd tot het beter aan hun doel doen be antwoorden van Provinciale eigendommen. (Hilariteit). De heer Thomassen (s.d.) repliceert. Hij is niet bevredigd door het antwoord van Ged. Staten. Is het noodig. om baldadig heid tegen te gaan, dan moet men bewa kers aanstellen, maar geen dood hek plaat sen. De heer Wendclaar (v.b.) onderschrijft ten volle, wat de heer Thomassen heeft ge zegd. Spreker wijst er voorts op, dat men toch vooral deze zaak in het licht der plaatselijke toestanden moet zien. In de omgeving van Bergen is altijd vrije duin wandeling geweest. Het hek van het P.W.N. is bet eerste hek ter plaatse. Spr. geeft gaarne toe, dat er in de duinen dingen ge beuren, die niet goed zijn, maar men moet de zaak toch groot bekijken. Het aesthetisch gevoel ook van lien, die buiten het hek in het vrije duin wandelen, wordt door het afschuwelijk hek ernstig ge schaad. Mede namens den heer Asscher (lib.) en den heer Thomassen (s.d.) dient spr. een motie in, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken, het hek voor een deel wetr af te breken. De heer Westerhof (s.d.) merkt op, dat men alleen zal kunnen beweren, dat het hek onnoodig is, maar om het nu weer te gaan afbreken is toch al te bar. De vrije wandeling is niet geschaad. De heer Bruch (Ged. Staten) zegt, dat men er juist naar gestreefd heeft om het terrein geschikt te maken voor recreatie oord voor de gewestelijke bevolking. Het hek dient om het aanrichten van schade te bemoeilijken. De heer Sneevliet (rev.-sov.) acht de be antwoording van de vragen door Ged. Sta ten onbehoorlijk. De vragen van den heer Van Nuland hadden gemakkelijk schrifte lijk beantwoord kunnen worden. Nu is do vragensteller met een kluitje in het riet gestuurd. Door „dikmakerij" is deze zaak opgeblazen tot do grens van het belache lijke. Nadat de heer Sneevliet door den voor zitter beantwoord is, wordt gestemd over de motie-Wendclaar om het hek gedeelte lijk weer af te breken. Do motie wordt verworpen met 35 tegen 21 stemmen. (N.R.C.). MET 1400 VERDWENEN. De rechtbank te Den Haag heeft de be handeling voortgezet van de zaak tegen den gewezen penningmeester van den Uit einde- cn Middenpolder te Ter Aar, W. de B., die terecht heeft gestaan wegens valsch- hcid in geschriften cn verduistering van een bedrag van 1400. Mr. Van Asch van Wyck requisitoir ne mend, zeide, dat is vast komen te staan, dat de 1400 verdwenen zijn. Mocht de rechtbank de verduistering niet bewezen achten, dan blijft nog over de ver- valsching en het gebruik maken van het vcrvalschte stuk als zijnde echt en onver- val scht. Om deze redenen rèquireerde spr. tegen verdachte IC maanden gevangenisstraf. Vonnis 2 Februari a.s. „DE ZWARTE KAT". Het gerechtshof le 's-Gravenhagc heeft arrest gewezen in de zaak tegen C. J. M. van O, die door do rechtbank, aldaar we gens het verspreiden van onzedelijke lec tuur („De Zwarte Kat") is veroordeeld tot een geldboete van 50. Het hof heeft, nadat bij de behandeling dezer zaak de letterkundigen M. II. E. Nolt- riius, de Man en Henri Borel als deskundi gen waren gehoord, thans dit vonnis be vestigd en daarbij overwegende, dat de ge ïncrimineerde afbeeldingen, waren van grof zinnelijkcn aard, alsmede dat een in het blad voorkomend verhaal van onzede lijke strekking is. DE BRAND TE ROTTERDAM. Een millioen schade. Rotterdam. Het nablusschingswerk van den brand aan den Middensteiger heeft den geheelen ochtend en middag voortge duurd. Drie brandweerlieden zijn door den zolder gezakt. Eén hunner is wegens kneu zingen naar het ziekenhuis vervoerd. De schade wordt op één millioen gulden ge raamd. De firma Kramer en Ródcr is ver zekerd voor 300.000. De firma Kocli Co. voor 2O0.0U0. Bij deze bedragen komt nog de schade, welke is ontstaan door hel verloren gaan van twee pakhuizen en één gedeelte van het derde gebouw cn de scha de, die door vuur en water is aangericht aan huizen in de omgeving. Kunnen wij De in de vorige beschouwing uitgespro ken verwachting, dat het eigenlijke vries weer nog wel eenige dagen op zich zou la- ton waclitcn, omdat de storingen over West Europa, die de uitbreiding van het Oosl- Europeesche vorst-gebied naar het Westen tegenwerkten, nog niet voorbij waren, is geheel in vervulling gegaan. De tempera tuur bleef zich een weinig onder en om het vriespunt bewegen en de vorst nam in liet Westen van ons land eerder iets af dan toe. Intusschen zijn belangrijke veranderin gen gekomen in den algemcenen weerstoe- stand, die van veel belang zijn voor de vraag of wij nog veel en langdurig vorst hebben te verwachten. liet gebied van lio'ogen druk, dal verlo den week meer naar het Oosten cn gedeel telijk over Zuid-Europa lag, trok zich uit het Zuiden terug, waar Middellandsclic- Zee-depressies verschenen, en nam. met de Witte Zee als middelpunt, in omvang en beteeken is toe, tengevolge waarvan de zeer koude lucht uit West-Rusland, waar het buitengewoon hard vriest, door een Zuid- oostelijkcn luchtstroom gevoerd, werd naar Scandinavië. Dit komt de uitbreiding van het vorstgebied naar het Westen zeer ten goede. liet zou kunnen gebeuren, dat in Zuid-Europa de luchtdrukking nog verder daalt. Dan zou liet transport van de zeer koude lucht door versterking van den Oos- tclijken wind omvangrijker worden cn zou de vorst bij ons veel kunnen toenemen. Met deze mogelijkheid moeten wij later reke ning houden. Ten Z.W. van Ierland verscheen echter weer een depressie, waarvan verwacht wordt, dat zij zich in de richting van de Golf van Biskac zal bewegen. Mogelijk daarna oplossen. Waarschijnlijk zal daar door de relatief warme Zuidelijke lucht stroom in West-Epropa nog een paar da gen dooiweer geven. De kansen op sneeuw nemen nogal sterk loc. Sterke afkoeling zou dan eerst na de sneeuw en pas kort voor of op Zondag te verwachten zijn. Evenals de vorige week, zal men door aan de vorst pas kunnen verwachten, na dat de hier genoemde' storingen weer voor bij getrokken of geëindigd zullen zijn, dus niet vóór over een of twee dagen. (Nadruk verboden). 1 GARAGE BRAND TE VENLO. Gisteravond brak brand uit in de garage van de familie Goossens, op het llelschrik- sel te Venlo. In de garage bevonden zich zes auto's. Vijf konden uit liet brandende gebouw wor den gehaald Een wagen verbrandde. De garage brandde geheel uit. De brandweer van Venlo kon deaan grenzende gebouwen behouden. VECHTPARTIJ TE ALPHEN. A 1 p h e n a. d. R ij n, 20 Jan. Gisternacht zijn twee beschonken cafébezoekers in de Raadhuisstraat te Alphen a. d. Rijn slaags geraakt. De 23-j. los werkman B. van Leeu wen en de 25-j. betonwerker Hijman, had den reeds in liet café dc „Vergulde Wagen" waar meer geschonken werd dan zij kon den verdragen, twist met elkaar gekregen. Na het sluitingsuur werd dc ruzie op straal voortgezet. Van Leeuwen trok plotseling een groot doikmes cn bracht daarmee Hij- man ene steek in den linker schouder toe. Bovendien bedreigde hij Hijman met een revolver. Laatstgenoemde bleek vrij ernl stig verwond te zijn en werd door dr. Groen voorloopig verbonden. Van Leeuwen is door dc politie in arrest gesteld. Amersfoort. Donderdag 2G Janu ari. Café ,,'t Boompje." Verkoopcn van hoo rnen en houtgewas. 11 uur v.m. Donderdag 26 Januari. Iïotel ,de Zwaan." Verkoop van do huizen Stations straat 31 en 33, Kampstraat 77, Leusder- weg 21G, Arnhemschewcg 161, en van het perceel grond noordelijk naast het perceel Leusdcrwcg 3. 8 uur n.m. Dinsdag 31 Januari. Hotel „dc Zwaan." verkoop van verschillende soorten hout. 11 uur v.m. Dinsdag 31 Januari. Hotel „de Zwaan." Verkoop van landhuis „Het Boschhuisjc", Birktstraat D 3039 (Birkhoven); van boer derij en grond. S uur. Vrijdag 3 Februari. Terrein Wagrn- werkplaats, verkoop van spoorhoul. 10 uor v.m. Ba ar n. Woensdag 18 Januari (bij in zet) en Woensdag 25 Januari (bij afslag). Hotel „Grocneveld", verkoop van boerderij met bijbehooren, gelegen Groeneveld no. 12. 11 uur v.m. Dinsdag 2-4 Januari. Café „dc Roskam", verkoop van hout van het landgoed „de Hoogc Vuursche." 10y* uur v.m. Donderdag 20 Januari, Hotel „de la Promenade", verkoop van do villa „Gelre", Kemnesserweg 40. 8 uur n.m. Donderdag 2 Februari, Hotel ,,de la Promenade", verkoop helft van dubbel woonhuis, van Wasscnacrlaan 25. S uur. Eemnes-B uitend ij k. Donderdag 16 Februari. Koffiehuis „de Lindeboom", verkoop van dc helft van een dubbel woon huis, Laardcrwcg 50. ll/2 uur n.m. Hoogland. Dinsdag 24 Januari. Café „de Faam", verkoop van verschillende soorten hout. 10 uur v.m. Sc herpen zeel. Woensdag 25 Janu ari. Hotel „de Prins", verkoop van verschil lende soorten hout. 11 uur v.m. DOODELIJK ONGELUK TE HARSKAMP. Gisteren was te Harskamp de 16-jarige Burgers bezig carbid in een lascbtocstel te doen. Vermoedelijk is hij er echter te vlug met vuur bijgekomen, waardoor bet toe stel uit elkaar is gesprongen. B. werd ern stig aan het hoofd gewond cn is op weg naar het ziekenhuis te Arnhem overleden. Och kom! kijk U maar eens goed! Ja' natuurlijk. zij is toch de bijzondere hulp in de huishouding, - het Blue Band-meisjel Let U eens op den eetlust van Uw huisge- nooten als er gebakken, gebraden en ge stoofd is met Blue Band. U kunt hun dan bovendien vertellen, dat Uw huishoudboekje er niet extra door belast wordt. Integendeel - U houdt nog geld over! Dat alles komt door Blue Band - versch gekarnd ets. per 1/2 pondspakj© VERSCH GEKARND MET 25 <>lo ALLERFUNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE Spreek over 11 zeiven slechts zelden cn dan nog met groote omzichtigheid. BACON. van HERMAN ANTONSKN 17 Ze sloot de deur tusschen dc beide ver trekken zorgvuldig en stak dan eerst een kaars aan. Thornton keek rond en zag dat hij in een weelderig gemeubileerd vertrek was. Ik kan u nu niet alles ineens vertellen, vervolgde zc gejaagd. Jk heb van Rouse al jarenlang gekend en heb hem even langen tijd veracht. Indertijd heeft hij me zelfs ten huwelijk gevraagd. Ik zou hem allang van de liist mijner kennissen geschrapt hebben, als «lat verstandig was geweest. Maar ik was er achter gekomen, dat hij in nauwe relatie stond met de menschen, die oorzaak van mijn vaders dood zijn geweest en daar om meende ik. dat het beter was, de ken nismaking wat vaster aan te knoopen. Ik ben al heel wat van hem te weten gekomen. F-n hij beschouwt me nu als een halve gek, die nergens voor terug zou schrikken om den dood van haar vader te wreken. Hij is niet zoo dom. als u misschien wel van hem denkt en nu hij in do gaten gekregen heeft, dat het mis dreigt te loopen met zijn vroe gere vrienden, is hij bereid oin naar hun tegenstanders over te loopen. als die hem Willen gebruiken. Gisteravond ben ik met hem gaan soupeeren cn toen lieeft hij me dat onomwonden verteld. Zc zag, hoe zijn gelaat betrok en stelde liom gerust. Nee, zei zo. U hoeft heusch niot zoo ongerust voor me te zijn, ik kan nog wel voor mezelf zorgen, daar kunt u op rekenen! Maar ik vindt het toch vreeselijk, dat 11 uzelf in zulke gevaren begeeft! Die kerel is gevaarlijker dan u denkt! Ik zou hom kunnen vermoorden, als hij u ook maar een haar krenk tel Geeft u zooveel 0111 me? vroeg ze zacht jes en er kwam oen vreemde glans in haar oogen Meer dan om mijn eigen leven, zei hij eenvoudig. Wat is mijn leven waard in ver gelijking met wat ik voor u doen mag? U moet niet zoo somber praten over uw leven, zei ze verwijtend. Het begint nog pas. Men beeft u onrechtvaardig behandeld, maar we hopen toch, dat goed te kunnen maken? Denkt 11, dat dit mogelijk is? Ik hoop van Devercux cn Donvent een bekentenis te kunnen afdwingen, dat u niet meer dhn een speelbal bent geweest in bun handen. Dat hoort bij den inzet van mijn spel onder moer. En als hij dat in handen hpeft, dan zal uw vriend Paget hdel wat kunnen uitrichten. Alleen, u inoct een beetje geduld hebben' Hij luisterde verwonderd toe. Hij had het nooit gewaagd zich tot zijn ouden vriend Paget te wenden, om hem niet in contact to brengen met een gevangenisboef, waar door wellicht zijn goede naam schade zou kunnen lijden. Kent u Paget dan? Vroeg hij ongeloo- vig. Hebt u soms met hem over mij ge sproken? Ik heb liem-verteld, dat 11 nog in leven bent. Hij verbeeldt zich, dat ik heel bij toe val iets gevonden heb, dat zou kunnen die nen om uw naam van alle blaam te zui veren 011 hij is daar erg benieuwd naar. Ik meende, dat ik hem voorloopig nog maar niets moest vertellen. Thornton voelde een brok in zijn keel, die hem het spreken belette. Hij had ge dacht, dat hij geen enkelen vriend ter wereld meer bezat en toch bleken er vrien den te bestaan, vvicn zijn zaak ter harte ging, als was liet hun eigen belang. We mogen geen tijd verloren laten gaan, fluisterde ze gejaagd. Van Rouse heeft me gisteravond bedwelmd, waarmee weet ik niot, maar ik kon niets meer tegen hem doen om me te verdedigen. Toen hij me in zijn auto bracht, dacht ik niet anders, dan dat hij mij naar huis zou rijden. Maar voor dat ik goed cn wel wist, wat er met ine gebeurd was, bevond ik 111e hier. Hij vertelde me precies, hoe de zaken stonden en vroeg, of ik met hem wilde trouwen. Als ik dat doe, dan is hij bereid zijn vroegere vrien den te verraden en een nieuw leven te be ginnen. Vanavond komt bij mijn beslissing vragen. Als ik ja zeg, dan zal hij me stuk ken verschaffen, waarmee ik naar Scotland Yard kan gaan cn Donvent cn Devereux aan de politic kan overleveren. Als ik wei ger, dan moet ik hier blijven tot liij en zijn vrienden een goed heenkomen gevonden hebben. En? vroeg hij bedaard. Ik heb die papieren tot cl ken prijs noodig. E11 ik kan hem toch niet beloven met hem te trouwen, om die stukken in handen te krijgen, als ik het niet meen. Hij wil me wel enkel en alleen op mijn woord gelooven; maar als ik die belofte gaf zonder het te meenen, dan zou ik me voor mezelf doodschamen. Het komt er niet op aan, dat hij een schurk is, maarSst! wat is dal? Ze keken elkaar verschrikt aan cn bleven staan luisteren. En weer hoorden ze een ge luidje, alsof een sleutel voorzichtig in het slot gestoken werd-. Snel kneep ze de kaars met haar vingers uit, greep hem bij den pols en fluisterde: Gauw weg! Als zc u hier vonden, was alles bedorven! Maar hoe komt u hier dan weg? vroeg hij, zijn best doondo om haar met zich mede te trekken in de andere kamer. Neen, ik moet hier blijven, verweerde zij zich tegen hem. Ik kan nu toch niet meer wegkomen. Ik ml mezelf licusch wel! Het slot scheen te weigeren. Maar ze had den toch geen tijd meer voor verdere be raadslagingen. Halfweg door het geopende venster keerde hij zich nog eens om. Zult u me heusch waarschuwen, als u in gevaar komt? Ja, dat beloof ik.... vast en zeker! Zo sloot, liet venster achter hem dicht, zonder den knip er op te doen en wachtte af, wat er gebeuren zou. HOOFDSTUK XI. De ontsnapping. Er verliepen eenige seconden, maar het lileel doodstil. Een straaltje hoop brak voor haar door. Misschien was het slechts valsch alarm geweest; misschien was van Rouse, loen bet. hem niet. lukte het slot te openen, weer heengegaan. Of was hij een anderen sleutel gaan halen. Misschien was hij het niet eens geweest, maar een van de dienst boden in het huis, die kwam vragen, of ze soms nog iets noodig had. Met die gedachte ging ze op den tast de kamer weer door en naar de deur, waar ze zich bukte, toen ze al voelend het sleutelgat gevonden had, om te trachten er doorheen te kijken. In de gang brandde licht, maar ze kon er niemand zien. Dat was geruststellend, want het be wees, dat niemand had staan luisteren of in dc buurt was geweest tijdens hun gesprek. Waarom bent u bang, dat iemand heeft staan te luisteren? De schampere vraag trof haar als een donderslag. Ze sprong overeind en uitte een halfversmoordcn kreet. Het licht van een elcctrische lantaarn verblindde haar bijna geheel. Van Rouse stond voor haar in avond- costuum, in de cene hand de lantaarn, in de andere een dreigende revolver. Maar het meeste schi'ok ze nog van den valschcn blik in zijn oogen. Jammer, dat 11 zoo van me schrikt! zei hij, de lantaarn uitknippend. Zoudt utmis schien het gewone licht willen aandraaien? Ze reikte naar het knopje naast de deur en draaide liet aan. U bent zeker geschrokken van dat ge morrel met dien verkeerden sleutel, zei hij, zijn revolver wegstoppend. Dat begrijp ik en ik vraag u er wel excuus voor. Ze achtte bet. maar het beste dien uit vlucht te slikken en liet zich in een stoel neerzinken Neemt u me maar niet kwalijk, zei ze, maar een vrouw kan nu eenmaal zoo on redelijk angstig zijn. Bent u gekomen om over uw voorstel van gisteren te sjacheren? Hij kwam dichter bij haar en ze rook den drankadem uit "zijn .mond. f (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 5