DE 100e HOLLAND-INDIE VLUCHT SCHOONMAAK ARTIKELEN Crème Gebak LUNCHROOM VONK LUNCHROOM VONK CH. GIESEN K. DIKKESCHEY MET DE KWARTEL NAAR DELI Nieuwe Uitgaven DUPLICATORS Fa. H. ELZENAAR NAAR H. M. WATELER—v. DIJK Hebt U al eens kennis gemaakt met VONK'S BEROEMDE BANKETKOEKJES? Neemt U eens onze bekende In vier smaken Nougatine Mokka Marasquin Sinaasappel 75 cent per stuk Concertgebouw „DE VALK" P. GROENHUIZEN i' SCHATORJE 4 Goedkoopste adres voor Uw IVSODES Utrechtschestraai 41-43 DROGISTERIJ „DE GAPER" Dameskapper H. v .Viandenstraat 20 Tel. 1681 PERMANENT Drie oude culturen in drie dagen Het reizen per vliegtuig Op weg naar Bagdad. In bet voortreffelijke hotel Grande Bre- tagno te Athene, waar we den nacht door brachten, was ik des nachts al een paar maal wakker geworden van den wind, dio was komen opzetten en bulderend aan ven sters en jalouzieén rukte. En half-slapend kwam de gedachte hoe dat den volgenden ochtend wel zou gaan, en toen ik om vijf uur opstond was de wind nog in kracht toe genomen, zoodat we om een uur of zes in een aankomend 6tormpje op het vliegveld stonden, nieuwsgierig afwachtend of we zouden gaan vliegen dan wel, of we maar liever een dag zouden overblijven. Maar niemand anders scheen zoo'n ge dachte te koesteren, want de groote vogel woond eilandje en dan zitten we weer bo ven de Middellandscho Zee en tegelijkertijd boven den grootsten afstand water, dien we hebben te overbruggen, 440 K.M. of bijna 3 uur vliegen tot de Afrikaansche ku6t. Men geeft zich er feitelijk onvoldoende rekenschap van wat het beteekent en welk een grenzenloos vertrouwen in do zekerheid van onze motoren dat in zich sluit, dat men zoo'n afstand in geregeldcn dienst aflegt met een landvliegtuig, dat op die 440 K.M. geen enkel puntje vindt om in tijd van nood een noodlanding te kunnen maken. Het is thane, in de jeugd van het luchtver keer, nog moeilijk te zeggen, of dit ook in de toekomst zal blijven geschieden, dan wel dat zoowel route als machine zich nog be langrijk zullen wijzigen. Maar voor het oogenblik is het een feit, dat meer zegt dan welke andere omstandigheid ook. We vliegen laag over de zee, de machine is weer geheel tot rust gekomen en het is opnieuw een genoegen, ook al is het zoo'n uur of drie achter elkaar met niets dan wa ter onder ons, een beetje eentonig. Maar net als we van verveling weer naar een boek grijpen, komt een lage, zandige kust in zicht, de Afrikaansche kust, en daar achter een vliegveld, met een paar gebou wen, en de noodzakelijke benzinetank. Het is Mersam-Mathru. Vijf minuten la- oude platen van het Heilige Land herinne ren. Inmiddels passccrcn wc de spoorlijn van Alexandriö naar Cairo en een oogenblik loi ter dalen we op het vliegveld van Heliopo- lis, de Zonnestad, die de moderne woonstad is geworden naast het oude, primitieve Cairo. De Egyptische cultuur. We gaan dadelijk op stap en waar zou den die stappen anders heen kunnen lei den dan naar de pyramiden van Gizeh, en de Sphynx, ook al hebben we die al eens eerder gezien. Immers die zwijgende monu menten van een grijze cultuur zijn zóó in drukwekkend, dat men ze telkens opnieuw zou kunnen zien en toch ervan genisten. Trouwens wc hebben ze vroeger gezien bij het eerste ochtendgloren, terwijl het thans tegen zonsondergang loopt, als we in een snelle auto den langen, modernen asphalt- weg van Ileliopolis naar Gizeh hebben af gelegd. Het is bijna een uur rijden, matr een uur dat niet verveelt, door dc afwisse ling die het ons biedt. Eerst rijden we door de drukte van de moderne wereldstad, op onzen weg begeleid door clectrische trams, snelle en afgejak kerde auto's, met daarnaast en daartus- schen rijen hoog opgeladen kamcelcn, ouderwetsche fiacrcs met paarden, die on danks alles hun Arabische afkomst niet verloochenen, ezels als last- en rijdieren, muildieren, beladen wagens, die zóó wegge reden lijken uit dc periode der Pharao-dy- nustie. We passecren do grooto brug over den Nijl en vooral daarbuiten krijgt het wagens. Over de trottoirs slenterden Brit- sche soldaten, van het eenige regiment, dat het Britsche Imperium nog in Egypte heeft gelegerd, ter verdediging van de Suezka naal-zóne. Tueschen dat alles gaat thans do strijd, waarin de intelligente leider der Ita- liaansche regeering blijkbaar zijn koning op het schaakbord inzet. Wij wachten ondertusschen den uitslag van dien strijd niet af. Bij het ochtendglo ren stijgen we weer op, op weg naar een ander land, met nieuwe vraagstukken, naar Bagdad, naar Irak. Een verlaten land. Het is donker in de lucht, de zon kan haar stralen niet laten dringen door de dik ke stofwolken, die hier of daar in den woes tijn door een 6tormwlnd zijn opgejaagd We zien geen zier van het ondergelegen land en als we na een paar uur vliegen docr de wolkenmassa neerwaarts duiken, begrijpen we eigenlijk niet hoe de piloten, zoo zonder zicht, alleen afgaande op hun kompas, *n do berekening van hun snelheid en drift, den weg hebben gevonden naar Gaza. Van het Suczkanaal, dat we bij El Kantara ge passeerd zijn, hebben we niets gezien Na benzine te hebben ingenomen en In de mess van het vliegveld een boterhamme tje met een Hollandsche gemarineerde ha ring en daarna Amstcrdamsch krentcbrood te hebben gegeten, stijgen we weer op en beginnen onze vlucht over de woestijn van Bagdad. We vliegen nu over het Heilige Land, over Bethlehem, vanwaar we bij mooi weer Jeruzalem zouden moeten zien, over werd reeds naar buiten gerold, met allo voorzorg en met touwen aan den vleugel, opdat het kostbare toestel niet door do windstooten opgenomen en beschadigd zou worden. De motoren worden aangeslagen, terwijl wij, passagiers, in de vliegloods blij ven schuilen en beschutting zoeken tegen den snerpenden stormwind. In een kwar tier tijds zijn de motoren op warmte en op vol toerental, dan wordt het sein gegeven en we stappen in, nieuwsgierig naar do dingen die komen zullen. Vliegen in den storm. Die komende dingen waren al heel een voudig. De machine nam zijn gewonen aan loop en precies zooals anders raakten we op op den juisten tijd lo6. Ten minste dat was de ervaring voor de passagiers. Voor de pi loten was 't die eerste oogenblikken wel op letten en werken om de geweldige wind stooten op to vangen, en de machine recht te houden. Voortdurend zag men hen het stuurwiel draaien en werken en toch is niet te voorkomen, dat de machine op en neer gegooid wordt, dat de vleugel op en noer zwiept en we voelen zelfs af en toe de ge- hecle machine 6chuddon onder den gewel digen druk der windstooten. Een enkelen keer zelfs maken wo oen plotsolingen val van misschien een 100 M., waarbij de maag en ingewanden in ons lichaam eenige moei te hebbon goed op de plaats te blijven. Er staat een windkracht 7, hetgeen een snel heid van 125 K.M. beteekent per uur, vol gens de tabel van Beaufort „een stormach tige wind, die de hoornen beweegt en het loopen belemmert". Trouwens de weerbe richten waren eenstemmig zeer ongunstig en het zegt alles voor het moderne verkeers middel, dat het bij deze weersomstandighe den zonder aarzeling lucht kan kiezen. Dat geldt ten minsto voor deze machines, met een snelheid van 200 K.M. per uur, die er bij een tegenwind van 125 dan altijd nog 75 K.M. per uur overhouden. Maar in do hangar troffen we ook een Engelsche dame, met haar Puss Moth toestelletje, die daar mee ook den vorigen dag van Rome was ge komen, maar die met dit weer haar plan om naar Beirut te vliegen, wel moest opge ven. We zijn ondertusschen boven de zee ge komen, die als een wit-sehuimende kolken de massa onder ons ligt, heftig bewogen door den feilen stormwind. We vliegen be trekkelijk laag, al stootend en bumpend, maar bij het passeeren der vele eilanden zien we dat wo flink opschieten, nu we den wind gedeeltelijk achter ons hebben. Op eenige mijlen aan lij zien we de vliegboot van do Imperial Airways, op weg naar Beirut, laag hoven do zee, af en toe door laaghangende wolken aan ons oog onttrok ken, blijkbaar even heftig als onze machi ne door den wind bewogen en geschokt. Dat duurt zoo een dik uur door, dan hereiken we een kalmer gebied, ook de zee onder ons vertoont niet meer zoovele witte schuim koppen als te voren en als we het eiland Milos passoeron, dan blijkt, dat we ondanks den storm precies koers hebben gehouden. We worden nu getracteord op een kop kof fie met Hollandsche oublies, maar aan het gebaar waarmee de nieuwe passagier, die van Athene met ons meevliegt naar Cairo, dit onschuldige onthaal afwijst, kunnen we zien, dat de bewegingen die we in de ma chine voelden, niet in onze verbeelding al leen hebben bestaan. Maar tegelijkertijd er varen we, hoe geweldig 6nel men zich aan de bewegingen in de lucht aanpast, ten min ste als men een behoorlijke maag heeft en een beetje zeevast is. Boven Kreta. Na nog een uur vliegen, dus twee uur na Athene, krijgen we Kreta in zicht, precies de Noordelijke punt van de Golf van Mirra- bello, waarop koers gezet is. We volgen de kust om op het smalste deel van het eiland over te steken, uit de lucht gezien een vrij armoedig heuvelland, met slechts hier en daar een dorp en wat alleen liggende huis jes en hutten, te midden van olijfgaarden en bloeiende amandelboomen. Vlak bij Kreta volgt nog een heel klein, blijkbaar onbe ter staan we op Afrikaanschen bodem, in een mild winterzonnetje, in een frisschen bries. Het is bijna half een, de douane komt inspecteercn, do dokter informeert belang stellend naar onze gozondheid en ondortus- 6chen nemen we al bonzine in voor den ver doren rit naar Cairo. Mersa-Mathru biedt niets aantrekkelijks, het is een gat met 2000 inwoners, met rondom verspreide Ara bische hutten waar wo kameelen, schapen en geiten zien grazen. Verder rondom niets dan woestijn. Boven de woestijn. Binnen een uur zijn wo weer in de lucht, en we vliegen thans boven dc woestijn. Hier onder ons i6 het in dezen tijd van het jaar nog een beetje groen, maar dat zal over een paar maanden alles verdwenen zijn, zooals het verder weg aan den horizon nu al verdwenen is, waar de gele, kale zand bodem van d£ Afrikaansche woestijn zicht baar is. Eerst volgen we nog, zij het in rechte lijn, do Middellandsche zeekust, dan laten we deze links liggen on 6tcvenen recht aan recht uit op Cairo af. Slechts hier en daar zien we een schamele hut of tent, met in do nabijheid een enkele kameel, overigens is dit land onbewoond, met uitzondering van een paar zwervende Bedouincnstammen, die we ook het liefst vermijden omdat zij voor vliegmachines zoo'n akelig lossen trek ker in hun geweer hebben. En een schot door een benzinetank geeft noodeloos op onthoud als het de bedoeling is naar Ned.- Indië te gaan. Wo hebben veine en we zien onder on9 plotseling een paar gazellen opspringen en wegvluchten voor ons motorgeronk, duide lijk zien we do sierlijke sprongen van de dieren en hun witte broek als ze in de verte verdwijnen. Maar dan begint er opnieuw teekening in de omgeving te komen, do eorste groene sprieten kondigen zich aan, snel nemen ze too in aantal en grootte en opeens vliegen we boven een frissche groene vlakte van keurig aangelogde akkers, waar we het jon ge graan en het suikerriet boven den grond zien staan, afgezet met dadel- en andere palmsoorten. Dan komt een breed irrigatie kanaal, vervolgens de eerste mondingsarm van de Nijl, die bij Rosetta in de Middel landsche Zcc uitmondt en 't eene dorp volgt op het andere. Wc vliegen zóó laag, dat we do menschen duidelijk hunne akkers zien bewerken. We zien hen ploegen en eggen, hier cn daar wordt gedorscht, terwijl overal groote kudden schapen en geiten angstig wegvluchten. De jeugd neemt op haar wijze deel aan onze verschijning, enkelen door angstig naar moeder te vluchten, anderen door met 6teenen te werpen, moer om hun behendigheid en kracht te toonen, dan om ons te beschadigen. Zelfs dc kameelen, an ders zoo vol waardigheid, worden uit hun evenwicht gebracht en draaien den vogel kop angstig op den dunnen hals, terwijl een enkele bij een zijsprong, zoowaar plotseling van de been geraakt en van angst tegen de wereld tuimelt. Het eene irrigatiekanaal volgt het andere duidelijk herkennen we de secundaire wa termolens, die het vruchtbaar makende wa ter op het land pompen. Wat een schitte rend bewerkt en vruchtbaar landbouwge bied moet dit zijn, met een talrijke hevol king, volgens de vele, vele verzamelingen van leemen hutton, die we onder ons laten. Schilderachtige tooneeltjes glijden onder ons door, waar de bevolking In bonte klee- dij, waarin vooral hemelsblauw domineert, op den akker aan het werk is, of in do domen samenschoolt, Tooneeltjes, die aan landschap een oud-Testamentisch karakter. In slooten en kreeken groeit de Papyrus, waarvan de oude Egyptenarcn reeds 4000 jaar geleden het papier maakten, waarop zij hun oudste geschiedenis te boek stelden, op het land ploegen ossen en karbouwen, terwijl lange kameel karavanen stadwaarts trekken of cïc reis naar do woestijn aan vaarden. Wo zijn hier op oud-Bijbelschon bodem, de bakermat van een eigen cn onze beschaving en in stille huivering staan we enkele oogenblikken later aan den voet der pyramiden, waarop nu de avondzon purpe ren cn violette kleuren toovert. Wat gaat ons niet alles door het hoofd. Het i6 of het landschap, thans bijna ge heel verlaten, in onze gedachten weer be leefd cn bevolkt ia. Wc zien cie Joden als slaven bozig de stecnon van verre aan te sleepen, om hier de vorstengraven voor hur. overhccrschers en onderdrukkers op te bou wen. Vol lawaai en geruisch is dc vlakte. Naakte menschen zwoegen, voortgedreven door de kreten en de stokslagen van hun opzieners. Met zijn dezelfde donkere gelaten en gebogen gestalten, die wo eergisteren zagen arbeiden aan den opbouw van hot Colosseum in Rome, nadat Vcspaslanus hun tempel heeft verwoest cn 30,000 van lion in slavernij naar Rome heeft gevoerd, om glo rie bij tc zetten aan den intocht der Cacsars on hun naam te doen weerklinken tot in de uithoeken der toen bekende wereld. We aanschouwen de Sphynx, dh machti ge leeuwenfiguur met het mystieke vrou wengelaat, die al zoovele volken zag opko men en vergaan, die de pharao's zag op het toppunt van hun macht, die do Romeinen hun tempels zag oprichten aan haar voe- ton, nadat do Grieksche beschaving reeds haar hoogtepunt had gehad, d:e de Perzi sche en Indische cultuur heeft gckcnJ, die daarna hot Westen zag opkomen, Napoleon en zijn legers heeft gezien, Groot-Brltannié de Fransche taak zag overnemen in het oude Egypteland en die thans reods weet hoe in do komende jaren de machtsver houding zich zal ontwikkelen. Maar die het niet onthult, ooi: niet aan hem, die niet gedreven door nieuwsgierig heid, maar door reine mensc'ionmin, zijn vragen formuleert. Totdat hij begrijpen gaat, dat juist dat zwijgen haar antwoord moet zijn. Wc betreden de oude donkere verblijven in den tempel van Isis en Apis, die uil het zand is opgedolven, met zijn massieve gra nieten fundamenten en zijn zuiver albasten dekstukken, gebouwen die ook thans nog getuigen van do macht on de kracht dier oude cultuur. En op diezelfde plaats ver richte nu de Mohammedaaii6che waker zijn avondgebed, met een langen uithaal getui gend, dat er gec-n God is dan Allah cn dat Mohamod zijn profeet is. Zoo stroomt alles cn gaat over in nieuwe toestanden. Nieuwe invloeden. Het was druk in Cairo, alles was in do weer om den Italiaanschen koning een waardige ontvangst te bereiden. Langs alle groote wegen verrezen decoraties, waarvan de groene \aan met dc halve maan en de gekruiste zwaarden wapperde naa6t de Ita- liaansche kleuren. Verschillende militaire kampen waren ingericht nabij Heliopoli6, waar de manschappen op hun vurige paar den oefenden, er was groot militair ver toon, in afwachting van de dingen die ko men zouden. En langs dit schouwspel scho ten tallooze auto's, waaronder een groot percentage Fiat's, Bianchi's en enkele an dere Italiaanscho merken, naast Renaults en enkele Hotchkiss en vele Amerikaansche de Doode Zee naar het Trans-Jordaansche, maar we zien niets anders dan stofwolken beneden ons. Als we weer land zien. een paar duizend moter onder ons, dan zijn we boven de barre woestijn van Amman tot voorbij Ruthba, de woestijn, die vroeger een dicht bevolkt gebied \va6, waarvan nu n» g do tallooze verlaten steden en vestigingen gotuigon. Een doodsch verlaten heuvelland, 1000 M. boven de zee, woest en ongennuk- baar, waar een noodlanding ernstige c\n sequenties kan hebben, als men niet bij toe val wordt ontdekt door een der aula's, die hier geregeld den dienst met Bagdad onder houden. Zoo reizen wo voort in onzen modernen luchtwagen. Dit is geen vliegen nner, dit is gewoonweg reizen... per vliegmac'-.inc. Zoo goed als aan boord van een schip cf in den trein zit ik hier aan u allen en brief to typen, niet denkend aan het rae-kwaar digo van dit nieuwe verkeersmiddel Als ik opkijk, bemerk ik, dat er weer groene velden onder ons zijn en we naderen Bagdad, de mail gaat sluiten. J. J. VAN DER LAAN Karl Marx. Door N.V. Magazijn De Bijenkorf tc Am sterdam, den Haag cn Rotterdam is uit gegeven het boekje „Karl Marx", van de hand van Dr. Siegfried Landshut, vertaald door I. J. E. dc Lange. Het boekje, dat is uitgegeven bij den vijftigston sterfdag van den grondlegger van het Marxisme, bevat de hoofdstukken „Idealisme cn industrie", „De ware demo cratie", „Intellect en werkelijkheid", „De vervreemding van het eigen wezen", „So cialisme en revolutie", „Politiek" en „liet Kapitaal". Men heeft in deze uitgave een beknopt overzicht van dc Marxistische gedachten zoodat ieder wil weten in deze uitgave een van iets wil weten in dezo uitgavo een aardige handloiding heeft. De uood der meuschheid en de weg tot leniging. Bij drukkerij N.V. „De Mercuur" te Hil versum is verschonen „De nood der menschheid en dc weg tot leniging", door J. E. H. Libourel, met een voorwoord van Mr. Dr. Cli. Raaymakers S. J., hoogleeraar In de staathuishoudkunde aan de R.K. universiteit te Nijmegen. In onzen tijd van depressie zal een uitgave als deze velen verlangend doon uitzien naar hetgeen daarin ovor do huidige crisis wordt ge zegd cn meer: naoar de wegen welko wor den aangegeven om uit de moeilijkheden te geraken. Do schrijver dezer brochure toont aan, dat do individualistische (klas sieke cn noo-klassicke) economische theo rie en politiek ons onvermijdelijk tot een catastrophe voeren en dat het hoog tijd is terug te keeren tot oen organische, solida ristische opvatting en inrichting der volks- en wereldhuishouding. Vervolgens geeft dc schrijver beschouwingen over ind.xcij- fers. Koude voor ten. en nagerech- Bij do Uitgevers Mij Kosmos te Amster dam is verschenen „Koude voor- en nage rechten", naar de Zwitsersche uitgave van Madame F. Nietlispach en voor Nederland bewerkt door M. J. Krabbe, leerares aan de Am9terdamsche huishoudschool. Dit boek geeft de huisvrouw vele wenken voor het bereiden van smakelijke voor- en na gerechten. Zoo vindon wij in deze uitgave tal van recepten voor hors d'oeuvre, ter wijl het tweede deel het maken van ijs- soorten en koele dranken behandelt. Dit bock is voor iedere huisvrouw, die een aardig opgemaakte schotel of een frisch dessert wil serveeren, een kostelijk bezit. Handcyclostyles Speciaal adres voor Amersfoort Langcstraat 84 Telefoon 528 VOOS? DROGISTERIJ. Apoth. Ass, Hendr. v. Viandenstr. 30. Tel. 1313. Telefoon 231 Groote en kleine zalen disponibel voor feesten, partijen enz. EIGEN FABRIKAAT PAASCHEITJES. NOU GATEIER EN SLAGROOM. 9 TWEE BELANGRIJKE PUNTEN Q UEd. BANKETBAKKER en KOK}' (3-tt,.AMERSFOORT.._j3 NEEMT ZONDAGS VERSCH GEBAK. VOORAL IN SLAGROOM GROOTE SORTEERING. Bezorging Zondags aan huis tot 1 uur n.in, WINKEL GEOPEND van 11—3 uur n.ra. JULIANAPLEIN 4. TELEFOON 635 NAAST APOTHEEK HAAN In voorraad: Deveo-Occnlta Spatader- en Steun- kousen zonder gummi en Lasticflor elastieken kousen met gummi. Pracht kousen, welke aan alle verwachtingen voldoen per paar 18.75. Vertrouwd en vakkundig adres voor Uw

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 14