MATRASSEN FEESTAVOND R.H.B.S. uw FORTMANN HEHENKAMP M S3 IEL. IB JAEGER WOL 39 cent DEWOLBAAL WA T ETEN WIJ MORGEN? ERFABRIEf LVERSUf*. Opvoering van parodieën op „Le Cid' en „Pyramus en Thisbe" voor een dankbaar publiek in „Amicitia" Zaterdagavond heeft een stampvol „Ami citia" den feestavond bijgewoond van de Amersfoortschc H.B.S.-club. De voorzitter de heer P. Hinsc, heette de aanwezigen wel kom, in het bizonder begroette hij den di recteur en leeraren der R.H.B.S., evenals den rector van het Stedelijk Gymnasium en liet bestuur van L.E.A. Dank werd gebracht aan allen, die hun krachten op eenigerlei wijze gegeven hadden aan de organisatie ian deze uitvoering. Het programma werd geopend met het gemeenschappelijk zingen van het clublied, waarna een orkest onder leiding van den lieer L. Leopold „Der Kalif von Bagdad" ten gehoore bracht. De hoofdschotel van het program werd gevormd door een twee tal parodieën van „Le Cid", van Pierre Cor neille en „Pyramus en Thisbe" uit „Mid- summernight's Dream" van Shakespearc.De jonge tooneclisten hadden hun keuze dus op „vrije bewerkingen" van twee litteraire producten doen vallen. Het is ons niet be kend of dit ensemble in dezelfde samen stelling reeds meerdere malen voor hel voetlicht is getreden, maar wel werd bij ons de indruk gevestigd, dat men wat te hoog gegrepen heeft. Het spelpeil toch kwam niet boven het gematigd-dilcttantisme uit en nu moge een parodie wel een extra speelruimte bieden, toch lijkt het ons, onder die om standigheden, gewenscht een ander, een voudiger genre tooneclwerk te brengen. Door onvoldoende spel van enkele artisten werd hot nu moeilijk om het verhaal mini- tieus te volgen. Maar gelukkig had men daar mogelijk roeds rekening mee gehou den bij de samenstelling van het program ma, waarin eon inhoudsbeschrijving als onmisbare assistente te vinden was. Voor een volgend maal zouden wij willen advi- seeren de keuzo in andere richting te bepa len. Zou men uit deze beschouwing willen af leiden, dat het publiek het gebodene ook maar matig waardeerde, dan is men wel ver naast de werkelijkheid. Een gul en hartelijk applaus vertolkte telkenmale de dankbare gevoelens voor het gebodene. Men heeft hier echter te bedenkon, dat een bij zondere factor den doorslag geeft. De toe schouwers bestaan bij 6chóol-uitvoeringen toch voornamelijk uit familieleden en be kenden van hen, die in plankenland ver toeven, waardoor hot contact tusschen executanten en publiek een zeer bizonder karakter draagt. En houden wij dit voor oogen, dan mag van een geslaagde uitvoe ring gesproken worden. De inhoud van „Le Cid" en „Midzomer- nachtdroom" willen wij als bekend veron derstellen. De parodieén zijn geestig en vlot geschreven, bicden groote speelmogelijkhe- den, die door meerdere artisten goed aan gevoeld en vertolkt werden. Bij het eerste werk denken wij o.a. aan Don Gomes' doch ter Chimone (travestie), de gouvernante Elvire en aan Don Sanche. Bij „Pyramus en Thisbe" brengen wij het verdienstelijke spel van den ceremonie meester, den Lepuw en de Maan in herin nering. Een bizonder effect werd hier ver kregen door het feit, dat de Hertog en Her togin zich in de zaal bevonden en op deze wijze aan de opvoering deelnamen. Ook hier was de moeilijke travcstirol van Thisbe een succes. Opvallend goed was de schmink verzorgd bij de spelenden. De opvoering werd opgeluisterd door bij- behoorendc muziek van F. Mendelssohn Bartholdy, hetgeen de vortolking zeker ten goede kwam. Daarom was het dubbel jam mer, dat deze muziek niet altijd even aan dachtig en rustig beluisterd werd. Al met al mag van een amusante too- neelvoorstclling gesproken worden, onder voorbehoud van de adviseerendc opmer king, die reeds gemaakt is. Laat men ook steeds goede aandacht schenken aan een vlot, duidelijk sprekend samenspel. Vrijheid van het woord en vrijheid in beweging zijn eerste vereischten voor actrices en acteuys. Men heeft zich volkomen op elkaar in te stellen. Rest ons ten slotte nog te vermelden, dat op het officieele gedeelte van den avond een geanimeerd bal volgde met medewer king van „The Melody Makers". BRIDGE CONCOURS. Ten bate van het Centraal Genootschap. Zaterdagavond werd in hotel Monopolc een bridge concours gehouden ten voor- deele van de kas der afdeeling Amersfoort van het Centraal Genootschap voor Kin- derstellings- en vacantiekolonies. De hee- ren C. J. F. Prins en J. van Haselen had den de leiding van dit concours op zich genomen, en het mag bekend verondersteld worden, dat daarmee de leiding in goede handen was, wat door alle dames en hoe ren, die hcbb.m deelgenomen wel zal zijn geconstateerd. Aan medewerking heeft het trouwens niet ontbroken. De directie van Monopolc stelde met de meeste welwillend heid de groote zaal met de serie ter be schikking; prijzen wedden aangeboden door de firma's de Vries, van Raalte, Itt- mann, Groenhuizen Schatorjé, door Mevr. Schiedges en door eenige particu lieren, die onbekend wenschen te blijven. Zonder eenige publiciteit wa9 het aantal deelneemsters en deelnemers al spoedig zoo groot, dat de inschrijving moest wor den stopgezet. Er waren dan ook niet min der dan 27 tafels. De heer Prins sprak een kort welkomst woord en zette da regeling uiteen, welke nog op een groot zwart bord was geschre ven terwijl op elk tafeltje een omschrijving der regels, volgens welks gespeeld \,erd was gedeponeerd. De arbiter, de heer van Haselen zal het dan ook wel niet druk ge had hebben, alles was zoo duidelijk moge lijk. Het geheel had een vlot verloop, zoo dat voor het middernachtelijk uur het re sultaat kon worden bekend gemaakt. De uitslag was als volgt; le prijs: de heer en mevrouw van Buren, 2e prijs: de heer en mejuffr. Beltman, 3e prijs: de heer en mevrouw Mennega, 4e prijs: de heer en mevr. Th. v.Haselen, 5e prijs: Mevr. v. Haselen en dr. Kamer ling, 6e prijs: de hccrcn v. d. Linden en v. Daal 7e prijs: Mevr. v. Royen cndeheerKamm be prijs: Mevr. Salomons en de lieer de Vries. De heer Prins reikte met eenige harte lijke woorden de. prijzen uit, waarna hij dank bracht aan allen, die tot het wel slagen van het concours hebben meege werkt. De heer Kamerling bracht, als voorzitter der afdeeling Amersfoort van hot Centraal Genootschap dank voor de organisatie van het concours. Het financieel resultaat was, dat ƒ92.50 kon worden afgedragen aan genoemde af deeling. TOONEELVEREENIGING „ADVENDO" Uitvoeringen op 17 en 18 Maart in „de Valk". De looneelverceniging „Advendo" zal op Vrijdag en Zaterdag 17 en 18 Maart a.s. in „de Valk" een tweetal opvoeringen geven van „De Kilometervreter". De voorstelling op Vrijdagavond is bedoeld als volksuit- vocring. AANBESTEDING Voor het bouwen van tweo pakhuizen met bovenwoningen aan den Leusderweg alhier voor rekening van den heer R. ten Hoeve alhier werd bij onderliundsche aan besteding als volgt ingeschreven: E. Kwant, Amersfoort 27.900; Joh. Blom, Amersfoort 26.369; Beijcr en Schreuder, Amersfoort 25.750; Klein en de Kruif, Soest 25.610; de Bruin, Utrecht 24.963; W. Hcere, Amersfoort 24.840; H. Hendriks, Amersfoort 23.880; J. A. van Keulen, Amersfoort 23.560. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. Het bouwen van twee woningen aan de Tulpstraat alhier is door architect II. A. Pothoven opgedragen aan J .A. van Keulen alhier. SCHIPPERS VEREENIGING „SCHUTTEVAER". Jaarvergadering op 15 Maart. De plaatselijke afdeeling der Schippers vereniging „Schuttevaer" zal op Woensdag 15 Maart a.s. in „De Valk" in jaarvergade ring bijeenkomen. REMBRANDT-THEATER. Vanaf morgen draait het Russische kunstwerk „De weg naar het leven" in het Rembrandt-theatert Deze bijzondere film toont ons de legers der verwaarloosden in het hedcndaagsche sovjet-Rusland, die de straten der groote steden onveilig maken, doch ook wat voor hen gedaan wordt om ze weer te maken tot bruikbare leden der maatschappij. Plaatsruimte belet ons dieper op deze film in te gaan, docii waar Rusland in het middelpunt der belangstelling staat, twijfe len wij niet of het Rembrandt-theater zal deze drie dagen een record aantal bezoe kers trekken. Leden van organisaties ge nieten een reductie op de entreeprijzen. Men raadplege daarvoor de advertentie in dit nummer. NADERENDE VERKIEZINGEN... Rumoer in de LangestraaL Zaterdagavond waren colporteurs van eenige politieke bladen in de Langcstraat in den weer. Zij gingen bij elkaar loopen met het gevolg, dat er al spoedig een volks oploop ontstond en de orde verstoord werd. Op vordering der politie is men uiteen gegaan. Tegen een der colporteurs za! pro- ces-verbaal worden opgemaakt ter zake het luidkeels te koop aanbieden van zijn partijblad. „DE VADER DES VADERLANDS". Men verzoekt ons te willen berichten, dat de toonveelvoorstclling van „De Vader des Vaderlands", welke a.s. Donderdag avond in „Amicitia" gegeven en door 't Nul georganiseerd wordt, toegankelijk is niet «alleen voor Nutsleden, doch voor alle stad- genooten. WERKL90ZEN0NTSPANNING. Woensdagmiddag zal in het Algemeen Militair Tehuis alhier wederom een ont- spanningsrniddag voor vverkloozen worden gegeven. Drs. Melchior alhier zal een le zing met lichtbeelden houden over zijn reis naar Indic. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. De agent van den Rotterdamschen Lloyd alhier meldt, dat het m.s. „Indrapocra" Dinsdag 14 Maart 's morgens 7 uur tc Mar seille wordt verwacht. De aansluitende Rotterdam Lloyd Rapide zal dan, onvoorziene omstandigheden voor behouden, Woensdag 15 Maart a.6. te 7.16 v.m. te Roosendaal, te 8.51 te Rotterdam Ü.P. en tc 9.28 in Den Haag 1I.S.M. aanko men. worden vakkundig opgemaakt en bijgevuld in één dag. Vraagt prijsopgave. FRIESCHE CLUB „UT EN THüS". Feestavond in De Valk. De Friesche Club besloot Zaterdagavond het seizoen met een feestelijke bijeenkomst in „De Valk". Na de gebruikelijke wel komstgroet en opening-door den voorzitter bracht de tooneelclub van de vcreeniging voor 't voetlicht „Pcaske" van w ijlen R. W. Canno en Schuitmaker. De tooncellcider W. J. Vaatstra hield, alvorens men begon, een korto inleiding over 't stuk welke noodig geacht werd daar „Peaske" eigen lijk een vervolgstuk Is van „Der Wier'r is" van Canne. Dit laatste stuk bleek een leemte te bevatten; men verwachtte bij 't vallen van het doek, dat nog een bedrijf volgen zou. Canne trachtte dit door een vervolgstuk le herzien, dat stuk „deed het niet". Met behulp van Schuitmaker creéer- dc hij toen „Peaske", waarin dezelfde per sonen voorkomen als in „Der Wier'r is". Murk, een jonge boer, is verloofd met Seep, een stemmige, stille boerendochter. Als haar in de stad opgevoedde, jongere zuster overkomt heeft er een groote veran dering plaats in de rustieke buurtschap. Zij lacht en zingt, fietst, roeit, schaakt enz. met Murk. Zo worden verliefd op elkaar. Saep verbreekt haar verloving en offert zich op. In „Peaske" is Murk getrouwd met Jisk. Als de eerste liefdesroes voorbij is meent Jisk dat zij bedwelmd geweest moet zijn door „it swiêtroo" (de geuren) van een schoone wonderbloem en in dien toestand Murk ontroofd to hebben aan haar zuster. Berouw en wroeging verteren haar nu. Als Saep die intusschcn met haar vader haar een andere plaats getrok ken is, overkomt, merkt ze de donkere schaduwen welke trekken over het levens pad van Jisk. Zijzelf heeft reeds lang loe ren berusten en na een ernstig-openhartig gesprek overtuigt ze de jongere zuster van haar plichten, vergeeft haar ten volle. „By dc dlde hikke" wijst ze er nog op dat men vooral op moet zien tot en vertrouwen stellen in den „Man der smarten Die alle paden recht maakt". Als ten laatste dc Paaschklokken de boodschap van verlos sing galmen over hot wijdc-blije lenteland vindt Jisk zichzelf terug, juichend van gc- luk in de armen van Murk. Mooi ho-d mooi spel toonde dit actieve groepje dilettanten van wie „Berber en Sake" veel hebben bijgedragen lot liet koddige gedeelte. Zij, die „Der Wier'r is" nooit gezien heb ben genieten „Peaske" niet ten volle het is en blijft een vervolgstuk. De avond werd besloten met een gezel lig bal. ERGERLIJK VEEVERVOER. Eén kalf gedood, meerdoren waren bewusteloos. Zaterdagmorgen heeft de politie tc dezer stede proces-verbaal opgemaakt tegen den bestuurder van een 'yeetrahsportauto, op weg van Utrecht naar Drente, terzake het op noodeloos pijnlijke en kwellende wijze vervoeren van kalveren. In deze auto be vond zich eon verdieping; de totale ruimte was ongeveer 14 M2., waarin zich niet min der dan 45 kalveren bevonden. Bij onder zoek bleek, dat een der dieren was dood getrapt, terwijl enkele anderen bewusteloos w aren. Nadat een deel der lading in een andere vrachtauto was overgebracht, kon de reis worden vervolgd. ONGEVAL OP VOETBALTERP.EIN. Bij den voetbalwedstrijd Limvio-V.I.C. op het A. B. v. L. O.-terrein heeft de Limvio- spelcr Darnen bij een botsing met een an deren 6peler zijn linkerbeen gebroken. Na medische hulp te hebben ontvangen is hij per ziekenauto van de firma Ncfkens naar het St. Elizabeth's Gasthuis overgebracht. De V.I.C.-speler kreeg een bloeduitstorting aan de rechterkuit. Extra zacht krimpvrij per 103 gr. knotten ARNH.STRAAT 26a Amersfoort BURGERLIJKE STAND. 11 Maart 1933. Geboren: Robertus Bernardus Franciscus Henricus, z. v. Johannes Leo Grootkop en Margaretha Johanna Antonia Verver; Wil- helmina Johanna, d. v. Mario Wilhelmus Johannes Elings en Sytskc Anema; Johan nes Frederik Christiaan, z. v. Frederik Christiaan Magendans en Wesselina Pctro- nella Gerretsen. Overleden: Nicolaa6 Rubbens, oud 49 jaar, echtgenoot van Woutcra Kornelia Maria van der Kammen; Heinrich Wilhelm Auf dern Brinke, oud 47 '^-ar. echtgenoot van Joanna Wolfso** Dagelij ks: City Theator, Westsingel 7. Vertooning van „Menschen in 't Hotel." Rembrandt Theater, Langcstraat. Ver too ning van „Tarzan" en „De weg naar het leven." Museum Flóhite, Westsingel. (Uitgezon derd des Zondags). Theosofische Bibliotheek, Gebouw Thees. Vcreeniging, Regcnlcsselaan. lederen üag van 6—8 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. Vredesbibliothcek, Arnhemscbeweg 50 Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. 25 Febr.—18 Maart. Toonzaal Sierkunst Tentoonstelling van schilderijen door Jacob Nieweg (dagelijks 9—5 uur). 4—19 Maart de Potb. Amersf. Kunstkring Tentoonstelling van schilderijen van Jan Sluytcrs (dagelijks 10i uur). 12 tot en met 11 i Maart. Cinema Amic.tia vertooning \an „Moderne Bruidschat." 13 Maart. School 7 (Oude Socstorweg). Uitvoering gymnastiekvereniging „Jonge Kracht." 7J4 uur. 13 Maart. Toonzaal Sierkunst. Lezing voor do Soefi-heweging door miss Lloyd over „The secret of health." 8 uur. 13 Maart. De Valk. Filmavond Bouwvak arbeidersbond. 8 uur. 15 Maart. De Valk. Jaarvergadering Schippersvereniging „Schuttevaer." 8 uur. 14 Maart. Toonzaal Sierkunst. Amersf. Kunstkring. Lezing van W. Jos. de Gruyter over„Mcxieaansche en Maya-kunst" uur. 15 Maart. Theosof. Loge. English Associa tion. Lezing mr. R. Churchill over: Young England looks at America." 8 uur. 15 Maart. Amicitia. Uitvoering Orkestvcr- ceniging. 13 Maart. Remonstr. Kerk. Ned. Protes tantenbond. Lezing met lichtbeelden door dr. R. Miedema over: Prins Willem van Oranje. 8 uur. 15 Maart. Toonzaal Sierkunst. Vrije Relig. Gemeenschap. Lezing dr. Alfr.Haekei 8 lA uur. 16 Maart. Amicitia. Nutsavond. 8 uur. 17 Maart. Amicitia. Kunstavond „Ons Be lang." 8 uur. 17 Maart. Toonzaal Sierkunst Spir Ver. „Harmonia." Lezing II. van Walt over „Magi der oudheid." 8x/x uur. 17 en 18 Maart. De Valk. Tooneelav<;nd .Advendp", opvoering van „Dc Kilometer vreter" (17 Maartvolksavond). S'/i ur. IS Maart De Poth. Amersf. Kunstkring. Rondgang langs de schilderijen van Jan Sluyters onder leiding van dr. J. Nieweg 3 uur. 19 Maart. De Poth. Amersf. Kunstkr ng. Rondgang langs dc schilderijen van Jan Sluyters onder leiding van ir. L. B. Huygon 3 uur. 19 Maart. Dc Valk. Feestavond Joodsehe Vcreeniging „Nut en Genoegen", opvoering van: „Eén dag dame." 8 uur. 22 Maart. Theosof. Loge. Experimenteel séance door het echtpaar L. G. Roas Hallensleben. 8Yk uur. 22 Maart. Toonzaal Sierkunst. Vrije Reiig. Gemeenschap. Lezing dr. Alfr. Hackel 8V* uur. 22 Maart Amicitia. Uitvoering Chr. Gym nastiek ver. „Wilhelmina" 7Vt uur. 24 Maart, Amicitia. Ver. „Oost en West." Vertooning van de film „Tropisch Toe risme." 8 uur. 25 Maart De Valk. Feestavond Groning schc Club. 8 uur. 25 Maart. Amicitia. Uitvoering „Stem des Volks", „II. J. Hcgcraat" en „Kunst na Ar beid". 8 uur. 27 Maart. Toonzaal Sierkunst. Voordracht avond M. Musharaff Khan voor de Soefi beweging. Hindoesche muziek en zang met inleiding. 8 uur. 29 Maart. Hotel de Zwaan. Jaarvergade ring Vereeniging voor Vreemdelingenver keer. 8^ uur. 30 Maart. Amicitia. Nederl. Ver. van Huis- rouwen. Tentoonstelling op modegebied. (2\4a en 7—9 uur). 31 Maart. Amicitia. Amersf. Kunstkring. Gezelschap Saalborn, opvoering van: „Z. M Het Publiek." 8 uur. 1 April. De Valk, lvindermatinée van pad vindsters. uur. 1 April. De Falk, feestavond H. V. C 8 uur. 3 April. De Valk, feestavond Bond van Kappersbedienden. 8 uur. 8 April. De Valk, soirée van dc padvind- stei's. IV* uur. 12 April. Amicitia. Nederl. Tooneel voor Kinderen, opvoering van „Bruintje Beer. 2 uur. 15 April. De Valk, uitvoering rnondaccor- dconvereeniging „Door Vriendschap Verhan den." 8 uur. 18 April. Gereformeerde Kerk (ZuiC.-in- gel). A.-R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje." Verkiezingsvergadering. Spreker oud-minister Mr. H. Bijleveld. 8 uur. 19 April, Markthal, Oranje-Vereeniging, Groote huldigingssamenkomst ter herden king'van Willem dc Zwijger. 19 April. Remonstr. Kerk. 't Nut. Lezing dr. A. Grocnevcld. 19 April. Amicitia, Amsterdamsche Too- iicelverceniging, opvoering 'van „Circus Knie" voor lezers van het Amersfoortscli Dagblad. 8 uur. VOOR DE KOFFIETAFEL Aardappel-plc. Bereiding: 309 gr. vleeschrcsten, 1 ul, wat magere jus met water, 750 gr. oude ge kookte aardappelen, 3 d.L. melk, 1 blokje Delfia, 20 gr. boter, wat kerry. Zet dc koude aardappelen op met do melk en laat ze zachtjes een half uur ko ken. Stamp ze fijn,' vermeng ze inct de bo ter en klop de massa tot een gladde luch tige purée. Fruit de gesnipperde ui met dc kerry in ruim dc helft van het vet, roer er het goed gehukte vlecsch door en eenige lepels magere jus met water en leg het verkregen mengsel als onderste laag in oen vuurvast schoteltje. Bedek het vlcesch geheel met de aardappelpurée, verdeel daarop de rest van het vet in kleino klont jes en laat er in een goed warmen oven een mooi knappend korstje op komen. VOOR DE MIDDAGTAFEI; Varkenslapjes. Gestoofde prei (zóóveel koken, dat er cèn rest overblijft!). Aardappels. Macaroni met rozijnen. Bereiding: 100 gr. macaroni, 50 gr. rozij nen, 2 eetlepels suiker, 1 d.L. melk. Breek de macaroni in stukjes en zet ze met de goed gewasschcn rozijnen op, met zooveel water, dat de macaroni goed be dekt is. Laat de massa op een zacht vuur langzaam gaar koken, voeg de melk er bij zcodra de macaroni droog gekookt is en laat het daarna nog even doorstoven, tot dat een smeuïge massa verkregen is. UTRECHT. 14 Maart. Tivoli, 16e Volksconcert U S. O. 8V\ uur. 15 Maart. Stadsschouwburg. Amsterd Tooneelvereeniging, opvoering van „Circus Knie." 8 uur. 15 Maart. Tivoli. U. S. O.-abonnements- concert. 8 uur. 15 Maart. Tivoli. U. S. O.-abonnemcnts- concert. 8 uur. ZEIST. 24 Maart. Concertzaal Figi. Amsterd. Too neel, opvoering van: „Circus Knie." 8 uur. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). HET GEBRUIK VAN JOZO. Geachte Redactie, In uw blad werd dezer dagen een inge zonden stuk opgenomen van den heer A. F. W. Wunsch, waarin deze heer, naar aanlei ding van de van bepaalde zijde geuite be zwaren tegen het gebruik van Jozo, jodium- houdend keukenzout, er zijn verbazing over uitspreekt, dat de hoofdinspecteur der volksgezondheid niet reeds lang heeft inge grepen. Voor deze verbazing bestaat niet de ge ringste aanleiding, om dc eenvoudige re den, dat bedoelde bezwaren volkomen on- emotiveerd zijn. Wanneer de lieer Wunsch kennis neemt van het voor eenige maan den verschenen rapport van den voorzitter van den gezondheidsraad. „Het Kropvraag- stuk in Nederland" zal er voor hem alleen nog aanleiding bestaan, zich er over te ver bazen, dat er menschen zijn die, om wat voor reden ook, probeerden het publiek van het gebruik van jodiumhoudend zout terug te houden. In bedoeld rapport, waarin een diepgaan de studie werd gemaakt van alles wat mot krop verband houdt, wordt de invoering aanbevolen van zout, waaraan 10 miligram Kaliumjodide per Kg. zout is toegevoegd. Met dit zout wordt een kunstmatige jodium- toevocr van 80 millioensto gram per dag verkregen. Omtrent deze toevoer vermeldt het rap port op blz. 259: „Deze toevoer kan als voor ieder vol komen onschadelijk worden aange merkt, daar in een plaats als Baren- drccht de gehecle bevolking al jaren lang meer dan de dubbele hoeveelheid met haar drinkwater toegediend krijgt, zonder dat ooit iets van schadelijke ge volgen is gebleken. Iioe gering deze toevoer is, moge hieruit blijken, dat een hoeveelheid van 80 millioenstc gram jodium per dag overeenkomt met 30 mil ligram jodium per jaar, welke laatste hoeveelheid evengroot is als die van 9 druppels jodiumlinctuur". Jozo bevat, evenals bet Zwitsersche Vollsalz, slecht6 5 miligram kaliumjodide per Kg. zout, dc helft dus van dc dosis, die in het kroprapport als volkomen onschade lijk werd genoemd. Dat door overmatig jodiumgebruik nadeel voor dc gezondheid kan oiilstaao; is zonder twijfel waar. Gewaarschuwd moet dan ook worden tegen het gebruik zonder medisch advies van verschillende in den handel zijn de jodiumrijkc preparaten, welke dikwijls enorme doses jodium bevatten. Bij gebruik van Jozo kan echter van over matige jodium toediening en van nadeelen voor de gezondheid geen sprake zijn. De tegen het gebruik van Jozo geuite be zwaren zijn ontleend aan een door den heer Dr. H. Pinkhof te Amsterdam tegen ons ge voerde actie. Dc heer Pinkhof bedient zich daarbij van mededeclingen, welke met de waarheid volkomen in strijd zijn. Het is be grijpelijk, dat de heer Wunsch van deze ac tie dc dupe is geworden. Met dank voor de plaatsing teekenen wij, Hoogachtend, N.V. KON. NEDERL. ZOUTINDUSTRIE.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 3