J. A. SCHOTERMAN Zn. ST. EMILION 1928 per flesch f 1.45. per anker f58.50 EEN NACHTELIJK DRAMA IN DE DUINEN BeldanopNo.42 Ü1I0TS& U zult tevreden zijn.... wanneer bij ons koopt A. H. VAN NIEUWKERK N.V. STROOPER DOODGESCHOTEN DOOR JACHTOPZIENER BEDRIJFSRADENWET WIJNHANDEL Ir. AlBARDA OVER DE MUITERIJ Hebt U een Taxi of Auto noodêg? Onze Postvliegers onderweg Niet alleen door de geweldige keuze, doch wij leveren onder volle garantie Korte Beekstr. 6 Tel. 543 Beekesist.laan 10 COMPLETE MEUBILEERING 18 MODELKAMERS HUMORHOEKJE Hel O.M. bij de Alkmaar sche rechtbank vraagt vrijspraak op grond van zelfver dediging Gisteren te voor de Alkmaarscbe recbt- bank behandeld het etroopersdrama te Eg mond-Binnen, dat zich afspeelde in den nacht van 23 Nov. 1.1., waarbij do strooper Krijn Dekker uit Egmond aan Zeo het le ven heeft gelaten. De jachtopziener J. v. d. Berg, in dienst van den heer v. Vliet, had den strooper aan getroffen in zijn duingebied onder Egmond Binnen (dit gebied is sedert dion provin ciaal bezit geworden). Dczo ontmoeting leidde tot 6chietcn door den jachtopziener en Dekker viel zwaar gewond neer. Hij werd door den medo aanwezigen rijksveld wachter Minee nog een paar honderd me ter weggedragen en toen op verzoek van v. d. B. door de gebr. Val kering op een ladder naar de woning van hun moeder ge bracht. Tijdons dit verzoek vroeg hij om water eri zeide: „Ik ben zoo ongelukkig" en gaf den geest. De inmiddels geroepen dr. Fischer te Egmond-Binnon kon slechte den dood constateeren. Dr. Hulst uit Leiden heeft daarna in te genwoordigheid van de justitie uit Alk maar in het café v. d. Molen te Rinnegom een sectie-onderzoek op het lijk ingesteld en daarbij was komen vast to staan, dat Dekker van achter in het dikst van zijn dijbeen was getroffen, waarbij den slag ader was geraakt. De rechter-commissaris, mr. Fruin, leid de het onderzoek, waarbij bleek, dat v. d. B. een zenuwachtig man was. Hij beweer de uit zelfverdediging te hebben gehan dcld, nadat Dekker hem met een stok, zoo- ais gebruikt wordt om konijnen dood te slaan, hem een slag op zijn hand had toe gebracht, waardoor de duim pijnlijk was getroffen en een deuk was ontstaan In v. d. B.'s electrische lantaarn. De broer van het slachtoffer, die op een 'duintop had gestaan cn het gebeurde ga desloeg, sprak beslist tegen dat er een schermutseling zou hebben plaats gehad tusschen Krijn cn den jachtopziener. De rijksveldwachter Mineo vorklaarde een eindje achter v. d. B. te zijn gebleven, maar hij had wol zwaaiende bowegingen gezien van do lantaarn van dezen en den verslagene. Tot zoover dc voorgeschiedenis van dit drama. Als getuigen waren gedagvaard: de rijks void wachter brig.-tit. G. Minee, de vis schers E. Prins, P. Groen, A. A. Dekker, W. Zwart, C. Dekker en P. Kopcs, allen uit Egmond aan Zoe; de jachtopzieners D. J. Koelemey en do gem. veldwachtor W. ten Bruggcncato uit Egmond aan Zoe en J. Kramer, gem. veldwachter te Egmond- Binnen. Als getuigen-deskundigen waren opge roepen dr. Hulst uit Leiden cn dr. Fischer uit Egmond-Binnen. Er bestond voor de zaak grooto belang stelling. Volgens de dagvaarding is verd. vol gens artikel 302 van bet wetboek van straf recht ten laste gelegd: primair zware mis handeling met doodelijken afloop subs, mishandeling met doodelijken afloop, daar na dat verdachte hoogst ondoordacht on roekeloos, lichtvaardig cn onnoodig, ter wijl het zeer donker was, een öchot op K. Dekker beeft gelost, waardoor deze in de bilplooi is getroffen, welke kogel het li chaam door de lies heeft verlaten, tenge volge waarvan D. overleden is. Dr. Fischer heeft, toen hij geroopen werd naar hij verklaarde, slechts den dood kun nen constateeren. Op den duim van ver dachte, dien hij ook tenhuize van de wed. Valkering vond, heeft hij oen blauwe striem geconstateerd. Op een vraag van den verdediger zcide hij, dat de stok van Dekker zwaar genoeg was om bij een slag op het hoofd den dood te veroorzaken. Dr. Hulst uit Leiden verklaarde, dat door het schot een groote bloeding was ontstaan Dr. Hulst verklaarde, dat het schot een 6lagader geraakt had en dat het op ten minste 30 c.M. afstand gelost moet zijn. De kans is één op tien, dat iomand, die van achter In het been wordt geschoten, daar door zwaar lichamelijk letsel oploopt Rijksveldwachter G. Mineo vorklaarde om zeven uur 's avonds met verdachte het duin te zijn ingegaan. Verdachte ging voorop Op zeker oogenblik zag getuige gezwaa met lantaarns. Hij hoorde een schreeuw en daarna drie schoten. Getuige kwam na derbij en gelastte, toen hij Dekker zag lig gen, verdachte om hulp to halen. Dekker zeide eer6t, dat hij door een hond was ge- beien. Getuige droeg hem een paar hon derd meter en legde hom toen in het duin neer na hem zijn trui te hebben aangetrok ken. Dekker riep: Moeder ik ga dood. Ik ben zoo ongelukkig. Toen getuige zeide: Waarom sla je dan ook, zeide Dekker: Oei» ja. Getuige gaf toe, dat dit niet de erken tenis beteekent, dat Dekker inderdaad beeft geslagen. Dr. Hulst verklaardo desgevraagd, dat. wanneer dadelijk oen medicus den slag ader had kunnen afbinden, de bloeding gestuit had kunnen worden. Getuige Minee zéide verdachte reede dertien jaar te kennen en overtuigd te zijn dat deze niet voor zijn vak deugt, daar hij veel te zenuwachtig is. Getuige had echter nooit gohoord, dat verdachte op anderen bad geschoten. De Egmonders zijn gemoe delijke strooper® en getuige heeft nooit on dervonden, dat de Dokkers zoo gemeen zou den zijn als boweerd werd. Getuige ver klaarde overtuigd to zijn, dat Dekker het dolkmes niet bij zich had om verzet te pie gen tegen de politie; anders zou men het niet in zijn kleeren hebben gevonden. Ge tuige verklaarde, dat bij in dit geval niet geschoten zou hebben. Verdachte, door den president onder vraagd, deelde mee, dat bij zich liet trek ken door zijn hond, toen hij plotseling te genover een man 6tond, die naar hern 6loe, Hij heeft die slagen een tijdje afgeweerd, maar drie gevoelige klappen gekregen en gezegd: Houd op, rijkspolitie. Dekker zei de met een vloek: Nu ga je er aan, waar na verdachte schoot en zoo laag mogelijk richtte. Hij had niet do bedoeling Dekker te dooden, maar wel hem buiten gevecht te stellen. De broeder van het slachtoffer, C. Dek ker, zeide, dat zijn broer den dolk meege nomen had tegen do honden, waarvoor hij erg bang was. Van een duintop af zag ge tuige hoe do Lantaarns van zijn broer en van verdachte elkaar volgden. Hij hield vol, die lichten niet tegenover elkaar te hebben gezien. Hij zag slechts twoo vuur stralen van de 6choten van verdachte. Toen getuige dacht, dat zijn broer bevrijd was, ging hij huiswaarts, maar spoedig kwam het bericht van do verwonding. Verdachte heeft getuige, toon deze zeventien jaar was, al eons door een hond zoo laten aan vallen, dat bij maanden lang onder behan deling van dr. Fischer geweest is. Getuige Engel Prins deelde mee, dat ver dachte verleden jaar twoo schoten op hem had gelost zonder eenige waarschuwing. Verdachte verklaarde met zijn geweer steeds geschoten te hebben om zijn colle ga's te waarschuwon. Getuige Kopes deelde mee, dat verdach te op hem en zijn vriend wel eens tien scho ten gelost had on hem later verklaard had, dat Engel en do Dekkors moesten oppas sen. Hij zou ze wel krijgen. Als verdachte schoot om collega's te waarschuwen, be hoefde hij, aldus getuige, geen tien scho ten achtereen to lossen. De verdediger achtto het niet mogelijk, dat verdachte als goed schutter op e«n af stand van 25 Meter zou hebben misgescho ten. De president schorste daarna do zitting tot des middag6. (Middagzitting). Alkmaar, 21 Februari. In de mid- lagzitting werd geboord gotuige P. Groen, die een maand voor bet drama een ge sprek had met verdachte, over „do Kneu ton", getuige zei: „die krijg jo nooit, waar op verdachte zei, „ik moet ze toch hebben, anders schiet ik m'n revolver op zo loeg." Verdachte ontkent dit ten sterkste, ook ontkent hij deze getuige zes jaar goleden te hebben bedreigd met een geweer, zooals cetuige beweert. Gotuigo Koelewijn, jachtopziener, is wel eens door een der Kneuten met een mes bedreigd; deze staan z.i. niet gunstig be kend. Get. A. Dekker zegt, dat verdachte hem. toen hij eens gesnapt werd, beloofde in drie maanden geen verbaal to zullen opmaken, als hij zou zwijgen over do houding van verdachte, die met eon revolver dreigde. Verdachte zegt, dat deze getuige zijn naam alleen wildo opgeven, als zij in drie maan den geen verbaal zouden krijgen. Get. W. Zwart legt eenzelfde verklaring als getuige A. Dekker af. Get. W. ten Bruggcncatc, gemeen te-veld wachter te Egmond aan Zee, bemoeide zich niet met jachtopzieners, die hij niet als eon volleerd politieman beschouwt. Voorts kreeg hij klachten, dat verdachte vlug naar zijn wapens greep. Hij is zolf VA jaar in Egmond en heeft met de Kneuten nooit last gehad. Krijn Dekker was een keurige jongen. Get. J. Kramer, gemeente-veldwachter t« Egmond-Binnen, kent verd. als een zenuw achtig man, die wel eens to hard van sta pel liep. A décharge. Do door den verdediger gedagvaarde get. décharge, Diemecr, jachtopziener, zegt, dat voor zoover hij weet, verdachto nooit zijn wapens heeft misbruikt. Eens is verd. door een strooper tegen den grond gesla gen. Get. décharge A. Bergsraa, veldwachter, heeft ook met verdachte samengewerkt, nooit gebruikte verdachte in get.'s bijzijn geweld; hij was bezadigd en kalm; bij een treffen alleen wat opgewonden, echter niet meer dan ieder ander. Requisitoir. Hot O.M., waargenomen door Mr. G. v. d. Feen de Lille gaat dc feiten na en noemt het een technische fout van verd., dat hij op den bewusten avond niet bij get. Minée bleef. Minée heeft daags na het drama ver klaard drie Lchoten te hebben gehoord: thans wijken zijn verklaringen hieromtrent af. Spr. neemt aan, dat er een tusschen ruimte was tusschen het tweede en derde schot. Het was begrijpelijk, dat Minèe het slacht offer naar het gasthuis wilde brengen. Spr brengt Minée buide voor zijn menschlie- ond optreden, al bleek dat vervoer vol gons den geneeshoer niet gunstig te zijn. Minée kwam naar dc bewuste plek toe, Corn. Dekker vluchtte _er vandaan. Er zijn volgens de verklaring van verdachte drie schoten gevallen; er zijn ook drie hulzen gevonden. Hoe do schoten gericht waren, zal wel een raadsel blijven; een getuig* heeft ze voorwaarts gezien; de andere get heeft niets gezien. Het terrein wees uit, dat er een schermutseling heeft plaats gehad Omdat Krijn Dekker niet kon ontkomen, pleegde hij verzet. Een onbezoldigd Rijks veldwachter mag zijn revolver trekken uit zelfverdediging of om geweld te keeren. Verdachte heeft uit zelfverdediging ge schoten. Spr. betreurt het gevolg en spreekt oen woord van deelneming met do vrouw en andere nabestaanden van het slgchtof fer. Verd. heeft bedoeld om Dekker buiten gevecht te stollen, door op z'n beenon te schieton. Verdachte was niet onbekend met vuurwapens, epr. acht voorwaardelijke opzet tot zware mishandeling aanwezig. Verdach ie had do consoquentie aan zijn daad te verbinden, dat de kogel ongelukkig zou treffen. Het slachtoffer is ter plaatse dood gebloed. Het brengt den schijn tegen verd. dat Dekker van achter is geraakt. Dc Won de maakt het aannemelijk, dat Dekker in gebogen, omgekeerde houding stond, gereed om te vluchten. Omtrent de richting der schoten is geen klaarheid te brengen. Komende tot de kwestie van zelfverdedi ging, vraagt spr. of een verdediging op deze wijze gemotiveerd was. Oorspronkelijk dacht spreker dat verdachte daarbij te ver was gegaan. Aan do getuigenverklaringen tegen verd. heeft spreker niet veol houvast. Zij be schouwyn een jachtopziener niet voor 100 pet. politieman: wellicht omdat hij geen uniform draagt. Krijn Dekker heeft de grooto fout go maakt, verzet te plegen tegen het wettig gezag; dc schuld rust daarom wel voor het prootsto gedeelte op het slachtoffer. Men vergeet dit cn zegt dan, moest die Dekker nu doodgeschoten worden om een konijn tje? Stroopen is een delict; een soort diefstal het zit den Egmonders in het bloed, ze doen het in goede tijden niet minder, dan in de slechte tijden als nu. Spreker voelt meer voor oen beroep op zelfverdediging, dan voor do mecning, dat verdachte te ver is gegaan. Een der Dekkers heeft indertijd twee maanden gevangenisstraf gehad wegens ple gen van verzet. Spreker kan het beroep van noodweer aanvaarden. Spreker requi reert daarom vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging. Pleidooi Mr. T. v. Lóben Seis spreekt een woord van deernis cn deelneming. Spreker hoeft tot z'n teleurstelling in het dossier per9 knipsels aangetroffen waarin eenzijdig wordt geschreven cn op een vervolging wordt aangestuurd. Spreker dacht, dat do justitie daarboven verhoven was. Het gaat er niet orn, of een konijntje goclood wordt, maar of v. d. geweld heeft gekeerd, of het gezag heeft gehandhaafd. Als men het gezag n»ct meer wil hand haven, laat men er dan mee ophouden deze georganiseerde maatschappij te onderhou den door belasting. Spr. is dankbaar voor het requisitoir cn is hot met den Officier eens: In dubiis abstino. Er heeft een schermutseling plaats ge had. v. d. B. had geen ander middel om geweld te keeren, dan een revolver. De strooper had een stok; v. d. B. niet. Hij moest als gezagsuitvoerder niet slechts een naam noteeren, maar ook arresteeren en fouilleercn. Het gold hier niet alleen kee ren van geweld, maar óók zelfverdediging Hij mocht niet vluchten, maar zijn ambts plicht vervullen. Pleiter acht het aanneme lijk, dat v. d. B. het aan Minée overliet, zich met het slachtoffer te bemoeien. Had v. d B. zonder eenige reden geklaagd over pijn, dan zou hij zich in een gevaarlijk licht ge steld hebben. Z.i. heeff een politieman ni it te wacbten mot geweld te gebruiken, tot hij do kans loopt zelf getroffen te worden- Spreker beschouwt do getuigenverklaringen als jagerslatijn; rnon dient daar uiterst ge reserveerd tegenover te staan. De ambtenaar van hot O.M. zegt maling te hebben aan allo krantengeschrijf. De verdediger neemt daar gaarno nota van. De ambtenaar van het O.M. vervolgt: Het gezag is meer gebaat bij een openbare be handeling, dan bij eon in de doofpot stop pen. Spreker beeft de zaak zoo objectief mogelijk behandeld. Na repliek van den verdediger zegt deze bij zijn conclusie to blijven, dat verdachte moet worden vrijgesproken. De president sluit do zitting cn bepaalt do uitspraak over 14 dagen. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Verschenen is dc memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het wetsont werp tot instelling van bedrijfsraden. De minister geeft daarin niet toe, dat hel ontwerp lang niet ver genoeg gaat en be toogt, dat dc overheid behoort aan te knoo pen bij hetgeen in het bedrijfsleven is go croeid. Alleen op deze wijze kan z.i. een organische ontwikkeling van het bedrijfs ioven worden bevorderd. Dc minister zet verder uiteen, dat men door verbindend verklaring der collectieve arbeidsovereenkomst niet eer en beter een versterking van de positie van den arbeider bereiken kan dan door dit ontwerp omdat de verbindendverklaring slechts in een be perkt aantal bedrijven toepassing zal kun nen vinden. Erkend moet worden, dat het wetsont werp geen bindendo voorschriften bevat, omtrent dc productie. Dat neemt niot wog, dat ook aangelegenheden, die niet tot het engere terrein der arbeidsvoorwaarden be hooren, in den bedrijfsraad ter sprake kun nen komen. De minister vreest niet, dat de invoering van bedrijfsraden zonder meer do ontwik keling van ondernemingsraden in den weg zal staan. De regeering is er zich niet be wust van, dat zij niet voldoende mot de wenschen der meest belanghebbenden heeft rekening gehouden. Het is aan gegronden twijfel onderhevig of het beter ware geweest, alvorens de tot standkoming van bedrijfsraden te bevorde ren, eerst de vereenvoudiging van de socia le verzekering ter hand te nemen en de uitvoering van een gedeelte der Ongeval lenwet en Invaliditeitsverzekering door de betrokken organisaties mogelijk te maken. TEL. 14S Geen onschuldige handelingdie goedgekeurd mag worden In Vooruit heeft Jr. J. W. Albarda een uit voerig artikel gewijd aan het gebeurde met Dc Zeven Provinciën, waarin hij o.a. schrijft: „Gcon eerlijk cn ernstig monsch zal do „muiterij" beschouwen als een onschul lige handeling, die goedgekeurd mag worden. Zelfs als die handeling ten onrechte muite rij genoemd wordt, cn in wezen en bedoelinc slechts een zeer slecht gekozen vorm van demonstratie was, kan zij niet anders dan volstrekt ontoelaatbaar worden genoemd. Het karakter der handeling moet worJon bepaald, en de maat van do schuld moet wordon vastgesteld. Ook de plaatsen, waar de schuld ligt, moeten worden aangewezen, en de verhouding moet worden bepaald, waarin de schuld over do verschillende plaatsen is verdeeld". Ir. Albarda betoogt dan verder, dat het be leid der marine-autoriteiten vele bedenke lijk# elementen heeft bevat en wijst tot staving dier bewering op de berichten, vol gens welke dc commandant van Dc Zeven Provinciën, ondanks ernstige waarschuwin gen, tc Oelek-lch van boord gegaan is. De schrijverw ijst dan op het Aneta-bericht, vol gens hetwelk het bericht van 9 Februari aan boord van De Zeven Provinciën is ont vangen, maar door do leiders van do muite rij verminkt zou r.ijn, door aanvulling mot een zinsnede in zake een opdracht aan het eskader om zich van actie to onthouden, en daardoor zou bij de muiters de indruk zijn gewekt, als zou cr geen scliot vallen. Hij zegt daarover: „Als dit laalsto bericht juist is, onthult het niets minder dan een misdadige hande ling. Indien de „leiders der muitors" inder daad aan de schepelingen het waarschuwing inhoudende bericht als een geruststellende tijding hebben overgebracht, kan dat niet scherp genoog veroordeeld worden Ook haalt ir. Albarda een medodecling aan uit het Alg. Marineblad van het Cambo, waar invverd verteld, hoe oen aantal met name genoemde korporaals van do Indische marine een verzoek hebben gedaan aan den commandant der marine *e Soerabaja, era per vliegtuig naar de „Zeven" te mogen gaan, om de muitende bemanning tot beter inzicht te brengen. Deze poging werd ech ter niet aanvaard. Indien dit bericht juist is, wordt naar 't oordeel van ir. Albarda do daad met de bom nog erger, dan hij deze op zichzelf reeds indt en hij acht het van belang, dat bekend worde, waarom het aanbod der mannen is' afgewezen. Ir. Albarda besluit dan zijn artikel met de woorden ,Hct is dringend noodzakelijk, (lat door de verstrekking van zakelijke informaties het verstand materiaal verkrijgt om do be wogen gemoederen tot zooveel kalmte te brengen, dat een bezonken en rechtvaardig oordeel kan worden gevormd." A Kwsrtd Rijstvog. 16—2 Amsterdam Parijs Marseille 16—2 Romo 17—2 Athene IS—2 Mersanmtruh Cairo Rutha wells 19—2 Bagdad 20—2 Boeshir 21—2 21—2 Dj ask Karachi Jodpoor 20—2 Allahabad Calcutta Rangoon 18—2 Bangkok 19—2 Koh-Lak Mod an 17—2 Batavia 17—2 Bandoeng V if Vertrek van het eerstvolgende post- vliegtuig van Amsterdam 23 Februari. VARKENS MARKT 13-!S T£L.S&4 TEGEN EEN COLLECTIEF CONTRACT IN DE STEENINDUSTRIE. In de op Dinsdag 21 Februari te Arnhem gehouden vergadering van steenfabrikan- ten aan de grooto rivieren, zoowel van ring- als vlamoven-fabrikanten, vrijwel de geheele 6teenindustrie vertegenwoordigen de, werd do volgende motie aangenomen: „De vergadering is unaniem van mee ning, dat gezien de uiterst slechte toestand in de goheelo bouwwereld en tengevolge daarvan de absolute onzekerheid of en in welke mate in het komende jaar steen ge produceerd zal worden, het onmogelijk vooralsnog in deze periode een collectief arbeidscontract af te sluiten. zooals zulks reeds met de ziektewet is ge schied. Door eerst den bedrijfsraad in te stellen wordt het orgaan geschapen, dat bij de uitvoering der sociale verzekering betrokken kan worden. Zulks schijnt ver kieslijker dan het bevorderen van een her ziening der sociale verzekering, zonder dat het orgaan, dat bij de gewijzigde uitvoe ring een groote rol moet gaan spelen, in het leven is geroepen. Do minister betoogt ten slotte, dat de be langen van den consument door dit ont werp niet benadeeld worden. Wordt in de toekomst verordenende bevoegdheid aan de bedrijfsraden gegeven, dan zal de overheid dit zeker niet doen, zonder dat de waar borgen kunnen worden geacht aanwezig te zijn, die booogen het belang van den con sumenfc te beschermen. Dc minister ziet ook geen verschijnselen, die de vrees wettigen, dat werkgevers en werknemers met succes zullen samenspan nen ten koste van het gemeen belang. Dienstbode (die haar ontslag voorzichtig wil aankondigen): „U heeft uw betrekking" ook verlaten toen u ging trouwen, nietwaar mevrouw t" - (Happy Mag.).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6