Schaatsen DË EEMLANDËQ ONGEREGELDHEDEN TE BERLIJN Maandag 23 Januari 1933 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 31e Jaargar.g No. 176 KLEINE VELDSLAGEN BIJ DE BÜL0WPLATZ Veertig gewonden VRACHTAUTO DOOR DEN TREIN GEGREPEN DOODELIJKE SPRONG Licht op 4 uur 58 min. L. J. LUYCX ZOON BECHSTEIN PIANO'S Fa. R. v. d. BURG PNlEROP Slijp inrichting AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per maanden vooi Amersfoort 2.10, per maand 1 0.75, per week (met grat»s verzekering tegen ongelukken! f 0.17'/* J ti w Binnenland franco per post per 3 maanden f 3.- POSTREKENING 47910 Afzonderlijke nummers f 0.05. TELEFOON INTERC 513 PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer 11 elke regel meer f0 25 Liefdadlghelds-advertentlën voorde helft van den prijs. Kleine Advertentlën „KEITJES bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent. elke 'egel meer 10 cent, driemaal plaatsen f I.— Bewijsnummer extra f 0.05 Het netelig vraagstuk der schul den. Ook in Amerika begint zich tenslotte een gewijzigd in- zich baan te breken. Vrijdag j.l. heeft het met spanning tege moet geziene onderhoud tusschcn Hoover en Roosevelt, den tegenwoordigen en toekr.m- stigen president van Amerika, plaats te- vonden. Het resultaat dezer bespreking mag bemoedigend worden genoemd, daar tus schcn do beide mannen een accoord inzake het vraagstukder schulden is bereikt. Met Witte Huis heeft naar aanleiding van de gedachtenwisseling een communiqué open baar gemaakt, waarin te kennen wordt ge geven, dat Roosevelt bereid is om onmid.ml lijk, nadat lhj op 4 Maart zijn ambt heeft aanvaard, met Engeland besprekingen te voeren over de oorlogsschulden en over vraagstukken der wereldeconomie Het merkwaardige bij dit alles is, dat ditmaal het initiatief niet van Engeland is ui'ge- gaan Engeland heeft, sinds het den laat ste n keer heeft betaald, op 15 Dec. j.lgeen officioelcn stap meer gedaan doch van de Vereenigde Staten. Uit dit feit mag worden afgeleid dat men nu ook in Amerikaansch.* kringen lancza merhand tot het inzicht komt, dat van Ame- rikaansche zijde iets positiefs moet worden ggdaan om de schuldregeling met de E ïro- péesche mogendheden te- herzien. Wanneer men zich in-dezen-tot-een passieve houding zou blijven .bepalen, dan is niet alleen te vTeezcn, dat de economische, wereldfonferen tic op een noodlottige mislukking uitloopt, maar loopt Amerika tevens kans, dat al zijn debiteuren zullen weigeren hun b« ta lingen voort te zetten. Voor Amerika is 'iet daarom zaak nog -te redden wat te red ion valt. De toeschietelijkheid, die de Vereenig de Staten te langen leste aan den dag be ginnen te leggen, wordt dan ook grooten deels door de vrees ingegeven, dat zij niets meer zullen ontvangen, wanneer zij in hun halsstarrigheid volharden. Aan den anderen kant spreekt het van zelf. dat de Amerikanen pas dan over de brug zullen komen, wanneer zij zeker we ten, dat zij in don eenen of anderen vorm vergoedingen zullen ontvangen. Het waar schijnlijkst is dan ook, dat Amerika de be dragen, waarvoor do debiteuren bij de Ver- ecm'gdé Staten m het krijt staan, in be langrijke mato zullen verlagen en schap pelijke betalingsvoorwaarden zullen toe slaan, wanneer de schuldenaars Amerika op een andere wijze tegemoet komen. Wal Engeland'betreft den staat, waarmee in de eerste plaats wordt onderhandeld, om dat hij zich tot dusver het braafst heeft gedragen. Engeland heeft n.l. in December betaald zóu deze weg kunnen worden bewandeld: Engeland breekt de hooge dóuanemuren, die den A'merikaans'chcn handel groote moeilijkheden in den. weg leggen, af en keert terug tot den gouden standaard. M;'a.w.: Amerika verlangt van Engeland economischo concessies; wanneer deze worden toegestaan, zal de Erigelsch- Amerikaansche schuldenregeling in vopr Groot-Britannië voordeeligon zin worden herzien. Amerika heeft dan ook reeds te kennen 'gegeven, dat het met groot genoe gen zal zien, dat een Epgelsche delegatie zich naar Amerika inscheept om de aan gelegenheid uitvoerig te bespreken. Overigens is het vermoedelijk niet alleen oan Engelands deugdzaamheid te danken, dat Amerika zich in de eerste plaats tot Londen heeft gewend; Engeland is boven dien de staat, waarmee de voordeeligstc handelstransacties kunnen plaats vinden. Velen in Amerika koesleren bovendien de verwachting, dat, wanneer eenmaal tus- schen Amerika en Engeland een voor bei de partijen bevredigend accoord tot stand is gekomen, dit de andere staten, die ge weigerd hebben te betalen, ertoe zal aan sporen zich tot eenzelfden staat van deugd zaamheid op te werken als Engeland, nuch terder gezegd: eerst te betalen, wat zij sinds Dec. 1932 schuldig zijn. Waarschijn lijk zal Frankrijk, welks parlement inder tijd maling had aan de „heiligheid der verdragen" en zich alleen bereid verklaar de voorwaardelijk te betalen, waarmee Amerika echter geen genoegen nam, op zijn eens genomen besluit terug moeten ko men, wil het in dezelfde gunstige positie als Engeland komen. Hoe dit ook zij: de eindelijke oplossing van het vraagstuk der politieke schulden, dat jaren lang reeds een beletsel is- voor het economisch herstel der wereld, is nu niet langer uitgesloten, al dient natuurlijk te worden afgewacht, of Engelands wensch inzake een volledige schrapping in vervulling zal gaan. CATASTROPHALE STIJGING VAN HET AANTAL GRIEPGEVALLEN. Siegburg, 21 Jan. (V. D.) Het aantal griepgevallen te Siegburg en omgeving is zoodanig toegenomen, dat thans alle scho len gesloten zijn. Bij de plaatselijke zieken kas-wórden dagelijks gemiddeld 130 nieuwe patiënten aangegeven. In vele gezinnen zijn vier of vijf personen ziek en dikwijls is het heele gezin door de griep aangetast. Naar •chatting is op het oogenblik 40 a 50 pet. der bewoners lijdend aan griep. De politie is den toestand meester gebleven Berlijn, 22 Januari. (V.D.) De Berlijn sche Schupo is sinds Zondagochtend in „hoechster. Alarmbereitschaft." Do op- marsch der Berlijnsche S.A. en S.S. naai de plechtigheid bij het graf van Horst We*<el en de proclamatie in de communisische pers zich te verzetten tegen den opmarsch der nationaal-socialisten hadden de po'itie genoopt voorzorgsmaatregelen te nemen m een omvang als men te Berlijn nog nimmpr had bijgewoond. De communisten hadden ook in den nacht op Zondag pamfletten laten verspreiden, waarin zij hun aanhangers tot tegen*tanu opwekten. In den nacht op Zondag is het in tal van stadswijken tot politieke botsingen goko men. In de Woerther Strasse werden twee nationaal-socialisten door messteken en stokslagen gewond. Door de berijders van een motorrijwiel met bijspanwagen wericn in eenige straten schoten gelost op café's, waarbij een 50-jarige vrouw een schot in jen arm kreeg. De „schutters" zijn onbe kend gebleven. De botsingen duurden Zondagochtend voort. Od verschillende plaatsen werden communistische spreekkoren, die opwekten tot tegendemonstraties, door de poli» ie ge arresteerd. De Berlijnsche Schupo en de politieke politie waren Zondagochtend ge consigneerd. Een groot aantal Schupo's was met karabijnen uitgerust Het Karl biebknecht-IIuis, vanwaar een gropto Sovjet-vlag uithing, werd naar wapens dgorzpcht Cn door een stér ke politicmacht bezét. Een 40 uinri stcke communistische wacht werd uit het gebouw* verwijderd. Alle tocgangs- straten naar de Bulowplatz waren door de politie aigezet. Om half twaalf verzamel den de nationaal-socialisten zich op ver schillende plaatsen in dc~ stad. De op marsch uit de stadsdeclcn geschiedde even eens onder toezicht der politic. Iedere stoet werd door een aantal politie-.auto's bege leid. In de zijstraten van de Bulowplatz waren om elf uur 'sochtends reeds duizen den bijeen. De politie heeft steeds opnieuw de samenscholingen uiteengedreven. Tusschen twaalf en een uur spitste de toestand zich in dé verschillende st.ads- deelen bedenkelijk toe. In tal van buurten werden communistische spreekkoren gc hoord, die beweerden dat op de Bulowplatz barricadegevechten plaats vonden en waarin de massa werd opgewekt zich daarheen t" spoeden. Vooral in de omgeving van de verzamel plaatsen der nationaal-socialisten bevjnd zich veel publiek. Bizondcr onrustig v. as het in de straten tusschen Bulowplatz en Alexanderplatz. Op het station Alexanderplatz kwamen bijna onafgebroken vrij kleine groenen nazi's aan, om zich vandaar naar de ver zamelplaatsen te begeven. Zij werden door duizenden communisten gehoond. Tegen een uur heeft de politie de Alexanderplatz ontruimd. De eerste groepen der S.A. kwa men om kwart over twee op de Bulowplatz aan. Ondanks, alle pogingen de orde te verstoren, waren zij door de stad getrokken in den daarvoor vastgestelden tijd. De communisten die den stoet begeleid den, werden herhaalde malen door de poli tie weggejaagd. De.politie maakte in vele gevallen van de gummiknuppel gebruik Het verzet was evenwel vrij groot. Tien duizenden menschen hebben zich in de om geving bevonden. Alle groepen hebben zij met geschreeuw en gehoon ontvangen. Om over tweeën heeft de politic tenen een haar bedreigende menigte van de vuur wapenen moeten gebruik maken. Een opperwachtmeester der politie, die in bur ger was, werd ernstig gewond. Ilij loste een achttal schotea op de opdringende menigte. Toen werd hem zijn pistool uit de hand geslagen. De zwaargewonde is naar de Universiteitskliniek overgebracht. Twee burgers die bij de botsing ernstig gewond schijnen te zijn, zijn door kameraden weg gébracht. In de Kaiser Wilhelmstrasse heeft de politie een groot aantal alarmschoten ge lost. Op den Weidenweg hebben commu nisten een emmer petroleum in brand ge stoken om de nationaal-socialisten te hin deren. Daar de demonstranten in de buurt van het Friedrichshain ook op balkons hun spreekkoren hadden opgesteld, werden zij eenige malen door de politie, met de kara bijn in de hand, gesommeerd de vensters te sluiten. Het aantal gewonden bedroeg tegen 2 uur ongeveer 30. Er is geen bevestiging te er- krijgen van geruchten dat personen zou lei- zijn gedood. Op de Richardplatz (Neukolln) was de situatie tijdelijk hachelijk, evenals aan het Goerlitzer Bahnhof: Hier is een groot aan tal personen gewond. In de Gruenauer Strasse hebben commu nislen met petroleum overgoten matrassen aangestoken. Op de Kolonnenbrug hééft men getracht een barricade op te richten. Ongeveer 10 personen trokken vier vui r.is wagens de brug op en plaatsten deze dvars over den weg. De hindernis werd door de brandweer verwijderd. Eenige personen werden gearresteerd. Op den hoek van Muenz- en Weinmeas terstrassc werd kort na vijven een auto, waarin zich een S.A. leider bevond, door communisten aangehouden en omverge worpen. De nationaal-socialisten kregen moeilijkheden. Op verschillende plaatsen in de stad zijn vanavond nationaal-socialisten aangeval len. Tot half zes'was bet evenwel' nergens tot ernstige botsingen gekomen. Het aan tal gewonden wordt op 40 geschat., Do politie is den toesand meester ge bleven. - Een rapport der politie. Zondagavond werd door het politic-presi dium het volgende rapport uitgegeven over hét verloop van don dag tot vijf uur: De afmarsch der nationaal-socialisten van de Bulowplatz via het Nikolai-kerk- hof langs het graf, duurde van 3 tot 5 jur. De groepen marcheeren thans naar hjn woonwijken terug. De eerste groepen, zijn reeds op hun eindbestemming anngeko men. Tusschen acht uur 's morgens en 4 uur 's middags, werden in het geheel 21 overvallen op nationaal socialisten geplepgd door communisten. Daarbij werden in 11 gevallen 19 personen gearresteerd en naar liet politiepresidiuni overgebracht. In to taal werden 19 groepen demonstranten ont bonden. Veertien, malen heeft de politie van de gummiknuppels gebruik gemaakt. Tot vie,r uur vanmiddag waren drie politie beambten en 19 personen^als gewond aan gegeven. Het aantal arrestaties bedraagt 68. Van het groot aantal incidenten is te vermelden dat in don loop van dén mid dag een communistische optocht, waaraan door ongoveej* 1500 persopen werd deelge nomen door1 de poli,ti.e werd ontbonden. Daar de demonstranten "tegenstand boden, moest de politie van dé vuurwapenen ge bruik maken. Het schijnt dat twee perso nen schotwonden hebben oj:geIoopcn Deze menschen zijn door kameraden geholpen. Een beambte werd licht gewond. Na den afmarsch der nationaal socialis ten is b.ct om zes uur vanavond óp de Bu- lóvvplatz nog rumoerig geweest, toen com munisten trachtten een betooging te hou den. De demonstranten wérden door de po litie met den gummiknuppel uiteengesla gen. Een demonstrant werd gearresteerd. In dit geval is niemand gewond. De bijeenkomst op het kork- hof. B e r 1 ij n, 22 Januari. (V.D.) Met korte tusschenpoozen kwamen de verschillende S.A.-groepen op de Bulowplatz aan. Tegen kwart over twee marcheerde do S.S. op. In totaal maakten" ongeveer 18.000 geünifor meerde'nationaal-socialisten front voor het Karl Liebknecht-huis. Het pLein en de toe gangsstraten waren door de politie afgezet. Op de Bulowplatz speelden de nationaal- socialisten hun bekende liederen, terwijl in de omgeving communisten contra-demon straties op touw zetten. Van do Bulowplatz werd verder gemar cheerd naar het kerkhof. De toegang tot het-oude Nikolaï-kerkhof was door krachtige politie-posten afgezet Burgers móchten slechts door, indien zij van toegangskaarten waren voorzien. Het sneeuwde eenigszins, toen van de S.A.-af- deelingen de vaandels werden opgesteld achter den versierden grafheuvel van Horst Wessel. De gedenksteen was omfloerst. Naast het graf stond de vijfde stormafdee- iing der Berlijnsche S.A. opgesteld, waar van I-Iorst Wessel de leider is geweest. Om twee uur kwam Ilitler bij het graf aan, vergezeld van dr. Goebbels, Roehm, Himm- Icr, prins August Wilhelm en generaal Epp. Op de daken der huizen zag men Schu po's, die met verrekijkers de huizen aan den over.kant controleerden. Toen tegen half drie de moeder cn zuster van Wessel verschonen, begon d? plechtigheid met een muzikale voordracht. Vervolgens nam Hit- Ier het woord. D^ze noemde Horst Wessel den dichter der Duitsche vrijheid, van de nationaal-socialistische beweging, die door zijn lied zelf een onvergankelijk monument heeft gesticht. Hitier besloot niet de woor den: Mijn kameriden, houdt u de vaan dels hoog. De dichter van ons lied is niet dood voor ons, zijn geest leeft in onze rijen verder. Terwijl het lied van den „goeden kameraad" werd gespeeld werd do gedenk steen onthuld. Het is een ongeveer 50 e.M. hooge granietmassa, waarop een in brons verwerkte lauwerkrans en een vaandel rusten. Aan de cene zijde staat: „Die Fahne hoeh", aan de andere zijde* „Pfarrer Lud- wig Wessel en Werner Wessel". Er werden vele kransen en bloemstukken gelegd, o.m. van den kroonprins. Met het gemeenschappelijk zingen van het Horst Wessellied werd de bijeenkomst gesloten. Alweer een ongeval op een onbewaakt en overweg II e i 1 o, 22 Jan. Op den onbewaakten over weg nabij Ileilo heeft hedenochtend met den trein, die te 9.40 te Ileilo moet aankomen, een botsing tusschen den sneltrein uit Am sterdam en een vrachtauto plaats gehad, waarbij de bestuurder van do auto werd ge dood. De 20 jarige Th. Vrceker uit Limmen was met een vrachtauto op weg naar de R.K. Kerk om zijn zuster en eenige kinderen te halen. De weg loopt hier evenwijdig met den spoorweg en het schijnt, dat V. den sneltrein, die dicht achter hem naderde, niet heeft opgemerkt. Ongeveer 40 M. voordat de trein, die hier een snelheid van tusschen 80 en 90 K.M. per uur hoeft, den overweg zou passeerén, draaide V. met de auto op de spoorlijn. De bestuurder van den trein trachtte nog, nadat hij tevoren signalen had gegeven, door krachtig remmen een onge luk te voorkomen. Dit was echter niet meer mogelijk. In bijna onverminderdo vaart greep de trein het voertuig, dat in ontel bare brokken vloog en over een afstand van ongeveer 50 M. werd meegesleurd. Tusschen de overblijfselen van de auto vónd men spoedig het deerlijk verminkte lijk van Vrecker, die op slag moet zijn ge dood. Tengevolge van de hevige botsing bra ken ook de voorruiten van den electrischcn trein, tengevolge waarvan ook de bestuur der van den trein wonden in het gelaat cn aan handen opliep Dr. Cohen uit Heilo ver leende de eerste hulp. Na geholpen te zijn kon hij later den trein naar Alkmaar rijden. In tusschcn waren de reizigers echter liit gestapt en naar het station Heilo geloopen, vanwaar zij met een anderen trein de reis naar Alkmaar voortzetten. De trein, waar mede de botsing geschiedde, had anderhalf uur vertraging. Van de brug over de Konings haven te Rotterdam Zooals wel te vreezen was, heeft het voorbeeld van den jongen man, die de vo rige week van een der hoftorens van de spoorbrug; over de Koningshaven te Rotter dam is gesprongen-en die deswege als held is gehuldigd, tot navolging gewekt. Zaterdagmiddag is de 20-jarige T. H. Tab- bernee, uit de Warmoezen ierstraat, op zijn beurt in den heftoren geklommen, nadat hij zijn overjas in bewaring had gegeven aan een paar vrienden, die tot dat oogenblik hebben getracht hem van zijn voornemen af fe brengm, maar die niet op de gedachte zijn gekomen, de politie te waarschuwen. Ook nu was «ie belangstelling in een oog wenk tijds zeer groot. Er was evenwel geen gelegenheid meer om met eenige redelijke kans op succes te kunnen trachten den jongen man te achterhalen. De groote men- schenmassa heeft met spanning kunnen zién, boe de jonge man zijn colbertje en zijn schoenen uittrok, waarna hij op een van de schijven klom, welke boven op den toren staan en waarover de hangkabels van de hefbrug en het contragewicht loo- pcn. Op die manier werd de hoogte van zijn sprong GS meter, d.i. ongeveer 3 meter grooter dan die van zijn voorganger. Aanvankelijk scheen de kolossale sprong goed te lukken. Tabbernee maakte een paar salto's, maar daarna leek het meer op duikelen en ten slotte kwam hij met een slag, welke tot ver in den omtrek is ge hoord, in het water terecht. Hij is niet meer boven gekomen. Een spoorwegbe ambte heeft later de jas en de schoenen van den toren gehaald. Uit den inhoud van de zakken bleek, dat T. een trouw bezoeker van bioscooptheaters was cn men ver moedt, dat hij bij de huldiging van zijn voorganger tegenwoordig is geweest, welke voor hem dan een spoorslag geweest zou zijn om zijn plan ten uitvoer te brengen. In den loop van den avond is het lijk door de rivierpolitie opgehaald. PROF. SLOTEMAKER DE BRUINE. Het bulletin van den behandelenden ge neesheer van prof. Slotteraaker de Bruine luidt hedenochtend als volgt: De toestand van prof. Slotemaker de Brui ne is steeds vooruitgaande. Intusschen zal het hervatten van zijn arbeid uiteraard eerst over eenige. weken kunnen aanvangen en dan slechts geleidelijk kunnen worden uit gebreid. SCHEEPVAART GESTREMD. Lemmer, 21 Jan. Het Tjeuke meer zit vol drijfijs. De vaart GroningenLemmer is zoo goed als geheel gestremd. In het IJssel- meer is eveneens veel drijfijs. De vaart voor lichte motorschepen is ook hier gestremd Sleepbootcn en zware molorbooten komen nog door het ijs. BUITENLAND. Ongeregeldheden te Berlijn. (Eerste Blad, pag. 1.) BINNENLAND. Doodelijk ongeval op onbewaakten over weg bij Heilo. (Eerste blad, pag. 1). STADSNIEUWS. De openingsavond van Amicitia. (Eerste Blad, pag. 3.) IJspret op do baan der A.IJ.V. (Eerste Blad, pag. 3.) Tentoonstelling van schilderijen. (Eerste Blad, pag. 3.) SPORT. Holland verliest met 2—0 van Zwitser land. (Tweede Blad, pag. 1). Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te Dc Bilt. Hoogste barometerstand 7831 teKarlstadf, Laagste barometerstand: 752 5 te Isafjord. Verwachting. Zwakke tot matige wind, meest uit O. richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, later opklarend, waarschijnlijk nog eenige sneeuw in geval van nachte lijke opklaring, 6trcnge, overdag lichte tot matige vorst Sinds Zaterdag is de vorsttoestand over do O. helft van het gebied versterkt. In Oost-Duitechland werd de vorst streng, en in geheel West-Duitschland eh nagenoeg in geheel Frankrijk liggen de ochtendtempera- turen tusschen minus 7 en minus 10 gr. C. In ons land viel eenige 6neeu.v cn bet is niet onwaarschijnlijk, dat do warmte van het Noordzeegebied, dat de afscheiding vormt tusschen oen koud gebied over het Z. van Engeland, waar do barometer weer stijgt, en de hooge druk over Scandinavië, aanleiding zal zijn tot een verderen snejeu>y- val, die echter waarschijnlijk niet .meer dan licht zal zijn. Komt de opklaring, die zich laat verwachten, in den nacht, dan laat het zich aanzien, dat dc vorst streng zal worden, d.w.z. dat do temperatuur ook in ons land tot onder minus 10 gr. zal da- Ion. Over het W. van het gebied is het warm. öp IJsland komen afwijkingen voor van meer dan 10 gr. boven do normale. Geen der stations had meer dan lichte neerslag. Üe grootste hoeveelheid (4 m.M.) die in den vorm van sneeuw is gevallen, werd uit Danzig gemeld. tANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 OPRUIMING BONTKRAGEN f 1.95, f 2.90, f 3.90, f 4.90, 5.90 f 6.90 en f 9.50. De mooiste soorten. Het ideaal van den waren muziek liefhebber De vertegenwoordiger ARNH.STRAAT UTNOBSTJt. WJ'l'tifiS DOOR EEN LOCOMOTIEF GEGREPEN. Wisselwachter gedood. Zaterdagmorgen wilde de 19-jarige N. Tilmans, wissel wachter en hulpmachinist bij de kanaal werken te. Elsloo den hefboom van den wissel overhalen voor een nade rende locomotief. De jongeman gleed ech ter uit en viel op de rails, waar hij door de locomotief werd gegrepen, vóór de machi nist kon stoppen. De ongelukkige kreeg de wielen over zich heen cn werd totaal ver morzeld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 1