„NATIONALE REVOLUTIE THANS VOLTOOID" OVERAL WAAIT DE HITLERVLAG GRATIS „DUITSCHLANDS LOT VOORGOED BEPAALD" üsfci ito y um i gram ma ln een stormachtig toegejuichte rede ontvouwt de leider der nazi's zijn program „Er is slechts 't eenige Duitsche rijk" Berlijn, 11 Maart (II.N.) In de tentoon stollingshal aan den Kaiserdam is van avond een groote nationaal-socialistische betooging gehouden. Hieraan ging een be tooging van de Duii.schc nationaal-socialis tische arbeiders in den Luistgarten vooraf •waaraan naar schatting van nationaal- socialistische zijde ongeveer 120.000 perso nen hebben deelgenomen. Verschillende spreker o.a. Hitier en Göbbels, hielden daar toespraken. Na afloop van deze betooging vormde zich een stoet van naar schatting 50.000 man, die zich naar de tentoonstellingshal aan den Kaiserdamm in beweging zette. Alle straten waren zoo vol, dat Hitler met zijn auto slechts langzaam voorwaarts kon komen, zoodat hij ongeveer een half uur te laat in de tentoonstellingshal arri veerde. Hier had Göbbels intusschcn het publick toegesproken en geregeld verslag over de gebeurtenissen gedaan. Hij eindigde met te zeggen, dat de nationale revolutie thans voltooid is. Het woord vtn Wessel, de Hit- lervlaggen waaien boven alle straten, is waar geworden! Hitier werd bij zijn aankomst door de ontzaglijke menigte stormachtig toegejuicht en begon terstond zijn rede, die ook telken cjoor minutenlangé toejuichingen onderbro ken werd. Hij dankte in de eerste plaats allen, die op 5 Maart hun plicht vervuld hebben. Hij verklaarde, dat het voor hem en zijn oudste medestrijders iets wonder baarlijks was na een worsteling van li jaren dit succes zelf to mogen beleven. Het lot van Duitschland is thans niet voor vier jaar, doch voor goed bepaald Wat deze week heeft plaats gehad, is meer dan een regeeringswisseling. liet 'volk heeft zijn slechte gezindheid afgehg 1. het hoeft zich zelf weder gevonden, het is door een wereldopvatting gegrepen en in den ban geslagen, waardoor het verlost is uit een tijd van lethargie en een tijd van ontrme diging. De zon schijnt thans weer helderder over Duitschland, alles heeft weder een lachend aanzien gekregen. derland, rijk en natie zijn weder levend gewórden en onze zorg zal zijn, nooit meer een terugval in het verleden te dulden. En nu het program der nationaal socia listische beweging. Het program der natio naal-socialistische beweging gaat uit van de overtuiging, dat niet het individu, doch het geheel het lot bepaalt en dat het indi vidu zich dtarnaar heeft te schikken. Geen enkele stand of geen enkel beroep mag ge looven, dat de eene op kosten van den an dere kan leven. Daarom moet een ieder zijn leven zóó inrichten, dat dit ook voor anderen nuttig is. Het egoisme mag niet regeeren, indien daardoor de eene verheven, doch de ande re vernietigd wordt. Ook hier moet het ge- heele streven gericht zijn op de welvaart van het rijk en de saamhoorigheid van het volk. Daarom is onze beweging zoo fana tiek \oor het geheele Duitsche rijk. Zij wil niet. de stammen vernietigen of de eigen aardigheden van de verschillende stammen want dat kan onmogelijk. Dit zou zoo schadelijk mogelijk zijn. want juist de ver scheidenheid van stammen levert den rijk dom van het Duitsche volk, dat zoo ver schillend is samengesteld. Maar toch wordt thans de gedachte van hot groote, eensge zinde en machtige Duitsche rijk thans overai gevonden, waar Duitschers zijn, van Noord tot Zuid. Er zijn geen menschen, dorpen, steden of i landen meer, er is slechts het eenige Duit sche rijk! Zien wij werkelijk in de toekomst? Wij hebben ons nooit bekommerd om de con juctuurpolitiek van het oogenblik. Hadden wij dit gedaan, dan zou het gemakkelijker geweest zijn successen te boeken. Wij heb ben dit echter niet gedaan, wij hebben bij den strijd slechts aan de toekomst gedacht en daarvoor den nood van het oogenblik gedragen. Daardoor is de groote kracht van onze beweging gekomen, omdat wij van het succes van het oogenhlik afstand hebben ge daan. De mensch moet den moed hebben te doen, wat-juist en noodzakelijk is. Ik heb mij afgevraagd: Is datgene wat ik doe, juist? Wij hebben den moed gehad, achter ons tc zien en te vragen of hetgeen wij deden, te rechtvaardigen was, als wij naar het verleden zagen. Ons handelen ^s daarmede in overeenstemming geweest Daarom hebben wij de fantasie van een eeuwige vrede, van eeuwige verzoeningj van liefde van buitenaf prijsgegeven. Er is altijd ernstige strijd geweest. Het is geen toeval geweest, dat Duitschland isontstaaD Het is niet door vreemdelingen gesticht doch het heeft zwaren strijd, offers cn moed gekost. Het is waanzin te denken dat de latere wereld plotseling tot stand zou kunnen brengen, wat vroeger niet ge lukt is. Wij moeten ons ook vrijmaken van het klassebwustzijn cn bedenken, dat slechts het volk alles zijn moet. Daaruit volgt dan, dat men niet naar het kleine, doch naai de groote noodzakelijkheid voor het geheele rijk moet zien. Als afzonderlijke personen of afzonderlijke standen voor hun belan gen opkomen, moet weder een hardheid gezegd worden: Uw stand, uw beroep, uw doijp, uw stad, uw land komt niet in de eerste plaats, wat voor Duitschland niet nuttig is, kan ook voor u niet nuttig zijn. Gij zult dit bemerken, indien gij een an deren weg opgaat en een fata morgana na streeft. „Wij zijn anti-democratisch." Een laatste harde waarheid, waartoe wij gekomen zijn, is deze: wij zijn anti-demo cratisch, Wij bouwen op cïe overtuiging, dat het geheele leven een strijd om het be staan is. Wij wijzen het internationalisme af, hoe mooi dit ook klinkc, omdat wij van onze vaderen datgene hebben ontvangen, waarvan wij dankbaar leven. En deze har de waarheid maakt ons ook tot den har den vijand van degenen, die tegenover deze beginselen staan. Wij strijden tegen het Marxisme, niet omdat wij de arbeiders willen treffen, maar omdat wij hen willen doen heseffen, dat de klassenstrijd een waanzin is, welke een geheele natie door een klasse zou laten vernietigen. Wij willen cle arbeiders brengen op de plaats waar zij' behooren cn hun het recht geven, dat hun., toekomt. Ik wil niet, dat ons volk door het Marxis me gevleid wordt'mei eón voórsgespiegël- de wereld, "n, wereld, die geen paradijs, doch een hel is. Men spreekt van het paci fisme. Ik echter ben voor de kracht, omdat in de kracht stérkte heerscht, in de sterkte liet recht en liet -recht cle oorsprong van het leven is. Vrede is mooi, doch goed is hel, als men sterk is cn zijn leven zelf verdedigen kan. Men verwijt ons. dat wij van overleg met andere volken niet willen weten. Wie zou dat niet? Doch dan kan slechts het geval zijn hij gelijke rechten 'en gelijke krachten. M ij willen-den oorlog niet. Dit kan nie mand, die den vreeselijken oorlog geduren de vier en een half jaar heeft gezien en meegemaakt Wij willen een zoodanig overleg met andere volken, dat het voor de anderen nuttig is het met" ons eens te wor den. Wij willen internationale solidariteit, ja- wol, doch ik geloof, dat het met de wereld niet zoo staat, dut, als het volk zelf nog niet soldiair is, het dan tot solidariteit met verschillende volkeren kan komen. Ik wil de solidariteit van het Duitsche volk tot stand brengen, want 't zal gemakkelijker zijn cle geschillen tusschen onze verschil lende klassen tc overbruggen, dan de ge schillen. tusschen dc landen cn continen ten. Wij willen geen wraak, doch degenen, die verantwoordelijk zijn voor de aangerichte schade moeten eindelijk uit Duitschland verdwijnen. Op dit punt ben ik vast be sloten. Indien er op het oogenblik in het internationale Marxistische kamp mannen zijn, die mecnen dat deze gevoelens wel zullen verflauwen, dan kan ik zeggen: Be drieg u zelf niet. Mijn besluit is onwrik baar. Ik zal nooit en onder geen omstan digheden cle beginselen van onze beweging verzaken en den strijd staken tegen dege nen, die schuld zijn, dat ons volk tot den ondergang werd gebracht. Een incident te Innsbruck. Innsbruck, 11 Maart. (V. D.) Te Innsbruck hadden sociaal-democraten een plakkaat geplakt, waarin de Duitsche rijks- regeering werd voorgesteld als de brand- De regeeringen van Baden en Saksen zijn afgetreden. 4e Dr. SCHMIDT, afgetreden ministerpresi- dent van Baden. SCHIECK, de afgetreden minister-presi dent van Saksen stichtster van hel rijksdaggebouw. De lei ding van het district der Oostcnrijkscbe ïiat.-soc. partij protesteerde hiertegen bij de landsregeering, die zich echter onbevoegd verklaarde, het plakkaakt tc verwijderen. Daarna wendden do nat.-soc. zich tot het Duitsche consulaat, dat eveneens bij de landsregeering protesteerde en de verwij dering van het plakkaat eischte. De lands regeering gaf toen de politie opdracht het plakkaat te verwijderen. Hiérbij kwam het op tal van plaatsen in de stad tot botsingen tusschen nationaal- socialisten en soc.-dem. leden van den Schutzbund, die dc plakkaten beschermden. Een nationaal-socialist werd ernstig ge wond. Onverbiddelijk optreden tegen de communisten. Stuttgart, 11 Maart. (V. D.) Dc po litie deelt mede, dat in geheel Wurtcmbcrg de hooge functionarissen der communisti sche partij en haar hulporganisaties zijn gearresteerd. Alleen tc Stuttgart werden reeds 200 personen in hechtenis genomen. Stuttgart, 11 Maart. (V. D.) De po litic te Ulm heeft Vrijdag ongeveer 40 com munistische leiders en functionarissen ge arresteerd. Te Schramberg zijn 22 com munisten in hechtenis genomen. Ook te Freudenstadt werd een communistische lei der gearresteerd. Brunsw ij k, 11 M a a r t. (V. D.) Op grond van de verordening tot bescherming an staat en volk heeft dc regcering heden den rijksbanier en het ijzeren front ontbon den. Maagdenburg, 11 Maart. (V. D.) Hedenmiddag is het bondsgebouw van den rijksbanier door S. A. bezet en doorzocht. Daarna werd de hakenkruisvlag geheschen. Twee burgemeesters zijn uit veiligheids overweging in hechtenis genomen. Hitler over de vlag. Berlijn, 12 Maart (V.D.) Rijkskanselier Adolf Hitler heeft Zondagmiddag per ra dio een decreet van den Rijkspresident be kend gemaakt, waarbij bepaald wordt, dat met ingang van Maandag tot do definitie ve regeling der Rijkskleuren do zwart-wit- roode vlag en de swastica-vlag gemeen schappelijk moeten worden geheschen. De militaire gebouwen cn schepen zullen slechts met de "Rijksoorlogsvlag mogen worden getooid. - Hitler heeft vervolgens per radio een verklaring afgelegd..betreffende de nieuwe regeling der vlaggenkwcstie, waarna hij tot alle nationaal-socialisten het bevel richtte van thans af een zoo streng moge lijke discipline indacht te nemen. Alle af zonderlijke acties jtioetcn achterwege blij ven. Naar Hitier verclcr voor do microfoon mededeelde, heeft' de Rijksminister van Binncnlandscho Zaken verklaard, dat ter viering van do Na/tiöridlo Revolutie van alle openbare Rijksgebouwen van Maandag af gedurende drie- dagen gevlagd moet wor den met de beido door den Rijkspresident aanbevolen vlaggen. Rustige verkiezings-Zondag te Berlijn. Berlijn, 12 Maart (V.D.) De verkiezin gen voor den gemeenteraad hebben tc Ber lijn een volkomen rustig verloop gehad. Ook in den afgeloopeh nacht hebben zich nergens noemenswaardig© incidenten voor gedaan. De verkiezing is nergens verstoord. Het aantal zwart-wit-roode en hakenkruis- vlaggen op de huizen was zeer groot, zoo mogelijk nog grooter dan verleden weck Zondag. Springstoffen ontdekt. Göttingcn, 11 Maart (V.D.) In het westelijk gedeelte van den Harz is een groot springstoffenmagazijn, dat toebehoor de aan een communistische organisatie, ontdekt. Advocaat vermoord. Kiel, 12 Maart (H.N.) Zondagmorgen drongen tot nu toe onbekend gebleven per sonen het huis van een advocaat binnen, die talrijke processen ten behoeve van de socialisten had gevoerd. Zij eischten, dat de advocaat zou verschijnen. Toen deze aan dien wensch gehoor gaf, werd hij dood geschoten. Rede van Hitier te München. Miinchcn, 12 Maart (V.D.) De rijks kanselier is hier hedenmiddag per vlieg tuig gearriveerd en heeft in een groote rede er o.m. zijn vreugde over uitgespro ken, dat Beieren „zich zelf geplaatst heeft in het groote front der Duitsche natie". «I I z*ch vanaf I I heden als ^1^1- kwartaal- 7 abonné op ons Blad abonneeren, ontvangen de tot 1 APRIL verschonende nummers ADMINISTRATIE AMERSFOORTSCH DAGBLAD mmmmm 2. I.'li sm fi Bij de overgave van het bestuur der politie in München. Het Münchensche raadhuis, waarop naast do Zwart- Wit-Roode ook de Wit-Blauwe Swastika-vlag ge heschen werd. ROTTERDAMSCHE BANKVEREEN. Jaarvergadering over 1932 Aan het Jaarverslag over 1932 der Rot- tcrdam6che Bankverceniging N.V. ontleencn wij het volgende: „Tot het midden van het afgeloopen jaar nam de economische depressie in hevigheid toe. In het najaar kwam een opleving, die echter van korten duur was. Toch is sedert dien hier en daar een kleine verbetering te bespeuren, welke evenwel niet in een ver levendiging onzer zaken tot uitdrukking komt. Gezien de grooto geldruimte en de gerin ge bedrijvigheid in handci en industrie, zijn de cijfers van onze winst cn verliesreke ning bevredigend te noemen. Ten laste van deze rekening zijn de ge bruikelijke voorzieningen getroffen voor de pensioenregeling en voor afschrijving op gebouwen. Teneinde de positie van onze instelling sterk te houden, etellen wij U voor een be drag van ƒ2.200.000 tos te voegen aan de onder crediteuren opgenomen bijzondere re serve tegen mogelijke risico's. Er kan dan een dividend van 3 worden uitgekeerd. De hooge stand van het gulden-devies in Engeland aan het einde van het boekjaar opende de mogelijkheid, aldaar tot een koers van 62 °/cf cum dividend 1932 een no minaal bedrag van ƒ5.000.000 onzer aandec- len te verwerven. Gebruik makende van cle ons bij artikel 11 der statuten verleende be voegdheid, hebben wij daartoe in dit. bijzon dere geval besloten; de transactie kwam in het begin van dit jaar tot uitvoering. Wij stellen U voor, het. geplaatste kapi taal onzer instelling bij statutenwijziging met dat bedrag tc verminderen cn dus te bren gen op ƒ45.000.000. Verder stellen wij U voor, om het koers verschil uit deze transactie, groot 2.050.000 vermeerderd met ƒ702.000, te ontleencn aan onze Bijzondere Reserve, dus 'totaal f 2.752.000 te bestemmen voor aflossing van amortisatiebe wijzen Het bedrag dat aan zulke bewijzen zal uitstaan, oorspronkelijk groot ƒ25.000.000, zal dan nog 10.000.000 zijn. De balans vertoont de volgende cijfers: Debetzijde: Kas, kassiers en callgelden ƒ28.094.314.09; wissels 92 032 SS4.G9; ban ken en bankiers ƒ20.270.725 88; prolongatie gegeven cn voorschotten tegen effecten ƒ37.075.302.38; effecten '4.247 252.05; syndi caten ƒ272.011, deelneming in financieele instellingen 99G.680.S5; debiteuren in re kening-courant 103.09i.2G2.79; vorderingen wegens gestelde borgtochten 13 92S.8S6.35; gebouwen ƒ5.900.000, tc leveren fondsen 700.823.20 Creditzijde: Kapitaal 50.000.000.Re serve 20.000.000.—, Geadviseerde wissels f 10.791.239,59 Door .derden geaccepteerd 2 782.544.31. Voor derden op prolong ïtie uitgezet 23.500.— Deposito's 52 980.801.02. Crediteuren in rek.-courant 150.792.761.35. Tc ontvangen fondsen 1.149 788 78. Gestel de borgtochten 13.928.886.35. Saldo in ver band met termijnzaken 162.613.08. Divi dend 1932 1.500.000 Saldo op nieuwe re kening 256.350.01. Het winstcijfer van rente en wissels be draagt 8.042.115.24, provisie 4.169.900.06 en dat der Effecten en Syndicaten 407.595.10. De debetzijde der winst- cn verliesreke ning vertoont de navolgende cijfers: Be- drijf6onko6ten 7.359.194.09. Garantie tegen over de Nederlandsche Bank 232.976.43. Pensioenfonds ƒ539.163.60. Afschrijving ge bouwen 801.599.86. Bijzondere reserve te gen mogelijke risico's 2.200.000.Divi dend 3% f 1.500.000.—. Saldo op nieuwe re kening 256.350.01. Dinsdag 14 Maart. Hilversum. A. V. O. 8.11. Gramotoonmuziek. 10.01. Morgenwijding. 10.30. Solistcnconcert. Jo Juda, viool. Jo Goudsniit, piano. R. V. U. 11.00. „De verzorging van onze Zuigelin gen". A. V. R. O. 11.30. Voortzetting solistcnconcert. 12.01. Lunchconcert door het Omroepor kest o.l.v- Nico Trecp. 2.15. Verzorging van den zend 2.30. Gramofoonmuzick. 3.00. Knipcursus. 4.00. Gramofoonmuzick. 4.30. Radiökindcrkoorzang o.l.v. Jacob Hamel. 5.00. Verhalen voor kleinere kinderen door Ant. van Dijk. V. P. R. O. 5.30. Jeugdhalfuur. Menschen in den Bij bel. 20e voordracht: Nicodemus en Caja- plias. Spreker: Ds. B. J. Aris, Amsterdam. A. V. R. O. G.OO Willy Lewis en zijn band". R. V. U. G.30. „Kinderpsychologie". Cursus, te geven door Dr. Th. van Schelven. A. V. R. O. 7.00. Willy Lewis en zijn hand. 7.30 Engel6chc les voor beginner» door Fred Fry. 5.01. Nieuwsberichten Vaz Dias. 8.05. Tiet Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. 9.00. A.V.R.O.-Radiotonccl. Cyclus: „Het moderne Engelsche tooneel". Studio-opvoe ring van: „Een dokters dilemma", tragedie in vijf bedrijven van G. B. Shaw. Vertaling: W. Vogt. Regie: K. Kleijn. 10.00 Kovacs Lajos en zijn orkest (Ref reinzang- Bob Scholte). 11.00. Nieuwsberichten Vaz Dias. 11.10. Kovacs Lajos. Huizen. Golflengte 296 M. K. R. O. 8.00. Morgenconcert. 10.00 Gramofoonmuzick. 11.30. Godsdienstig halfuurtje door pas toor L. II. Pcrquin. 12.00. Tijdsein. 12.01. Politieberichten. 12.15. Lunchconcert door cle Russische Ba lalaika-Kapel, o.l.v. Iwan Schustow. In do pauze van 1.00—1.15 gramofoonmuziek. I.45. Verzorging van den zender. 2.00 Middenstandscursus „De modernti Zakenman", door J. G. van Neerven. 2.35. Vrouwenuurtje. 3.30. Modecursus. 3.30. Knippen en naaien voor beginnenden. 4.00. Opleiding coupeuse voor gevorderden cn hoedenmaken. 4.30., Vioolrecital door Fritz Hinze. Aan den vleugel: Fred. Boshart. 5.25. Het Iv.R.O.-Sextet o.l.v. Piet Lustcn- houvver. G.00. Landbouwcrisis en crisisstcun. „De steun ten behoeve van de aardappelmeelin- dustrie in de Veenkoloniën". Vraaggesprek met J. M. baron de Vos van Steenwijk, door Th. Arts. 6.30. Esperanto-Cursus. 6.50. Het K.R.O.-scxtct o.l.v. Piet Lusten- houwer. 7.10. Gramofoonmuzick. 7.30. Politieberichten. 7.45. Verbondskwarticrtje. 8.00. Lijdensmeditatie, door Prof. Dr. F» Fcron, uit den Kathedraal te^Roermond. 9.30. Nieuwsberichten Vaz Dias. 9.35. Solistenconcert door Vera Janaeopou- los, zang, en Yvonne Herr Japy, klavier. II.30. Gramofoonmuziek. OMREKENINGSKOERSEN. Off Not. Niet Off. 11 Maart 13 Maart 12 uuf Londen e.25 8.54% Berlijn 59.59.05 Parijs9.80 9.75% Brussel 34.80 34.65 Zurich 48.10 4810 Kopenhagen 38.80 38.50 Oslo 44.60 44.20 Stockholm 46.25 45.80 New-York - Milaan 12.68 12.00 Medegedeeld door de Rotterd. BankviJtffe

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 2