SEIZOEN OPENING DE EEMLANDEQ Licht op Medische Hulp JOH. DE HEER Firma DUIM BURGER Zaterdag 18 Maart 1933 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 31e Jaargang No. 223 HET ONTWAPENINGSPLAN DER BRITTEN TREINBOTSING IN CHINA GESPANNEN TOESTAND IN OOSTENRIJK TEGENOFFENSIEF VAN DE CHINEEZEN BOMAANSLAG TE BOMBAY VERHINDERD 6 uur 36 min. BRAND MELDE MEN AAN DE TELEFONISTE L. J. LUYCX ZOON Piano's, Orgels, Radio AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per maanden voor Amersfoort 2.10. per maand - 0.75, per weck (mei gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.17 Binnenland franco per post per 3 maanden f 3.-, Afzonderlijke nummers f 0.05. POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERG 513 PRIJS OER AOVERTENTIEN van 1—4 regels f 1.05 met Inbegrip van een bewijsnummer elke regel meer f0.25 Llefdadighelds-advertentiën voorde helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regel» 50 cent. elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 De reis der Britsche staatslieden naar Rome. Een feit van „wereldhistorische beteekenis". Algemeen trekt de aandacht de interven tie van Macdonald, den Engelschen cerste- minister, die te Genève een ontwapenings plan beeft ingediend, dat de conferentie, die nagenoeg op sterven lag, nieuw leven heeft ingeblazen. En om het werk, dat hij is be gonnen, te voltooien, is hij in gezelschap van zijn minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, naar Rome vertrokken om van gedachten te wisselen met de Italiaan sche staatslieden, natuurlijk in de eerste plaats met Mussolini. Nu Europa zich in een uiterst kritieken toestand bevindt, is het Engclsch-Italiaansche contact van aiterst-groot gewicht, daar het voor de hand ligt, dat te Rome in de eerste plaats de twee neteligste en meest brandende vraag stukken worden behandeld: de ontwape ning, waarvan het economische herstel der wereld mede afhangt, en de herziening der vredesverdragen, die door Mussolini bij voortduring is bepleit. Men kent het stand punt van den duce: de rechtsongelijkheid der staten, in 't leven geroepen door de vre desverdragen, moet ten spoedigste worden opgeheven. Europa, aldus het oordeel der Italianen, moet een einde maken aan den gevaarlijken toestand, dat vijandelijke sta- tengroepen tegenover elkaar staan: niets is fataler dan de militaire en politieke blokvor ming. Wel wordt meermalen gezegd, dat deze een defensief karakter draagt, doch dit is een al te bcdriegelijk etiketje. Dat inmiddels de Italiaansche pers zich zeer geestdriftig uitlaat over de ontmoeting der Engelsche en Italiaansche staatslieden, was te voorzien. Gewaagd wordt van de tra- ditionecle vriendschap tusschen Italië en Groot-Britannië; de hartelijke en loyale be trekkingen tusschen beide landen worden aangeduid als een positieve factor ten aan zien van den toestand in Europa. Gewezen wordt voorts op de wereldpolitieke beteeke nis der ontmoeting en herinnerd aan de re cente verklaring van Mussolini, dat de bui tenlandsche politiek van Italië bepaald wordt door het voornomen bij den politie- kon, economischen en moreelcn wedcrop bouw van Europa mede te werken en niets te ondernemen, wat bij zou kunnen dragen tot de verstoring van den vrede. Belangrijk is echter tevens kennis te ma ken met de opvattingen, die te Parijs heer- schen in verband met Macdonald's bezoek aan Rome. De Parijsche correspondent der Neue Ziircher Zeitung maakt de opmerking, dat Frankrijk, zonder zich te buiten te gaan aan een overdreven optimisme, niettemin den toestand in een geheel ander licht ziet. Concessies aan Italië? Waarom niet, wan neer het gelukt de lang tevergeefs nage streefde toenadering tot Mussolini een feit te doen worden? Een verzoening der beide antagonisten onder de auspiciën van Enge land zou neerkomen op een geweldigen om mekeer in de Europeesche politiek en er stellig toe bijdragen, dat het internationale vertrouwen weer wordt hersteld. Tegenover Duitschland, vooral een door Hitier geregeerd Duitschland, had men naar 't oordeel der Franschcn de grens der concessies bereikt: elke verdere tegemoet komendheid zou stellig als zwakte zijn uit gelegd en zou het leven van 't kabinet op bet spel hebben gezet. Onder het hoofdstuk der verzoeningspolitiek van Briand hadden de Franschen van allerlei richting 6inds 1 Maart een streep gezet. Anders is het gesteld met betrekking lot Italië. Op dit stuk van zaken is men er zich in Frankrijk van bewust, dat de verschil lende Fransche regeeringen niet de tege moetkomendheid aan den dag hebben ge legd, waarop een vroeger bondgenoot recht had en daarom mede de schuld dragen van de Italiaansche ontstemming. Trouwens: de gewezen minister-president Herriot heeft dit op het partijcongres der radicaal-socia listen openlijk toegegeven. De Franschen weten thans, dat Mussolini in 1922 Frank rijk voorstellen heeft gedaan, die echter uit wantrouwen jegens het fascistische regime van de hand werden gewezen. Sindsdien verkoelden de Fransch-Italiaansche betrek kingen hoe langer hoe meer. Thans, te elf der ure, nu Mussolini zich definitief met Hitier wil verbinden, doet zich opnieuw een gelegenheid vopv en daarom is Daladicr, de Fransche ministerpresident, dan ook naar Genève gereisd om in contact te komen met zijn Engelschen collega. Het bericht, dat Macdonald te Rome het Fransche geschenk der vloot pariteit zal aanbieden, is in de Fransche pers dan ook niet op een nadrukkelijk verzet gestuit. Ne teliger zullen de herzieningsvoorstellen van Mussolini zijn, zooals o.a. de Echo de Paris verwacht. Men heeft verder te Parijs den indruk, dat Hitler in verband met de moge lijkheid eener Engelsch-Fransch-Italiaan- sche overeenstemming zijn best zal doen een volkomen andere politiek te voeren zoowel ten bate van Europa als Duitschland zelf. Principieele ondersteuning van de zijde der Amerikanen Engelsch-Italiaansch samengaan Washington, 16 Maart. (V.D.) Hoog geplaatste ambtenaren van het staatsde- partement verklaren, dat de regeering der Vereenigde Staten principieel het ontwape- ningsplan van Macdonald ondersteunt, maar dat zij de voorgestelde ontwapening in de lucht aandachtig moet bestudceren. Verder commentaar werd door hen niet gegeven, daar zij eerst een officieel af schrift van het plan afwachten. MAC DONALD Londen, 16 Maart. (V.D.) Betreffende een bezoek van den Engelschen ambassa deur Lindsay aan Roosevelt verluidt, dal de ambassadeur Roosevelt namens de Britsche regeering verzocht neeft ook van zijn kant stappen te doen bij Frankrijk en Duitschland en aan te dringen op een ent- wapeningscompromis, gelijk Macdonald dit heden in Genève heeft gedaan. Roosevelt heeft een bespreking gehouden met Huil en Norman Davis, waarna hij de Fransche en Duitsche gezanten achtereenvolgens bij zich uitnoodigde en een korte bespreking met hen had. Genève, 16 Maart. (V. D.) De Duitsche ambassadeur Nadolny had vanmorgen een langdurig onderhoud met den kabinetschef van Mussolini baron Aloisi. Men gelooft, dat het onderhoud de bedoeling had een gelijke houding van Duitschland en Italië tegenover het Engelsche plan te bewerkstel ligen. De Italiaansche pers begroet met vreugde het bezoek der Engelsche ministers in Rome. Hot semi-officieelc Giornale d' Italia stelt vast, dat de toestand in Europa welis waar niet alarmeerend, maar toch onrustig en verward is. Drie hoofdproblemen be- heerschcn den toestand: de ontwapenings conferentie, de economische wereldconfe rentie en vooral de ontwikkelihg der in- terpoliticke betrekkingen, die men ook dc „organisatie van den vrede" zou kunnen noemen. In alle drie problemen is dc poli tiek van Mussolini duidelijk en onwrik baar. Wel kan men niet van te voren zeg gen, wat liet bezoek van de Engelsche mi nisters zal opleveren, maar één ding staat vast, dat Macdonald en Simon zich tegen over helder uitgewerkte denkbeelden ge plaatst zullen zien. Daadwerkelijke ontwa pening is noodig, daar zij dc oorlogsmoge lijkheid vermindert door het uit den weg ruimen van de wederzijdsche bedreigingen, daar zij het vertrouwen en het verlangen naar internationale samenwerking ver sterkt en door vermindering der militaire uitgaven de financiën der staten in bete ren toestand brengt, waarbij dc productie is gebaat. Verklaringen van Von Neu rath over de Fransch-Duit- sche betrekkingen. Over haar onderhoud met Von Neurath schrijft de Information, dat de Duitsche minister van buitenlandsche zaken de hof felijkheid zelve was geweest en dat hij zeer verzoenende taal had gesproken. Zijn ge voelens jegens Frankrijk, aldus had dc minister verklaard, werden bepaald door het veriangen naar overeenstemming, waaraan hij in Juli uiting had gegeven, toen hij den Franschen gezant rechtstreek- schc besprekingen over de ontwapenings- kwestie had voorgesteld. Von Neurath ver klaarde verder, dat hij alles zou doen om een gevaarlijke opwinding te voorkomen. Genève, 16 Maart. (V.D.) Daladier ver trekt Vrijdagmorgen naar Parijs. De beide PAS OP! Sedert de radio in onze huizen on in ons leven is verschenen, wordt dit instrument gebruikt voor velerlei doeleinden, nuttige en aangename. Het is ook een allcrmakke- lijlct middel om vele menschen tegelijk te bereiken en zoo kon men verleden week er een waarschuwing van het Staatsboschbe- heer in hooren, die betrof het soms al te roekeloos omgaan met vuur in bosch en heide, een waarschuwing, die vooral in de droge voorjaarsdagen als er nog zooveel dor materiaal in veld en bosch is, zeker op haar plaats is, want, nietwaar: Een cigaret in 't droge gras Zet bosch en baas in „zak en asch." Vooral ook lijkt deze waarschuwing ge- wenscht als het tegen Paschen gaat loopen, wanneer het schijnt dat in de jeugdige af stammelingen, manlijk meervoud der oude Germanen, een zucht is gevaren om het voorjaar met vlammende liefde te begroe ten. Nooit hoort men van zooveel kleine en groote bosch- en heidebranden als in de dagen om en bij Paschen, ook al 's het ge bruik van Paaschvuurbranden er niet in- heemsch. Deze vuurtjes worden opzettelijk aangestoken. Maar daarover had het Staats- boschbeheer het niet in de radio. En daar over wil ik het ook niet in het biizonder hebben. Ik weet, dat een geluid nogal ge makkelijk het eene oor in en het andere uitgaat. Ik weet als oud-onderwijzer ook, dat het gezichtsbeeld gewoonlijk beter be klijft en daarom richt ik roe nu tot de men schen, vooral de jongere, die nogal eens gedachteloos iets doen om ze beloofd te vragen, zeer beleefd te smeeken desnoods, ze dringend, allerdringendst op het hart te binden: Pas asjeblieft als ge in hei of bosch zijt ~op uw rookgerei of nog liever: ROOK NIET IN BOSCH EN HEI. Uw kleine genotderving is heusch het doel wel waard cn allicht wordt ge gestreeld door nog heerlijker geuren dan van de beste cigaret. A. JOMAN. Engelsche ministers keeren Vrijdagavond naar Londen terug. In leidende Fransche kringen wordt ver klaard, dat men het Engelsche ontwape- ningsplan met ingenomenheid begroet. Vn- gm.s Fransche medcdeelingen bevat dit plan do ontbinding der Duitsche rijksweor en veivangyig daarvan door een volksle ger van 200.0U0 man. Verder zou Duitsch land de verplichting op zich nemen geen militaire luchtmacht te formeeren en de vioot niet uit te breiden. In het plan is verder verwerkt het gemeenschappelijke optreden der mogendheden bij dreigend oorlogsgevaar, het vaststellen van den aan valler cn de mogelijkheid van regionale hulppacten. Amerika zoo noodig bereid een consultatief pact te teekenen. Washington, 17 Maart (V.D.) Het drei gende oorlogsgevaar in Europa was aanlei ding voor president Roosevelt om gisteren den Franschen en den Duitschen ambassa deur voor een bespreking uit te noodigen en tevens te overwegen zoo spoedig moge lijk een Amcrikaanschen vertegenwoordiger naar Europa te zenden. Het Amerikaansche staatsdepartement heeft het nieuwe voor stel van Macdonald bestudeerd en men hoopt, dat het tot nieuwe 6tappen in de richting van ontwapening zal kunnen bij dragen. In het onderhoud met den Britschen am bassadeur sir Ronald Lindsay verklaarde president Roosevelt, dat de Amerikaansche regeering onder bepaalde omstandigheden bereid was bij te dragen tot dc stabiliscc- ring van de vrede in Europa door het tee- kenen van een consultatief pact. H6inking, 17 Maart (V.D) Ongeveer 50 personen zijn gedood en 70 gewond toen vanochtend te Tsjengtsjiatoen (aan den spoorweg Seeoepingkai-Taonan gelegen) een goederentrein inreed op een slilstaanden personentrein. HARRIMAN's ONREGELMATIGHEDEN. New-York, 17 Maart (V.D.) De justitie heeft vastgesteld, dat de onregelmatigheden bij dc Harriman-bank, voor zoover tot dus verre bekend is geworden, bijna 2 millioen dollars bedragen. De gearresteerde bankier Joseph Ham man heeft dc deposito's van verscheidene cliënten der bank voor mislukte speculaties voor eigen rekening gebruikt. De Bondsraad bijeen W e e n e n, 17 Maart (V.D.). Na een lang durige zitting van den Oostenrijlcschcn Bondsraad werden nationaal-socialistischc voorstellen aangenomen, waarbij een scherp wantrouwen wordt uitgesproken in dc bondsregecring en de uitschrijving van nieu we verkiezingen wordt geëischt. Voorts wordt geëischt het directe herstel der werkzaamheden van den nationalen raad. Een. eveneens aangenomen, sociaal demo cratisch voorstel verwijt der regeering voort durende schending der constitutie en con stateert o.m., dat de bondsraad thans meer overeenkomt met den wil van het Oosten- rijksche Volk dan de nationale raad. Dc bondsraad gaf den voorzitter opdracht den bondspresident mede te deelen, dat de bondsregecring het vertrouwen van den bondsraad, zoomede van de landdagen van Weenen, Neder Oostenrijk en Salzburg en de landsregeering van Stiermarken niet meer geniet. Zij moet onverwij'd worden vervangen door een der grondwet getrouwe regeering. De bondskanselier was niet verschenen. Toen in den loop der zitting de nationaal- socialist Schaltenfroh verklaarde dat de bondsraad bijeen is om recht te spreken, verlieten de beide aanwezige ministers de zaal. Toen Schattenfroli verklaarde, dat de oorzaak voor de grondwetsschending en van de pogingen een dictatuur in te stellen gele gen zijn in vrees voor de nationale vrij heidsbeweging, werd hem het woord ont nomen. Een afgevaardigde van de Heimatschutz richtte tot de vergadering het dringend be roep den weg vrij te maken voor een natio nale regeering. Dienstplichtigen met groot ver lof onder de wapenen. Weenen, 17 Maart (V.D.) Officieel wordt medegedeeld, dat tot de inlijving cn africhting van jonge mannen de rijen van het bondsleger een aanvulling behoeven, weshalve de Bondspresident op voorstel der Bondsregecring, overeenkomstig paragraaf 20 van de Wet op de Weerbaarheid, heeft beschikt, dat een deel der met verlof zijn de dienstplichtigen onder de wapenen wordt geroepen. Naar het schijnt betreft het mo bilisatie van zes lichtingen. Peking, 17 Maart (V.D.) Van Chineesche officiccle zijde wordt medegedeeld, dat de strijd om den Koepeikou- bergpas, welke op 16 Maart om vier des ochtends is begonnen, nog voortduurt. Twee Japansche tegenaanvallen zijn af geslagen. De Chineesche artillerie zou de Japansche stellingen geheel hebben ver nield. De verliezen zijn aan beide zijden zeer groot. Op 16 Maart hebben de Japanners meer dan 20 bommen op Tsjifengoe laten vallen. Do Japansche bombardementsvliegtuigen werden daarbij beschoten met luchtafweer geschut. Sjanghai, 16 Maart. (V. D.) Het Chi neesche ministerie van oorlog deelt mede: Op 15 Maart hebben dc Chineesche troe pen na zwaar artillerievuur het offensief over het gebeele front in de richting van den Grooten Muur ingezet. Na den vierden bajonetaanval hebben de Chineezcn Tsan- pingoean bezet. Hier worden de gevechten nog voortgezet. Ook tusschen Sjan I-Iai Kwan en Tsingwangtau beginnen de Chi- neezen een offensief op de Japansche stel lingen. Het is hun, volgens Chineesche be richten, gelukt op enkele plaatsen door het Japansche front heen te breken. De chef der daar strijdende Chineesche legers heeft be vel gegeven Sjan Ilai Kwan te bezetten. M o c k d e n, 1G Maart. (V. D.) Het Japan sche oppercommando bevestigt, dat de Chi neezcn aan den Grooten Muur het offensief hebben ingezet. Bombay, 17 Maart. (V.D.) Te Calcutta heeft de politie tijdig een groot opgezet plan voor een terroristischen bomaanslag ontdekt. Het zou in de bedoeling van de daders hebben gelegen alle regeeringsgebou- wen en verscheidene Europeesche huizen in de lucht te doen springen. Een van me deplichtigheid verdacht Indisch meisje is gisteren gearresteerd. Zij zou in het bezit zijn geweest van een groote hoeveelheid springstoffen. BUITENLAND. Onder Hitler's bewind. (Derde Blad, pag. 1); Tegenoffensief der Chineezcn. (Eerste Blad, pag. ljy> BINNENLAND. Open brief van Mr. Dr. Wea terman nan Mr. D. Fock. (Tweede Blad, pag. 2), Noodweer op Java. (Derde Blad, pag. 1). STADSNIEUWS. Marx-herdenking door de O.S.P. (Eerste Blad, pag. 2)'. Opvoering van „De Kilometervreter" door Advendo. (Eerste Blad, pag. 2). Kunstavond van Ons Belang. (Eerste Blad, pag. 2). Hoogste barometerstand 762.3 te Isafjord. Laagste barometerstanad 732.3 te Bla- vandshuk. Verwachting: Matige tot zwakke, aanvan kelijk tijdelijk nog toenemende N.-W. tot Z.-W. wind, zwaar tot half bewolkt, aan vankelijk nog kans op regenbuien, iets kou der des nachts. De kern van het depressiesysteem is thans naar de Noordzee en Zuid-Scandinavié ge trokken. Zij wordt in het Z.-W. gevolgd door plaatselijk flinko barometerstijgingen. De hooge druk in het Z.-O. verdween, die in *le omgeving van IJsland bleef stand houden. De depressietoestand bracht over het geheele gebied veel storm en regen. Te Rochcfort viel 29, te Croydon 13, en te Ca lais 12 m.M. neerslag. De wind is thans nog krachtig tot storm achtig in onze omgeving, West-Frankrijk en plaatselijk over IJéland. Met uitzonde ring van Zuid-Duitschland en Noord- en Midden-Scandinavië daalde bijna overal de temperatuur, over ons land gemiddeld 4.5 graden C. Blijkens de scheepsberichten nadert in het W. opnieuw een depressie, zoodat de wifid aanvankelijk tot N.-W. zal ruimen en daar na weer zal krimpen. Aanvankelijk bestaat dan nog kans op eenige regenbuien, do nacht zal waarschijnlijk koud zijn. Zondag hebben dienst de'doktoren Nicolai, Duyvis en Plomp. Zondag en de geheele week 's nachts heeft dienst de apotheek van de firma Kok. LANGESTRAAT 49-51 TELEFOON 190 Onze collectie WOLLEN MOUSSELINES is dit jaar bijzonder mooi. De prijzen varieeren van 85 cent tot f 1,35 per meter. Varkensmarkt S Tel. 1309 Grootste voorraad. Laagste prijzen. DAMES-MODE ZAAK SSj ARNHEMSCHEWEG 26 S5S

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1933 | | pagina 1