HET CORSET DAT U PAST IN MODEL EN PRIJS DE NIEUWE CB CORSETTERIE ALLEEN VERKOOP VOOR AMERSFOORT DE JUWEELENDIEFSTAL BIJ Dr. PHILIPS DE NEDERLAAG DER CHINEEZEN HS 934 PRIJS Fl. 2.20 HS 905 PRIJS Fl. 3.75 „PEARL" PRIJS Fl. 1.75 MEDEPLICHTIGE STAAT TERECHT EEN CAFE VOOR EEN STEM Leden van den generalen staf voor den krijgsraad Londen, 7 Maart. (II. N.) Volgens een bericht uit Peking heeft Tsjang Kai Tsjek maarschalk Tsjang IIsoc Liang bevolen Peikoe en Tsjmgfengten tot icdcrcii prijs te behouden. De Japanners hebben thans alle belangrijke strategische punten aan den grooten muur bezet. Ook de Koepeikao- pas, welke nog de laatste gelegenheid voor de Chincezen bood om naar China terug te trekken, is door de Japanners bezet. Aan de bezetting van de passen ging een hevige strijd vooraf, waarbij de Japanschc artille rie voortdurend de Chineesche stellingen beschoot. Jehol bevindt zich thans in het bezit van de Japanschc en Mandsjoerijsche troepen. Do, Mandsjoerijsche regeering heeft besloten terstond de inrichting van het be stuur ter hand te nemen. Er zal terstond een aanvang, worden gemaakt met den aan leg van dcii spoorweg door de bergen van Jehol, welke waarschijnlijk groote strate gische bcteekenis zal verkrijgen. Peking, 7 Maart. (V. Vandaag is een felle strijd geleverd om het bezit van Koe- peikow, één van de belangrijkste passen door den grooten Chineeschen muur. De Ja panschc operaties van heden eindigden met verdrijven van de Chineesche troepen en het bezetten \an Santsjifang, dat op zeven mijl ten N.-O. van Koepeikow ligt. Nanking, 7 Maart. (V. D.) De Chinee sche regeering geeft in een verklaring toe, dat de - klachten der Chineesche openbare meening naar aanleiding van het falen van het Chineesche leger in Jehol volkomen ge rechtvaardigd zijn. Do Chineesche regeering heeft zich er van overtuigd, dat de leiding van het Chinee sche leger niet voor haar taak is berekend geweest. Tegen een aantal officieren van het Chi neesche leger zijn processen aanhangig ge maakt wegens hoogverraad. Alle leden van dén Chineeschen generalen staf zullen voor den krijgsraad worden gedaagd en worden gévonnist Rusland neemt niet deel aan besprekingen te Genève over het Verre Oosten. Moskou, 7 Maart. (V. D.) De commissa ris van buitenlandsche zaken, Litwinof, heeft den secretaris-generaal van den Vol kenbond een nota doen toekomen, waarin de Russische regeering de haar toegezon den uitnoodiging om, evenals do Vereenig- dê, Staten deel. ie nemén aan de bespre kingen inzak j het conflict in het Verre Oos ten, afwijst, Litwinof stelt vast, dat de Rus sische regeering principieel op het stand punt van de onaantastbaarheid van buiten landsche souvereniteiten staat. Orn deze re den en in verband met den geheelen polï- ticken toestand is de sovjetregeering ge noodzaakt de uitnoodiging tot deelneming aan deze beraadslagingen inzake het con flict in liet Verre Oosten af te wijzen. Staat van beleg in Peking. 'Sjanghai, 7 Maart. (V. D.) Volgens al hier ontvangen berichten is de staat van beleg in Peking afgekondigd. Mijnen in den havenmond van Swatau. Sjanghai, 7 Maart. (V. D.) De Chinec- zen hebben den ingang van de haven van Swatau (Zuid-China), van mijnen voorzien. De& nachts mag geen scheepvaartverkeer plaats vinden. Onderhandelingen over een Rus- slsch-Chinecsch non-agressie pact? Tokio, 7 Maart. (V. D.) Naar verluidt, zou de te Moskou gearriveerde nieuwe Chi neesche ambassadeur dr. Ven in onderhan deling zijn getreden met den volkscommis saris voor buitenlandsche zaken Litwinof over het sluiten van een Russisch-Chineesch non-agressiepact. BANKFILIAAL OP EEN ITALIAANSCH SCHIP. R o m e, 7 Maart. (V. D.) Eén der Italiaan- 6che banken, Instituto Italiano di Credito Marittimo, heeft aan boord van do Conté di Savoia eon filiaal gesticht. Dit filiaal be 6taat in de eerste plaats in een volledig ge outilleerd wisselkantoor; het onlvangt de koersen en verdere beursberichten per ra dio; een en ander wordt door middel van een dagelijkscb bulletin aan boord bekend gemaakt. Overigens bevindt zich hier een safe-afdeeling, waarvan do passagiers op elk uur van den dag en van den nacht ge bruik kunnen maken. De meeste dames aan boord geven haar juwcclcn dan ook eiken avond in bewaring. DE STRIJD TUSSCHEN BOLIVIA EN PARAGUAY Buenos Aires, 7 Maart (V.D.) Het te lefonisch overleg tusschen de departemen ten van buitenlandsche zaken van Argen tinië en Chili met betrekking tot het zoeken naer een oplossing van het conflict tus schen Paraguay en Bolivia wordt voortgezet. Beide landen zijn in principe bereide de vre desvoorstellen te aanvaarden, hoewel Bolivia nog cenige bezwaren maakt. DE MOUNT EVEREST-EXPEDITIE. Londen, 7 Maart. De leden der Mount Everst expeditie, die van Engeland naar Indië zijn gevlogen, zijn vanmiddag to Ka rachi aangekomen. De drie toestellen waar mede de vlucht is gemaakt, hebben dc tocht zonder hindernissen volbracht Een elegant licht ge- baleineerd corset met zijsluiting voor slanke en middelmatige figu ren. Vervaardigd van rose zijden broché met elastieken zijpanden. Een zeer mooi zijslui ting corset, hoog van voren met verborgen steunbalelnen. Goede kwaliteit rose zijden broché. Licht sportcorsst van rose katoenen broché, voorsluiting met veter in den rug en zijden elastieken bovenhand. Het O.M. eischt tegen hem 2I/l jaar gevangenisstraf 's Gravenhagc, 7 Maart Men herin nert zich den geruchtmakenden diefstal op 24 Juli van het vorig jaar ten huizo van dr. Philips aan de Van Hogenhoucklaan, waar bij een groot aantal gouden en platina sieraden, alsmede geldsbedragen, waaronder 99S Engelsche gouden ponden werden ont vreemd. De verdenking viel spoedig op een gewezen huisknecht van dr. Ph., n.l. Leopold Dobersberger, een Oostenrijker, die destijds in arrest werd gesteld, doch tijdens het vooronderzoek werd vrijgelaten, aangezien de rechtbank toen geen voldoende termen aanwezig achtte om den man als verdach te van dezen diefstal langer in het Huis van Bewaring te houden. Door den vreemdelin gendienst werd D. daarop over de grens geleid. Ook de medeplichtige, dc schoenmaker Arthur Meer, eveneens een Oostenrijker, moest wegens gebrek aan bewijs op vrije \oetcn worden gesteld. Ook M. is toen door de politie over do grens geleid. Na eeuige dagen werd de politie door de grensautoriteiten in kennis gesteld, dat M. wederom in ons land was teruggekomen en spoedig werd zijn aanwezigheid in Den Haag opgemerkt. Toen M. op 22 November zijn schreden richtte naar een perceel aan den Sehenk- weg, waarin hij vroeger als filiaalhouder had gewoond, zat de politie hem op de hielen en werd liet pand gedurende zijn aanwezigheid streng bewaakt. Niet zoodra vertoonde M. zich op straat of de recherche legde de hand op hem, daarbij tot de ver rassende ontdekking komende, dat de arres tant in het bezit van een gedeelte van den giooten buit was. Hot bleek toen dat het gestolenc in den vloer van de keuken was begraven. Intusschen was de naar Wecnen uitge weken D. gearresteerd, en deze legde een bekentenis voor de justitie aldaar af. Daar uitlevering aan de Hollandsche justitie niet mogelijk bleek, is D. door de Oostenrijksche justitie ter zake tot 1 jaar zware kerker straf veroordeeld. Verdacht van medeplichtigheid 6tond de 23-jarige schoenmaker A. M. hedenmiddag voor de 5e kamer der Haagsche rechtbank terecht. Als verdediger trad op inr. dr. E. Moresco. Het O. M. werd waargenomen door mr. J. U. Polman, die de uitvoerige dagvaarding slechts ten dcelc voorlas. Daar deze dag vaarding bij het onder sub b vermelde ver bergen van 998 Engelsche gouden ponden, niet aangaf dat dit geld door misdrijf zou zijn verkregen, maakte mr. Moresco be zwaar tegen een door het O. M. voorgedra gen aanvulling, waarbij dit element alsnog werd ingelascht. De rechtbank begaf zich daarop in raadkamer. Na terugkeer deelde de president mede, dat de rechtbank dc ge vraagde aanvulling weigerde, op overweging dat hierdoor de ten lastelegging van een nieuw misdrijf zou worden ingevoegd. Als eerste getuige trad op dr. ir. Philips, die verklaarde op Zondag 24 Juli de flat aan de Van Hogenhoucklaan te hebben verlaten om zich naar hot concert in het Kurhaus te begeven. Getuige had de toegangsdeur af gesloten. De huisbewaarder Jansen bezat eveneens een sleutel. Thuiskomend bemerkte getuige dat in de slaapkamer van zijn echtgenoote een spie gelkast openstond en dat de inhoud daar van op den grond verspreid lag. Een kleine safe, waarin zich verschillende kostbare sieraden bevonden, was opengebroken en dc inhoud bleek verdwenen, evenals een 998-tal gouden Engelsche ponden. Mr. Moresco stelde dezen getuige de vraag of hij dien Zondagmiddag den huisbewaar der en diens vrouw opzettelijk had uitge zonden, waarop dr. Philips opmerkte, dat deze vraag op een insinuatie geleek. De president meende dat de vraag niet juist was gesteld en stelde getuige dienaangaan de gerust. De vrouw van den huisbewaarder J., geb. R., verklaarde in Juli j.l. in betrekking bij dr. Philips to zijn geweest. Het echtpaar was op den bewusten Zondagmiddag, nadat de familio vertrokken was, uitgegaan, na zich vooraf te hebben vergewist, dat alles naar behooren was afgesloten. Tegen kwart voor 5 kwam getuige weer thuis. De flat bleek toen nog op dezelfde wijze afgesloten. Eenmaal binnen zijnde, werd get. door haar echtgenoot geroepen, omdat cr iets niet in orde bleek tc zijn. Op de slaapkamer vond getuige alles overhoop gehaald. Do inhoud van de toiletkast lag over den vloer uitge spreid. Getuige zeide nog, dat het flatge bouw een achteruitgang had, waarvan de deur gewoonlijk open stond. Alleen bij den hoofdingang is er een portier. Op een vraag van mr. Moresco antwoord de getuige, dat de familie op het gebied van afsluiten niet slordig is. Verdachte ontkende in bet gebouw te zijn geweest President: Maar Dobersberger heeft uit drukkelijk verklaard, dat u met hem samen binnen is geweest Verdachte: Dat zegt hij nu, omdat hij er is ingeloopen! Een agent van politie gaf als getuige cenige inlichtingen omtrent den toestand zooals hij dien aantrof, nadat hem dc in braak ter kennis was gebracht Dc inspecteur van politie Bouwhof, die in deze zaak het onderzoek leidde, verklaar de evenals dc vorige getuige, dat cr geen sporen van braak gevonden zijn. De inspecteur Amiabel, die M. aanhield, verklaarde dat hij na fouilleering dc siera den en het geld op dezen heeft bevonden. Door het vocht was het bankpapier dermate aaneengeplakt, dat dc waarde en de hoe veelheid daarvan eerst later konden worden vastgesteld. Na onderzoek in liet perceel Schenkwcg kwamen ook dc Engelsche ponden onder den vloer van de keuken .te voorschijn. Dc gewezen huisbewaarder Jansen gaf eenige korte inlichtingen op de vragen van mr. Moresco. Vervolgens had hot verhoor van verdachte plaats. Deze erkende met Dobersberger be kend te zijn geweest. D. was op 24 Juli niet meer in dienst van de familie Philips. M. ontkende te voren met D. een afspraak te hebben gemaakt om samen bij ir. Philips in te breken. Wel had D. hem zijn voorne men daartoe reeds eerder kenbaar gemaakt. Op den bewusten Zondagmiddag zijn beide mannen naar de Van Hogenhoucklaan ge gaan. D. is daarop het gebouw langs de achterzijde binnengegaan, terwijl hij te voren had afgesproken, dat M. zou fluiten zoodra er onraad was. Na 15 a 20 minuten kwam D. naar buiten. Hij droeg toen een pakje bij zich, terwijl ook de zakken van zijn kleeren uitpuilden. Het pakje was nogal zwaar, doch M. ont kende geholpen tc hebben dit te dragen. De gestolen buit werd vervolgens naar een perceel aan den Schenkweg vervoerd, waar men die onder den vloer van de keu ken begroef. Kort daarop arresteerde de politie beide mannen als verdacht van dezen diefstal doch na eenigen tijd werden zij wederom vrijgelaten. Verdachte verklaarde daarop van zijn verdere afspraken met D., die naar Oosten rijk terug wilde, doch er bezwaar tegen had dat M. meeging. Na hun uitwijzing is M. teruggekomen en stelde zich in verbinding met zijn vroegeren patroon, ten einde weer toegang tot het vroeger door hem bewoonde perceel te krijgen. Pres.: U wilde natuurlijk alles in veilig heid brengen? Verdachte: Als mijn patroon voorge steld had alles naar de politie terug tc brengen zou ik dat hebben gedaan. Pres.: Waar wilde u heen met den buit? Verdachte: Dat weet ik niet, ik werd onmiddellijk gearresteerd. Mr. Polman, requisitoir nemend, horin- nerdo aan het vroeger optreden, van M., die met de vuist op tafel slaande bezwoer on schuldig te zijn. Volgens spr. staat de mede plichtigheid aan dezen diefstal vast en is M. derhalve daaraan schuldig. Spr. bracht een woord van hulde aan dc Haagsche po litie, speciaal aan den inspecteur Bouwhof. voor dc wijze waarop de zaak door haar op zulk een bevredigende wijze tot klaarheid is gebracht. Ondanks de ontkentenis van verdachte meende het O. M. dat alle elementen van medeplichtigheid hier aanwezig waren. Mot het oog op de vroeger en ook thans door M. aangenomen houding meende spr. een strenge straf te moeten vragen. Verdacht' heeft van de hem hier te lande als vreem deling verleende gastvrijheid misbruik ge maakt. Ten slotte eischte de officier tegen ver dachte VA jaar gevangenisstraf. Mr. Moresco betoogde o.m., dat de oorspronkelijke ontkentenis van verdachte hier niet alö verzwarende omstandigheid mag worden aangerekend. Immers 90 van alle verdachten maken van hun recht om te ontkennen gebruik. Meer in het bijzonder bestreed pleiter de door het O. M. aange voerde mededaderschap, omdat niet vast is komen te staan, dat M. den buit heeft ver voerd, evenmin als vaststaat wat zijn plan nen daarmede waren. In ieder geval achtte pleiter dc gevraagde straf te zwaar cn hij verzocht derhalve dc rechtbank M., bij schuldigverklaring, veel lichter te straffen. Na een korte repliek van het O. M. be paalde de rechtbank daarop de uitspraak op 21 Maart a.s. VRACHTVERDEELING IN DE BINNENVAART. Blijkens het verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tijdelijke maatre gelen ter bevordering van een zooveel mo gelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart, acht de commissie van rapporteurs het gewenscht, op enkele pun ten nadere inlichtingen van de regeering tv verkrijgen. In het voorloopig verslag is gewezen op de moeilijkheden, welke voor den vervoer der van in verschillende districten gelegen goederen (bijv. landbouwproducten) voort vloeien uit de regeling van de competentie der bevrachtingscommissies. De regeering antwoordt, dat „in gevallen als in het voorloopig verslag bedoeld" de bevrachter zich kan wenden tot één com missie, welke zich dan zoo noodig met au dere commissies in verbinding kan stellen. Daar dit laatste niet in het wetsontwerp te lezen staat, betwijfelt de commissie van rapporteurs, of het antwoord wel slaat on de vraag. Gaarne zal zij hieromtrent een nadere uiteenzetting ontvangen. In het voorloopig verslag is de uitsluiting van hoogcr boroep voor beslissingen om trent bevrachtingsovereenkomsten, geldend voor een bepaalde reis, bestreden. In de me morie van antwoord blijft deze kwestie on besproken. Ook hieromtrent zal de commis sie van rapporteurs nog gaarne de meening der regeering vernemen. Vreemde geschiedenis in den Raad van Hoensbroek De Raad van Hoensbroek heeft behan deld een voorstel van B. en W. tot verkoop van 20 premiewoning en, welke in 1921 zijn gebouwd voor wethouder Cremers en waarin de gemeente hypothecair deelnam. De achterstallige rente bedraagt 9800. Dc. he er Cremers beeft in tw.ee. jaar ni?ts af betaald, maar wel* de .buur gekregen, L^e heer Heyboer (S.D.) stelde bet geval, dat de woningen 70.000 opbrengen. Er is te vorderen 105.000. Het resteorende zal niet gemakkelijk te vorderen zijn, want van een kikker is het slecht voeren pluk ken en dan wordt de gemeenschap de dupe en wilde geljjk zijn partijgenoot v. d. Pas do woningen niet publick verkocht maar overgenomen zien. De heer Göbbels (tot de S.D.A.P.): „Jullie zit hier als beschermers van de brandkast." De heer Bindcls merkte op, dat do heer Cremers van October tot nu toe gelegen heid heeft gehad om ecnigszins goeden wil te toonen. Hij heeft sinds October zooveel van dc huizen aan huur geïnd, dat hij o«.k de Gemeente nog eens voor ruim 1000 heeft bedZelfs toen hij nog 150 in zijn zak had zeide hij: „ik betaal niet meer". De heer v. d. Berg noemde de handelwijze van den wethouder de gemeente bestelen. De heer Peelers nam hierna den heer Cremers in bescherming. De heer v. d. Berg: „Daar kijk ik van op. Ik ben ook iets aan 't onderzoeken. Eén getuige heb ik al. Is bet waar, dat de heer Pecters van den heer Cremers tegenover dc kerk een café gebouwd krijgt, als bij thans voor hem pleit in den Raad, wuar- door de verkoop goed zou afloopen? Dc heer Góbbels zei, dat van den heer Peeters zelf tc hebben vernomen. (Heftig i umoer.) De heer v. d. Berg: „Eruit met dien wet houder!" Het voorstel om de woningen in 't open baar te verkoopen werd hierna in stem ming gebracht. Voor verkoop verklaarden zich 13 leden. De heer Peeters stemde tegen. Geroep: „Nou krijgt-ie zijn café!" (Groote vroolijkheid.) De heer v. d. Berg: „Hoe is 't moge'ijk, dat een dergelijk man nog in 't college zit."* De heer Gobbels: „Jc moet denken: „Groote stelen en kleine stelen, maar gloo ien stelen bet meest." De lieer Willems stelde voor om, als de verkoop nadeelig uitvalt voor de gemeente, terstond een vordering op den heer Cre mers in tc stellen. De hoer v. d. Berg' „En een motie van wantrouwen tegen wethouder Cremers kenbaar to maken aan Ged. Staten." Eon voorstel, orn onverwijld op de huur beslag te leggen werd aangenomen. Tegen stamde alleen de heer Peeters. Ltn motie van wantrouwen tegen den wethouder werd aangenomen met 7 togen klemmen. Do S.D.a.P. onthield zich van stemmen. (Limb. K.) DE ZAAK-SNEEVLIET Amsterdam, 8 Maart. De instructie in de zaak-Sneevliet, verdacht van opruiing, is vandaag gesloten. Dc openbare terechtzit ting zal, naar wij vernemen, binnen korteo tijd plaats vinden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 2