A. H. YAN NIEUWKEEK N.V. SLACHTOFFER VAN EEN SLEUR SMOKKELHANDEL IN MARGARINE Duitsche kunstboter in aschbakken UIT HETKLEEDINGBEDRIJF REEDERS AANGEVALLEN U ZULT TEYEEHEM ZIJN WANNEER U BIJ ONS KOOPT. NIET ALLEEN DOOR DE GEWELDIGE KEUZE DOCH WIJ LEVEREN ONDER VOLLE GARANTIE Korte Beekstr. 6 Tel. 543 Beekenst.Iaan 10 COMPLETE MEUBILEERING 18 MODELKAMERS HUMORHOEKJE Ongeluk op een bewaak; ten overweg Amsterdam, 10 Maart. Op 8 October j.l. bad te Nieuwer Amstel bij den Amstel veenschen weg een ongeluk plaat6. De over weg wachter had verzuimd de af 6luitboomen neer te laten Toen de trein van 12.46 uit Arasterdam in de richting Aalsmeer passeerde, werd de 64-jarige wiel rijder Jac. deD Uijl, door den trein gegre pen en zoo ernstig gewond, dat hij eenigen tijd later overleed. Vandaag had de overwegwachter J. O., wonende te Nieuwer Amstel, zich wegens veroorzaken van dood door schuld, te ver antwoorden voor de Vierde Kamer der Arr. Rechtbank. De man gaf toe, dat hij verzuimd had de boomen te sluiten. Het was, naar zijn zeg gen, bulten zijn acuuld gebeurd. Vanaf zijn plaats in het w*eo/tiuisje kan hij op een gegeven tijdstip den trein zien aankomen De klok wa6 dien dag echter achter, zoodat verd. te laat keek en den trein niet aan zag komen. De machinist had gezien, dat de boomen open waren, hij had zeer langzaam gereden Aan beide kanten stonden menschen te wachten, doch den U. was zonder ergens op te letten, tegen de machine aangereden Het bleek, dat de man doof was. De Rijksinspecteur van de spoorwegen, .1 Rodenburg, verklaarde, dat verd. de boo men had moeten sluiten. Het gaat niet aan, de boomen te sluiten op het oogenblik, dat de dienstregeling dit aangeeft. Het gebeurt meer dan eens, dat de trein te laat is. Het verkeer op den Arasterdamschen weg zou dan gestagneerd worden. Wat de klok betreft, aldus get is verd verantwoordelijk voor het goed loopen. Het bleek, dat verd. ook het loket bedient en dikwijls vlak voor het aankomen van den trein, nog kaartjes moet verkoopen Naar de mooning van den Rijksinspecteur moet, verd. den verkoop van de kaartjes maar een oogenblik opschorten, en in het belang van de veiligheid de boomen bedie ncn. De verdediger mr. FT. A. Dambrink (tot get.): „Als u zoo voor de veiligheid bent, waarom krijgt deze wachter dan geen klok- sein (hot z.g. afslaan van den trein)? Do Rijksinspecteur verklaarde nog. naar aanleiding van vragen van den verdediger dat z.i. hier niet van grove roekeloosheid kan worden gesproken. Verd. is slachtoffer van sleur geworden. Verdachte verklaarde, dat er noch aan zijn dienst, noch aan de signalen, iets is ver anderd. De chef van het station Willems parkweg verklaarde, dat 's morgens te 10 uur een tijdsignaal werd doorgegeven. Verd had toen zijn klok niet kunnen controlee ren. daar hij dien ochtend geen dienst had Dr. F. II. ter Poorten had het slachtoffer van het ongeluk behandeld. De man was ernstig gewond, een stuk van een rib was in de longen gedrongen, zoodat zich long ontstokilig had voorgedaan, waaraan de man bezweken was. Requisitoir. Do Officier van Justitie, mr. Versteeg, zei de in zijn requisitoir, dat het vaststond, dat verd. de boomen niet heeft gesloten, en een mensch om het leven is gekomen. Een spoorwegwachter, die uit sleur werkt, handelt roekeloos. Dat de klok niet goed liep, is geen excuus: verd. had telefonisch naar den juisten tijd moeten informeer»n, toméér daar hij wist, dat de klok onbetrouw baar was. De Officier vindt, dat verd. zeer onvoor zichtig heeft gehandeld. Spr. wil er reke ning mede houden, dat verd. nooit eerder is gestraft. Wegens het veroorzaken van dood door schuld requireerde het O.M. een geldboete van 25.—, benovens een maand hechtenis voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De verdediger mr. H. A. Dambrink uit Utrecht, wees allereerst op cenige onjuist heden in de dagvaarding. Voorts wees pi. erop, dat de trein voor een deel den overweg reeds was gepasseerd De wielrijder echter reed door en kwam tegen de bagagewagen aan. Dat do boomen niet gesloten waren, was een gevolg van abnormale, toevallige omstandigheden Uit voerig besprak pl. deze omstandigheden en concludeerde tot vrijspraak subs, ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 24 Maart. DE MOORD TE MAASTRICHT. De vermoedelijke dader ge arresteerd. Donderdagavond heeft de Maastrichtsche politic een belangrijke arrestatie verricht. De wijze, waarop deze arrestatie geschied de, deed vermoeden, dat deze in verband stond met den moord op den beer Melotte op Carnevalsavond te Maastricht. Een drie tal rechercheurs van politic brachten een zwaargeboeiden jongeman van vrij tengere gestalte over naar het bureau van politie. Hier werden op uitdrukkelijk bevel van den rechtercommissaris, mr. J. Gadiot en den Officier van Justitie, mr. Fabius, geen inlichtingen verstrekt. Later vernamen we aldus de Msb. dat de politie uit Limmelt kwam. We heb ben ons toen met deze voorstad van Maas tricht in verbinding gesteld en hier ver namen we, dat daar ter plaatse in den loop van den middag in een perceel aan de Dolmanstwaat door de justitie een huiszoe king had plaats gehad. Drie rechercheurs bleven sindsdien in de omgeving verdekt opgesteld en toen om streeks half acht de Duitscher II. v. d. S. naar het bewuste perceel kwam, werd hij gearresteerd. De aangehoudene is even twintig jaar en was sedert korten tijd op bezoek bij den Pool Krystolski. S. staat in familiebetrek king met de dienstbode ten huize van den vermoorde. In het resultaat der huiszoeking, bene vens uit enkele inlichtingen, welke aan de Justitie werden verstrekt door ooggetuigen, heeft de recherche voldoenden grond ge vonden om S. aan te houden en onder zware verdenking te stellen ter beschikking van den rechter van instructie. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN De in vlammen gehulde tvagen reed van den weg af Stervend uit een brandende auto gesprongen Donderdagmorgen te 7 uur is nabij bet Hooghuis tusschen Baarle-Nassau en Chaam een smokkelaar doodgeschoten. Op den weg stonden, naar het „Dbl. van N. Brabant" meldt, twee posten der kom miezen opgesteld op eenigen afstand van elkaar, bestaande uit vier kommiezen. Vanuit de richting van de grens kwam de vrachtvoerder L. K. uit Chaam aangereden met een vrachtauto, beladen met 2000 K.G. poedersuiker. De koramiezen sommeerden den bestuur der te stoppen, doch deze reed snel door. Na herhaalde sommaties werden schoten gelost, vermoedelijk vier in het geheel. Een dezer schoten trof den bestuurder in de hartstreek. De man sprong nog uit de auto, doch zakte langs den weg ineen. Hij werd dooi den rector van de Duitsche broeders van het Hooghuis van de laatste II H. Sacra menten voorzien en is kort daarop over leden. De benzinetank van de auto was door een kogel getroffen, tengevolge waarvan de auto totaal uitgebrand is. Nader vernam het blad dat één kogel den wagen van voren is binnengedrongen, dwars door de benzinetank is gegaan en daarna den bestuurder K. in de hartstreek heeft getroffen. De wagen vloog in brand en dc nagenoeg stervende man sprong uit den voortsnorrenden wagen. Hij smakte neer vlak voor den ingang van het Hoog huis, het klooster der Duitsche broeders. De wagen reed nog even door cn reed bran dend met een boog van den weg De commiezen wisten den wagen te ont laden en 2000 K.G. voor het vuur te vrij waren. Toen bet doodelijk schot viel, ston den de commiezen voor cn achter het Hoog huis. Het slachtoffer is uit Chaam afkomstig; hij was gehuwd en vader van zeven kindo ren. Hij was een bekend smokkelaar en reeds eenige jaren oefendo hij dit gevaarlijke be roep uit. Als smokkelaar van gedistilleerd is bij menigmaal beschoten, maar het ge lukte K. steeds om den kogel te ontgaan. In België kende men hom niet minder dan aan onze grens. Hij stond in België op de zwarte lijst en hij mocht er niet. komen. Van al die waarschuwingen trok hij zich niets aan. Hij vertrouwde op zijn gelukkig gesternte, totdat gisteren hem de doodendo kogel trof, die een eiinde maakte aan het bestaan van een avontuurlijk leven. VERMINDERT DE WERKLOOSHEID? Het instituut der wachtgeld regeling. De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en ArbeidsbemiJ deling deelt mede, dat de workloosheid on der de leden van ingevolge het Werkloos heidsbesluit 1917 gesubsidieerde werkloozen kassen in de week van 20 tot en met 25 Fe bruari 1933 bedroeg 33 pet. In de week van 23 tot en met 28 Januari 1933 was het per centage 40 en in de week tot cn met 11 Fe bruari 1933 bedroeg het 36; het is dus ge daald met achtereenvolgens 4 cn 3 pet. Bij de bestrijding van de gevolgen dei- werkloosheid neemt hot instituut der wacht geldregelingen tijdons deze crisis niet die plaats in, welke het vroeger heeft ingeno men. In de jaren 19211923 hadden 140 on dernemingen voor haar arbeiders wacht geldregelingen vastgesteld. Deze onderne mingen keerden in 1921, met subsidie van Rijk en gemeenten 1.655.000 aan wachtgeld aan baar arbeiders uit. Gaandeweg is bet aantal wachtgeldrege lingen evenwel afgenomen. In den laatsten tijd is echter een kleine stijging merkbaar geweest. Thans geldt nog slechts voor 13 ondernemingen een door de Overheid ge subsidieerde wachtgeldregeling. In 1932 werd ongeveer 220.000 aan wachtgeld uit betaald. Werkgevers, die het voornemen zouden koesteren voor hun personeel een wachtgeld regeling in het leven te roepen, kunnen bij den directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzckcring en Arbeidsbemiddeling inlichtingen verkrijgen over de mogelijk heid van het bekomen van subsidie in de kosten der regeling. Bij 220 organen der openbare arbeidsbe middeling in gemeenten met 5000 of meer inwoners waren op 25 Februari 1933 inge schreven 298.100 werkzoekende mannen, zijnde 3950 minder dan op 11 Februari 1933. NIEUWE AANDRANG OP HUURWETTEN De Algemeens Raad uit S.D.A.P. on NV.V. heeft een brief gericht tot den mi nister van Blnnenlandsche Zaken, waarin krachtig wordt aangedrongen op de invoe ring van huurwetten, die tot een billijke regeling van do vvoninghuren kunnen lei den. Jacht op een geheimzinnige auto in Twente De Twcntsche correspondent van het IJbld meldt: De smokkelhandel in Duitsche margarine neemt in Twente steeds brutaler vormen aan. Men heeft thans ontdekt, dat er een heel concern werkzaam is, dat Nederland bewerkt door middel van reizigers, die er met monsters op uittrekken. Deze cen trale koopt de gesmokkelde kunstboter bij kleine partijen op, om ze daarna per auto verder te vervoeren. In verband daarmede wordt een zeer streng toezicht op de groo te wegen gehouden en elke auto, die or eenigszins verdacht uitziet, wordt aange houden en doorzocht. Deze week kwam de politie to weten, dat een auto met een groote partij marga rine, komende van Losser, Enschede zou passeeren. In verband daarmede had men beambten, gewapend met karabijnen, op den Hengeloscheweg geposteerd, teneinde zoo nood;g de banden van de auto te kun nen stuk schieten, daar er alle aanleiding was om te veronderstellen, dat de wagen op bevel niet zou stoppen. De auto had echter een anderen weg ge nomen, maar was tusschon Delden en Hengelo opgemerkt door een auto, waarin zich beambten van de crisiszuivelcentrale bevonden. Deze achtervolgde den smokkel- wagem waarvan de inzittenden spoedig on raad bespeurden. Esn dolle jacht ont stond, waarbij met een snelheid van over do 100 k.m. werd gereden. De achtervolging werd door ettelijke plaatsen van Twente voortgezet, totdat tenslotte bij Enter de smokkelauto een zandweg insloeg, waar ook nog de enor me snelheid werd gehandhaafd. Het ge lukte den zandweg door te komen cn een harden weg tc bereiken, waarna do smok kelauto spoorloos verdween. Een uitge breid onderzoek wordt naar deze affaire ingezet. De smokkelhandel in het klein wordt al leen door werkloozen gedreven, die hun uitkeeringsgeld in de waagschaal stellen voor een vaak schamel gewin. De marga rine wordt in de Duitsche grensplaatsen, waar ze in de winkels in groote hoeveel heden klaar staat, voor pl.m. 18 cent p^-.r pond gekocht. Do verkoop geschiedt meestal in het klein; in Enschede wordt in de arbeiderswijken met Duitsche mar garine langs de deuren gevent, waarbij een prijs van 25 cent per pond wordt gevraagd De smokkelaars loopen daarbij alle kans door dc politic of dc ambtenaren van be lastingen en keuringsdienst te worden be trapt. Ter inspectie van de registratie to En schede, waar dc „aangehaalde" partijen uit den gchcclcn omtrek worden ingele verd, worden wekelijks vele honderden kt lo's gesmokkelde margarine gebracht. Te Enschede worden geregeld huiszoekingon verricht, waarbij het al een paar maal is voorgekomen, dat Duitsche margarine werd aangetroffen in een vuilniston met een laag asch er bovenop. VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. De candidatonlijst voor de a.s. verkiezin gen, samengesteld door het Verbond voor Nationaal Herstel, luidt als volgt: 1. Generaal C. J. Snijders, Hilversum. 2. Mr. Dr. W. M. Wester man. Den Haag 3. Prof. mr. J. A. Eigeman, Rotterdam. 4. W. P. Hillen, Doorn (oud-gouverneur van West. Java). 5. Mevr. S. G. Landweerde Visser, Soest. 6. B. J. Gelder, Amsterdam. 7. J. H. van Straaten van Nes, Boskoop. S. Jac. Smits, Naarden. 9. Mr. M. T. Mijnlicff, Dordrecht. 10. Jhr. dr. J. C. Mollerus, Haarlem. 11. B. Mcrkelijn, Amsterdam, voorzitter y&n het Nat. Comité voor Werkloozen. 12. R. Bordewijk, Den Haag. 13. Prof. Dr. Ir. II. C. J. II. Gelissen, Maas tricht. 14. Mr. P. P. J. M. Gorardts, Roermond. 15. D. A. M. Q. Bocye, Den Haag. 16. Mr- P. C. L. Eschauzicr, Den Ilaag. 17. Mr. A. Henny, Den Ilaag. Op bovenstaande lijst is de nationale ge dachte zooveel mogelijk in haar vele sclja- kceringen weergegeven. De candidaten zijn in alle kringen der be volking van allen rang en stand. Generaal Snijders heeft zich bereid verklaard dc eerste plaats in te nemen, om daarmede zijn algeheele instemming te betuigen met bet streven van het Verbond, bcoogende réveil en strijd tegen revolutie en onder mijning van do nationale waarden van ons volk. Het ligt niet in de bedoeling dat generaal Snijders in het parlement zitting zal nomen, indien hij daarin verkozen zal worden. OVERTREDING DER LOTERIJWET. „Een schandelijke zwendelarii". Voor de rechtbank te Groningen had zich te verantwoorden do Groningscho assura deur L. J. A. J. N„ houder van het Alg. As surantie Huis te Groningen, dia door den kantonrechter was ontslagen van rechtsver volging van de hem ten laste gelegde over treding der Loterijwet. De assuradeur liot, met behulp van agen ten personen deelnemen in premiclceningen Hij verkocht door het gchcolc land op afbe- I 'aling nummers van verschillende premic- leeningen (o.a. de Rott. Schouwburg), zon der de betrokken nummers in zijn bezit lo hebben. Het gebeurde soms dat 7 personen speelden op een en hetzelfde nummer, dat de assuradeur echter niet bezat. De officier van juetitie, die do vervolging aanhangig had gemaakt, meende, dat de strafbaarheid van den verdachte voldoende vaststaat. Deze mag wel premieloten ver koopen, maar niet op afbetaling en zonder aflevering. Hij mag niet dc kansen verkoo pen en de stukken in de zak houden of in 't geheel niet in zijn bezit hebben. De officier noemde hetgeen hier plaats vond een „schandalige zwendclarij", „een zwendelarij in het kwadraat", die gebascor 1 is op de domheid der contractanten. De waarde is volgens een deskundige slechts 63.54, terwijl zij moeten betalen 253 of 287. Daarbij ontvangen de spelers „prul len", waarop volgens verdachte zelf nog nooit een prijs van betcekenis is gevallen. De officier van justitie eischte 1000 boe te. 6ubs. 3 maanden hechtenis. Mr. A. B. Roos betoogde dat volgens de bepalingen der Loterijwet de verdachte niet strafbaar is en vroeg vrijspraak. Collectieve arbeidsovereenkomst voor de maatzaken wordt afgesloten Men schrijft ons van werkneraerszijde: Na langdurige onderhandelingen, waarbij drie keer geconfereerd werd onder leiding van den Rijksbeiniddelaar Prof. Mr. P. J. M. Aalbcrse, is door den Bond van Kleer makers-Patroons cn de vakbonden in de Klecdingindustrie besloten, opnieuw een collectieve arbeidsovereenkomst aan te gaan. Drt werkgevers hadden oorspronkelijk voorgesteld ,voor hunne leden vrijheid te k lij gen in 4 series van het loontarief werk uit te geven. In dit voorstel zagen de vak bonden een poging van dc werkgevers, om tot de invoering van zeer belangrijke loons verlagingen te geraken. Nadat de Rijksbemiddelaar in den loop de onderhandelingen cenige keeren zon der resultaat getracht had om de partijen Lt el :aar tc brengen deed hij Donderdag 2 Maart nogmaals een poging om de uit sluiting en stakingen, die Zaterdag 11 Ma^rt zouden ingaan tc voorkomen. Thans hebben de maatzaken het recht om hoogstens 33K pet. van hun werk in eën serir lager uit te geven, dan waarin zij oorspronkelijk hun werk Meten maken. De Rijksbemiddelaar gaf tenslotte in everweging het percentage van 33)4 pet. op 50 pet. tc stellen. De drie belangrijkste werknemersbonden hebben van hunne leden volmacht gekre gen op den grondslag van dit voorstel een Cu 'ectieve arbeidsovereenkomst mot den Bond van Kleermakers-Patroons af te slui ten Daar de voorzitter van de werkgevers- ouanisaties aan de vertegenwoordigers der vtkbonden verklaarde, dat zijn hoofdbe- st'j' - bereid is, de bepaling inzake het laten verkon in één serie lager, zoo scherp mo- geli.il te formuleercn, opdat ontduikingon k*"nne worden voorkomen, hebben de vak bonden ecnigo voorstellen bij de werkge versorganisatie ingediend, betreffende de redactie van bet desbetreffende artikel in dc overeenkomst. Als gevolg van de volmacht die do hoofd besturen der vakbonden van hunne ledon kregen, gaan dc uitsluiting cn staking van ongeveer 800 maatkleermakcrs a.s. Zater da niet door. Handtastelijk optreden van stakersna het bunkeren van eenige stoom trawlers Men bericht uit lJmuiden aan de Tijd: Toen Donderdagavond een drietal rce- ders, die behulpzaam waren geweest bij het bunkeren van de stoomtrawlers „Knik kers" en „Spaarnestroom", naar huis te rugkeerden, werden zij in de nabijheid van de visschershaven door stakers aangeval len Een der reeders, de heer L., werd met een scherp voorwerp in het gelaat gewond, zoodat hij zich onder geneeskundige bo handeling moest stellen. De reeder B werd door een steenworp getroffen. Zijn collega, de heer de R., had een revolver uetrokken, waarmede hij zich de stakers van het lijf trachtte te houden. De heeren werden door inmiddels to hulp geschoten rolilie ontzet en naai hun woning bege leid. Nabij de Kennemerlaan namen de sta kers zulk een dreigende houding aan. Jat de politie zich genoodzaakt zag, van de vuurwapens gebruik te maken. Er werden ecnigo schoten in de lucht gelost, waarna het gelukte de menigte te verspreiden, 't Bleef echter nog vrij rumoe rig op straat. BRAND TE AMSTERDAM. Amsterdam, 10 Maart. Hedenmid dag te omstreeks half één ontstond brand op de derde verdieping van bet perceel Pio- ter Vlamingstraat 48. Een schilder was daar in den keuken bezig een potje lak op het gascomfoor to warmen. De vlam sloeg daarbij in het potje lak cn pogingen om do vlammen tijclig te dooven, hadden geen succes. Weldra stond de keuken in brand cn deelde de vlammen zich mede aan de achterkamer en het verdere gedeelte van deze verdieping, die achter bewoond \yordt door de verpleegster S. H. Verhcyen cn voor door het gezin Straat. De keuken en de achterkamer brandden uit: de keuken en de kamer van het voor- gedeelte, benevens het trapportaal bekwa men ernstige brand- en waterschade. DUITSCHE LUCHTBALLON GEDAALD. Helmond, 10 Maart. Hedennamiddag tc kwart over drie is onder do gemeente Stiphout, even over de grens van Helmond, een Duitsche luchtballon gedaald. Do ballon was te half twaalf te Gelsen- kirchen voor een wetenschappelijke hoogte- vaart opgestegen met als inzittenden de heeren Dahl uit Barmen, eerste bestuurder, Popp, uit Essen, tweede bestuurder en dr. Galbas uit Essen, meteoroloog. De ballon had een hooglo van 8820 Meter bereikt. De inzittenden hadden belangrijke metingen kunnen verrichten. De koude in de hooge luchtlagen was goed te doorstaan. Natuurlijk bestond er groote belangstelling voor de gedaalde ballon. Do luchtvaarders zijn later per trein weer vertrokken. STAKING TE EMMEN Emmcn, 10 Maart. Hedenmorgen heb ben de leden der verschillende bouwvak organisaties, die in de gemeente Emmcn in staking zijn, met algemecne stemmen besloten tot verwerping van een gisteren dcor den rijksbcmiddclaar gedaan voor- stol. Do staking duurt dus voort. Do pa troons hadden het voorstel van den rijks bemiddelaar gisteravond aangenomen JJaat gaat die tieine jongen met tjjo vrouw Een lorscne dame vind je met .is dat zijn vrouw Man net Is practi-sch gesproKen bigamie I" (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 6