GECOSTUMEERD IJSFEEST Groote deelname VRIJE RELIGIEUZE GEMEENSCHAP CHR. HISTORISCHE UNIE Geen vrees voor de veertig- urige werkweek TANDHEELKUNDIGE HULP OP DE SCHOLEN PULL-OVER WOL DE WOLBAAL Een bonte kleurenmassa op de banen der A.IJ.V. De banen van do Amersfoortsche IJs vereeniging aan don Bisschopsweg zijn de beele week niet zoo druk bezet geweest als eisteravond. Reeds kort na 8 uur was het zwart van de menschen. Was het gister avond dan zulk bijzonder mooi schaats- weer? De felle koude wind lokte nu niet bepaald tot een bezoek aan de baan. doch wat méér trok was het gecostumeerdo ijs- feest! De deelname aan dit festijn was verras- send groot, althans veel grooter dan vorige jaren. Naar schatting waren er ongeveer 1 150 gecostumoerden, waaronder verschü- lende groepen. Wie gisteravond op de Ijsbaan is gewoest, zal tot de conclusie gekomen zijn. dat het. 8 gezien het groote aantal apachen, op Mont- 'if martre gisteravond wel een „dooie boel" geweest moet zijn, terwijl menigo harem houder ook wel ecnigo fraaie exemplaren 8. van zl|n „verzameling" heeft moeten nf- staan. Pierrots cn Pierrettes waren even eens goed vertegenwoordigd, terwijl een y£ enkol pindamannetje ons in al deze feest- vreugde deed herinneren aan den harden tijd, welke velen onzer tijdgenooten meema ken. Aardig was vooral de kleine harmoni- caspeler met zijn guitig gezicht cn dito kleedlng. Minder sympathiek (excusez le mof.) was het grootmoedertje, dat tergend en de weer-Goden tartend meteen pa ranluie op reed! Hot is voor Pluvius een uitdaging zonder meer geweest! Laten wij fö evenwel hopen, dat Thlalf den strijd durft aanbinden opdat wij nog langer dan vaD daag onze schaatsen kunnen aanbinden' Een grappig stel werd gevormd door de komische groep ((troubadours?) wolke in bonte kleeding, gewapend met viool en H vlinderriet over de baan reed; of het vlln jfi dertje, dat nagejaagd werd, nog gevangen R is, vermeldt do historie niet. Do eskimo* H moesten ons blijkbaar nog oen langdurige ijspret komen wenschen, een attentie, waar I. voor velen hun dankbaar zullen zijn. Wij zagen voorts nog enkele Volendam 9 sche paren, waarvan de mannen rnot een I mooie Goudscho pijp waren uitgerust over I de baan zwieren. Een echt stukje Oud Hol I landsch ijsvermaak, een attentie aan onze I x'oor-ouders, die zonder rijbroeken en zón I der trainingkappen op hun gewone rond I geslepen Friezen zeker even goed reden al* I wij nuchtere kinderen van de twintigste f eeuw, die rijbroek, irainmgpak en nikkelen schaatsen aanbiddeniMt er door de goede luchtverbindingen ve.d kan gebeu f ren bewees ons de aanwezigk^d van Sini Nicolaas, die zelfs voor dezen avond de barre koude prefereerde boven Let sub-tra p pische klimaat van Spanje. Blijkbaar bad daar de Sweep-stake óók nog niet getrok ken, want pakjes had de bravo kinder 1 vriend niet bij zich. Er was trouwens nog meer belangstelling uit Spanje, want we zagen ook een Spaansch paar in de mooo I rood-zwarte kleederdracht over de baan zweven, hetgeen in het helle licht der eloc trische lampen een aardig effect maakte Angstig was liet naderen van de groep kal v ten (katers) die tot haar spijt geen enkel muisje op de baan heeft kunnen vinden daar deze niet aanwezig waren. Wellicht zouden zij een hapje bobben gehad aan do pinguïns van de groep „Shackletom cn zijn vrienden", doch ook hierin schenen zij geen trok te hebben, want deze groep bleef on geschonden. Of de katjes zich soms te goed hebben gedaan aan een deel van de 100.00U epeeiivarkentjes konden wij niet to weten komen. De gecostumeerden hebben vóór de slui ting onder aanvoering van Sint Nicolaas en zijn knechten een eererondje over de baan gemaakt. Ook de belangstelling van de nlet-rijders voor dit geslaagde ijsfeest was zeer groot Gedurende den gcheelen avond heeft een breede haag toeschouwers voor de baan het V schouwspel der zwevende kleuren gadege- slagen. De rijders op dc baan vormden zelf do jury; zij hobben allen hun stembiljet met vermelding van 't nummer van de groep of I- persoon, welke zij het uardlgst vonden kun nen inleveren, zoodat het bestuur per slot van rekening nog uit 500 stembriefjes had uit te maken op wic(n) de meeste stemmen waren uitgebracht. De stemmen werden als volgt uitge bracht: Pinguingroep 45 stemmen; prikke- J beengroep 82 stemmen; grootmoedertje 20 6temmen en Japansche paar 24 stemmen. MELKCONTRdLESTATION AMERS FOORT. Jaarvergadering op 8 Februari. Het Melkcontrólestation „Amersfoort en Omstreken" zal op Maandag 6 Februari a s. in hotel „de Zwaan" in jaarvergade ring bijeenkomen. De agenda vermeldt o.a. een korte, doch leerzamo bespreking, te houden door den heer A. Wellensiftk. JUBILEUM-CONCERT AMERSFOORT'S MANNENKOOR. Men schrijft ons: Hoewel het in de bedoeling lag hei Jubi leumconcert van A.M.K. uit te stellen, is het bestuur van dit plan teruggekomen, omdat Amicitia geen 2 opeenvolgende avonden ter beschikking had. Het concert blijft dus bepaald op 2 en 3 Februari a.s., den eeraten avond bedoeld als voor-uitvoering Velen zullen daardoor in de gelegenheid zijn een genotvollcn muziekavond te kunnen beluis teren. Solistische medewerking is toegezegd door Hélène Cals, sopraan te Amsterdam, Evert Miedoma, tenor te 's Gravenhage en Joh. Neli66en, baryton te Amsterdam, ter wijl de volledige orkestbegeleiding in han den is van vooraanstaande musici van het Utrochtsch Stedelijk Orkest, Voor het concertseizoen in onze stad is dit concert zeer belangrijk. Niet alleen dat het koor het groote werk „Columbus" voor mannenkoor, solostemmen en orkestbege leiding zal uitvoeren, de sopraan soliste Hélène Cals zal bovendien een coloratuur- aria zingen met begeleiding van orkest. Alleen deze gevierde zangeres te hooren zingen, die door haar zingen voor de mi crofoon in het geheele land zoo welbekend is, zal een bezoek aan dit concert tot een genot maken. Ds. v. d. Water over de plaats van de Religie t.o.v. de andere levensgebieden Men schrijft ons: Voor een aandachtig gehoor hield de lei der van de Vrije Religieuze Gemoenschap, Ds. v. d. Water, gisteravond een toespraak over bovengenoemd onderwerp, terwijl het muzikale gedeelte ditmaal verzorgd was door Mei. Inland. Spr. stelde allereerst de vraag: Heeft de religie in onzen tijd nog beteeken is voor ons zelf on voor onze sa menleving? Mot enkele voorbeelden toe lichtend. kwam hij tot hót antwoord- in onzen tijd neemt de religie geen plaats van het eekenis meer in. De religie is eerder de aanhangwagon, die te; zwaar belast is om nog voortgetrokken te kunnen worden door de motor „Tijd" als dó motor, die de tijd voortdrijft ïn een historisch overzicht, liet vervol gens de spreker zien, hoe de Oostersche religie door zich af te keeren van het leven dat loven toch trachtte te beinvloeden, ter wijl hij de klassieke Grieksche religie als. voorbeeld stelde van con harmonieuzo ont wikkeling der religieuze waarden en de andere levensgebieden zooals de kunsten en wetenschappen. De Middeleeuwen wees «pr. aan als do poriode waarin het Chris 'endom trachtte to heerschen óver het le ven, maar toch niet in staat was zich met het Teven te vercenigen. Met de Rcn3i9san cc en dc Hervorminar kwam de nog steeds heerschende verdeeldheid tusscherv hel aardsche leven cn de religie steeds sterker naar voren. Speciaal hot modem Protes tantisme heeft aan dezen toestand schuld, omdat, voor haar in de vorige eeuw de mo gelijkheden het gunstigst lagen zich te wij den aan dc toen opkomende machten als moderne arbeidersbeweging en later de Wftdesarheid. Zij heeft dit echter op het luiste oogenblik verzuimd en thans is het te laat. om de massa nog te doen gelóoven »n de eerlijke bedoeling als nog dien weg In te sl-ian. Tot slot wenschte spr. aan te gevon, hoe z.i. de verschillende levensgebieden orga nisch. d.w.z. onderscheiden cn toch verbon den, hun plaats in de samenleving hadden in te nemen en kwam hij daarbij tot deze indccling: de wetenschap is een constateeren van feiten, een weten der waarheid, de fi losofie tracht door het denken de gevonden feiten tot eenheid te vormen, in do religie wordt deze eenheid intuïtief beleefd, terwijl kunst en moraal twee wijzert zijn om deze beleving gestalte te doen geven. Ten slotte zlln al deze levensgebieden ondergeschikt aan liet gebied van den geest. De geestelijke mensch staat in de eenheid, waartoe alle levens uiüngcn trachten to kornen. Wan neer ergens een einde aan alle wording en groei is, dan ia het in don geest COMMISSIE VAN TOEZICHT OP DE ARBEIDSBEURS. Benoeming van nionwe leden. Ingevolge art- 5 lid 5 der verordening op de Arbeidsbeurs, luidende: „De leden, de plaatsvervangende leden cn de voorzitter worden door den gemeen teraad benoemd voor den lijd van drie iaren. De af tredenden zijn terstond herbe noembaar", moeten de thans zitting heb bende leden en plaatsvervangende leden der Commissie van Toezicht op de Arbeidsbeurs aftreden, nl. de lieeren: B. Noordewier voorzitter; C. Ruitenberg plaatsvervangend voorzittc»-; H. L. Eyber- gen, P. J. Hamers en P. van Veen, leden- werkgevers; W. van Gent en S. van Vol lenhoven, plaatsvervangende leden-werk gevers; J Chr. de Bruin, S. Kraan en J. Overeem, leden-werknemers; J A. Jagers. H. Kroon en C. Wijnen plaatsverv. leden werkgevers. B. en W. stellen den Raad voor allen te herbenoemen, uitgezonderd den heer P. J. Hamers, die zijn bedrijf niet meer in deze gemeente uitoefent. In de plaats van den heer Hamers te benoemen als lid-werkgever den beer J. H. van Lonkhuyzen, directeur N.V Houbaer en Co.'s sigarenfabriek, cn in de vacature ont staan wegens hot. overlijden van den heer L. Eysink, te benoemen als plaatsvervan gend lid-werkgéver den heer M. Eysink, directeur N.V. Eysinkfabricken. AANBESTEDINGSNIEÜWS Woningbouw. De architect Joh. H. Blom heeft den bouw van een tweede complex van 18 woningen nabij de Plantsoongordel Soesterkwartier weder opgedragen ann de aannemers Brandsen en Ouwerkerk alhier. VALSCU GELD IN OMLOOP. Een bewoner van den Leusderweg heeft gisteren een valschen guldon in betaling ontvangen. Het geldstuk is door dc politie in beslag genomen. Een onderzoek naar dc herkomst wordt ingesteld. De heer H. W. Tilanus spreekt over het Christelijk Historische beginsel in onzen tijd In Eben Haézer hield de afd. Amersfoort van de Christ- Hist- Unie gisteravond een openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer H. W. Tilanus met het on derwerp: „Het Christ- Historisch beginsel in onzen tijd". De bolangstelllng was niet bijs ter groot. De voorzitter, dr. B. Keulen, opende de vergadering mot het voorlezen van een ge deelte van Coll. 3. Na. voorgegaan te zijn in gebed, herinnerde de voorzitter er aan. dat dit jaar verkiezingen wordon gehouden en nu is het goed door een beproefd Lhiie- man de moeilijke problemen te hooren uit eenzetten. De heer Tilanus wil eerst een oogen blik stilstaan bij onzen tijd, met zijn moei lijkheden nationaal en internationaal. Het kenmerk van onzen tijd is, dat zich keer op kcor in het staatkundig cn maatschap pelijk leven moeilijkheden voordoen en gepaard gaande daarmee con geestelijke verwarring. BIJ dit laatste denkt hij in do eoretc plaats aan do verwarring op gods dienstig gebied. Ann den eencn kant een scherpen afval, zoödal de minister van jus titie zelfs met eèn wet moest komen tegen de godslastering en aan den anderen kant zién we steeds meer Jongeren tót oii6 komeü. Voor 1914 was het een kalme tijd, vaü rust en vrede. Do jaren na '18 waren van groote expansie, van schijn-welvaart en Bchijn-rljkdora, zoowel binnen als buiten onze grenzen Wat er thans in ons land ge beurt is een gevolg van de gebeurtenissen buiten de grenzen. Spr. herinnert aan de Russische revolutie van 1917 en aan de vijf- Jarenplans. Als gevolg van dat alles een economisch afsluiten der grenzen. In 1918 het plotseling ineenstorten van het mach tige Duitsche rijk en we zien daarna de groote moeilijkheden van het Duilschó volk. De nat-sociallstische betooging van Zondag toont wat er nog in dat volk Woelt. Verder herinnert Spr. aan het optreden van Musso lini. Hei Merkwaardige van dezen tijd is^ dat allerlei theorieën, die wé vroeger om de groene tafel'bespraken, realiteit zijn gewor den. De theorieën van vroeger worden nu óp de straten uitgeworpen. Met dankbaar heid mogen we constateeren, dat in. ona vaderland het staatkundig leven zich ge leidelijk hoeft mogen ontwikkelen ook na '18. De uitbreiding van pet kiesrecht, de sociale wetgeving, do lager" onderwijswet brachron meer invloed yan.het volk en oen uitbreiding der wétten cp sociaal gebied. Als we bedenken, dat er thans reeds millioen kiezers zijn, dan blijkt daaruit wel hoezeer dé invloed van het volk is vermeer derd. Waar een zoo groot aantal kiezers naar do stembus moeten is het noodig dat er een kern van mannen cn vrouwen is, die weten wat ze willen. Het evonredig kiesrecht brengt de belan- gengrocpen in het geding, maar Spr. zegt, hoe ge ook kiest, kiest voor een beginsel, want wie go dan kiest, die laat .zich leiden door dat beginsel. Ook in het maatschapcpelijkc loven is er strijd en dan hoort men spreker over het eocialictisch of het kapitalistisch pro ductiestelsel. Was is dat? De kapitalisti sche productiewijze geschiedt op den ba- wis van particulier eigendom. Daarnaast stolt men de socialistische productiewijze, waarbij de productiemidolen in dienst staan van den staat- In 1848 zei Mars rpeds, dat het einde van het kapitalisme nabij was en 50 Jaar later zei Friederich Engels hetzelfde. In den tegen woord igen tijd praat men over „Planwirtschaft", De maatschappij vorm is gegroeid, ie het resultaat van diep gewortelde stoffelijke en geestelijke invloeden. Van groote betee- kenis in dien maatschappij vorm is de kracht van het individu. En ais men van ieder een nummer maakt, dan vernietigt men daarmee de kracht die God in iede^ individu heeft gegeven. Op staatkundig gebied ziet men aan den eencn kant de dictatuur en aan den ande ren kant de democratie. De didactuur zien we toegepast in Rusland en in Italië en die leeft ook in het hart der nationaal Socialisten. Spr. kies voor de democra tie, mits zuiver toegepast. Als men ziet hoe het in Rotterdam is gegaan, don kan Spr. zich begrijpen, dat de mcnschon van die demoncratie niet veel moeten hebben. Waar mannen, die den moed hebben naar hun overtuiging te stommen, gedwongen worden af to treden dan is dat ontaarding. De dictatuur is voor ons vrijheidlievend volk niet geschikt, want de vrijheid is on dierbaar en dio wenschen we ons niet to laten ontnemen. Dan verkiest Spr. het par lementair stelsei en do- Christ, hist, wen schen eeii scherpe scheiding tusschen de taak cn dén plicht van, do regeering en van ae volksvertegenwoordiging. De regeering moet een eigen verantwoordelijkheid heb ben en de volksvertegenwoordiging ook. En dan kon er een uitnemende samenwer king zijn mits de mannen, die er zitten, de verantwoordelijkheid durven dragen. Na 1918 was er een tijd van groote schijn- weelde en nu wordt met den dag meer de toestand zoo, dat de producten geen uitweg meer vinden. Autarki is het beginsel der zelfgenoegzaamheid dat ieder land meent voor zich zelf te kunnen zorgen en daarom de grenzen meent te kunnen éluiten. Ook In ons land gaan autarkistische stemmen op. Ons land is een exportland. Overal zien we de grenzen sluiten en de toestand op het platteland is werkelijk heel ernstig. Men zit daar met een overvloed van produkten en ze kunnen niet weg. De rcgcering moest maatregelen nemen en is begonnen met contingenteoring. Dat moest wel, want ona land werd overvoerd en de uitvoer werd steeds minder. Do terugval is zoo geweldig, dat het niet nalaat diep in te grijpen in ons budget, Groote voorzichtigheid en zuinig heid is dan ook goboden. Vrijwel alle bedrij ven in ons vaderland moesten worden ge holpen en do Rogecring kon niet anders doen dan maar maatregelen nemen om het economische leven in stand to houden. Verwacht echter niet te veel van de regee ring, want die is altijd beperkt in haar ver mogen. Wo moeten terug in onze productie, in ons inkomen, want het volk kan het zoo niet blijven dragen. Wo zien die narigheid iin alle landen om ons heen en daar ook een zoeken en tasten om er uit te komen. In Amerika is do ellende werkelijk groot. Hoover heeft het geprobeerd met tarietmu- ren en dat is mislukt- In Engeland zion we de methode-Macdonald, het loslaten van don gouden standaard, een zeer gevaarlijk experiment. In Duitsehland een andere methode, waarmeo Brüning is begonnen, een ingrijpen met wetten in het leven. En in ons land is men begonnen met eteun-wet- ten. Geen van die maatregelen in het bui tenland peeft iets geholpen. Amerika zit nog met 12 miliioen werkloozcn en de werk loosheid is wel con dor orgste nevon-nro- ducten van onzen tijd. En te midden van dezen tijd komen weer allerlei beginselen op. Communisten, socia listen cn iiberalcn leven uit het beginsel van de rede en wo zien waartoe ons dat heeft gebracht. Do christ.-historischcn wil len de erkenning hiervan, dat in het be stuur van den Staat de ordening Gods wordt erkend on dat dc Overheid is de dienaresso Gods. De bron van het gezag is niet in don menscb, maar schuilt in God en de erken ning daarvan kan slechts gezag gevon. In hot staatkundige leven, ook op politiek terrein, hebt ge u te buigen voor de ordi nantiën Gods én voor ons bestaat de plicht te zoeken naar de beste levcnsmogelljkbe den, die ét voor de menschen zijn. Discussie. De heer Van ö.oyen meent dat. de wet op dc godslastering slechts straf stelt als de mensch in zijn godsdienstige overtuiging wordt gekwetst. Zoon wet kan de goedkeu ring des Heeren niet wegdragen. Spr. meent dat we met de sociale wetten in een donkeren toestand zullen komen en vraagt wat de Christelijke regeoring hoeft gedaan inzake dc begrafeniswet. Ook dc winkelsluiting is niet voldoende, terwijl voor de invoering van do doodstraf niet is geijverd- Verlaging der salarissen juichte hij toe, maar dan ook stopzetting der fondsvorming. Ook wijst Sffr.: in dit verband op cumulatie van salarissen cn pensioenen. De heer v. d. K n o o p wijst er op, dat voor de opkomst van de Nationale Boerenpartij een oorzaak is, en wel omdat de regee ring niet die maatregelen hoeft genomen voor den landbouw, welke noodig zijn. Ook de handelspolitiek der rogeering was niet in het belang van den landbouw. We moe ten naar omlaag, maar de heereh vertegen woordigers moeten zelf het voorbeeld geven. Een der aanwezigen vraagt nog of het niet beter was gc veest als de regeering vroeger niet zoo ver was gega-an en een andere vraagt of door do invoering der 40-urige werkweek niet een warboel zal ontstaan. De heer Tilanus verdedigt de wet op dc godslastering, waarvan de matorio zoo moeilijk was als zich in geen jaren had voorgedaan. 1-Iot wetsontwerp moge gebrek kig zijn, maar voor dien tijd was er niets. Op wederinvoering van de doodstraf dringt het Christ. Hist, beginselprogram niet aan. Wel wordt het recht ervan erkend. Wodorinvoering van do doodstraf is prak tisch niét te bereiken en ds. Kersten beeft dan ook geen ontwerp ingediend. De winkelsluiting is ingevoerd voor dc heiliging van den Zondag en we mogen dankbaar zijn, dat in ons land de groote waarde van den Zondag wordt erkend. De toestand, dat er in ons land verbrand mag worden, is een onwettige toestand. Salarisverlaging is een pijnlijk experi ment, het moet, maar toejuichen kan Spr. het niet. Stopzetting der fondsvorming ge schiedt door de regeering. Er zijn slechts één of twee voorbeelden aan te wijzen, waarbij men kan zeggen de cumulatie is groot De heer v. d. Knoop heeft niet weerlegd, dat men 't moet kiezen niet voor een belang, maar voor een beginsel. In verschillende partijen zitten plattelanders, maar 2ij zijn niet eenzijdig. Als ieder voor zijn eigen be lang opkomt breokt men de kracht van het parlement. Te ver zijn we niet gegaan, het is geleide lijk aangegroeid. Voor do 40-urige werkweek behoeven we niet al te bang te zijn. Daarna werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. BRAND IN DE HUISHOUDSCHOOL. Door broeiing van poetslappen. In den afgeloopen nacht omstreeks drio uur ontdekte oAn voorbijganger dat er veel rook stond in het gebouw van de Jndustrip- en huishoudschool aan do Beekensteinsche- laan. In overleg met den commandant van de brand\Vècr' is terfetond. door de politie een onderzoek ingcstéld, waarbii bleek, dat er brand was ontstaan in een kast waarin poetslappen, pctroleumlappen en enkele petroleümtoèstellen waren geborgen. Toen deze kas-t geopend werd sloegen de vlam men eruit. Het was onmogelijk om het vuur met behulp van emmers water en een snel- blusscher meestor te worden, zoodat men de brandweer moest alarmeeren. Zoodra deze met haar materiaal ter plaatse ver scheen, heeft men onder leiding van den commandant, den heer W. van Haselen P.Hzn. het vuur met één straal op de waterleiding weten te bedwingen. Er is ge ringe materieels en waterschade. Tegen half vier kon de brandweer inrukken. SCHOORSTEENBRANDEN. De politic heeft gisteren met do mini- max een tweetal schoorsteenbranden gc- hliiselit in perceelen in de Ligusterstraat en Vijver. De Vereeniging voor physieke hulp aan het kind wil daarbij alle scholieren betrokken zien De vereeniging voor physieke hulp aan het kind alhier heeft met betrekking tot de tandheelkundige hulp op de scholen het volgende adre9 aan den Raad gezonden: Aan den Raad der Gemeonte Amersfoort geven te kennen: E. Kruithof en J. G. Koren, resp. Voor zitter en secretaris van de vereeniging voor Physieke Hulp aan het Kind te Amersfoort, deze vereeniging vertegenwoordigde en ten deze domlcillio kiezende ten huize van den secretaris Utr. str. 26, Amersfoort: dat zij hebben kennis genomen van het voorstel van Burgemeester en Wethouders aan den Raad om aan de Maatschappij Zie kenfonds „Amersfoort" te vcrlcencn een bijdrage lil de kosten van de tandheel- kundige hulp, speciaal ten behoeve van do schoolgaande jeugd; dat deze hulp echter uitsluitend zal die nen voor de kinderen der leden aangeslo ten bij do Maatschappij Ziekenfonds „Amersfoort" en daarbij groote groepen van kinderen van tandheelkundige verzor ging blijven verstoken; dat zij met genoegen hebben geconsta teerd dat het Gemeentebestuur zich voor- selt zich niet langer te bepalen tot 't tand heelkundig schooltoezicht met een advi- seerend karakter; dat de vereeniging voor Physieke Hulp aan het Kind reeds op haar program in 1927 heeft gesteld bet bevorderen van do tandheelkundige verzorging van het kind, en dit mede speciaal met het oog op de toe nemende boteckcnis die aan tandbederf als bron van ziekte wordt gebeecht; dat een goode tandheelkundige verzor ging van het schoolgaande kind en dus voor allen mogelijk is door het instellen van een schooltandartsendienst als onder deel van het medisch schooltoezicht: dat deze dienst dan allereerst tot taak zal hebben hulp te verlecnen aan de kin deren van het 1ste en 2de leerjaar van alle scholen te Amersfoort, teneinde daArna deze kinderen hulp te blijven verlecnen ge durende den geheelen leerplichtigen leef tijd. en verder voor zoover daarvoor nóg* gelegenheid blijft deze hulp te verlcenétt' aan de overige schoolkinderen hiervoor nfet bedoold, zulks met het oog op het groot aantal gevallen dat voor behandeling in aanmerking komt, alles voor zoover de ouders der kinderen daartegen geen be zwaar hebbon en op geen andere wijze in déze behoefte wordt voorzien; - dat alleen op deze wijze het mogelijk zal zijn dat over eenige jaren allo kinderen do lagere school zullen verlaten met eéit verzorgd gebit, hetgeen van groote betee- kenis zal zijn voor hun latere tandheelkun dige verzorging; dat bijaldien het Gemeentebestuur niet tot het instellen vnn een schooltandartseü- Jienst wen Sell t over to gaan. de vereeniging voor Physieke Hulp aan het Kind zich reeds vanaf hare oprichting in 1927 heeft voor gesteld deze dienst op de wijze als hiorboven geschetst te organisecren, zoodra voor tandheelkundige hulp van gemeentewege steun zal zijn te verlecnen. Redenen waarom ondergeteekendon Uwen Raad verzoeken het daarheen to willen lei den dat een regeling worde getroffen waar bij de tandheelkundige hulp verleend wordt «aan alle schoolgaande kinderen (onder restrictie als boven aangegeven), hetzij door instelling van een gemeentelijken school tandartsendienst, hetzij door het verleenen van steun aan de vereeniging voor Phy sieke Hulp aan het Kind voor het oprich ten van een dusdanige kliniek en het in standhouden daarvan speciaal voor het schoolgaande kind. BURGERLIJKE STAND 25 Januari. Geboren: Margaretha Maria, d. v. Korne- Ue Mo3sel en Everdina Anna Maria Kon ter. Gehuwd: Wijnand Johannes van den Brink on Everarda Petronella Fremouw; Martinus Berendse en Maria Rouwendaal. Overleden: Geertruida Jogtenberg, oud 76 jaar, ongehuwd. 109 gr. knotten 29 cent Opruimi^gsprijs. ARNH.STRAAT 26a Amersfoort, OMREKENINGSKOERSEN. Off Not Niet Off. 25 Jar 1. 26 |an. 12 uur Londen o 0 0 e e 45% 8 45 Berlijn O O 59 19% 59 19 9.71% 9 71% Brussel 0 O 0 d O 3«53 3 54 Zurich 0 O 0 48 15 '8 20 Kopenhagen 4250 42 50 Oslo O e O 43 30 43 50 Stockholm 0 O 46 10 46 New York O 2.48 12.75 12 75 Medegedeeld door do Rotterd. Bankvereea*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 3