HITLER'S REDE JAAGT STOF OP N MASSA'S SLIJTERIJ WAT ELDERS AANDACHT TREKT WORDT U OOK HIER VERSTREKT! Sport DE STRIJD OM DEN CORRIDOR Fransche pers slecht te spreken DE MOEILIJKHEDEN TE GENEVE GERUCHTEN OVER ITALIË ONTSLAGEN SCHERING EN INSLAG DE MOEILIJKHEDEN DER ONTWAPENING Uitbreiding der Britsche vloot? M. H. VAN RAALTE M. H. VAN RAALTE 1 CRISISBELASTING IN FRANKRIJK Brilsch begrip voor Duitschlands eisch De verklaring van Hitier, dat de Pool- scha corridor aan Duitschland moet wor den teruggegeven, geeft de Daily Express aanleiding tot uitvoerig commentaar. Hit ler's eisch is van de grootste politieke be- teekenis, aangezien hij het volle licht werpt op een der meest omstreden en gevaarlijk ste kwesties der Europeesche politiek. De rode voeringen van den „partijleider" Hitier konden door het officieele Duitschland geïgnoreerd worden, doch de verklaring van den „rijkskanselier" Hit Ier is een eisch, waarop de aandacht moet vallen. Daardoor is de kwestie een internationaal probleem geworden. Het gebied van Oost-Pruisen, waar eenige der invloedrijke families van Duitschland wonen, is nog steeds van het geheele ove rige Duitschland gescheiden door een onder Poolscb bewind staande landstreek. Do ba- ven van Danzig is vin het industrieele Duitschland afgesneden. Het omstreden land van den Poolscben corridor is bewoond door lieden, die in overweldigende meerder heid Duitsch zijn. Gedurende dertien jaar is het protest van Duitschland tegen de vaststelling der oostelijke grenzen voortdu rend toegenomen. Polen zelf heeft geen il lusies gehad ten aanzien van de moeilijk heden, om den corridor te handhaven. Het heeft reusachtige bedragen uitgegeven voor een leger, dat elke Duitsche actie kon weer staan, zoolang Duitschlands militairo sterk te door de ontwapenmgsc'ausules van het verdrag van Versailles gebc nden bleef. Frankrijk beeft indertijd door zijn 'eening- politiek met gouden kogels een ring van landen gebouwd, dio Polen tegen Duitsch land steunen. Het interview van rijkskanselier Hitier met overste Etherton van de Sunday Ex press wordt uitvoerig in de Parijsche bla den besproken. Het Journal schrijft, dat deze verklarin gen niet geschikt zijn om de onrust weg te nemen, die het aan het bewind komen van Hitler in geheel Europa en vooral in Frankrijk heeft veroorzaakt Zijn verkla ringen kwamen in de eerste plaats er op neer, de Fransch-Engelsch-Amcrikaansche vriendschap te ondermijnen. De Quotidien verwijt Hitier, dat hij heeft vergeten niet tot zijn partijaanhangers, doch tot geheel Europa te hebben gesproken. De Homme Libre ziet in de koloniale cischen van den rijkskanselier eon moge lijkheid tot. overeenstemming. Frankrijk en Engeland beschikken over zeer vele goed georganiseerde koloniën en het zou slechts goed zijn, wanneer men een nieuwe verdec- ling maakte. De nationalistische Ordra keert zich te gen elke concessie in de door Hitier aan gegeven richting. De groote fout van Frankrijk is, dat het bij de opstelling en toepassing der vredesverdragen te zacht is to werk gegaan. Op de ontwapeningeconfe rentie heeft men helaas steeds weer gewei gerd de macht in d" mst der verdragen te stollen Het is begrijpelijk, dat Hitler het Fran---he leger, hetwelk het Duitsche ver slagen heeft, eerst verzwakt wil zien, al vorens hij er tegen optrekt Wat do kwes tie van den Poolschen corridor betreft, moet men hem antwoorden, dat deze corri dor niet slechts door Duitschers, doch ook door Polen bewoond is. Wanneer Hitier er van gesproken heeft, dai het noodzakelijk voor Duitschland is zich overzeesche pro ducten te verschaffen, dan kan men hem daarop slechts antwoorden, dat alle andere landen in een zelfde positie verkeeren. De Fransche handelaars in koloniale produc ten stonden te allen tijde ter beschikking van Duitschland. Hot Interview met Hitler in do Engelscbe pers verkeerd overge komen? B e r 1 ij n, 13 Febr. (V D.) Naar aanleiding van het gisteren in de Sunliy Express ver schenen interview met rijkskanselier Hitier wordt van bevoegde zijde meegedeeld, dat verscheidene uitlatingen, die den rijkskan selier in den mond zijn gelegd, verkeerd zijn overgekomen. Het onderhoud met kolonel Etherton als vertegenwoordiger van do Daily Mail en de daarbij aangesloten persorganen zou op 7 Februari plaats vinden en was hem dien dag schriftelijk toegezonden. Ook de wijze van publicatie is niet in overeenstemming mot de afspraak. Scherpe Fransche kritiek op Hitler's elschen. De verklaring, die Hitier afgelegd heeft tegenover den Engelschen kolonel Etherton cn die door de Matin is overgenomen, wordt in de Fransche bladen 6cherp gecriti6eeri Het Journal des Débats schrijft o.a., dat men tegenover een soort ultimatum staat, waarin alleen het tijdstip ontbreekt, waar op Hitier zijn eischen wenscht te zien nage komen. Met een stoutmoedigheid, die slechts gerechtvaardigd wordt door de domheid die in de wereld heerscht, beweert hij, dat Duitschland volkomen aan den grond zit en verklaart tegelijkertijd, dat men ver baasd is over do groote geldmiddelen, waar over Frankrijk beschikt. Al beeft men ook Itijd zeer wel geweten wat do doeleinden aren van de Duitscho politiek cn al moet men toegeven, dat deze politiek alleen tot ontwikkeling is kunnen komen door de on- geloofelijke fouten, dio van Fransche zijde zijn gemaakt, nochtans is dit de eerste maal, dat de zwakheid van Frankrijk er toe leidt, dat de dreigementen thans openlijk kunnen worden uitgesproken. Paris Solr oefent erftiek op de uitlating van Hitier, dat tusschen overwinnaar en overwonnenen niet voor eeuwig een onder scheid kan worden gemaakt De drie ei6chen: ontwapening van Frankrijk, terug gave van den corridor en teruggave van de koloniën zijn niet nieuw. Nieuw is alle-m de toon, waarop de rijkskanselier dit, als Duitschland toekomend, eischt. Wat zijn itnoodiging van Engeland betreft met Duitschland 6amen te werken aan de in tandhouding van den wereldvrede, moet men constateeren, dat ook Frankrijk de 6a menwerking met Engeiand als noodzakelijk ziet voor den vrede. De .keuze ligt thans bij Engeland. Het is echter te hopen, dat de Engelsche regcering een duidelijk besluit zal nomen en eindelijk aan de eeuwige schommelpolitiek een einde maakt. Het gaat hier niet om het welzijn van het land, maar om het lot van de geheelo beschaving. Warschau, 13 Febr. (V.D.) Van be trouwbare zijde wordt verzekerd, dat dt Poolsche regeering niet van plan is, zich officieel uit te laten over het onderhoud van Hitler met den vertegeinvoordigei van do Sunday Express, daar de regeering de verklaring van den Duitschen Rijks kanselier niet als officieel beschouwt. Mo gelijk is echter, dat de minister van Bui tenlandsche Zaken, die Woensdag in de commissie van buitcnlandsche zaken hel woord zal voeren, ook Hitler's onderhoud zal aanstippen. Terwijl de officieele kringen to War schau dus rustig afwachten, hebben dc nationaal-domocraton verklaard, dat bet Poolsche volk den Coridor zal verdedigen en geen duim Poolschen bodem zal af staan. lijn nog steeds verkrijgbaar BOERENMEISJES BOERENJONGENS VOORBURGH PRIMA ADVOCAAT diverse merken „OUDE KLAHE" en het bekende S. H. M. „Schilletje" HAVIK IL TeL 292. Frankrijk tegen een vijfs mogendhedenconferentie Parijs, 13 Febr. (V.D.) De correspon dent te Genève van de Petit Parisian schrijft uit betrouwbare bron to hebben vernomen, dat Henderson Zaterdag den Franschen minister van buitcnlandsche za ken Boncour heeft voorgesteld de voortzet ting der ontwapeningsbesprekingen, die in dc komende dagen in de groote cn in do politieke commissie zal geschieden, te vervangen door de horvatting der bespre kingen tusschen de vijf groote mogendhe den. Henderson vreesde een groot openbaar debat in verband met de bezwaren, die van Duitsche en Italiaansche zijde gemaakt zouden kunnen worden, zoodat hij het be ter achtte, dat de groote mogendheden eerst onderling tot overeenstemming zou den komen. Boncour schijnt dit voorstel echter definitief te hebben afgewezen en verklaarde, dat hij hij de jongste vijfmo- gendhedenbespreking reeds te veel slechte ervaringen heeft opgedaan. De Duitsche wijzigingsvoorstel len. Genève, 13 Febr. (V.D.) De door de Duitsche delegatie schriftelijk ingediende wijzigingsvoorstellen op het Engelscho werkprogram hebben alleen betrekking op het tweede deel van dat programma, dat dc materieele ontwapening behandelt. In deze wijzigingsvoorstellen wordt ge eischt, dat de troepensterkte voor elk land in cijfers wordt vastgesteld. Do commissie voor de effectieven zou opdracht moeten krijgen, binnen 20 dagen aan de hoofdcom missie voorstellen te doen voor de rege ling van de problemen, die betrekking heb ben op de effectieve troepensterkten. Voor tanks zou een maximale tonnage moeten worden vastgesteld, indien zij zullen wor den gehandhaafd. Het tijdstip voor de ver nietiging van het verboden zware materieel zou moeten worden vastgesteld. Verder wordt voorgesteld, dat de hoofd commissie onverwijld zal beslissen of do geheele militaire luchtvaart zal worden af geschaft. Deze afschaffing zou samengaan mot een internationale contróle over de ci viele luchtvaart. Do hoofdcommissie zou ook moeten heslissen of hst luchtbombar dement volkomen zou moeten worden ver boden. Indien de militaire luchtvaart niet geheel zou worden verboden, zou een maxi mumgewicht en een maximum-aantal der vliegtuigen moeten worden vastgesteld. Ten slotte stelt do Duitsche delegatie voor, dat de hoofdcommissie de noodige be palingen zou maken voor den duur, de op zegging en de herziening van een even- tueele ontwapeningsovereenk jmst. Geheim verdrag met Duitsch land ontkend Rome, 12 Febr. (V. D.) In politieke kringen te Rome wordt er op gewezen, dat in de laatste dagen door belanghebbenden een groot aantal volkomen onzinnige ge ruchten zijn verspreid. In de eerste plaats gaat het hierbij om de Fransche bewering, als zou een geheim verdrag zijn gesloten tusschen Italië cn Duitschland. Dit is trou wens ook reeds nadrukkelijk tegengespro ken door het telegraafagentschap Stefani. In verhand hiermede is er ook sprake van goweest, dat Italië Duitschland de vrije hand zou laten in de kwestie van don Pool schen corridor, waartegenover Duitschland Italië dc vrije hand zou laten in Albanië. Even onzinnig wordt genoemd een in- de Neue Zürcher Zeitung verspreid bericht, dat Brüning en Kaas te Rome verblijven. Voorts wordt het bericht van de Echo de Paris, dat Italiaansche vliegtuigen aan Hongarije zouden zijn geleverd, onjuist ge noemd. Van een aanslag op Mussolini is evenmin sprake. Zuiveringsactieder regeerings Iditler Te Halle is de politiepresident Oexle, de vice-president Friedberg en te Weissenfols de politiepresident K rug er, evenals vele van de reeds genoemde functionnarkssen lid van de S.P.D., afgezet. Te Merseburg is dc ro- geerings vice-president Córneel ontslagen, De regccringspresident Stiller te Aken is uit zijn functie ontzet. Siicler is van 1929 regeeringspresidcnC'eh was daarvoor politie president van Bochum en Gelsenkirchen. Zijn functie wordt yoorloop'g waargenomen door regeerings-vicé-president Bischoff. Behalve de regceringspresidcnt Ehrler zijn ook politiepresident Stemberg te Frankfurt am Mairt cn Landraad Apcl in het district Main-Taunus met ingang van heden uit hun functies ontheven. ZEILVLIEGER DOODGEVALLEN. Marburg a/d. L a li n, 13 Febr. (V.D.) Bij zeilvliegoefeningen op den Hasenkopf is de student Rober Saym van ongeveer 10 meter hoogte gevallen, waarschijnlijk ten gevolge van een stuurfout. In den afgeloo- pen nacht is hij in het ziekenhuis overle den. DE VALSCHE „KONING VAN ALBANIË' VOOR DE RECHTBANK. Berlijn, 11 Febr. (V.D.). Heden zal vooi de rechtbank Beriijn-Wedding een nieuwe behandeling plaats vinden van het proces van den acteur Witte tegen den Hamburg- schen uitgever Hcymann. In de mémoires, van Albanië, wordt hieromtrent gemeld, dai de fantastische verhalen van Witte geheel uit de lucht zijn gegrepen. Durazzo en ge heel Midden-Alhanie waren in Februari 1913 niet meer door Turksche, doch reeds lang door Servische troepen bezet. Dc siau Durazzo, waarover de Serven het stand recht hadden afgekondigd, werd pas op 3 Mei 1913 door de Servische troepen ont ruimd. Onder deze omstandigheden kon het verhaal, zooals Witte het thans vertelt, zich derhalve niet hebben afgespeeld. De per soon van Witte en zijn zoogenaamde avon turen zijn in Albanië onbekend. Uit Tirana, de tegenwoordige hoofdstad die het strijdobject van dit proces vormen beweert Witte n.l., op 15 Februari 1913 te Durazzo temidden van een Turksche lege afdeeling als Said Halim tot koning van Albanië tc zijn uitgeroepen. DE DOOD VAN SIR WILLIAM ROBERTSON. Dc veldmaarschalk van het Britscho le ger, sir William Robertson, die Zondagoch tend is overleden, was 75 jaar oud. In he begin van den wereldoorlog was hij gene raal-kwartiermeester en vervolgens chef van den generalen staf der Engelsche strijdkrachten in Frankrijk. In 1915 werd hij benoemd tot chef van den grootcn gene ralen 'staf, welke functie hij bekleedde tot 1918. In 191S werd hij chef en opperbevel hebber van het oostelijk commando en in 1919 opperbevelhebber van het Enge'.sche bezettingsleger in het Rijnland. Nieuw pleidooi voor de aanvaarding der Engelsche plannen Naar aanleiding van het begin der onder handelingen in de hoofdcommissie en in de politieke commissie der ontwapenings conferentie schrijft de Times een hoofdar tikel, waarin nogmaals een krachtig plei dooi wordt gehouden voor de Engelsche ontwapeningseischen. Er diende een voor- Icopige ontwapeningsconvenlie tot 6tand te komen, waarin de, zij het ook magere, resultaten der tot nog toe gevoerde onder handelingen in tastbaren vorm dienden tc worden vastgelegd. Ten aanzien van het Fransche plan bestaat niet voldoende over eenstemming om de opneming ervan in de conventie wenschelijk te maken. In overeen stemming met het besluit van December diende de veiligheid in samenwerking met Duitschland en in verband met de aan dit land gedane beloften te worden behan deld, zoodat de toekomstige ontwapenings overeenkomst zou zijn opgebouwd op den grondslag van gelijkgerechtigdheid en de ontwapeningsclausules van het verdrag van Versailles er door vervangen kunnen worden. Door dit principe te aanvaarden, zou echter onvermijdelijk de practischo ge lijkgerechtigdheid ten aanzien van oorlogs materiaal en bewapening en de verminde ring der continentale Europeesche legers tot een uniform georganiseerd type aan de orde komen Zou de overeenkomst levend en duurzaam zijn, dat diende voor alle lan den de voorzorg voor het gecontroleerde bezit en gebruik van alle wapens, die nog niet door alle landen zouden zijn aange meld, door doeltreffende maatregelen ge troffen te worden. De Times, nogmaals de Engelscho plannen besprekend, wijst er vooral op. dat de bestudeering van de plan nen tot begrenzing van de luchtmacht en contróle der civiele luchtvaart dringend noodzakelijk is. In een artikel, dat bedoeld is als een ant woord op den Amerikaanschen eisch van ontwapening ter zee als tegenprestatie voor een herziening der oorlogsschulden, ver klaart de marine-medewerker van de Daily Telegraph, dat in de toekomst een aanzien lijke vermeerdering van de Engelsche strijd macht ter zco noodig zal zijn. wanneer de ontwapeningsconferentie niet tot tastbare cn algemcene vermindering der vloten komt. Hei artikel wijst op den Engelschen achterstand in moderne kruisers tegenover Amerika en Japan De Engelsche torpedo jagers en onderzee-vloot staat op de vijfde plaats. liet Engelsche vlootpersoncel is 27.000 man minder dan het Amerikaansche en slechts 3.000 man grooter dan het Japan sche. De gedurende een periode van tien jaar eenzijdige ontwapening ontstane hia ten konden natuurlijk voor 1935 niet zijn aangevuld. Het staat vast, dat de admira liteit niet accoord kan gaan met een ver lenging der vlootverdragen, wanneer deze niet belangrijk gewijzigd zouden worden. In Engelsche marinekringen acht men de volgende maatregelen noodzakelijk voor de handhaving van Engelands veiligheid: 1. Vervanging der verouderde liniesche pen door nieuwe van 25.000 ton waterver plaatsing met matige snelheid, zware pant sering en uitgerust met. acht stukken ge schut van 34 c.M. 2. Vermeerdering van bet aantal krui sers met minstens 25 procent uitrusting met geschut van een kaliber van meer dan 15 c.M., indien de andere mogendheden eveneens aan het zware geschutstype vast houden. 3. Een vast jaarprogram voor den houw van 12 h. 16 destroyers gedurende verschel dene jaren en den bouw van groote destroyers, die een tegenwicht tegen de ge- perfectionneerde buitenlandscho „vestzak- kruisers" moeten vormen. 4. Vermeerdering van het personeel met minstens 10.000 man. AMERSFOORT AFD. STOFFEN. VOO R] A AR' S NOUVEAUTÉ' S IN WOLLEN STOFFEN Mantel-stoffen Composè-stoffen voor /aponnen en complets Wol met zijde stoffen Georgettes in wol voor mantels Georgettes Crêpe voor japonnen Zwarte nouveaute's AFD. BONNETERIE Bijzonder mooie modellen in Kraagjes, knoopen. gespen BESTRIJDING VAN DEN ECONOMISCHEN OORLOG. Hot program van Borah. New-York, 12 Febr. (V.D.) Borah heeft een program opgesteld van zes punten voor de beëindiging van den economischen oor log. Deze zes punten zijn; 1. herstel van den gouden standaard; 2, rehabilitatie van het zilver in het Oosten door internationale overeenkomsten; 3. drast.sche vermindering der bewapeningen; 4. herziening der inter nationale verplichtingen met het oog op een regeling, die tevreden stellend en permanent is; 5 erkening van Ruslanl, 6 herziening der tarieven met het doel de tariefmuren to verlagen. Senator Borah is van meening, dat Ame rika met een dergelijk program, gesteund door de wercldmecning, spoedig een positie van wereldleider zou kunnen horovcrcn. Parijs, 13 Febr. (V.D.) De Fransche Ka mer heeft van Zondagmorgen 9 uur tot Maandagmiddag vergaderd over de finan cieele plannen der regoering. Vanmorgen is het veelbestrcden artikel 83 betreffende de crisisbelasting aangenomen met 312 te gen 2S0 6tcmmen. In den middag eischte een deel der rech terzijde, dat de zitting tot 3 uur zou wor den onderbroken. De meerderheidspartijen verzetten zich tegen dit voorstel, e vena le de premier Daladier. Eerst toen de voor zitter van de Kamer den misterpresident verzocht, hem persoonlijk tot twee uur rust te gunnen, keurde' Daladier dat goed De Kamer besloot daarop, de zitting tot kwart over twee te onderbreken. Nader wordt gemeld: De Kamer heeft de regeeringsvoorstellen voor de reorganisatie van de financiën raet 359 tegen 239 stemmen aangenomen. De regeering had de kwestie van vertrou wen gesteld. DE K. N. A. U.-BESTUURSQUAESTIE. Naar een bevredigende oplossing. Men schrijft ons: Het laat zich aanzien, dat alles nog tea goede zal keeren. Zondag j.l.. had een ver: gadering jjjaats van de Polscommissio en het huidige (demissionnaire) K. N. A. U.« bestuur. Uit de plaats gehad hebbende besprekin gen zou de mogelijkheid naar voren ziju gekomen, dat de heeren Huizinga, Pijper en de Jong, die de kwestie veroorzaak tea, op hun besluit terugkomen, mits het in do vergadering besproken contract met „De Sport" wordt geteekend. Zooals men weet, had do vergadering van 5 Februari j.l. reeds in deze richting zicli j uitgesproken. Alles kan dus nog ten goede keeren, wat zeer zeker in het belang van het Neder- I landsche athletiekleven is. U.P.V.B..ELFTAL—U.V.V. Oefenwedstrijd voor Bondselltal, Het voorloopig U.P.V.B.-elftal speelt a.s. Zondag op het terrein van D.E.V. te Doorn een oefenwedstrijd. Als tegenpartij zal U V.V. fungeeren. Dat belooft dus een nuttige oefenwedstrijd voor de Bondsploeg te worden. AMERSFOORTSCHE DAMVEREENIGING. Jaarvergadering- In clc bovenzaal van Sociëteit Concordia had gisteravond de algemeene jaarvergade ring plaats van de Amcrefoortsche Damvcr- eeniging. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer v. d. Bent, rnemoreeren wij, dat op 31 December 1932 het ledenaantal 23 be droeg. Een overzicht werd gegeven van het verloop der competitie en van vriendschap pelijke wedstrijden. De penningmeester, dc heer H. J. J. van Hüüksloot, deed in zijn jaaroverzicht blij ken, dat de ontvangsten m 1932 hebben be dragen 324,27 (inclusief saldo 1 Januari 1932 ad ruim 74), do uitgaven 187.30, zoodat er op 31 December j.l. een batig saF do was van ƒ136.97 Men is overgegaan tot de aanschaffing van nieuw spelmateriaal. Namens de Kascommissie werd gunstig rapport uitgebracht door den heer A. Ploeg. In de Kascommissie 1933 werden be noemd do heeren Th. J. van Barneveld en G. M. Blanken. Bij de bestuursverkiezing werd de secre taris, de heer C. R. v. d. Bent, die aan de beurt van aftreden was, met algemcene stemmen herkozen. Met een opwekkend propagandawoord sloot de voorzitter, do heer A. P. Beij, daar op do vergadering. VoetbaL B.F.C. I—H.V.C. I 2—*. Een vriendschappelijke ontmoeting H.V.C. benutte den vrijen Zondag door een vriendschappelijken wedstrijd te spe len in Bussum tegen dc tweede klasser B.F.C. Hoewel de H.V.C.-ploeg twee inval ler telde gelukte het haar,, na met 1—0 achter gestaan te hebbep- 32 overs winning te behalen, -

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 2